C.H.U. ziet verkiezingen hoopvol tegemoet Ook Leiden heeft nu een reuma-comité Afscheid van H Gijsman Afdeling Leiden vergaderde st&r nieuwe leidse courant 3 ZATERDAG 12 JANUARI Wg Agenda voor Leiden en Den Haag Zaterdag: Jacobazaal Den Burcht, 8 uur: Nij- joarsvezide „Ons Grunnegerlaand". Bevrijdingskerk, 7.30 -ur: Avondgebed voor Hervormden en Gereformeerden. Den Haag, Diligentia, 8 uur: Alicia de Larrocha, piano. Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Venus Bespied". Kurzaal, 8.15 uur: Orkestvereniging „Musica" o. 1. v. Jan Oua; solist: Theo Olof, viool. Maandag Stadsgehoorzaal. 8.15 uur: De Stem des Volks o.Lv. Willem Mizée met „Ein Deutsches Requium" van Joh. Brahms. De Doelen, 8 uur: Leidse Amateur-foto grafen. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Venus be spied". Diligentia, 8 uur: Ludwig Olshansky piano. Dinsdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Quartetto Car- micelli voor Kunstkring „Voor Allen". Filmzaal universiteit, 8 uur: Filmstu diekring K. en O, Louis A. van Gasteren over zijn films. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Nederlands Dans Theater. Diligentia, 8 uur: Danzi-Kwintet. Op Gouden Wieken, 8.15 uur: Chr. mannenkoor Amsterdam-Noord o.Lv. J. v.d. Waart m.m.v. Harry Holtman. ham mondorgel. Woensdag Prytaneum, 8 uur: Tuinbouw en Plant kunde, Caltex-avond. Rijksmuseum voor Volkenkunde. 8 uur: lezing dir. D. G. Jongmans „Bedoeï- nen in de twintigste eeuw". Kleine StadszaaL 2.30 uur: Ned. Ver. v. Huisvrouwen, mevrouw A. van Huls- Schulze over Jemen. Schouwburg, 8 uur: Opvoering „Nacht van de 16e januari" door Rembrandt- lyceum. Kleine stadszaal, 8 uur: Ned. Reis- Vereniging, „Wegwijs op vakantiereis". Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Neder landse Comedie met „Gijsbrecht var Aemstel". Donderdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Radio Filhar monisch Orkest o.Lv. Willem van Otter- loo, solist: Hubert Barwahser, fluit. Bovenzaal Bevrijdingskerk, 8 Christenvrouwen Leiden-Zuidwest, H. R. Goudsmit uit Leiden over „Adop tie". Oegstgeest, Irene, 8 uur: Herv wijkgemeente P^lgeest, prof. mr. W. H Nagel over: „Enkele gedachten over de ontwikkeling van de mens". Den Haag, Kon. Sdhouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Venus be spied". Gemeentemuseum. 8.15 uur: Nel Oost- hout draagt voor: J9t. Joan", van Shaw Vrijdag Pieterskerk, 7 15 uur: Gebedsbijeen komst „week der gebeden". Aula rijksmuseum voor Volkenkunde, 8 uur: Filmlezing dr. H. H Frese „Leven zij anders dan wij?": voor K. en O. Academie, 4.15 uur: Oratie prof. dr. J. P. Murre, gewoon hoogleraar in de wiskunde. Van der Heijden. 8 uur: Niria, „Corro- siebestrijding". Den Haag. Kon. Sdhouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Venus be spied". Diligentia, 8.15 uur: Radoi Filharmo nisch Sextet m.m.v. violoncelli en Ma rilvn Tyler, sonraan. Op Gouden Wieken. 8.15 uur: Ouartet- to Carmirelli. Zaterdag Bevrijdingskerk 7.15 uur: Gebedsbij eenkomst „week der gebeden". Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Soldaat Schweyk". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Concert gebouworkest o.l v Bernard Haitink; list: Paul Badura Skoda, plano. Op Gouden Wieken, 8.15 uur: Toneel groep Het 1 T Dagelijks Gebouw K. en W 8 uur: René Slees- wijks Revue .Harten Troef' (tm. 16 januari). Films Casino (2.30. 7 en 9.15 uur): The ger. not the song (18 jaar). Lido (2.30. 7 en 9.15 uur): De overval (alle leeftijden). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De drie honderd Spartanen (14 jaar). Rex (2.30. 7.15 en 9.15 uur): Maciste de sterkste man ter wereld (14 jaar). Studio (2.30. 7 en 9.15 uur): Eva (18 jaar). Trianon (2.30; 7 en 9.15 uur): Het zwaard van Zorro (14 jaar). Tentoonstellingen Lakenhal, Figuratieve Kunst (tot 21 januari). Rijksmuseum voor Volkenkunde, „Vreemde volken", kindertekeningen (tot 2 maart). Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag, en dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur er vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds Leeszaal en bibliotheek Reuvens. Bree straat 27, maandag en voensdag van I tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag var 1 tot 5.30 uur: vrijdag van 10 tot 5.30 er van 7 tot 9 uur: zaterdag van 10—5.30 uur Bijkantoor chr school Obrechtstraa1 volw. dinsdag en donderdag van 6.30--9 uur njn zaterdag 2—5 uur: jeugd: elk< woensdag 25 uur. Mr. W. J. Geertsema, burgemees ter van Wassenaar en voorzitter van de Ned. Vereniging tot Reumatiek- bestrijding, heeft gistermiddag in de kamer van B. en W. in het Leidse stadhuis een plaatselijk reuma comité geïnstalleerd. Het bestaat uit ir. J. B. Postel voorzitter, mej. M. Barens secretaresse, de heer A. Klinkenberg penningmeester, de reumatoloog dr. H. Colenbrander adviseur en de leden mevrouw A. H. van Achterberg-Boerink, dokter J. G. Bazuin en mr. C. J. Vogel. Dit is het tweehonderdzesde plaatselijke comité in ons land. Uit de installatietoespraak van mr. Geertsema bleek overduidelijk, dat er de reumabestrijding nog een om vangrijke taak is weggelegd. Het plaat selijke comité heeft niet alleen fonds vorming ten doel maar ook het ver strekken van adviezen aan patiënten. Het landelijke bureau van de vereni ging beschikt over een informatiedienst. s taak het onder meer is de leden der plaatselijke comité's voor te lich ten. De heer Geertsema zag in de reuma :n van de bijzonder onaangename volksziekten in ons land. De verwekkers de meeste vormen van reuma nog niet bekend. Wel kan de voortgang het reumatische proces worden ge stuit en kunnen de gevolgen van de ziekte worden verzacht. Uitroeiing der ziekte met wortel en tak blijkt nog steeds niet mogelijk te zijn. De werkelijkheid Dc Ned. Vereniging tot Reumatiek- bestrijding verricht haar werk op basis de werkelijkheid. Er moeten mid delen gevonden worden voor de weten schappelijke arbeid op dit gebied. Een volgend streven is de zo goed mogelij ke behandeling van patiënten. De laat ste jaren heeft de vereniging ter sti mulering en realisering van verschil lende initiatieven in het raam van deze bestrijding aan Rotterdam f 600.000 met „Le6 Romanes- Prijswinnaars van het monsterraadsel Onze puzzels in het kerst' nummer hebben honderden le zers aan het piekeren gezet, dat bleek wel uit het aantal m- s zendingen. Het heeft velen wat moeite gekost de juiste oplos- s singen van het monsterraadsel te vinden, doch gelukkig kwam s men er in de meeste gevallen „wel uit". Hoeveel kopjes kof fie en kerstkransjes (of olie- bollen) zij ter inspiratie hebben genuttigd schreven zij er niet bij, maar wij veronderstellen dat het er zeer veel zijn ge- s Weest We hebben wel gemerkt dat menigeen plezier heeft beleefd aan het stukje ontspanning, dat deze keer een wat ruimere 5 plaats in onze kolommen had dan gewoonlijk. Voor acht in- c J zenders van het monsterraad- sel wordt dat plezier nog wat S verhoogd, want hun oplossin- gen kwamen voor een prijs in l aanmerking. 5 Zo gaat de heer N. van t J Leeuwen, Da Costastraat 54. g Alphen aan den Rijn. met de eerste prijs strijken: hem j wordt een postwissel van veer- 5 tig gulden gezonden. Nellie Enserink, Cobetstraat 18a in e Leiden krijgt de tweede prijs 5 (keurig gedaan, Nellie!), dus 'n postwissel van twintig gulden. 5 De zes prijzen van vijf gulden gaan naar: J. de Wilt, secr. Varkevisserstraat 292, Katwijk aan Zee; S. van Berkum, Flo- j ralaan 12, Oegstgeest; J. Ouds- hoor*n, Berkenlaan 36, Sassen- heim; B. C. Poot, Westeinde 32, Hazefswoude-dorp; J. Wijn- holds, Romijnstraat 24, Lisse. en P. Th. ten Bruggencate, Van Kempenstraat 43, Voorschoten. Wegens het bereiken van de zeventig jarige leeftijd was de heer H. Gijsman genoodzaakt aan het eind van het vorige jaar af te treden als lid van het college van kerkvoogden van de Hervormde Ge meente. De heer Gijsman, die dit ambt gedurende tien jaren heeft bekleed, had als secretaris van de commissie bricage een belangrijk aandeel dagelijkse gang van zaken wat betreft het beheer der kerken en andere bouw werken. Ook de begraafplaatsen aar Groenesteeg en Rhijnhof ressorteren der deze commissie. In deze periode kwamen tot stand de Maranathakerk en de Koningskerk werd de bouw van de Vredeskerk een zeer belangrijk deel voorbereid. Ook het secretariaat van de bouw- en restau ratiecommissie, welk college zich bezig houdt met het veelomvattende herstel van de drie oude monumentale kerkge bouwen hier ter stede was aan de heer Gijsman toevertrouwd. Woensdagavond viel in het college van kerkvoogden het afscheid, waarbij de voorzitter, de heer D. van der Kwaak, evenals andere leden van het college, zijn grote dankbaarheid uit sprak voor de vele vruchtbare arbeid, die de heer Gijsman heeft verricht- Namens het college bood hij een boek werk aan. Ook de praeses van de cen trale kerkeraad, ds. Van Achterberg, sprak de scheidende kerkvoogd met gevoelens van warme erkentelijkheid toe. (Avertent ie) Fa H. L. VAN KAMPENHOUT Zn SCHOENHEBSTELLERS TELEFOON 25668 tjehilraat 73 Bon»lre«tr*»t 17 Bachstraat J strekt, aan Nijmegen 7 ton, aan Kijk duin (ziekenhuis) 2 ton, aan Amsterdam Groningen eveneens 2 ton en aan de reumatologiische kliniek te Leiden f 130.000. Het rijk stelt namelijk de eis een zeker eigen vermogen voordat met de bouw van een ziekenhuis kan worden begonnen. De vereniging springt dan graag bij om de verwerkeling der plannen te bespoedigen. Vervolgens is er de hulp aan tiënten thuis. Een mobiele massage eenheid is daarvoor werkzaam. Ook voor de chronisch invaliden moet iets worden gedaan. Op het programma van de vereniging staan verder de bouw van verpleeghuizen en in algemeen de veraangenaming van leven van patiënten. Zo worden, wat dit laatste betreft, al reuma-vakantie- tn georganiseerd en vóór de ko mende zomer hoopt men een vakantie huis in gereedheid te brengen. De heer Geertsema meende, dat heid en particulier initiatief hier ten samenwerken. Het overheidsbeleid wordt nu eenmaal gekenmerkt door zekere starheid, waartegenover de veel grotere soepelheid van het particuliere initiatief staat. De financiële ontwikke ling van de vereniging achtte mr Geertsema zeker gezond. Beschikte zij in 1957 nog over een jaarinkomen f 40.000, nu is dit al opgelopen tot f 500.000. Met zo'n bedrag kan wel iets worden ondernomen, zei de heer Geert sema, die het plaatselijke comité zag als een voorpost van de Ned. Vereniging en het Rheumafonds. Hij wenste het comité veel succe bij de ontwikkeling van zijn activiteiten. Afscheid prof. Dinger Gistermiddag heeft in de aula van he academisch ziekenhuis prof. dr. J. E. Dinger, hoogleraar ln de tropische hy giëne aan de rijksuniversiteit te Leiden onder grote belangstelling afscheid ge nomen van zijn medewerkers, leerlingen en collega's. Deze bijeenkomst, gevolgd door een zeer druk bezochte receptie werd hem aangeboden door de Vereni ging Instituut voor Tropische Hygiene Onder de aanwezigen zagen wij enkele curatoren der universiteit, de secretaris van het curatorium, mr. N. F. Hofstee, de rector magnificus prof. dr. S. Dres den het bestuur van de medische facul teit, talrijke hoogleraren en verder stu denten en oud-studenten van prof Dinger. Als collega voerde allereerst prof. dr P. H. van Thiel, hoogleraar in de parasi tologie, het woord. Als naaste medewer ker beiden waren in 1947 hoogleraar Leiden heeft hij Dinger leren ken- n als een groot geleerd, bekwaam do cent en een goed vriend. Namens oud-leerlingen en leerlingen sprak dr. H. J. Wolff, wetenschappelijk hoofdambtenaar van Dingers laborato- die een bundel van 45 weten schappelijke bijdragen van 56 auteurs allen oud-leerlingen aanbood en dat ver schenen is als nr. 32 van de Acta Lei- densia, een uitgave van de Stichting Instituut voor Tropische Hygiëne. In zijn dankwoord sprak prof. Dinger die reeds vorig jaar oktober zonder enige plechtigheid zijn ambt neerlegde en in december de 70-jarige leeftijd bereikte de hoop uit dat de twee-eenheid van de laboratoria voor tropische hygiëne en parasitologie, gehandhaafd zal blijven, wanneer te zijner de plannen vooi nieuwe huisvesting zullen zijn gerealiseerd de ras-sigaret puur voor uw genoegen Haags gerechtshof Het Haagse gerechtshof heeft beves tigd het vonnis van de rechtbank, waar bij een 40-jarige plaatwerker uit Zoe- terwoude was veroordeeld tot een week gevangenisstraf omdat hij een auto had bestuurd, terwijl zijn rijbewijs was in getrokken. Verdachte had dit gedaan, omdat hij des avonds laat werkte en dan meer per autobus naar huis kon komen. De proa-generaal constateerde dat >nnissen gerespecteerd dienen te wor- •n en daarom luidde de eis thans een maand gevangenisstraf. De officier van justitie, die hoger beroep had aangete kend van het rechtbankvonnis, had bo- endien intrekken van het rijbewijs ge durende 2 jaar geëist, waartoe de proc.- generaal echter geen termen aanwezig Het Hof heeft arrest gewezen en op- ieuw een week gevangenisstraf opge legd. NV SLAVENBURG'S BANK ivort rva^tMUurg TAE CHU ziet de Kamerverkiezing in mei met vertrouwen tegemoet. Jhr. mr. L. E. de Geer van Oudegein, burgemeester van Vreeswijk, lid van het dagelijks bestuur van de Unie en voorzitter van de Unieraad, heeft zijn optimistische verwachting gisteravond nader geargumenteerd op een in wijkgebouw Rehoboth gehouden bijeenkomst van de CHU-afdeling Lei den. De heer De Geer wilde zich niet wagen aan voorspellingen, maar, zo constateerde hij, wanneer we de blik naar binnen richten, dan zien we, dat onze Unie volop in staat is het Nederlandse volk aan te spreken. Er zijn trouwens ook buiten de CHU sche verkiezingsresultaat, zoals de min- factoren, die gunstig kunnen werken der goede 6ituatie in bepaalde politieke ten aanzien van het christelijk-histori-1 partijen, waardoor de zogenaamde zwe- fXP de eerste werkdag van dit nieuwe jaar heb ik in de kap salon van zijn vader een tijdje zit ten babbelen met een Leidse knaap, die als herenkapper on danks zijn jeugdige leeftijd (16 jaar) reeds heel wat in zijn mars heeft: Bart Plu. In zijn blauw kap persjasje liep hij wat schuchter rond de haard te drentelen, terwijl hij „zijn" verhaal vertelde. Boven lag zijn vader ziek. een vader, die tevens Barts grote voorgan ger is op het terrein van schaar en kam. Want de heer B. Plu sr. heeft in zijn 44-jarig leven maar liefst 55 prijzen in de wacht ge sleept; zo werd hij bijvoorbeeld twee keer landskampioen heren kapper en wel in 1949 en 1957. Bart jr. wordt ook wel eens landskampioen, verwacht hij zelf. Waarmee niet gezegd wil zijn, dat de jonge Bart een branieschopper is, o nee! Maar vorig jaar eindigde hij reeds als eerste in de eerste ronde van het landelijke junioren- toernooi en voorts werd hij eerste in een regionale ontmoeting. Een beker en twee diploma's mag Bart jr. reeds de zijne noemen, al doet hij dat niet graag. „Ik vind het zelf heel gewoon, dat ik die prijzen heb gewonnen", verklaar de hij me, „en ik hou er niet van met m'n borst vooruit te lopen" HIJ ziet daar ook niet naar uit, vind ik. Bart is een rustige, wat verlegen, jongen met een pret tig en goed maar niet buitenissig gekapt hoofd; hij ziet er eerder ernstig dan vrolijk uit. Bart houdt niet van dat heel aparte en denkt er bijvoorbeeld niet over zich een mooie Franse naam aan te meten. Hij houdt wel heel veel van zijn vak. dat zijn vader hem heeft ge leerd in de afgelopen drie jaar en hij weet een man met één oogop slag te vertellen of diens haar dos deugt of niet. Dat is geen kwestie van iedere veertien dagen naar de kapper gaan, begreep ik. Het gaat om de harmonie tussen schedelvorm en kapsel, om maar eens een facetje te noemen. Hoe weet Bart dat nu allemaal? De ene kappersschool na de an dere afgedraafd? Geen sprake van! Ik vermoed, dat hij het in ook het vakdiploma moet hebben, wat dus wil zeggen: toch de kap persschool bezoeken. De jonge Bart Plu heeft zoveel schik in zijn vak, dat hij er niet lang over gaat zitten dubben of hij wel of niet aan een wedstrijd zal deelnemen. Doen!, zo luidt voor hem het parool zodra er een uitnodiging in de bus komt. Zo Bart Plu jr. is een 16-jarige Leidde knaap, die als herenkapper al heel wat in zijn mars heeft. Vorig jaar deed hij bij landelijke en regionale wedstrijden verscheidene keren van zich spreken en misschien wordt hij nog wel eens landskampioen. Zijn vader, die zelf maar liefst 55 kappersprijzen in de wacht heeft gesleept, ging hem wat dit betreft reeds twee keer voor. zijn vingers heeft en dat kapper Plu sr. het er uit heeft weten te halen. Bart jr. is zelfs nog nooit naar een kappersschool geweest. Ik geloof, dat hij het zelfs al leen maar een noodzakelijk kwaad vindt, dat hij ter wille van een toekomstige vestigingsvergunning behalve het middenstandsdiploma ging het ook in maart vorig jaar, toen hij (net als vele andere jon ge kappers in ons land) een uitno diging van de N.B.T.C.K. (bond van technische kappersclubs) kreeg om deel te nemen aan de wedstrijd om het landskampioen schap voor junioren. Het spijt hem niets, dat hij niet met de hoogste trofee naar huis kon gaan. Zover komt het heus nog wel eens. Dit staat vast voor Bart en zijn devies is: gewoon stug doorwerken en oefenen op je modellen. Bart ge bruikt als zodanig jongens van zijn leeftijd, dat vindt hij het prettigste werken. Wat zijn tech niek betreft: een tondeuse komt er bijna niet aan te pas. Schaar en kam vormen zijn belangrijkste gereedschap en dan zijn er de hulpmiddelen als een haardroog- apparaat. AL STREEFT Bart Plu Jr. er nu nog naar officieel de beste herenkapper van ons land te wor den, in zijn plannen is dit slechts een fase. Want na verloop van ja ren wil hij overstappen op het dameskappen, geheel of ten dele. „Misschien blijf ik het herenkap- pen er wel bij doen", zei hij een beetje aarzelend. „Maar ik wil in het damesvak omdat daarin veel meer is te verdienen, al gaat dit wel een beetje achteruit nu steeds meer dames zelf thuis iets aan hun haar gaan doen". Bart acht het werk van de tech nische kappersclubs heel belang rijk en hij vindt het jammer, dat veel van zijn oudere collega's er eigenlijk zoals hij zegt „met de pet naar gooien" op het gebied van bij blijven" in het vak. Een klant kwam ongewild een eind maken aan ons gesprek. Bart zag mij niet meer. Vol concentra tie boog hij zich over het hoofd van de man in de kapstoel. Waar schijnlijk heeft ook dat hoofd hem weer een stapje dichter bij het landskampioenschap gebracht vende kiezers (kiezers die pas op het laatste ogenblik tot een beslissing ko men. worden afgeschrikt). Voorzover het de moeilijkheden in de ARP betreft, wekte de inleider op weerstand te bie den aan de verleiding daarir» genoegen te scheppen. De snti-revolutionairen zijn onze broeders en het gesprek tussen het dagelijks bestuur van beide partijen i* juist aardig op gang gekomen. Als minder gunstige omstandigheden buiten de eigen Kring noemde jhr. De Geer de toenemende invloed van de organ isaitie van vrye boeren in sommi ge delen van het land en de activiteit van de PSP Jongt e mensen De heer De Geer verheugde zich er over, dat de CHU in staat is het Neder landse volk 'n lijst met goede kandidaten aan te bieden. Het is gelukt vooral ook jonge mensen aan te trekken. Positieve punten zijn verder, de beschikking over 'n hardwerkend en efficiënt partij-appa raat, de waardevolle steun van de Sa- vornin Lohmanstichting, de kadercursus sen. de herziening van het beginselpro gramma, de verbetering van de finan ciële toestand (mede dankzij de activitei ten van de hr. V. d. Kwaak) de forum bijeenkomsten van de Unie, die goed aanslaan cn de verbeterde publiciteit, waarvoor betrouwbare deskundigen konden worden aangetrokken. Het verkiezingsmanifest is In ont werp gereed. Wanneer het ln zfjn huidige vorm wordt goedgekeurd, zal erin worden vooropgesteld, dat er een regering moet komen die re geert en geen zetbaas Is van het parlement. Ook wordt beklemtoond dat de CHU een voorvechtster zal zijn voor het behoud van de vrede. Helaas is op dit ogenblik een kern bewapening onmisbaar, maar er moet flink worden gewerkt om te komen tot een Internationale rechts orde. npdat tot ontwapening kan worden overgegaan. De vrede mag ten slotte niet zyn gebaseerd op een evenwicht van macht. Ander punten uit het ontwerp-mani- fest zijn de Europese integratie, de hulp aan de onderontwikkelde gebieden, de woningnood, de volksgezondheid, huig» aan langdurig zieken cn gebrekkigen, maatregelen op 't tererin van de genees middelenvoorziening en de lucht- en waterverontreiniging cn de recreatie., terwijl voorts uitspraken worden ge daan op sociaal gebied-, waarbij onder Voornaamste Jhr. De Geer zei ten slotte, dat dit alles toch nog niet het belangrijkste is wat de CHU hee't te geven. Het voor naamste is het uitgangspunt, dat inhoudt dat men wil proberen ook in het poli tieke leven Jezus Christus te volgen. Na de pauze was er gelegenheid de inleider vragen te stellen en tevens besprak men de verkiezings kandidaten. De vergadering stond onder leiding van voorzitter D. van der Kwaak, die in zijn openings woord het overlijden van de heer Questroo herdacht. De heer Van der Kwaak liet zich eveneens zeer op timistisch uit over de kansen van de CHU bij de komende verkiezing, die hij beter noemde dan ooit na de oorlog. Hij wekte op tot activiteit,

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3