Zoölogisch laboratorium gistermiddag geopend Bouw van nieuwe Van Disselbrug Welke functie krijgt zij? Belangrijk monument Leidse Tolhek Haarlemmervaart moet blijven waar het staat Verkeersmaatregelen voor Rapen burg-westzijde NIEUWE LEiDSE COURANT DINSDAG 15 JANUARI 1963 Minister Cals: Mijn laatste daad in Leiden 1\A I NIS TER CALS heeft gistermiddag het thans geheel voltooide gebou- -L'-l- wencomplex van het zoölogisch laboratorium (ook het genetisch labo ratorium is hier ondergebracht) aan de Kaiserstraat te Leiden officieel ge opend. In totaal heeft de bouw de vier jaar geleden al in gebruik ge nomen „toren" meegerekend meer dan 3,5 miljoen gekost, waarmee de belangrijkheid van deze uitbreiding der rijksuniversiteit te Leiden wel enigszins wordt getekend. Het nieuwe gebouw vervangt het in 1874 op dezelfde plaats gebouwde laboratorium, dat sterk was verouderd en dat bovendien veel te klein was. Door deze nieuwbouw heeft de Leidse univer siteit ongetwijfeld het modernste laboratorium op dit gebied van ons land. Een bijzonderheid is, dat ook de „buurtbewoners" zullen delen in de vreugde: maar liefst 150 van hen zijn a.s. zaterdagmiddag uitgenodigd, samen met de Leidse raadsleden. Ir. J. Halm, plaatsvervangend direc teur-generaal der rijksgebouwendienst, schetste gistermiddag in grote lijnen wat er aan deze nieuwbouw vooraf ging, waarna hy het gebouw symbolisch over droeg aan de president-curator der Leidse universiteit, dr. E. H. Reerink, die een geestige toespraak hield, waarin hij onder meer dank bracht aan het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen en het ministerie van financiën, het architectenbureau Van Oerle, Schrama en Bos te Leiden (dat het gebouw ontwierp) het Ingenieurs bureau voor de Bouwnijverheid te Oegst- geest,dat de bouw uitvoerde, en de rijksgebouwendienst zelf, die ook advie zen gaf voor dë 1 teëhhïsché installaties. Hoewel prof. dr. H. P. Wolvekamp sinds 1 januari als directeur van het zoologisch laboratorium fungeert, trad gistermiddag als zodanig nog op prol', dr. D. J. Kuenen, die als hoogleraar directeur het meest met de nieuwbouw te maken heeft gehad. Hij vertelde onder meer aan de hand van lichtbeelden, iets over de sloop van het oude en de bouw van het nieuwe laboratorium, waarna hjj besloot met de woorden van het Af- sluitdijkmonument: „Een voljc, dat leeft, bouwt aan zyn toekomst" Verkennend Minister Cals haakte hierop in door te zeggen, dat ook de weienschap levend moet blijven en moet bon wen, zij het dan m geestelijke zin. De minister die, zoals hij zei, nu zijn laatste officiële daad in Leiden ver richtte, noemde de geschiedenis uan het zoölogisch laboratorium een af spiegeling van een eeuw hoger on derwijs. Nader ging hij in op twee doelstellingen van het wetenschap pelijke onderricht: het bekwamen van jongelui in het vooruit brengén van de wetenschap en de voorberei ding voor bepaalde beroepen. Deze laatste doelstelling betreft 98 pro cent der studenten. Nader stond de bewindsman stil bij het begrip „vrijheid". Hy vond het een verheugend verschijnsel, dat het ver- Conferentie Kerk en Jeugd op Oud-Poelgeest Op vrijaag 1 en zaterdag 2 maart zal op kasteel „Oud Poelgeest" een twee daagse conferentie worden gehouden under het motto „Kerk en Jeugd". De conferentie wordt .georganiseerd vanwege de Stichting „Gemeentetoe rusting". Deze stichting werd in juli 1962- opgericht tijdens de tiende jaarlijk se conferentie van leden der. Geref Kerken op Woudschoten. Besloten werd toen dat men zou trachten, door o.a. net organiseren van regionale conferenties de doelstellingen dezer stichting te verwezenlijken De conferentie te Oegstgeest is m hel bijzonder bedoeld voor leden der Geref Kerken in het gebied van de Randstad Holland. Conferentiesecretariaat. Meerl3an 100 Hillegom, telefoon: 02520—5714 aniwoordelijkheidsbesef bij de student in het algemeen stijgt. Wat ook stijgt, is het aantal studenten: na de oorlog verdubbelde het en binnen enkele jaren zal het nog eens zyn verdubbeld. Met een druk op een knop liet minister Cals ten slotte de gevel van een minia tuur-laboratorium mechanisch omhoog Wat het nieuwe geoo„w betreft: de ge hele onderwys-afdeling van zoölogie is er in ondergebracht. Beneden vindt men de afdeling fysiologie (functieleer van organen en orgaanstelsels op de tweede verdieping is de afdeling histologie (weefselleen ondergebracht en op de derde de oecologische afdeling, die zich bezig houdt met de bestudering van de plaats van het dier in zyn milieu. Ten slotte bevindt zich op de vierde verdieping het gene tisch laboratorium, dat vroeger aan de Vijfde Binnenvestgracht was gevestigd. In de vier jaar geleden gereedgeko men „toren" zijn behalve de verwar mingsinstallatie en dergelijke onderge bracht: de afdelingen morfologie (vorm en structuur van het dier) en ethlogie 'gedragskunde). Het nieuwe laborato rium, bevat onder meer kamers en an dere ruimten, waarin de temperatuur tot op een tiende graad nauwkeurig kan worden geregeld. TN OPDRACHT van de Duitse Weer- macht is in de jaren van bezetting van ons land (1940—1945) dc Van Oisseibrug gesloopt. Na dc bezetting is (in 1945) ter tijdelijke vervanging van de brug ter plaatse een hulpvoet brug gelegd, in de kosten daarvan heeft de Minister van Financiën een schadevergoeding van f 1.590,20 toe gekend. De bewindsman heeft in de kosteli van de bouw van een nieuwe brug een vergoeding van f 24.000 ver leend. Op de gemeente rust dc ver plichting de brug te herbouwen. In hun voorstel inzake het Wegenplan en basisplan sanering en stadsvernieu wing 1961 hebben B. en W. meegedeeld, dat zij het een belangrijke verbetering ien opzichte van het Wcgcnschema van 1959 achten, dat de geprojecteerde ver binding van de Zoeterwoudsesingel met de Plantage door een nieuwe brug is ver vangen door een verlegging van de uit monding van de Zoeterwoudsesingel naar de westzijde van de Utrechtsebrug. Daar' eveneens zou zijn te betreuren, wanneer het Plantsoen nabij dc Van Disselbrug door een verkeersweg zou worden doorsneden, hetgeen bovendien een moeilijk verkeersknooppunt bij het Levendaal, hoek Kraaierstraat, zou doen ontstaan, verdient het de voorkeur, dat de Van Disselbrug wordt gehandhaafd als rijwiel- en voetgangersverbinding. Voor de bouw van een nieuwe brug hebben B. en W. een tweetal schetsen doen ontwerpen, namelijk een schets voor een houten en een voor een beton nen brug Met de Commissie voor de Openbare Werken en de Welstandscom missie zijn B. en W. van mening, dat aan een betonnen brug de voorkeur moet worden gegeven. De ontworpen brug is passend bij het karakter van de Zoeterwoudse singel en is van een zodanige eon- structievorm, dat een welkome visu ele verbreding van het wateropper vlak ter plaatse wordt verkregen. Overeenkomstig het Wegcnplan zal dc brug geschikt zijn voor voetgangers- en wielrijdersverkecr. De breedte van dc brug, gemeten tussen de leuningen, zal 8 m bedragen, waarvan langs dc leuningen 2 m als verhoogd voetpad zal worden uitgevoerd. De kosten, verbonden aan de bouw van de brug, inclusief de op- en afrit ten, worden, met inbegrip van de begroot op De Commissie voor Openbare Werken is wat betreft de functie, die de brug zal verkrijgen, niet eenstemmig. De vraag is bij haar gerezen, of het gewenst zou zijn de brug ook geschikt te maken voor autoverkeer, gelet op de omstandigheid, dat de daartoe nodige voorzieningen de kosten slechts f 7.500 zouden verhogen. Enerzijds is B. en W. gebleken, dat een zodanige brug niet nodig is voor de voertuigen van de brandweer en de po litie, tenvijl anderzijds het verkeer op het kruispunt KraaierstraatLevcndaal en het karakter van het Plantsoen voor een brug voor voetgangers en wielrijders pleiten. Aangezien zij ook overigens geen termen aanwezig achten de brug voor autoverkeer geschikt te doen z menen B. en W. dat het plan dient worden gehandhaafd. Eenrichtingsverkeer op Herengracht B. en W. hebben van een aantal bedrij ven aan de Herengracht het verzoek ontvangen te bevorderen, dat voor beide zijden van deze gracht éénrichtingver- keer wordt ingevoerd. Omdat zich op de Herengracht her haaldelijk verkeersopstoppingen voorde den, is enige tijd geleden besloten voor beide zijden een wachtverbod aan de kant van de bebouwing vast te stellen. Hierdoor is de situatie wel verbeterd, doch een vlotte afwikkeling van het verkeer is er toch niet mee bereikt. B. en W. z(jn daarom van oordeel, dat het instellen van éénrichtingverkeer in derdaad als gewenst moet worden be schouwd. Aangezien de route van de Kalvermarkt naar de westzijde van de gracht via leine Havenbrug. Havenplein en Scheluwbrug als omleidingsroute on geschikt is, verdient het aanbeveling het éénrichtingsverkeer te beperken tot de gedeelten van de Herengracht, gelegen tussen de Herenbrug en de Kerkplein- Verkoop bouwterrein aan Stationsplein De n.v. Aanneming-Maatschappij J. P. van Eesteren, gevestigd te Rotterdam, heeft, in verband met de voorgenomen bouw ter plaatse van een-Jcantoorgebouw, winkels, hotel en bowling-centre, ver zocht van de gemeente te mogen kopen een perceel bouwterrein, groot ongeveer 2100m2, gelegen aan het Stationsplein. Met adressante is overeenstemming be reikt omtrent de verkoopprijs van 400.000.In totaal. Verkoop bouwterrein Laminenschansplein De n.v. Maatschappij tot Exploitatie van Automobiel- en Service bedryven („M.E.A.S.'"), gevestigd alhier, heeft, in verband met de voorgenomen bouw ter plaatse van een showroom met 22 boven woningen en een auto-servicestation, ver zocht van de gemeente te mogen kopco een perceel bouwterrein, groot ongeveer 885 m2, gelegen aan het verkeerscircuit Lammenschansplein. Met haar is overeenstemming bereikt omtrent de verkoopprijs van 175.000 in totaal. Inter Nos bestaat niet meer bekend vocaal ensemble, het dubbel- inenkwartet „Inter Nos", bestaat niet x. Op de vergadering van verleden week woensdagavond werd tot de ophef fing besloten. Byna veertig jaar lang heeft dit miniatuurniannenkoor aan al lerlei concerten en vergaderingen zijn medewerking verleend. Onder leiding van Louis van Wijn gaarden werden ook vele belangrijke successen op concoursen behaald. Men werkte tevens op hoger niveau door her haaldelijk voor de N.C.R.V - en K.R.O.- microfoons op te treden. Het spreekt vanzelf, dat voor dat alles de kwaliteit i peil gehouden moest worden. De daar- ior nodige inspanning konden de acht mgers wel opbrengen Een andere omstandigheid is „Inter os" echter noodlottig geworden, een typisch tijdsverschijnsel da; veel vereni gingen kennen, de herhaaldelijke muta tie. Hoe groter het koor is. hoe beter dit nog verdragen kan worden. Voor een klein gezelschap moet het veelvuldig wisselen echter wel onvermij delijk funeste gevolgen hebben. De ho mogeniteit breekt cn men komt er een voudig niet meer toe, die te herstellen. Het was niet langer mogelijk, een sa menstelling te handhaven. ..Inter Nos" waardig. Ook hier zou blijken, dat een ketting niet sterker is dan de zwakste schakel. Vandaar de (toch) betreurens waardige liquidatie gemeente Oegstgeest, vormt een hin derpaal voor het verkeer, waardoor het geregeld bloot staat aan bescha digingen als gevolg van aanrijdingen. In verband hiermede hadden B. en IV. overwogen het Tolhek naar elders te verplaatsen. Aangezien het Tolhek, te weten de tolhekposten met wapenschilden van de gemeenten Haarlem en Leiden, ver meld staat in de Voorlopige lijsten van Nederlandse Monumenten van Geschiedenis cn Kunst, hebben B. en W. aan de Rijksdienst voor Monumen tenzorg gevraagd of verplaatsing van het Tolhek de instemming zou kun nen hebben. Naar aanleiding daarvan heeft de Staatssecretaris van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen mee gedeeld voor overplaatsing van het object geen toestemming te kunnen verlenen. Zijns inziens is het Tolhek met de daarbij behorende woning uit een oog punt van monumentenzorg een belang rijk object, dat niet dan indien zeer dringende omstandigheden daartoe zou den nopen, zou mogen worden verwij derd. Bovendien heeft de omstandigheid tot deze zienswijze geleid dat ten noor den van de Haarlemmertrekvaart een ^■•eel nieuwe wegverbinding van rijks weg no. 4 naar Leiden is geprojecteerd. Deze wegverbinding zal tot stand wor den gebracht op grond van de overwe ging. dat de bestaande Haarlemmertrek- vaartweg niet slechts ter plaatse van het Tolhek, maar over de gehele lengte van de rijksweg no. 4 tot aan de Warmon- derhekbrug onvoldoende van profiel en te smal is. waaraan niet door verbete ring kan worden tegemoetgekomen Bij aanleg van de nieuwe weg zullen de bezwaren, die de aanwezigheid van het Tolhek op de Haarlemmertrekvaartweg voor het verkeer oplevert, verminde- B. en W. moeten toegeven, dat het. uit landschappelijk zowel als uit histo risch oogpunt bezien, van groot belang is het monument op deze plaats te hand haven en dus af te zien van overplaat sing naar een plek. waar het minder aan beschadigingen zou bloot staan. Nu het monument op deze plaats dient te worden gehandhaafd, is de pilaster van het Tolhek, staande naast de tol- gaarderswoning, die tengevolge van aan rijdingen was beschadigd, hersteld. De pilaster moest geheel worden afgebro ken en wederom opgebouwd, waarbij de oorspronkelijk holle pilaster is ver sterkt met een kern van gewapend be ton. Gebleken is, dat de pilaster, staan de aan de vaartzijde, ouderdomsgebre ken vertoont en niet meer geschikt is om het zware hek te dragen, zodat deze Joh. i W. Aankoop Kaarsenniakcra&traat 18 Dc gemeente heelt in openbare vei ling aangekocht het huis met erf, staan de en gelegen aan de Kaarsenmakers- straat 18. Het bezit van het pand is voor de ge meente. van belang, aangezien het ligi ui een voor sanering aangewezen gebied Bet college van B. en W. acht de prijs van 3.550,— aannemelijk De verkeerssituatie op het Rapenburg- westzijde laat dikwijls veel te wensen over. Teneinde hierin verbetering te brengen hebben B. en IV. besloten tus sen het Koordeinde eu de Nonnensteeg aan dc kant van het water parkeervak ken in diagonale vorm aan te brengen, Omgekeerde regeling verkeer Weddesteeg-Galge water By besluit van 18 juni 1962 heeft de gemeenteraad voor de Weddesteeg en hel Galgewater éénrichtingverkeer ingesteld ut de richting van respectievelijk het Noordeinde en de Weddesteeg. Deze maatregel blykt in de praktijk ernstige moeilijkheden op te leveren voor de Nederlandse Rotogravure-Maat schappij N.V. De grote trucks met aan hangwagens van de papierleveranciers van dit bedrijf kunnen niet van het Galgewater en de Weddesteeg inrijden. Di boch. is hiervoor te scherp. Deze N.V. heeft daarom verzocht de route \oor het éénrichtingverkeer om te draai en. De grote vrachtauto's met aanhang wagens kunnen namelijk wel van de Weddesteeg het Galgewater op rijden. Over de vraag, of de verkeersbelangen zich er al dan niet tegen verzetten om aan dit verzoek gevolg te geven, zijn de meningen van de Verkeerscommissie ge lijk verdeeld. B. en W. zijn van oordeel, dat tegen de gevraagde wijziging van het éénrichtingverkeer geen overwegen de bezwaren bestaan. loen gisteren de felle winter even :ijn koude greep verslapte en het zonnetje de temperatuur boven nul deed komen, brachten de veertig kinderen van de vijfde klas van de Stadhouderslaanschool op verschil lende plaatsen in Leiden vele zak ken brood naar de duizenden vogels, die piepend tjilpend en krijsend hun dank betuigden. Hierboven een plaatje en hieronder het opstel van een leerling die woorden tekort kwam voor zijn enthousiasme... Het had al drie weken streng ge vroren. Toen kwam de dierenbe scherming op een idee. Ze zeiden de dieren hebben het zo koud, laten we ze gaan voederen. En de kinde ren namen zoveel brood mee, dat de meester zei: neem maar zakken mee, dan kunnen we alles gaan sorteren. Zo gebeurde het. De dag was aange broken dat we de dieren gingen voederen. Eerst gingen we naar de Witte Singel, toen ging het op naar de Schelpenkade. Daar wachtten ook al een hoop eenden op ons. Toen gin gen we naar de laatste plaats de Rijn en Schiekade. Daar waren leuke ganzen. Er was ook een hele mooie gekleurde gans, dat vond ik de mooi ste van allemaal. Er waren minstens een stuk of vijftig eenden, die gun den de één het eten nog niet eens aan zijn medemens. Zo was het toch nog een leuke dag geworden. Foto N. van der Horst. in dier voege, dat de rybaan zoveel mo gelijk beschikbaar blijft. Een andere maatregel, die naar de me ning van B. en W. als gewenst moet wor den beschouwd, is de geslotenverklaring van bedoeld weggedeelte voor motorrij tuigen, die een lengte van 9 meter te boven gaan. Door de geringe breedte van de rijbaan en de moeilijke ligging van de bruggen vormen deze lange voertuigen herhaaldelijk een gevaar voor jie veiligheid en dc vrijheid van de overige weggebruikers. Het doorgaande verkeer zal door deze maatregel niet zonder noodzaak ernstig worden belem- Verpleegtarief Endegeest De vaststelling van het tarief voor de verpleging in de psychiatrische inricn t ngen „Endegeest" en ..Voorgeest" vooi 1963 kan evenals vorig jaar niet ge schieden op basis van de voor dit jaar vastgestelde begroting, aangezien hierin geen rekening kon worden gehouden met een aantal naderhand bekend ge worden kostenverhogende factoren, t.w de algemene salarisverhoging en de ver- hoging van de looncompensatie ingevol ge de Algemene Ouderdomswet, noch met de kosten, voortvloeiende uit het in werking treden van de Algemene Kin derbijslagwet. Een verpleegprijs ad 12.85 per dae is noodzakelijk om een sluitende ploitatic voor het jaar 1963 mogelijk maken. Dit tarief kan met 0.25 per dag worden verminderd voor de pa tiënten, die eigen kleding dragen. Vernieuwingen in school Zuidsingel Bij besluiten van 20 juli 1959 en 2! ovember 1960 stelde de gemeenteraad voor het verbeteren van het sanita Ie openbare lagere school De Schakel ?an de Zuidsingel een krediet beschik, baar van 40.920. Tot uitvoering van de werkzaamhe den werd nog niet overgegaan. Om het zeer verwaarloosde gebouw, dat in feite voor de huisvesting van klassen thans ongeschikt is. weer in een enigszins be hoorlijke staat te brengen, is nog een groot aantal voorzieningen noodzake lijk. Daar echter niet bekend is, hoe lang het gebouw, in verband met de ontvolking van de binnenstad, nog voor de onderbrenging van klassen zal moe ten worden gebruikt, heeft de directeur der Gemeentewerken voor de noodza kelijkste voorzieningen een plan opge steld. De voorzieningen en aanschaffingen vergen in totaal een bedrag van 61.510. ook van een kern van gewapend beton behoort te worden voorzien. De hekken zijn tijdelijk opgeslagen op de Stads- timmerwerf. De kosten van een en an der worden begroot op f 4.250. Verlichting Teneinde aanrijdingen van het mo nument tussen zonsondergang en zons opgang zoveel mogelijk te voorkomen, verdient het aanbeveling ter plaatse een openbare verlichting te doen aan brengen. Hieromtrent is overleg ge pleegd met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, die zich met het plan heeft verenigd. De kosten daar van worden geraamd op f 1 300. De woning c.a. van de pachter van de watertol aan het „Leidse Hek" is nog steeds van elektrisch licht ver stoken. De pachter, de heer P. Cig- gaar. heeft verzocht te bevorderen, dat de woning aan het elektriciteits net wordt aangesloten. Naar raming zuilen de kosten daarvan f 2.700 be dragen Aangezien het hier een monument betreft, hebben B. cn W. aan de staats secretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen en aan Gedeputeerde Staten verzocht in de restauratiekosten en in de kosten van het aanbrengen van een openbare verlichting nabij het mo nument een bijdrage te verlenen. Met de pachter, de heer Ciggaar, heb- oen B. en W. overleg gepleegd voor oijdrage in de kosten van het aan- orengen van een elektrische verlichting in de tolgaarderswomng. Hij heeft zich Dereid verklaard met ingang van een nader door B. en W. te bepalen datum aan de gemeente een verhoging van de pachtsom te Detalen. Schaatswedstrijden christelijk lyceum QNDANKS de aanvankelijk ingevallen dooi zijn maandagmiddag schaats wedstrijden gehonden. De schoolvereni ging van het christelijk lyceum te Lel den, A.A.J., had hiervoor Roomburg ge huurd. De toestand van het ijs was re delijk goed. De wedstrijden omvatten langebaan en kortebaan. Bij de meisjes Lm 14 jaar waren Mosje Verhoef en Henriëtte Huur man de finalisten. Deze finale liep uit op een overwinning voor laatstgenoem de. Bij de jongens in deze leeftijdsgroep was het krachtsverschil heel gering. Dc eerste plaats was voor Gert Verhoef; tweede werd J. F. v. d. Meulen. De oudere meisjes gaven elkaar even min geen duimbreed toe. Carla van Kla veren werd tweede; Ada Kranenburg eiste de overwinning voor zich op. Bij de jongens vanaf 15 jaar was de strijd zeer heftig. Verscheidene jongens toonden, dat ze al schaatsend bijzonder goed weg kuniien komen. Jaap van Mei- gaarden jr. wist te zegevieren, gevolgd door Hans Brand. Daarna werden de langebaanrit.ten verreden. De te rijden afstand (5 ron den) werd het snelst afgelegd door Her man Roest 2.11.4, tweede werd Van Mei- gaarden in 2.12.9. Tot slot werd een langebaanrit verre den tussen de leraren Augustijn en Van en. tot grote hilariteit der toesehou- IVieuwe auto's hij dc politic Up 5 december is een surveillanceauto van de politie bij een aanrijding met een vrachtauto ernstig beschadigd. Daar de reparatie een aanzienlijke uitgave zou vergen en dc auto reeds 72396 km hid gelopen, komt het B. en W. raad zaam voor het voertuig van de hand te Joen en een nieuwe stationcar aan te Het nodige krediet bedraagt f 7.0 ).I7. Met de eigenaar van de vrachtauto hebben B. en W. contact opgenomen over vergoeding van de schade ad 2.770—. De verkoopwaarde van de beschadigde auto kan worden gesteld op 750, Voorts verdient het aanbeveling over te gaan tot vervanging van een perso nenauto. Met de aankoop van een nieu. uitgave van 7.719,20 ge- De inruil waarde van de kan worden gesteld op moeid zijn. oude auto 2.500,—. Mr. Bool met pensioen In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft Mr. J. Bool met ingang van 1 juli 1963 ontslag uit zijn betrekking van secretaris der gemeente Leiden gevraagd. De heer Bool werd in 1897 te Utrecht geboren. Hij studeerde aan de universi teit aldaar (tot 1920). Na negen jaar ih Den Haag werkzaam te zijn geweest, werd hij in 1930 commies-redacteur bij de gemeente Leiden. In 1936 benoemde de raad van Enschede hem tot secretaris. In 1946 riep de Leidse raad hem in deze kwaliteit naar Leiden terug.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3