Voor u gelezen Nu Mees To uit de nood eus eens gered Textielbeurs zorgt voor goede voorlichting Een woord voor vandaag Kans op eerherstel voor kardinaal Mindszenty? Aanval in de Knessetli op Ness Ammim-project Werd regering enigszins bedrog* en Slagroom 2 VRIJDAG 18 JANUARI 1963 ANDERZIJDS GEREFORMEERDE GEZINDTE Zijn er nog perspectieven voor de gereformeerde gezindte? De ze vraag tracht ds. J. H. Vele- ma in „De Wekker", het orgaan van de christelijke gereformeer de kerk te beantwoorden. ,J£r zijn er velen die de gestelde vraag ontkennend beantwoorden" aldus ds. Velema. Hij vervolgt: T\E ««reformeerde belijders ln de Hervormd* Kerk behoren krachtens hun instelling en uit gangspunt tot de gereformeerde ge zindte. Hun buigen voor het gezag van Gods Woord en hun liefde tot de gereformeerde belijder» maakt dat we hen graag rekenen bij da gereformeerde gezindte. Zelfs kun nen diverse confessionelen met al le nuanceringen die er onder hen zijn, tot deze groepering worden gerekend, al weet ik dat volgens sommigen hier reeds van een grensgeval sprake is. Toch moeten we constateren dat bij vele gereformeerde bonders de band aan de Hervormde kerk ster ker is geworden. Vooral onder de Jongeren is er «en sterke verbon denheid aan de Hervormde kerk. wier synode er trouwens voor zorgt dat ook vertegenwoordigers van de gereformeerde bond op redelij ke wijze aan hun trekken komen. De voortgaande verdeeldheid van de gereformeerde belijders het konflikt in de Geref. Kerken er. de diverse scheuringen en onttrekkin gen die er in de loop der jaren in onze kerken plaats hadden doet hen twijfelen aan de toekomst van de gereformeerde gezindte. Ze zijn voor alles Hervormd en staan met alle kracht voor de Hervormde zaak. Maar ook in de Gereformee-de Kerken heeft men niet veel fiducie de gereformeerde gezindte. Heel rubriek besproken bock „Rondom het belijden der kerk", waarin hij zegt dat deze gerefor meerde gezindte een zielige verto ning is, vol ruzies om person-n en ..beginselen" (176). Eerder had niet gemeen. Dat is maar "sch'jn: hier is alleen een formele overeen komst. Naast de drie formulieren hebben zij een code. die de drie formulieren overschaduwt" (17* En in zijn ..Aanvulling" op dit boek schreef hij dat hij geen ogenblik de noodzaak van kerkelijke hereni ging tussen de kerken van de ge reformeerde gezindte wil ontken nen. maar hij voert twee bezwa ren aan: Het is al moeilijk om de grenzen van de gereformeerde ge zindte vast te stellen en de evan gelische kerk. waarvan hij droomt, is ruimer dan de éne gereformeer de kerk. De vrijgemaakt-gereforme-'den hebben nog weer andere bezwaren tegen de gereformeerde geiindt.», die we nu niet breed zullen uit meten. In het algemeen vreest men dat het accentueren van het be staan der gereformeerde gezindte de els tot vergadering tot de éne kerk zal verzwakken. Het behoren tot de gereformeerde gezindte wordt dan een surrogaat voor de kerkelijke eenheid, die de Koning der kerk toch geboden hééft. Vermoedelijk zal in onze kerke lijke kring de idee van de gerefor meerde gezindte nog het meast wor den gevoed. Dat hangt samen met onze geschiedenis en onze positie in kerkelijk Nederland. Niet on geestig noemde een gereformeerde hoogleraar verleden jaar de Chr. Geref. kerken de midden-orthodo- xie van de gereformeerde gezindte. Hier ligt ook de reden dat verte genwoordigers onzer kerken in di verse contacten met gereformeerde belijders ongewild vaak een bemid delende rol spelen. We mógen wel concluderen, al dus ds. Velema, dat over het al gemeen de gedachte van het be staan en de invloed van de ge reformeerde gezindte geen scha re enthousiaste verdedigers vindt onder hen van wie men dat krachtens hun gereformeerd uit gangspunt zou mogen verwach ten. Ds. Velema noemt vervol gens enkele factoren die van in vloed zijn bij het opsporen van de oorzaken waarom de situatie is zoals zij is: geen enthousiaste verdediging, geen sterke invloed en geen merkbare toenadering. De gedachte van de gereformeer de gezindte is het best te handha ven en te verdedigen wanneer men er van overtuigd is dat men ge meenschappelijk front moet maken. Helaas hebben de gereformeerde belijders onderling zich tegen el kaar afgezet. We denken aan de kerkelijke geschiedenis sinds het midden van de vorige eeuw. De wortels van de huidige verdeeldheid der gereformeerde belijders liggen in de vorige eeuw. Er zijn kerkelij ke beslissingen gevallen in 1886 an 1892, die nagewerkt hebben in de kerken die bij deze Jaartalen nauw zijn betrokken. schriftuurlijk-confessioneel gereformeerde belijdenis erkende, moest typeren is veelzlns verlaten. Een bepaalde theologie heeft Schrift en belijdenis overtrokken en de in terpretatie van beiden beheerst. Dit wordt nu vrij algemeen toegegeven, maar men vraagt zich tegelijk af: is dit nu nog te herstellen? Zijn we niet teveel uit elkaar gegroeid? Intussen heeft de ontwikkeling in de Hervormde Kerk niet stil ge staan. De theologie van Barth heeft grote invloed gekregen in die kerk en is ook door gaan werken op het gereformeerde «rf. Tegelijkertijd is men in gereformeerde kring onder invloed van allerlei faktoren an ders komen te staan tegenover de belijdenis, ook al heeft men geen uitgesproken bezwaren tegen de be lijdenis als zodanig. We kunnen dus rustig constateren dat de hele kerkelijke en theologi sche ontwikkeling ongunstig heeft gewerkt voor de idee van de ge reformeerde gezindte. Volten heeft het scherp gezegd in zijn genoemde „Aanvulling": „De drie formulieren zijn in de kerken van de gereformeerde gezindte voor een deel slechts een formele over eenkomst. Zo fopt men zichzelf. Er zijn onderscheidene interpretatie verschillen (verkiezing, verbond, enz.). Dat zou niet erg zijn, wan neer men elkaar in deze inter pretatie-verschillen verdroeg, maar zij zijn er juist dikwijls de oorzaak van, dat men als kerken tegenover elkaar blijft staan". Hier wordt de vinger op de won- de-plek gelegd. Men komt daarom zó moeilijk tot elkaar omdat onder gereformeer de gezindte geen eenstemmigheid is over 't klassiek gereformeerd standpunt, dat niet meer aanslaat bij allen, die tot deze gezlndU be. horen, er is verdeeldheid, die nog voortduurt. Het lijkt een nope- loze zaak, aldus ds. Velema, maar toch mogen we er'ons niet bij'neer leggen. In presidium Natuur Noodfonds De installatie van het presi dium van het Natuur Noodfonds Nederland op paleis Soestdijk heeft gisteren een avontuurlijk tintje gekregen door de specta culaire entree op paleis Soestdijk van de bekende mensenredder Mees Toxopeus. De 76-jarige voormalige schipper van de red dingboot Insulinde, die na een bewogen leven van zijn rust ge niet op Schiermonnikoog, was door prins Bernhard gevraagd in het presidium zitting te nemen. Maar het eiland was volledig ge ïsoleerd en de vergadering vond gis termorgen plaats. De luchtmacht wist echter raad. Er werd een heli kopter naar Schiermonnikoog gezon den en Mees Toxopeus maakte de vlucht van zijn leven. Op het voetbalveld van het paleis maakte de helikopter een voortreffelij ke landing en Mees Toxopeus was pre cies om kwart voor elf aanwezig. De Prins maakte de bejaarde mensenred der een speciaal compliment voor deze tocht uit het ijzige noorden. Het fonds is een onderafdeling van het World Wildlife Fund, waarvan de Prins eveneens voorzitter is. Prins Zeg het met bloemen Commentaar Niet gelukkig Gistermiddag was het de VPRO die voor het eerst een vrouwenprogram ma op het scherm liet komen. Qua uitzending slaagde een en ander be ter dan de NCRV-poging van verle den week, maar het lijkt ons toch niet dat de kijksters hiermee nu he lemaal gelukkig zullen zijn. Er werd een slordig-afgewerkte Ca nadese film vertoond over gezinnen uit de boerenstand in Canada. India, Frankrijk en Japan en bij deze nog al fragmentarische opnamen gaven Netty Rosenfeld (die hiervoor een overstapje naar de VPRO heeft ge nomen) en de arts A. C. van Swol enig commentaar. Heel zwak was het, dat uit deze korte filmdeeltjes nogal ver voerende opvoeaingsconclusies werden getrok ken, zonder dat de presentators zich realiseerden dat men hier geen stuk je werkelijkheid zag, maar dat hoogst eenvoudige gezinnen voor filmcame ra's en onder lampen min of meer aan 't acteren waren. De verschrikte blikken van twee binnenkomende kinderen zullen meer een gevolg zijn geweest van de hoogst ongewone toestand in de kamer dan van het feit „dat moeder niet vrien delijk sprak tegen ze", waaruit dan geconcludeerd werd dat grotere kin deren er in Frankrijk maar wat bij hangen in het gezin". Men moet uiterst voorzichtig te werk gaan met het commentariëren van films die men zonder verdere toelichting krijgt toegezonden en dat werd met deze beslist niet gedaan. Had men het bij de gewoonten bij eten en babyverzorgina gelaten, dan was het meer dan voldoende geweest en daarvan liet de film zelf wel iets Of de huisvrouwen nu Op films als deze zitten te wachten... wij betwij felen het. En het overigens heel vriendelijk optreden van twee beken de en populaire figuren maakt dat niet goed. Bernhard legde er de nadruk op dat hij deze beide functies allerminst als een sinecure beschouwt. Voor de idealen en doelstellingen van deze organisaties wil hij zich volledig inzetten, omdat hij er heilig Van overtuigd is, dat de „na tuur en daarmee de mensheid in nood is". Schone en nuttige diersoorten die op uitsterven staan, moeten voor uitroeiing worden behoed. Zonder voorspoed en vooruitgang van speciaal jonge naties in gevaar te brengen, dienen er stukken ongerepte natuur bewaard te blijven, al dus prins Bernhard. Hij zei voorts dat in ons land reeds veel gedaan is op dat gebied, maar de dreiging dat natuur schoon en ook recreatiemogelijkheden verloren gaan, is in Nederland nog niet bezworen. Zonder natuur is er geen cul tuur, aldus de Prins, die daarna het presidium installeerde Het presidium bestaat uit Z.K.H. prins Bernhard, prof. dr. W. Asselbergs, dr. W. Drees, ir. P. F S Otten en Mees Toxopeus. Als gemachtigde van het fonds treedt op mr Leonard Hui- Publiek is welkom in de RAI Volgende week, van maandag t/m vrijdag, houdt de Federatie van Textiel Grossiersbonden (F.G.T.) in de Amsterdamse R.A.I. een vakbeurs, die ditmaal ook voor het publiek toegankelijk is. Men kan er zomaar binnenlopen. Belangrijk is, dat er, ook voor het publiek, een groot voorlich tingscentrum is ingericht. Zulk een voorlichtingscentrum, dat ruim bezet is met informators. zal zi;' nut zeker bewijzen, want bij het aan c markt komen van telkens meer nieuwe kunststoffen die zowel voor kleding als voor huishoudgoed en vooral ook wo ningtextiel worden verwerkt, gaat het de consument wel eens duizelen. In het centrum, dat vooral gericht zal zijn op de sector woningtextiel welke zowel gordijnstoffen als bekle- dingsstoffen, vloerbedekking, dekens er matrassen enz. Omvat kan de consu ment zidh volledig oriënteren op alles wat hem Interesseert: toepassing van de materialen en eigenschappen van de moderne produkten, zowel als gebruik Slotuitzending van „Open het dorp" In een gecombineerde uitzending van radio en televisie zal de AVRO op maan dag 28 januari a.s. de actie „Open het dorp" afsluiten. Mies Bouwman zal het programma dat om 9 uur begint presen teren. De slotbijeenkomst wordt gehou den bi het Concertgebouw te Amster dam. waar het Concertgebouworkest een uitvoering aal geven. bracht voor de actie. Vooraf zal voor de televisie om 8.30 _jr een documentaire worden vertoond onder de titel „Zo begon het", die een .terugblik geeft op de actie die op 26 no- Ivember van het vorige jaar in de RAI werd gestart. Een gelijklopend klankbeeld wordt om '8-35 via de radio uitgezonden. de traditionele stoffen. Dit centrum is ingericht in de zgn. glazen zaal van de RAI. Het is omgeven door een modieuze textiel-expositie. die duidelijk maakt wat in de komende zomer favoriet zal zijn; een prettige bezigheid om dat te zien in hartje winter! Een tweede aantrekkelijkheid op deze jaarlijkse vakbeurs, die voorts nog de Europahal en de Zuidhal zal beslaan, is de „display-market", waarvoor men nog geen Nederlands woord kent. Maar het is niet anders dan voorlich ting bij etaleerkunst. Het Genootechap ter bevordering van de etalagekunst heeft hiervoor zorg gedragen. Prominen te etalagebedrijven uit binnen- en bui tenland zullen hier in een grote ahow de nieuwste etalagematerialen tonen ten behoeve van de decorateur, de etaleur en de winkelier -.elf. Het Genootschap is ervan overtuigd, dat de etalage van eerste belang is voor de verkoop en dat ze, mits dynamisch en vakkundig opge zet. de beste reclame voor het winkel bedrijf vormen. De beurs telt ongeveer 100 deelnemers met binnen- en buitenlandse vertegen woordigingen, onder wie 21 deelnemeis aan de display-market. De openingsuren zijn dagelijks tot 5.30 en van 7 tot 11 uur. Op 130 stations geven de Ned. Spoorwegen op 21, 22, 23 en 24 januari reductie aan reizigers dlc de FGT Textielbeurs gaan bezoeken. Het kaartje geeft tevens recht op tramvervoer in Amsterdam. Morgen vieren we het vierde eeuwjeest van de Heidelbergst catechismus. Overmorgen wordt er in vele kerken gepreekt over de eerste vraag en antwoord. Dan klinkt weer die uiterst persoonlijke vraag: „Wat is uw enige troost?" Een betere vraag hadden de opstellers niet kunnen vinden om de kern van hêt evangelie uit te drukken. Troost veronderstelt lijden verdriet, leegte, verlies. Deze vraag gaat reeds uit van de gedachte, dat wij in eigen kracht het leven niet aan kunnen, dat we hulp nodig hebben. Maar welke hulp? Daar gaat het om. Het moet een hulp 2ijn die niet alleen geldig is voor ons leven, maar ook bij de dood. Een vrouw, die haar enig kind verliest, zegt tegen haar man: Wat een troost, dat wij elkaar nog hebben. Dat is een troost voor het leven, maar als dan ook de dood nog weer eens zijn klauwèn uitsteekt? Mensen kunnen troosten en zeggen: „Kop op", maar op een gegeven moment kunnen we het hoojd niet meer omhoog houdèn. Troost is wijzen op een nieuwe kans, een lichtpunt laten zien in de duisternis. Zo kan alleen God ons troosten. Christus kwam niet alleen om ons een nieuwe kans, maar een geheel nieuw leven te geven. Christus kwam om het Licht te zijn in ons duister. Christus zei niet hoofd omhoog", maar „sta op" en Hij stond óp uit de doden en zal ons doen opstaan uit de doden. (Advertentie) hoofdpijn..... hoofdpho... AKKERTJES lyjfaht CAcfatt helpen sneller en beter dan ooit Nog altijd woont de Hongaarse kardinaal Mindszenty als banne ling in de Amerikaanse ambassade te Boedapest, terwijl buiten de communistische politie wacht om hem te arresteren zo gauw hij er uitkomt. Indertijd heeft de com munistische regering van zijn land hem een vrijgeleide Aangeboden om naar een land van zijn keuze te vertrekken, maar de 71-jarige kardinaal-aartsbisschop heeft dat toen geweigerd. Hij'eist van zijn regering, dat hij weer geheel in zijn rechten wordt hersteld. Het begint erop te lijken alsof Mind szenty niet tevergeefs heeft ge wacht. Het schijnt het Hongaars communis tisch regiem duidelijk te worden, dat veer volledig als lid van Verenigde Naties opge- als dit land de familie v nómen wil worden, het daarvoor eerste plaats de prijs moet betalen van de vrijlating van de kardinaal. Tot nu Tv-programma voor morgen gewijzigd Aangezien NTS en PTT voor het uit zenden van de Elfstedentocht vandaag alle beschikbare apparatuur nodig had den. heeft de AVRO afgezien van haar faciliteiten voor de directe uitzending van het televisieprogramma „Sterren en streken" dat uit Nijmegen zou komen. Daarom wordt het programma voor morgen (zaterdag)avond als volgt ge wijzigd: na de uitzending van nieuws over de actie „Open het dorp" om 8.45 „De nachtclubzangers" uit de serie „Deverdedigers" en 0.50 uur een uit zending van het literaire spel „Hou je aan je woord". morgen VARA. 7 00 Gelukwens nd?ymnastlek; 7 20 So- •trtidlled: 7 23 Lichte jrimmo- (7 35 Van de voorpagina, praat- jei; 800 Gelukwens en nieuws: 8 18 Lichte grammofoonmuziek: 8.40 Planorecital: klas sieke muziek: 8.50 Wegwijs: tips voor trips en vakanties. 9 00 Gymnastiek voor de vrouw: 9.10 Klassieke grammofoonmuziek. 9 35 Waterstanden. 9 40 Oude muziek. VPRO: 10.00 Samen thuis, lezing: 1005 Hat «poor van Zijn komst. Godsdienstige lezing VARA: 10.90 Lichte grammofoonmuziek; 10 30 Van de wieg tot het graf. vragenbeantwoordlng; vanavond VARA: 18.00 Niei mofoonmuzlek 20 40 Boekbespreking. 10 50 Wereld In beweging. lazing VARA 21.00 Me- tropole-show: amusementsmuziek. 21.35 Zon der blinddoek: discussie». 22.15 Buitenland* weekoverzicht 22.30 Nieuws. VPRO: 33.40 Waarom wonen w|J zoals wij wonen?, ge- aprek. VARA: 23.00 Reportage Tweejaarlijks congres van de Partij van da Arbeid. 33.15 Lichte grammofoonmuziek. 23 55-34.00 Nieuws. HUversu.m II. 298 m. KRO 19.00 Nieuw». 19 10 Actualltaiten 19.25 Boekbespreking voor de jeugd. 19.30 Politieke lazing 19 40 Vliegen de schijven, vertoekprogramma voor da sol daten 20.30 Voor da jeugd 31.00 Lioht ensem ble 21JO Levensherinneringen 21 35 Een reis je langs de Rijn. quasl-historisch zsngtDel 22 15 T 33.25 Boekbespreking32.30 Nieuws 22 40 De Kssimir Blaumllch-gracht. hoorspel. 23.55-24.00 Nlauws. nipt i da Pai vrije taling; ge\ tage Tweejaarlijks da Arbeid; 12.15 14.50 Mat Reportage Tweaji congres van da Partij van de Arbeid: 16.50 Lichte grammofoonmuziek; 17.15 Jazztrio en zangsoliste. HUversum II. 298 m. KRO: 7 00 Nieuw»; 7.10 Opdat allen één zijn; 7.20 Oude kamer muziek (gr 7.50 Rally van Monte Carlo; 7.55 Overweging: 8.00 Nieuws: 8.15 Lichte grammofoonmuziek; 9.00 DJInn. gevarieerd programma; 12.30 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.33 Lichte grammofoonmu ziek; 12.53 Katholiek nieuws; 13.00 Nieuws: 13.15 Platennleuw»; 13.10 Musicerende dilet tanten; 13.45 Franse les: 14.05 Voor de jeugd: 15.00 Franse chansons; 15.15 Lichte grammo foonmuziek; 18 00 Als de dag van giateren. k'ankbeeld; 16.30 Lichte grammofoonmuziek; 17 00 Voor de Jeugd; 17.15 Licht instrumen taal trio; 17.30 Boekbespreking; 17 40 Moder ne pianomuziek. 18 00 Kunstkroniek; 15.80 Grammofoonmuziek; 15.40 Concilie. vanavond 00 Journaal. KRO: 10. tuallteiten. 20.40 Rons ven Dorth komt even langs: licht programme. Bi.10 Ball Indone sië. reportage over Indonesië. 31.45 De Fuik. TV-spel. 22 20 Kin da ran van ons volk. een reeks programma's over de zwakzinnigheid (deel 4). NTS: 22 30-22.55 JournaaL Nieuwe positie voor Dick van Bommel De NCRV-medewerker Dick van Bom mel is benoemd tot chef van de af deling gevarieerde programma'* voor televisie, Dick van Bommel. die nu 30 jaar is, kwam in 1952 bij de NCRV in dienst. Twee laar lang maakte hij de actualiteitenrubriek voor de televj- sie en schreef hij teksten voor ont spanningeprogramma'*. Daarna was hij zes jaar regisseur van amusementspro gramma's en maakte hij documentai re films; ook trad hij dikwijls op als radio- en televislever6laggevér. In - de laatste tijd maakt hij voornamelijk do cumentaire televisieprogramma's, waar voor hij o.m. India en Pakistan bezocht. Op 1 februari zal hij zijn nieuwe lei dinggevende positie aanvaarden. NTS: 1255—14.00 Eurovisie: Internationale Hahnenkammrennen (skiën) te Kitzbühel. AVRO: 15.00 Weekend journaal: 17.00-17.45 Nieuice omroepster bij de NCRV-tv De nieuwe omroepster bij de NCR televisie, die haar debuut heeft ge maakt. is de actrice Els Buitendlik, die op het ogenblik nog deel uitmaakt Israël stelt parlementscommissie in ^9? In het Israëlische parlement ls het Ness Ammim-project scherp aangevallen. Er werd zelfs de eis gesteld dat het plan van Neder landers en Zwitsers om een chris telijke kibboets (een collectieve nederzetting) te vestigen in Opper- Gallilea verboden moet worden. De aanval kwam van de kant van een van de uiterst rechtse partijen in de Knesseth, het Israëlische parlement. Rabbijn Yitzhak kwam met zijn eis, omdat, naar hij zei, de bewoners van Ness Ammim de Jo den tot christenen willen maken- Het parlement is op deze eis niet ingegaan, maar dat wil niet zeg gen dat het project gered is. Reeds twee Jaar zijn enkele Nederlan ders en Zwitser» bezig om «en Christe lijk kibboets te vestigen in Israël. Her haaldelijk is er daarbij op gewezen dat de initiatiefnemers géén plannen hebbèn om te gaan evangeliseren. Er zullen zich in Ness Ammim ook geen christelijk Jo den vestigen om geen aanstoot te geven, "et is puur een poging om tot contact n een gesprek te komen. Het project la vele malen in de Is raëlische pers aangevallen, en telkens weer werd de beschuldiging geuit dat achter de opzet toch wel degelijk een missionaire bedoeling stak. Om geen aanstoot te geven hebben enkele initia tiefnemers zich reeds teruggetrokken, omdat tegen hun persoon van Israëli sche zijde bezwaar werd gemaakt. Antwoord Hongarije in de V.N. behandeld als een uitgestotene, omdat de wester se landen onder leiding van de Verenig, de Staten er steeds vanuit zijn gegaan dat Hongarije een bezet land ls, onder een regiem dat slechts steunt op de kracht van de Russische legers. Daar- om werden de geloofsbrieven van de Hongaarse delegatie bij de V.N. niet er kend. Voor het eerst in zes jaar zijn er thans tekenen van een mildere stem- ming bij beide partijen. De regering van Kadar schijnt geneigd toe te geven aan de druk van het westen. In zijn nieuw jaarsboodschap zei paus Johannes tot de Hongaarse rooms-katholieken, dal hij hoopte, dat bij de volgende zitting „al uw bisschoppen" het concilie zul len kunnen bijwonen. Hij doelde kennt- lijk op Mindszenty Zeker zou hij een dergelijke uitspraak niet gedaan hebben als er niet een kans bestond dat dit ook inderdaad zou gebeuren. Bespreking i financiën, Levi Esj- De minister kol. antwoordde de rabbiin namens de regering. Hij verklaarde dat de organi satoren er reeds in geslaagd zijn een stuk grond te kopen voor een miljoen gulden. ZIJ kochten het gebied van een mohammedaanse sjeik, die geweigerd had zijn grond aan Joden te verkopen. Volgens deze minister willen de orga nisatoren de wereld de mogelijkheid to nen dat mensen van verschillende gods diensten in vrede en vriendschap kunnen samenleven. Toch verklaarde hij dat de i door de organisatoren wel ,,e bedrogen" was. omdat zij geen uitvoe ring gegeven hadden aan hun aangekon- plannen om een industrie op te •«gering nlgszins debat Hij stelde voor de zaak in han den te geven van een commissie uit het parlement. Dit voorstel werd aangeno- Het verbrande kind, door Stig Dagerman. Uit het Zweed* vertaald door J. Bernlef. Li teraire reuzenpocket. Uitgave De Bezige Bij, Amsterdam. De ontdekking dat haar vroegere ontrouw de nagedachtenis aan zijn juist gestorven moeder bezoedelt, ichokt de intelligente student Bengt, die in zijn late puberteit zoekt naar reinheid. De haat voor zijn vader „verbrandt" als Bengt verliefd wordt op Gun, de vrouw met wie zijn vader zijn moeder bedroog. Wanneer Bengt en Gun tenslotte zelf „de wereld" bedriegen, be grijpt Bengt langzamerhand dat hij zelf emotio neel „verbrandt". Weliswaar is „Het verbrande kind" van lite rair gehalte, doch de vaak weinig verhullende passages en de negatieve sfeer van het verhaal maken het lezen tot een niet onverdeeld genoe gen. Voor (geestelijk) volwassen lezers daarom een interessant, maar naar strekking teleurstel- boek. Compendium van het oecumenlame, door dr. J. Lescrauwaet. Uitgave J. J. Romen en Zo nen te Roermond. In nog geen 180 pagina's heeft de rooms-katho- lieke theoloog dr. Jos Lescrauwaet een beknopte (eschiedenis van de oecumenische beweging i- IV te breng. wilde zin van het woord bijeen weten gen. Het reikt van de eerste eeuw van de christelijke kerk tot het huidige concilie en brengt bijeen alle scheuringen en pogingen tot verzoe ning. althans vrijwel alle die maar van enig belang zijn. In zijn eerste hoofdstuk geeft hij •en overzicht van de belangrijkste kerkelijke groeperingen. Zeer waardevol ls dat hij ieder overzicht besluit met «en korte samenvetting van het oecumenisch ideaal van deze kerken Daar- volgt een hoofdstuk over de herenigingtpogln- gen tot de negentiende eeuw. Juist dit is zo bij zonder waardevol omdat hier in verband van en kele pagina's ontzettend veel materiaal bijeen gegaard is dat alleen verspreid over vele boek werken te vinden is. De laatste twee hoofdstuk ken bevatten een overzicht van de houding van de niet-katholieken in de oecumenische bewe ging en de acties die binnen de Rooms Katho lieke Kerk gevoerd zijn. Het boekje besluit met een „kleine bibliografie" Dr. Lescrauwaet ver dient bijzonder veel lof voor dit werkje dat een enorme hoeveelheid werk gevraagd heeft om het samen te stellen. De appel, door Jack Gelber. Vertaling Ge rard K. van het Reve. Literaire pocket 104. Uitgave De Bezige Bij, Amsterdam. De bezetting van een toneelstuk zegt vaak al genoeg van de inhoud. Jack Gelbers „De appel" heeft de volgende rolbezetting: een neger, een fleasentrekker, een vrouw van Aziatische af- komat, een nihilist, een spasticus. een tippelaar ster. een gewezen stomme filmacteur. Deze He den laat men wat ronddazen op het toneel, op de zelfde wijze, zoals Gelber in zijn „The Connec tion" de aan verdovende middelen verslaafden liet kletsen, en men heeft het ..toneelstuk" bijeen. Toneelstuk is in het geval Gelber een aequlva- lent van vuiligheid. Je zit maar met zo'n geval. EV. G. Het Orakel, door Margaret Kennedy. Uitga ve Ad. M.C. Stok Zuldholl. Uitgeversmij. Den Haag. „Satirische roman van een beeldhouwer en een „modern" kunstwerk" luidt de ondertitel. Ten onrechte, menen we, want al wordt er In dit boek door een stel snobs op doorzichtige wijze met een pseudo-kunstwerk gesold, een sa tire is het niet. Het is een gezellig verhaal ovei verwikkelingen in een Engels provincieplaatsje. De enige echt interessante figuur is de beeld houwer Conrad Swann, maar de schrijfster brengt ons slechts in een enkel hoofdstuk direct met hem in aanraking. Verder gaat het voor namelijk om een dwaze kunstkllek alsmede over enkele tamelijk verstandige mensen, namelijk een advocaat en zijn vrouw, wier huwelijk een beetje verzandt en tenslotte weer een beetje in het rechte spoor komt, maar allemaal zonder dat het er heel erg om spant. Toch stuit de lezer op ontroerende gedeelten, met name bij de beschrijving van de beeldhouwer en zijn kin deren. Was het hele boek maar zo geweest! De vertaling ls van Bob Tadema-Sporry. Helaas werden bij het drukken de pagina's 219. 220 en 221 onderling verwisseld; overigens is dit boek in de Cultuurserie keurig uitgegeven. Duncan Childera Chinirg door Frank Yer- by. Uitgave Zuidhollandsche Uitgeversmaat schappij. Den Haag. Frank Yerbi, die bekendheid verwierf door zijn krachtige en spannende verteltrant, brengt ons nu. In een geautoriseerde vertaling van M. L. Ohl, een doktersroman. In de Amerikaanse staat Louisiana is Childers als chirurg aan een voor aanstaand ziekenhuis verbonden. Zijn werk ls af gestemd op de nieuwste methoden maar dit be vredigt hem niet als hij denkt aan de duizenden levens die ten onder gaan door de gele koorts en de gevolgen van zwarte armoede in zijn ge boortestreek. de Ierse Kanaalwijk. Bovendien heeft het r.k. episcopaat i de sluiting van de eerste fase van het concilie enkele uitvoerige besprekin gen met de regering gehad, die door dt vice-premier van Hongarije werden om schreven als gevoerd „In een hartelij ke atmosfeer.' Waarnemers in Boeda pest achten het wel zeker dat daar voor al gesproken ia over de positie van dt kardinaal-banneling. Zelfs werd veron dersteld dat de Hongaarse blsschoppat zijn opgetreden als bemiddelaar* tifr -?n Vatlcaan cn communistische rege- ng. Mindszenty word in 1948 kort nadat ït communistische regiem aan dt macht kwam op beschuldiging van ver raad en „tegen de staat gerichte acti- ten" tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Tijdens de korte revolutil van 1956 werd hij door vrijheidsstrijd ders uit de gèvangenis bevrijd en slaag de hij er in do Amerikaanse ambassa de te bereiken. Ds. H. P. Brandt kant van de hervormde gemeente te Delft. Ds. Heinrich Peter Brandt werd in 1898 geboren. Na zijn theologische studie werd hij door het provinciaal kerkbestuur van Noordholland toegela- tot de evangeliebediening. Op zondag 4 maart 1923 werd kandidaad Brandt be vestigd in zijn eerste gemeente Molkwe- rum. welke gemeente hij in 1925 ver» wisselde met die van Lage Zwaluwe. Van 6 november 1927 tot 1945 diend» ds. Brandt de hervormde gemeente tê Delft. Wegens zijn houding fii de laatst» oorlog is de heer- Brandt daarna niet meer als predikant opgetreden. (Advertentie) [Zondagpudding is pudding met lier oe pin gswerk pred Ned. gem. te Hollandia-Binnen, met ingang van 1 februari beroepDaar. Adres is: Prins Hendriklaan 18, Ermelo. CHRIST. GEREF. KERK Tweetal te Ouderkerk a. d. Am»tel: Bijleveld, te Buasum en J. Brons, te Bunschoten. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Werkendam: P. Blok,' te Dirksland. Beroepen te Scherpenlsse: Chr. van Dam, te Rotterdam-Z. Jonge kunstenaars spelen eigen werk De AVRO begint in haar radiopro gramma van donderdag 24 januari a.s. een nieuwe reeks uitzendingen, waarin jonge Nederlandse kunstenaars eigen werk. dat in de concertpraktijk niet zo gemakkelijk tot uitvoering komt, zullen laten horen. Aan de eerste uitzending, die getiteld ls „Jonge kunstenaars spelen eigen werk" en 's middags tussen 3.50 en 4.28 uur is te horen, werken mee de componist-pianist Hans Kox, Henk Smit, bariton en Hèléne André de la Porte, mensenhart. Iplano's.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2