V oorlop ige beslissing viel nabij Stavoren Miljoenen schade bij fabrieksbrand WELGETELD 10:225 RIJDERS BEGONNEN AAN EEN BARRE ELFSTEDENTOCHT Tempo lager dan vorige keer Rij feestelijkheden van Nationale" begonnen Nieuwe zaak van Luyks in Diemen Elfstedentocht Engeland-EEG Tekort op handelsbalans iets kleiner in 1962 NIEUWE LEIDSE COURANT 7 VRIJDAG 18 JANUARI 1963 Eredivisie volleybal Vier punten voor DES en AMVJ Reva—DES; AIVTVJ—Valbovol; Oranje NassauValbovol; ValuasSportcentrum SOS—DES; Clto—AMVJ; Odulphus—Li banon. - DES trekt vana- vond naar Amster- x dam om landskam- IrfgggS&ffl pioen Reva te be kampen en zal onge- twijfeld met een ze ge huiswaarts keren, doch of de Hagenaars aterdagmiddag in Utrecht tegen SOS zo gemakkelijk zullen in, blijft een open vraag, hoewel de kansen van DES zeker hoger aangesla gen mogen worden. DES kan dus vier punten rijker worden, doch AMVJ ook. Vanavond spelen de Amsterdammers te gen het sterke Valbovol en zullen de Woerdenaren na hardnekkige tegenstand zeker verslaan. Met Cito zal AMVJ za terdag wel minder moeite hebben, zo dat aan de kop van de ranglijst weer niets verandert, want ook Libanon zal het in Goirle tegen Odulphus wel kla ren. Valbovol kan echter wel naar de Hoofdklasse Heren: De Kangeroes-Octopus (Leiden vrijdag 20 uur); Polonia—OVC; DSO- HCSC; OrawlConcordia. OVC staat weer voor een zware opga ve. nu het in Utrecht tegen Polonia moet uitkomen. De sterke tegenstand, die de Haagse ploeg aan Concordia wist te bieden, geeft echter wel enige hoop op een behoorlijk resultaat. In Leiden wordt de belangrijke wedstrijd De Kan geroes-Octopus gespeeld, belangrijk voor de uiteindelijke bezetting van de laag ste plaatsen. Octopus won de vorige week zeer verrassend van Voorburg en lijkt dus op het eerste gezicht favoriet, maar De Kangeroes hebben de nodige kracht geput uit de eerste overwinning, die zij behaalden. Zeer belangrijk voor wat be treft de topplaatsen is de ontmoeting OrawiConcordia. Hier zal het geducht spannen. Dames: Boemerang-Celebes; Octopus— ZVC; SOS—RVC; Blokkeer—St. Paul (Den Haag. zaterdag 21 uur). Het ziet er niet zo rooskleurig uit voor de Haagse ploegen. Celebes ontmoet het nog ongeslagen Boemerang en gaat een vrijwel zekere nederlaag tegemoet. Ar mada bracht echter de vorige week Boe merang danig in het nauw, een prestatie waartoe wij ook Celebes in staat achten. RVC krijgt het in de koude Beatrixhal in Utrecht zeer moeilijk tegen SOS. maar de Haagse dames hebben toch wel een behoorlijke winstkans, Die kunnen wij1 Blokkeer helaas niet voorspellen, nu het zaterdag speelt tegen het sterke St. Paul. Het voordeel van eigen zaal is echter belangrijk. Overgangsklasse Heren: KVC—Blokkeer (Lelden, vrij dag 21 uur)Syrèna—VVS 2 (Den Haag. vrijdag 20 uur): PVC-SVL 2 (Den Haag. zaterdag 18 uur); DeltaDES 2. Blokkeer zonder smasher Lindner zal het in Leiden bij KVC niet gemakkelijk krijgen. Spelend met volle inzet zit er echter wel winst in. Syrèna moet zonder meer baas kunnen blijven over het zwakke WS 2. Ook PVC voorspellen wij een vrij gemakkelijk te behalen zege op SVL 2. DES 2 staat tegenover één van de koplopers. De Hagenaars ziin er de laatste weken echter goed in; een gelijk spel behoort tot de mogelijkheden. Dames: AggrediorPVC: DESAMVJ /Smash; OVC—Concordia (Den Haag. za terdag resp 19 en 20 uur). PVC mag het bijna onderaan staande Aggredior zeker niet onderschatten, juist omdat een overwinning op deze ploeg zo waarschijnlijk lijkt. DES durven wij zon- vierde plaats oprukken, dit ten koste van SOS. want verliezen de Utrechte naren van DES. dan zal Valbovol on danks een zekere nederlaag tegen AMVJ toch twee punten rijker worclen op het Groninger Oranje Nassau, dat de barre reis uit Groningen naar de koude veilinghal in Woerden gaat ondernemen. Sportcentrum kan zijn opmars voorzet ten door Valuas in Venlo te verslaan en daardoor zowel deze ploeg als Odulühus passeren, terwijl daardoor Cito vastei op de op een na onderste plaats wordt gedrukt. Een Indonesisch bataljon zal binnen kort uit Noord-Sumatra naar Kongo ver trekken, als deel van de toegezegde strijd macht van 1800 man; het betreft hier ge mechaniseerde cavalerie; eerder v een bataljon en een afdeling luchtafw geschut naar Kongo gezonden. heeft actieve organisatoren van dc tocht niet alleen volkomen verrast, maar ook voor enorme problemen de loop van gisteren zelfs een limiet de vastgesteld voor de wedstrijdrijders. In de loop TN alle vroegte is vanmorgen op het Van Harinxma kanaal in de Friese hoofdstad een waarlijk ongc- gesteld. Er is kend groot aantal deelnemers van start gegaan elfde officiële Elfstedentocht. Het record, dat bij dc de avond ontstond er zelfs een klein oproer toen werd laatste tocht in 1956 werd geboekt, is grandioos ge broken. Namen aan de vorige ijsmarathon 6070 rijders meegedeeld dat het maximum aantal wedstrijdrijders volgeboekt. Anderzijds is het een enorme deel, vanmorgen zijn behalve het hoge aantal van 577 puzzel geweest om niet alleen de lange sliert wed- wedstrijdrijders, liefst 9648 toerrijders de strijd tegen strijdrijders, maar ook die duizenden toerrijders ovi de smalle en zo moeizaam schoongeveegde ijswegen de elementen en zichzelf begonnen En dit ondanks het feit, dat vele inschrijvers ver- door het Friese landschap te loodsen. In groepen achten en dit bij herhaling hebben laten weten, dat duizend zouden de toerrijders vanochtend vanaf deze Elfstedentocht een van de zwaarste, zo niet de allerzwaarste uit de roemruchte historie van de Elf- stedenrace zal worden. met tussenpozen van twintig minuten worden ge lost, doch dank zij de goede organisatie kon de start veel sneller geschieden dan was gepland, zodat om genuur klaar stonden de rijders met groot gejuich te ontvangen. Wat voor Nijmegen de Vierdaagse is. is voor Friesland de Elfstedentocht In Sloten was de situatie niet veel ;randerd hoewel, tussen Sloten en Woudsend een zeer belangrijke verande ring in de kopgroep kwam. De Dusse- Anton Verhoeven, die aanvankelijk in de achterhoede zat, had zich naar 11 weten te werken en kwam in Woudsend verrassend als eerste door. Tussen Woudsend en Stavoren was een voorlopige beslissing geforceerd. De kop groep van twintig man die na de tocht naar Sloten in Woudsend doorkwam, is langzamerhand verder uitgelopen op een groepje van vijf man. De voorsprong groeide op het langgerekte Fluessen- tot vier minuten. Achter deze volggroep van vijf kwam in Stavoren op 75 km nog een derde groep van elf rij ders op acht minuten door. Die enorm grote toeloop van de schaatsliefhebbers half negen alle rijders waren vertrokken. Alle denkbare favorieten van het oogenblik vroeg present Bij de laatste inspectie hebben de organisatoren tot hun vreugde ont dekt, dat het ijs op het grootste deel van het traject niet zo slecht is als was verwacht. Vooral tussen Bolsward en Harlingen valt de conditie van het ijs na alle slechte berichten van enkele dagen geleden mee, zodat er weinig behoeft te worden „gekluund". In uitstekende maar nerveuze stemming hebben de deelnemers vanmorgen dan ook de run uit de autospuiterij Postuma naar het ijs gemaakt. Zo tegen vijf uur was de startplaats op fascinerende wijze verlicht door magnesium flambouwen, die hun spookachtig schijnsel wierpen over het witte landschap. De stoutmoedigen, waaronder alle denkbare favorieten van het ogenblik, warmden zich kort voor de id er de ultraviolette stralen in de droogovens van de garage. De spanning snijden, toen wedstrijdleider De Jong het fluitsignaal gaf. en onder doodse stilte nog even de laatste wenken gaf. Purmerend. Friezen zien overigens in de jonge Jeen Wester en mogelijk de wat oudere Jeen Nauta kanshebbers. De rijders knokken echter niet alleen tegen het slechte ijs en de felle kou. ze strijden ook een hard duel uit over kale kilometers. V/ie zal het dien een goede stijl beschikt (men acht het rechtop rijden de beste stijl voor de- dag) het zal kunnen uithouden. Stormloop naar 't ijs Aller ogen waren toen gericht op de deur en het dikke touw voor de ingang Plotseling zwaaiden die deuren wijd open en werd het touw gehesen. De stormloop over enkele honderden meters ir het ijs brak los. Somigen struikelden gleden uit op hun oude schoenen, die ïzaam aan de ijskant werden achter gelaten toen men de schaatsen onder had De wat meer geroutineerden deden het at kalmer aan en kozen rustig hun positie om vooral in de grote meute van rijders niet al te ver achterop te raken. aardoor men vele rijders zou moeten passeren om de kopgroep te bereiken. Inmiddels zagen duizende op dc brug rer het kanaal en langs de oevers in de bijtende vrieskou het kwik stond dichter by de 20 dan de 10 graden onder nul hoe men razendsnel de schaatsen onderbond en de eerste rijders binnen enkele minuten in hoog tempo weg krasten, dc volslagen duisternis in. De tocht over ruim 200 km ijs was begon ust z zijn i de finish, tenzij men zou opgeven Maar dit laatste is iets, waar vrijwel niemand van weten wil, ook al zullen velen er aan moeten geloven. Experts houden nog steeds vol dat niet meer dan tien procent van de deelnemers de tocht zullei) volbrengen. Vooral niet bij de toerrijders, waaronder vele jongeren, die uit zucht naar avontuur eventjes de Elf stedentocht willen gaan rijden. Bur en boos De ouderen lachten. Zij weten beter. Sommigen denken bij deze vorst alweer aan de tocht van 1942 toen zich diverse bevriezingsgevallen voordeden, maar daarvoor zijn de rijders gewaarschuwd. ijl onderweg tientallen EHBO-posten zijn. waar men zich kan laten helpen Dat het bar en boos was, werd in de loop van de dag wel duidelijk. De zachte stukken bevroren sneeuwijs, waarin dc schaatsen wegzakten en het op divers* plaatsen te voet moeten afleggen var stukjes dijk, verstoorden de cadans vol ledig en zo gaan al meer de krachten de energie uit de body's van zelfs de sterkste rijders. Maar Friesland weel ?r één zal zijn die de sterkste zal blijken. Het bestuur van de Friese Elf- stedenvereniging heeft laten weten, dat herhaling van 1956, toen vijf rijders gi over de eindstreep gingen, zonder leidt tot diskwalificatie. Bovendien men voorgoed worden uitgesloten deelneming aan toekomstige w< strijden van de Friese Elfsteden. Men neemt immers deel aan een wi strijd cn uit die strijd daar is het eenmaal een kamp voor moet een w komen, ook al gebeurt dit tydi sprint. Afspraken en combines zullen zoveel mogelijk worden tegengegaan. Zul- maatregelen kan het sportieve Fries* publiek waarderen en vandaar dat mcr belangstellend uitziet naar de winnaar. Zij hopen, dat het een noorderling dan nog liefst een Fries zal zijn. ie is favoriet Tot de deelnemers aan de wedstrijd- tocht behoren alle rijders die maar enigs zins als favoriet kunnen worden aange merkt. Het tippen van een winnaar was zelfs op het moment toen de wedstrijd al enkele uren cud was erg moeilijk. Zal het opnieuw de tengere, maar o zo taaie Jeen van -ier Berg. de lieveling van het Friese publiek worden? Of zal de oersterke land-bouwer Anton Ver hoeven uit het Brabantse Dussen on danks ziin 42 jaren eindelijk kans zien een Elfstedentocht op zijn naam te Anton is overigens in zijn bekende knalgele trui van start gegaan. Dc trui die hij jaren geleden kocht van de be kende wielrenner nik van Steenbergen, die in dit kledingstuk de wielerwedstrijd Parljs-Roubaix won. Maar onthoudt u ook de naam Libbc Kerstma uit Ijlst of die van Van de- Hoorn uit Ter Aar of De Koning uit In IJIst was de situatie twaalf minu ten later niet veel gewijzigd, hoewel het belangrijk was dat Van der Hoorn uit Ter Aar, die in 1956 behoorde tot de vijf mannen, die als eersten eindigden, zich bij de meute had gevoegd. De kopgroep was in Woudsend op 35 m van de start uitgegroeid tot 25 man, .e een voorsprong hadden van 2 mi nuten op een groep van twaalf, die werd aangevoerd door de Groninger Kroeske. De stoere mannen gingen daarna op Sloten aan, waar langzamerhand het dag licht begon door te breken. Dat hebben de rijders met groot gevoel van welbe hagen begroet, want in het donker rij den is iets verschrikkelijks. Men was toen ook blij dat men de dorpen bereikt had, waar honderden en duizenden ondanks het vroege mor- Sneek Reeds in Sneek. waar de kop van de Elfstedenkaravaan om 6.42 uur passeer de, hadden zich sterke rijders uit de ongelooflijk lange sliert van schaatsers voren gewerkt. Het was nog te vroeg om reeds over een beslissende slag te spreken, maar belangrijk was het toch wel. Hier bleek, dat het kiezen een goede positie bij de start in Leeuwarden toen 'n meute van ruim 600 schaatsers in allerijl probeerde de schaatsen onder te binden, van uiterst gewicht is geweest, temeer daar op het slechte stuk tussen Leeuwarden en Sneek passeren erg moeilijk was. Maar vele favorieten voor de eindze ge hadden elkaar toch wel gevonden. Toen na ruim een uur schaatsen (onge- 15 minuten later dan in 1956) de duizenden in Sneek in de krakende vrieskou begonnen te juichen, stoof er i groep van elf rijders voorbij, waar- we o.a. zagen de Friese favoriet Jeen i den Berg, Nauta, Paping, De Koning, Lefferstra en de sterk rijdende Vene- ma uit Heerenveen. Het was niet alleen bijzonder koud (16 graden onder nul), maar ook mistig en aardedonker. Het dan ook een fascinerend gezicht om het Friese merengebied van veraf de schaatsers met hun zaklantaarns voor op de borst te zien aankomen. Zij had den echter grote hinder van de slechte ijswegen. die vooral in de zuidelijke route niet best bleken te zijn. Vele oud-rijders schudden dan ook hun boofd, omdat zij menen dat dit geen wedstrijd meer is. Het parcours moet il in de buurt van Bolsward derma te slecht zijn, dat alleen de rijder, die een enorm sterke body en boven- Psychologisch onjuist om thans te jagen De voorzitter van de Nederlandsche Vereniging tot Bescherming van dieren, prof. dr. S. Hof9tra, heeft, naar aanlei ding van de verklaring van de Konink lijke Nederlandsche Jagersvereeniging meegedeeld, dat de Vereniging niet. in een beoordeling van de onmiddellijke urgen tie van de jacht is getreden. „Maar deze onmiddellijke urgentie wordt ook niel duidelijk uit de verklaring van de jagers- vereeniging". Prof. Hofstra weerlegt, dat de dieren nog even snel zouden zijn, door erop te wijzen dat de herten ten dele hun schuwheid verliezen. „Zolang niet is aangetoond dat er te grote vermeerdering van de wildstand was. blijft slechts als argument het. ge noegen van het jagen over en dat heeft terecht in deze tijd van nood voor vel* dieren tot verontwaardiging aanleiding gegeven bij een belangrijk deel van het weldenkende Nederlandse publiek Bo. vendien. ook als de noodzaak tot jachl dringend zou hebben bestaan, is het psy chologisch zeer onjuist om „daar juist nu een vermaak voor buitenlandse gastep Ijlst Kansloos NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL ging dan de orga nisatoren in hun pessimisme hadden verwacht Het weer werkte namelijk mee. want het was wel koud, i windstil zodat de rijders behalve het slechte ijs, onder goede conditie konden rijden. De kopgroep voerde het tempo langzamerhand steeds verder op want voorbij Hindelopen werd er direct hard aangetrokken, mede doordat in de kop groep vrijwel alle favorieten, die men van tevoren kon aanwijzen, present zijn. Wij noemen Jeen van den Berg, de Gel derse kampioen lange baan Meijering, de sterke Friezen Lefferstra en Jeen Westra. verder de Brabantse crack An ton Verhoeven, dan voorts De Koning en zeker ook de Noordhollander Van der Hoorn en tot slot Jeen Nauta. Zij zorgden er voor dat het onmogelijk werd vanuit de achterhoede nog een geslaagde sprong te maken naar de top en de uiteindelijke overwinning in deze Elfstedentocht. 99 Twee duizend topfunctionarissen uit handel en industrie waren gisteren naar Rotterdam getrokken om in de Rivièra- hal de directie van de Nationale levens verzekering bank N.V. hun gelukwen sen aan te bieden ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het con- De Rivièrahal had voor deze gebeur tenis een geheel nieuw decor gekregen met' fraaie wandpanelen en zeer veel bloemstukken. In de hal speelde strijkje van de Koninklijke marine In de komende weken worden nog vijftien regionale recepties gehouden. De dag werd gehouden onder het motto „De Nationale, een nieuwe tegemoet". In de ochtenduren kwam het 800 personen tellende personeel bij een in de hal en werden cadeaus aan geboden namens de binnen- en buiten- dienst, de gepensioneerden, de sport vereniging, het bureau voor groepsver zekering. 's Middags kwamen de taxa teurs, de collectieve relaties en agenten met geschenken. Vanavond is er een personeelsfeest het Kurhaus in Scheveningen. Het Een grote brand heeft vanmor gen vroeg het fabriekscomplex van de N-V. Luycks te Diemen in de as gelegd. Distributiecentrum van A.H. ontruimd Een deel van een nog in aanbouw zijnd distributiecentrum van Albert Heyn in Zaandam is na een onderzoek van TNO ontruimd. Het onderzoek van TNO werd ingesteld nadat enkele dagen geleden een gedeelte van de luifel van het centrum instortte onder de last van een sneeuwlaag. De ex perts hebben toen meteen gebreken aan het gebouw ontdekt. Het ontruimde deel. dat door personeel niet meer betreden mag worden, bevat het kantoor, de kan tine en een kleedkamer. Het onderzoek dat is ingesteld heeft een voorlopig karakter. Zodra het defini tieve rapport gereed is. zullen deskundi gen zich beraden over de te regelen. In het paleis Soestdijk is giste- j ren het presidium van het Na- tuurnoodfonds Nederland van i het World Wildlife Fund, gein- stalleerd. j De foto toont v-l.n.r. tijdens J noem beu emafin eu zijn naam Geen tien procent voor de landarbeiders Het college van rijksbemiddelaars gaat niet akkoord met de tussentijdse loonsverhoging van tien procent voor de landarbeiders. Het college heeft het Landbouwschap laten weten dat de loonsverhoging, die op 1 november had moeten ingaan, in strijd is met de spel regels van het loonbeleid. De tien procent betreft een deel van de achterstand van zestien procent, die de landarbeiders volgens het Land bouwschap in de loop der jaren hadden opgelopen. De resterende zes procent zouden de landarbeiders inlopen op 1 mei van dit jaar, wanneer de nieuwe c.a.o. voor dc landbouw moet ingaan. een welkom kopje koffie, achter de tafel, prof. dr. W. Asselbergs. Mees j Toxopeus, dr. W. Drees, Z.KH. i prins Bernhard en mr. Leonhard HuizingaIr. P. F. S. Otten, die J ook lid is van het presidium, was j verhinderd. Brandweerslangen bevroren Vanochtend vroeg heeft een felle brand de grote, enige jaren geleden gebouwde fabriek van Luycks pro- dukten N.V. aan dc Stammcrdijk te Diemen totaal verwoest. De brand weren van Diemen, Amsterdam, Weesp, Muiden, Nederhorst-Den Berg en Nigtevegt rukten met groot materieel uit en waren uren doende de brand te bestrijden. Binnen enkele uren legden des ondanks de vlammen het kantoor gebouw, de fabricagehal, de opslag ruimten, het grondstoffenmagazijn het laboratorium in de as. De schade wordt voorlopig geschat op meer dan tien miljoen gulden. De brand ging gepaard met zware rookontwikkelin gen. De brand ontstond vanochtend streeks vijf uur door nog onbekende oorzaak. Toen de Diemense brandweer arriveerde stond het kantoorgebouw reeds in lichterlaaie, terwijl de vlammen ïaar het dak van de fabricagehal lekten. Een attente omwonende had reeds vóór de brandweer arriveerde enige bij ten in het ijs gehakt, zodat men onmid dellijk met de blussingswerkzaamheden kon beginnen. Een ernstige moeilijkheid daarbij vormde uiteraard het feit dat een aantal slangen tijdens het spuiten bevroor. Omstreeks acht uur vanochtend het gehele. 60.000 vierkante meter grote, terrein herschapen in een woestenij van verkoolde resten, bedekt door een dikke laag ijs. Van de zijde van de N.V. Luycks vernamen wy dat het bedrijf volledig verzekerd is. zowel tegen brandschade als tegen bedrijfsschade. Het pand een dochteronderneming van de N.V. Luycks, de Hollandse drankenindustrie, die eveneens op het terrein gevestigd was, ging eveneens in vlammen op. Toen de brandweer om negen uur gon met liet nablussen, verzamelde de directie van Luycks zich met haar voornaamste medewerkers in een café in de nabyheid teneinde de situatie te be spreken. Alle grondstoffen, waaronder duizenden liters lichtontvlambare sla olie. zijn verloren gegaan. Ook is een enorme hoeveelheid blikjes, potjes en kisten door het vuur vernield. baretgezelschap van Wim Kan geeft van 5 februari tJT>. 7 maart een serie van 23 voorstellingen in verschillende plaatsen het personeel en speciale genodig- (Vervolg van pagina I) In Stavoren moesten verscheidene rij ders zich door de EHBO laten behandelen wegens verwondingen aan de lippen, ont staan door de scherpe vrieskoude. Toen ook al bekend, dat vele honderden toerrijders de strijd tegen de elementen hadden opgegeven. Oude, ervaren boe- "n het Friese land schudden dan ook het hoofd: „Dit is geen wedstrijd meer", as hun commentaar. Niettemin bleef de Friese bevolking de gehele dag de verrichtingen van de rij ders volgen en zij heeft niets onbeproefd gelaten de rijders zoveel mogelijk be hulpzaam te zijn. Vooral de burgerij van Hindelopen heeft zich uitstekend ge weerd. Daar moesten de rijders namelijk r de dijk van het IJsselmeer klimmen daarover de tocht naar de haven van Workum te vervolgen.. Over een grote afstand hadden de Hindelopers stro op beide hellingen van de dijk gelegd om glijpartijen van de rijders te voorkomen toen deze dan ook, blauw van de kou wit van de ijzel daar arriveerden, konden zy betrekkelijk gemakkelijk over de dijk komen. Tyd om op verhaal te ko men, gunden zfj zich niet. Eén van de vijf winnaars van 1956. Maus Wijnhout, die in de vroege morgen ook in de kopgroep was te vinden, moest in de buurt van Sloten de strijd staken. Hij had een mankement aan zijn schaats. Dit wist hij te verhelpen, doch toen het zelfde euvel zich kort daarop voor de tweede maal voordeed, stapte hij van de ijzers af. De barre Elfstedentocht 1963 was voor hem ten einde Toch verliezen de Friezen hun humor niet. Toen een zestal renners zich kort achter elkaar aan de controlepost te Bolsward hadden gemeld, doken in de mist nog twee schaatsers op. De toe schouwers reikten de halzen. Het waren echter geen deelnemers aan de Elfste dentocht, maar een tweetal inwoners van het Friese stadje, die in pyjama gekleed, voor de komische noot in de bittere strijd zorgden. De moeilijkheden hoofdzakelijk met betrekking tot het slechte ijs zjjn eigen lijk pas kort na Workum begonnen. Het ongelijke ijs en de scheuren daarin maak- het onmogelijk goed in balans te ■cn. Het aantal uitvallers op dit ge deelte van de tocht was dan ook zeer talrijk. Ook Leen Meijering, de 26-jarige langebaankampioen van Gelderland uit Arnhem gaf op. By een valpartij bij Sneek was hij al aan de knie gewond geraakt. Hy handhaafde zich daarna ech ter in de voorste gelederen, doch een van zijn schaatsen was bjj de valpartij licht beschadigd. Dat gaf ten slotte de doorslag. Ook Meijering verdween van het strijdtoneel. Met een helikopter van de Koninklijke Luchtmacht heeft prins Bernhard zich vanmorgen van Schiphol naar Leeuwar den begeven. De Prins was In gezelschap van zijn luchtmacht-adjudant, majoor- vlieger-waarnemer K. van Gessel. Kwart voor twaalf landde de helikopter op de vliegbasis Leeuwarden. In de loop van de middag heeft de Prins met het toe stel boven gedeelten van de route ge vlogen, doch de aankomst van de win naar kon hij niet afwachten, in verband met een bespreking in Soestdijk. (Vervolg van pagina 1) Intussen waagt niemand zich aan voor spellingen, toen de ministers zich van ochtend gereed maakten voor de her vatting van hun gesprek. De crisis, die sinds de rede van De Gaulle op maan dag werd verwacht staat echter voor de deur en de vraag is gerezen, of de onderhandelingen tussen de E.E.G. en Engeland in Quatre Bras (waar het Bel gische ministerie van buitenlandse za ken is gevestigd en waar de besprekin gen worden gehouden) hun Waterloo zullen vinden Op de rijksweg Hengelo-Enschede is woensdag de 74-jarige G. Ziegerink bij het oversteken door een vrachtwa gen aangereden. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis in Hengelo is dc man overleden. HET TEKORT op de handelsbalans was in 1962 f 174 miljoen lager dan in 1961, doch bedroeg nog altijd f 2766 miljoen, en liet dekkingspercentage was 85,6 of f 2 hoger. Volgens de cijfers van het Centraal bureau voor de statistiek was de invoer met f 711 min. of 4 pet gestegen tot f 19.363 min. en de uitvoer met f 885 min. of 6 pet tot f 16.597 min. In december was dc invoer f 1502 (vo rige maand 1706, vorig jaar 1644) min en de uitvoer f 1371 (v.m. 1434, v.j. 1309) min., het dekkingspercentage was 92 (v.m. 84, v.j. 80). In de afzonderlijke kwartalen steeg de invoer 3. 4. 6 en 2 pet, de uitvoer 1, 10, 3 en 10 pet, in het tweede kwartaal door uitvoer van tankers naar Engeland en prijsstijgingen van aardappelen en groen te. in het vierde door grotere uitvoer van aardolieprodukten cn vervoermiddelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7