Nieuwe lekke Courant De Gaulle krijgt geen steun isolement wordt groter Commentaar Winterse moeilijkheden zijn weer toegenomen Engeland zet gesprek Elfstedentocht vrijdag in Brussel voort Communisme kan niet met kernoorlog winnen Woensdag 16 januari 1963, 43ste jaargang GEVANGENISWEZEN (II) Plannen genoeg maar. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD V- Giro 58936 Abonnementsprijzen Alleen in eigen land enige waardering Liefhebbers zeggen, dat het een fascinerende sport is: het over hef ijs schieten met grote snel- h'eid, dankzij een zeiltje van enkele vierkante meters, dat door een raamwerk gespannen blijft. Nieuws in één oogopslag Premier Macmillan van England heeft ondanks de negatieve verklaringen van president De Gaulle opdracht gegeven tot voortzetting van de onder handelingen in Brussel. De Westduitse regering heeft zich ondubbelzinnig uitge sproken voor een volledig lidmaatschap van Engeland van de EE.G. Ook in Frankrijk zelf heeft De Gaulle veel kritiek op zijn houding te verduren. de enige voorwaarde, waarop president Tsjombe van Katanga heeft afge zien van de volledige onaf hankelijkheid van zijn land, is dat de centrale Kongolese regering Katan ga „volledige politieke am nestie" verleent. Premier Adoela heeft deze voor waarde geaccepteerd en gezegd, dat zijn regering bereid is de leiders van Katanga elke bescherming te verlenen. In een rede tot het com munistische partijcongres in Oost-Berlijn heeft par tijleider Ulbricht o.m. ge zegd, dat Oost-Duitsland akkoord gaat met de voor stellen van premier Chroesjsjef om via vreed zame onderhandelingen te komen tot een regeling van de kwestie-Berüjn naar analogie van de oplossing, die voor Cuba is gevonden. Nieuwe sneeuwval heeft de afgelopen nacht en van morgen de wegen in ons land slecht of zeer slecht berijdbaar gemaakt Hier en daar zijn nieuwe sneeuwophopingen ont staan. Moeilijkheden gaan zich nu ook voordoen op de eilanden in het zuidwes ten van ons land als ge volg van de bijzonder moeilijke bereikbaarheid. De Eerste Kamer heeft gisteren zij het niet ge heel zonder bedenkingen haar fiat gegeven aan hel nieuwe systeem van loon vorming. Er was waarde ring voor het feit dat in dit systeem de grootste ver antwoordelijkheid bij het bedrijfsleven komt te lig gen. In de omgeving van de rijksweg AmsterdamDen Haag is gisteren in de Haarlemmermeer een- be gin gemaakt met de uit breidingswerkzaamheden van de luchthaven Schip hol. Er zal een nieuw ver- keersareaal worden ge bouwd, bestaande uit een stationsgebouw, vliegtuig kaden. kantoorgebouwen, verkeerstoren en parkeer plaatsen. Goed nieuws voor de schaatsl iefhebbers sters De Elfstedentocht gaat door. Vanmorgen heeft het bestuur van de vereni ging „De Friese eifstederf' die de tocht organiseert, de datum bepaalt op vrij dag 18 januari. De elfstedentocht is definitief op vrij dag vastgesteld. Men verwacht ondanks de nieuwe sneeuwval geen onoverkome lijke moeilijkheden. Reddingspogingen voor meisje slaagden niet De 7-jarige Adrie Bevers is in de Zuid- vliet te Maassluis door het ijs gezakt en verdronken. Het meisje was na schooltijd met an dere kinderen op het ijs gegaan. Door hel spuien van het water bestond er in de Vliet een sterke stroom en was het ijs op enige plaatsen zeer zwak. Het meisje zakte door het ijs en dreef op een schots tot onder de nieuwe brug. De politie agent J. J. van der Heijden begaf zich' aan een touw te water, maar voor hij het meisje bereikte, was zij door de sterke stroming onder het ijs getrokken Ook de achttienjarige bakkersknecht G. Jonkman, die op zijn bromfiets aan kwam. zag het ongeluk gebeuren Hij heeft gepoogd onder het ijs het meisje te vinden. Ook hij moest evenals de agent, verstijfd van de kou. op de kant gehesen worden. STEEDS meer wordt het duidelijk dat president De Gaulle zich met zijn verklaring van eergisteren volledig heeft geïsoleerd. Alleen in eigen land klinkt nog enige steun en dan nog van de gaullisten. Voor de Franse president moet het een grote tegenvaller zijn dat premier Macmillan van Engeland zich niet heeft laten intimideren en opdracht heeft gegeven tot voortzetting van de onderhandelingen in Brussel, welk gesprek gisteren heeft geleid tot een onverwachte concessie van Britse zijde. Nog opmerke lijker is de houding van West-Duitsland met welk land De Gaulle nog nauwer betrekkingen wil onderhouden. De Duitse regering heeft zich on dubbelzinnig uitgesproken voor een volledig lidmaatschap van Engeland van de E.E.G. Tijdens het onderhoud dat Adenauer maandag met De Gaulle in Parijs zal hebben, zal over deze kwestie waarschijnlijk een hartig woordje worden gesproken. EEG met kracht steunt, maar zij weiger de officieel commentaar omdat dit een specifiek Europese kwestie was. Hulp voor Engeland In Brussel kwamen de vijf overig»» EEG-landen, onder leiding van West- Duitsland, Engeland te hulp. Zij distan- cieerden zich van het wantrouwen van De Gaulle. Voor vervolg zie pagina 9 Ofschoon hij soms wel afwijkende verklaringen haeft afgelegd, heeft Adenauer van het begin af de vraag van Engeland ondersteund. Waarnemers zijn van mening, dat De Gaulle door zijn houding geheel zelf zijn weg te bepalen, de gehele na oorlogse vooruitgang naar een ver enigd Europa in gevaar heeft ge bracht. Van alle kanten stromen de berichten binnen die Frankrijk in een geïsoleerde positie plaatsen. Het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft dan ook niets af kunnen doen aan het standpunt van De Gaulle: de Franse woordvoerder zei, dat de president gemeend had te zeggen dat Engeland eventueel tot de gemeenschappelijke markt toetreedt, maar nu van mening is dat de onderhan delingen in Brussel stop te zetten. Officieel verklaarde de Westduitse re gering dat de pogingen in Brussel moe ten worden voortgezet. Belangrijke be sluiten kunnen slechts unaniem worden genomen, aldus de verklaring. Er is geen reden voor ongerustheid, vooral nu En geland gezegd heeft door te zullen gaan met onderhandelen. Zowel oppositie al» regeringspartijen in Duitsland spraken r.lch uit voor Britse toetreding. In een communiqué van de Italiaanse regering werd gezegd, dat Italië do krachtigste steun zal blijven geven ann Engelands verzoek om toetreding, omdat de positie van de vrije wereld zo zal worden versterkt In Londen vermeed de Britse regering de verleiding een woordenstrijd te be ginnen met De Gaulle over de Euro- markt. In plaats daarvan werd de na druk gelegd op de verwerping van do Polaris-plannen. Engeland sprak de hoop uit dat Frankrijk zich nog wel eens tal bedenken, omdat dit een plan is voor olie NAVO-landen. De Amerikaanse regering verklaarde gisteren bij monde van onderminister Ball, die juist is teruggekeerd van zijn reis naar Bonn. dat de V.S. met krachl verder zullen bouwen om te komen tot een multilaterale NAVO-kernmacht, on geacht of Frankrijk er aan deelneemt. De Amerikaanse regering liet er geen twijfel aan bestaan dat zij de plannen van Engeland om toe te treden tot do Chroesjtsjef in Oost-Berlijn: Eerst Berlijn clan ontwapening regelen Pemier Chroesjtsjef heeft vandaag China voorgehouden dat de commu nistische wereld een atoomoorlog nie' zal winnen. „Zouden de socialisen kunnen winnen door middel van eer atoomoorlog?" vo vroeg hij de 2.500 afgevaardigden naar het congres van de Oostduitse communistische partij in de Oostberlijnse Walter Seelenbin der Halle. Zijn antwoord luidde „nee. Je kunt geen socialisme opbouwen in een door atoomstraling besmet gebied." Kennelijk in antwoord op de kritiek van Peking op zijn terugtocht uit Cuba zei Chroestsjef dat de Sowjetunie ,.de V.S. gedwongen had van een gewapende aanval op Cuba af te zien". Chroestsjef noemde alle communisten „die beweren dat de communistische overwinning slechts door middel van oor. log behaald kan worden" stalinisten. „Stomme bakerpraat" noemde hij hel idee van Peking dat vreedzaam naasi elkaar bestaan betekent de klasscstrijd in de kapitalistische landen opgeven. Chroesjtsjef betoogde dat het socialis tische wereldstelsel in een opbouwpe- Hechtenis voor ongeluk waarbij generaal om het leven kwam Dc krijgsraad te Arnhem heeft de 37- jarige korporaal eerste klasse M. B. uit Den Haag veroordeeld tot tien dagen hechtenis wegens schuld aan een ver keersongcluk in Harderwijk waarbij de brigade-generaal J. H. G. van Marlr om het leven is gekomen. riode is. „Indien er meniungsverschillen zijn. zullen wij mensen die anders den ken niet excommuniseren". Chroestsjef betoogde dat een Duits vredesverdrag noodzakelijk was om de internationale atmosfeer op te klaren Voordat dat gebeurt, zo betoogde hij. ,.1-"» overeenstemming over de ontwapening niet mogelijk". Zie ook pag. bezorging 18—19 Grote delen van Marokko zijn geteisterd door overstromingen. Zeker honderd mensen zijn gedood, terwijl duizenden bewoners van het ge troffen gebied dakloos zijn geworden. Twee brandweerlieden brengen een bejaarde vrouw in veiligheid. Wegen overal slecht berijdbaar Vannacht nog i nieuwe sneeuwval vannacht beeft de moeilijkheden als gevolg an de winter weer doen toenemen De wegen in heel Nederland waren vandaag slecht en zelfs zeer slecht berijdbaar. Tussen Utrecht en Den Bosch en in het Gooi kwamen weer Kneeuwophopingen voor. De vorst vandaag die zich vannacht voortzetten, maakte de proble men nog groter.. De sneeuwval heeft ook tot gevolg, dat de Spoorwegen op verscheidene trajecten met moei lijkheden hebben te kampen. Tussen Amsterdam en Haarlem en Uitgeest- Alkmaar zijn enkele treinen uitge vallen. Op de Gooilijn hebben de treinen kleine vertragingen. De trei- uit Limburg naar Zandvoort rij den voorlopig niet verder dan Am- terdam, daar in Zandvoort wissel storingen voorkomen. Op de eilanden nemen de zorgen toe. Zo hebben de gezamenlijke gemeentebe sturen van Schouwen-Duiveland met de R.T.M. een regeling getroffen om de aan voer van vaste en vloeibare brandstoffen en de afvoer van melk enigszins te ver zekeren. Een sterke sleepboot maakt Bij alle narigheid van komt toch ook één „pluspunt". De mogelijkheid voor artistieke mensen om zicli te uiten. Zo heeft de steenhouwer Folmer uit Drei- schor (Zld.) een twee meter hoge sneeuwolifant gemaakt, die veel belangstelling trektniet het minst van de kleintjes, die het prettig vinden om even op de rug us te mogen zitten. meer vorst steeds de vaargeul vrij om het v'eer ZijpeAnna-Jacobapolder zo regelmatig mogelijk te laten varen. Gisteren ont stond er echter ernstige vertraging alt gevolg van de mistbanken. Op Goeree-Overflakkee is alles niel meer in overvloed te krijgen Vooral de aflevering van zout en brandstoffen ver loopt niet meer naar wens. Met de eilanden Terschelling en VII»- land bestaat sinds nu een officiële lucht brug van de Koninklijke luchtmacht. Ver. der hebben de hoteleigenaren op Ter schelling een pendeldienst per helikopter naar Harlingen Ingesteld. Als gevolg van de verse sneeuw en de felle oostenwind is Marken weer opnieuw geïsoleerd Een helikopter van de luchtbasis Leeu warden heeft gisteren een patiënte, mej. Tine de Jong van Nes (Ameland) ge haald. die een spoedoperatie moest on dergaan. Zij werd op het pleintje voor het Bonefaciusziekenhuis te Leeuwarden ufgezet. Het vervoer, dat reeds vroeg in de morgen zou plaatsvinden, kon eerst niet doorgaan wegens een laaghangend» mist. Van het voorgenomen goederenvervoer met vliegtuigen van „Sindberg" kon we gens slecht zicht vandaag ook niets ko men. Door twee vluchten van Beaver» werden nog tien personen van Ameland eehaald en zes naar het eiland gebracht. Hoewel het er gisteren aanvankelijk naar uitzag dat er geen vliegtuig naar Schiermonnikoog zou kunnen komen, is er in de loop van de dag toch een op hei eiland geland met post en enkele passa giers aan boord. De piloot, die na het op trekken van de mist op het vliegveld kans heeft gezien om lussen enkel» sneeuwbuien door op Schiermonnikoog ie landen, heeft enkele personen mee te rug naar de vaste wal genomen. Ijs op rivieren Volgens de ijsberichtendienst van Rijkswaterstaat komt er nu op alle ri vieren ijs voor. Het ijs bij Hagestein aan de Lek zit weer vast. waardoor geen scheepvaart mogelijk is. Het ijs in het gedeelte van de Lek van Vreeswijk naar Krimpen en verder in de richting Rotter dam is nog toegenomen. Vaart is hier zeer moeilijk. Op de Noord, de Kil. de Nieuwe en Beneden-Merwede, de Amer en de Bergse Maas komt in het algemeen middelzwaar drijfijs voor. Op het gedeel te Millingen-Druten van de Waal is de betonning opgenomen. Intussen ondervindt men ook landelijk moeilijkheden bij de aflevering van olie. De Esso Nederland N.V. meldt „enige moeilijkheden met de aflevering". TS7IE DE VERSLAGEN leest van com munistische partijcongressen, weet niet waarover hij zich het meest moet verwonderen: over dc buitengewoon straf fe en tot in de kleinste details geperfec tioneerde organisatie (waarin zelfs voor het applaus „afgepaste" minuten zijn ver werkt) of over de ongelofelijke lengte van de redevoeringen. Als bij ons een politi cus een uur praat, ontstaat tien tegen één onrust in de zaal. Maar in de communis tisch geregeerde landen is dat anders. Als de Oostduitse partijleider vijf uur achter elkaar spreekt, zitten de 2500 gedelegeer den al die tijd muisstil te luisteren.... Een winstpunt moge dan zijn, dat in Oost- Berlijn, waar de grote baas Chroesjtsjef het partijcongres met zijn aanwezigheid opsiert, ook de westelijke pers is toege laten. Van enige vrijheid tot discussie is tot heden geen sprake. Forumdiscussies zoals wij die kennen, zijn daar onbekend. Walter Ulbricht heeft nu blijkbaar zijn stalinistische opvattingen geheel prijsgege ven en spreekt volledig in dc trant van zijn huidige meester, Chroesjtsjef. Ulbrichts rede tot het partijcongres kon in Mos kou zijn opgesteld en over de kwestie Ber lijn wist hij geen enkel nieuw gezichtspunt te openen. Dat zal de Russische premier nog wel doen, Men zou zo graag eens wil len weten wat de Oostduitse functionaris sen diep in hun hart hebben gedacht, toen Ulbricht het had over de prachtige pres taties, die in Oost-Duitsland op economisch terrein zijn bereikt. De organisatie van de economie liet vol gens Ulbricht veel te wensen over. Hoe het een met het ander te rijmen valt, is een vraag, die de in grote armoede ver kerende Oostduitse bevolking zich voort durend (maar dan in de binnenkamer) zal stellen. Chroesjtsjef heeft bij zijn aankomst in Oost-Berlijn de muur een communistische overwinning genoemd. Hier is weer voor de zoveelste keer sprake van een totale omkering van begrippen. En zo'n uitdrukking wijst opnieuw op het ontbre ken van een reclc basis voor een gesprek. Wanneer de ene partij onder het begrip vrijheid iets verstaat, dat totaal verschilt van de opvatting op dit stuk van de an dere partij, dan wordt het wel bijzonder moeilijk. (RITA) „17 had chirurg moeten worden, pap." Gezin - ondanks kou uit woning gezet In de Vecht bij Terwolde op de Ve- luwe is gisteren het uit zeven personen bestaande gezin van de heer J. W. Koers uit zijn woning gezet. Reeds ge- ruime tijd had de eigenaar van de wo ning de voormalige werkgever van de heer Koers het gezin gemaand de woning te verlaten, aangezien ook het dienstverband geëindigd was. De heer Koers heeft namelijk na onenigheid met zijn werkgever/huiseigenaar, de bak ker E., een andere baan aanvaard. Dc bakker moest hem zo had zijn vak bond uitgezocht nog ongeveer 1200,achterstallig loon uitbetalen, aangezien hij al die jaren onderbetaald zou zijn. Zijn vroegere werkgever wil de de woning beschikbaar hebben voor de opvolger van de heer Koers. Alle onderhandelingen hierover zijn tot nu toe op niets uitgelopen, tot via een ont ruimingsbevel 't gezin gedwongen werd dc woning te verlaten. Vorst noch strenge kou konden dit verhinderen. Het gemeentebestuur van Vecht-Ter- volde zal wel trachten zo spoedig mo gelijk een oplossing voor het gedupeer de gezin te treffen. Voorlopig zijn zij bij buren ondergebracht. Hun inboedel s in een schuur opgeslagen. J?EN kleine sneeuwdepressie is van noord naar zuid over ons land ge. trokken. Op de meeste plaatsen viel twee tot vijf centimeter sneeuw maar door de af en toe krachtige wind wer den plaatselijk weer sneeuwduinen ge. De wind is achter de depressie naar noordoost gedraaid en voert opnieuio ten hoeveelheid zeer koude lucht aan. la noordoost-Nederland vroor het om negen uur vanmorgen alweer elf gra den. Komende nacht ook hier in het u esten strenge vorst tc verwachten. Een sterk hogedrukgebied ligt met het centrum boven het zuiden van Noorwe- Cen en blijft deze tweede helft van de week voor aanvoer van koude lucht Kapporten hedenmorgen zeven Tendens dalend HET WEER CM EUROPA wacht tot donderdagavond: tige noordoostelijke wind. Matige tot Ypent strenge vorst. ZON EN MAAN Donderdag 17 januari. Zon op 8.41. c der 17.00. Maan op 0.16, onder 12.06. 17 januari laatste kwartier HOOGWATER SCHEVENINGEN Kamer gaat toch nog op reces De Tweede Kamer gaat eind deze maand vermoedelijk twee weken op winterreces Over een daartoe strekkend voorstel van plaatsvervangend Kamer voorzitter J. Bommer zou heden worden beslist Het zou wel worden aangeno men. want het hele seniorenconvent (de voorzitters van de vijf grootste Kamer fracties en de president) is er vóór. De vakantie wordt van 1 tot 15 februari gehouden. Belgrac -16 -2! 0.6 vindstil 0 -10

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1