Brandt niet haar Chroesjtsjef ekort van bijna twaalf miljard VN-intocht in stad Kolwezie HOOFDPIJN Adenauer had geen bezwaar ASPRO Christen-student vlucht uit geloofsovertuiging Wetenschap in de knoop 5 VRIJDAG 18 JANUARI 1963 C.D.U. dreigde met breuk Een kwestie heeft gisteren West-Berlijn. de gemoederen in West-Berlijn beziggehouden. Premier Chroesj tsjef heeft burgemeester Brandt van West-Berlijn voor een onder houd uitgenodigd naar Oost- Berlijn te komen en Brandt heeft deze uitnodiging moeten afslaan onder druk van de christen democratische fractie van zgn stadsbestuur. De uitnodiging van de Russisch premier sloeg in als een bom. Brandt zelf voelde veel voor een reis naar Oost-Berlijn. Adenauer en de weste lijke mogendheden hadden geen be zwaar, maar de coalitiepartners dreigden uit het stadsbestuur ie zul len treden als Brandt aan de uitnodi ging gevolg zou geven. de muur. Het is de eerste maal sinds met de bouw van de muur is begonnen, dat Chroesjtsjef een kijkje kwam ne men bij de muur. In gezelschap van Ulbricht en talrijke Russische en Oost duitse functionarissen verscheen hij te genover de Amerikaanse controlepost Charlie aan de grens tussen Oost- en Volgens de christen-democraten wil len de Russen een wig drijven tussen West-Duitsland en West-Berlijn. Verder zouden zij opzettelijk de westelijke gendheden willen passeren om een vaarlijk precedent te scheppen. De munisten doen reeds jaren pogingen West-Berlijn te dwingen met voorbijgaan van de bezettingsmachten onderhande lingen te beginnen. Tijdens het vorige bezoek van Chroesj tsjef aan Oost-Berlijn, in 1960, heeft Brandt een uitnodiging voor een onder houd eveneens afgeslagen. Ter gelegen heid van Chroesjtsjefs tweede bezoek had hij echter duidelijk laten blijken de Sowjet-leider te willen ontmoeten „om hem iets te vertellen over de zorgen die wij hebben". Volgens Brandt zou een onderhoud zeer nuttig kunnen zijn. Er bestaat nu nog een kleine kans, dat de christen democraten van gedachten zullen ver anderen en dat vandaag alsnog een nieu we poging zal worden gedaan tot het arrangeren van een ontmoeting. Bij de muur De Russische premier zelf heeft gis teren onverwacht de conferentiezaal waar het congres van de Oostduitse communistische partij wordt gehouden, verlaten om een bezoek te brengen Chinezen protesteren inzake Hong-Kong toezicht op partij staat, die vorige maand in de Sow- jetunie in het leven is geroepen om 's lands economie efficiënter te maken, uiiigen ui ue uuucbtt, enclave .,iyowioon krijgt verstrekkende bevoagdjieden, in Hong Kong, Zo heeft het persbureau blijkt uit Communistisch China hecift bij de Britse regering „scherp geprotesteerd" tegen het gedwongen afbreken van wo ningen in de Chjinesq, enclave Kowloon tfieuw China gemeld. Het persbureau ten de laatste jaren herhaaldelijk pogin gen hebben ondernomen om de wonin gen af te breken en de inwoners ondor dwang ergens anders onder te brengen. Dit is „een grove schending van de Chi nese -ouvereiniteit en onduldbaar", al dus het peirsbureau. Nog geen plan voor proef verre visserij (Vai parlementsredactie) Minister Marijnen heeft nog geen defi nitief plan ontvangen om by de komende proef met de verre visserü ook een fabrieksschip in te schakelen. Deze mo gelijkheid is tydens het overleg met het bedrijfsleven wel geopperd, maar wegens het ontbreken van een project kan in het eerste proefjaar nog niet met de exploi tatie van zo'n schip rekening worden ge houden. In dit stadium is dan ook de bestemming van de walvisvaarder Wil lem Barendsz als fabrieksschip voor de verre vissery nog niet actueel. Bij de behandeling van de vlsserijbe- groting-1963 verklaarde minister Marij- gisteren van de persberichten over Willem Barendsz kennis te hebben genomen, maar meer wilde hij erf niet over zeggen. Mocht hem echter een uit gewerkt plan tot exploitatie van een fa brieksschip bereiken, dan zal hij de uit- voerheid daarvan laten onderzoeken en bezien of het in het tweede of derde proefjaar kan worden uitgevoerd. Mede naar aanleiding van vragen van de socialist dr. Vermooten gaf de minister gisteravond in de Kamer nog eens een toelicnting op de proef met de verre vis serij. De proef heeft betrekking op 10 schepen, behorend tot 10 rederijen, die tezamen een coöperatie vormen. Deze «rijgt een rijksvergoeding per zeedag 'om. een bedrag van 550.000 voor uit- ttndingskosten en 100.000 voor hono rering van visloodsen en marconisten) op voorwaarde, dat de schepen per proefjaar minstens vijf reizen maken, waarvan, drie opeenvolgend dienen te worden onder nomen. In tegenstelling tot dr. Vermooten voelde de minister er niets voor aan de Hjkssteun de conditie te verbinden, dat 0o arbeidsvoorwaarden van de opvaren den worden verbeterd. Dit achtte hij een zaak van werkgevers en werknemers. De bewindsman had reden om aan te nemen, dat onze visserij, na ervaringen te hebben opgedaan, de techniek van de verre visserij zal beheersen. Hij had dus alle vertrouwen in het welslagen van de Proef, die hij van groot belang achtte uit een oogpunt van versterking van de af- zetpositie der Nederlandsevisserij in E-E.G.-verband. De Katholieke Volkspartij gaat Schaep- man herdenken. Het is namelijk de vol- Sende maand 80 jaar geleden dat dr. lerman Schaepman zijn boek ..Een ka tholieke partij, proeve van een pro gram" publiceerde. Het is dit jaar te vens 60 jaar geleden dat deze grote po sticus overleed. Ter herdenking organi seert het bestuur van de kring Overijs sel van de K V.P. samen met het par tijbestuur een nationale Schaepman-her- oemcing, en wel op zaterdag 2 februari '963 in het Overijsselse plaatsje Tubber- gen. Er zal een krans worden gelegd bij °et standbeeld en dr - A Bornewasser zal een gedachtenisrede uitspreken. Te vens organiseert de kring Overijssel op «ie dag het zogenaamde tiende Overijs selse appèl in het Concertgebouw te Hengelo. Als sprekers zullen optreden minister-president De Quay, dr W. L. H- M. de Kort en minüter Cals. De slagboom werd onmiddellijk neergelaten zodat niemand door kon. Toevallig stond er een bus met Amerikanen en Italianen te wach ten. Chroesjtsjef klopte een Ameri kaanse kolonel van de luchtmacht hartelijk op de schouder en wenste hem het allerbeste. Hij wandelde door de opening in de muur tot aan de grenslijn, knikte de Westberlijnse politiemannen vriendelijk toe om even later weer te verdwijnen. De deelnemers aan het congres zijn gis teren verder gegaan met „intern be raad" waar geen westelijke journalis ten worden toegelaten. Zij mogen wel aanwezig zijn als Ulbricht maandag het slotwoord spreekt. De Poolse partijlei der Gomoelka sloot zich aan bij de re de van Ulbricht en zei dat het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland in het belang van alle volkeren is. De aan vallen van China en Albanië op de Sowjetunie noemde hij ongegrond. Kennedy en Fanfani zijn het eens Premier Fanfani van Italië heeft er op aangedrongen, blijkens eer door hem en president Kennedy ir Washington uitgegeven communiqué, de „meest ernstige aandacht te be steden aan de voorstellen van pre sident Kennedy om een multilatera le NAVO-kernmacht in het leven te roepen". Fanfani sprak tijdens zijn tweede be zoek aan het Witte Huis twee uur en een kwartier met Kennedy. Na afloop verklaarde Kennedy tegenover verslag gevers dat het „een zeer goed bezoek" as geweest. Italië en de V.S. blijven de Britse toe treding tot de E.E.G. steunen. „Door verhoogde integratie zal in Europa een grotere politieke kracht en welvaart ont staan. die dit werelddeel beter in staat zal stellen doelmatiger mee te werken aan de politiek van hulp aan onderont wikkelde gebieden, waaraan Italië en de V.S. zich speciaal gebonden voelen". De besprekingen hebben twee dagen geduurd en worden „hartelijk en opbou wend" genoemd. Sow j et-economie streng bewaakt Recordbegroting in de FS Moskou i gerechtelijk laten vervolgen, ia nieuwe commissie is in de plaats gekomen van twee soortgelijke commis sies een voor de partij en een voor het staatsapparaat. Zij zal beschikken een zeer groot aantal gesalarioer- vrijwillige krachten, die de strijd zullen aanbinden tegen bureaucratie, corruptie, speculatie, machtsmisbruik Dertien Tunesiërs ter dood veroordeeld Een militaire rechtbank in Tunis heeft gisteren dertien man. van wie een bij verstek, ter dood veroordeeld wegens een samenzwering om president Bour- guiba te vermoorden en de macht over te nemen. In totaal stonden 26 man terecht we gens de mislukte samenzwering. Deze was georganiseerd door aanhangers van de voormalige secretaris-generaal van de (regerende) Neo-Destour partij, Salah Ben Youssef, die in West-Duitsland werd vermoord en die zeilf verscheidene ma len had geprobeerd Bourguiba uit de weg i of- Tsjombe akkoord hij de beslissing die naderhand zou blijken in strijd te zijn met de door de V N. uitgestippelde taktiek. Bunche wil de geen direkte schuldige aanwijzen. De Verenigde Naties en de Katangaanse premier Tsjombe hebben overeenstemming bereikt over de vreedzame intocht van de strijdkrachten der volkeren organisatie in Kolwezi, de stad in Katanga waarop zich de troepen van Tsjombe hadden teruggetrokken. De V.N.-troepen moeten de operatic maandag!Stomve.,3'l'a?d sl°"? sistermorgen k?p- Vlot berouw na de zonde Deze gigantische ontzagwekken de hangar, in Californië in de Verenigde Staten, waarvan het vloeroppervlak groot genoeg is om er bijvoorbeeld zeven voet balvelden op af te zetten, wordt op het ogenblik ingericht als constructie- en assembla-gewerk- plaats voor kernraketten. Oor spronkelijk is hij in de jaren 1931—1933 gebouwd als een hangar voor luchtschzpen. De hoogte van het gebouw bedraagt ongeveer 65 meter. President Kennedy heeft gister avond een record-begroting voor vredestijd van 98.8 miljard dol- lar, die sluit met een tekort van naar raming 11.9 miljard dollar, by het Amerikaanse Congres ingediend. De inkomsten worden geraamd op 86.9 miljard dollar of op 1,4 miljard dollar meer dan de ramingen voor het lopende begrotingsjaar. De president heeft het Congres op de hoogte gesteld van zijn plannen voor eer uitgebreid programma voor verlaging er hervorming van de belastingen, dat naai hij zei noodzakelijk is voor het verkrij gen van de uiterste doelmatigheid in d« economie. Het belastingprogramma zal een vermindering van de staatsinkom sten met zich meebrengen. Kennedy verklaarde dat hij het zijn plicht acht zijn voorstellen voor de uit gaven in 1964 sterk te besnoeien. Het tekort voor het begrotingsjaar 1964 be hoeft geen aanleiding te geven tot vrees voor inflatie en evenmin grotere bezorgdheid te veroorzaken over de be talingsbalans der Verenigde Staten. De belastingvoorstellen, die binnenkort aan het Congres zullen worden voorgelegd, zullen de belastingverplichtingen met ongeveer 10 miljard dollar verminderen. Volgens de president zullen de Ver enigde Staten omstreeks eind 1964 be schikken over ruim duizend strategische bommenwerpers, uitgerust met „Hound Dog"-raketten. Ruimte Kennedy schatte, dat tegen het einde van het fiscale jaar 1964 het aantal per sonen in dienst van de strijdkrachten 2.695.000 zou zijn, vergeleken met naar schatting 2.700.000 in de helft van dit jaar. In de begroting wordt rekening ge houden met minder ondergrondse kern proeven. Over de ruimtes-aart wordt ge zegd, dat het onderzoek op het gebied van onbemande rutmtevluchten zal worden voortgezet. Er zou een groter type Mariner-rulmtevoertulg worden ont wikkeld voor nieuwe planetaire onder zoekingen. Kabinetswi j ziging in België Brand in Londen Hulp Voor economische en financiële bü- itand aan het buitenland ln het begro- °ud woonhuis f|ngSjaar 1964 worden de volgende be- I dragen Een felle brand in drie verdiepingen in Croydon, in jragén vermeld: ontwikkelingsleningen heit zuidwesten van Londen, heeft gis- 704 miijoen dollar, ontwlkkelingsschen- teren acht mensenlevens geëist. Zes van ]tjngen 270 miljoen dollar. Alliance for de slachtoffers waren kinderen van an- pr0gress 401 miljoen dollar, ondersteu- derhalf tot drie jaar. behorend tot dne ningen 420 miljoen dollar, Vredeskorps on —in»— j«ii»- voedsel-vrinr-vrp,)r voltooid hebben. Verder werd bekendgemaakt, dat de gendarmerie niet zal worden gearres teerd en haar uniformen mag blijven dragen. Zij moet echter wel haar wapens inleveren, uitgezonderd een persoon lijke lijfwacht van president Tsjombe, ter compagnie. De Katangaanse autoriteiten zullen er. in samenwerking met de Verenigde Na ties, voor zorgen dat de in fabrieken in Kolwezi aangebrachte springladingen on verwijld zullen worden verwijderd. Tsjombe zal „de noodzakelijke beroepen op de inwoners van Kolwezi en omstre ken doen. Dit feit blijkt niet voldoende voor president Kwame Nkroemah van Ghana, die in een tweede brief aan Oe Thant heeft aangedrongen op arrestatie en berechting van Tsjom be, omdat het arrestatiebevel van september 1961 tegen Tsjombe nog steeds van kracht zou zijn. Nkroemah voegde hier aan toe dat tagen Tsjombe ernstige verdenkingen bestaan van moord op ex-premier Loe- moemba. De V.N. hebben een rapport gepubli ceerd over de verwarrende inneming Jadotstad door de V.N. Dit zou niet het gevolg zijn geweast van een nege ren van nauwkeurige opdrachten van Oe Thant of van het burgerlijk bestuur van de V.N., maar van ontstellende te kortkomingen in het verbindingsstelsel. De verantwoordelijke militaire com mandant heeft gedurende enige per Heerkens uit de Tilburgse Sint Josefstraat. toen hij in zijn tuin een tas vond met 45 pakjes sigaretten die 's nachts uit de automaat aan de gevel zijn zaak waren weggenomen. (kwam eveneens in de vlammen De vader, eveneens 26-jaar. van twee der omgekomen kinderen stortte van del derde verdieping op straat en overleed 1 later in een ziekenhuis. Na het ontdekken van de baldadigheid, had de kapper evenwel reeds aangifte by de politie gedaan van vernieling van de ruit van de automaat en de diefstal van de sigaretten. De man wist helemaal niet meer hoe hij het had. toen iemand hem 's mid dags opbelde met de vraag of hij langs kon komen om de schade te betalen. Even later verschenen drie jongeman nen, in leeftijd variërend van 19 tot 22 jaar, die prompt de zeven rijks daalders neertelden, die kapper Heer kens voor een nieuwe ruit had moeten betalen. Het trio betuigde zijn spijt over het gebeurde. De daders waren 's avonds te voren naar een feestje geweest en keerden ietwat beheveld huiswaarts. In een baldadige bui werd de auto maat vernield. Thuis beseften de jon gelui wat zij hadden gedaan. Onver wijld werden de sigaretten in een tas gestopt. Via een poortje werd de buit in de tuin gebracht. De recherche was bij Heerkens op visite voor een onderzoek, toen het tele foontje binnenkwam. Zij bleef om met de tas de jongens mee naar het po litiebureau te nemen voor een offi- Een proces-verbaal konden de jongelui niet ontlopen. Mogelijk ziet de rechter in de door de jongelui gevolgde wüze mandant Heelt gedurende enige uren 1 van restitutie van dc sigaretten en geen kontakt gehad met de V.N.-verte-! vergoeding van de schade verzachten- genwoordigers. Op dat moment """*1 jj" Defensie 'Aspro' bevat alles om u snel van uw pijn af te helpen. Veilig en verantwoord.- - 2 ASPRO 5 tufee^ fit.' De defensie-uitgaven werden begroot op 55,4 miljard dollar, een stijging van 2.4 miljard, terwijl voor ruimte-onder- zoek 4,2 miljard, 1.8 miljard meer dan vorig jaar, ter beschikking wordt gesteld. In de begrotingsvoorstellen wordt op de volgende onderwerpen de nadruk gelegd: een sterke vergeldingsstrijdmacht met meer Minuteman-raketten en zes extra Polaris-onderzeeërs; verbeterde lucht- en raketverdediging, waaronder voortgezet te proeven met de Nike-Zeusraket tegen vijandelijke raketten; sterkere conven tionele land-, zee- en luchtstrijdkrach ten; versterking van de strijdkrachten voor hulp aan bondgenoten bij commu nistische ondermijning en heimelijke ge wapende agressie. Vrije wereld Aan buitenlandse militaire steun wordt voor een bedrag van 1,45 miljard be schikbaar gesteld hetgeen 300 miljoen dollar minder is dan vorig jaar. De pre sident zei, dat de Verenigde Staten vast besloten zyn de bevordering van de vei ligheid der vrUe wereld door middel van de buitenlandse hulp voort te zetten. West-Europa krijgt echter 44,4 miljoen dollar minder. de omstandigheden... (Advertentie) Tot de beklaagden behoren ficieren van het Tunesische leger. Zij Zijn alle zeven ter dood veroordeeld, Lazhar Chraiti. Een der militairen was kapitein* van de presidentiële lijfwacht en een ander bevelhebber van een tank eenheid. De rechtbank kwam na beraadslagin gen die 23 uur duurden tot de uitspraak „Moeder van het jaar" Een vrouw, die zichzelf na de Tweede Wereldoorlog geheel heeft gewijd aan het geven van moederliefde aan een honderdtal oorlogswezen, Lena Kichler. I s door de Israëlische president tot moeder van het jaar" uitgeroepen, i Mevrouw Kichler had de kinderen, in de leeftijd van vijf tot veertien jaar, van de straat opgepikt of uit verniel- de ghetto's of schuilplaatsen in kloos- ters of bij particulieren en ze in een Pools stadje een tehuis verschaft. In 1949 bracht zij „haar" kinderen 3ar Israël. Voor velen van hen was j zij de enige moeder die zij ooit gekend hadden. „Ik vergeet nooit het ogenblik dat ik bij het lijk van een jonge moeder, met een huilende baby in dc armen stond, i het ogenblik waarop mijn leven geheel 1 veranderde..." aldus mevrouw Kichler. I Fruiljes geven uw maaltijden die verrukkelijke pikante smaak van (kant en klare gefruite uitjes Oostduitse kogels misten doel ht een. &aft£e Kij ]£EN achttienjarige Oostduitse student is er gisteren voor de tweede keer in zijn leven in ge slaagd naar het vrije Westen te vluchten. De eerste keer, toen hij nog minderjarig was, liet zijn va der hem terugroepen, de tweede keer ging het aanzienlijk moeilij ker; onder een regen van kogels rende de jongen over een bevroren meer. Als motief voor zijn vlucht gaf hij op, dat hij geen gelegenheid kreeg aan zijn christelijke levens overtuiging uiting te geven. De student, Reinhard Naether, was lid van de communistische jeugdbe weging, maar wilde desondanks dc protestantse kerkdiensten blijven bij wonen. Dat was echter duidelijk te gen de zin van de autoriteiten. „Christenen strijden echter ook voor de vrede" zo bracht de student op een rumoerige jeugdmeeting naar vo ren. Omdat hij de leiding had van de oppo sitie op school werd hij daarvan verwij derd en veroordeeld tot het verrichten 1 van dwangarbeid gedurende twee jaar. „Ik wilde medicijnen studeren, maar al mijn plannen werden in de war ge- stuurd", zei Naether. 1 Hij besloot toen voor de tweede maal te vluchten. Hij had geen geld voor de trein. Daar om liftte hij met verschillende tremen 11 de reis van 145 km naar Berlijn kunnen maken. Hij kende Berlijn niet. Hij had op de atlas een plaats opgezocht vanwaar hij dacht te kunnen ontsnappen. Hij vond een deel van het Griebnitz meer, aan de westelijke grens van Ber lijn, waar het ijs niet gebroken was. De Oostduitsers laten ijsbrekers door de grensrivieren, meren en kanalen va ren om ontsnappingen te verhinderen. socialistische ministers. De in december overleden vice-mi nister van financiën, Tielemans, wordt vervangen door senator H. Deruelles. De minister voor de PTT. Busieau, zal worden vervangen door oud-minister E. Anseele. In november vorig jaar trad de mi* nister van openbare werken, Merlot, af. omdat hij zich niet kon verenigen met het 'beleid van de regering bij het zoe ken naar een oplossing van de Waals- Vlaamse verhoudingen. Hij werd ver vangen door de socialistische fractie leider in de Kamer van Volksvertegen woordigers, Bohy Meer feesten dan 111 Nijmegen Naar aanleiding van het bericht uit Nijmegen over een daar voorgenomen manifestatie in augustus ter herdenking van het feit dat Nederland 150 jaar ge leden zijn onafhankelijkheid verkreeg, vestigt het voorlopig comité ter voor bereiding der nationale herdenking er de aandacht op. dat het met belang stelling heeft kennis genomen van de plannen, die in Nijmegen bestaan. In verschillende provincies en steden echter bestaan er plannen voor een her denking op een of andere wijze. Deze kunnen uiteraard slechts een onderdeel uitmaken van de totale herdenking, maar mogen niet worden gezien als de grote nationale manifestatie. Zoals bekend is de nationale herdenkingsdag vastgesteld op zaterdag 30 november. Elf personen door brand dakloos Door een brand is het uit elf per sonen bestaande gezin van de landbouwer Jeuken te Oostrum (gem Venray) dak loos geworden. Het gezin is bij familie leden ondergebracht. Het vuur woedde in het bovenste deel van het woonhuis der boerderij, dat geheel uitgebrandde. De vrijwillige brandweer kon verhin deren dat het benedendeel ook verloren ging. Beddegoed. kleding en meubilair dat zich boven bevond, werd een prooi van de vlammen. De schuur en de stallen werden gespaard. De oorzaak van de brand wordt ge zocht in kortsluiting. Naar schatting bedraagd de schade meer dan 10.000. De heer Jeuken was verzekerd. In de Deense plaats Hjoerring is men er in geslaagd een kind van 675 gram in leven te houden. Het meisje is drie maanden in een couveuse ver- Nadat hij 3 km gehold had kwam hij pleegd en kon donderdag door de ouders bij een gebouw waar auto's stonden uit het ziekenhuis worden gehaald. Het met westberlijnse nummerborden. 'weegt nu 1800 gram. DR. E. J. S W A A B'S VERENIGDE FABRIEK In alle vroegte gister morgen bezorgde een storing in het landelijk elektriciteitsnet dc Zwit sers een onaangename verrassing. In alle Zwit serse steden kwamen de trams plotseling tot stil stand en stopten liften tussen de verdiepingen In het gehele land kwam het treinverkeer stil te liggen Door een plotse ling invallen van dc duisternis werd het ver keer een chaos. In Zü- rich moest de voltallige brandweer in actie ko men om mensen te be vrijden die in liften wa ren opgesloten. Libanon gaat beginnen met een kuisheidscam pagne: de buikdans en andere „soortgelijke ver toningen" worden verbo den. Alle dansgelegen heden moeten om één uur 's nachts gesloten zijn. De twist is al enige tijd verboden. Mogelijk gaat dit ook gebeuren met de tango en de rum ba, die ook geen genade kunnen vinden in de ogen van dc minister van binnenlandse zaken. I In de V.S. is gisteren een autobestuurster als door een wonder gered. Haar wagen werd door een trein gegrepen en over een afstand van 500 meter meegesleurd. Toen pas kon zg uit de auto komen. Zij liep slechts een verwonding aan haar lip op. En deze wond was nog niet eens direct aan bet ongeluk te wijten, maar doordat zij uit angst op baar lip had gebeten. I Door zijn eerlijkheid heeft de 23-jarige Carlo Corbani uit Milaan een aardig zakcentje in han den gekregen. Hij bracht een tas die hg in een sloot had gevonden naar de politie. De inhoud van dc tas: juwelen Volgens de eerste taxa teur tot een waarde van 250 000 gulden. De in middels gevonden eige naar zei dat dit schrome lijk overdreven was. De tweede taxateur schatte dc juwelen op 12.000 gulden. Daarmee kreeg de gelukkige vinder al tijd nog 5 procent, dus 600 gulden, zo in 't handje. I Een Westduitse parle mentaire delegatie heeft een voorgenomen reis naar Rome laten verval len. tengevolge van een Italiaanse film die als niet vleiend wordt be schouwd voor het Duitse leger in de tweede we reldoorlog. De film. ..Vier dagen in Napels", laat zien hoe een Ita liaanse opstand neerge slagen wordt door Duit se soldaten. Plank Een plank, die hij in een tuir pikt had, gebruikte hij om o\ drie rijen prikkeldraad te komen en om op het ijs te komen. Maar hij werd ontdekt door grens wachten die zijn voetstappen in de sneeuw hadden gezien. ..Ik holde als een gek", vertelde hij. Hij klom in een paal, waaraan de eerste rij prikkeldraad va.» vastgemaakt en sprong tussen de tweede en de der de rij. Maar zijn jas bleef aan de draad haken. Niettegenstaande de vorst smeet hij zijn overjas en colbert weg. Daarna klom hij over de laatste rij prikkeldraad. Kogels het Ijs raakten hoor de hij de eerste kogels om zich heen fluiten. Hii rende voor zijn leven. Toen hij het midden van het meer had be reikt, hield het schieten plotseling op. De schepping is een moeilijk te verteren feit voor de wetenschap. Dat blijkt telkens weer wanneer vakgeleerden dc oorsprong van de materie en het leven trachten na te vorsen. Dan kan beredeneerd wor den dat alle stof tot energie is terug te voeren en dat het heelal een aanvang nam met een hoeveelheid energie van bijzonder hoge concen tratie, waaruit alles voortkwam wat thans Is en In de toekomst zal zijn. „Maar", zo moest zelfs dc meest verstokte materialist zich afvragen, „wie bracht deze eerste ademtocht van energie? Dit is cn blijft steeds de onoplosbare vraag waarmee al le denkers worste len die langs logi sche weg het heden uit het verleden trachten op te bou- Zoals het vraagstuk van dc oor sprong der materie doodloopt indien we trachten langs rationele weg een verklaring hiervoor te vinden, zo smoort op dezelfde wijze dc vraag over dc oorsprong van het leven in een hoop vraagtekens waarmee de wetenschap geen raad weet. Hoe kwam het eerste leven op aarde in- dien de schepping als „onweten schappelijk" wordt verworpen? De generatio spontanea waarop men zich ln vroeger tijden had kunnen beroe pen, was door de experimenten van Pasteur onhoudbaar gebleken. Toen kwam Arrhenius met het denkbeeld dat het eerste leven wellicht op aarde gebracht zou kunnen zijn door bacteriën, van andere planeten en werelden afkomstig, doch een principiële oplossing bracht deze noodsprong niet. want hóe was dan toch het eerste leven op die andere planeten ontstaan? Tenslotte bracht een nieuwe formu lering uitkomst: „Hot leven is een eigenschap van de stof!". Daarmee waren alle moeilijkheden als op slag verdwenen, want men behoefde zich thans niet meer bezig te houden met factoren die buiten de stof stonden, maar men kon zich uitsluitend en al leen tot de materie bepalen. Dit vond in sommige kringen bijval want door proefnemingen zou thans kun nen blijken of de materie onder be paalde omstandigheden tot leven te brengen is. Verschillende ge leerden zyn van me ning dat het eerste leven op aarde Is ontstaan toen de at mosfeer nog meer metaan, ammoniak en waterstof be vatte en volgens prof. Hu rod Urey heeft één van zyn studenten getracht de omstandighe den waarin de aarde zich destyds zou hebben bevonden, na te bootsen. In een gesloten apparaat, waarin zich water, methaan, ammoniak en waterstof bevonden, werden de dam pen langs een kleine, electrische „corona-ontlading" geleld, waardoor chemische reacties bevorderd wer den. Na een week werd de waterige vloeistof geanalyseerd en kon wor den vastgesteld dat zich tenminste drie aminozuren (de bouwstenen der eiwitten) hadden gevormd. De Nobelprijswinnaar Urey meent gelukkig niet dat hierdoor enige vorm van leven geschapen Is, want met deze proef is alleen bewezen dat op de bovenomschreven wijze complexe organische verbindingen gevormd zouden kunnen worden. Een nieuwe oplossing menen sommigen nu ge vonden te hebben In het D.N.A. (Nadruk verboden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5