Amerika en zijn bondgenoten Jh een &an£e hy Sjah belooft de Iraanse boeren de vrijheid Macmillan gaat al gauw -1 februari - naar Rome Genève wordt [Sombere toekomst voor uitgesteld dc Europese mijnen Rumoer om lid van Bondsdag Ruwepur0| Colombo-plan maakt kans bij China en India Projectie op de maan DONDERDAG 10 JANUARI 196S BELASTINGHERZIENING Da minister en de staatssecretaris van financiën hopen dat de alge mene belastingherziening voor het einde van deze zittingsperiode in de Tweede Kamer behandeld zal kunnen worden. De memorie van ant woord inzake de wetsontwerpen betreffende de inkomstenbelasting, de vermogensbelasting en de loonbelasting is ingediend. Die van de ven nootschapsbelasting en de dividendbelasting volgen dezer dagen. Dit deelt de minister van financiën, prof. dr. J. Zijlstra, aan de Eerste Kamer mee in zijn memorie van antwoord inzake de financiële beschouwingen over de rijksbegroting voor 1963. De personele belasting en de grond belasting vormen tezamen een zo belangrijk bestanddeel van het gemeen telijk belastinggebied dat het naar de mening van de minister geen aan beveling verdient het al dan niet moeten voortbestaan van die belastingen te bespreken los van het binnenkort te verwachten wetsvoorstel inzake verruiming van het gemeentelijk belastinggebied. De minister van binnenlandse zaken en de staatssecretaris van financiën streven ernstig naar een spoedige indiening van dit ontwerp. GEEN TERUGSLAG Voor zover er thans tekenen zijn van een vermindering van de over spanning in het economische leven zijn er geen aanwijzingen dat deze ernstige terugslag zal uitmonden, zo zegt de minister van finan ciën in zijn memorie van antwoord tot de Eerste Kamer. De minister is van mening dat er vooralsnog voor een bezorgdheid over de aarzeling in de investeringsneiging weinig reden bestaat, als men de ontwikkeling ziet bij het licht van de krachtige expansie van deze bestedingscategorie in de voorafgaande jaren. E>e voortdurende krachtige vraag naar bouwvergunningen in de sector van het bedrijfsleven wijst niet in de richting van een verzwakking van de investeringen over de gehele linie. PROCESSIEVERBOD Artikel 184 van de Grondwet, waaruit het processieverbod voortvloeit, zal gewijzigd moeten worden, zo zeggen sommige leden uit de Eerste Kamer in het voorlopig verslag op de begroting van justitie voor 1963. Zij vestigen de aandacht op een arrest van de Hoge Raad, waarin deze de vraag of het processieverbod in strijd Was met het Verdrag van Rome ter bescherming van de rechten van de mens overigens ontkennend heeft beantwoord. De vraag rijst of het artikel in de Grondwet ongewijzigd moet worden gehandhaafd of dat het daarin liggende verbod moet worden verzacht. De Kamerleden vragen de regering de indiening van een wetsontwerp tot wijziging van de Grondwet te willen bevorderen. GRATIEVERLENING Enige leden uit de Eerste Kamer bij wie zich een groot aantal andere leden aansloten verklaren in het voorlopig verslag op de begroting van justitie voor 1963 dat een verdere gratiëring door een op jaren stellen van het viertal van de doodstraf reeds gegratieerde oorlogsmisdadigers (waardoor invrijheidstelling mogelijk zou worden) zou indruisen tegen de rechtsovertuiging van alle kringen van de Nederlandse bevolking. Dit mede gelet op de strafvervolgingen, die in Duitsland thans nog worden ingesteld tegen oorlogsmisdadigers, die aan de Jodenvervolging hebben meegewerkt. Zy blijven er op aandringen dat de minister van justitie een dergelijke* gratiermg niet zal bevorderen. ONTGROENING „Dag waarvan ik gedroomd heb'' Bepaalde verschijnselen in de laatste tijd wijzen op een vermindering van de afweer tegen fascistische en nationaal-socialistische tendensen, zo zeggen enkele leden uit de Eerste Kamer bij wie zich een groot aantal leden aansloot, in het voorlopig verslag op de begroting van justitie voor 1963. Zij vestigen daarbij de aandacht op wat is gebeurd in de groentijd van het Amsterdamse studentencorps. Deze gebeurtenissen achtten zij een bewijs ervoor dat het huidige opgroeiende geslacht onvoldoende kennis draagt van het leed, dat Joodse landgenoten in de laatste wereld oorlog is aangedaan. Vele leden vragen of er een strafrechterlijk onderzoek en eventueel een vervolging is ingesteld tegen studenten die zich in de groentijd hebben misdragen. Sommige leden, die overigens meenden dat tegen excessen streng moet worden opgetreden, waren van oordeel dat geen aanleiding bestaat maatregelen te nemen zoals professor Ten Have c.s. had gesuggereerd. ECHTSCHEIDINGSVRAAGSTUK Hoewel de bestaande wettelijke regeling betreffende echtscheiding naar algemene opvatting onbevredigend is, aarzelt de minister van jus titie de indiening te bevorderen van een wetsontwerp tot het opnieuw regelen van deze materie, zegt een zeer groot aantal leden uit de Eerste Kamer in het voorlopig verslag op de begroting van justitie voor 1963. Zij vinden dat zeer teleurstellend. Sommige leden waren van oordeel dat voor scheiding bij onderling goedvinden en het uitbreiden van gronden tot scheiding algehele ontwrichting en krankzinnigheid als nieuwe gronden een beslissing genomen dient te worden. Enige leden menen dat een zeer algemene grond voor scheiding, zoals de Gezinsraad heeft ontworpen op bezwaren zal stuiten, gezien de grote diversiteit van opvattingen in ons volk. Daarnaast, zo menen zij, zal bij verwezenlijking van dit voorstel bij de beslissing over de echtschei ding het zwaartepunt de facto worden verplaatst van de rechter naar adviserende instanties. Op een conferentie van de Iraanse boerencoöperaties, waar op 4200 boeren aanwezig waren, heeft Sjah medegedeeld, dat een referendum zal worden gehouden over een aantal wetten, waarvan de wet op de landhervorming waarschijnlijk de belangrijkste is. Deze beoogt namelijk de verde ling van het grootgrondbezit on der miljoenen in coöperaties sa menwerkende boeren. Een tweede belangrijke wet. die op de overheidsbedrijven, -al voorzien in uitkering van twintig procent var winst aan de arbeiders en de mogelijk heid van aandelenbezit voor werkne- Verder is de regering wetten in te voeren ter garandering eerlijke verkiezingen en ter uitroeiing van het analfabetisme. Het kabinet van premier Ami Assa- doellah Alam heeft de hervormingen, waarachter men als stuwende kracht de sjah kan zien. al geaccepteerd, maar zij behoeven nog de goedkeuring van het parlement, dat overigens in mei 1961 werd ontbonden nadat beschuldigingen waren geuit over knoeierijen bij de ver kiezingen. De sjah zei in zijn rede waarin hij de boeren op de hoogte stelde: „Ik heb van deze glorieuze dag gedroomd sinds ik Getuige vertelt over levend verbranden In het proces tegen twaalf leden van S.D. en S.S. te Koblenz, die worden be schuldigd van het vermoorden van Jo den in de buurt van Minsk, zijn giste ren drie getuigen uit Hongarije en Roe menië gehoord. De 44-jarige Duitse Roe meen Nikola Annabring vertelde, dat hij getuige is geweest van het levend verbranden van mensen. Hij zou nooit de smeekbeden vergeten van een jong meisje, dat op het punt stond levend te worden verbrand. Annabring zei dat hij destijds ziek is geworden van al het leed dat hij zag. Niet alle Joden werden levend verbrand. Sommigen werden een nekschot, waa: stapel werden geworpen. vrije boeren." (In Perzië hebben pacht boeren vaak een zg. lijfeigencontract met grootgrondbezitters.) De oproep voor het referendum wordt Teheran gezien -ls een slimme ma noeuvre om de oppositie te passeren. Ongetwijfeld zal een aantal grootgrond bezitters en dergelijke figuren zich kan didaat stellen voor het parlement om de voorgestelde hervormingen te dwarsbo- Eeu regeringswoordvoerder heeft eeh ter verklaard, dat ratificatie door het parlement overbodig wordt als er referendum wordt gehouden. Het wordt daardoor zeker lat de plannen worden aanvaard. De plannen kunnen al in uit voering zijn voor in maart 1961 algeme ne verkiezingen plaats vinden. Vele doden door overstromingen in Marokko Grote overstromingen hebben het le ven gevergd van tenminste dertig inwo ners van het Noordmarokkaanse Rharb- Dal, terwijl meer dan dertigduizend in woners van dit gebied dakloos zijn ge worden. Tweeduizend daklozen hebben zich voorlopig op hoog gelegen grond President Kennedy heeft in Washington in aanwezigheid van de 'Franse minister voor cultuur. André Malraux. en hun beider echtgenote voor de Ame rikanen de Mona Lisa onthuld, het schilderij van Leonardo da Vinei, dat door het Louvre in Parijs werd uitgeleend. Men ziet de hoge gasten met hun dames bij het beroemde schilderij. De 69-jarige moeder-overste van een ziekenhuis in de Beierse stad Pfarrkir- chen heeft bekend, dat zij begin novem ber van het vorig jaar'brand had ge sticht in haar ziekenhuis, uit woede over het feit, dat de naburige stad Sim- bach een nieuw ziekenhuis kreeg en haar stad niet. Zij had hiermee willen bewerkstelligen dat er toch een nieuw ziekenhuis moest worden gebouwd. Zij mag zich gelukkig prijzd. dat het vuur vanzelf uitging, want in het bijgebouw waar zij de brand had gesticht, lagen veertig ernstig zieke patiënten. TJET ZIET er naar uit, dat de Amerikaanse VN-politiek in de Kongo resultaten gaat afwerpen. Het is niet gemakkelijk, logische argumenten te ontwikkelen tegen deze politiek. De bedoeling is, het niet-communistische bewind van premier Adoela in Leopoldstad te stabiliseren, door de rijke pro vincie Katanga te dwingen, de autoriteit van de Kongolese repu bliek te erkennen. Niemand kan beweren, dat het voortduren van het Katangaanse conflict niet binnen betrekkelijk korte tijd tot de val van de huidi ge Kongolese regering zou leiden. Het alternatief van het ingrijpen van de VN zou zijn geweest, dat Adoela het Russische advies zou hebben opgevolgd: de VN-troepen naar huis te sturen en militaire hulp van het Scnvjetblok te aan vaarden om Katanga te kunnen onderwerpen. Relaties Niettemin is het vrijwel zeker, dat het succes van de VN-opera- ties in Kongo zal leiden tot een verdere verslechtering van de be trekkingen tussen de Verenigde Staten enerzijds en Engeland en Frankrijk anderzijds. Deze beide landen hadden niets aan te bieden om het Katangaanse drama tot een goede oplossing te brengen. Toch beschuldigen zij er de Ame rikanen thans van, dat zij opnieuw zonder overleg zijn opgetreden en het herenigingsplan van Oe Thant zonder meer steunen. Blijkbaar weigert men in Lon den en Parijs te erkennen, dat het eenzijdige optreden" van de Amerikanen toch maar een gun stige ontwikkeling mogelijk heeft gemaakt. En het is dan ook geen toonder, dat men in officiële krin gen in Washington bijzonder geïr riteerd is over deze reactie van Britse en Franse zijde. Dit neemt echter niet weg, dat de Ameri- Zowel in Rome als in Londen is officieel bevestigd, dat premier Macmillan van 1 tot 3 februari in Rome besprekingen zal voeren met de Italiaanse regering over kwes ties „van wereldbelang beide lan den betreffende". Macmillan zal vergezeld worden door zijn top adviseurs en een grote groep des kundigen. Het gesprek tussen Fan fani én Macmillan vindt plaats kort na de bijeenkomst van De Gaulle en Adenauer op 21 en *22 januari in Parijs. en „in het bijzonder de Italiaans-Brit- se solidariteit tegenover de onverzette lijkheid van De Gaulle". President Ken nedy zou het initiatief tot dit overleg hebben genomen om de Italiaanse me ning te leren kennen vóór zijn eventuele ontmoeting met de Franse president. Mcmillan zal zijn ambtgenoot op de hoogte stellen van de gemaakte afspra ken met Kennedy in Nassau. Italië stelt als lid van de NAVO buitengewoon veel belang in de ontwikkeling van een toekomstige multilaterale kernmacht van de NAVO. >nwietunie en de V.S. hebben ligheid gesteld. Voorlopig, daar het snel wassende water van de rivier de Seboe- thans een reusachtige binnenzee in het overstroomde gebied aan het vormen is. Men schat dat twee derden van het vee in het Rharb-Dal is verdronken. Dui zenden slangen en schorpioenen zijn uit het omringende heuvelgebied in het dal aangespoeld. Er is zeer grote schade aangericht aan gewassen in het Rharb-Dal, waar zioh ook de voornaamste Marokkaanse aanplantingen van citroen- en sinaas appelbomen bevinden. verbindingen tussen Tanger en de de Italiaans-Amerikaanse besprekingen worden dat de landbouwspecialisten rest van Marokko zijn vrijwel verbro- j zullen gaan over de Europese problemen t Brussel weer bijeen zijn geweest om n' |een rapport op te stellen voor de onder handelaars die later in de maand weer zullen bijeenkomen. Dit rapport zal geen enkele suggestie bevatten over de wijze waarop uit de ontstane impasse kan worden geraakt, doch slechts aantonen welke precies de consequenties zijn bij toetreding van Engeland. Deskundigen waren dan ook van mening dat de land bouwproblemen niet van technische aard zijn, doch alleen van politieke. Fanfani heeft in een interview nog maals uiting gegeven aan zRn voorne men om alles op alles te zetten om En geland zo spoedig mogelijk loe te laten treden tot de EEG. Hij verklaarde van aanleiding van nog niet beves- "W dat een verenigd Europa tigde berichten, dat de Italiaanse pre- zon"er Engeland onvolledig was. Fanfani binnenkort naar de V S. I Wat betreft de problemen die in Brus- meent het Turijnse blad La sel nog moeten worden opgelost, zoals Stampa nader te kunnen melden, dat I de landbouwkwesties. kan nog gezegd len levend verbrand "D 1 rxVioS"! Belangrijk succes voor Kennedy De Sowjetunie en de V.S. hebben besloten de hervatting van de ont wapeningsbesprekingen in Genève een maand uit te stellen dit op voor stel van Amerika tot midden fe bruari. De Sowjetunie heeft enige tijd gewacht alvorens te antwoorden, maar tenslotte bewilligden zij in het Amerikaanse voor stel, alle speculaties ten spijt. Het uitstel zou nodig zijn voor voor bereidende werkzaamheden. De Sowjet unie en de V.S. leiden om beurten de bijeenkomsten van de conferentie. Ver wacht wordt dat de andere landen even eens met het uitstel akkoord zullen gaan. Neutralistische landen verklaarden zich teleurgesteld over het uitstel, maar als dit zou kunnen leiden tot vorderin gen in de onderhandelingen, doordat de mogendheden meer tijd zouden hebben over verschillende problemen na te den ken. dan werd het uitstel nuttig geacht. Het Amerikaanse voorstel volgt middellijk na het aftreden - Dean als voorzitter De Europese gaat een sombere toekomst tegemoet. In 1970 zal weinig meer-dan de helft van de huidige produktie zonder subsidie kunnen concurreren op de Europese energiemarkt, ondanks de ver wachte sterke stijging van de energiebehoefte, zo blijkt uiit een studie die de Hoge Autoriteit der E.G.K.S., in samenwerking met E.E.G. en Euratom, heeft laten maken over de energievooruit zichten op lange termijn in de Europese gemeenschap. De studie, waarvoor ook oliedeskundi gen zijn geraadpleegd, is aan de rege ringen van de zes gemeenschapslanden kolenindustrie Alleen als het mogelijk zou zijn de reeds optimistische hypothese in het rapport over de produktiviteit te vervan gen door een hypothese warin revolu tionaire vernieuwingen op het gebied van de kolenwinning zouden zijn verwerkt, of als de gemeenschap vrij spel zou la ten aan de politieke risico's aie de olie prijzen op lange termijn belasten, kan twijfel worden getrokken datin 970 weinig meer dan de helft der huidige gemeenschapsproduktie len zonder enige steun met d Arthur de Amerikaan- delegatie. President Kennedy heeft j sterk verzwakt door de prijzen nog geen opvolger benoemd. Ienmijnen I De regering Kennedy heeft jwe Congres een overwinning behaald Itoen het Huis van Afgevaardigden be- sloot een uit vijftien leden bestaande procedurecommissie te handhaven. 1 De stemming was 235-196 vóór vijftien lieden in plaats van twaalf i De procedurecommissie stelt vast wel ke wetten in behandeling genomen wor- an het uitbreiden van de te trachten te verzekeren s wetsvoorstellen door de men en in het Huis belan- Huli ilpverlening i idhaving van i de kolenmijnen de Met duikboot in Meer van Genève Deze zomer zal men aan boord v een luxueus ingerichte duikboot een duik in het Meer van Genève kunnen ne men. De kosten zullen ongeveer 25 Zwitserse franken (ruim 20) per per soon bedragen. De onderwaterexcursies vormen een onderdeel van de plannen van de orga nisatoren van de nationale tentoonstel ling, die van april tot oktober in Lau sanne zal worden gehouden. De duik boot. Mesoscaphe genaamd, is een vin ding van Jacques Piccard, de 41-jarige houder van het wereld-diepterecord. De boot die plaats biedt aan veertig passa giers, zal alle comfort hebben van eer modern lijnvliegtuig. vijfendertig minuten zal ken, waarbij zoeklichten een indruk len geven, hoe het meer er onder zijn niet al te heldere oppervlak uitziet l Aangezien Zwitserland geen marine, heeft en bijgevolg geen duikbootkapi teins. levert het commando over de| Mesoscaphe moeilijkheden op. Tot dus ver kan men alleen over Piccard zelf beschikken. I hoger peil dan wat op grond zuiver economische analyse als coi rentiepeil is vastgelegd, acht het rapport vereist en gerechtvaardig om veilg- hedsiiredenen. socile en regionale belan gen en wegens de wisselvalligheden van een energiemarkt die door onzekere po litieke factoren wordt beïnvloed. Noorse vissers na staking naar zee dlHet doel Volgens het weekblad Der Spiegel is een zekere dr. Frauendorfer, die ge kozen is als lid van de Westduitse Bondsdag, lid van de SS, drager van het gcuden ereteken van de nazipartij en een adjudant van Himmler geweest. De laatste functie zou hij vervuld heb ben in 1933 toen de beruchte politiechef München was. De meeste republikeinen en zuidelijke democraten waren tegen. Kennedy heeft verklaard dat de beslissing van vitaal be lang is om te voorkomen dat zijn inge diende wetten verzwakt worden. De uitbreiding van de commissie heeft tot doel de liberalen een 87 meerder heid te verschaffen in de commissie. Theoretisch zal de meerderheid bestaan uit acht van de tien democraten de minderheid uit twee zuidelijke democra ten en vijf republikeinen. Advertentie) ImHUIDen HANDEN I "EJÏLÏ (DOOR JOSEPH ALSOP, DE BE- KENDE AMERIKAANSE COM- MENTATOR, WIENS ARTIKE LEN OOK REGELMATIG IN DE NEW YORK HERALD TRIBUNE VERSCHIJNEN). kaanse regering naar middelen blijft zoeken om niet alleen met betrekking tot Katanga, maar ook in vele andere opzich ten tot een betere verstand houding met de bondgenoten te komen. Skybolt Als de regering van Kennedy aan een zelfonderzoek begint, kan zij het best beginnen bij de Sky- bolt-affaire. Het zogenaamd verdrag van Nassau heeft in genen dele de schade kunnen herstellen, die het opgeven van het Skybolt- project heeft aangericht. In Pa rijs en Londen is Skybolt een le lijk woord geworden, dat men ge bruikt als men onaardig over Amerikanen spreekt. Ook dit is onredelijk. Want wat de Britten betreft Engeland wist al enke- t le maanden, dat het Skybolt-pro- jeet op een mislukking was uitge- j lopen, voordat het in begin de cember probeerde, de Amerika nen tot andere gedachten te bren gen. Na het bezoek van McNamara waren de Britten pas bereid, zich bij het voldongen feit neer te leg gen. Het resultaat was, dat zij de Skybolt helemaal niet meer wil den hebben, als het geld moest gaan kosten. Die boodschap bracht premier Macmillan naar de Bahama-conferentie met Ken- nedy. ondanks de drukte die ge maakt werd rondom de vastbe slotenheid van de premier, deze zaak met Kennedy uit te rechten. Misrekening: Maar als de Britten onredelijk waren, wat waren de Amerikanen dan? Het antwoord is, dat Ken nedy niet uoorbereid was ov het feit, dat Engeland reeds gecapi tuleerd had, voordat hij naar de Bahama-conferentie ging. Hij nam een grootmoedig aanbod mee om een deel van de kosten van het Skybolt-project te blij ven betalen en Engeland even veel Skybolt-raketten te verko pen als het nodig meende te heb ben. Dit aanbod werd geweigerd. Maar als dit aanbod in november i was gedaan, toen het Pentagon. tegen de Skybolt adviseerde, of op z'n laatst in begin december, 1 toen McNamara naar Londen ging, zouden de Britten het niet ■geweigerd kunnen hebben. En als zij het geweigerd hadden, q zouden zij geen moord en brand geschreeuwd kunnen hebben, als nu het geval is geweest. Waarde Daar komt bij, dat als het Po- laris-akkoórd in november met Engeland gesloten zou zijn, in plaats van op de Bahama-confe rentie, de waarde daarvan belang rijk groter zou zijn geweest. Macmillan zou het akkoord in november als een grote stap voorwaarts hebben kunnen aan kondigen en het laten vallen van de Skybolt zou nauwelijks zijn opgevallen. Wat er ten slotte uit de bus ge komen is, kan gelukkig nog iets goeds worden genoemd. De ma nier waarop het is gebeurd heeft een nadelige invloed gehad op de betrekkingen tussen bondgenoten. En het is de moeite waard, dat hieraan in het pas begonnen jaar heel veel aandacht wordt be- I steed. Een woordvoerder van de Christelijk- sociale unie, waarvan Frauendorfer lid is. heeft verklaard, dat de nieuwe gevaardigde door een commissie van derzoek is gezuiverd. Hij zou in 1935 ideologische redenen" de nazi's de rug hebben toegekeerd en daarna een „krachtige poging hebben gedaan om de ramp, die Duitsland bedreigde, af te wenden". In de oorlog zou Frauendor fer ..correct en menselijk" zijn opge treden in een bestuursfunctie. In 1942 was hij als vrijwilliger tot het leger toegetreden. gevoerde kolen en olie. Maar zelfs bij ?n zekere versteviging van die prijzen zal de concurrentiepositie van de ge- i meenschapsmijnen op lange termijn niet I verbeteren, aldus het rapport. Tegen-sinds 1 jam over een eventuele sterke stijging vangisteren weer aan nei wern gegaan na het rendement der Europese mijnen zou j een voorlopig akkoord tussen hun vak- basis VOOl' onderhandelingen met toch ook weer een vrij^ sterke neiging bond en de regering. De vissers eisen India. Dit heeft de Indonesische De voorstellen van de Colombo- De Vijftigduizend Noorse vissers, die j landen zullen waarschijnlijk door hebben gestaakt, zijn China worden aanvaard als een iwerjt gegaan -- de visprijzen met minister Soebandrio in Hongkong I De 14 jarige Britse troonopvolger prins Charles is gisteren met een lijntoestel van de BEA in München aange komen op weg naar En- gadin in Zwitserland voor een wintersportva kantie van een week. Hij werd in München afge haald door zijn oom, Georg Wilhelm van Han nover en zijn tante, prin ses Sofia. De plaats waar de jonge prins in Zwitserland zal verblij ven en zijn reisroute zijn geheim gehouden om hem tegen ongezonde l Personen van vorstelij ke bloede zijn wel in het nieuws. Het Grieks ko ninklijke paar heeft gis teren in alle besloten heid de zilveren brui loft gevierd. Een woord voerder van koning Paul en koningin Frederika vertelde dat het enige familielid dat aanwezig was buiten het koninklij ke gezin, een zuster was van koning Paul, die voor deze gelegenheid uit Londen overgekomen was. Geleerden van de uni versiteit van Hirosjima hebben bergbeklimmers gewaarschuwd tegen het drinken van gesmolten sneeuw, vanwege de ab normale hoge radio-acti viteit. De geleerden schrijven dit toe aan de Russische kernproeven in het Poolgebied. Prinses Gracia heeft bij het winkelen in Lon den alle modevoor schrif ten gebroken, zo klaagt Jill Butterfield, de mode redactrice van de Daily Express. Zij vindt dat Grace totaal het effect van een schitterende flu- verklaard. Indiase kringen toonden zich niet zo enthousiast. Deze ver wachten een lange periode van besprekingen over en weer zonder een volledige aanvaarding van de voorstellen van Colombo. Mevrouw Bandaranaike is inmid dels op weg naar New Delhi. Ge woonlijk goed ingelichte kringen ver klaarden dat de kern van de Colom- bo-voorstellen zou zijn, dat enerzijds aan de Indiase eisen met betrekking tot de oostelijke sector van de grens tussen Tibet en Noordoost-India in hoofdzaak wordt tegemoetgekomen, terwijl aan de andere kant van In dia wordt verlangd akkoord te gaan met een gedemilitariseerde zone in I welen mantel heeft be dorven. Wat was name lijk het ge val: Gracia had haar prachtige blon de haar onder een bontmuts, haar bril met Ladakh. omhoogstekende glazen; haar Deze zone zal het gebied omvatten waar het merendeel van de 43 Indiase "-\ posten was gelegen, die bij de hevige ouderwets, handschoenen wai r beduidend en bovendien gevechten door de Chinezen werden was er een gaping tus-| weggevaagd. sen pols en mouwen.Nehroe heeft zich bereid verklaard Haar mantel was overi-lmet Tsjou En Lai te spreken over het gens vijf centimeter tc geschil mits de Chinezen de situatie, lang schoenen met lage hak-rechtvaardigd is, dat deze voorstellen ken, beter geschikt voor een goede kans maken bij beide strij- een oud dametje. dende partijen. Wie zich interesseert voor het wel en wee van de menselijke vooruit gang op technisch gebied, kan waarlijk kostelijke uren beleven door eens een duik te nemen in verha len over uitvindingen van zo'n 400 of 600 jaar geleden. Evenals nu, kwamen allerlei levendige geesten plotseling op een idee, die smakelijk en met de nodige fantasie werd uit gewerkt en op papier gezet, zonder dat men zich verder om de practl- sehe uitvoerbaarheid bekommerde. Op indrukwekkende wijze is deze geestesgesteldheid aan het licht ge treden bij de talloze ontwerpen van een perpetunm mobile, die uitslui tend uit papier bestonden, maar waarvan geen enkele het tot practi- sche uitvoering heeft gebracht. Dit is overigens een eigenschap, middeleeuwers en laat-middeleeuwers niet te hard moe ten uitlachen, want wij allen hebben in onze jeugd daar- aan eveneens in meer of mindere mate geleden, althans voor zover we „uitvinders" waren. (En de te- Icurgesteldcn moeten zich maar troosten met de spreuk: „Men reek- ne d'uitslag niet, maar telle het doel alleen"). Maar goed, van één van die ont werpen waarvan de onmogelijkheid momenteel direct tot Iedereen door dringt, wilden we u vandaag wat vertellen. Het idee was afkomstig van Giambastista delia Porta, wer kelijk geen onnozel man in zijn tijd, want hij schreef verschillende boeken, waarvan één over de won derbaarlijkheden In de natnnr. Vele dingen die hij zei kunnen door ons weliswaar niet meer on derschreven worden, of waren wel wat anders dan hij ze zag. Maar toch pleit dit niet tegen deze man. TOCH IS HET ZO! want latere geslachten zullen onze zienswijzen weer recht moeten zet ten en we hopen van harte dat ze daarbij niet zo smalend en laatdun kend ten opzichte van ons te werk zullen gaan als wij dit tegenover ons voorgeslacht plegen te doen. Het klinkt wellicht wat vreemd, maar in het raidden van de 16de eeuw voelde men een dringende be hoefte aan snellere berichtgeving. Er waren bi de loop van «tnlzenden jaren weliswaar systemen ontwik keld, waardoor de mensen in korte tijd boodschappen konden oversei nen. bijv. door middel van vuur of rooksignalen en ook wist men met spiegels of andere glimmende voor werpen te seinen, maar dat verels- te allemaal veel tijd, zodat de be richten slechts kort konden sUn. En voor mededelingen van uitvoerige aard was men dos op de nor male vervoermidde len aangewezen. Verschillende plan nen voor versnelde berichtgeving zagen In die tijd reeds het licht, maar het aardigste voorstel kwam toch uit het brein van Giam- batista della Porta, die in 1553 het idee aan dc hand deed de berichten met behulp van geweldige spiegels op het oppervlak van de maan te projecteren.' Op hetzelfde moment dat het be richt op dc maan verscheen, zou het door millioenen mensen gelijktijdig kunnen worden gelezen en zouden dc hinderlijke vertragingen die in zijn tijd voortdurend ontstonden en waardoor steeds met desorganisatie rekening gehouden moest worden tot het verleden behoren! Is dit geen mooie gelegenheid om eens aandacht te schenken aan de veel besproken zonnevlekken? (Nadruk verboden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9