Voor Britse problemen oplossing mogelijk Kabinet is deerlijk tekort geschoten Herenteam van S.V.L. was gedwongen te verliezen Minister Marijnen meent: P.v.d.A. diende motie over tarweprijs in IS Tragedie van doofstom echtpaar Werfkracht van P.v.cl.A. daalt Kamer akkoord van Rijnmond met instelling In tienkampen: uit 21 landen 220 schakers •oeuwe leidse courant VRIJDAG 18 JANUARI 1963 (Van onze parlementsredactie) "jl/flNISTER MARIJNEN heeft gistermiddag in de Tweede Kamer nog eens onderstreept dat voor de moeilijkheden, waarmee de Britse landbouw wordt geconfronteerd bij toetreding van Engeland tot de E.E.G., oplossingen mogelijk zijn. Die zullen dan wel tot stand moeten komen op basis van een compromis, maar daarbij zal niet worden getornd aan de essentialia van het verdrag van Rome noch aan de E.E.G.-reglementen. Mr. Marijnen, die bij de voortzetting van het landbouwbegrotingsdebat het woord voerde, betreurde echter het met de Kamer, dat de toch al zo gecompliceerde Brusselse onderhandelingen met Engeland politiek in zeer ernstige mate zijn bemoeilijkt door de jongste uitlatingen van president De Gaulle. De minister wilde niet in discussie treden over de vraag in hoeverre naast Frankrijk ook nog anderen verant woordelijk zijn voor de crisis in Brussel. Wat echter de Nederlandse regering betreft: zij stelt alles in het werk om de onderhandelingen met het Verenigd Koninkrijk tot een succesvol einde te brengen en zij weet zich daarbij in ge zelschap van andere E.E.G-partners. Van de socialist ir. Vredeling kreeg de minister woensdag het verwijt te horen, dat hijzèlf het overleg met En geland heeft bemoeilijkt met zijn be slissing om binnen het kader van het E.E.G.-beleid de richtprijs voor tarwe met f2 per 100 kg. te laten stijgen, zulks ter verhoging van het garantie- peil voor de akkerbouwsector in 1962 (eind dit jaar zal door dit besluit de prijs van een brood van 800 gram met 1 cent stijgen). De heer Vredeling kwam gistermiddag met een motie, waariD de regering wordt verzocht het wense lijk geachte garantieniveau voor de ak kerbouw op andere wijze na te streven, t.w. door middel van toeslagen. Volgens de motie kan de verhoging van de Ne derlandse tarweprijs kwalijke gevolgen hebben voor het toekomstig graanprijs niveau in de (eventuele vergrote) E.E.G. Daarmee, wordt niet alleen het overleg met Engeland en andere landen over toetreding tot de E.E.G. bemoei lijkt, maar ook de aanstaande onder handelingen tussen de gemeenschap- en derde landen in 't bijzonder Amerika - over de wederzijdse handelsbetrek- Minister Marijnen moest de Kamer de aanvaarding van de (alleen door so cialisten ondertekende) motie „ten 6terkste ontraden". Hij had liever ge zien, dat de ministerraad van de EJS.G. tijdig beslissingen had genomen voor wat betreft de criteria voor de aanpas sing van de graanprijsniveau's enz. Dit .is^echter niet.het geval geweest en daar om had de minister op grond van zijn nationale verantwoordelijkheid zelf be slissingen móétennemen, waarbij overigens wel rekening was gehouden met de situatie in E.E.G.-verband. Het voornaamste argument van de heer Vredeling, n.l. dat door de beslis sing de eis tot prijsaanpassing van de E.E.G. aan Engeland wordt verzwaard, achtte de minister niet juist. Die eis is namelijk gebonden aan de door de E.E.G.-ministerraad vastgestelde mini- mum-prijsgrens voor tarwe en deze wordt door de Nederlandse beslissing tot verhoging van de garantieprijs niet aangetast. Het denkbeeld om in plaats van deze verhoging met toeslagen te gaan werken, wees de minister finaal van de hand. omdat zulks volkomen in strijd zou zijn met de gang van zaken in de E.E.G. Hij vroeg zich af hoe de heer Vredeling de illusie kan hebben dat zoiets in de E.E.G.-ministerraad haalbaar zou zijn. „De genomen be slissing is redelijk en verantwoord", al dus mr. Marijnen tenslotte. Over de mo tie zal volgende week dinsdag worden gestemd. Paardestaarten Ook wordt dan beslist over de door «11e „regeringsfracties" ondertekende motie-Van Dongen (kath.v.) om hel coupeerverbod voor paardestaarten weer op te heffen. „Ais de Kamer die motie aanvaardt, zal de regering er zich nader over hebben te beraden wal haar te doen staat, want niet alleen df Wet op de Dierenbescherming, maar ook het Wetboek van Strafrecht is hier aan de orde. Daarom moet zeker de mi nister van justitie erbij worden betrok ken", zo liet mr. Marijnen de Kamer weten. Hij herinnerde eraan zich destijds t« hebben verzet tegen het amendement van mej. Schilthuis (soc.l, dat hel coupeerverbod in de Dierenbescher mingswet wilde invoeren. Dit amende ment werd desondanks aanvaard. „Als de Kamer die beslissing nu wil recht trekken, ligt het dan niet meer voor de hand dit via een initiatief-voorstel to doen dan door middel van een motie?", zo vroeg de minister zich voorzichtig af. De heer Van Dongen vond motie echter een eenvoudiger en snel ler middel om tot het beoogde doel te komen, al verwierp hij het denkbeeld van een initatief-voorstel niet. hele maal. De P.v.d.A. zal tegen de motie-Van Dongen stemmen, zo bleek gistermid dag. De socialisten Egas, Vondeling er mej. Schilthuis verzetten zich vooral tegen de stelling, dat het coupeerver bod in strijd is met het rechtsbewust zijn van een groot deel van het Neder landse volk (in 't bijzonder van dal deel dat er het nauwst bij betrokken is) cn dat het bovendien nadelig is voo; de paardenfokkerij. Mej. Schilthuis. df geestelijke moeder van het coupeerver bod, was er vast van overtuigd, dat het grootste volksdeel juist tégen het cou peren is. „Toen ik met m'n amende ment kwam, was dat de enige keer dai parlementaire werkzaamheden mij fan-mail opleverden", zo zei ze. Het naar haar mening een blamage zijn als men nu. na twee jaar, al begon terug te krabbelen. P.v.d.A.-fractielei der Vondeling geloofde er niets van da' het verbod zo nadelig is voor de paar denfokkerij. Volgens hem willen alleen de fokkers van koudbloedpaarden cou peren, maar zij vormen maar een heo' klein deel van de agrarische bevolking De meerderheid (namelijk de warm bloedfokkers) is voor het coupeerver bod. Op de paardenexport is dit ver bod dan ook nauwelijks van enige scha delijke invloed. Al met al meende de socialistische woordvoerder, dat hel coupeerverbod te kort heeft gewerkt nu al aan opheffing te denken Prof. Vondeling verzocht ten slotte minister Marijnen tegenover de motie- Van Dongen geen neutrale houding aan te nemen. Lonen In het uitvoerige betoog, waarmee hii de opmerkingen van de Kamer beant woordde, ging de minister o.m. in op de klacht, dat het voor het jaar 1962— vastgestelde garantieniveau onvol doende ruimte zou bieden voor een ivenredige beloning van de werkers in de landbouw. Dit vraagstuk is het be langrijkste geschilpunt gebleven, dal ereenstemming met het georganiseer de bedrijfsleven over het landbouw- prijsbeleid onmogelijk heeft gemaakt Mr. Marijnen betoogde, dat hij in deze kwestie een grote terughoudendheid heeft betracht, omdat hij als minister landbouw nu eenmaal niet belast is met de verantwoordelijkheid voor hel loonbeleid. Men kan toch van eeD minister van landbouw niet verwachten, dat hij ten opzichte van een loonpoli tiek vraagstuk een standpunt inneemt, zolang daarover binnen de bevoegde organen het laatste woord nog niet is gesproken. De totstandkoming vai zuivelverordening achtte man een zeer urgente echter zijn partijgenoot V E.E.G.- bewinds aak. HU gaf der Ploeg (kath.v.) toe, dat deze urgentie toe mag leiden dat de zuivelmoeiiyk- heden worden afgewenteld op de mar garinesector en daarmee op de minst draagkrachtige groep van onze bevol king. De minister verklaarde zich verder bereid op de begroting-1963 van het Landbouw-Egalisatiefonds een pro me morie-post op te nemen met het doel bij incidentele verstoringen van het evenwicht op de rundvleesmarkt te kunnen optreden. Mevrouw Boons uit de Vespuccistraat in Amsterdam vond gisternacht haar man de 49-jarige boekbinder L. J. Boons met een flinke schaafwond aan de rechterslaap dood liggend in de gang. Niet wachtend op de terugkeer van haar man van een kaartavondje was zü te bed gegaan. De vrouw is doof stom, zoals ook haar man was. In hun woning woont nog een doofstom echt paar. Zij werd gewekt door het in de gayg ontstoken licht. Toen haar man na enige tijd nog met binnengekomen was ging zij kijken en deed zij de ont stellende vondst. Uit een onderzoek van de politie is gebleken dat de man een kwartier te voren met de tram was thuisgekomen. Vermoed wordt dat hij onderweg door de gladheid is gevallen en daarbij de verwonding heeft opgelopen. J. G. Suurhoff op congres P.v.d.A. MARS VOOR MIES EN DR. KLAPWIJK De Haagse componist Eddy Kila heeft een mars gecomponeerd, getiteld „Ons Dorp". Hij heeft deze mars, waarvoor Guus de Groodt de woorden schreef en Karei Better de tekstomslag maakte, opgedragen aan Mies Bouwman en aan dr. A. Klapwijk. De opbrengst die de verkoop van deze mars oplevert, zal in zijn geheel ten goede komen aan „Het Dorp". (Van onze parlementsredactie) Het ledental van de Partij van de Arbeid gaat niet voldoende omhoog. Deze klacht uitte de voorzitter van de PvdA, de heer J. G. Suurhoff, gis teravond in zijn openingsrede op hei congres van de socialistische partij, dat tot en met zaterdag in de Haagse 'Dierentuin wordt gehouden. Overi gens vond de heer Suurhoff de positie van de Partij van de Arbeid in menig opzicht bepaald gunstig De partij beschikt over Kamerfracties, die de vergelijking met elke andere fractie glansrijk kunnen doorstaan. „Van een vlucht uit de politiek is bij onze men sen geen sprake." Volgens de heer Suurhoff heeft de Partij van de Arbeid de komende jaren tot taak, een ombuiging tot stand te brengen in het regeringsbeleid, da' door het kabinet-De Quay is gevoerd Het is namelijk niet waar. dat het kabinet bewezen heeft, dat het net zo goed een sociaal-vooruitstrevend beleid heeft gevoerd als de kabinet- ten-Drees. De heer Suurhoff noemde elf pro grammapunten. die het kabinet-De Quay zidh in 1959 ten doel had ge steld. „Vraigen wij ons af, wat daar van werd verwezenlijkt, dan is het antiwoord bijna over de gehele lijn negatief. Wat sommige punten be treft is dat maar gelukkig ook." Afdalend in bijzonderheden zei de heer Suurhoff onder meer. dat op enige vrijwel mislukte pogingen na nergens overheidsbemoeienissen zijD verdwenen of beperkt. De rijksuitgaven stegen. De huren en bouwkosten gingen omhoog er werd'en veel minder woningwet- betaalbare premiewoningen gebouwd dan onder minister Witte. Dc vrije sector is volkomen uit de hand gelopen. De vryere loonpolitiek leidde drie en half jaar tot grotere overheidsinmen ging en tot meer arbeidsconflicten dan voorheen. „Thans heeft het georgani seerde bedrijfsleven de regering de gro tere vrijheid eenvoudig afgedwongen." De loonstügingen. die hebben plaats gehad schreef de PvdA-voorzitter toe aan d« super-hoogconjunctuur en de activitei ten van de vakbeweging. Het pensioenprobleem van de ambte naren is niet opgelost. Staatsaandelen zijn niet verkocht. De landbouwpolitiek van minister Marijnen is vastgelopen Van decentralisatie viel niet veel te be speuren. Het bestuursprobleem van d< grote bevolkingsagglomeraties ligt er nog levensgroot. Wat de democratie betreft er bij de start van het kabinet wel schone woorden over gesproken, maar zijn geen sohone daden gevolgd. „Van de nood een deugd makend, beweert men nü, met de verkiezin gen in zicht, zelfs, dat het kabinet- De Quay het toch nog zo gek niet heeft gedaan; enkele goede voorbeel den en beslissingen van minister Veldkamp, die natuurlijk gunstig af steekt bij zijn voorgnager, grijpt men aan om deze bewindsman tot een soort sociale beeldenstormer te pro moveren, die dan toch maar het be wijs levert, dat er ook zonder de so cialisten sociaal-vooruitstrevend valt te regeren." De heer Suurhoff kwam tot de con clusie, dat het kabinet-De Quay aan alle kanten deerlijk te kort blijkt te schieten. De burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, heette de deel- :rs aan het congres in een korte toespraak welkom. Een vriendelijk glimlachend prinses Margriet, die-morgen haar twintigste verjaardag hoopt te vieren. Ongetwijfeld zal zij deze feestelijke dag doorbrengen met haar ouders en de overige Prin sessen. (Foto Max Koot) Volgens Voorlopig Verslag (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer zal akkoord gaan met het wetsontwerp tot instelling van een openbaar lichaam voor het ge bied van de Rijnmond. Dit blijkt uit het voorlopig, verslag, dat de vaste Tweede-Kamercommissie voor bin nenlandse zaken over het wetsontwerp heeft uitgebracht. Nagenoeg algemeen wordt door commissie de spoedige oplossing var bestuursvraagstukken in het Rijnmond gebied van groot Nederlands, ja van Europees belang geoordeeld. Op grond daarvan meent men zijn medewerking aan de totstandkoming van deze rege ling, waaraan langdurig overleg tussen een groot aantal bestuursorganen is voorafgegaan, niet te kunnen weigereD Men acht de inhoud van het wetsont werp niet onaanvaardbaar. Amersfoort bleek niet gastvrij. Zowel het dames- als het herenteam in SVL heeft gisteravond geen winst kunnen boeken. De dames verloren thuis van het Haag se Syrèna. De he- ren moesten na 'n vergeefse strijd te gen VVA de lange thuisreis uit Amers foort met lege han- den aanvaarden. De wedstrijd Kan- geroes ZVC 2 (dames), die even eens voor gister avond op het programma stond, ging niet door vanwege het niet opkomen van dc Rotterdamse ploeg. Beginnen we eerst met een correctie van een mededeling van 7 januari. Door foutieve inlichtingen, verstrekt aan één van onze medewerkers, schreven wij op die dag dat de coach van Sport veren i- Schaatswedstrijden 19 januari: Vriezenveen: Nat. korte- baanwedstrijd mannen: Alblasserwaard 25 en 60 kilometer. Leiden: Merentocht 40 en 60 kilometer. Berkenwoude: Duinrelrace. Ter Aar: Nat. langebaanwedstriiden 500, 1500 en 3000 meter. Kortenhoef: Plassentocht 25 kilometer. Beltschutsloot: Kortebaanwedstrijd v. Kesteren: Koppelwedstrijd. Gorredijk: Langebaanwedstrijd junio ren 14. 16 en 17 jaar. Afstanden 500 1500 meter. Gewest Noord Holland. Utrecht NVBHS: Toerentocht Amsterdamse Bos 15 en 30 kilometer. Streefkerk: Nat. kortebaanwedstrijd jongens van 16 tm. 18 jaar. Assendelft: Kortebaanwedstrijd heren. Maasland (ZH): Prestatietoertocht 24. 48 of 72 kilometer. 20 januari: De Rlip: Kortebaanwedstr. Assendelft: Kortebaanwedstrijd vrouwen. De Amsterdamse Bosrace voor geno digden over 50 kilometer. Roelofarendsveen: Nat. Koppelwed- strijd. Elfdorpentocht 45 en 70 kilometer. Start te Avenhorn, Schermerhom, West Graftdijk en De Rijp. Voor de 70 kilome ter alleen in Oosthuizen. Schalkwijk: Schoonrijden dames, he ren en paren. Warrega: Langebaan heren 500, 1500 en 3000 meter. Gewest Noord Holland en Utrecht ei NVBHS: Amsterdamse Bosrace 50 km. SCHAATSENRIJDEN Lourens.oppermachtig in Valthe De Zutphenaar Geale Lourens heeft zich tijdens de langebaanwedstrijd die donderdag in Valthe werd gehouden bij zonder goed geweerd. Hij won alle af standen en werd daardoor onbedreigd winnaar. 500 meter: 1. Geale Lourens (Zutphen) 47.7 sec.; 2. Van der Sleen (Geestbrug) 50.3 sec.; 3. Jan Hoorneman (Brommen) 50.4 sec. 1500 meter: 1. Lourens 2.33.8; 2. Hoor neman 2.36.6; 3. Cees Smolter (Nieuw Amsterdam) 2.39.5. 3000 meter: 1. Lourens a.26.7; 2. Hoor neman 5.29.0; 3. Smolter 5 32- Eindklassement: 1. Lourens 153.416; l. Hoorneman 157.433 3. Smolter 160.599. Ronde van Loosdrecht Donderdag ls voor de vierde maal de Ronde van Loosdrecht verreden. De start van deze wedstryd, die sinds 1954 niet meer was uitgeschreven, vond plaats in Oud Loosdrecht. Het parcours, dat een lengte had van 10 kilometer, voerde over de eerste, tweede en derde plas. De mannen moes ten deze afstand 12 maal rijden, dc vrouwen zes keer. De concurrentie van de Elfstedentocht was duidelijk merk baar. Onder de deelnemers ontbraken diverse prominente rijders, o.a. de win naar van 1954, de Dussenaar Anton Ver hoeven. Winnaar werd Damo (Kortenhoef) in 4 uur 52 min. en 15 sec. Hij had 5 se conden voorsprong op Pfrommer (Har derwijk). Derde werd Vollenbroek (Hil versum). Bij de dames luidt de uitslag: 1. Mevr. Iet Pfrommer (Harderwijk) 2.39.8 2. Ria Lokhorst (Hilversum), Magda Kok (Amsterdam). ging Leiden aan de kant zou zijn gezet. Dit berust echter op een vergissing en de coach van SVL, mr. F. R. Bonte, deelde ons mee dat hij nog steeds deze taak ver vult en dat er van neengaan geen sprake is. Het spijt ons deze onjuiste vermel ding te hebben gedaan. SVL-SYRÈNA Door uistekend serveren van Wilma Benus liep SVL de 14 achterstand in de eerste set geheel in en kwamen onze stadgenoten zelfs op 5—4. Helaas liet daarna het veldspel van SVL veel te wensen over. Geheel onnodig lieten onze stadgenotes zich in de verdediging druk ken en dit bracht Syrèna een 1011 voor. sprong. SVL miste de overtuiging in haar spel, en dit kostte haar de eerste set: 12—15. In de tweede set kwam er meer vaart in het spel van SVL. Eerst zorgde Wilma Benus met een serie prachtige opdagen voor een veilige 8—1 voorsprong, waarna mej. Kikkert, mej. Zonderop en mej. Wil schut met drie gave aanvallen SVL op H4 brachten. Syrèna zag het hopeloze van de zaak al spoedig in en capituleer, de: 15—5. Deze hoopgevende winst stimuleerde onze stadgenotes in de derde set tot beter spel. Nu waren het vooral Wilma Benus en Els de Wit, die de goede set-ups van Wil van Galen en Marjan Wildschut naar waarde wisten te schatten, wat wederom in een 114 voorsprong voor SVL re sulteerde. Helaas ging het daarna volkomen mis by onze stadgenotes. Met een prachtige serie opslagen sloeg mevr. Laban van Sy. rèna keer op keer raak. Opmerkelijk was dat SVL hiernaar geen hand uitstak. Hel was ons een raadsel waarom de coach eerst by 11—9 een tlme-out aanvroeg. Syrèna profiteerde dankbaar van deze inzinking van SVL en hoewel onze stad genotes zich, nadat de stand 1112 voor Syrèna was geworden, wel enigszins her. stelden, toch ging de winst naar Den Haag: 13—15. In de laatste set heeft een gelijkspel zeer lang tot de mogelijkheden behoord. Prima serveren en flitsende aanvallen bezorgden S.V.L. een 74 voorsprong. Maar weer zakten onze stadgenoten weg. steeds dichterbij kwam Syrèna en toen de stand eenmaal gelijk was (1010) was het lot van S.V.L. bezegeld: 11—15 VVA-SVL Tenetnde niet het risico te lopen de laatste treden te missen is het heren- team van S.V.L., ondanks de gladde wegen, gisteravond per auto Amersfoort getogen om de trljd ac binden met V.V.A. Ruim drie kwartier te laat arriveerden onze stadgenoten om 9.15 uur in Amersfoort en kregen toen opdracht van de scheidsrechter zich binnen enkele ogenblikken oi kleden, waarna de wedstrijd direct werd aangevangen. Tijd om even in spelen werd hen niet toegestaan volkomen begrijpelijk verloren de door en door koud geworden spelers S.V.L. de eerste set tnet 15—4. Ook in de tweede set wilde het aan vankelijk ook niet erg lukken, maar ge lukkig was S.V.L. nu spoedig warmge- draaid. Carstens was als vanouds de mo tor in de verdediging, terwijl Van Bie- bijzonder fraaie plaatsballen steeds weer de Amersfoorters wist te verrassen. De 73 achterstand werd ge heel ingelopen en omgezet in een 1114 voorsprong. Een fraaie smach van Sieval betekende voor een ieder het einde van de set, echter niet voor de (Amersfoort- scheidsrechter. Doodleuk negeerde deze arbiter de aanwijzing van zUn lijn rechter en besliste „uit". Gedemoraliseerd door deze arbitrale blunder zakte S.V.L. ineen en toen bo vendien enkele formidabele gooiballen van V.V.A. door de scheidsrechter ge honoreerd werden met een punt, was het hek helemaal van de dam. V.V.A, was de lachende derde en won met 16-14. In de derde set gaf S.V.L. er al spoe dig de brui aan. nadat enkele taktische smashes om volkomen onverklaarbare redenen werden afgekeurd. Met 152 gaven onze stadgenoten deze set weg. waarna zij met angst en beven aan de verre thuisreis konden beginnen. Rond om half twee arriveerden zij ongeschon den in de Sleutelstad. Ned. skikanipioensehappen Geen titel voor Peter Lukowski De Nederlandse skikampioenschappcn zyn donderdag in Lenzerheide bü hel der zonnig weer voortgezet met de af daling. Voor de heren was de lengte 2.000 meter met een hoogte verschil van 500 meter. De dames moesten een par cours van 1.600 meter afleggen met een hoogteverscil van 400 meter. Marianne Tjeenk, die woensdag de slalom won. moe-.: donderdag genoegen nemen met de derde plaats achter Jen nie Kets de Vries en Renee Palm. die beiden dezelfde tijd maakten. Bij de heren deed zich een incident voor, hetgeen Peter Lukowski de titel kostte. De Ned. kampioen, die samen met Frits Deiters en Nick Surink te laat aan de start verscheen, werd name lijk gediskwalificeerd De uitslagen luiden: Heren rcnklasse (lengte 2.000 meter', hoogteverschil 500 m): 1. Pieter Kerdel 1.47.8; 2. Jan de Lint 1.54.8; 3. Mare v. d. Bergh 1.57.0: 4. Willy van Megen 1.57.6; 5. Tjeerd Redele 1.58.2. Dames renkla6se (lengte 1.600 m, hoog teverschil 400 m): 1/2. Jarmie Kets de Vries en Renee Palm beiden 1.33.0; 3. Marianne Tjeenk 1.34.8; 4. Melanie Kra mers 1.37.0; 5. Anna de Lint 1.38.6. In de tweede categorie, die een par cours van 1.700 meter lengte met een hoogteverschil van 300 meter moest af leggen, zegevierde Anneke Staring met 1.10.0 bij de dames Eelco Wolf was met 1.08.2 de snelste bij de heren. Hoogovenschaaktoernooi In Beverwyk zUn donderdag de tien kampen gestart met een totaal van spelers en speelsters, afkomstig uit 21 lan- den. Ze omvatten on der meer twee mees- tergroepen en een in ternationale dames- groep. De meester- groepen z(jn vai categorie C, volgens de FIDE-normen. Als zodanig zyn zy met resp. vier en titelhouders sterk bezet. De namen van de titelhouders zijn: Dunkelblum (België), Rellstab (West- Duitsland), Wade (Engeland), Henneberke (Nederland), Canal (Peru), Saemisoh (int grootmeester uit West-Duitsland), Kie- ninger (West-Duitsland), dr. Fazekas (Engeland) en Kramer (Ned.). De uitslagen van de eerste ronde zyn: Meestergroep A: Ankerst (Zuid-SI. Henneberke (Ned.) 0—1, De Rooi (Ned.) Mohrlok (Duitsland) Vi—Vz, Sandoi (Hongarije)Wade (Engeland) VzVz\ Dunkelblum (België)—Ditt (Duitsland) 10, Rellstab (Duitsland)Zuidema (Ned.) Yi—Yi. Groep B: Canal (Peru)—Kramer (Ned.) afg., Saemisch (Duitsland)—Kuypers De mannen lachten en Kasimba voelde, dat zijn ;ezag op deze dag groter geworden was dan ooit tevoren. Hij haalde trots de bundel bankbiljetten te voorschijn en begon uit te betalen. Hij liet de mannen herhalen, wat de schade was en schatte met even gesloten ogen de tegenwaarde in geld Toen de laatste man zijn schadevergoeding ont vangen had, was ook het geld op. Het onderling dispuut over de juistheid van de schadevergoe ding herbegon. Maar op dat moment doorbraken ■irie van de vdeesuitdelers de kring en bleven voo» Kasimba staan. Hun kleren en handen waren nog besmeurd met het bloed van de olifant. „We ho dat je de schade hebt uitbetaald. Kasimba'" ;en van hen. Maar een ander drong hem op zij. „Mijn schade is groter dan de zijne', riep hij „Ik heb de meeste schade van allen, want mijn hul is aan één kant ingedrukt, zodat ik een nieuw moet bouwen." Kasimba keek van de één naar de ander en hij voelde zich persoonlijk benadeeld en bedrogen Hij keek om zich heen, alsof hij een weg zocht waarlangs hij zijn verantwoordelijkheid kon ont vluchten. Hij werd zich langzaamaan bewust, da) hij onvoorzichtig geweest was, als zo dikwijls, wanneer hij voldoende geld had. Zijn verlangen >m gerespecteerd te worden, was sterker g«- weest dan zijn bekwaamheid in het bestuur van een dorp. „Het geld is nu op", zei hij ten slotte. „De resi van de schade wordt later uitbetaald". De benadeelden begonnen te mopperen. Z»> hielden uitdagend hun hand op. Toen legde Domgiële zijn hand op de schouder van zijn broer en hij fluisterde iets in diens oor Ernest Kasimba keek naar het geweer in zijn handen en zijn ogen begonnen te glinsteren. Hij hief het geweer op. „Heb ik niet gezegd, dat de schade later uitbetaald wordt?" vroeg hij uitda gend. „Het is nu avond, de vuren branden en de vrouwen hebben het vlees gebraden. Laat ons feest vieren, omdat er een olifant geschoten is. Morgen stap ik in mijn auto en ik rijd de kuddt» achterna. Ik zal de kuddestier schieten, die van daag door de blanke man gewond is. De tanden zal ik verkopen aan de blanke man met het rode haar en van het geld zal ik de schade aan deze drie mannen vergoeden". Hij was lang. langer dan de meesten van zijn stam. Hij richtte zich hoog op en riep: „Mochten er nog meer mensen zijn, die schade geleden heb ben door de olifanten, laten ze zich dan bekend maken, want morgen is het de laatste maal. dat «ir uitbetaald wordt! Amashyo!" Samen met zijn broer liep hij naar het huisje van zijn ouders. De weergroet van de mannen zong nog na in zijn oren: „Amashongere! Kud den met veel koeien wensen we u toe!" de morgen waren de dansers, half versufd dooi het drinken van kalebassen vol pombé, naar hun slaapmatten gegaan voordat het dorp ontwaak te en de zon boven de oostelijke bergen uitsteeg, reed Kasimba in zijn oude auto naar het noor den. Zijn broer had de nacht besteed aan hel vaststellen van de vluchtroute, die de olifanteD gekozen hadden. Wat Kasimba gevreesd had, was gebeurd: de dieren hadden de terugweg naar het park aanvaard. Verontrust door de overval, waar van één hunner het slachtoffer geworden was eD die een tweede, nogwel de kuddestier, had ver wond, hadden de olifanten het gevaarlijke gebied de rug toegekeerd. Kasimba glimlachte er om. Hij wist precies wal hem te doen stond. De olifanten zouden stellig de hele nacht voortgetrokken zijn, maar hij had de kleine kalveren wel gezien en bovendien was de bul gewond, zodat één nacht niet voldoende tijd bevatte om de afstand van Rutshuru naar het Al- bertpark af te leggen. Bovendien zou de onrust van de dieren afnemen, naarmate ze verder van hét dorp verwijderd raakten en met het terug keren van de rust, zou ook het tempo vertragen. Ze zouden hun voornemen om naar het park te gaan niet opgeven, maar ze zouden misschien de tijd nemen om ergens te rusten, of te baden en te laveien. De jonge Tutsi zong. Het lied van de olifanten, dat ze gisteren uit volle borst gezongen hadden en dat die nacht keer op keer was herhaald, zat nog fris in zijn hoofd en terwijl hij de kudde ach tervolgde om een stier te doden zong hij de lof van de olifanten, die onsterfelijk zijn, tenzij het ongeluk hen treft. En daarna maakt de jager hen pas voorgoed onsterfelijk, door hen op te ne men in zijn liederen. Toen hij zover was gevor derd met zijn gezang, zweeg hij en schudde zijn hoofd. Hij zou de bul doden en de rest van de kudde zou in sneller vaart vluchten. Maar hij kon slechts de slurf en de oren en de tanden meene men naar Rutshuru. De rest van het vlees zou in de wildernis achterblijven. (Wordt vervolgd (Ned.) 01. Van Seters (Belg.)ir. Van Steenis (Ned.) afg., Kieninger (Duits land)dr. Fazekas (Eng.) afg., Lange (West-Dld)Smederevac (Zd-Slavië) afg. In de damestienkamp is wereldkam pioene Nona Gaprindasvilli (Rusland) favoriete. De uitslagen van de eerste ron de luiden: mej. Bacic (Zuid-SL)mevr. Heemskerk (Ned.) 01 mevr. A Nicolau (Roemenië)—mej. K. Jovanovic (Zd-Sl.) 01, mevr. Timmer (Ned.)mevr. Vree ken (Ned.) 01, mej. Gombas (Hong.)— mej. Gaprindavilli (Rusl.) 01, mej. Ljil- jak (Zd-Sl.)mevr. Van Wieringen (Ned.) 1-0. Schaatswedstrijden ulo-leerlingen Alle leerlingen van het Prof. Van der Leeuw-ULO waren gisteren te vinden on de prachtige Leiderdorpse ijsbaan, waar voor de bijna 400 schaatsenrijders en -rijdsters onder hen kortebaanwedstrijden werden gehouden over een afstand van 125 meter. Zowel meisjes als jongens waren inge deeld in twee groepen, groep A (leeftyd tot en met 14 jaar) en groep B (boven 14 jaar). De leerkrachten fungeerden als juryleden. Dank zij <]e voortreffelijke organisatie van de heer H. Scheerder, hierby ge assisteerd door mej. T. Alta en de heer A. Lagerwey, hadden de wedstrijden een vlot verloop. De einduitslagen: Meisjes, groep A: 1. Majorie Cossee (kampioene); 2. Ludia Schouten; 3. Annelies de Wolf; groep B: 1. Iteke Abrahams (kampioene); 2. Vera Koen; 3. Grea Otto. Jongens, groep A: 1 Piet Pijnaken (kampioen); 2. Ton Vode gel; 3. Bennie Hartevelt; groep B: 1. Leo Holl (kampioen); 2. Peter Smittenaar; 3 Onno Hornham. Dezer dagen zullen de winnaars op school worden gehuldigd. Standen van bridgeclub „De Sleutels" Stand na de zeventiende en achttiende ronde. Groep Zwart: 1 Kuyt—Eldering 1473: 2 BiesotPlouvier 1392; 3 Vrijenhoek— v Helvert 1388; 4 echtp Tijsen 1375; 5 echtp De Vrind 1364; 6 V. KlaverenV. Leeuwen 1323; 7 RibJanson 1309; 8 V. d. Burd— V. d Sande 1286 9 Selier—Ko ning 1273; 10 dames Sier—V. Zijl 1249: 11 RobbersDe Vries 1239; 12 mevr. en Hr. Harlhoff 1237; 13 Smittenaar—Klin kenberg 1229; 14 StaalduinenVogel 1018 Groep Wit: 1 De Jong—Bloemhof 1471, 2 Middelhara— Lepelaar 1458; 3 V. d SteenKappers 1436; 4 KopBlansjaar 1419; 5 Bernard—Ooms 1332; 6 Engels- Vogel 1322; 7 dames Bernard—Bon 1299: 8 De Vries—Lodder 1287; 9 Beugelsdijk— Bon 1280; 10 mej. DuinhovenJansen 1261; 11 V. d. MeulenDuinveld 1221: 12 Ravenswaay—Klaesscs-Lie 1193; 13 echtp. V. Kempen 1086; 14 Rijnsburger— Oele 1079.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9