Nieuwe leidse Courant GEEN INKRIMPING LIJNENNET? Commentaar Ijs sluit eilanden al bijna van de buitenwereld af Kapitalistisch probleem voor Moskou Regering: K.L.M. handhaaft haar hoge standaard Streven naar uitbreiding op route New York Luchtmacht dropte voedsel voor vogels Tsjombe in N.-Rhodesië Dr. Kortenhorst ernstig ziek CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastfgh if gheblevan mijn hert in teghenspoet" Zaterdag 12 januari 1963, 43ste jaargang r N Vurige strijd tegen het ijs Zie pagina 7 Abonnementsprijzen 2,80, p.kw. 8,25 Klachfendienst bezorging 18—19 Vieuws in een oogopslag Door de aanhoudende vorst stijgt de nood in de dierenwereld en krijgt de mens het steeds moeilij ker. De genie vecht ver beten om de enige vaste verbinding met helt eiland Goeree-Overflakkee in stand te houden, op de binnenwateren ondervindt de scheepvaart steeds meer hinder van de ijs gang. Op de Gouwzee zijn rijbanen uitgezet, waarvan vele automobilisten ge bruik zullen maken. De regering heeft bij de Tweede Kamer een nota ingediend, waarin de recente geschiedenis van de K.L.M. wordt uiteen gezet. De nota bevat geen concrete voorstellen. Ver moedelijk zal de K.L.M. evenwel een staatsbedrijf worden. Naaar verluidt, zal van inkrimping van het lijnennet geen sprake zijn. President Tsjornbe van Katanga is vanochtend in Noord-Rhodesië aangeko men. Tussen de Union Mi- nière en de centrale Kon golese regering is een overeenkomst gesloten over de verdeling van de gelden van die maatschap pij. De bepalingen van het ontwerp zijn niet bekend- Minister Van Aartsen heeft de besprekingen met de werkgevers- en werk nemersorganisaties in het bouwbedrijf over de moge lijkheden van doorwerken bij vorst hervat. Over het productieverlies door de winter zijn nog geen cij fers bekend, wel worden er steeds meer geslaagde doorwerk-proeven geno- Sinds het begin van dit jaar zijn reeds zeshonderd Papoea's naar Australisch Nieuw-Guinea gevlucht. De vluchtelingen tonen zich beducht dat na de bestuursoverdracht aan Indonesië het land een periode van grote armoede zal doormaken. De uittocht is begonnen na de inci denten met een groep In donesische para's. Maandag wordt in Brussel de conferentie over de toetreding van Engeland tot de E.E.G. hervat. De komende we ken zullen naar algemene verwachting tot een cli max leiden. Nederland en België zullen de volgende weëk trachten Engelands toetreding te bespoedigen. Dierenvrienden die brood of an- oer voedsel beschikbaar hebben Poor de vogels in nood. kunnen O't aan die ANWB-Wegenwach- ten afgeven, die op het scherm van hun gele motorfiets of op de voorruit van hun wegenwacht auto deze letter B hebben aan gebracht. (Van onze parlementsredactie) DE REGERING heeft van de K.L.M.-Ieiding nog geen voorstellen ont vangen over produktievermindering en inkrimping van het lijnennet der maatschappij. De ministers van verkeer en waterstaat en van finan ciën, drs. H. A. Korthals en prof. dr. J. Zijlstra, zijn dan ook niet in staat op dit punt reeds nadere mededelingen te doen. Aldus valt te lezen in een nota over de K.L.M., die deze week reeds in het vooruitzicht was gesteld en gisteravond (na de wekelijkse kabinetszitting) bij de Tweede Kamer is ingediend. Op basis van dit stuk zal volgende week een Kamerdebat wor den gehouden. De nota geeft een beknopte opsomming van de moeilijk heden, die tot de huidige crisis bij de K.L.M. hebben geleid, en vermeldt voorts de voornaamste gebeurtenissen van de afgelopen periode. Met nadruk verklaren de minis ters Korthals en Zijlstra aan het slot van de nota, dat de problemen waar voor de K.L.M. zich ziet geplaatst, er niet toe hebben geleid dat het door haar geleverde produkt ook maar enigermate aan waarde heeft ingeboet. „Met waardering", schrijven zij, „moet worden gecon stateerd, dat het personeel met toe wijding zijn taak vervult en het be drijf zijn hoge standaard, zowel wal betreft veiligheid en regelmaat als verzorging van passagiers en vracht, handhaaft. De K.L.M. staat in dezen nog vooraan in de gelederen der internationale luchtvaartmaatschap pijen". Geen inkrimping Men verwacht in Den Haag, dat de regering ook volgende week in de Ka mer nog niet concreet de wegen en mid delen tot sanering van de K.L.M. zal willen aangeven, voorzover zulks tot haar competentie behoort Zij zal hoog stens enkele mogelijkheden noemen en zich voor het overige eerst .willen be raden over voorstellen van de K.L.M.- Ieiding, indien die haar zouden bereiken Welke maatregelen ook zullen wor den genomen, van een enigszins be langrijke inkrimping van het lijnen net zal, volgens waarnemers, in geen geval sprake zijn. Een dergelijke maatregel zou de positie van de K.L.M. in de Air Union aangenomen dat ze daarakn gaat deelnemen bij voor baat ernstig verzwakken. Op een aan deelpercentage dat soelaas biedt, hoeft dan niet meer te worden gere kend. Wel zullen waarschijnlijk en kele onrendabele lijnen (Zuid-Ameri- ka, Zuid-Afrika) worden opgeheven, maar daarnaast zal, naar verluidt, worden gestreefd naar uitbreiding en intensivering van het verkeer over de belangrijkste lijn, n.l. die naar New York. Handhaving van het merendeel der lijnen betekent echter, dat wél drastisch bezuinigd zal moeten worden in de per- soneelssector en t.a.v. de infrastructuur (gebouwen e.d.). Het betekent ook, dat de subsidiërende (garanderende) taak van de staat aanmerkelijk zal moeten worden verzwaard, waarbij het nog een open vraag is of de K.L.M. ten slotte toch niet in een volledig staatsbedrijf zal moeten worden omgezet. Wat de huidige omvang van de K.L.M. betreft, herinneren de ministers eraan, dat zij vorig jaar, bij het geven van fi nanciële steun aan de maatschappij, voorshands de gedachte van de directie hebben aanvaard om de produktie op het bestaande niveau te handhaven. Zij gingen er dus mee akkoord, dat de struc tuur van het lijnennet ongewijzigd zou blijven. Wel waren zij van plan de uit komsten van de exploitatie van het lij nennet nauwlettend te volgen en, indien daartoe aanleiding zou bestaan, de (Zie vervolg pagina 6i Gouwzee tijdelijk Rijksweg jl/TET ieder uur, dat de vorst -L'A alle strengheid over ons land blijft regeren, stijgt de nood ii wereld der dieren en stijgen de moeilijkheden voor de mens, die kleumend door de vrieskou gaat, dra hij het waagt de beslotenheid van zijn verwarmde kamer te laten. Nieuws over de barre winter van 1963 kwam er ook in de afge lopen uren weer volop binnen. Onze verslaggevers voeren op het Haring vliet in een barre ijswoestenij. Daar- wordt elders in dit blad teld. De Gouwzee, die in de afgelopen dagen reeds een taxidienst Monniken damMarken vice versa had, zal vai lag af door vele tientallen auto mobilisten. die drit allemaal wel een- meegemaakt willen hebben, worden bereden. Er zijn reeds rijbanen uitge- waarover men (na betaling v; enig tolgeld) de ijstocht zal mogen maken. De rit naar Marken kan ook op de schaats worden gedaan. Nog hoger naar het Noorden, bij de Waddeneilanden, zwoegden moedige soheepbemanningen met hun vaartuigen door het zware ijs. De Delfzijlse kust vaarder Limfjord verliet met 130 ton veevoeder en meel de haven van Delfzijl en poginig de haven van Westter- schelling te bereiken. Op dit Wadden eiland heerst grote behoefte aan de voor- Grote aktie bij Spijkenisse Het voederen van de vogels en die ren in nood, gaat grootse vormen nemen. Luchtmachtvliegtuigen strooi den voedsel op plaatsen, die, via het .Comité Wintervoeding van Vogels'1 waren gemeld. Bij Spijkenisse ver keerden grote hoeveelheden zwanen en meerkoeten in hongersnood, kruiende ijs maakte het onmogelijk de vogels van de grond af te blijven voeren. De gevederde vrienden drongen elkaar in het Spui. tussen Oude Maas en Haringvliet. Het door de vliegtuigen uitgestrooide brood was in anderhalf uur tot de laat ste kruimel opgegeten. In totaal werd vrijdag anderhalve ton brood gedropt bij Spijkenisse, in de Biesbosch, bij Loe- vestein en Zaltbommel en boven de Brabantse Vennen. Honderden vogels zijn reeds doodge vroren of verhongerd. Bij Zaltbommel op de Waal hokten duizenden vogels samen aan de rivierkant. De vliegers, die de dropings uitvoerden, vertelden, dat sommige zwanen te zwak bleken te zijn, om in de strijd om het toege worpen brood een brokje mee tc pik- Burgemeester Bliek van Spijkenisse heeft de mannen van de Luchtmacht bedankt voor hun snelle actie die reeds binnen een uur. na de kreet om hulp werd uitgevoerd. Er zal echter ook door het „thuis front" nog heel wat voedsel bijeen moe ten worden gebracht, want er zijn wer kelijk duizenden kilo's nodig. Op vele plaatsen zouden dan ook vandaag spe ciale inzamelingen worden gehouden. Om de vissen van de verstikkingsdood te redden, is men op tal van plaatsen be gonnen met het hakken van bijten in het ijs, waardoor zuurstog in het water kan binnendringen, via een opgepompte autobinnenband, met een luchtslangetje aan het ventiel. Dit slangetje wordt dan in het water gehangen. Advertentie hammond] orgels PRIJZEN V.A. 3450.- importeur X raden van de Limfjord. Het schip moest zich vooral bij Borkum door een zware ijsbarrière worstelen, maar slaagde er in daar door te komen, dank zij een voorligger, een Duits schip, dat het ijs brak De boot uit Harlingen zag kans (na een tocht vol problemen) de eilanden Vlieland en Terschelling te bereiken. De sleepboten Stortemelk en Vlieland on derhielden de dienst Van de vaderlandse binnenwateren kwamen steeds meer berichten over zware ijsgang en staking van veerdien sten. Het pontveer bij Megen over de Maas werd gestemd, op de Maas in Lim burg werd niet meer gevaren, alle stu wen (behalve die te Borgharen) werden gestreken. De laatste dagen hebben olie tankers uit Rotterdam de centrale depots van Limburg nog kunnen voorzien van een „buffervoorraad". Op de Lek kwam zwaar drijfijs voor. de vaart op de Oude Maas werd vrijwel onmogelijk, maar de Waal bleef nog Isolement Het eiland Schouwen-Duiveland werd met man en macht buiten een isolement gehouden. Gisteren heerste op het eiland reeds gebrek aan zout en ook de brand- stoffenpositie werd precair. De veer dienst Zijpe-Amna Jacobapolder vormde nog het enige contact met de buitenwe reld. De R.T.M. deed alles om deze ver binding open te houden. De ponten wer den, zo nodig door een sleepboot geas sisteerd en soms ook voer de sleepboot alleen. Lange files auto's stonden aan beide zijden te wachten om overgezet te worden. Rijkswaterstaat hield een zware ysbreker gereed, om op alles voor bereid te zijn. Met de vliegbasis Woens- dreeht werd afgesproken, dat voor het vervoer van zieken zo nodig een vlieg tuig beschikbaar zal zijn. Merkwaardig Hoe hard de vorst in de afgelopen dagen heeft toegeslagen, bleek wel uit de merkwaardige bevriezing van de Sloterplas in de Amsterdamse tuinstad Slotermeer. Tot donderdagavond had de vorst geen vat op het water: er dreef zelfs geen ijsschotsje op. Vrijdagmorgen konden de schaatsers zich op een prach tige, spiegelgladde ijsvloer wagen. De plas bleef zo lang ijsvrij, door de grote diepte (30 tot 40 meter), maar nu had de temperatuur dan toch het kritieke punt bereikt. In het Amsterdamse Bos werd een sneeuwrodelbaan gecreëerd ten gerieve van de sleeënde jeugd. Diesel-vlokken Met een nieuw euvel van de strenge kou kampten de laatste dagen berijders van auto's met Diesel-motoren. Vaak kwamen zij met een „dode" motor aan de kant van de weg te staan. De oor zaak hiervan was. volgens de E.V.O.. het zgn. „vlokken" van de in de motor brandstof aanwezige parafine. Dit be standdeel van de olie gaat bij de huidige temperaturen stollen en daardoor raken brandstofleidingen en filters verstopt De Eigen Vervoerders Organisatie adviseert per honderd liter Dieselbrandstof vijf tien liter tractor- of lichtpetroleum toe te voegen. Als een wagen door „vlokken" is stil komen te staan, moeten alle brand stofleidingen en filters schoongemaakt worden, want de gestolde parafine lost niet vanzelf weer op bij het hoger wor den van de buitentemperatuur. Premier Tsjombe van Katanga is vanmorgen omstreeks negen uur in Xdola in Noord-Rhodesië aangekomen. Hij wilde niet zeggen, waarom hij weer naar Rhodesië was gekomen. (Zie voorts pag. 5). (Van onze parlementsredactie) De gezondheidstoestand van de voor zitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, Iaat zich ernstig aanzien, zo werd vanmorgen omstreeks negen uur meegedeeld. In het Rode-Kru&zieken- huis. waarin hij tegen het eind van het vorige jaar voor observatie was opge nomen, is hem het sacrament der ster venden toegediend. Dr. Kortenhorst is 76 Donderdagnacht is de 19-jarige licht matroos Otto M. lansen, opvarende van het Noorse tankschip Cate Brovie in Vlaardingen verdronken. Toen hij aan boord ging is hij uitgegleden en tussen kade en schip geraakt. Pogingen om hem te redden zijn mis lukt. Gistermiddag heeft H.K.H. Prinses Beatrix in Den Haag een bezoek gebracht aan tentoonstelling van aquarellen, litho's, etsen, gouaches en tekeningen, vervaardigd door leerlingen van de Koninklijke Akademie van Beeldende Kun sten in de Residentie. De foto toont de Prinses op de tentoonstelling met de ma ker van een van de aquarellen. Cor Heintjes. Voorts de Spaan se ambassadeur in Nederland, de hertog van Baena, die. evenals de afgelopen vier ja ren een naar hem genoemde prijs, de Premio Duque de Baena, ter beschikking heeft gesteld voor de beste inzen ding. Siamese tweeling overleden Een op tweede kerstdag in Memphis (Tennessee, Ver. St.) geboren Siamese tweeling, die met borst en bulk aan el kaar was gegroeid, is vrijdag overleden nadat chirurgen getracht hadden beide kinderen te scheiden. |N EEN ONTMOETING met journalisten heeft president Kennedy deze week aangekondigd, dat Amerika in de buiten landse politiek een meer energiek en vast besloten leiderschap gaat voeren. Het had in de bedoeling gelegen, dat deze opvatting niet bekend zou worden als rechtstreeks van de president afkomstig. Maar enkele journalisten hebben er, blijk baar evenmin als de president zelf had gedaan, geen doekjes om gewonden en zonder meer gepubliceerd dat het de pre sident zelf was geweest die het had gezegd. Nu is de president boos op de betrokken journalisten. Maar dit zijn wel in meer gevallen mensen die het niet best te ver duren krijgen. Ze zijn dan wel goed ge noeg om een bepaalde idee „door te spe len". maar mogen hun zegsman niet noe men. In dit geval intussen zijn ze blijk baar het standpunt toegedaan geweest, dat wat Kennedy had gezegd van een der mate groot belang was dat hij ook als zegsman voor de draad behoorde te komen. Hetgeen dan nu is geschied. Waarom wilde de heer Kennedy aanvan- keliik niet genoemd worden? Een voor de hand liggende reden is. dat hij zijn ge dachte in meer abstracte vorm gelanceerd wenste te zien om na te gaan welke reac ties zij zou uitlokken Dat te ontdekken is toch namelijk wel van enig belang. De Amerikaanse president kan de wen selijkheid gevoelen van een duidelijker Amerikaans leiderschap, maar er zijn ook andere partijen in het geding. Voor het leiderschap is er nu nog het bondgenootschap. Engeland heeft door het aanvaarden van de Polaris-raketten In plaats van de Skybolt reeds inschik kelijkheid gehoond. Ook Duitsland zal zich wel voegen. Maar welke zal de houding van Frankrijk zijn? Nauwelijks valt aan te nemen, dat Frankrijk gesust zal raken door de hulde die thans in Amerika aan de Mona Lisa wordt toegedragen. Intussen heeft de president van Amerika wel uitdrukking gegeven aan een werke lijkheid die steeds meer gestalte neemt. Het Amerikaanse leiderschap is in onder scheidene opzichten een feit. Deze situatie wordt door gebrek aan eenheid binnen Europa nog bevorderd. Wij vinden het Amerikaanse leiderschap in een vrije we reld nog geen ramp. Toch wijst het op een ontwikkeling, die vooral Europa te denken moet geven. Naarmate Europa minder weet in te dragen, zal het bestaand bondgenootschap van karakter veranderen. Het is misschien joch wel goed, dat het oordeel van president Kennedy, als van niemand minder dan hemzelf rechtstreeks afkomstig, is uitgelekt OPRUIMING VERZET BOUCLE-TAPIJT SMYRNA KARPETTEN cm breed van 18.50 nu 13,70 140 x 200 van 98T— nu 64,90 cm breed van 24.50 nu 17M 170 x 240 van 16*. nu 118,— 200 x 300 van - nu 168.— 225 x 320 van nu 208,— COUPONS LINOLEUM en LINOFELT 25% KORTING GORDIJNSTOFFEN: HALVE PRIJZEN ONGEKENDE KOOPJES BIJ Woninginrichting BULTHUIS BOTERMARKT 23 tien graden en op het vliegveld Leeu warden 18 graden vorst gemeten. Inmid dels zijn uit het oosten wolkenvelden komen overdrijven waardoor in de ko mende nachten de vorst wat minder streng zal worden. De zwakke wind wordt iets noordelijker waardoor even eens wat minder koude lucht wordt aan gevoerd, maar dooi is er de eerst ko mende dagen nog niet te verwachten. Kleine depressies trekken van de Noordelijke IJszee in de richting van Zuid-Zweden en zullen na zondag de kans op enkele sneeuwbuitjes doen toe- Ook in het Alpengebied is de vorst weer toegenomen, zodat in buna geheel Europa, behalve in het Middellandse- zee-gebied, vorst wordt waargenomen. Ook overdag blijft het bij ons licht tot matig vriezen, waarbij het een ge lukkige omstandigheid is, dat de wind voorlopig zwak blijft. De Bilt verwacht tot morgenavond: Rustig weer. met in de nacht op vele "adon plaatsen zeer strenge en in de middag overwegend matige vorst. Opklaringen D7'Hcfdër maar ook plaatselijk mist, of laaghangen Ypenb. de bewolking en geen neerslag van be- Y1?"®; tekenis. Dg Twente ZON EN MAAN Eindhovei j .„t, Zd.-Llmb. 1 op 8.44. onder 16.54. Helsinki Ma. 14 januari: zon op 8.43. onder 16.55; naan op 22.05, onder 11.08. Do. 17 januari: laatste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN 13 januari: 5.24 v.m.; 1728 n.m. 14 januari: 6.01 vjn.; 18.16 njn. HET WEER CM Rapporten hedenmorge EUROPA zeven uur i op 20.59, onder 10.43. JN ERGELIJKING met New York. of laten we wat lijkheid. die direct op westerse steden, had Mos- dichter bij huis blijven: de drukker worden volgt: kou tot voor enkele jaren Rotterdamse Maastunnel-om- wat het verkeer betreft, nog geving, of de binnenstad tij- het karakter van een rustige dens het spitsuur, of Den provincieplaats in Nederland. Haag, of Amsterdam, maar zo halverwege de jaren der- toch begint het er op te lij- tig. Maar de Sowjet-hoofd- ken. stad kent nu ook het „kapi- Op sommige voorname autobezit neemt talistische" fenomeen van de kruispunten ontstaat een jetunie toe. Duizenden zware dat iedere week dertig chauf- uur al aan de hnee kant verkeersopstopping. De druk- «are verkeerscongestie en vrachtauto's cn vele taxi's teurs ontslag nemen, omdat blijkt te vinden. Duizenden )- men begint zich al zorgen Ie maken echler het grootste zij hun voerluie in de chaos immers gaan eerder op voor s. m.ken o.e. ""I andere moei- deel van het verkeer uit. niet baas kunnen. „En als er hun rijbewijs De voetgangers komen ook een ongeluk gebeurt, krijgen n de verdrukking en zijn het de chauffeurs meestal de parkeerprobleem er over eens. dat oversteken schuld." zegt het blad. dat In Moskou kan men nog een hachelijke onderneming een rij-opleiding van vijftig •rij vlug een plaats vinden begint te worden. uren nog te weinig vindt... om een auto neer te zetten, Dan zou de redactie van maar binnen enkele jaren zal Het regeringsblad „Izwes- „Izwestia" eens in Nederland dat anders zijn, want ook het tia" maakt zich zorgen over moeten komen kijken, waar de Sow- de situatie. Het blad meldt, men twintig rijlessen van een verkeer uit. lil! 4 -4 -10 -9 -12 -7 -1(2 -1(6 -20 A'indztil -12 -17 -2 -10 0.3 w 5 13 10

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1