Nieuwe leidse Courant Te weinig kolen door faleij van transport? Bonn schaart zich niet slaafs achter Parijs Commentaar 03 Handel wil leger inschakelen Regering en N.S. zien het minder somber Schipbreuk van derde macht Militairen van beste laten zich zijde zien Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is ghebleven mijn hert in teghenspoet" Dinsdag 22 januari 1966, 43ste jaargang Brieven van Siberische hinderen Zie pagina 6 Postbus 76 'W Telefoon 31441 58936 'Abonnementsprijzen Klachtendienst bezorging' 18—19 Een felle brand heeft gisteren in de Spuistraat te Amsterdam enkele panden in de as gelegd en voor miljoenen guldens ver woest. Het vuur woedde voor namelijk in een groothandel van rijwielen en onderdelen. Foto rechts: toen de brand ge blust werd, waren de puinho pen veranderd in een ijspaleis (Verslag op pagina 5) Vieuws in één oogopslag Door de zeer strenge winter is het verbruik van huisbrandkolen verdub beld. Het gevolg is dat de handel niet meer kan vol doen aan de groeiende vraag. Een extra moei lijkheid is dat het ver voer naar de detaillisten dreigt spaak te lopen, re den waarop de brandstof- fenhandel verzocht heeft militairen in. te schakelen bij het vervoer. West-Duitsland heeft zioh in Parijs niet enthou siast getoond over het plan tr een verbond binnen de Europese en Atlanti sche gemeenschappen. Hef is zelfs onzeker of het Westduitse parlement hel verdrag zal ratificeren, dat morgen door De Gaulle en Adenauer zal worden getekend. a De drie grote vakcen trales en de Raad van Ne derlandse werkgeversver bonden hebben zich tot de regering gewend over de moeilijkheden met betrek king tot de Britse toetre ding tot de EEG. In de verklaring wordt erop aangedrongen Frankrijk te bewegen zijn negatieve en onverantwoordelijke houding te herzien. Intus sen zijn gisteren de Fran sen weggebleven van een bijeenkomst ter bespre king van het Britse ver zoek tot toetreding tot de E.G.K.S, Bij een felle brand die gisteravond in de Amster damse binnenstad duizen den op de been bracht, zijn drie bedrijven geheel vernield. De laaiende vuurzeee heeft voor mil joenen guldens gehad» aangericht. Vele pandeD 1*> omtrek liepen brand en waterschade op. In zijn jaarlijkse eco nomische boodschap aan het Congres heeft presi dent. Kennedy gezegd, dat alleen een ingrijpende be lastingverlaging de toe reikende economische groei van de Ver. Staten kan verzekeren. De Ame rikaanse economie staat thans voor een beslissend moment, zo zei Kennedy. De Russen eisen dat ook Frankrijk meedoet aan akkoord inzake het verbod op kernproeven Gromiko heeft verklaard dat de Sowjetunie niet zal toegeven aan de eis van de Ver. Staten tien inspec ties per jaar te houden. Met drie inspecties moet het Westen tevreden zijn. De troepen van de Vc- nigde Naties werden gis teren in de mijnstad KoJ- wezi opgewacht door een vredesdelegatie van Ka- tangaanse burgers. In Kolwezi zelf hield Tsjombe een toespraak tot het le ger dat hij bedankte voor de „trouwe dienst". EEN kolenhandelaar in Amsterdam heeft bij een collega twee zakjes kolen moeten lenen vooreigen gebruik. Hij had geen kooltje meer in huis. In sommige grote steden staan bij de brandstoffenhandelaren rijen mensen voor de deur om een of twee zakjes. In Amsterdam zijn mensen met elkaar slaags geraakt om een zakje antraciet of cokes, toen zij in een lange rij kleumend van de kou, voor een brandstoffenhandel stonden te wachten om hun bestellingen op te geven. Deze feiten zijn tekenend voor de omstandigheden waarin men in Ne derland leeft. De brandstoffenhan del is allang gaan distribueren: vaak twee zakjes per man. Maar op vele winkels is een papier geplakt: „Geen kolen meer voorradig". Er zijn zelfs gevallen voorgekomen van plunde ring van kolenschuiten. De kolensituatie wordt volgens het mi nisterie van economische zaken hoofdza kelijk bepaald door de vervoerscapaci teit. Met de instanties die met het te maken hebben, heeft het n steeds contact gehouden, doch op het moment zou er nog geen aanleiding zijn. speciale maatregelen te nemen. Ver der deelt het ministerie mede, dat het niet in de bedoeling ligt over te gaan tot een landelijk distributiestelsel. Er zijn op het ministerie geen bijzondere klachten ontvangen, noch van de zjjde van de spoorwegen, noch van de mijnen in Limburg over moeilijkheden, die de kolenaanvoer zouden belemmeren. Volkswagenbusje onder trein Vijf doden, drie zwaar gewonden Op de onbewaakte spoorwegovergang Diemerstraatweg bij Amsterdam is kort na 12 uur een Volkswagenbusje gegre pen door de trein uit Groningen. Vijl doden, drie zwaargewonden en een licht gewonde zijn de slachtoffers van deze botsing. Nadere berichten ontbraken bij het sluiten van deze editie nog. "WTEST-Duitsland heeft zich bij de besprekingen in Parijs terug houdend betoond tegenover het plan voor een verbond binnen de Euro pese en Atlantische gemeenschappen, waardoor kennelijk het vooruitzicht op een derde macht onder Frans- Duitse leiding schipbreuk heeft ge leden. Het is zelfs de vraag, of het Westduitse parlement het verdrag zal ratificeren, dat morgen door De Gaulle en Adenauer zal worden ge tekend, als er geen compromis wordt bereikt over Groot-Brittanniës toe lating tot de E-E-G. De twee punten, die in Parijs tot verdeeldheid hebben geleid zijn: Het Britse lidmaatschap van de EEG, waar West-Duitsland voorstander van is en De Gaulle niets voor voelt. Het Amerikaanse plan voor een NAVO-kernmacht. waar de Duitse re gering vóór is en waaraan Frankrijk niet wil meedoen. De West-Duitse delegatie zou er zelfs op staan, dat In het communiqué van morgen zal worden vermeld, dat West- Duitsland blijft vasthouden aan Britse toetreding tot de EEG. Het door Adenauer en De Gaulle te tekenen verdrag beoogt de twee landen zo nauw mogelijk te laten samenwerken door periodieke bijeenkomsten van de re geringsleiders en enkele ministers. Er zal echter geen gemeenschappelijk secre tariaat worden opgericht. De regerings hoofden zouden tweemaal per jaar bij el kaar moeten komen om wederzijdse pro blemen te bespreken. Vrees Vandaag zou vooral de kwestie EEG- Groot-Britannië zich in het gesprek tussen De Gaulle en Adenauer toe- In de Britse kroonkolonie Hongkong zouden 27 nationalistisch-Chinese spion nen zijn gearresteerd. In Kanton is gis teren een spion geëxecuteerd. De Indonesiër, mr. Soetrisno Hami- djojo in in Hollandia beëdigd als procu reur-generaal bij het hof van justitie. Hij volgt mr. W. Aalbersberg op. In het hof heeft nog een Nederlander zitting. Alle rechterlijke ambten worden verder door Indonesiërs bekleed. spitsen. De West-Duitse kanselier zou er gisteren al op gewezen hebben, dat politieke en industriële kringen in zijn land geporteerd zijn voor Groot-Bri- tannië's toetreding. Verwacht wordt, dat hij er op uit zal zijn, tijd te winnen om het afbreken van de onderhande lingen in Brussel te voorkomen. De West-Duitse regering zal naar verwacht wordt op 28 januari in Brus sel het voorstel steunen om de Europese commissie van de EEG te verzoeken een balans op te maken van hetgeen bij de besprekingen met Groot-Britannië is be reikt en wat er nog gedaan moet worden. Intussen hebben de West-Duitse so cialisten de vrees uitgesproken, dat Adenauer zich in zijn besprekingen met De Gaulle niet zal houden aan de opdracht van de Bondsdag, de toetre ding van Groot-Britannië tot de EEG te bepleiten. Het optreden van Aden auer geeft volgens de socialisten de indruk, dat de kanselier 2ich in een ivoren toren heeft teruggetrokken. Gistermiddag is het ijs op de Lek bij Culemborg opengesteld voor licht autoverkeer. Op het ogenblik kan men met perso nen. of bestelauto's de rivier oversteken althans bij dag licht. De eerste „oversteek" werd op de plaat vastgelegd. Dit zeggen de brandstofhandelaren: „Waarom schakelt men geen bouwvak kers in, of militairen, nu zich vooral in het westen niet alleen gebrek aan kolen doch ook een gebrek aan man kracht voordoet? In Duitsland en Frank rijk hebben militairen het vervoer van de brandstof al op zich genomen. Want juist het vervoer is het knelpunt: Vol gens de mijnen dé moeilijkheid. De NS op haar beurt delen echter mee: „We doen wat we kunnen." De regering moet zich hierop beraden menen de brandstoffenhandelaren. Ten behoeve van de huisbrand moet het ver voer per spoor worden ontlast. Doch economische zaken vond de toestand niet alarmerend, al gaf men toe, dat plaatse lijk wat kolenhandelaren nogal krap zit ten. „Aanvoer is er genoeg." De ministerraad, gistermiddag büeen heeft zich niet met de kolensituatie be ziggehouden. „Niet dringend genoeg.' zei Verkeer en Waterstaat, hoewel het daar wei bekend was. dat de brandstoffen handelaren in een telegram hebben ge wezen op de moeilijke positie van de handel. En cle koude duurt voort.... In de barre winter, zijn het niet in de laatste plaats de militairen, die zich van hun beste zijde laten zien bij het sneeuwvrij maken van wegen om zodoende gemeenten uit hun iso lement te verlossen. Vooral in het oosten en noorden van ons land betekende deze hulp vaak een verlossing uit een langdurig isolement, dat tot ernstige stagnatie in_ de gemeentelijke „huishouding" Honderden militairen van de 42e af- ileling veldartillerie te Assen zijn giste ren ingezet om de weg van Vries naar Donderen sneeuwvrij te maken. Op ver zoek van de burgemeester in Norg zijn vijftig militairen van de 44e batterij infanterie uit Zuidlaren behulpzaam ge weest bij het sneeuwruimen op de weg nan Norg naar de kolonievaart. Perso neel van de 928e afdeling licht LUA uit Appingendam is tewerkgesteld aan de weg naar Roodeschool. Voorts zyn gisteren voor de tweede maal vijftig man van het 12e infanterie bat. Garde Jagers in touw geweest om het stationsemplacement van de gemeen te Eist sneeuwvrij te maken, zestig man van de 921e afdeling lichte LUA in Arnhem ontfermden zich over do toe gangsweg tot de vliegbasis Deelen, ter- ijl tachtig man van het depot tech nische troepen uit Den Bosch de wegen Grave naar Neder- en Overasselt begaanbaar maakten. IJsbrekers Ook te water is gisteren weer met an en macht gewerkt om de vaarwe- ?n „begaanbaar" te maken. Op het Hollands Diep zijn twaalf ijsbrekers in- om de Nieuwe Merwede stroom opwaarts los te maken. In de eerste Dlaats wil men hiermee voorkomen, dat norme ijsmassa's vast gaan zitten. Nu kan het ijs naar open water en de Noordzee afdrijven, en wordt de schade kustwerken tot een minimum be perkt. Ook kan de scheepvaart van de aldus verkregen vaarroute gebruik ma- Het eiland Tiengemeten is gisteren over het ijs bevoorraad. De motor boot, die anders de verbinding tussen het eiland en de gemeente Nieuwen- dijk onderhoudt, kon niet uitvaren. De bemanning heeft een roeiboot vol geladen met levensmiddelen over het ijs naar Tiengemeten geduwd. Het verkeer op het ijs wordt steeds intensiever: gistermiddag is het ijs op de Lek bij Culemborg opengesteld voor licht autoverkeer. Men kan daar het ijs over met personenwagens en lichte bestelauto's. Drie inwoners van Urk zouden vandaag over het ijs per auto een tocht maken naar Marken, Volen dam, Hoorn, Enkhuizen, Medemblik. Hindelopen en Lemmer. Het is de eerste keer in de geschiedenis dat een derge lijke tocht wordt gemaakt. De weg Enk- huizen-Urk over het ijs is zelfs ideaal te noemen. Automobilisten, bromfietsers en schaatsers maken er dan ook al druk gebruik van. Vandaag werd een toertocht over hel TJsselmeer gehouden tussen Medemblik en Staveren. Luchtbrug De luchtbrug tussen de vliegbasis Leeuwarden en de Waddeneilanden is gisteren druk bevlogen. Naar Ameland werden elf vluchten gemaakt, naar Vlieland en Terschelling elk negen vluchten en naar Schiermonnikoog drie vluchten. Nadat vrijwilligers het vliegveld „De Ballum" van Ameland sneeuwvrij had den gemaakt heeft een Dakota van een particuliere maatschappij in vijf vluch ten negen ton olie en levensmiddelen aangevoerd. De brandstoffenpositie op Schiermonnikoog begint intussen pre cair te worden. Er worden maatregelen beraamd om tijdige aanvoer te ver zekeren. Een sleepboot heeft gisteren het el- land Vlieland nog kunnen bereiken Het schip heeft 15.000 liter olie en een grote voorraad levensmiddelen naar het eiland gebracht Texel wordt bevlogen door Martin's Air Charter. n het be leid, dat tot heden door het kabinet-De Quay is gevoerd. Het zou vreemd zijn, als het wèl zo was, nu de Partij van de Ar beid weer al geruime tijd in de oppositie is. Van professor Vondeling wordt, als hij op het congres van zijn partij spreekt, nu eenmaal verwacht, dat hij de staf breekt over het kabinetsbeleid. Hij heeft dat ook nu weer gedaan en zijn rede heeft weinig of geen nieuwe gezichtspunten. Men kent al lang de socialistische grieven en bezwa ren. Zij zijn nu weer eens onderstreept. Op één punt willen wij nu de aandacht vestigen, omdat naar onze mening de so cialistische fractievoorzitter in de Twee de Kamer niet geheel de redelijkheid heeft betracht. Professor Vondeling had het nl. over de enorme hoeveelheid werk, die nog ligt te wachten, voordat de Twee de Kamer straks wordt ontbonden. De Kamer kan de springvloed van voorstel len onmogelijk aan en daarom had prof. De Quay het initiatief moeten nemen tot het opstellen van een urgentieprogram, aldus prof. Vondeling Volgens hem wil len de verschillende ministers elk hun voorstellen nog op de valreep doordruk- Wij hebben altijd geleerd dat de Twee de Kamer haar eigen programma en indeling bepaalt. Zij is daartoe ook mans genoeg! Had nu het kabinet i.e. prof De Quay met een urgentiepro gram moeten komen? Het zou tien tegen één te horen hebben gekregen, dat de Kamer zelf wel zal uitmaken wat zij ur gent acht. In de loop van de laatste jaren, hebben verschillende ministers bij de Tweede Kamer aangedrongen op meer spoed bij de behandeling van wetsontwerpen. Of men de Tweede Kamer een verwijt mag maken van een te laag tempo is een an dere zaak. Er is veel aan de orde en er wórdt heel wat afgedaan. Het verwijt, dat nu op het laatste mo ment diverse ministers hun voorstellen willen doordrukken, hadden wij van pro fessor Vondeling niet verwacht. Wil hij soms zeggen, dat dit voorstellen zijn, die straks, bij een andere samenstelling van het kabinet, in de ijskast worden opge borgen en die dus specifieke politike voortbrengselen zijn van dit kabinet? Men zou geneigd zijn om dit te veronderstellen Maar dat mag niet. omdat ook de socia listische Tweede-Kamerleden blijkens hun uitlatingen bij meerdere gelegenheden op het standpunt staan, dat elk wetsvoorstel op zijn eigen merites moet worden beoor deeld! Jammer, deze uitlatingen van professor Vondeling. ZU zijn niet zakelijk en even min noodzakelijk. Laat de kritiek zich toespitsen op zaken van belang. Maarniet op een onderwerp als dit: professor Von deling weet even goed als wij, dat zijn uitlatingen op dit punt weinig steekhou dend zijn! T"\E afgelopen nacht heeft het in ons land streng tot zeer streng gevro ren. Leeuwarden meldde een minimum temperatuur van min negentien graden, Eelde mm achttien graden, terwijl in het midden en oosten van het land ongeveer zestien graden vorst voorkwam. De sterke temperatuurdaling werd ver oorzaakt door een uitloper van een ho- gedrukgebied boven Scandinavië. Aan de noordflank van dit hogedrukgebied bevinden zich thans enkele depressies, die het hogedrukgebied aan de noord zijde wat aantasten. Tengevolge hiervan verplaatst het zich in de richting van Groot-Britannië. De komende nacht zal in ons land echter nog weer een sterke temperatuurdaling kunnen optreden. Morgen overdag wordt de vorst even wel overwegend licht. De sneeuwkansen zijn morgen noa klein De Bilt verwacht tot woensdagavond: Droog weer met enkele wolkenvelden en in de nacht en ochtend hier en daar mist. Overwegend zwakke wind. Vannacht ma. tlge tot strenge vorst, morgenmiddag ma tige tot lichte vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Woensdag 23 januari: zon op 8.34, onder 17.10; maan op 6.47, onder 15.06. Vrijdag 25 januari: nieuwe maan. tendens: stijging HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgei D. Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Op een onbeveiligde overweg tussen Schagen en Anna Paulowna is gisteren de drie-jarige Lex van der Veen uit Oudersluis onder een trein gekomen. Het jongetje verloor een voetje en werd aan het hoofd gewond. De Amerikaanse raad voor de bui tenlandse handel heeft voorspeld dat de Amerikaanse betalingsbalans over 1963 een tekort van tweo miljard dollar zal opleveren. Dit zou het zesde achtereen volgende tekortjaar zijn. Engeland heeft gisteren de Chinese aanspraken op de ommuurde stad Kow- loon op het vasteland tegenover Hong kong van de hand gewezen. Londen Brussel Grenoble gh. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1