Jjh eca ky, Chroesjtsjef: muur een .communistisch succes Kennedy optimistisch in „State of the Union" Rede De Gaulle slaat in Brussel als bom iu CHEFAROX Barre kou drijft wilde dieren naar de steden Grunitzky wil regering vormen in rustig Togo De bossen verdwijnen DINSDAG 15 JAMJAM 1963 Toespraak zonder papier in Berlijn Premier Chroesjtsjef is gister- izün laatste bezoek de muur in Berlijn avond in een nerveus afwachtend iTSSWr Oost-Berlijn aangekomen, waar tend op de westerse journalisten en vandaag het partijcongres van de fotografen zei de Russische premier: Oostduitse communisten is begon- - Uw djd is voorbij, heren uit de wes- nen. Voorzover bekend is dit het eerste bezoek dat Chroesjtsjef aan kapitalisme is begraven Oost.Duitsland brengt sinds het Over onze persoonlijke betrekkin- oprichten van de Berlijnse muur 0™ Ulbrieht wordt een hoop en- in augustus 1961. Na de officiëlez£rjr/echtë? loat^'oemchicn' 3 begroeting heeft Chroesjtsjef een tijdlang voor de vuist weg gespro ken en onder meer de muur een succes voor het communisme ge- j noemd. T*J1 liet afgelopen jaar hebben honder- CH-VC/l-IJi vFvy T V^ll Het partijcongres, waarop naar men den Russische treilers de visvangst be- T O u, u U-- O U r verwacht het ideologische geschil binnen r.efend in de wateren even buiten de In Sahlenburg. nabij Cuxhalen, zijn het communistische blok ter sprake zal kust van de Verenigde Staten Dit meld- met succes proeven genomen met twee komen, zal een week duren. Hieraan de gisteren net Amerikaanse bureau raketten voor wetenschappelijk onder- wordt wel door een delegatie uit commu- voor de visserij, zoek. een van het type Cirrus Ben de nistisch-China. doch niet door afgevaar- De Amerikaanse autoriteiten zijn andere van het type We/Fr I. Naar de «- -»- 1 Deutsche Raketten-Gesellschaft in Han- Duitsers namen 2 Russische treilers vissen en.. meedeelde, hebben beide twee' trapsraketten de beoogde banen afge legd. De raketten kwamen na het opraken der brandstof met parachutes in de Noordzee terecht. Zij konden echter nog niet worden geborgen. Men acht het niet uitgesloten, dat de Cirrus B, waarvan de tweede trap op 10.000 meter hoogtt» in werking werd gesteld, een hoogte van tussen 40 en 50 kilometer heeft be reikt. De juiste resultaten moeten nog worden berekend. De aandrijving van de vier meter hoge en 62 kg zware Cirrus B ontwikkelt een stuwdruk van ongeveer 750 kg. De We/ Fr I ls iets kleiner. pl an digden uit Albanië deelgenomen. In totaal mening dat de Russische treilers hebben ruim dertig landen hun meer of moedelijk een dubbele taak hebben, met minder hooggeplaatste afgevaardigden ge- name de visvangst en het verzenden zonden. Enkelen daarvan zün de vooraan- van geheime inlichtingen door middel staande Poolse leider Gomoelka, Todor van electronische apparatuur. Zhivkof van Bulgarije en Walter Ulbricht; van Oost-Duitsland. Voor het eerst sinds! 1948 zal weer een Zuidsiavische afvaar diging aanwezig zijn. Tot de taken van het partijcongres be horen o.a. het kiezen van een nieuw een-j traal partijcomité en het benoemen van! partij -functions Woordje bestemd voor De Gaulle j In zijn derde „State of the IUnion", uitgesproken in een ge- I meenschappelijke zitting van de beide kamers van het Ameri kaanse Congres, heeft president Kennedy gistermiddag wat de wereldvrede betreft behoedzaam! lenige hoop laten doorschemeren i door te verklaren dat zowel in de I communistische als niet-commu- nistische wereld de „winden van I verandering" krachtiger waaien dan ooit tevoren. ke alliantie besprak, zei Kennedy: ,,De eenheid van vrijheid heeft nooit ge steund op de uniformiteit van mening gelukkig". Het woord ..gelukkig" was er aan toegevoegd, nadat De Gaulle Ken nedy's aanbod voor de Polaris had ver worpen. Ten aanzien van Europa zei Kennedy, dat het vrije Europa een nieuwe fase van zijn lange en briljante geschiedenis ingaat. Hij waarschuwde echter tegen protectionisme en restrictionisme. Hoop Heeft China van Colombo verworpen Hoewel de berichten over het voor stel van de Colombo-landcn aanvan kelijk gunstig luidden, willen goed ingelichte kringen in New Delhi ons doen geloven dat communistisch Chi na het plan voor een wapenstilstand met India heeft verworpen. In sommige officiële kringen neemt de vrees zelfs toe dat China een nieu we aanval van plan is op de troepen van India in het gebied van Sikkim. De voorstellen van de zes niet-gebon- den landen hadden ten doel de wapen- Dieptepunt E.E.G.■conferentie De Russische delegatie werd begroet door partijleider Ulbricht. Na een korte! formele toespraak wierp Chroesjtsjef zijn, aantekeningen weg en sprak een twintig-1 tal minuten voor de vuist weg. Ik ga| nu buiten mijn tekst, dat is steeds mijn! zwak, zo zei hij lachend. verklaring van pre^identlBrtwe landbouw aan het semeen- gezamenlijk op de weg van'het com-De Gaulle van Frankrijk, rf' ^tredirw Fnneu.nd I munisme". Chroesjtsjef zeidat sinds waarin hij zich uitsprak tegen de toetreding van Engeland tot de' Hoewel de Britse onderhandelaar bij al Europese Economische Gemeen- Sc.! schap onder de huidige omstan- landen, met uitzondering van zijn overleg: dieheden is in de EEG -iin Pariis. overtuigd was geraakt van de aigneaen, is in ae n-.c.o. politieke wil om en„eland de e.E.G delegatie-kringen m Brussel als op te nemen, heeft dit tot nu toe niet een bom ingeslagen. „Alleen een geleid tot._een compromisvoorstel, dat a-ssociatie van Engeland is voor ons onaanvaardbaar", zei de Britse onderhandelaar Heath; „Een zeker gevoel van teleurstel- Leo, de zeehond, voelde zich als een vis in het water, toen de winter ijs bracht in zijn bassin in de dierentuin van Kopenha gen. W-zl hingen ijspegels in zijn snor en in zijn wenkbrauwen en dat gaf hem een wat treurig uiterlijk, maar Leo had binnen pret genoeg over de kou, die hem niet kon deren. Ook maakte de president gewag van de toenemende spanningen in het com munistische blok. De hieruit voortvloei ende hoop moet echter door voorzichtig heid worden getemperd, omdat het con flict tussen China en de Sowjetunie over methoden gaat en niet over het doel. De president verklaarde geen op zienbarende ommekeer te verwachten. Zijn rede werd zonder commentaar in Voor het Amerikaanse volk kondig- extenso door Tass meegedeeld, de de president aan voe^elled tol! president na het niupreken omvangrijke belastlngverlagmgen te j ran b£odschap het spreek0e„Oel- zatlen indienen (een verlaging verliet, werd hem rotnel door de- 13,5 miljard dollar over drie jaar). al, repttblikejnen taan ie terwijl hi) rich tevens mUprak voor ovatie gebracht. een herziening van het hele belas- Vi>lo or„nro„ I tingstelsel. Sprekend over de internationale vraagstukken zei de Amerikaanse pre sident dat als de ..Russen bereid waren evenals wij hun krachten te wijden aan de grote nog niet volbrachte taken van onze eigen volkeren", overeenstemming mogelijk zou zijn over Berlijn, stabili teit in Zuidoost-Azië, beëindiging van verrassingsaanvallen of aanvallen bij vergissing, en algehele en algemene ontwapening. zouden hebben geweigerd de bepa te aanvaarden dat India mocht te rugkeren in sommige gebieden, waaruit de Indiërs werden verjaagd. Tegenover mevrouw Bandaranaike was gezegd, dat de Chinese reactie negatief was. hoewel officieel deze re actie ..positief" heette te zijn. Me vrouw Bandaranaike zou premier Neh- roe gezegd hebben, dat dit laatste be drieglijk was. Maagklachten? Vormt een genezende laag op de maagwand Polaris Vele ervaren waarnemers was het echter opgevallen dat het Congres tijdetis het uitspreken van de rede zich opvallend weinig demonstratief betoonde. Er klonk slechts met zeer lange tussenpozen applaus op. Ook niet toen Kennedy verklaarde, dat de recessie die de wereld bedreigde, nu „achter ons ligt". Journalist uit VS krijgt „Willem de Zwijgerprijs" Wat de NAVO betreft gaf Kennedy als zijn overtuiging te kennen, dat de in december door hem in Nassau met Mac- millan gesloten overeenkomst ,,voor de kernmacht van de NAVO de weg heeft geopend om in plaats van een bron In New York is gisteren de „Willem van wrijving, een bron van vertrouwen de Zwijgerprijs" uitgereikt aan de Ame- te worden". Irikaanse journalist Charles J. V. Mur phy, lid van de redactiecommissie van het weekblad „Fortune". China nese tr sector, hébben ontruimd. Uit Odessa is gisteren een schip naai India vertrokken, met naar schatting zes Russische Migs aan boord. Het schip zal over veertien dagen in Bom bay aankomen. Europe oa in derde winterweek: klaarde minister Luns. Alleen ÏÏE.ffleen van De Gaulle's ministers, Pisani van landbouw, toonde zich weinig geschokt: „Elk woord dat de president over de Britse toetreding tot de E.E.G. heeft is juist" West Europa is gisteren de derde week van polaire kou in gegaan met temperaturen onder het vriespunt, op sommige plaat sen zelfs van min 40 graden Cel sius. De rivieren zijn bedekt met een laag ijs, die zich zelfs tot het zeewater langs de kust heeft we ten uit te breiden. De wilde die ren hebben hun vrees voor de mens aan de kant gezet en zijn, door de honger gedreven, overal op zoek naar voedsel. In de afgelopen nacht is het noordelijke gedeelte van Duitsland en Berlijn onder een 10 cm dikke laag verse sneeuw be dekt. Een nieuwe winterse koudegolf heeft wederom het palmenstrand van de Ita liaanse Riviera overvallen. Elders in Italië kampt men met overstromingen en stormen langs de kust. In het grootste gedeelte van de Ver. Staten heerst bar winterweer en het ziet er naar uit dat de kou voorlopig niet zal wijken. De gevolgen van ijs en sneeuw die het afgelopen weekeinde in de Rocky Mountains en het merendeel van Ame rika geregeerd hebben, zijn alom te voelen. De eerste berichten over de mede delingen van de Franse president werden in Brussel ontvangen kort na dat de ministers van de zes E.E.G.- landen en Engeland waren begonnen aan hun zestiende conferentie over \het Britse lidmaatschap van d>2 ge- \meenschap. De toch al moeilijke at mosfeer van het gesprek bereikte een nieuw dieptepunt bij het bekend wor den van De Gaulle's standpunt. Ook afgezien hiervan drukte er een lood zware last op de conferentie: de on mogelijkheid om tot een compromis te komen over de aanpassing van de Communisme moet op huisbezoek gaan schade aangericht. miljoenen guldens In België is de jacht verboden zo lang de barre kou voortduurt, omdat tengevolge van de onherbergzame «t het hongerige wild niet meer voor dcomstandigheden. Diverse branden naderende mens op de vlucht slaat. verkeersongevallen op de spiegelgladde In Oostende is het Kanaal tot bijna 200wegen hebbei meter uit de kust dichtgevroren. Des- ""1""*" kondigen voorspellen dat, als de kou voortduurt, men binnen enkele dagen over de bevroren Sont van Zweden naar Denemarken zal kunnen wandelen. Ter hoogte van Jutland konden de be manningsleden van verschillende ge strande vissersvaartuigen hun boten ver laten en over het ijs naar huis wande len. Het orgaan van de Communistische Partij in de Sowjetunie, de Prawda, heeft toegegeven, dat in Wit-Rusland !de kerk het wint van het atheïsme. Er zijn meer dan 40 doden gevallen In sommige gemeenten trekken Rooms Katholieke Kerk en de bap- Hebt u een oude of jonge Olifant In ieder geval, proficiat! Want een Olifant-borrel, 't zij oud of jong, is zijn prijs waard. En tegen Uw vrien den zegt U: Wees gezellig enpak 'n Olifantje Proost Jeugd Rapport beveelt aan op nadelen van roken wijzen „Voorlichting van de jeugd om trent de nadelen en de gevaren verbonden aan het roken is ge wenst". Aldus een conclusie uit het rapport van de door de Lan delijke Organisatie voor de kan kerbestrijding (L.O.K.) ingestel-i de „voorlichtingscommissie ro-| ken-jeugd". Deze in 1959 inge stelde commissie concludeert voorts dat deze voorlichting reeds dient aan te vangen in de hoogste klassen van de lagere school en dient te worden voortgezet tot het hereiken van de volwassen leeftijd. „Ook op scholen voor lager, uitgebreid lager en kweekschoolonderwijs, inrich tingen voor voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs, huishoudscholen en andere inrichtingen van vormend onder- wijs zal de jeugd behoren te worden voorgelicht omtrent de gevaren verbon den aan het roken", aldus de commissie. I De bedrijfsjeugd zou naar haar oordeel bereikt kunnen worden via het zg. leer lingenstelsel. via vormingsinstituten, volkshogescholen. jongerenafdelingen van vakverenigingen en andere instellin gen. Aangedrongen wordt op voorlich ting in verenigings- en sportbladen. rend lichaam bij de voorlichting van de 1 jeugd noodzakelijk. Het bestuur van de L.O.K. beraadt zich over de uitvoering van de door de commissie gedane sug-1 gesties. W.-Duitsland breekt met Cuba West-Duitsland heeft gisteren de diplo matieke betrekkingen met Cuba verbro ken. De aanleiding tot deze maatregel fs, volgens een mededeling van de Westduit- se regering aan Havanna, de Cubaanse diplomatieke erkenning van „het regime in de Sowjet-zone (Oost-Duitsland)" die door Bonn wordt beschouwd als een „ernstige inbreuk op de vitale belangen van het Duitse volk". West-Duitsland ziet zich genoodzaakt ook de economische gevolgtrekkingen te maken uit de verbreking van zijn diplo matieke betrekkingen met Cuba. Frankrijk heeft zich bereid verklaard de Duitse belangen in Cuba te behar tigen. Het blad nam leden van de partij leiders van de Komsomol (jeugdorgani satie) onderhanden, omdat zij er niet in zijn geslaagd, gelovigen tot het atheïs me te bekeren en de ..wetenschappelijke atheïstische propaganda" hadden waarloosd. Als voorbeeld noemde de Prawda het werk van een rooms-katholieke priester in de gemeente Odelsk, die jon ge mensen aantrekt door sportwedstrij den te organiseren. „In één woord", al dus de Prawda. „hij doet wat de partij en de Komsomol-organisaties of de col lectieve boerderij moesten doen". De Prawda wijst er verder op, dat te Brest aan dc Poolse grens de bap tistengemeente een band en een strijk orkest heeft gevormd en daarvoor schoolkinderen heeft aangetrokken. De Prawda dringt er in haar desbetref fend artikel, getiteld: „Waar zijn de militante atheïsten?", op aan. dat de communisten op huisbezoek zullen gaan om te proberen mensen voor het athe ïsme te winnen. mogelijkheid tot oplossing 'ooruitzicht stelt. In conferentiekringen n Brussel wordt dan ook gesproken van het ..stadium van de bevroren stand- punten". Kloof Bij sommige regering en van de Zes, waaronder de Nederlandse en de Bel gische. bestaan gedachten die ongetwij feld een brug zouden kunnen slaan over de kloof, die de beide partijen scheidt. Er is echter ook bij de vijf E.E.G.-landen buiten Frankrijk geen algemene bereid heid om de politieke consequenties te aanvaarden, die voortvloeien uit Enge- lands lidmaatschap. Gisteren was er iu Brussel zeker niet de indruk, dat dit ogenblik spoedig zal komen. Het indienen van compromis voorstellen zou op het ogenblik geen schijn van aanvaarding bieden en ook van Benelux-zijde kan een dergelijk initiatief vooralsnog niet worden ver wacht. Tegen deze sombere achtergronden wijdden de ministers van de Zes en En geland gisteren bij de heropening van de besprekingen een tweetal uren aan de bespreking van onderwerpen, die onder deze omstandigheden wat Irreëel aan deden. Dc Zes antwoordden minister Heath „positief" op de wensen, die deze had geuit wat betreft de technische as pecten van een Brits lidmaatschap: Engels wordt een officiële taal. Engeland krijgt hetzelfde stemrecht als de drie E.E.G.- groten Frankrijk, Duitsland en Italië en andere institutionele regelingen. Een tweede punt was de vraag, hoe de rege lingen, die voor een toetreding van En geland tot de E E G. moeten worden ge troffen, juridisch dienen te worden verwerkt in teksten. Voor dat vraagstuk werd een redactiecommissie ingesteld. In commissie Na deze korte middagzitting kwamen de ministers van landbouw van de zeven landen in de commissie van onderzoek bijeen onder leiding van dr. Mans-holt, de vice-voorzitter van de Europese Commis sie, om de laatste hand te leggen aan het rapport over de gevolgen, die de toepassing van het E.E.G.-landbouwbeleld m de praktijk voor de Britse landbouwers en consumenten zou hebben. Het gehele landbouwprobleem komt vrijdag op de plenaire zitting aan de orde. Vandaag zou men het rapport van de commissie van onderzoek afzonderlijk bespreken: de Britse delegatie enerzijds en de E.E.G.-landen anderzijds. Voor morgen staat op de agenda de bespreking van een 26-tal produkten en groepen van produkten, waarvoor Enge land een verdere tariefvrije invoer heeft verzocht. verkouden.... verkou.... ve.... AKKERTJES cficUU helpen sneller en beter dan ooit Sodaat door losse patroon verwond Bij patrouille- en hinderlaagoefeningen op het oefenterrein bij Huizen (N.-H.) is gistermiddag de 19-jarige dienstplichtige soldaat N. Th. A. Kessels uit Wieringer- werf door een losse patroon in zijn rug geraakt. De soldaat is opgenomen in een ziekenhuis in Huizen. Zijn toestand was gisteravond gunstig. Hij behoort tot de C-compagnie van het regiment intendan cetroepen gelegerd te Bussum. De ko ninklijke marechaussee stelt een onder zoek in. De voormalige premier van Togo, Nikolai Grunitzky, heeft, zich bereid verklaard een nieu we regering te vormen ter ver vanging van de door de opstan delingen gevangen genomen rege ring van de vermoorde presi dent Sylvanus Olympio. Eerder had Grunitzky geaarzeld zich bij de rebellen aan te suiten, omdat hij te diep was geschokt door de dood van zijn zwager en niet de indruk wilde wekken een van de leiders van de opstand te zijn. De toestand in Lome, de hoofdstad Togo, is rustig. Militairen patrouilleren in de straten. Intussen heeft een com missie van acht officieren en onderof ficieren de macht voorlopig in handen genomen. Men wil een nieuwe grondwet opstellen en vrije verkiezingen houden. De junta zou ook overleg voeren met de verbannen minister van landbouw Meat- chi (27 jaar en leider van de Togolese jeugd), die uit Ghana is teruggekeerd op verzoek van de rebellen. Samen met Grunitzky zou hij de leiding in het land op zich kunnen nemen. De militaire commissie heeft bekend gemaakt dat de staatsgreep een spon- Utici noch door buitenlanders beïnvloed. I Van de auto van James Meredith, de enige ne gerstudent aan de uni versiteit van Mississippi, is zondagavond een band stukgesneden. Het was een van de vele plagerijtjes van tegen standers van opheffing van de rassenscheiding. Meredith heeft onlangs verklaard dat hij de universiteit zal verlaten als de sfeer niet ver andert. I Een aquarel van de Zwitserse schilder Paul Klee is alt de Philips Gallen.' gestolen. Het is de derde diefstal uit het museum In tien jaar tijds. De waarde van dc aquarel wordt geschat op 18.000 dollar. De ex pressionist Klee is in Zes geharde gevangenen van de Amerikaanse gevangenis in Windsor, die eergisteravond uit protest op het dak wa ren geklommen, hebben daar in een temperatuur rond het nulpunt, al leen gekleed in broek en hemd, de nacht door gebracht. De directeur weet niet waarom zij protesteren en ook heeft hij geweigerd de namen te verstrekken. Hij is niet van plan om met de gevangenen te onder handelen. I De Zweedse filmtove naar Ingmar Bergmann zal worden benoemd tot de nieuwe directeur van de koninklijke schouw burg in Stockholm. De benoeming zal officieel bekend worden gemaakt op dc kabinetszitting van vrijdag. De filmbe roemdheid, die in 1918 is geboren, heeft voor zijn werk verschillende prijzen gekregen. Twee maal ontving hij een Oscar, namelijk voor „De Maagdenbron'' en en voor „Als in een don kere spiegel". De Madrilenen stromen bij duizenden naar hel nabij de Spaanse hoofd stad gelegen dorp Las Matas, om te zien hoe een Romeins markt plein in de tweede eeuw er uit zag. Het Romeinse marktplein wordt ge bouwd voor de opname van de miljoenen film The fall of the Roman Empire (De val van het Romeinse Rijk), onder leiding van Anthony Mann met als hoofdrol vertolkster Sofia Loren. Andere sterren zijn Stephen Boyd, sir Alec Guiness, James Mason, Antony Quayle, John Ireland, Mel Ferrer en de Egyptenaar Omar Sharif f. Bij graafwerk in de Ar gentijnse badplaats Mar del Plata is een belang rijke vondst gedaan. On tien meter diepte in enorm grote gangen, die ruim 250 000 jaar oud moeten zijn, werden de afdrukken gevonden j van de klauwen van de glydodont, een voorhis torisch reuzcngordeldier. Italiaan Piccióni optimistisch De Italiaanse minister van buiten landse zaken Piccioni heeft gisteren iin Straatsburg een verklaring over de onderhandelingen van de E.E.G.- landen met Engeland afgelegd, die veel optimistische klonk dan de bijna gelijktijdige verklaring van president De Gaulle in Parijs. In tegenstelling tot cte Franse president, die de nadruk legde op de moeilijk heden, en die zei dat een mislukking niet dramatisch zou zijn, omdat men altijd nog een soort associatieverdrag met de Britten zou kunnen maken, legde Piccioni er de nadruk op, dat de reeds bereikte resultaten niet al leen aanmoediging zijn, maar bijna een bewijs, dat een gunstige afloop mogelijk is. De Italiaanse regering hoopt, dat mogelijkheden kunnen wor den gevonden om de Brusselse be sprekingen te kunnen bespoedigen, zo zei hij. Minister Piccioni sprak aan het be gin van de winterzitting van de Raad gevende Vergadering van de Raad van Europa waarop de Europese eco nomische en politieke samenwerking uiteraard in het brandpunt van de be langstelling staat. Dat de besprekin gen in Brussel in een delicate fase zijn gekomen verwonderde hem niet, zoiets achtte hij onontkoombaar bij alle onderhandelingen van groot ge wicht op het moment dat ze hun slot fase naderen. Soustelle bij verstek veroordeeld Jacques Soustelle, de voormalige Fran se minister voor Algerijnse zaken ls gis teren in Milaan bïi verstek veroordeeld wegens het gebrnlk van een vals pas poort, en een vals rijbewijs toen hU in aug. j.l. Italië binnenglipte. Hij werd tot drie maanden voorwaar-1 delijke gevangenisstraf veroordeeld. Soustelle. eens een aanhanger van De Gaulle die de Franse president later de rug toekeerde vanwege diens Algerijnse politiek, werd op 18 aug. in Noord Italië gearresteerd. De Italiaanse politie ondervroeg hem twee dagen lang over geruchten volgens welke hij op weg was naar een geheime bijeenkomst van de anti-gaullisten in Ita lië. Soustelle ontkende dit en zei dat hij als toerist in Italië was. De Italiaanse re gering heeft hem toen als ongewenste vreemdeling het land uitgewezen. Kennedy was bij het samenstellen van zijn boodschap nog niet op de hoogte van de verklaring van Dc Gauile over; Deze prijs, bestaande uit een gouden de Polaris. Toen hij voor het Congres penning met een beeltenis van Willem de stond en de problemen van de westellj- Zwijger en een geldbedrag van duizend dollar, werd ingesteld door het uit het j Nederlandse volk voortgekomen ..Willem de Zwijger-comité", ter herinnering aan dertien Amerikaanse journalisten die op 12 Juli 1949. na een bezoek aan Indo nesië, bij Bombay bij een vliegtuigramp om het leven kwamen. De prijs wordt jaarlijks toegekend aan een Amerikaanse schrijver, journalist of vrouw, die in Amerikaanse dag- of weekbladen de beste bijdrage heeft ge leverd over Nederland of over onder erpen waarbij Nederland betrokken is. Blijkens het citaat werd de prijs dit- De commissie zal alle internationale verplichtingen van het land- nakomen. De bnitenlanders in Togo wordt aange raden strikt neutraal te blijven. De presidenten van Dahomey (inaar welk land het lijk van Olympio is over gebracht) en Ghana hebben verklaard dat zij zich niet zullen mengen in de binnenlandse aangelegenheden van Togo. Dat de toestand normaal is zegt ook de voorzitter van het Togolese parlement. Tove, die ongehinderd Togo heeft kun nen verlaten om kontakt op te nemen met vrienden in Dahomey. Tove zei dat Olympio vlak voor zijn dood nog met de rebellen heeft onderhandeld. Grunitzky, 47 jaar, is ingenieur. Hij heeft in Frankrijk gestudeerd. In Togo heeft hij leidende functies op technisch gebied bekleed. Men verwacht dat zijn leiderschap Togo onafhankelijker tegen- rer het Westen zal doen staan. Nyerere, president van Tanganjika, heeft vandaag voor het land een dag van nationale rouw afgekondigd we gens de dood van Olympio. Twee scholieren: 36 inbraken Twee scholieren, die vorig jaar samen 36 inbraken hebben gepleegd, zijn maan dag conform de eis veroordeeld tot tien gevangenisstraf waarvan zes -voorwaardelijk met een proef- ^ftijd van drie jaar Het zijn de 18-jari- ge P. v. d. K. uit Wagenberg en de 19- jarige A. H. uit Made. Aan de straffen werd een aantal reclasseringsmaatrege- len verbonden, waardoor de jongens die voor het eindexamen van de uitgebreide technische school staan, elders onder streng toezicht hun studie kunnen afma ken. Nederlanden". In dit beeld, aldus het ci taat verder, zet Murphy op heldere wijze uiteen „hoe het moderne koningsschap werkt, hoe het, zelfs in een constitutio nele monarchie, een vaak nodig en sti mulerend aandeel kan hebben in de wel vaart van het land. en hoe een moder- Prins veel gelijkenis toont met een succesvol zakenleider, die bekend staat om zijn dienstbaarheid en toewijding aan de belangen der gemeenschap". Brood en suiker worden duurder (Van speciale verslaggever) Aan het eind van dit jaar zal de broodprijs met één cent per eenheid van achthonderd gram omhoog gaan de suikerprijs per kilogram even eens met een cent. De minister van landbouw en vis serij, mr. V. G. M. Marijnen, heeft hiervan in een brief aan de Tweede Kamer mededeling gedaan. Een en ander is het gevolg van de nieuwe vaststelling van het garantiepeil voor de akkerbouw (een dezer dagen ge nomen regeringsbeslissing), dat ten opzichte van 1962 dit jaar met 3.7 procent wordt verhoogd. Het Land bouwschap gaat overigens niet ak koord met dit cijfer. Het heeft een verhoging van 7,7 procent voorge steld, die de brood- zowel als de suikerprijs nóg meer beïnvloed zou hebben. 1103. Een welbekende vergelijking vertelt ons dat het Zondagsblad van de een of andere Amerikaanse cou rant vervaardigd wordt uit een be paald aantal ha boa. Dit is onge twijfeld een sprekend voorbeeld, want een ieder kan zich ogenblik kelijk voorstellen dat iedere week dit aantal ha zal moeten worden ge rooid, wil het Zondagsblad blijven verschijnen. U kunt zich echter voorstellen dat Amerikanen niet uitsluitend van zon dagblaadjes leven. Men Is daar te lande nu eenmaal niet zuinig en zeker niet met papier, waarvan het jaar lijks verbruik 166 kg per hoofd, of 650 kg per gezin bedraagt. Het sim pele Zondagsblad, dat misschien 1 pond weegt, valt hierbij volslagen in het niet en geeft dus een absolute verkeerde voor stelling van de snel heid waarmee de Amerikaanse ma chines de bossen omvergooien. Maar ook de or gie van papier, die de Amerikanen aanrichten, geeft geen behoorlijke in druk van het houtverbruik daar; be halve voor papier kan hout immers met succes worden aangewend voor bouwmateriaal, voor dwarsliggers, mijnhout, meubilair, houten huizen en allerlei andere gerieflijkheden die we sinds eeuwen kennen. De uitvin dingen van kunstzijde en celwol en andere chemische verwerkingen de den de behoefte echter nog aanzien lijk stijgen cn het gemiddelde hout- verbruik per hoofd van de bevolking is in de Verenigde Staten op deze wijze dan ook gestegen tot 5.3 kubie ke meter per jaar. Dit getal zal de meesten niet zo erg veel zeggen, doch wanneer we er nu bij vertel len. dat de jaarlijkse houtaanwas over de gehele aarde ongeveer 1,5 milliard kubieke meter bedraagt en dat de V.S. alleen al meer dan de helft hiervan opsoupeert, dan is ver dere uitleg overbodig. Trouwens, ook Europa helpt een aardig handje mee aan de ontbos sing der wereld. Weliswaar niet op zo'n verkwistende wijze als Amerika, maar tocb ook op een schaal die het ergste doet vrezen. Toegegeven moet worden, dat wij aanzienlijk minder royaal met papier zijn. waardoor het verbruik in Europa per Jaar gemid deld slechts 10 kg per hoofd be draagt, dus nog minder dan 1/16 van wat de Amerikaan nodig heeft, toegegeven ook. dat in ons werelddeel het houtverbruik per hoofd van de bevolking bijna vier maal zo klein is (1,45 kubieke me- ter) als th de V.S., maar desondanks verbruiken ook wij door groter be volkingstal meer dan de helft van de jaarlijkse houtaan was der gehele we reld. Met andere woorden: zelfs in dien ln het hele we relddeel Azië met zijn ruim 1 miljard inwoners, noch in Afrika, Australië of Zuid-Amerika jaarlijks ook maar één boom geveld zou worden, dan nóg zouden de V.S. ln samenwerking met Europa door hun te grote hout verbruik voor een geleidelijke ontbos sing van de wereld zorg dragen. Aangezien men de Australiërs ech ter moeilijk kan verbieden ccn luci fer aan te steken, noch de Chinezen kan beletten hun maal op een houts koolvuurtje te bereiden, Is van enige geleidelijkheid bij de ontbossing geen sprahe meer, want dit geschied thans met een snelheid van ongeveer 2 mlllioen ba bos per jaar. Tot welke resultaten dit leidt, kan ledereen met eigen ogen aanscbou- (N'adruk verboden). TOCH IS HET ZO!

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5