Nieuwe Leidse Courant Beslissing E.E.G. tot 28ste uitgesteld Commentaar Heath kenschetst De Gaulle als „de grote saboteur Ik ging door (Tütaj Mlmli De Yan Meegeren der filatelisten r Engeland kreeg nog wat respijt Blijf maar liever binnen Nog moeilijker door striemende wind WINNAAR PAPING: Margriet viert verjaardag op Soestdijk Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD januari 1963. Siste jaargang internationale autolijndienster Holland-België Holland-Dene- marken 3 x per Holland-Zweden 58936 Abonnementsprijzen DE beslissing over het lot van de conferentie over het Britse lidmaatschap van de Europese eco nomische gemeenschap is uitgesteld tot 28 januari. Het Franse voorstel het gesprek met Engeland af te breken is voorlopig gestuit op eendrachtige en bij zonder felle tegenstand van de overige vijf landen de E.E.G. Minister Heath verklaarde bij zijn terugkomst in Londen voor overleg met de Britse regering wel zeer onomwonden, dat hij president De Gaulle beschouwde als de grote saboteur van de onderhandelingen. De Gaulle zelf zou volgens Le Monde tegenover parlementsleden gezegd hebben, dat Engeland weliswaar in de toekomst lid zal wor den van de E.E.G., maar beslist niet meer tijdens zijn ambtsperiode. De Engelse regering heeft overi gens met kracht de beschuldiging afgewezen, vol gens welke premier Macmillan met president Ken nedy een geheime overeenkomst heeft gesloten om Franse overheersing van de E.E.G. tegen te gaan. Vieuws in één oogopslag De beslissing over het lot van de conferentie over het* Britse lidmaat schap van de Europese gemeenschap is uitgesteld tót 28 januari. Het Franse voorstel om het gesprek met Engeland af te breken is voorlopig gestuit op een drachtige en bijzonder felle tegenstand van de overige vijf EEG-landen. De Britse minister Heath verklaarde bij terugkeer in Londen onomwonden, De Gaulle als de grote saboteur van de onder handelingen te beschou wen. Hugh Gaitskell, leider van de Britse Labourpar- tij, is gisteravond op 56- jarige leeftijd overleden. Het gebruik van een kunstnier bracht nog wel enige verbetering in het ziekteverloop. Dit werd echter ten slotte ongun stig beïnvloed door een ontsteking van het hart vlies. Blijkens een officiële verklaring in Bonn heeft Adenauer zich wel dege lijk verzet tegen het aan vaarden van een uitnodi ging van de Russische premier Chroesjtsjef door Willy Brandt, de regeren de burgemeester van West- Berlijn. Adenauer had evenwel de beslissing aan Brandt zelf overgelaten, toen bleek dat de weste lijke mogendheden geen bezwaar tegen de ontmoe ting in Oost-Berlijn zou den maken Reinier Paping (31) won officieel de gruwe lijke elfstedentocht, on danks een protest. Van de ruim 10.000 deelnemers volbrachten slechts een zeventig man de tocht. De wind die zich van nacht bij de vorstonge- makken voegde, heeft de zaak voor het wegverkeer gecompliceerder gemaakt. Stuifsneeuw ligt weer in grote hoeveelheden op de wegen. In Katwijk ontplofte een gasketel van het gas bedrijf. Honderden kapotte ruiten van omliggende woningen (prettig in die kou Ook de straat verlichting viel uit. Er is nu weer gas, gelukkig. De beslissing om het overleg tot 28 januari uit te stellen, viel gister middag op de laatste bijeenkomst van de ministers van de Zes, nadat Couve de Murville langdurig overleg met Paris had gepleegd (en toen kennelijk gemachtigd werd om terug te komen op zijn aanvankelijk zeer onverzoenlijk standpunt) en nadat de Vijf hun zwaarste geschut in stel ling hadden gebracht. Zij zouden onder meer gedreigd hebben de associa tie van de 18 Afrikaanse landen (voornamelijk vroegere Franse gebieden) op losse schroeven te zetten. de EEG te vergemakkelijken. De socialis ten hadden er eerst op aangderongen dat Adenauer niet naar Parijs zou gaan maar de andere partijen meenden dat deze kans om De Gaulle tot andere ge dachten te brengen, niet mag voorb gaan. De vraag is nu of Schroder erin zal slagen om Adenauer te overtuigen de noodzaak van Britse toetreding Met dit uitstel is aan de feitelijke situatie weinig veranderd. Voorko men is echter, dat de conferentie formeel is afgebroken. De feitelijke beslissing over de toetreding van Engeland zal in de komende tien da gen moeten vallen. Niemand twij felt er aan, dat daarbij het bezoek van Adenauer aan Parijs van door slaggevende betekenis zal zijn. Minister Schroder is tenminste inder haast naar Bonn vertrokken om Ade nauer te adviseren. De leiders van de Westduitse partijen hebben na een onder houd met Adenauer en Schröder een communiqué uitgegeven waarin de na druk weliswaar wordt gelegd op een nieuwe versterking van de Frans-Duitse vriendschap, maar waarin ook wordt ge zegd, dat dey Westduitse politiek alles moet doen om de Britse toetreding tot Over bet algemeen is men in Brussel echt nog niet optimistisch gestemd. Men beschouwt dit uitstel eigenlijk als uit stel van executie, tenzij in die tien dagen een wonder mocht gebeuren. Ook mi nister Luns durfde desgevraagd geen voorspellingen te doen „over hetgeen op 28 januari gaat gebeuren". Van Franse zijde liet men duidelijk uitkomen dat er niets is veranderd in het Frfanse stand punt. Er zal ook geen Franse vertegen woordiger deelnemen aan technische be sprekingen. (Zie vervolg op pag. fi! Een nieuwe moeilijkheid begon zich de afgelopen nacht weer bij alle winterse ongemakken te voegen: de opstekende wind. Hierdoor kwamen weer de nodige verstuivingen voor, met alle akelige gevolgen van die)i. Belangrijker was misschien nog wel op de rijkswegen, dat het auto rijden ongewisser werd, door dat een auto op een reeds glad wegdek nog door onverwachte windvlagen gepakt kon worden. Kortom de toe stand op onze buitenwegen en ook in de steden was vanmorgen zo danig, dat met misschien nog meer klem tegen alle weggebruikers ge zegd mag worden: „Blijf maar zo veel mogelijk van de straat De buitenwegen: de KNAC-wegenin- formatiedienst noemt ze glad tot zeer glad. in de provincie Groningen schijnt er nog het beste gereden te kunnen wor den. behalve in het uiterste noorden er van. Als men rijdt spreekt het vanzelf dat men niet inhaalt en flinke afstand houdt. De KNAC adviseert dit weer eens. De binnenwegen, met name in de ste- dej: in vele grote plaatsen zijn vandaag sneeuwruimacties begonnen om de stra ten althans weer enigszins begaanbaar te maken zonder kans op gebroken ledema ten In sommige gevallen werd een be roep op de burgers gedaan mede een handje uit te steken. Wat de ijstoestand on de rivieren be treft: het ijs op de Rijn en de Lek zit thans vast vanaf Heveadorp tot Vrees wijk. Op de Waal vanaf St. Andries tot Gorkum. op de Boven, en Nieuwe Mer- wede. de Noord en de Kil is nu ook vast ijs. De vaart op de Lek vanaf Rotterdam naar Vreeswijk wordt moeilijker vooral bij de splitsing Lek, Noord. Bij de vele uitgevallen overzetveren moet nu ook dat van Hellevoetsluis naar Middelharnis worden gevoegd omdat een ijsbreker er niet in is geslaagd de vaar weg open te houden. Er zijn echter wel andere mogelijkheden geschapen over te komen. o.a. door de Deltadienst. Scholen dicht In sommige plaatsen is in verband met kolenscbaarste of transportmoeilijkheden voor de kinderen overgegaan tot het slui ten van scholen. Ook gaan verscheidene gemeenten ertoe over extra koude-uitke- ringen te verlenen aan de minst draag- krachtigen. Voor de derde maal sinds deze vorst periode is een zieke van Ameland naai Leeuwarden gevlogen, de patiënte wa: mevrouw F. de Boer uit Hollum. Er wer den voorts de nodige ravitailleringsvluch. ten gemaakt De rijkspolitie deelt voor de liefhebbers mee, dat het ook morgen weer mogelijk zal zün er auto op eigen risico over het an de Gouwzee naar Marken te rij den. Men dient weer een uitgezette baan te volgen. Nauwelijks had Reinier Paping na 10 uur en 59 min. de finish op de Grote Wielen bereikt of hij, de gelukkige winnaar i de elfde Elfstedentocht, werd door een grote menigte om stuwd. Koningin legt de eerste steen voor Het Dorp Maandag 28 januari zal de koningin de eerste steen leggen voor „Het Dorp", dat in Arnhem zal verrijzen voor ge handicapten. Het bouwterrein is gelegen aan de Heyenoordseweg tegenover het nieuwbouwcomplex van de Johannastich- ting. Werklieden zijn reeds bezig met het maken van een toegang tot het bouwter rein, dat ook nog van de bebossing zal moeten worden ontdaan, voorzover dat De Koningin zal de volgende dag de feestelijke viering van het 75-jarige be staan van de Nederlandse heidemaat schappij in Arnhem bijwonen. HAMMOND De Amsterdamse mevrouw Pauw-Velden heeft gisteren de Ned. Hervormde Diakonessen inrichting aan de Overtoom in de hoofdstad het leven geschon ken aan een drieling, twee jon gens en een meisje. Voorlopig moest de drieling echter nvg in de couveuse blijven Alsof hij alleen maar een straatje om was geweest, zo zat Reinier Pa ping er vrijdag in Leeuwarden bij. Het relaas van de bescheiden Paping was even rustig als duidelijk. Hij vertelde, hoe hij er van het begin af aan voor had gezorgd in hel voorste gelid te blijven. Men zijn of fensief was hij reeds 20 km voor Bols- ward begonnen. )tIk voelde me goed en nam de kop. Toen ik omkeek was e' een gat van 100 meter gevallen. Er kwam niets, tot Jeen van de Berg het gevaar zag, terugkwam en Verhoeven, Van der Hoorn, Uitham en Weijss mee trok. De laatste zou echter door een val en kramp de aansluiting verliezen" Vijf km voor Bolsward viel Van der Hoorn terug en kort voorbij deze stad probeerde Reinier het opnieuw. „Ik zaï aan kop... Er viel een gat vatt 20 meter Het werd 30, 40, 50, 100 meter. En ik ging door.... Het ijs was wel slecht, maar ik bleef mijn eigen tempo rijden Bij Harlingen hoorde ik, dat mijn voorsprong tot 3 minuten gegroeid wa» Toen kwam het stuk naar Franeker, dat volgens mij het zwaarst was. Maar in Franeker waren de anderen meer dan 10 minuten achter. Ik was verbaasd, maar had wel de angst dat Jeen van den Berg terug zou komen, omdat hij mp dit seizoen al tweemaal in de sprin' heeft verslagen. Ik lag ver voor en dal gaf me het veilige gevoel, dat ik even- tueel wel iets kon verspelen. Dat stuk naar Dokkum was anders ook zwaar Op sommige gedeelten kon ik echt niet rijden en dus heb ik enkele stukken gelopen". Reinier Paping zei dit laatst» alsof het de gewoonste zaak van de we reld was. Even vanzelfsprekend vono hij het. dat hij bij Dokkum toen hij te gen een inzinking kampte, even een boer derij was binnengestapt en een kop kof- flie had gedronken. Reinier vergat echter niet „door te gaan", zoals hij het zelf enkele malen uitdrukte. Na Oudkerk was het ergste leed geleden. Met de wind in de rug en een comfortabele voorsprong kon hem niets meer gebeu ren en eigenlijk heeft Paping alleen on de Grote Wielen nog moeilijkheden ge had. „Er stonden zoveel mensen, dat ik niet meer wist waar de finish was. Bo vendien werd de baan smaller. Maar tenslotte kwam ik er dan toch". Het klinkt allemaal zo simpel, dat men m de verleiding komt de volgenae kee: zelf voor de wedstrijd in te schrijven Per slot van rekening hoef je volgen» Reinier Paping alleen maar door 1 De twintigste verjaardag van prinses Margriet wordt vandaag in de huiselijke kring gevierd. Het gehele Koninklijke gezin vertoeft in verband hiermee op paleis Soestdijk. Er zijn geen speciale feestelijkheden In Amsterdam is gistermiddag de ll-jarige Emma Charlotte van Wage- ningen door het ijs gezakt en verdron ken. Het meisje dat naar school ging. wilde nog de vogels voeren bij open stuk water. Zij heeft zich daarbij vermoedelijk te ver op het ijs gewaagd. bezorging 18—19 TTET OVERLIJDEN van Hugh Gaitskell, leider van de Britse Labourpartij, confronteert ons opnieuw met de grote tragiek, die het politieke leiderschap over een mensenleven kan brengen. Hoe vaak hebben we ook in eigen omgeving niet ge zien, dat mensen in de kracht van hun leven werden weggenomen, soms op een ogenblik, dat zij naar menselijke bereke ning onmisbaar waren voor de samen leving. De leiding van een politieke partij eist de gehele mens op, laat hem vaak ook 's nachts niet met rust. en het is slechts weinigen gegeven geweest, langdurig de druk te doorstaan, waaraan de leidende politicus voortdurend is blootgesteld. Ook de christen-politicus die leeft in het besef, dat hij in eigen kracht niets vermag, ont komt helaas niet altijd aan de slopende invloed van het politieke bedrijf. Dit geldt zowel voor de partijpolitici als voor hen, die geroepen zijn, leiding te ge ven in staatszaken. Hugh Gaitskell is een van die mensen. Hij heeft het bijzonder moeilijk gehad, omdat zijn partijgenoten onderling verdeeld waren cn anderen met afwijkende politieke inzichten hem naar de kroon staken. Gaitskell wist zich te handhaven, al leek zijn strijd soms ver geefs te zijn geweest. Maar het ging ten koste van zijn gezondheid. Gaitskell wist zich te handhaven, omdat hij een geslepen partijpoliticus was, die zijn tegenstanders met alle middelen, wel ke hem ten dienste stonden, te lijf ging. In dat geval zou hij wellicht ook fysiek minder te doorstaan hebben gehad, dan nu het geval is geweest. De verdienste van Gaitskell is geweest, dat hij op een geheel andere wijze te werk ging. Zijn integriteit, wijsheid en bescheidenheid de den hem ten slotte zegevierend uit de on derlinge strijd tevoorschijn treden. Naar menselijke berekening was Gaitskell voorbestemd om voor het einde van het volgende jaar Macmillan op te volgen als premier van Engeland. Het heeft niet zo mogen zijn. De politicus Gaitskell is in het zicht van de haven gestrand. Het moet voor de nabestaanden echter een grote troost zijn te weten, dat dit laatste voor de mens Gaitskell niet het geval behoeft te zijn. rpERWIJL een rug van hoge luchtdruk, welke zich uitstrekte van IJsland i Zuid-N oorwegen naar Polen nog slechts weinig in betekenis afnam, daalde de luchtdruk vooral boven Zuid-Duitsland, Noord-Frankrijk, België en Zuid-Neder land geleidelijk verder, waardoor de oostelijke winden aanwakkerden. Daarbij werd droge en zeer koude lucht uit polen en Duitsland aangevoerd, waarin zo goed als geen bewolking voorkomt. In Polen kwamen tijdens windstilte en heldere hemel zeer lage minimum-temperaturen voor. De laagste waarde bedroeg min 32, terwijl tot dicht bij Berlijn min 20 graden werd gemeld. Verder naar onze omgeving waren de temperaturen min der laag tengevolge van de sterke wind. Zij varieerden van min 9 tot min 14 graden. Ondertussen beweegt op de flank van het hoofdcentrum van het hoge- drukgebied. dat zich nu tussen Noorwe gen en IJsland bevindt, over Scandina vië een frontensysteem naar het zuiden, waarbij de luchtdruk ook in het oostzee gebied en Polen zal gaan dalen. Hierdoor zullen de oostelijke Winden in ons land ra de nacht van op zondag gaan HET WEER CS EUROPA afnemen. Zondag nadert dan levens een storing, waardoor er meer bewolking zal komen en de kans op sneeuw weer gro- KapporU ter wordt. De vorst blijft matig tot streng. Tendens dalend ZON EN MAAN Zondag 20 jan.: zon op 8.38, onder 17.05; naan op 3.33, onder 13.11. Maandag 21 jan.: zon op 8.37, onder 17.06; maan op 4.40, onder 13.41. Nieuwe maan: 25 januari. HOOGWATER SCHEVENINGEN 20 januari: 10.49 v.m.; 23.23 n.m. 21 januari: 12.02 v.m.; n.m. hedenmorgen zeven De Bilt verwacht tot morgenavond: gtati Aanvankelijk weinig, later wat meer be- wolking, maar geen sneeuw van beteke- nis. Geleidelijk wat afnemende, maar aan- 5' He.lder onb' vankelijk nog krachtige tot harde Ooste- vH^inrei?" rlïfh. lijke wind. Overwegend strenge vorst. Eelde drift*™» (Opgemaakt om 11.15 uur). De Bilt onb< is volgens de justitie gebleken, maakte hij de meest ingewik- de hoogte stelde van zijn mant- selecte kring van filatelis- «lat «le bejaarde Bussummcr kelde poststempels uiterst knap pulaties. omdat hem daarom vele door c ngelegde verzamelingen gedurende meer dan tien jaar poststempels van vóór de oude poststempels heeft nage- postzegcl maakt. Oude brieven ermee heeft gestempeld en deze als echt cn onvervalst in de handel heeft gebracht. Ook is volgens de justitie be kend geworden, da' M. van ge invoering (midden vorige eei rende oude Indische cn Frans« brieven, is volgens Informatie.' van het A.N.P. dubieus gewor den. Dl n.l. len tegen de 75-jarige gep< sioneerde KNIL-overste R. F. P. M. uit Bussum. die wordt beschuldigd van oplichting of poging daartoe. Uit een om vangrijk, door de Haagse re cherche ingesteld onderzoek In justitiële kringen noemt niet men M. „De tweede van Mee geren' i gevraagd. De rijksrecherche heeft tij- v,.*.. de omvang van deze dcns de huiszoeking bij M. in de data ind 1959 door het voorgevoel fP1"'1 1960 r,,lm 300 vervalste stapte - ^—linoleumstempels cn schablo- nad.°' nen van celluloid in beslag ge- mr. «.«.«m u.c» nomen, alsmede grote hoeveel- Hui; •erdachte zelf gelooft, dat heden Inkt. verf eigengemaakt vestlgd. Haagse postzegelvei linghouder aan het licht geko men knoeierij staat niets gom heeft voorzien en nieuw heeft verhandeld, schadigde postzegels zoc hij in de loop der jaren 400 450 brieven voor enkele dul- - - hiJ -enden widens heelt verkoeht. De verantwoordelijkheid v e met 'n op maat geslepen haak- het in de handel brengen legt tekende grondtekeningen op ili' veilinghouders, die hij niet op oud papier. i een grote voorraad Een Haagse veilinghouder ontdekte eind 1959, dat van M. ter veiling ontvangen poststem pels vermoedelijk vals waren. De stempels klopten niet met de brieven. HU naar de politie, nadat de grote verzamelaar W. S. Wolff de Beer uit 'valslng had be- De afdeling falsiflca- i Jus- tijdrovende onderzoek belast. Het namaken van post stempels is In ons land niet strafbaar (van postzegels wel), maar wel het als echt cn on vervalst in de handel brengen. Eindli. c Zd.-Limb. Helsinki A'dam driftsr Berlijn Frankfoi MUnchei -5 -13 -7 -12 -7 -13 -8 -8 0.4 -12 -.3 0.3

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1