Het koopje van oom Maarten fi.' Koning Habbekrats wordt koning ZATERDAG 12 JANUARI 1963 KORT VERHAAL KORT VERHAAL - KORT VERHAAL - KORT VERHAAL VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD T\AAR ben je dan toch", merkte mijn tante, een nietig vrouwtje van bij de xestig, nogal snibbig op. „Nou,, ik moet xeggen, die treinen lopen ook al niet best meer; 10 minuten over tijd... En al die tijd heeft Bles in de regen moeten staan! Het is wat moois. Maar goed, je bent er..." JA, ik was terug in het dorpje, dat ik sinds jaren niet meer gezien had. Wan. neer was het ook weer voor het laatst ge weest? Tien jaar, vijftien jaar geleden? Ik was toen nog eet) schooljongen en Oom Maarten was nog goed ter been. Peinzend liep ik tante Hermien na, die al bij de an tieke sjees was aangeland. ,.Stap toch in jongen, waar wacht je op? Thuis heb ik de koffie bruin en Oom zal niet weten, waar we blijven. Ja, kom hier naast me zitten, dan kun je alles goed zien. Ken je het nog van vroeger? Er is op het dorp niet veel veranderd, hoor. Er zijn wat nieuwe men sen bijgekomen en..." Er volgden nieuw tjes, voor mijn oude tantetje van het grote gewicht, dat dergelijke kleinigheden aan kunnen nemen als het leven zonder evene menten voorglijdt; maar ik. de stedeling, de man uit de grote stad. kon er nauwe lijks waarde aan hechten. Totdat ik de naam van ..de grote boerin" hoorde. Plot seling zag ik haar weer voor me, de eige nares van de geweldige hofstede, die aan het kleine erf van Oom Maarten grens de. Iedereen noemde haar zo, ook al was schikking had. ..Leeft ze nog?" vroeg ik. goed bewaard. Haar huis lijtot wel seum. En dat voor een boerderij. Ze moest er alleen niet zo groots op wezen; het is zonde dat ik het zeg, maar ze is nog geen haar veranderd sinds de veiling." Ja, die veiling was de oorzaak van veel narigheid geworden en ook van Ooms eni ge aankoop van antiek. Tot in de kleinste details stond het me nu weer voor de geest. verspreidde, dat de oude notaris overleden was en dat zijn kinderen, die zonder uit zondering naar het buitenland vertrokken waren om daar een nieuw bestaan op te bouwen, huis en inboedel zouden laten vei len. Daar het dorp klein was, en men alle kopers ruimschoots de tijd wilde gunnen, een kijkje te nemen, werd de veiling pas na veertien dagen gehouden. Tot op dat ogenblik was het ..kijkdag" en voor tante en ipij werd het tot een dagelijkse bezig heid, het interieur van het statige heren huis te bezichtigen. Tante kwam maar niet uitgepraat over het antieke kabinet, het lage tafeltje uit de salon en de zware eiken slaapkamermeubelen; mijn belangstelling ging meer uit naar de verf, het linnen en de penselen, waarmee de oude man heel wat genoeglijke uurtjes gesleten had. Elke avond bracht tante haar man verslag uit en onveranderlijk zei Oom Maarten: „Zo, zo. Dat is heel interessant. Maar zie je. lie ve, wij hebben al die dingen niet nodig." me kijvende stemmen, boze woorden, snik ken en een vuistslag op tafel. Tante zat stil en bedroefd aan mijn bed; ze vergat zelfs, me kamillethee, die zij als een pro baat middel tegen alle ziekten beschouwde, op te dringen. Oom z~*- ------ dc krant, maar of hi; hij sloeg geen blad DE volgende morgen vertrok oom al vroeg. Ik was nog steeds erg ziek en tante week niet van mijn zij. Wel ging ze af en toe voor het raam staan, om de mensen te zien, die naar de veiling gingen. De „grote boerin" was ^en van de eersten.... „Die zal het halve huis wel leegkopen," merkte tante Hermien bitter op. De hele ochtend 'iep ze bedrijvig op of vlijt! dooi Alice de la Tourbière Of tante protesteerde of niet, daar was voor Oom de kous mee af en ze kreeg geen woord meer uit hem over de hele geschie denis. Twee dagen voor de veiling kreeg ik de mazelen. Ik was koortsig en de dokter raad de tante aan, voorlopig niet de straat op te gaan; bijna alle buren hadden kleine kin deren en ik had het zó hevig, dat de besmet ting wel heel kwaadaardig had moeten zijn! Tante pruttelde, mopperde, liep met een boos gezicht de kamer op en neer, doch bleef thuis. Wèl moest ik heel wat malen horen, dat het erg lastig was, dat ik nu net ziek werd. Zo graag was ze nog eens gaan kijken. Maar misschien zou Oom Maarten wel medelijden met haar krijgen, nu ze zoveel zorg om mij had. Op die hoop bouwde ze hele luchtkastelen die 's avonds ineenvielen, daar Oom koppig volhield „Wij hebben die spullen niet nodig en zeur nu niet langer aan mijn hoofd." haar breiwerk. Tegen twaalven kwam Oom Maarten ineens thuis, iets, wat hij anders nooit placht te doen. „Ben je ook gaan kijken?" vroeg tante nieuwsgierig. Doch Oom schudde het hoofd, hij had op het land gewerkt, voor zulke dingen had hij geen tijd. „Maar ik hoorde wel van Teunis, zei hij, „dat ze pas op de helft zijn. De slaapkamer is verkocht en ook een stel dingen beneden .De keuken, geloof ik, en het kantoor." „Weet je iets de salon? Of het tafeltje al weg is? Het zit ei op het punt, nieuwe, gloedvolle be- -?ven. ,,'k Weet het niet, je zinnen op dat ding hoor. Hel gezet? Met houtworm? Mens, wees toch wijzer en zorg, dat ik wat te eten krijg!" Meer kreeg tante niet uit hem. 's Middags verdween Oom snel en ik doezelde wat, totdat ik tantes verontwaardigde kreet hoor de: „Moet je zien! Alles heeft ze erop ge laden, die mooie bedden, de linnenkast, het kabinet...." Ik ging rechtop in bed zitten, juist op tijd om ae hoogopgetaste wagen van de „gróte boerin" langs te zien rijden, met alle voorwerpen, die tante zo graag de hare had genoemd. Lang keek zij haar na en wendde zich naar mij: „Ik zal nu voor ons allebei maar thee maken, jongen, ik ga even water opzetten." ZO KWAM HET, dat ze Oom Maarten en Teunis niet zag aankomen. Beiden droe gen een tafeltje en juist op het ogenblik dat tante weer binnen was gekomen, betraden ook zij de kamer. Oom keek tante glun- Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudrelnetstraat 125, Den Haag. Snijpunt-combinaties De reeks partijstellingen met probleem- Ideeën, waaraan wy in onze vorige rubriek enkele voorbeelden ontleenden, bevat ook een aantal snijpuntcombinaties. Dit laatste woord is aan de problemisten uiteraard welbekend. In het kort gezegd komt het hierop neer, dat de witspeler (d.w.z. de speler die moet winnen) zich „meester maakt" van het snijpunt van de werkings- lijnen van twee vijandelijke stukken, bijv. een toren en een loper (Novotny-intcrferen- tie) of ook twee torens (Plachutta). Wit bezet dit snijpunt met een stuk en belet daardoor beide vijandelijke stukken tijde lijk hun functie te vervullen. Zwart slaat het witte stuk. maar „verspert" dan tevens de werkingslijn van het andere zwarte stuk. Hierdoor lijdt zwart een schade, wel ke meestal tot verlies leidt. Beproeft U met deze commentaar voor ogen Uw krachten eens op de volgende partijstellingen. 2. N.N.—Gutsche (Berlijn 1928). 1. SchorlesPyrmont: 1J.?7Ü Dxd3 2.f7t 2. Koch—Stiiber; l.Pd8! (Op 1. Dxd5 volgt 2. Te8t Dg8 3.Pf7 mat) 1Txg2t 2.Khl Tglt 3.Kxgl Dg6t 4.Tg3 en zwart gaf 3. JanowskiSchallopp: 12.Pc3ü Dxg2 12.Ld5 exd5 13.Dxc6t Kd8 14.Dxa8t Kd7 (Op 14. Lc8 volgt 15.0-0-0 en na èndere koningszetten wint Pxd5 ten minste de dame) 15.Db7t Ke6 16.Dc6t Ld6 (16 Kf5 17.Kd2! Pf6 18.Thgl Dxh2 19.Pxd5 enz.) 17.LI4! Een prachtige slotzet: 17. Dxhlt 18.Kd2 Dxal 19.Dx6t Kf5 20.De5r Kg6 21.Dg5 mat. 4. Stolt»—Loven: l.Pd5! cxd5 2.cxd5 2.Pe5t! fxe5 3J3xh5t Ke6 4.Dg4i Kf7 S.Dföt Ke8 6.De6 Dc5 7.d41 exd4 8.Lg5 en zwart gaf het op. Een waar meesterstuk van combi natiekunst Wij hopen dat U Uw weg door de nevenvarianten van de nos. 3 en 4 hebt kunnen (of zult kunnen) vinden. duur." Tantes mond viel open en ik was benieuwd, of ze zou schreien of lachen. Want het waren twee oude, wrakke, ver molmde tuintafeltjes en allerminst fraaie stukjes antiek houtsnijwerk dat zij zo be wonderd had. Het duurde maar enkele se conden. Toen vloog ze Oom om de hals; zomaar, waar Teunis bij stond! Ze zoen de hem op beide wangen, doch ze zei niets. Trots als een pauw bekeek Oom zijn aan winsten en babbelde opgewekt over de vei ling. de mensen, die hij er gesproken had. Tante schonk thee in, voor ons allemaal. En we kregen er een dikke snee koek bij. Het duurde opvallend lang, eer ze hem zei1 op had en iets kon zeggen.... Ito geloof niet, dat Oom Maarten ooit te weten is gekomen, wat hij precies gekocht had. Voorzichtig vraag ik, nu de sjees het erf oprijdt: „Heeft u de tafeltjes nog, tan te?" Een geamuseerd lachje vliegt over haar gezicht, dan ze^t ze zacht: „Ja jon gen, het is het mooiste soort antiek, dat tante zich maar had kunnen wensen." Doch in een vlaag van mededeelzaamheid voegt ze er snel aan toe: „Maar ik heb Oom nooit durven vragen, nog meer „antiek" voor me te kopen." 2. HallbauerMandel (Berlijn 1952). Jm Ali W A~ Af 'A A S. KohierSteger (München 1938'. X 4' A H'n 1 i 1 8,S X A A A0 X* #1 AA 1 A A V AA AA 6 i AD Q DAD b c d e f g b zet won. Hoe? Oplossingen tussenzetsel, 28. boom, 30. scheikundig element iafk). 31. deel i een huis, 33. kan men uit drinken, 34. heden, 36. insluiting ener ves ting, 38. voorschrift, 39. karaat (afk), 40. voorzetsel. 42. bijwoord. 44. huid, 45. uitroep. 46. overal, 48. bijwoord. 50. koemestvocht. 52. jongensnaam. 53. kweker, 54. zoon van Jacob, 55. verwarde knoop, 57. stad in Midden Zweden, 59. welgevormd. 61. dat is (afk. Lat), 62. deel van het gelaat, 63. geneeskundige leefregel, 66. slede, 67. rund. 68. deel van een schrijfmachine. 69. afzonderlijk, 71. lengtemaat (afk). 73. holligheid, 75. genieting, 76. oude inhoudsmaat (afk', 78. plaats op Ameland. 79. mandje. 81. niets, 82. titel (afk), 33. tijdre kening. 85. gemeente in Gelderland. 87. houten vat. 88. plaats in de schouwburg. 90. rivier in Zwitserland. 91. woedend. 93. torenkraai (gewestelijk). 94. wijnsoort. 95. gesloten. 96. stevig. Verticaal: l. insekt. 2. lichaamsdeel, 3. scheikundig element (afki, 4. telwoord. 5. insekteneter, 6. huisdier. 7. titel (afk), 8. familielid. 9. oude spaanse zilvermunt, 10. god der liefde, 11. drukte, 13. voor zetsel, 15. oude lengtemaat, 17. dorp in Gelderland onder Druten, 19. oude vlaktemaat. 21. deel van de helm, 22. tegenzin, afkeer, 25. werkplaats (afk), 26. kweker. 28. schermwapen. 29. meisjesnaam. 32. deel van een auto, 33. knaagdier, 35. vogel. 37. tuchtroede, 39. heks. 41. begrip, 43. berm van een weg. 45. moeder van Samuel, 46. zwemvogel, 47. sporeplant, 49. verfstof. 50. vaartuig, 51. hoogste punt. 53. familielid, 56. waterplant, 57. vervoermiddel, 58. dekkleed, 60. vaartuig, 62. brandstof, 64. nauw, 65. uniform. 67. dorp in Lim burg, 68. denkbeeldige inhoudsmaat, 70. pret, 72. zijtak Seine, 74. slaapt men op, 77. bloeiwijze, 79. jongensnaam. 80. gemeente in Gelderland, 82. ponjaard, 84. turks bevelhebber. 85. uitroep, 86. soort onderwijs (afk). 87. kever, 89. emeritus (afk), 90. spil van een wiel, 92. staat meestal boven drukwerk, 93. lidwoord. 3. 11, 4. Weert. 5. iedere, 6. sté. 7. s.s.. 8. hap, 9. al. 10. ris, 11. peen. 13. boa. 14. bas, 17. kat, 20. top, 22. ant, 23. boete, 25. lap, 27. anemoon, 28. Don, 29. sterk, 30. Linge, 32. lever, 34. karos, 35. slemp, 37. teems, 39. ten. 40. met, 42. slier, 46. eek, 48. pat, 50. dek, 52. premie, 54. pop. 56. gil, 57. Elden, 59. tabel. 60. pipa, 61. wel, 63. sen, 65. dank, 67. rad, 68. ven. 69. ets. 72. re, 73. s.s„ 74. de. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór don derdag a.s. op on3 bureau ver- OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. helm, 4. wisse, 8. harp. 12. Ali. 13. Beets, 14. ba be, 15. A.D.. 16. moede, 17. kap, 18. Se. 19. net. 21. are. 22. aas. 24. nol, 26. trant, 28. dos, 31. pal 33. ent. 34. koets, 36. it, 38. pet, 40. mantel, 41. nes, 43. Vermeer. 44. ere. 45. Geleen. 47. top, 49. km. 50. emier. 51. dop. 53. sap, 55. sek, 56. genre. 58. tot, 61. wik. 62. els 64. pad, 66. Ir. 68. vel. 69. Emden. 70. ba. 71. parel. 73. Stien, 74. den, 75. Aden, 76. Es sen. 77. kelk. Verticaal: 1. haan. 2. Elden. (Vervolg) Verdrietig en teleurge steld ging de koning heen. Nee, voor schoorsteenveger was hij beslist niet geschikt. Hij werd op staande voet door meneer Roetman ont slagen. want die zei dat hij zulke knechten niet kon ge bruiken. Verslagen dwaalde gezicht echter op. Voor etalage van een grote krui denierswinkel hing een kaart, waarop stond: „Ge vraagd keurige bediende. Goed Loon." De koning stapte naar binnen, booa zich aan en werd onmiddel lijk aangenomen. Maar o, wat viel dat werk de ko ning tegen. Hij had nooit ge dacht, dat het zo moeilijk was. Er waren in de winkel ook zoveel artikelen, waar van de koning niet eens wist, dat ze bestonden. Als het stil was, ging het nog wel, maar als het druk werd in de winkel, raakte de koning helemaal van streek. Dan gaf hij de klan ten zout in plaats van bas terdsuiker. zeeppoeder in plaats van havermout en stijfsel In plaats van kinder meel. Natuurlijk kreeg hij daarvoor standjes van zijn baas. Maar dan zei de ko ning, dat er zoveel dingen op elkaar leken en beloofde dat hij in het vervolg beter zou opletten. Maar toen het eens weer zo druk in de winkel was en de koning daarvan zo zenuwachtig werd, dat hij stroop in puntzakjes goot, werd hij door de baas van de win kel vierkant de straat opge jaagd. Daarna werd de ko ning schilder. Maar toen hij tweemaal een pot verf op iemands hoofd had laten vallen, werd hij door een woedende patroon ontsla gen, al zei de koning dan dat het per ongeluk was ge- floor A. VAN VLAARDINGEN beurd. Een nieuwe betrek king vond de koning in de keutoen van een hotel. De koning had echter nog nooit van zijn leven gekookt en dag nog kreeg hij hotelhouder zijn ontslag. Hierna was de koning nog •mid, bakker, glazenwasser en melkboer. Maar steeds Sing er iets verkeerd of eed de koning zoiets doms, dat hij dadelijk werd ont slagen. Tenslotte liep de ko ning treurig, beschaamd en doelloos door de straten. Ergens zag hij een bord, waarop stond: „Handige behanger gevraagd. Goed plaksel, goede behandeling en goed loon." Maar de koning durfde zich niet meer aan te bieden en eer lijk gezegd had hij er geen zin in ook. Ik deug ner gens voor. dacht de ko ning. Ik deug nergens an ders voor dan voor koning. En toen 'zei de koning het zomaar plotseling hardop: „Ik deug nergens anders voor dan voor koning!" Een voorbijganger bleef staan en keek de koning verbaasd aan. Hij kende de koning niet, dus hij dacht dat die maar een grapje maakte. Lachend zei hij: „Welnu, als je nergens anders voor deugt dan voor koning, word dan koning, hahaha! Je moet nooit iets willen zijn, dat je niet kunt zijn." En schaterlachend ONZE BRIEVENBUS Dag nichten en neven, Hoe gaat het op school? AI weer een klein beetje gewend aan de regelmaat? Wat is het verleden week glad geweest, meisjes en jongens. Heeft niemand van ons een been of arm gebroken? We gaan nu natuurlek weer heel goed ons best doen. We hebben zoveel ontspanning gehad met de sneeuw en het schaatsenrijden, dat we weer helemaal fit kunnen beginnen. Nichten cn neven zullen wU Gijsbert de Jong nogeens een mooie kaart sturen? Wy hebben zo kunnen genieten in de vakantie; hij niet! Weten jullie zijn adres nog? Het Is MUzUde 85, Kamerlk. Niet vergeten hoor! Tante Jos kreeg deze week ook nog voel ansichtkaarten met de beste wensen toegestuurd. Allemaal harteiyk bedankt hoor! Vergeten jullie niet je naam en adres aan de achterkant van de envelop te schryven? We schryven hem natuuriyk ook onderaan de brief. We gaan nu eens naar de oplossing van de puzzel kyken. Kunnen jullie ook al zo goed schaatsen als Wim en Rla op het plaatje? hij na. hij verheugd en blij tot zichzelf: „Die man heeft gelijk. Ik heb steeds iets anders willen zijn dan ko ning. Maar dat gaat niet. Ik ben koning en dus moet ik ook koning zijn." Op een hijgend aan de blijde konin gin en de ministers dat hij weer koning werd. „Want ik., hèhè.. ik... ben... ko ning... dus... hèhè.. zal ik., het... hèhè... ook zijn, hèhè." Sindsdien heeft koning Habbekrats met veel ple zier geregeerd en nooit heeft hij meer van werk willen veranderen, want hij was nu pas echt ko ning geworden. EINDE wel door Willy Doorduin Ro zenburg? Hoe gaat het met de poezen? Heerlijk dat jij zo van de sneeuw kan genieten. Nee, ik heb dat boekje niet gelezen. Mmmm, wat heb jij van de oliebollen gesmuld. Waarom schreef jij niets. Corrie van Drlel Schiedam? Volgende keer schrijf je de hele brief vol? Wist jij ook al niet wat je schrijven moest Arjen van Duyvenbode Vlaardlngcn? Zo moeilijk is het toch niet? Heerlijk dat jij zoveel ple zier in de vakantie hebt ge had, Joop Alblas Rijsoord. Heb je nog een sneeuwpop ge- III maakt? Geweldif Hier komen»de verschillen: Schoorsteen, tak aan de boom, bordje met wak, scherven op het Ijs, deur op de boerderij, franje aan de sjaal van Rla, scheuren op het Ijs, spleet in de boom De troostprijzen krijgen toegestuurd Agnes Voerman Ridderkerk en Stieneke v.d. Wetering Oud-Beijerland. Lang zullen levei Sjaantje Baak, Paul Bout kan, Atie Nieuwstraten, Ger- da Pijl, Annet Steenwijk ei Gerda Verwijs van harte ge feliciteerd niet jullie verjaar dag van dc nichten en neven, I'll d^eri1jk'dSe°iJ!»gv.en Meisjes en jon-(He sneeuw hebt genoten. ig dat jij zo lang mocht opblijven. Had je helemaal geen slaap? Prach tig was dat zeker die kerst bomen verbranden. Stuur het dominospel maar terug, Joop. Je krijgt dan een ander hoor! aandach tig te lezen. Hij heeft vast een héél mooi hoek. Hij ziet niet eens dat er een muis onder de tafel Je haar wel eens opzoeken? Ja, je kon verleden week wel in de straat schaatsenrij den Hennle de Boon Lekker- arig? Heb je nog meer es en broertjes? loopt. Griezeligl Natuurlijk mag jij ook hoor! Wij zoudenldoen Wilma Boter Leiden. Je al lana hoven OD!moet dan wel een Wein beet- L X „JSnS>c meer "hrijven hoor! Heb de tafel pespron-Le nog meer 2usjes en broer- (ren zijn. Wat Hoe heet jouw vriendin? met dezê tekening moetenl doen? Tenminste 15 voorwerpenJ opzoeken die met de letter L he-\ ginnen. Zenden julliej di. oplossing iii' voor dinsdag I5| januari? leb je veel geschaatst? eerst de brie- j --Jen, die verle- 1 den week nog zijn blijven lig- gen. hoor dat jullie zon gezellig-hem al een naam gegeven? Hoe gaat^ het nu met jouw h^?n ?riend.innen nog ge-i nr? dankt voor ie "tekening! tnuw^HMt* een We gaan nu aan de brieven, pier hoor!. Mhrniri alm'Tloeer i ii nop met de otters A t.m. D. Volgende keer schrijven steeds bH tante Torüe en oom o jij een neefje worden! jullie een lange brief. Bart, steedsjjij tante lonie en oom Hans Aalbersberg Vlaardln- Jsui en Gerrit van de Berg Natuurlijk imag jij ook een neefje worden, Frits van der Blij Den Haag. Nou en of ik nog goed weet dat jouw zus je altijd schreef. Hoe vind je net op school? Heb je al ge schaatst? Geweldig, dat jullie een sneeuwhut hebben gemaakt, Hans Blljleven Leiderdorp. Leuk hoor, zo'n ronde deur. Was je tante Jos de vorige keer vergeten? Is je nieuwe 'bróek -lekker warm? Jij hebt geen prijs gekre gen Hans van de Boomgaard Voorburg. Tante Jos heeft de vorige keer geschreven, dat jij moet schrijven als je let ter aan de beurt is en je dan ook in aanmerking kan komen voor een prijs. Schrijf je niet Volgende keer krijg ik van een lange brief, Janny Duyn Katwijk aan Zee? ""LMk I"? S7e de briefde Hedelf werken. Mamma hartelijk volgende keer wat langza- gegroet hoor. mer? Tante Jos kan her Is jouw boek mooi Willy beslist beter lezen. Heb Smokers Poederoljen? Jij kerstbomen in de brand ge- hebt nu wel heel goed kun- stoken? Is oma al weer be nen schaatsen met zoveel ijs. ter? Geweldig zo'n sneeuw- Wat waren jullie wel deftig hut. ik blij met 2 trui gooier. Leuk werk hoor dat punniken op zo'n paddestoel. Heb jij veel geschaatst in de vakantie Hanneke Snio-1 kers Poederoyen? Heb jij mamma helpen oliebollen j bakken? Gaat Gerrie niet' meer bij jou op school? Ben jij verleden week; woensdag nog naar oma in Sassenheim geweest, Ria Spaans Den Haag? Jij bentj wel erg verwend hoor! Hebl je je pop al een naam gege-1 ven? Je bent nu iedere dag! natuurlijk op tijd op school. Geweldig dat jij tot 12 uur, mocht opblijven Agnes Voer-) Ridderkerk. Heerlijk dat; Volgende keer krijg ik i zenburg. Het is werkelijl. leuk. Dit is nu werkelijk vorm an vrije expressie. Ook kreeg ik er nog een mooie tekening bij. Hartelijk bedankt hoor!-Kristine wordt al groot. Jullie houden tuurliik allemaal erg veel van haar. Jullie verwennen ze toch niet? Jammer dat jij niets schreef Arle Bezemer Rotter- Natuurlijk mag jij meedoen, Marietje den Boef Alblasser- dam. Heb je nog meer zus jes en broertjes? Fijn dat schaatsen zo goed gaat. Schrijf je voortaan 1 neer je letter aan de beurt is, Marian Boer, Berkel? Je komt dan ook in aanmerking prijs. Jij bent erg Wat wordt jouw kleine zus' Meisjes al groot Paul Boutkan, Rot- week kreeg ik we terdam. Grappig dat ze al r twee tandjes heeft. Mmm. i wat heb jij gesmuld van de oliebollen. Jij bent nog al wat van plan hoor om voor een elektrische trein te gaan •paren. Goed je best doen hoor! Wil jij een nichtje worden Greetje Brokking Nieuwpoort? Ben ie al weer beter? Wal heb je gescheeld? Schrijf jij voortaan wan neer je letter aan de beurt ls Jaap Branderhorst Gende- kan dan ook een inen. Heb je je dikwijls gebruikt? "gal wat; vijf kleurboe ken! Hoeveel jaar is Theo Jan? sneeuwd? Heb'jij je moeder'nog „in- verwend hoor! Wat wil jij la- Ik heb jouw vorige briefgezeept". Ad v.d. Akker Mon- r \vorden? Bedankt niet ontvangen Willy v.d. We- ster? Heerlijk dat jij zo hebt I; mooie ster. lig maakte in de klas. Had ze die cake zelf gebakken? Jij hebt het schaatsen wel Wordt jouw rokje mooi? Ga goed kunnen leren Margriet je graag naar de gymnas- Akse Den Haag. Leuk hoor tiek? dat jij je kleine broertje ook Jij hebt een mooi boek ge- wel eens mag helpen. Hij kregen hoor Stieneke v.d. We- tering Oud-Beljerland. Heb je al veel met je pop gespeeld? Je bent maar verwend hoor! en Ria van Baardwijk Heerlijk hoor dat jij mocht Sprang-Capelle? gaan logeren. Prachtig, dat ik van jou Fijn dat jij zo van het ijs een getypte brief kreeg Mat- hebt kunnen genieten. Paul'thys Bagchus. Vlaardlngen. Zeedijk. Vlaardlngen. Wan- Het gaat al heel aardig. Goed neer moest jij weer naar je best maar doen, dan gaat school? het straks foutloos. Gelukkig! 'k Geloof best dat jij veel hoor, dat er niet zoveel rot-| hebt genoten^ Yvonne v.d. jes waren op oudejaars-; kent je toch zeker al? Wisten jullie niets te schrij- Peter Baak Schevenlngen land, Zuldland? Wat ls de po; deftig met zo'n mooie sjaal. Heb je al veel op de hand- iaarsavond. Fijn dat jij het zo naar j« :in hebt op de huishoudschool. Diny Breedveld, Nw. Lekker- tante Pos kan land. Leuk hoor. dat jij Piet tijd bezorgen. Hier komt nog ook in het badje mag doen. een gedichtje van Johanna Vindt hij het fijn? Ga je wel- Schilling wat zij zelf heeft ge- Meisjes cn jongens de brie venbus is helemaal leeg. De letters E t/m K zijn nu aan dc beurt. Jullie zorgen na tuurlijk weer voor een volle bus. Taute Jos krijgt nu de brieven weer op tijd, want Het heet: IJS EN SNEEUW. worden Flip en Anton Broos Den Haag? Hoe heten jullie vrienden? Hebben jullie veel! schrijven'jüllie'nifuurhjk veef P<lu"'' """ghals liep op meer. straat Wat jammer dat ik van jou D"" kw*m M) helemaal geen brief kreeg slootje. Leny Buys Nieuwpoort. Wist riet had eén nacht peuro- je werkelijk niets te schrij- ren ven? Je hebt nu wel veel te en kon nog niet tegen een vertellen nu je zo heerlijk stootje wellkaïn.1'™ mi,s?hieD Z'n prfendje zie: ..Paai Zeeuw Den Haag. Heb je al avond. leren rondrijden? Hoe gaat Waarom schreven jullie: Hoe heten de boeken die jijKhendam? het met de kleine poes? Heb mets Atie Bahlman Hoog- hebt gekregen Joke van Bo-i je hem al een mooie naam, vliet, Rics Bakelaar Stad aan hemen Rotterdam? Zijn ze gegeven? Slaapt hij^ nogjhet Haringvliet. Dornile^ Bak-) mooi? Het is al gauw groot feest. Heb je verlanglijst j niets Anne-Marle Carrée Leid-' niet erop!" je steeds in de poppenwieg? ,ker, Cobl Barcndregt, Baren- Wat kreeg ik van jou een'drecht? lange gezellige brief, Imyj Was jij tante Jos niet v«- Zijlstra, Den Haag. Leuk datlgeten, Ena Bax Dussen? Na- jullie zo'n sneeuwhut hebben! tuurlljk mag Teunie ook eei gemaakt. Ik vind het maar| nichtje worden. Jij boft maa: mooie pop. Heb ji stoute jongen hoor! Fijn'met al klaar? Je behoeft toch niet eikei zondag te schrijven, Kees Bol Voorburg? Als je schrijft wanneer je letter aan! de beurt is, is dat voldoende.! grootje!" Paul deed voorzichtig éne stap Daar stond hij op het slootje!! i Maar Paul zag niet het grote wak. Het Ijs deed: krak krak, nog eens „krak"! I En Paul had natuurlijk een heel nat pak. Toen hij op straat liep kreeg hij ook nog een .sneeuwbal op z'n neus. I Toen zei Paul: Nou ben ik Sel gesëhaatst. Lenle Coenra- toch echt een pechvogel, ie Vlaardlngen? Ben je het ja. heus! alweer gewend om naar school te gaan? Heerlijk hoor Meisjes Heb jij op de Surina jongens tot d« din? Was jij tante Jos niet een klein beetje vergeten Anne ke van Doorn Boskoop? Ge weldig dat jij al tante bent. Jij hebt maar een moeilijke hand hoor. Hoe heet jouw vriendin? Wanneer gaat de bazar nu

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 16