w- KLM heeft nu behoefte aan nieuwe structuur RENNIES Dr. von Hassel vandaag al op zijn departement BBL I /fl» wam n BI - tJÊM Zuurbrand - oplaaiend vanuit de maag Cubaanse gevangenissen zijn martelplaatsen Voorarrest Augstein verlengd Snelle fotografie Bomaanslag in Ghana Jk een. doufce Ky, WOENSDAG 9 JANUARI 196J Volgende week beëdiging '(Van onze correspondent in Bonn) Ofschoon hij pas volgende week woensdag zijn ambtseed voor de Bondsdag zal kunnen afleggen, zal de nieuwe Westduitse minis ter von defensie dr. Kai-Uwe von Hassel (49) vandaag uit handen van bondspresident dr. Lübke zijn benoemingsoorkonde in ontvangst nemen. Ook zal de nieuwe be windsman vandaag reeds het de partement van defensie van zijn voorganger Franz Joseph Strauss overnemen. Amerikaans® minister van buitenlandse xaken George Ball, die in opdracht president Kennedy nadere inlichtii Jcomt brengen ook aan bondskanse lier Adenauer en minister van buiten landse zaken Schroder over de op de Bahama-eilanden genomen militaire be sluiten. Deze besluiten en de consequenties die zij zullen hebben voor de strategische conceptie der N.A.V.O. zijn trouwens de eerste problemen, waarmede de nieuwe bewindsman in de voormalige ka- terne in de Ermekeilstrasse in Bonn sieh zal moeten bezighouden. Braziliaanse president krachtig gesteund in strijd om meer macht Brazilië uitgebrachte stemmen van het tondag gehouden referendum blijkt te voor het verlenen van meer macht i president Goulart. Slechts een mil- Ein kiezers blijkt te staan achter het idige parlementaire systeem, dat vijf tien maanden geleden werd ingesteld met het doel Goulart In zijn bevoegd heden te beperken. de voorbereidende bespre- ingen voor de instelling van een nieuw kabinet. Het huidige, onder presidium l Lima, treedt 31 Januari af, als het uwe Congres, dat ln oktober is ge kozen, wordt beëdigd. Saoedi-Arabië haalt troepen uit Koeweit Saoedl-Arabië heeft besloten zijn mili taire contingent ongeveer duizend man sterk uit Koeweit terug te trekken. De militairen zijn dn 1961 naar het olie rijke Koninkrijk gezonden om het, na de uittocht van de Britten, te bescher men tegen een mogelijke aanval door Irak. De regering van Koeweit heeft te ken nen gegeven, dat zij geen hulp meer nodig heeft. door de talloze affaires waarin zijn op perste chef Strauss verwikkeld raakte betekent het optreden van dr. von Hassel vooral een periode van innerlij ke rust. Verder zal het accent ook on der von Hassel op het politieke en niet op het militaire blijven liggen. Dr. von Hassel is misschien wel een Pruis, maar hij is allerminst een militair. Hij is door-en-door burger, die overigens uit zijn tijd als minister-president van Slees- wijk-Holstein de beste relaties met de „Bundeswehr" die hem en zijn land herhaaldelijk bij natuurrampen, o.a. de kustoverstromingen van het vorige jaar, heeft geholpen meebrengt. Van het optreden van von Hasael ver wacht men zowel ln het ministerie als bij de troep de Invoering van een ge heel nieuwe stijl. Affaire# zijn onder von Hassel niet te verwachten en Intriganten hebben bij hem geen schijn van kana. Keulen: ,Ratapoil' niet zomaar terug Het bronzen beeld „Ratapoil" van de tekenaar Gustave Daumier, dat door de Nederlandse miljonair E. Th. Reintjes ln bruikleen werd afgestaan aan het mu seum in Keulen, zal niet zonder meer de V.S. worden teruggestuurd op de 'an de nakomelingen van de Joodse bankier Goldschmidt uit New York. De Arnhemse rechtbank heeft inder tijd bepaald dat de heer Reintjes het beeld aan Goldschmidt terug dient te geven. Hij had het in de oorlog op een veiling gekocht. De Goldschmidts waren Inmiddels gevlucht naar Amerika. Het museum in Keulen zal pas over het beeld kunnen beschikken na het over lijden van.de heer en mevrouw Reintjes. Erkend als prins van Roemenië Het Franse hof van cassatie heeft gis teren het recht bevestigd van Mirceano Lambrino om zichzelf Roemeens prins te noemen. Uitgemaakt werd dat hii recht heeft op de helft van het landgoed "sn de vroegere koning Carol. Volgens het getuigenis van het hof is Carol, toen kroonprins, in het geheim getrouwd met Marie Valentine Lambri no. Het huwelijk werd in 1918 ln Odes- sa gesloten. Mirceano werd uit dit hu welijk geboren, maar het werd door een Roemeens hof om staatsredenen ont bonden. Mevrouw Lambrino werd ver bannen en voedde haar zoon in Frank rijk op. Later trouwde Carol met prinses He lena en zij kregen een zoon Michael, die later koning van Roemenië werd. Nadat koning Carol ln 1953 in Lissa bon stierf, begon Mirceano Lambrino met processen om erkenning te verkrij gen. Portugese gerechtshoven bevestig den zijn eis in 1955 en verschillende Fransen hebben hem ook erkenning ge geven. Mirceano vocht echter tegen uitspra ken van lagere gerechtshoven en bracht het geval voor hot Cour de cassation dat gisteren de definitieve uitspraak ge daan heeft. 't Vuur zit w«er tot in da kaal. Vliegers zijn blij met Larive (Van een redacteuren) Aan die kwaal kunt U een halt toeroepen. Bij de geringste aanwijzing Rennies nemen. Die blussende pijn onmlddellllk en neutrali seren 't overtollig zuur. Met Rennies bij de hand hoeft U geen zorg meer te hebben bij Iedere hap eten. Er kan U niets gebeuren, want één of twee Rennies doven het vuur dlreoL togen brandend maagzuur Ondanks de recente vrijlating ISloten. Zij bleven maandenlang in hun 1 j- y 10r1 cellen. De politieke vijanden van pre- van de gevangenen, die in 19bl mjer Castro moesten alle sanitaire voor bij de mislukte inval in de var-|zieningen ontberen. Zij hadden geen bed- kpnchaai oamaaki wardon hp- den- Seen directe ventilatie. Twee maal KenSDaai gemaakt werden, De diags werden zij doorweekt met emmers Vinden zich op Cuba nog 250.000 ijskoud water, die de plaats van was- personen wegens politieke ver- ,1. grijpen in gevangenschap, terwyl middelenpakketten of medicijnen tienduizenden anderen weer met arrestaties en verhoren bedreigd worden. Het lot van de politieke gevangenen is verschrikkelijk. Zij worden blootge steld aan de grofste vernederingen. De strafgevangenis op Pijnbomenei land, waar vele politieke delinquen ten verblijven is een soort duivelsei land geworden. In de steunbalken van de gebouwen zijn dynamietladin- gen aangebracht, zodat zij in geval van een invasie onmiddellijk opgebla zen kunnen worden. Het terrein is omringd met mijnenvelden. Op Pijnbomeneiland zijn in augustus tenminste 50 gevangenen eenzaam opge- Belgen en Katangezen stonden in de rij voor de levensmidde lenwinkels van Elisabethstad. Na de jongste troebelen is het voedsel weer heel schaars ge worden en d)2 laatste dagen kostte het vaak uren om het nodige eten binnen te halen. Het Westduitse hooggerechtshof heeft gisteren geweigerd de uitgever van het tijdschrift Der Spiegel uit, voorarrest te ontslaan. Hij is sinds! 27 oktober vorig jaar onder arrest op verdenking van hoogverraad. Augstein was een van de tien perso nen die werd gearresteerd in verband met het veel omstreden proces wegens hoogverraad tegen het tijdschrift. Al leen hij en de hoofdredacteur Hans Schmelz, zitten nog opgesloten. Geen van de verdachten is officieel on schuldig verklaard. Ook zijn zij niet in staat van beschuldiging gesteld. Krach tens de Westduitse wet kan een verdach te voor onbepaalde tijd in arrest wor den gehouden terwijl zijn zaak wordt onderzocht. Hij moet echter van tijd tijd voor de rechter worden ge bracht opdat kan worden uitgemaakt of er gronden bestaan voor verdere gevan genhouding. Augstein heeft gisteren een dergelijk verhoor gehad. Het duurde meer dan zes uur. Het hof maakte slechts bekend dat hij onder arrest zou blijven wegens het gevaar van ontvluchten en de mo gelijkheid van het knoeien met bewijs materiaal. De Oostduitse politie heeft gisteren een ontsnappingsweg door een riool on der de Berlijnse muur naar de Franse •ector ontdekt. Maandagavond i6 er het laatst gebruik van gemaakt. Voor de leek zijn weinig dingen zo eenvoudig als het zichtbaar maken van gebeurtenissen die zich in on denkbaar kleine tijdseenheden afspe len. Wanneer men de bewegingen die zich in die tljdsonderdelen voltrek ken immers met razende snelheid op een filmstrook vastlegt en deze film vervolgens met normale snelheid op hetdoek projecteert, zal het hele ge val zich in vertraagd tempo voor on ze ogen afspelen. Klaar ia Keea! De snelheden die nodig zijn om de druppel in alle sta dia weer te geven, vereisen echter al 5000 filmbeeldjes per seconde: de ko gel die de loop van een revolver ver laat vraagt 100.000, de barst in een glas enige miljoe nen beelden per seconde, zodat van de filmstrook prestaties zouden wor den gevergd, waaraan het materiaal onmogelijk kan voldoen. Daarom zijn in de loop der tijden uiterst vernuf tige methoden bedacht om aan deze bezwaren tegemoet te komen. De ve le verschillende systemen op dit ge bied kunnen we uiteraard niet alle hespreken, maar een enkele kunnen we wel even noemen. Wanneer we naar de draaiende schroef van een vliegtuig kijken, zien we niets anders dan een schijf met wat schaduw- en lichtstrepen. Stel nu, dat het apparaat 600 omwen telingen per seconde maakt, dan be vindt de schroef zich telkens tijdens 16/00 seconde ln de verticale stand. Zorgen we er nu voor dat een llcht- flikkering met een periode van even eens 16/00 seconde op de schroef valt cn fotograferen we steeds dit moment, dan zullen we een filmstrook TOCH IS HET ZO! krijgen waarop de schroei voortdu rend in verticale stand is afgebeeld. Is de llchtflikkering echter iets ten achter, dan zal de sohroef op het eerste beeld verticaal staan, op het volgende beeld iets minder, dan weer Iets minder, enz. Gaan we deze film afdraaien, dan vertoont hij een zeer langzaam draaiende vliegtulgschroef. Nu is dit niet zó eenvoudig uit te voeren als het lijkt, want de belich tingstijden dienen synchroon met de draaiende onderde len geregeld te worden, maar on overkomelijke moei lijkheden levert dit voor de moderne electroteohnlek niet op, aangezien men in staat is de fre quentie van electri- sche ontladingen te Hoe het ook zij, door deze methode kunnen sneldraalende machineonder delen bekeken worden omdat de licht stralen het betreffende onderdeel steeds ln dezelfde of In een iets ge wijzigde stand belichten waardoor het lijkt dat dit machineonderdeel stilstaat of héél traag beweegt. Al dus konden vervormingen van lucht- schroeven en aërodynamische ver schijnselen bij vliegtuigen worden bestudeerd. Nog snellere belichtingstijden dan een mlllioenste seconde worden ver kregen door een krachtige vonk een kanaaltje van 31/0 mm te laten pas seren, waardoor bij een belichtings duur van een milllardste seconle de schaduw van een voorbijflitsende ko gel, het barsten van fles en scheuren van draden werd gefotografeerd. En hoe zou de wereld er uitzien bij een vertraagde waarneming? (Nadruk verboden). H. PETTILLON. buitenaf ontvangen. Bezoek was verbo den. Het eten bestond uit half gekookt haaienvlees, droge rijst en waterige kof- In de provincie Oriente werden in no vember vele vrouwen overgebracht naar de Baracoa-gevangenis. Zij werden daar bijeengedreven in een barak. die vroeger voor 30 man gebruikt werd. Drie weken lang moesten zij het zonder si nitaire voorzieningen stellen. Izwestia: Pakjes vragen in V.S. minderwaardig De Izwestia, het Russische regerings blad. heeft zich gisteren laatdunkend5 uitgelaten over een Moskouse familie. het gezin Tltof, (waarschijnlijk geen fa-I milie van de ruimtevaarder) die een familielid in de Verenigde Staten om pakjes met levensmiddelen enz. vroeg. De familie had onder meer geschreven, j dat zij geen brandstof en nauwelijks voedsel had. De Izwestia voerde daarentegen aan, I dat de man aan wie men verzoeken had gericht zelf in Amerika met honger, kou en eenzaamheid had gekampt, toen hij daar op 60-jarige leeftijd was aangeko men. De man. die schrijver zou zijn, had zijn kost als kok bij een rijke fa milie moeten verdienen. Gisteravond is in de Ghanese hoofd stad Accra een bom gegooid tussen een menigte, die zich verspreidde na afloop van een massabijeenkomst die door pre sident Kwame Nkroemah werd bijge woond. Dit Is door het Ghanese minis terie van binnenlandse zaken bekendge maakt. De officiële verklaring zeg^, dat ,een aantal mensen" is gewond en naar lickenhulzcn is overgebracht. Een man is gearresteerd. Voordat hij het stadion verliet, had Nkroemah zich tussen partij- en rege- «iders begeven en reed hij onder toejuichingen van het volk naar buitten. Heit gejuich verstomde plotse ling toen de ontploffing zich voordeed. Voor zover bekend had Nkroemah het stadion reeds verlaten en was de bom niet voor hem bedoeld. Na de ontplof- Russische treiler aan de ketting De Ierse marine heeft gisteren de Rus sische treiler Paltus aangehouden op be- schuldiging van illegaal vissen binnen de Ierse driemijls zone. De Paltus werd aan de ketting ge-1 legd en de kapitein zal formeel in staat j van beschuldiging worden gesteld. Het schip staat onder politiebewaking. I De Paltus meet 300 ton en heeft een bemanning van 25 koppen. Er zijn dit seizoen verschillende incidenten geweest in het Engelse Kanaal. De Britten klaag den er over dat hun netten door zorge loos manoeuvreren van de Russen kapot werden gevaren. De veel besproken overcapa citeit van de verkeersvliegtui gen, ontstaan omdat het aantal passagiers verre ten achter blijft bij het aantal beschikbare plaat sen; de moeilijkheden met de landingsrechten, kortom de hele problematiek die er de oorzaak van is, dat geen enkele belang rijke luchtvaartmaatschappij ter wereld meer tot een sluitende exploitatie kan komen, heeft ner gens tot zulke ernstige interne gevolgen geleid als bij de KLM, Daaruit blijkt, dat er nog andere oorzaken moeten zijn, die de trieste impasse waarin onze na tionale luchtvaartmaatschappij thans verkeert, konden mogelijk maken. Wie iets over dat oorzakencomplex te weten wil komen moet in de nationale luchtvaartgeschiedenis terug tot de grootse Plesman-periode. Plesman, die als eerste in Europa goud zag in de commerciële luchtvaart, die met vi sionaire blik steeds op tijd handelde en daardoor voortdurend de buit kon bin nenhalen, die concipieerde, stimuleer de, inspireerde, wiens geniale visie en overmaat aan aviatische energie de KLM hebben gestuwd in de richting van een wereldmaatschappij, deze Ples man, nu reeds vergeleken met mannen als Coen. De Ruijter en Van Heutsz. heeft altijd zijn kracht in zijn isolement gezocht. Hij was de man, die eigenhandig de lijnen trok en ln feite geen mensen néést zich gedoogde. Hij was er nog -;et aan zoeke den. En ken. vroegtijdig* stierf op de 30ste "de cember van het jaar 1953, was er ln een bepaald opzicht een beleidsvacuum ontstaan. moeilijk punt, W. v. Veenendaal gaf commentaar Nu de KLM opnieuw nogal verontruatend in het nieuws ii hebben wij gepoogd wat meer deze kwestie, waarmee iedere Nederlander zo intens meeleeft. Ook hebben we naar mogelijke perspectieven gevraagd, die toch hopelijk nog wel voor onze KLM aanwezig zijn Onze informator was niemand minder dan de bekende vlieger van het eerste uur Willem C. van Veenendaal, die van 1929 §f tot zijn pensionering in dienst van onze nationale luchtvaart maatschappij is geweest. Hij gaf ons uiteraard zijn persoon- 1 ij k e visie, die men in bij gaand artikel vindt verwerkt. Van Veenendaal, die, zoals men weet, ook een hekend schrijver is, alsmede journalis tieke medewerking verleent zo wel in de dagblad- als in de weekbladsector, is altijd in hart en nieren KLM-er gebleven, hetgeen betekent dat hij er steeds de nodige contacten heeft gehouden en weet wat er leeft. drijf minder fraai begonnen te worden. Kon van Plesman gezegd worden dat hij de wind over het algemeen aardig mee had gehad, deze begon na zijn ver scheiden snel van richting te verande- Onmiddellijk na de tweede wereldoor log had Plesman ervoor gezorgd dat er voldoende vliegtuigen waren om een fors wereldluchtnet mee op te bouwen. (Alleen een man als hij kon erin slagen na een reis naar Amerika met 17 Sky- masters terug te komen). Maar naar mate de tijd vorderde dienden ook én- van c noemd, kwamen opzetten hun deel van het passagiersareaal op. Zowel Europese passagiers, als de zo zeer begeerde dollar-betalende Ameri kaanse. welke laatsten nu eenmaal als toeristen niet primair naar Europa komen om Holland te zien, maar wel steden als Londen, Rome en Parijs, met alle voor de KLM kwalijke gevol gen van dien. Empire-af Nog moeilijker werd de situatie, net toen Nederland emplr«-af was gewor den doordat Indonesië zijn onafhanke lijkheid verwierf. Daarmee was onze onderhandelingspositie Inzake het ver werven en behouden van landingsrech ten aanzienlijk verzwakt, omdat wij in dit opzicht niets meer aan te bieden hadden dan, zoals het wel eena gek scherend maar bijzonder tekenend Is gezegd: landingsrechten op Pampus, Urk en bij Medembllk... Het feit doet zich nu eenmaal voor. dat er geen vrijheid in de lucht be staat en dat elk land hiervan gebruik maakt door het eerst voor zichzélf te zorgen. Werkelijkheidszin moet voeren tot vragen als deze: Dient Amerika, dat zich door Europese maatschappijen al 40 procent van zijn Amerikaanse passa giers zag afsnoepen dat onze KLM zijn vliegtuigen levert, onze luchtvaart maatschappij. terwijl daar niets tegen over kan staan, bijv. landingsrechten in Californië te geven? Wat dat betreft heeft de Indonesische Garoeda (eventueel op grond ook van Amerikaanse politieke overwegingen) daar heel wat méér kansen op dan wij. Ook naties als Italië, Duitsland, de Scandinavische landen, samen wer kend in de SAS, komen in orde van grootte eerder dan wij aan bod. Was het een opzien tegen de enorme taak, was het een typisch gevolg van het beleids-vacuum door het wegvallen van Plesman, dat leidde tot het in 't le ven roepen van het topzware directori um met een president-directeur, direc teuren, bedrijfsdirecteuren en onderdi recteuren, 32 in getal? Een feit is, dat deze organisatorische conceptie niets meer of minder dan een devaluatie van het directeurschap betekende; in elk geval niet altijd een juiste besluitvor ming op kritieke momenten heeft op geleverd. Fatale beslissing In dit verband gaan de gedachten ais vanzelf uit naar de onderhandelin gen over brede. Integrale luchtvaart- samenwizrking binnen de Air Union, welke ln de late vijftiger Jaren plaats hadden. Bekend is, dat de KLM toen 21 procent van het Air Union-geheel is aangeboden, doch dat dit aanbod werd geweigerd omdat men aan ongeveer het dubbele had gedacht. Een fatale beslissing. Typerend is het cijfer waar op de KLM door de Air Union-part ners eind vorig jaar werd gewaardeerd. Dit was nog slechts een derde van des tijds, om precies te zijn 7 procent. Niet ten onrechte is over de Nederlandse houding bij deze onderhandelingen ge zegd dat de KLM toen de bus gemist heeft. Hoewel het effect daarvan nimmer exact is na tè gaan moet in dit ver band ook gewezen worden op de in terne verhoudingen bij dc KLM. Be doeld wordt het mentaliteitsverschil tussen Schiphol en Den Haag, dat zich het afgelopen decennium in toenemen de mate is gaan manifesteren. Nu is een dergelijk mentaliteitsver schil er van nature altijd in praktisch elke grotere werkgemeenschap tussen luk hadden hun verdere praktische op leiding te ontvangen van de mannen van het eerste uur. zoals Smirnoff. Beekman, Viruly, Geijsendorfer. Dui- melaar, Parmentier en Van Dijk. De uitblinkers nu van deze tweede generatie vliegers, allen potentiële aca demici met een br'de belangstelling ook voor het KLM-bedrIJf in zijn totaliteit, waren zeer zeker mogelijke kandidaten voor een zodanige functie op het hoofd kantoor geweest. Dat hun zelfs nim mer om advies werd gevraagd is ln KLM-vltrgers kring en altijd als een grote teleurstelling ondervonden. Nu inmiddels de heer E. H. iHans) Larive als gevolg van het thans begon nen en kennelijk snel te voleindigen sa neringsproces tot directeur in het be snoeide directorium is benoemd, ver anderde deze teleurstelling bij de vlie gers echter in voldoening. Want ook al is hij geen vlieger, het KLM-rliegers- personeel ziet in Larive toch „zijn" Schipper naast God Op grond van zijn kwaliteiten als briljant leider, maar ook op grond van het feit dat hij een realist is. die zelfs in het heetst van het gevecht (da oor log op zee) zelfstandig beslissingen heeft weten te nemen, een man aie, zoals de vliegers het zo graag uitdruk ken, in de ware zin des woords schipper naast God is geweest. Een zware, delicate taak valt de heer Larive mede toe: het terugbren gen van de KLM tot proporties die met ae huidige tijd in overeenstemming zijn. Dit betekent zonder twijfel, vliegers- kringen ontveinzen het zich geenszins, het afvloeien van misschien wel vele personeelsleden. Dat hij daarbij het uiterst haalbare zal trachten te berei ken èn voor de KLM én velen gelooi als Larive ge- E. H. LARIVE -achter-het-bureau zullen 1. Iedere werknemer weet daar van mee te praten. Het is daarbij Wat de KLM betreft lukte dat onder een man als Plesman wonderwel. Maar nadien kon niet verhinderd worden dat dit mentaliteitsverschil langzaam maar zeker in een mentaliteitssplitsing ont aardde. Arbeidsconflicten met dc vlie gers hadden ook dit verschijnsel als achtergrond. Een van de grieven der vliegers is waarom op het hoofdkantoor (dat vol gens velen onder hen nimmer in Den Haag had moeten komen, maar in Am sterdam en nog liever op Schiphol) nooit in een leidende functie plaats is geweest voor een excellente vertegen woordiger van de vliegers, die toch met elkaar de aorta vormen van het KLM-bedrijf. Gedacht werd daarbij met name aan een of enkele KLM-vliegers van de tweede generatie, dat zijn de die als jongen tussen de jaren 1930 '40 luchtvaartbladen als De Vliegwe reld en Avia verslonden, die hun hart toen al volledig aan de verkeersvliege- rij hadden verpand. Jongelui, die ver volgens. na de middelbare school en een strenge selectie op de exacte vak ken de door Plesman-zelf gecreëerde eminente opleiding (thans helaas weet afgeschaft) gingen volgen, nl. tegelijker' tijd Kweekschool voor de Zeevaart in Amsterdam en Nationale Luchtvaart- school. Jongelui, die tenslotte het ge- W. VANVEENENDAAL niet vertrouwen en dat is onder de huidige omstandigheden al heel wat. Al eerder is erop gewezen dat Neder lands positie in de wereld een verdwij- tenproblemen) maakt het voor ons land nu eenmaal onmogelijk er zo'n grote luchtvaartmaatschappij op na te hou- Géén hoogmoed groepering van het lljnennet. geen aan delen op de markt, de uiterste effi- clëncy, een elegant afvloeien van per soneel op grond van o.m. anciënniteit en selectie. Voorts: voorzieningen voor jongeren die dienen af te vloeien, d.m.v. bijvoorbeeld overbruggingstoela gen waardoor herscholing kan volgen en last but not least het opnieuw aan kweken van een hechter broederschap onder élle KLM-ers, zoals die er vroe ger was. zij het dan op sndcre wijze, want de tijd van pionieren is immers voorbij. Dat de KLM ten onder «ou moeten gaan gelooft niemand die erover kaai oordelen. Er dient thans een klei nere KLM te ontstaan, wl?r vlag overigens over de gehele wereld kan blijven wapperen. Dat vlagvertoon al leen a! is een vooralsnog te verlenen overhcidsubsldie meer dan waard. Daarbij dient een verborgen, een latente kracht van deze maatschappij zodanig in haar nieuwe structuur te zijn begre pen, dat de KLM bij kerend tij kan toeslaan om terug te win nen. Die kentering kómt zo goed als zeker. Want de verkeers- luchtvaart staat in feite nog steeds aan het begin van een grootse ontwikkeling! I De 16-jarige Luciana Vecchi heeft op een feestje zo heftig de twist gedanst dat zij haar rechterbeen heeft gebroken. Pas een dag na de festiviteiten kreeg zij last van haar been en kon de dokter de breuk constateren. I In Wiesbaden kent men het jaarlijkse kerst- boomverbranden niet, waardoor steeds weer het probleem ,,waar blijven we met de boom" actueel werd. Het gemeentebestuur heeft nu een mobie le destructie-inrichting aangeschaft, die in één ronde vierhonderd kerst bomen opslokt. Bij proefnemingen had de .veelvraat" reeds ande re sterke staaltjes laten zien, zoals bet opslokken van matrassen en afge dankte fietsen. I En het laatste bericht over de ruimtevaart: lledjesfabrikanten in de Sowjetunie hebben een „lied van de ruimte" ge maakt, waarin de vluch ten worden bezongen, maar onze aarde de bes te plaats in het heelal wordt genoemd. De eer ste vier regels luiden: ,.'k Weet zeker, vrien den, 't komt zover en 't zal niet lang meer duren, dat wij van hier naar elke ster rakettentreinen sturen." I Proeven in de Sowjet unie zouden hebben aan getoond dat het ijs van gletsjers tweemaal zo snel smelt wanneer men er kolengruis op strooit. Men wil zomers door vliegtuigen dit gruis la ten uitstrooien en men verwacht dan ten gunste van de landbouw een ho ger peil van de rivieren. I Een Franse archeolo gische expeditie heeft in Noord-Soedan een onge veer vierduizend jaar oud fort ontdekt. Het lag op de top van een berg bij het dal van de NUL I Bestudering van Ve nus vla radio en radar iou hebben uitgewezen, dat de planeet er als volgt uit ziet: een droge woestijn, waar winden waaien met een snelheid van honderden kilome ters per uur en waar een temperatuur heerst van 300 graden Celcius. Deze gegevens zijn ont leend aan twee bekende laboratoria in de V.S. I Nog een berichtje over de ruimtevaart, maar dan meer ruimtevaart vanaf de grond. Donald' K. Slayton is benoemd tot chef-astronaut en| moet de negen nieuw ge kozen ruimtevaarders opleiden en terzijde staan. Slayton is zelf af gekeurd als ruimtevaar der en fungeert voortaan als „kloek", zoals de NASA het noemt. I (Advertentie) echte PIJNSTILLER Hebt u griep die zo echt in uw botten is gaan zitten? Jaag hem eruit met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Sallcyl-vriJ en daardoor geen maagklachten. WITTE KRUIS Originele stunt van communisten Leden van de communistische jeugd- federatie in Buenoj Aires hebben een originele stunt uitgehaald. Zij drongen het bedieningsbureau van een lichtkrant binnen en ver-'ingen nieuwsberichten door de leus ..Maakt een einde aan de huidige honger onder de bevolking en laat alle politieke gevangenen vrij". Daarna vertrokken zij weer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5