Het is BENT U OOK ZO N MAN Open briej Straks lopen we'allemaal in de papieren ZATERDAG 19 JANUARI 1963 OP 1 MAART VALLEN ALLE GRENZEN WEG Sedert 1929 komen in ons land op de eerste vrijdag in de Lijdensweken vrouwen uit vele kerkgenootschappen bijeen om te bidden. Zij weten, dat zij hierin één zijn met miljoenen vrouwen uit de hele wereld, en dat hun gebed van 's morgens vroeg tot 's avonds laat de wereld om spant. Zij bidden voor de nood van deze wereld, zjj belij den gezamenlijk schuld en vragen vergeving van zonden, en overal ter wereld klinkt het gezamenlijk uitgesproken Onze Vader dat in vele talen hemelwaarts stijgt: „En uur na uur weerklinken zangen van 't volk dat op zijn beurt U prijst". Kwamen er in 1940 3.000 vrouwen samen in ons land om deel te nemen aan de Vrouwen Wereld Gebeds dag, dit jaar wordt er op 150.000 gerekend! Sinds het vo rige jaar zijn er in vele plaatsen van ons land ook Rooms- katholieke vrouwen in de gebedsbijeenkomsten geweest. De presidente van de Stichting Het Nederlands Comité Vrouwen Wereld Gebedsdag, mevr. A. H. de Bcaufort- Hooft Graafland te Driebergen, bleek bereid hier iets meer over te zeggen. „Wij staan voor het feit, dat g» wat enige jaren geleden niet mo- t gelijk was, nu tot de werkelijkhe- t den behoort", zegt mevrouw De Beaufort. ,,In de afgelopen 35 ja- t ren is niet alleen het aantal deel- neemsters aan de gebedsdag toe- - genomen, maar mochten we werken op een zeer prettig ni- veau. Het samen bidden en sa- t men geven bevorderde het begrip t van velen voor elkaar uit ver- schillende kerken, men leerde over eigen muren heenzien en zó groeide er begrip voor elkander. Uitgaande van de Katholieke Vrouwengemeenschap is er in de Lijdensweken ook een gebedsdag voor Roomskatholieke vrouw"" - Als gevolg van onderlinge sprekken kwam men tot de ge- dachte: ,,het zou mooi zijn als het op dezelfde dag van de Vrouwen- Wereldgebedsdag zou zijn". Na een enkele deelneming hier en daar van r.k.-zijde kwam langza- merhand algemene toestemming van de soevereine bisdommen en zo werd het in 1962 voor het eerst min of meer officieel een feit. dat in ons land protestantse vrouwen en haar r.k.-zusters sa- men in één kerkgebouw dezelfde liturgie lazen en met elkaar ba- den en zongen. ..Ik ben heel - Naar de zending De gelden van de collecte wor den altijd bestemd voor al wat met zending te maken heeft. Vo- rig jaar b.v. gingen er giften naar de samenwerkende zendingscor- poraties te Oegstgeest. de zending der Gereformeerde Kerken in Ne- derland. de Surinamezending, de Nieuw Guineazending, de zending der Oud-Katholieke Kerk. der Vrije Evangelische Gemeenten, de Doopsgezinde Broeder- j schap, de Lutherse Kerk, de Re- monstrantse Kerk, van de Unie van Baptisten, van de Vergade- Het beeld „De Christus van de Andes hoos het Comité Vrouwen5 ring der Gelovigen ..Philadelfia" Wereldgebedsdag zich als embleem. en van de Christelijke Gerefor- meerde Kerk. Bovendien kregen 3 o.m. het Nederlands Bijbelge- bkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk* nootschap, de Internationale Vre desbeweging, het Albert Schweit- nje^ 0{feren dan is dat ook goed, met elkander in ootmoed neer- 1. h». Prntpctants* werk z„n z„ vr„ knielen. Het blijft een voorzich tig draden weven voor het grote Tiid nodia geheel. Voorzichtig: wat er oecu- I w 3 menisch is opgebouwd, dat moet Wij hoeven niet elkeers overhii- ff™"6".."™"' zerfonds, het Protestantse in Spanje, het P.I.T. en de Evan gelisatie in Israël een deel van de opbrengst der collecten. De r.k.- dames hebben er begrip %roor. dat het geld niet naar de missie gaat. Willen zij voor de zending ging te krijgen 1 kunnen wel Hooguit (maar dan ook héél hooguit) gaan we naar een win- f kei. waar enorme neuzen, mombakkesen, bijna net echte muizen en meer van zulk spul in de etalage liggen, als we een papieren hoedje willen ko pen. En zo'n bruiloftcn-en-par- tijen-muts zouden we dan voor geen goud op onze kapsels wil len deponeren als we, laten we zeggen, naar de kruidenier gaan. Die papleren gevallen spelen slechts een hoofdrol daar waar iets „lolligs" aan de hand is. En dan voelen de meesten zich nog niet happy als ze zo'n gek ding op hun hoofd krijgen gedrukt Toch zullen we denkelijk over een X-aantal jaren zon der blikken of blozen met etn papieren hoedje getooid op visite gaan. Want in Ame rika is men op het ogenblik druk bezig voor de vrouw van alles en nog wat van papier te maken. Tot een soort ge breide jurken toel Kleurig crèpepapier is het vanzelfspre kend niet. nee 't heet „Parez Resin 607" dit nieuwe mate- IIIOUC1 lllcm riaal en als de Amerikaanse spronkel.jke voorbeeld een papieren regen jas te maken, die behalve flin ke stortbuien ook nog dertig wasbeurten kon doorstaan! Het model hield daarbij SPSSjHetzelfde fe' lukte ook bij gebreide jurken, die na veertien maal in het schuimende sop verdwenen te zijn. niets aan kwaliteit en model hadden ingeboet. Hoed jes van dit soort papier door stonden ook weer en wind en alle mogelijke soorten enige tijd huid is, zal een bij-de-tijdse importeur het ook wel naai ons land weten te brengen. Zodat we als we slecht in de papieren zitten ons toch re delijk goed kunnen kleden om dat a niemand ziet dat we eer jas van papier aan hebben en jerg en t°assén hielden zich b diezelfde jas zeker met al te hel sebnlUt eve„eens pr.ma, veel heeft gekost. Tijd en moei te heeft deze vinding echter volgens de uitvinders zal een wél gekost; in het Cynamid papieren garderobe in de toe laboratoria, waar Parez Résin komst heel normaal worden. 607 vandaan komt, heeft men Ell 0fSchoon de meeste uitvin- jarenlang geëxperimenteerd ders vaak nogal optimistisch eer men kon zeggen: dat is gestemde lieden zijn zou dat in het. vergelijking tot gewone stof- ln 't model fen vrij goedkope papier, wel eens een flinke concurrent van Zo is men er dan na al die de conventionele materialen experimenten in geslaagd bij- kunnen worden. jaren, dat moet groeien. En zoals alle groei, heeft het tijd no dig, en wij moeten onze tijd niet vooruit lopen." Het wereldgebed is een kracht. Op 1 maart vallen in 145 landen en streken de gren zen uiteen Christenvrouwen bidden elk in eigen taal dezelfde liturgie, en zij voelen zich ver enigd in gebed voor Gods troon. Dit jaar is de liturgie samenge steld door een groep vrouwen in Korea naar het thema: „Meer dan overwinnaars" uit de tekst van Romeinen 8. Korea heeft het erg moeilijk, zij leven daar zo on geveer als in Berlijn onder de dreiging van het communisme. Geheel in de sfeer van hun land is het verhaal, dat in de liturgie is opgenomen. Wij. westerlingen, zijn niet gewend in een gebeds dienst voor volwassenen een ver haal te horen. Maar de sfeer van hun land. en het altijd maar weer moeten vergeven, dat „Balatred" - een nieuwe vloerbedekking Sinds kort is er weer een nieuw produkt te koop om onze vloeren te bedekken, een gloednieuw nog wel van Nederlandse origine. De nieuweling heet „balatred" en be staat uit een bovenlaag van vinyl (u weet wel, van de tegels), en een onderlaag uit gewapend vilt. De bovenlaag zou dezelfde eigen schappen bezitten als de dure te gelvloeren, dus slijtvast en gemak kelijk in het onderhoud: afnemen met water en zeep is voldoende. Het geheel zou geluiddempend én warmte-isolerend. alsmede anti- slip zijn. Het lijkt ons vooral ide aal voor de kinder-slaapkamers. Voor dit doel is het leverbaar in een breedte van 200 cm in veertien verschillende kleuren, terwijl deze breedte „extra slijtvast" wordt ge noemd door de fabrikant. Voor doorlopende bekleding van trappen of een kleine keuken <en die zijn er helaas maar al teveel) is ér een breedte van 150 cm in de han del in twaalf verschillende kleuren Voor het aanbrengen is een specia le lijm nodig, en wat meer is: een gladde vloer. spreekt tot elk van ons en daar om moet dit verhaaltje erin blij ven, besloot het comité. Nieuw-Guinea „Hoe gaat het in Nieuw Guinea dit jaar?" vragen wij mevrouw De Beaufort. „Het werk vindt voortgang", zegt ze, „waarschijn lijk zal de vertaling en het druk ken vanuit Indonesië geregeld kunnen worden dat is ook goedkoper." Een nuchtere op merking die laatste: men be grijpt dat er een grote organisa tie voor nodig is! De mooie reac ties echter geven de moed om het vele werk te verzetten. „Er is be hoefte aan gebed, wij worden wonderlijk gezegend daarin." Daar is het verhaal van die emi grante op weg naar Australië met „De Grote Beer". Met een andere emigrante leest zij de li turgie en zij schreef een brief over dit gebedsuur, dat het comi té diep had getroffen. Zij gewaagde in deze brief van het grote gebrek aan Kinderbij bels in het Engels. En wij, die maar te kust en te keur kunnen uitzoeken voor onze kinderen, voelen ons rijk. Men vroeg bij het Nederlands Bijbelgenootschap om raad. en ziedaar, de kinder bijbel van Anne de Vries was zo juist in het Engels vertaald! Uit de collecte van het jaar 1962 wer den er enige van deze kinderbij bels naar Australië gestuurd.... Kinderliturgie Mevrouw M. Th. Baas-v. d. Berg uit Den Haag verzet met an dere dames veel werk voor de Zij vluchtte uit het keukenraam Zij vluchtte uit het keukenraam, omdat de vlammen haar de weg versperden naar de deur. Die vlammen ontstonden, nadat ze een emmer met benzine in de goot steen had gezet (de gasvlam was toch écht uit en de brandende ka chel veilig in de huiskamer. In- plaats van met een keurige japon op het feest te verschijnen, werd ze met brandwonden opgenomen in het ziekenhuis. De waakvlam van de geiser was ze nl. vergeten. Een schip op het strand. dag in de Lijdensweken wordt ook een gebedsdienst voor kinde ren gehouden. In Den Haag was er vorig jaar een dienst, waar 600 kinderen aan deelnamen, een dienst, die bijzonder wijdingsvol was en diepe indruk maakte. Via het onderwijzend personeel van de scholen en de zondagsscholen worden de kinderen bereikt, die op hun beurt hun ouders er weer van vertellen. Het is een Gebedsdag van vrou- dat wil niet zeggen, dat de welkom zouden zijn. Integendeel! Het is vorig jaar voorgekomen dat mannen met hun vrouwen meegingen en ook dit jaar staan voor hen de deuren open: „Laat ons samen onze schuld belijden, dat wij in deze kritieke tijden niet geleefd hebben in overeenstem ming met onze roeping als chris tenen", en toch: „in dit alles zijn wij meer dan overwinnaars door Hem, die ons heeft liefgehad". Een zoete bierdrank tegen verkoudheid Er zijn verschillende manieren om bier te consumeren. Wat denkt u van de volgende bier drank, die een beproefd middel zou zijn tegen verkoudheid? Men neme: een halve liter water, twee flessen donker bier, een half kopje room of gecondenseerde melk, wat suiker en een tot twee eetlepels meel. Doe het water en het bier in een pan en brengt dit mengsel aan de kook. Maak in tussen het meel aan met de room (of de melk), giet dit vervol gens in de kokende vloeistof. Enige minuten doorkoken op een kleine vlam is wel gewenst. Even proeven zoet genoeg? Indica tie, zoals dat dan „duur" heet: zo heet mogelijk drinken, liefst vlak voor het naar bed gaan. De volgende morgen voelt u zich een ander niet meer ver kouden mens TIP PARADE De combinatie van inzen dingen betreft deze week wel echt kinderlijke zaken, namelijk een box, een toilet voor de kleintjes en een wieg. De twee eerste kwa men uit één enveloppe, ver stuurd door de heer J. Goudappel te Alphen aan den Rijn. Vooral nu de temperatuur niet bepaald hoog te noemen is, willen wij u met name het box idee niet onthouden. De heer Goudappel maakte nl. in de box een ver stelbare bodem, die heel wat voordelen bleek te bieden. In de eerste plaats ligt box-kind niet vlak bij de tochtige grond, zo'n verhoging is veel ge zelliger voor de kleine, moeder hoeft niet steeds diep te bukken, zij kan desnoods de baby in de box verschonen en naarmate het kleintje grote wordt, kan men de bodem laten zakken. Een heel was- lijstje van prettige zaken, zo u ziet. U neemt een stevige op maat gemaakte plaat voor deze bodem en vervaardigt vier paren blokjes, zoals de teke ning aangeeft, van twee cm in het vierkant. De halve cirkeltjes in de blokjes maakt u op afstand, overeenkomstig de spijltjes van de box. Met een slotschroef met vleugelmoer kunnen nu de blokjes om de spijlen worden geklemd op welke verstel bare blokjes u de bodem laat rusten. Een een voudige, maar praktische oplossing zo u ziet. W-Wrill^e. VjaAc cl». Ua4- <30* nw«i Aowol c>^. ow&reenlcamsfiq de, van4e.be/: Veel plezier beleeft men ten huize van deze familie aan het kinderbrilletje, dat van een stukje multiplex gemaakt is. De tekening zegt er alles over. Deze inzender gebruikte vier kurken die hij vastlijmde om er het brilletje op te laten rus ten, maar plastic of rubber stootdoppen zijn misschien wat steviger. Maten en wat u ver der moet weten leest u op de werktekening. Als de wieg een sta in de weg is geworden, u hem niet weg wilt doen en hem toch een andere bestemming wilt geven, heeft u misschien iets aan de suggestie van de heer T. van Steenis uit Rotterdam. Hij maakte er een soort bergplaats annex commode van, zonder dat het rotan door een spijker of een schroef werd bescha digd. Daar deze inzender zich zelf niet bepaald een handige doe-het-zelver wil noemen, wil hij niet over „technisch-ver- antwoord" en dergelijke dingen praten, noch over „misschien kan 't nóg béter". Dat hoeft ook helemaal niet! 't Gaat in deee rubriek immers om het idee en niet om wie het nu wel het beste en mooiste kan Goed daar gaan we dan: op de wieg komt een opklapbaar blad, dat de bovenkant volko men bedekt en van drie schar- niertjes is voorzien. Van het blad wordt een reep van onge veer 10 cm afgezaagd, waar de lengte twee reepjes hout naast elkaar getimmerd (let op het advies op de tekening!) en wel zó dat de dikke bovenkant van de rotanwieg er net tussen past. terwijl de dikte van de reepjes een millimeter meer be draagt dan de dikte van de ro tanstang. Tussen de gaatjes van de wieg komen verbindings latjes. waarna om schuiven tus sen de openingen te voorkomen de verbinding links zoveel mo gelijk naar rechts werd gedaan (dus tegen het ronde rotan aan) en rechts zoveel mogelijk naar links. Hierdoor wordt verschui ven van het blad onmogelijk. De vrouw des huizes maakt er een fleurig kleed om en heeft nu een bruikbare commode en flink wat opbergruimte gekre gen. Als het blad en het kleed er af worden gehaald is het ge val weer een keurige wieg! en zo'11 vrouw? Nu 't wintert. Drie echte wintertips openen de rij van kleine maar soms toch prakti sche adviezen. Zo wil mevrouw De Borst uit Papend recht het even hebben over brood, dat u als het misschien met de bezor ging in verschillende kleinere plaatsen (weer) mis zou gaan, een paar dagen vooruit moet nemen. Zet uw broodtrommel met inhoud dan maar gerust buiten, adviseert zij, desnoods verpakt u het brood eerst in plastic. Een kwartiertje voorde rpEGEN alle verwachting in deze week veel post. Da's leuk natuurlijk, maar het is vooral zo fijn omdat ik door wat ik kreeg nog eens nader, en wat dieper, op ons onderwerp van de vorige keren kan ingaan. Want ditmaal zijn de brieven gekomen die ik er toch ook bij verwachtte als reactie: die van waarschu wing, die van het zich afvragen: „bent u nu zo jong en onervaren. Ik moet allereerst zeggen dat ik deze brieven zeer waardeer. Zelfs zó dat ik tegen alle beter weten in me toch telkens weer even ga afvragen: hebben briefschrijfsters en -schrijvers niet gelijk. IS het niet zo wanneer zij zeggen: „Ik weet niet hoe oud u bent, maar u moest eens weten en zien wat er in zulke situaties gebeurt (man met jong meisje thuis, vrouw uit logeren), u acht de verleiding veel te klein, de zwager in kwestie is een goede en wijze zwager. Wat toont u weinig kennis, laten we toch niet denken, dat kan ons niet overkomen, mijn man kan niet vallen, er zijn zoveel hoogstaande mannen in die zonde gevallen, hielden ze van hun vrouw, ja ze ker. maar dat jonge heeft zoveel aantrekkingskracht..." En: „Mevrouw, wat dom van die man om dit voor te stellen, wat dom van die vrouw om juist iets waar haar man dol op is door een ander klaar-te laten ma ken. Wat verstandig van die zwa ger om rechtstreeks zijn mening per brief te zeggen. Het maakt toch een groot verschil of de vrouw dit plan bedenkt of dat de man het doet. Ik zou zoiets niet in mijn hoofd halen. Als ik mijn vrouw dan wat wilde gunnen, had ik al voor de komst van die pleegdochter twee snipperdagen opgenomen en mijn vrouw naar haar zus gestuurd. Dat wil echter helemaal niet zeggen dat ik die man van slechte dingen verdenk. In genen dele. Ik vind het alleen maar dom. Wacht u voor de schijn des kwaads. Dat is een raadgeving uit de Bijbel. Hoe veel huwelijken zijn er al niet be dorven door zo'n heel klein on schuldig begin." En even verder: „Zelf heb ik veel met vrouwen moeten omgaan. En met de ene vrouw heb je nergens last, en de andere vrouw roept iets in je wakker dat je onmiddellijk het sein op onveilig doet zetten. En niet dat zo'n vrouw dat expres doet Natuurlijk gebeurt dat ook wel. Maar dikwijls weet zo'n vrouw dat ook niet. En gezien mijn ervaring (aan gene zijde van de 60) zeg ik: pas op, pas op." rPOT zover de brieven. En zoals ik al zei, vraag ik mezelf af bij het lezen: is het niet zo. Is per slot een jong meisje niet aan trekkelijker dan een vrouw die 10 jaar getrouwd is. (Nee, zeggen sommigen, maar ik wil het nu even niet zien als een kwestie van persoonlijke keuze maar als een zaak van verleiding.) Moet je je niet hoeden voor de schijn des kwaads. Ja. Moet je als man voorstellen die de buitenkant, zo niet de binnenkant van je huwe lijk kunnen beschadigen, niet ach terwege laten. Is het hele plan van dat uitje misschien wel harte lijk maar dom. Misschien wel. Ik kan niet bij de mensen binnen kijken. Als iemand me schrijft over een uitje als in de vorige brieven, en ik merk ui* alles: dat is een fijn huwelijk dan ga ik uit van een goed huwelijk, of be ter: van het huwelijk. Immers, wat is het huwelijk? Het is een voortdurend kiezen voor de duurzame éne. Het is ge makkelijk genoeg om met allerlei verhalen te illustreren welk ge vaar wij lopen in zorgeloosheid, in zogenaamde durf, in domheid. Ik ben voldoende ervaren in die verhalen. En oud ben ik ook al. Alleen in één ding ben ik, geloof ik, jon ger, dan u, briefschrijvers: ik geef totaal niets om een bewaar de schijn als het hart toch on trouw is. Hoedt u voor de schijn des kwaads, akkoord, maar wat heb ik er aan als die man de jonge vrouw tegenover zich aan tafel begeert met gedachten, ter wijl hij misschien naar zijn vrouw glimlacht, en haar nóóit uit loge ren laat gaan? En als u nu ver onderstelt dat een man toch maar kan gaan begeren met zo'n jong ding vlak bij zich, dan zou ik zeg gen moest uw raad zijn: och, neem in een goed huwelijk toch nooit een pleegkind in huis. En waar blijven we dan! Daar gaat mijn man de deur uit: zijn er juf frouwen op kantoor? Staat er al tijd nog dat aardige meisje op de tram? Is dat kwieke ding nog in de kantine? Moet hij in de auto Hoe. vraag ik u, hoe blijft een man mijn man. Omdat hij voor mij kiest. Altijd weer. Dat is een van de prachtige dingen van het huwelijk: het heeft de tijd. Ver liefdheid, een kort bekoord-zijn, gedachten.... zij tellen de wens van het ogenblik, en dat is nu juist de gave van het huwelijk: het leert ons de wens van het ogenblik te verlaten, het leert ons de tot ALTIJD. TK heb wel eens aan een lieve A briefvriendin geschreven: boze hart. „Omdat je niet getrouwd bent. stel je je de huwelijkspartner voor als een soort grote broer die je beschermt, die alles van je weet... maar ik zeg je, alles is meer waar dan dat. Van alle mensen in huis weet ik eigenlijk het minst van mijn man. Zijn jeugd ken ik minder dan die van mijn kinde ren. Mijn kinderen lijken nog meer of minder op hem. dragen zijn naam ik heb niets van hem, ik lijk niet op hem, ik ben geen familie van hem, en die naamdra- gerij is ook maar een afspraak: als ik moet stemmen, word IV al bij mijn meisjesnaam opgeroe pen; nee, het enige dat hem aan mij bindt, en omgekeerd, is onze uitgesproken (voor God en men sen uitgesproken) keuze. Een uit spraak die inhoudt dat men kan liefhebben wie men wil en waar men wil per slot zou ik als ik in Rio de Janeiro geboren was met een ander getrouwd zijn maar die bij dat beperkte inzicht niet blijft staan. Omdat ik kies voor die ene man. Met al mijn hebben en houden, fouten en nuk ken. Als er voor één mens de schijn van mijn leven wegvalt, dan bij hem. Met andere woorden: „huwelijk is een zaak van overga ve". En zoals ik de vorige keer zei met betrekking tot dat broze of sterke geluk: Die overgave is het meest volkomen als ik niet op mijzelf vertrouw maar mijn huwelijksgeluk in eens Anders handen leg. Uit handen geven en krijgen, terugkrijgen om niets. Eens stond ik met mijn zoon bij een nozemgroepje dat in ge sprek was met een dominee. Plot seling zei één van de jongens iets onzettend schunnigs tegen de pre dikant. Deze gaf er een waardig en vriendelijk antwoord op, en ik had vrede met het geheel, maar kon later op weg naar hiiis toch niet laten tegen mijn zoon te zeg- fen: „Ik geneer me toch wel dat eze dominee altijd zulke dingen moet horen." Wat zei hij: „Och. moeder, zij zijn tenminste eerlijk. Maar moet u eens bij mij op cat, komen en horen wat die jongens voor schunnige dingen zeggen. Maar die doen zich o zo keurig voor" Wij moeten de raadge vingen van onze ouderen niet voor bijgaan. Ik ben er dankbaar voor. Ze zijn een halte. Maar geen eind punt. Het eindpunt is ons eigen maaltijd neemt u het bevroren brood uit de doos, ontdooit het dan vijftien minuten in de oven (temperatuur net iets hoger dan half) en u zult zien hoe vers uw brood wel smaakt Een ander tipje betreft het voorkomen van een bevroren autoslot. 1 Ook op de televisie gezien dat, als u er mee zit u het sleuteltje half in het slot kunt steken en er uw aanste ker even onder moet houden?). Heeft u evenwel een slot dat een stukje uitsteekt, dan kunt u ov$r dit cilindervormige ge deelte 's avonds een gummi „vingertje" steken, u weet wel zo'n gevalletje dat wordt ge bruikt voor b.v. het tellen van geld. Zelfs bij de strenge vorst, die we nu al achter de rug heb ben. bleek dit zeer te voldoen, is de ervaring ten huize van de familie Van der Toorn uit Leidschendam. Witte kringen op uw schoe nen, omdat u zonder overschoe nen in de sneeuw hebt gelo pen? Een van de middeltjes om die er uit te krijgen is volgens mevrouw A. de Lange uit Rotterdam het bewerken van die kringen met onverdunde vloeibare synthetische zeep (ik mag geen namen noemen, maar u kunt het in flessen, zowel als in een knijpfles krijgen). Daar na af nemen met schoon water, goed laten drogen, flink met schoencrème inwrijven, uitpoet sen en ook dit werkje is weer achter de rug. ZO KAN -T OOK Inhakertje. Als inhakertje op het onlangs geplaatste advies tegen wagenziekte een slokje azijn (met water te nemen, raadt mevrouw J. M. Kreuk- n i e t-v a n de Burg uit Rot terdam aan een paar augurkjes in het zuur mee te nemen. Dit als het een nogal lange reis be treft. Zjj verzekert u bij het nuttigen van de augurkjes geen enkel ongemak. Met tandpasta. We hebben al eens tips gehad over het wit krijgen van geel geworden pia no- of orgeltoetsen. Wist u ech ter dat het u ook lukt als u op een schoon doekje wat goede tandpasta knijpt en daarmee de toetsen bewerkt? Flink nawrij- ven en „uw toetsen lachen u weer tegen" citeer ik uit de brief van mevrouw T. Vrij uit Den Haag *T IS JAMMER. MAAR... Ook dit maal weer een aantal namen van hen voor wie het nee is geworden. Zoals mevr. H. S. uit Papendrecht; mevr. J. N. uit Oud-Beijerland; mevr. J. D. te Boskoop; mevr. H. K.-van de V. uit Halsteren; mevr. Van der M. uit Rijnsburg; mevr S. W. te Zoetermeer; mevr. J. D. v. d. H.-van R. uit Naaldwijk; mevr. C. C. uit Scheveningen; mevr. A. van H-S. uit Klaaswaal; mevr. De R uit Hardinxveld; dhr. D. M uit Maassluis: mej. D. R. uit Den Haag; mej. M. H. M. uit Den Haag. dhr. D. G uit Rotterdam; Jan de H uit Gou da en dhr. W. R. te Oegst geest. Iedere gepubliceerde „Bent u ook zo'n man"- inzending dingt automa tisch mee in de wed- strijd: „Win honderd gulden voor uw vrouw". 'oor iedere tip en elk j doe-het-zelf idee in deze rubriek ontvangt u een 1 onze tipboeken: „Dat zit zo" of „Tippa- rade Twee" (naar keuze). CHRISTINE

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 15