Tweede-Kamerleden vallen eenzijdig pacifisme aan 10 °/0 KORTING BONTMANTELS - t BONTHUIS Ook repareren en moderniseren ASSISTENTE Blunder van Averbach bracht Stahlberg winst Zuidema won van Noorda lij MATZE JONGEMAN EEN 2e en EEN 3e ASSISTENT-ACCOUNTANT GRATIS VOETONDERZOEK S ADVIES „CORONA' NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 JANUARI 1963 Begroting buitenlandse zaken Diepenhorst: „Uitspraak Synode heeft verwarring gesticht" (Van onze parlementsredactie) DIJ de behandeling van de begroting van buitenlandse zaken is gisteren U* in de Tweede Kamer door verschillende fracties krachtig stelling cnomen tegen het eenzijdig pacifisme, dat door de Generale Synode van Ie Nederlands Hervormde Kerk in haar recente rapport over de kernbe wapening wordt bepleit. Vooral dr. I. N. Th. Diepenhorst, die namens de LH.U.-fractie het woord voerde, ging diep op de inhoud van het synodale chrijven in en kwam daarbij tot de conclusie, dat de synode weliswaar rnstig getracht heeft een weg te wijzen, doch er niet in geslaagd is nieuwe ezichtspunten te openen. „Het rapport", aldus dr. Diepenhorst, „heeft niet Heen verontrusting veroorzaakt wat alleen maar te prijzen is maar ier en daar eerder verwarring gesticht Het heeft voor onze fractie en aar ik meen ook voor andere fracties niet geleid tot een verandering an politiek inzicht". Dr. Diepenhorst achtte het overigens •en goede zaak, dat de discussie over het raagstuk van de kernbewapening op ang is gekomen. Hij vond het ook ge wenst dat de politici naar de stem van de erk luisteren (de C.H.U. onderstreept dit ?lfs in haar beginselprogram). De vraag jst echter, of de Hervormde kerk, die oh terecht volkskerk noemit, op haar eurt niet eerst naar de stem van de po- tieke partijen had moeten luisteren al iens tot publikatie van haar standpunt a.v. de kernbewapening over te gaan. een van die partijen deelt immers dit andpunt, ook de C.H.U. niet al deelt ze el enkele van de synodale overwegin- •n. De Synode wijst het consequente pa fisme af, maar waar ze het eenzijdig icifisme predikt, blijkt ze onvoldoende sef te hebben van de ellende die een et conventionele wapens gevoerde, der- e wereldoorlog ongetwijfeld zal ver- jrzaken. Niet een eenzijdige afschaffing in de kernwapens, maar een algehele, controleerde ontwapening achtte dr. openhorst de enige reële oplossing. Het is naar zijn oordeel een duidelijk brek van het synodale rapport, dat is igesteld buiten hen die er misschien het eest mee te maken hebben. Het spreekt in de bedrijfsblindheid" van politici 1 militairen, maar de vraag doet zich >or of dit gevaar bij theologen uitge ven is. Dr. Diepenhorst was het geheel •ns met het Herderlijk Schrijven van de node van 1952, waarin staat dat het et onze laatste zorg is of de wereld in ind gehouden kan worden, maar of ids gerechtigheid wordt betuigd en ge- jfd. Is, zo vroeg hij zich af, de vraag öf i wanneer de vrijheid en de rechtsbede- ïg waaronder wij leven aan de tyrannie n de totalitaire staat mag worden uit- 'everd minder principieel dan de vraag n de kernbewapening? Die laatste vraag ls niet nationaal, ur Internationaal. Het dilemma is niet keuze vóór of tegen de kernbewape- ng. maar de keuze tussen het verster- •n van het recht in de wereld öf het nvaarden van de totalitaire, het recht sluitende macht. Het eenzijdig paclfls- zoals dat in het synodale rapport -»rdt voorgestaan, wijst de C.H.U.-frac- omdat het volgens dr. Diepenhorst de grond van de zaak a-politiek is en •en geïnteresseerd is in de ethische 1 verheid van de individuele beslissing in het hooghouden van een abstract glnsel. „Men moet echter in het atoom- idperk zijn gehele, dus ook zijn politie- e verantwoordelijkheid voor God bren- *n", zo besloot spreker. Aan het begin van het debat had de icrale mevr. Stoffels-Van Haaften al erklaard, dat het onvoorwaardelijk neen" van de Hervormde Synode tegen e kernbewapening geen rekening houdt iet de werkelijke politieke machtsver- •udingen in de wereld van vandaag. De erkelijkheid nu is, dat het alleen maar tot vrede en samenwerking bereid is als er een machtsevenwicht be staat. En dat evenwicht is er, dank zij de kernwapens. De kerk staat midden in de wereld en daarom moet zij geen uitspra ken doen die geen rekening houden met de werkelijkheid. Vacuüm De K.V.P.-er dr. Schuyt aanvaardde de kernbewapening eveneens uit het oog punt van handhaving van het machts evenwicht in de wereld. Hij baseerde zich op de uitspraak van Paus Pius uit 1948, dat een eenzijdige ontwapeningspolitiek een aanmoediging betekent voor hen die agressie voorbereiden. „Wij vrezen" zo ze de K.V.P.-spreker, „bij eenzijdige afschaf fing der kernwapens inderdaad het ont staan van een vacuüm, dat de sterkste macht van nature zal willen opvullen. Na de totalitaire bezetting van het Nazi-re gime te hebben meegemaakt willen wij geen risico nemen, dat een ander, nog machtiger totalitair regime ons datgene kan ontnemen, dat het leven levenswaard Met dit laatste bedoelde hij niet t.v.- toestellen en ijskasten, maar de funda mentele rechten van de menselijke per soon. Dr. Schuyt wenste zich echter door „cynische militaristen" evenmin te laten meesleuren als door „etisehe pacifisten". Zijn partij staat een vreedzame interna tionale harmonisch uitgewerkte ontwa pening voor. Spreker vroeg minister Luns ten slotte of het niet juist op de weg van ons land ligt de wetenschappelijke bestu dering van het vredesvraagstuk in Euro pees verband te stimuleren. In ons we relddeel is daaraan nog veel te weinig gedaan. P.v.d.A. De woordvoerder van de P.v.d.A.-frac tie, prof. Patijn deelde nog eens mee, dat de grote meerderheid van zijn fractie met het regeringsbeleid ten opzichte var NAVO en kernbewapening instemt. Bui ten het parlement bestaat er echter met name over het atoomvraaigstuk onzeker heid, ongerusheid en echte gewetensnood, waarvan het schrijven van de Hervormde Synode dat zich in verschillende op zichten diametraal stelt tegenover de Ne derlandse Staat als lid van de NAVO een symptoom is. Dit had wellicht tot op zekere hoogte kunnen worden voorkomen, als de regering terzake een duidelijker voorlichting had gegeven zo meende prof Patijn. In het voorlopig verslag over de be groting had by gevraagd of de regering op korte termün aan de Kamer een nota wil zenden over het ontwapeningsvraag- stuk in zijn geheel. Minister Luns heeft hierop geantwoord, dat hg daar geen kans meer toe ziet Prof. Patün her haalde gisteren zon verzoek en hü voeg de daaraan toe, dat als de minister het opnieuw afwijst de P.v.d.A. over dit punt een motie zal indienen. □De heren Biesheuvel (a.r.) en Van Dis (s.g.) spraken niet uitvoerig over de kern bewapening. Eerstgenoemde meende, dat de grote aanhang van het hedendaagse pacifisme voor een groot deel berust op gebrek aan inzicht in het internationale gebeuren. .,De angst speelt in het stem hokje een grote rol". De heer Van Dis die bij de komende behandeling van de defensiebegroting dieper op het vraagstuk zal ingaan, volstond nu met de opmerking dat het schrijven van de Hervormde Sy node allerminst de instemming van de S.G.P.-fractie heeft. Uiteraard sprak de P.S.P.-er dr. Noordenbos wel uitvoerig /er de kernbewapening. Zijn standpunt as dat vap het consequente pacifisme. De bewapeningsproblemen werden be handeld tegen de achtergrond van de nog steeds dreigende wereldsituatie. De mees- sprekers waren het met minister Luns eens. dat de spaarzame tekenen van ont spanning in de verhouding Oost-West on der geen beding mogen leiden tot ver mindering van de defensieve kracht van de NAVO. Van verschillende kanten werd ook gewaarschuwd tegen een al te opti mistische kijk op het conflict Rusland- Rood China. De doelstellingen van het communisme zijn immers niet veranderd, boe het zich ook manifesteert. Lof en kritiek Daar het waarschijnlijk de laatste ge legenheid was om met minister Luns over een begroting van buitenlandse za ken te debatteren, hadden enkele spre kers er behoefte aan een oordeel uit te spreken over de minister en over het beleid dat hy in de afgelopen tien jaar heeft gevoerd. Dat oordeel luidde bij mr. Biesheuvel (ar.), mevr. Stoffels (lib.), dr. Schuijt (kath. v.) en dr. Diepenhorst (c.h.) overwegend positief. Eerstgenoem de prees de minister en diens staatsse cretaris dr. Van Houten om hun toewij ding en bekwaamheid. De AR.-fractie heeft in het verleden weieens kritiek op mr. Luns gehad, maar zij stelt nu de waardering voorop. In de betogen van P.v.d A—woordvoer der Goedhart ontbrak die waardering. Ironisch sprak hij over de persoonlijke publiciteit, die mr. Luns zo voortreffe lijk beoefend heeft en die meer bij eer filmster dan bij een bewindsman past. Hij verweet de minister voorts, dat hij het contact met het parlement zoveel mogelijk heeft beperkt. Van de parle mentaire controle op de buitenlandse po litiek is zodoende weinig terecht geko men. Ook beschuldigde de socialist mr. Luns van „anti-Franse complexen". Dit klonk nogal wonderlijk, omdat de heer Goedhart tegen de houding van gen. De Gaulle ten opzichte van de NAVO. En- geland's toelating tot de E.E.G. enz. de zelfde bezwaren bleek te hebben als de minister en de meerderheid van de Ka mer. Ten slotte kreeg mr. Luns ook de schuld van het povere resultaat dat (blij kens het binnenkort te behandelen Ne derlands-Duits verdrag) de onderhande lingen met de Bondsrepubliek hebben opgeleverd. De heer Goedhart besloot met de opmerking, dat bij de komende kabinetsformatie een politieke figuur op buitenlandse zaken zal moeten worden gezet, die ons land een stuwende en geen negatieve functie in de internationale politiek zal geven. De socialistische spreker, prof. Patyn, gewaagde van de „bewustzijnsvernau wing" waaraan mr. Luns in de kwestie- N. Guinea zou hebben geleden. Hy deed de bewindsman overigens de beste wen sen voor zijn verdere loopbaan toeko men en heette hem hartelijk welkom in de Kamer, waarvan hij deel zal gaan uit maken. Of hij lang Kamerlid zal blij ven wordt algemeen betwijfeld, kenne lijk ook door prof. Patyn want hy vroeg de minister plagerig of deze al voorzien heeft in de vacature van Nederlands ambassadeur in Parijs. Vermelding dient nog de opmerking van prof. Patijn, dat bij de komende formatie een speciale Senaat vóór toezicht op bejaardenoorden (Van onze parlementsredactie» De Eerste Kamer heeft gistermiddag zonder hoofdelijke stemming het ont werp van wet op de bejaardenoorden aanvaard. Dit ontwerp bevat bepalin gen voor het toezicht op de bejaarden oorden. Na enige reserves gaf ook de socialistische Senator prof. Querido zijn fiat. Vijf Kamerleden hun gemiddelde leeftijd is 65 jaar bespraken de ver schillende aspecten van het bejaarden- vraagstuk. In haar antwoord zei mi nister Klompé, dat in deze wet een dui delijke stimulans ligt voor het z.g. open bejaardenwerk Minister Klompé gaf de voorkeur an de term bejaardenoord boven be jaardentehuis. Het begrip van de wet is wijder dan wat men in het algemeen onder bejaardentehuis verstaat. Ver zorgingscentra voor bejaarden vallen er by voorbeeld ook onder. minister of staatssecretaris voor (de coördinatie van) Europese aangelegen heden zal moeten worden benoemd. Spanje Van de verschillende onderwerpen die gisteren aan de orde kwamen noemen wy nog dat van de onderdrukking van protestanten in Spanje en andere over wegend rooms-katholieke landen. De he ren Schmal (ei.) en Van Dis (s.g.) brachten dit ter sprake en besteedden daarby vooral de aandacht aan het ge- van de Spaanse protestantse mili tair, die is gearresteerd omdat hy tydens de mis weigerde te knielen. Mr. Luns heeft hierover met de Spaanse regering contact opgenomen, maar is niet meer te weten gekomen dan wat de pers reeds heeft vermeld. Mr. Schmal vond dit antwoord wel heel erg mager en verzocht om een afschrift van de cor respondentie met de Spaanse regering. De heer Van Dis maakte met veront waardiging melding van protestanten- vervolgingen in Columbia, Mexico en Brazilië. Die vervolgingen zullen z.i. ze ker niet worden gestaakt zolang de con tra-reformatorische uitspraken en ver vloekingen van het concilie van Trente niet door de R.K.-kerk worden inge trokken. Dat de V.N. niets aan de ver volgingen hebben gedaan achtte ir. Van Dis een bewys temeer, dat deze orga nisatie geen bestaansrecht heeft. Zeer sceptisch bleken sommige spre kers ook te staan tegenover de V.N.-actie tegen Katanga. Mevr. Stoffels-v. Naaften (lib.) vroeg zich af of de V.N. hun be voegdheden niet te buiten zijn gegaan. De heer Biesheuvel herinnerde eraan, dat mr. Luns vorig jaar als zijn mening uitsprak, dat tegen Katanga geen geweld zou moeten worden gebruikt Hij vroeg hoe nu het standpunt van de regering is. Dat ook Tsjombe, mede verantwoor delijk is voor de geweldpleging stond voor de heer Biesheuvel vast. Ir. Van Dis veroordeelde het V.N.-optreden zeer scherp en betreurde het dat Nederland heeft meegewerkt aan de herbenoeming van Oe Thant die immers ook aan het N.-Guineo-debacle allerminst onschuldig is geweest De Kamer begon gisteravond nog aan de behandeling van de Europese problema tiek. In de loop van de dag zouden mi nister Luns en staatssecretaris Van Hou ten antwoorden. Studievoorlichting Afgelopen zaterdag was het de voor lichtingsdag der Leidse Universiteit. Niet minder dan 800 eindexaminandi en ouders zijn naar Leiden gekomen om zich te la ten voorlichten over de studiemogelijk heden, het studentenleven en de studen tenverenigingen. Eveneens zijn vele in- lichtingen verstrekt over de kwestie var de studietoeslagen en de dienstplicht. De Rector Magnificus, prof. dr. S. Dresden, en voorts onder meer de studentendeca- nan, drs. A. Visser en mejuffrouw drs. C. de Bruyn Kops, hebben de jeugdige deelnemers en hun ouders toegesproken terwijl een lunch, die hen was aangebo den, nog ruimschoots gelegenheid bood tot individuele gedachtenwisselingen met hoogleraren en leden van de wetenschap pelijke staf. Vakorganisaties willen praten met KLM (Vervolg van pagina 1) één van de pijlers van het personeels beleid dient te zijn de gelijkberech tiging van allen, de in de K.L.M. werk zaam zyn. De besturen der bedrijfsgroepen bur gerluchtvaart blijven bij hun mening dat het heengaan van drs. v. d. Beugel moet worden betreurt. Naar hun inzicht dient in de nieuwe directie een met de beteke nis en de waarde van de factor arbeid overeenkomende plaats te worden inge- In hun brief aan de leden delen de be sturen mee dat de eerste fase de reor ganisatie aan de top van de K.L.M. thans gaande is en dat de tweede fase zal bestaan uit het op papier zetten van do reorganisatie van het bedrijf onder de top de bepaling van het nieuwe beleid. Een ander zal zo spoedig mogelijk daarna tot uitvoering worden gebracht. „De besturen van de samenwerkende vakorganisaties zyn vast voornemens de vinger aan de pols te houden", aldus de brief verder. „Zy realiseren zich dat zeer in het bijzonder in de nu vóór ons liggen de tijd meningen en opvattingen over het :e voeren beleid zullen botsen". Minstens 2.000 ontslagen Naar wij voorts vernemen wordt het In de kringen der vakorganisaties van groot belang geacht, dat het vertrouwen ii het enthousiasme vóór de K.L.M., zover dat door de jongste gebeurtenissen is geschaad, zo spoedig mogelijk worden hersteld bij de employé's die het bedrijf in de toekomst zal willen behouden. En wat betreft degenen, die ontslagen moe ten worden, wordt gehoopt dat zij het be drijf met een „gouden handdruk" zullen kunnen verlaten, evenals de 2000 ployé's in en buiten Nederland, die sinds 1 april reeds werden ontslagen, dat kon den. Verwacht wordt dat er nogmaals tenminste 2000 employé's geleidelijk zul len worden afgevoerd. Chroesjtsjef toch naar W.-Berlijn De Westduitse regering overweegt of zU premier Chroesjtsjef voor een bezoek aan West-Berlyn zal uitnodigen, als de ze volgende week in Oost-Berlyn het zesde congres van de Oostdultse con nlstische party bywoont. Dit verklaarde de nieuwe minister voor zaken Duitsland betreffende, dr. Barzel. Volgens hem zal de Westduitse regering ook spreken over de mogelyk- heid dat een lid van de bondsregering naar Oost-Duitsland gaat om met de premier te spreken als deze zulks zou Vlak voor Ohroesjtsjefs belangrijke reis naar Oost-Berlyn, waar naar alle w schynlijkheid de stryd met China voorname plaats zal worden ingeruimd, heeft nog een staat zich solidair ver klaard met de Sowjetunie. Het is Bui- ten-Mongolië, bufferstaat tussen de Sow jetunie en China. De premier van Buiten-Mongolië is pas in zijn land teruggekeerd van zijn reis naar Peking, waar hy een grens verdrag heeft ondertekend. Hy hekelde „de dogmatische benadering van vraag stukken van onze tijd door Albanese leiders en diegenen die hun steun ge ven". Dit dogmatisme zou onherstelbare schade toebrengen aan het communisme. Op rijksweg 43 is onder Leek het echtpaar J. Boerema met zyn auto tegen een bus gebotst. Mevrouw R. T. Boerema- Falmer (58) kwam om het leven, haar man (68) werd gewond. De bus kwam ii een sloot terecht Bij een ontploffing in een myn in Oviedo (Spanje) zyn gisteren vier mijn werkers omgekomen en tien gewond. Twaalf mannen wisten ongedeerd te ont snappen, na drie uur opgesloten te heb ben gezeten. Sensationeel begin Hoogoventoernooi Jarige Piluik gaf pion cadeau De eerste ronde van het 25e Hoog ovenschaaktoernooi heeft de pessi misten in het ongelijk gesteld. Pes simisten zijn in de schaakwereld de genen, die reeksen remises voorspel len, omdat de meesten het kat-uit- de-boom kijken zouden prefereren. Reeds na enkele minuten kon felle strijd worden geconstateerd. Het getal acht eist een toelichting. De ontmoeting GerebenLangeweg werd namelijk uitgesteld, omdat Langeweg juist dinsdagmorgen van een meester- toernooi uit Italië terugkeerde, na. 12 uren in een trein te hebben gestaan. Vermeldenswaard is wel dat hij in een Nederlandse ochtendkrant las, dat hy deelnam in de hoofdgroep van het toer nooi. Oorzaakvertraging van de post. De uitgestelde partij wordt nu vrydag ge speeld. Dan hebben de matadoren hun eerste rustdag. Het sensationeelste dat het publiek be leefde was het verblufte gezicht van grootmeester Averbach, toen hy in een ons inziens betere stelling in praktisch één zet mat ging. Stahlberg verrichte dit feit. Hy was overigens ten minste net zo verbaasd als zyn grote collega. Een dergelijke blunder komt hoogstzelden voor. Pilnik was jarig. Gaf hy daarom een pion aan Pirc cadeau? Deze visie is ver moedelijk wat optimistisch, daar het ge schenk nogal bedenkelyk was. In het ge vorderde middenspel namelijk kreeg Pil nik een aanval en toen het stellingsbeeld te troosteloos werd boog Pirc, met uitziende blik, het hoofd. In dit toernooi geldt de zgn. dertig- zetten-regel. Dit betekent dat de spelers zonder toestemming van de wedstrijdlei der niet voor de dertigste zet remise mo gen geven. Er valt voor deze maatregel, op het jongste congres door de FIDE inge voerd, wel wat te zeggen, doch nog veel Dr. Trifunovic en Ivkof demonstreer den dit. Zy maakten remise op de 31ste zet. Het waren er tien teveel. Tenslotte loont het de moeite zich in de psyche van Tan te verdiepen. Hij capituleerde na 23 zetten tegen Van den Berg (wit), die weliswaar een plüspion had, doch zeker nog ongemakkelijkheden moest oplossen. Tan achtte de positie ob jectief verloren men kan het met hem eens zijn doch stelling en bewijs liggen in het schaakspel nogal eens ietwat var elkaar verwijderd. Tan had zich dat be wijs kunnen laten tonen. De tweede en derde ronde worden vandaag en donder dagmiddag gespeeld. Averbachs blunder Stahlberg heeft zyn eerste punt verdiend. Weliswaar hielp zyn te genstander Averbach hem een handje door een enorme blunder te maken. Een blunder, die tot dc uitzonderingen behoort in een der- gelyk toernooi als in Beverwyk. Hieronder treft u de eindstelling aan met de laatste zetten. U kunt dan zelf beoordelen hoe groot de blunder was. Wit Stahlberg: bgl, del, tal, tel, De stelling zag er als volgt uit: Wit Stahlberg: Kgl, Del, Tal, Tel, Lfl, Pe3, pionnen a2, c3, f2, g3 en Er volgde: 22 Pdl, Td3; 23 Le5, Dc6; 24 Lg7. Lh3 25 Dh6: schaak en mat. STAHLBERG hartelijk bedankt. Van den Berg (Ned)Tan (Ind) 10; Robatsch (Oostenrijk)—Bronstein (Rus land)' Vi.Vz\ Van Scheltinga (Ned)— Donner (Ned) bVz', Matanovic (Z SI) O'Kelly de Galway (België) afgebr; Pil nik (Arg)—Pirc (Z SI) 1—0; Trifunovic (Z SD—Ivkof (Z SI) Vz—Vz\ Gereben (Israël)Langeweg (Ned) uitg; Stahl berg (Zweden)Averbach (Rusland) 1—0; Parma (Z SD—Milic (Z SI) afgebr. Jeugdschaak in Groningen Zuidema is gisteren een half punt uit gelopen op zyn naaste belager in het int. jeugdtoernooi te Groningen, de Brit Richardson. Deze laatste speelde in de zevende ronde gelyk tegen Riemersma. terwijl Zuidema van Noorda won. Zuidema (Ned.)—Noorda (Ned.) 1—0. Rl- cbardson <GB)—Riemerema (Ned.) J - Van ia—Dietrich 10. ronde: 1 Zuidema pt.: 2 Richardson 5% Pt "- 3 School Schaatswedstrijden 10 Januari: Graft: nat. langebaanwed- 10 januari: Sluis: Int. wedstrijd over 31 10 januari: Maasland: 100 km wedstrijd kampioenschap Junioren korte baan 15 langebaan. Afstand 500 i I O Nieuwe Rijn 54 - Tel. 23308-22768 2 ons toffees 25 ct., Peulvruchten BRUINE BONEN. kg 0.19 GROENE ERWTEN. W kg 0.39 SPLITERWTEN, b kg 0.49 KAPUCIJNERS, b kg 0.45 VNZEN, b kg 0.75 Blikgroenten TUINBONEN, per pot 0.89 >OPERWTEN. literblik 0.89. 0.75, 0.69 SPINAZIE, literblik 0.55, 0.50 ERWTEN en WORTELEN literblik 0.55 SPERZIEBONEN, l.blik 0.79 APPELMOES, literblik 0.75 TOMATENPUREE. 4 bl. 0 50 NASI GORENG. lltcrbl. 1.15 PATENTBLOEM p. kg 0.55 Gebroken RIJST, 2 kg 0.98 SIAMRIJST, per kg. 0.85 PRUIMEN, per pond 0.75 TUTTI FRUTTI, b P- 0.55 MIE, per pond 0.59 Hogewoerd 115 TELEFOON 23226 VRAAGT voor haar EXPORT-afdeling Vereist worden typediploma en enige kennis der moderne talen, terwijl steno tot aanbeveling strekt. Geboden wordt afwisselend werk in een prettige omgeving. Sollicitaties te richten aan de afdeling Personeelszaken, Vliet 15, Leiden. ALGEMEEN ZIEKENFONDS „ALPHEN EN OMSTREKEN'' Op de administratie kan voor direct worden geplaatst EEN AANKOMENDE KANTOORBEDIENDE ekt lot aanbeveling. de Directeur Postbus 23 te Voor de bezorgdienst vragen wij een in het bezit van rijbewijs. Aanmelden dagelyks van 9—6 uur, behalve zaterdags. PENSEEL HERENKLEDING HAARLEMMERSTRAAT 175 LEIDEN DE TOMBE DEMENINT, accountants RAPENBURG 27 LEIDEN vragen: Geboden wordt: een aantrekkelijke en afwisselende werkkring, waaraan o.a. studietoelagen verbonden zijn. Sollicitaties worden ingewacht aan bovenstaand adres. Telefoon 21145. Gevraagd voor spoedige indiensttreding een administratieve kracht Sollicitaties te richten aan S. A. v. Leeuwen N.V.. Inter nationaal verhuis- en transportbedrijf. Verhuur van kraan wagens en vorkheftrucks, Zoeterwoudseweg 7, Leiden. Personeel gevraagd Meisje in de huishoud. gevr. voor hele dagen. Pret tige werkkring. Aanm. na 4 uur. Pr. Irenelaan 11 Oegst- geest (by Marelaan). Net meisje gevraagd v. winkel en huishouding van half negen tot 1 uur. 's Za terdags tot 4 uur. J. Rietkerk Lage Ryndyk 20 Leiden. Werkster gevraagd voor 2 ochtenden per week. Dijk- straat 30, tel. 34561. Gevraagd: winkeljuffr., r halve dagen. Banket bakkerij Roteleur, Haarlem merstraat 67. Administratieve kracht gevraagd per 1 maart. Ver eisten: MULO. steno en ty- Alb. D. den Haan en Sandtlaan 26 Rijnsburg. Byverdiensten. Bezor gers gevraagd voor ochtend blad, 20, 25 per week. Aanmelden Dagblad de Tele graaf, Breestraat 30 Leiden. 0 Gevr. fl. verkoopster in winkel in wol en lingerie. Centr. stad. Woltand, Haar lemmerstraat 196A Leiden. Tel. 23214. 0 Doktersgezin te Oegst- geest met 2 jonge kinderen, zoekt meisje voor hele of halve dagen. Tel. 51570 of br. onder no. 207 Adv. Bur. „Rynland", Leiden. Si Mevr. Luijendijk, Prins ernhardlaan 60, Oegstgeest zoekt per 1 febr. as. flinke zelfstandige hulp in de huish. Evt. intern. Doktersgezin, tel. 01710-51812 (na 7 u's avonds) Gereedschappenfabriek vr.: verkoper. Bij voorkeur inge voerd by de groothandel en in bezit van rijbewys B-E. Br. met uitv. inl. onder no. R 8122 bur. v. d. blad. Personeel aangeb. 0 Net meisje b.z.a. als hulp in de huishouding voor de ochtenduren. Liefst in Oegstgeest Br. onder nr. 5131 v. d. blad. Banketbakker, 24 jaar, o"ngeh. wil na 3 jaar van werkkring veranderen. Br. onder nr. 5132 bur. v. d. bl. Woningruil Wonlrgrnii: aangeboden te Rotterdam, bovenhuis 2e etage, bev. 6 krs., badk, teL Gevr.: 4 of 3 kamerflat omg. Leiden, bij voorkeur Oegst geest. Tel. na 18.00 u. 01710- 53965. PRIJZEN VOOR KOERIERS: I TOT 30 WOORDEN1.50 ELK WOORD MEER0.10 KOERIERS WORDEN ELKE DAG GEPLAATST Te huur gevraagd Jong echtpaar zoekt ONGEMEUB. KAMERS met gebr. v. keuken. Vr. ge negen huishouding te doen. Br. bur. v. d. blad nr. 5130. Te koop aangeb. Te koop, z.g.a.n. JONGENSWINTERJAS 14 a 15 jaar; damesmantel m. 44 en 2 binnen en buitenban den 28 1 b. Genestetstraat 106 Leiden. 0 Uitbreiding vergunningen Deze kunt U verkopen, ver huren: warme en koude kas ook B. Er is nog plaats warme kas van 1 april1 dec. tegen hoge prijs. J. Elstgeest Roelof arendsveen, Telefoon 01713-291. 0 Kredieten tot 4000. Voor aankoop meubelen woningtextiel. Vraagt gratis folder. Discrete behandeling en zeer lage aflossingen. Postbus 1083 Rotterdam. 0 Wegens vertrek Tomos bromfiets, ger. 2600 km. a.n. met garantie en 1 s< cebeurt. Prys 300 onder nieuwwaarde. Spoed. 26716. 0 Te koop, in goede staat verkerende trec.hterhaard, merk Ambra. Voor nootjes III of IV, cap. 12.500 K.cal. TeL 25827 na 7 uur. Diversen 0 Matrassen opmaken, by- vuilen en van nieuwe tyk voorzien, doet W. F. v. d. Berg, Volmolengracht 17 tel. 25502, al meer dan 30 j. By afspraak in 1 dag gereed. Gaarne- gever» wy prijzen op. 0 Meubelhandel „Mors- poort". Ruimer keus eet- hoeken, bergmeubelen en bergkasten. Wandmeubelen naar eigen ontwerp. Mors- straat 58. Ook uw rybewys ligt klaar! 10 lessen VW 69, p. les 7,50; 10 lessen DAF 64 p. les 7.-. Desgewenst wor den de lessen in de moderne talen gegeven. Kwak'! keersinst. o.l.v. oud-e nator. Zoeterw. Singel 104, Tel. 22803. S Haard defect. Kolen of iestook. Ook voor repara ties kunt u op Oudshoorn rekenen. Haarlemmerstraat 160-165b. Tel. 25799-25791. 0 Een nieuw bed, een kwes tie van vertrouwen!! De grootste sortering tegen de laagste prijzen by de Klei ne Winst, Haarlemmerstraat 51. Leiden. 0 Autorijschool „Roman", gediplomeerd A.N.W.B. en vakgroep instructeurs. Les met nieuwe Taunus 17M '62. Ook verlengen wy uw rij bewys. S. W. Roman, Serin genstraat 26, Leiden. TeL 23112. Hy loopt weer puik met onderdelen van Struik Tel. 01710—22026. 0 Maag van streek? Risp maagtabletten helpen direct, ook bij zuurbranden! 32 Risp tabletten 1. 0 Nieuwe kapokmatrassen in vele prijzen en verschil lende damasten, ook de keur kapokmatrassen worden door my persoonlyk gemaakt. W. F. v. d. Berg, Volmolengr 17. Tel. 25502. Bijvullen en over trekken van matrassen in 1 dag gereed. Wy verzorgen al uw druk werk tegen blliyke pryzen, o.a. visitekaartjes, geboorte kaartjes, verlovingskaartjes. Prima afwerking en vlotte bediening. Halpa Vulpenser vice, Haarlemmerstraat 64. Naast Muziekhandel Gé Ho- fenk. Voor inwoning hebben wij speciale aanrcchtbladen met gootsteen, tegelbodem en koperen plug. Dit in zeer voordelige prijs. Fa. Jac. Ar- noldus en Zn., Minnebroe dersgracht 9. TeL 21510— 24166. I 12 lesuren voor 49. 'onkelnieuw lesmateriaal. Gediplomeerde instructeurs. Erk. Bonds Autorijschool „De Centrale", Veerstraat 31. Tel. 24600 (na 19 uur). 0 Stryklnrichting Ozon voor uw fyne was. H. Ryn dyk 34a. Tel. 22675. 0 Verhuur v. nieuwe luxe automobielen, o.a. Mercedes, Opel, Simca, V.W. en DAF. Bierman's Automobielbedrijf Oude Singel 66 Leiden. Tel. no. 34403. Rooyackers „König" voor kwaliteit, garantie service. „König" naaimachines „König" wascombinaties „König" wasmachines „König" centrifuges „König" stofzuigers Leiden, Da Costastraat 41. TeL 31324, Alphen a. d. Rijn Toussaintstraat 59. Tel. 3753. 0 Accu accu accu a Accu accu accu a Accu-service Groenen Nieuwe Ryn 106, Leiden. Tel. 01710—23140. 0 Wasmachines f 135.- Nog enkele dure machines, iets beschadigd f 155.— Centri fuges. Fa. Dusoswa, Turf markt 1—3. Tel. 24409. 0 De Sleutelkoning. Bijma ken van alle sleutels, repa reren, veranderen en leve ren van elk slot. Haarlem merstraat 23 (by de Over dekte),^ tel. 33958. Levering aan Rijk en gemeente. Za terdagmiddag en maandag morgen gesloten. 0 Dames, weest voorzich tig met uw haar. Wy geven u advies en volledige garan tie op al ons werk. Kapsal. L. van Tongeren, Levendaal 104. Tel. 23612. Ryksstraatw. 709, Wassen. Tel. 01751-8316. door de bekende voetspecialist van de DUREA orthopaedische schoenfabrieken op: DONDERDAG 10 JANUARI 1963 van 1012 en van 25 uur voor BETERE SCHOENEN BREESTRAAT 165-167 LEIOEN r Onze steun- en gemakschoenen sortering van de bekendste merken OVERTREFT alles. 0 Trouwplannen?? Als eer ste in Nederland presenteert „Het gespecialiseerde trouw- autobedryf' de nieuwste Chryslers. Vr. inl. De Jong, Zeemanlaan 12 A. Telefoon LEIDSCHE KUNSTKRING I ==-| ..VOOR ALLEN" |-== STADSGEHOORZAAL - DINSDAG IS JANUARI g u QUARTETTO CARMIRELLI m.w.v. Mozart, Malipiero en Beethoven 'Lid dag. bij de fa. Bender. Hogcwoud Servaas> Koornbrugsteeg 5 en des avonds aan i Gas en Electricltelt ADMINISTRATIEF PERSONEEL (mnl. en vrl.) Het bezit van een Mulo- of Boekhoud- diploma strekt tot aanbeveling. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de afdeling Personeelszaken van voornoemde Fabrieken, Lange- gracht 70, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 8