Nieuwe wordt Visserij golfjes afslag in Den Helder 16 januari geopend W oningbouwvereniging Spinoza hield jaarvergadering P.v.cLA. drie lijsttrekkers Plan voor centrum met 162 winkels Melkproduktie zal ook in 1963 belangrijk stijgen -JE Rotterdam wil groeien K.L.M. deze week niet in Tweede Kamer? Interpellatie min. Lmis MEL WE LEIDSE COURANT 4 WOENSDAG 9 JANUARI 1963 In Den Helder ral op 16 januari een nieuwe visafslag worden geopend. Hoe be langrijk deze gebeurtenis Is. wordt wel gekenschetst door het feit, dat de directeur der visserijen, ir. F. J. Lienesch, de nieuwe afslag persoonlijk ral openen. Lange tyd heeft Den Helder voor de grote moeilijkheid gestaan, dat het «r maar niet in slaagde voldoende ..gewicht" aan zijn functie als vissershaven te geven. Men had wel een flinke aanvoer van platvis, maar voor garnalen bijvoorbeeld had men de concurrentie te duchten van Den Oever en deze concurrentie bleek zeer geducht. De grote moeilijkheid voor Den Helder was, dat men er te weinig vraag had. Men slaagde er niet in de grote handelaren naar Den Helder te krijgen, want om daarin te slagen zou men eerst een gevarieerd aanbod van vis moeten kunnen opleveren. Maar wanneer krijgt men een groot aanbod? Wanneer de vissers zeker weten, dat ze In een bepaalde haven de beste prijs zullen krijgen. Dat was in Den Helder ech ter bepaald niet het geval en men rag dan ook steeds weer hoe vissers hun vis per as" naar IJmulden brachten omdat de prijzen in deze grote vissershaven waar de vraag geconcentreerd is nu eenmaal hoger liggen. Men stond in Den Helder dan ook voor een vicieuze cirkel en jaren heeft men vruchteloos getracht deze te doorbreken. Door de nood gedwongen (Rijkswater staat moest de kust beveiligen) moest men de visafslag verplaatsen en toen heeft men van de nood een deugd ge- De afslaghal zal naar behoefte worden ingedeeld in een afslag- en een verwer kingsruimte. Er is verder een dienstge bouw, dat toegankelijk is van uit een bordes, dat over de gehele diepte van de hal doorloopt Daarin zijn ondergebracht de kantoorruimten, de was- en verblijfs- ruimten voor de vispakkers, een kanti ne (ook voor het publiek toegankelijk) en de overige dienstruimten. De vloer van de hal helt naar de waterkant. Dit komt het reinigen ten goede. Aan de ha venzijde is de wand van de kantine gro tendeels van glas, zodat men daardoor een uitzicht over de haven heeft Deze kantine is elke dag tot tien uur 's avonds geopend. Voor de vissersschepen is er een aanlegmogelijkheid aan de kade naast het afslaggebouw. Men kan enkele schepen tegelijk lossen. De vis kan snel worden gesorteerd, afgeslagen en aange voerd. Uit al deze dingen blijkt wel dat men op grond van ervaringen in andere vlsafslagen heeft gestreefd naar een doelmatig geheel zonder enige overbo digheid maar zakelijk. Men streeft er in Den Helder evenals in tal van andere plaatsen naar een deel van de IJmuiden- se „koek" mee te pakken, want op za terdag gaat men daar veilen. Het zal belangwekkend zijn om te zien of men er in zal slagen een deel van de Harling- se of Urkse klandizie over te nemen, omdat men nu eenmaal dichter bij de Noordzee is. Groot is die kans naar het ons lijkt niet. omdat de schepen toch het IJsselmeer ontmoeten. Voor Katwijker schepen zou er echter wel eens een kans in kunnen zitten. Veel zal daarbij af hangen van de vakbekwaamheid waar mee men 3e nieuwe hal zal benutten en van de prijzen die er zullen worden gemaakt. Een enorm voordeel tegenover de oude afslag is zonder meer al dat de vis nu niet meer van de kade naar de afslag behoeft te worden gereden. Een groot verlies aan arbeid en tijd is hiermede voorkomen. Verre visserij De volgende schepen zullen waar schijnlijk aan de verre visserij deelne- IJMUIDEN: IJM 37 Delft (Rederij n.v. Visserijonderneming voorheen J. C. Pronk); IJM 5 Maria Elizabeth (n.v. Soheepsexploitatiemaatschappij de Mare- zaten); IJM 99 Egmont (n.v. visserij- maatschappij Batavia); SCH 135 Cornelia Maria (rederij Cornelis Vrolijk). KATWIJK: KW 15 Rijnmond 1 (rede- j n.v. Rederij en Harlnghandel N. Par- levllet jr „Rijnstroom"); KW 144 Corne lis Den Duik (Rederij en Handelsmaat schappij v,h. C. den Duik); KW 39 Wil- helmina Johanna (n.v. Visserijmaatschap pij Kennemerland). T woningbouw staat in Rijnsburg nog altijd in het brandpunt van de belangstelling. De grote zaal van „Jeugdhaven" was gisteravond dan ook geheel bezet. De woningbouwvereniging „Spinoza" Rijnsburgs groot ste huizenbezitter, hield daar haar jaarvergadering. Aantal werklozen in bollenstreek sterk gestegen (door kou) Aaard ook de werkzaamheden op de hloembnllenkwekertjen volkomen stil ge legd. Het aantal werkloze bollenarbei- ders is in de laatste ttJd dan ook fors opgelopen. In enkele weken steeg het van 10 tot 236. Het aantal werkloze bouw vakkers steeg van 6 tot 24. er kwamen ook meer tuinarbeiders beschikbaar (en kele weken geleden nog één werkzoeken de in deze sector, nu 43) het aantal losse arbeiders kwam van 11 op 62. vissers van 3 op 65. In de andere sectoren is de invloed van het winterseizoen min der merkbaar. Het totaal ging hier van 89 i 122. Begin van het nieuwe jaar had het Gewestelijk Arbeidsbureau te Lisse 552 werkzoekenden geregistreerd, terwijl dat aantal enkele weken geleden nog geen 120 bedroeg. Zijn deze cijfers verontrustend? Neen, zegt de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Lisse, de heer G. F. B Maas. In totaal is het aantal werklozen 100 hoger dan een jaar geleden. En dat betekent op een gebied met 100.000 in woners onder het gewest Lisse vallen niet alleen de bollenstreek gemeenten maar ook Noordwijk. Katwijk. Rijnsburg en Valkenburg immers een stofje aan de weegschaal. Hoe het komt dat er 100 meer zijn? Om te beginnen natuurlijk de weersom standigheden. Kon men vorig jaar de mensen uit de bollenseetor die werkloos werden „doorbemiddelen" naar de ha vens in Rotterdam en Amsterdam, de Hoogovens of de kabelfabrieken, thans gaat dat minder vlot Daarnaast kreeg men te maken met gerepatrieerden uit Nieuw Guinea (twintig lieten zich als werkzoekenden inschrijven) en de „ge broken" weken van vlak voor en vlak na de jaarwisseling zetten ook hun stem pel op de mogelijkheden van tewerkstel ling. Enige cijfers van verleden jaar begin januari en nu: nu 24 werkloze bouw vakkers, toen 23, nu 43 werkloze tuin arbeiders tegen vorig jaar 24; nu 236 bloembollenarbeiders tegen 153 vorig jaar: nu 62 losse arbeiders zonder werk en 46 verleden jaar. Daartegenover minderde het aantal werkloze vissers van 118 tot 65. Het aantal vacatures is afgenomen 605 tot 494. De plaatsingsmogelijkheden verminderden in de seizocngevoelige be drijfstakken. Dat het aantal werkloze vissers lager ligt dan verleden jaar vindt zijn oorzaak in het feit, dat een geringer aantal schepen aan de vleetvisserij heeft deel genomen. Opmerkelijk is het geringere aantal jeugdigen, nl. 21 tegenover vorig jaar 62. De gemiddelde arbeidsreserve over de jaren 1956 tot en met 1962 is als volgt 221, 327. 619 (bestedingsbeperking), 459 229, 174 en 167. Het Scheveningse schip is nog kend. De voorzitter van kende rederijen is ir. W. Polderman van de Marezaten te IJmuiden, de reder, die de hektrawler in Nederland introdu ceerde. Op de schepen zullen vermoede lijk Duitse visschippers worden aange steld. Op Tot schipper van de IJM 37 Delft is nu benoemd de heer P. Stam. die tot nu toe als schipper voer op de IJM 33 Tho- rina. Op de Thorina is nu Adrie Ooster- baan van de Allan Wa'.er schipper ge worden. Het zijn niet de enige mutaties: de stuurman van de IJM 26 's-Graven- hage van de reder D. Joh Krijger is nu schipper geworden op de KW 82 Stadt Enckhuysen. Er zijn nu weer tal van trawlers, die op de tong azen. De resultaten zijn tot nu toe niet kwaad, er werden trekjes van 40 tot 50 kilo gemaakt. De VL 131 Petronella is nu weer op weg naar huis. Het 9ohip heeft 590 kantjes steurharing en 650 kisten verse haring. De VL ll£ Michiel Jan is nu in de Ierse zee gear riveerd. In twee trekken heeft men ze ven last scheep kunnen halen. De SCH 101 Johanna Maria heeft ook goede suc cessen geboekt. Wat er was De aanvoer in IJmuiden, waar de af slag donderdag weer om zeven uur zal beginnen, was te verwaarlozen. Er kwam alleen vis met een auto uit Den Helder. Het was de vangst van zeven kotters. Ze bestond uit 28 schol. 2 wijting, 2500 kilo tong, 3 varia, totaal 83 kisten. RIJNSBURG Voorzitter K. Zandbergen heette spe ciaal burgemeester Koomans en gemeen tesecretaris Geldhof welkom. De voor zitter constateerde, dat de woningnood in ons dorp helaas nog niet is vermin derd. Ook landelijk is nog sprake van ernstig woningtekort. Uitvoerig schetste de heer Zandbergen, dat de veranderde huisvestingsgewoonten daar- belangrijke zaak is. terwijl voor ons dorp ook de krotopruiming in sterke mate een rol speelt. De voorzitter dankte de bouwer van de woningwetwoningen aan de Collegi- antenstraat voor de vlotte vordering van -de bouw. Van het jaarverslag van secretaris W. de Mooy gaven wij reeds eerder een overzicht. De penningmeester, de heer Goudriaan, lichtte de balans en exploitatierekening toe.. Hij releveerde de jubileumreceptie, die hem ter gele genheid van zijn zilveren bestuursjubi- leum was aangeboden. Ook de voorzitter raad van commissarissen, de heer K. BreediJk, die tegelijkertijd dit feit herdacht, bracht daarvoor dank. De bestuursleden H. J. Goudriaan, van Egmond en J. Hoogstraten wer den met overweldigende meerderheid herkozen. Commissaris D. van der Mey werd bij acclamatie herkozen. In de plaats van de niet-herkiesbare commis saris W. Prins werd gekozen de heer Adr. Zandbergen, bloemengrossier. De heer Prins bedankte om gezond- neidsredenen en wegens zijn hoge leef tijd (75 jaar). De voorzitter gaf een overzicht van de vele activiteiten van de heer Prins, die vele tientallen jaren zijn beste krachten gaf. Bovendien was de heer Prins voor verscheidene bouwplan opzichter. De heer Zandbergen zei, dat de beer Prins aan de woningbouw een groot sociaal werk heeft verricht. Hij deelde mee. dat de scheidende commis saris is benoemd tot buitengewoon com- missaris omdat men de heer Prins niet eraag bij de vergaderingen mist. De heer Prins, die een envelop met inhoud en een kist sigaren kreeg aangeboden, sprak een ontroerd dankwoord. Ook de voorzitter van de raad van commissaris sen bood een kist sigaren aan. Erkenning De heer Breedijk sprak ook het bestuur toe. Hij zei, dat de aanwezigheid va directeur van de afd. Zuid-Holland van het bureau Volkshuisvesting op de jubi leumbijeenkomst een erkenning inhield van de goede manier waarop het bestuur het beleid voert Voorts gaf de heer Bree dijk een financieel overzicht van stichting Spinoza. Het bestuur kreeg machtiging maatre gelen te nemen tot het stichten nieuwe bouwplannen Meegedeeld werd, dat de tvoning- bouwvereniging het plan heeft een tiental premie-verhuurwoningen te gaan bouwen. De vergadering mach tigde het bestuur de aanvragen tot Gevraagd BEDIENDE voor de automatiek en BANKETBAKKERSLEERLING of 3e BEDIENDE o-daagse werkweek. R v. Vreedendaal. Vliet N.Z. 45, Rijns burg Tel 01718—2519. Banketbakkerij. Automatiek-Kokerij de bouw van garages bij hoekhuizen i te willigen. Tot nog toe was de toekenning van woningen mede afhankelijk van de ge zinssterkte. Het bestuur vroeg en kreeg volmacht van de vastgestelde normen te mogen afwijken. De voorzitter deelde mee, dat het in de bedoeling ligt de kleine duplex-wonin- n de Hermansstraat om te gaan bou wen tot eengezinswoningen. Loop der bevolking Rijnsburg Het aantal inwoners der gemeente Rijnsburg bedroeg per 1 januari 1962: 6767, te weten 3416 mannen en 3351 vrou wen. In 1962 vermeerderde dit aantal door geboorte met: 81 mannen vrouwen, totaal 174 personen (vorig jaar en door vestiging met 102 128 vrouwen, totaal 230 personen (vo rig jaar 179). Het aantal inwoners verminderde door overlijden met 23 mannen e: totaal 41 personen (vorig jaar 40), door vertrek met 115 mannen en 129 v en, totaal 244 personen (vorig jaar Het aantal inwoners bestaat per 1 ja- jari 1963 derhalve uit: 3461 mannen en 3425 vrouwen, totaal 6886. een vermeer dering in 1962 van totaal 119 personen. In 1962 werden in Rijnsburg 52 huwe lijken voltrokken Bloemkwekerij in België concurrent voortdurend uit. Men heeft een nleu' veiling gebouwd en in de afgelopen werden daar zo'n twee miljoen jers geveild, nagenoeg een miljoen zen, ruim 100.000 irissen, een kleine 100.000 gladiolen en verder de nodige lelies, scabiosa's enz. De omzet van de bloemenveiling In Aalst zal over 1962 omstreeks vier miljoen gulden bedra gen. Tn de openbare bestuursvergadering van het Produktschap voor Siergewas sen, gisteren in Den Haag gehouden, heeft men deze ontwikkeling onder de loep genomen. De heer Kralt verwacht te, dat de teelt daar in nog sterker mate zal toenemen. Dat impliceert dat de port vanuit Aalsmeer en Rijnsburg r België zal afnemen. De heer Sterringa bracht naar vo dat niet alleen onze export de gevolgen van de uitbreiding rond Aalst lijve zal ondervinden, maar zal een open oog voor moeten hebben, dat Holland er op de Euromarkt een concur rent bij krijgt De Belgen zullen nu portkansen volop benutten. Reeds nu gaan van dit centrum trouwens al dingen op commissiebasis naar de Lon- dense markt Covent Garden en naar Hallen in Parijs Vooral beginnende porteurs trachten op deze wijze hun ken op te bouwen, hetgeen niet zelden met mislukkingen gepaard gaat In Euro. verband wil men echter streven naa: een sterke beperking en liever opheffing van de commissiehandel. Verder werden nog besproken rappor ten uitgebracht over het rozencentrum Brie bij Parijs en de bloementeelt in hel departement Var (Frankrijk). Ir. Luyt- sen deelde desgevraagd mede. dat bin nen niet al te lange tijd door het depar tement een rapport zal worden uitge bracht over de bloementeelt in de buurt van Nice en Antibes. Jongeling leidt lijst van GPV (Van onze parlementsredactie) De heer P. Jongeling-uit Groningen ral btf de komende Tweede Kamerver kiezingen fungeren als lijsttrekker voor het Gereformeerd Politiek Verbond. De Generale Verbondsraad van het G.P.V. heeft hiertoe zaterdag besloten. De hele lijst van het G.P.V. zal dertig amen tellen. De eerste tien kandidaten zijn de heren 1. P. Jongeling. 2. dr. A J. Verbrugh te Dordrecht. 3 mr. P. W. Smits te Bilthoven, 4. W. G. Beeftink te Groningen, 5. mr. P A. C. Schilder te Assen, 6. ds. K. Drost te Gouda. 7. H. Kooistra te Opeinde. 8. R. van Wolde te Assen. 9. J. Veurink te Zwolle. 10. J. van der Kolk te Enschede. Mr. R. v. d. Bergh geïnstalleerd (Van onze parlementsredactie) De Amsterdamse wethouder mr. R. Van den Bergh is vanmiddag geïnstal- leerd als lid van de Tweede Kamer in •acature -mr.. A. J. Schouwenaar van den Bergh. wiens vader. prof. G. van den Bergh, en grootvader. S. van den Bergh. ook lid van de Kamer waren, zal zitting hebben voor de P.v.d.A. Grote opdracht voor Van der Heem De Koninklijke marine heeft Van der Heem N.V., Den Haag, de levering op. gedragen van elektronische verbindings- apparatuur tot een dusdanig bedrag, dat deze opdracht de grootste is wtlke door Nederlandse marine op dit gebied aan enig Nederlands bedrijf werd verstrekt. Met de uitvoering door de genoemde onderneming van deze order zullen verscheidene jaren gemoeid zijn. aldus deelt de directie van „Van der Heem" mede. Zaak dodelijke infectie voor Hoge Raad De Hoge Raad heeft heden behandeld het cassatieberoep van de 36-jarige Am sterdamse verpleegster J. J. B.. die 8 september 1961 bij vergissing in ziekenhuis te Amsterdam mevrouw Heer-Meewis uit Amstelveen een v keerde injectie toediende, waardoor de patiënte gestorven is. De rechtbank te Amsterdam deelde haar op grond van van dood door schuld tot f 100 boete, vonnis is bevestigd door het ge rechtshof te Leeuwarden. Volgens pleiter is aan deze verpleeg, ster geen gebrek aan zorgvuldigheid t« verwijten. Zij zocht novocaïne en meende dit ook op 't etiquette te lezen. Ten slotte voerde pleiter nog aan. dat rechtbank en Hof hebben voorbijgezien, dat het hier ..teamwork" betrof en dat het dus gaat het gezamenlijk handelen, niet drie afzonderlijke feiten. Hij vroeg dan ook vernietiging van het De ad.vocaat-generaal. zal conclusie en op 22 januari. (Van onze parlementsredactie) De Partijraad van de Partij van de Arbeid wil bij de komende Kamerver kiezingen met drie lijstaanvoerders uit- Komen, te weten prof. dr. A. Vondeling (voor het noorden en midden van het land), de partijvoorzitter, de heer J. G. Suurhoff 'in het westen) en de heer .f M. Willems (in Noord-Brabant en Lim burg). Dit blijkt uit de groslijsten, die zaterdag tijdens een vergadering van de partijraad zijn opgesteld. Uit de lijsten blijkt, dat wordt ge streefd naar verjonging van de Tweede- Kamerfractie. De jongste kandidaten, die uiteraard een niet verkiesbare plaats hebben gekregen, zijn 27 jaar. Vijf vrou welijke kandidaten maken een kans. in de Kamer te komen. Aan de hand van de groslijsten zal de partij de definitieve kandidatenlijsten opstellen. In de kieskringen Den Haag, Leiden en Utrecht worden als nr. twee tot en met vijf aanbevolen de Kamerleden Bommer. Scheps, Ruygers en Blom, in de kies kringen Rotterdam. Dordrecht en Mid delburg de Kamerleden Roemers, Post humus. Kranenburg en Westerhout. Oegstgeest In „Het Witte Huis" te Oegstgeest werd gisteravond onder zeer grote belangstelling een voorlichtingsbijeenkomst gehouden over de plannen van het „Algemeen mijnwerkersfonds voor de steenkolenmijnen in Limburg" betreffende het te bouwen winkelcentrum. Burgemeester Du Boeuff sprak een kort woord van welkom tot de velen, onder wie afgevaardigden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland; de rijksmiddenstandsconsulent voor Zuid- Holland, het „Centraal orgaan ter bevor dering van de bouw van middenstands- bedrijfspanden", het Algemeen Waar borgfonds voor de Middenstand, raads leden en de architect, ir. A. Schwencke uit Maastricht. Hierna sprak de wethouder van open bare werken, de heer J. F. M. Steenmet- T oren flat Vervolgens kregen de heren Mijssen. v. d. Akker, De Boer en Schwencke ge legenheid iets te vertellen over het een- SPORT ETS WEDSTRIJDETS Jeugdkampioenschap Leidse Schaakbond Gisteravond werd dc eerste ronde ge speeld in de finale vierkamp van het Leids jeugdkampioenschap. Deze vier kamp bestaat uit de Philldorspelers H. Verberg en B. van Brussel, de LSGlcr J. Kyne cn de kampioen van het Bona venturalyccum H. Gieske, de enige die niet in een LSB-vereniging speelt. In de eerste ronde stondën op het pro gramma de partijen H. Gieske-J. Kijne en H. Verberg-B. van Brussel. Na een spannende strijd wist Kijne een kwali teit te veroveren, maar toch kon hij maar op het nippertje winnen, aangezien Gieske grote tactische tegenkansen kreeg, die minstens in remise hadden moeten resulteren. De grootste concurrent voor Kijne is geworden H. Verberg, die na een vrij regelmatige partij clubgenoot B. van Brussel versloeg. Deze twee jonge scha kers ontmoeten elkaar pas in de derde ronde, zodat de beslissende partij tot het laatst toe de spanning zal handha- De tweede ronde (H. Verberg-H. Gieske en J. Kijne-B. van Brussel) zal maandag worden gespeeld in huize La Vertu. Steenschuur 6. LSB-competitie In de eerste klas van de Leidse Schaak bond werden twee belangrijke wedstrij den gespeeld voor wat betreft de de gradatie: Noordwijk 1LSG 3 en Bos koop 1Philidor 3. Dé verliezers van deze wedstrijden komen in direct de gradatiegevaar. De tientallen van Noord wijk en Boskoop wisten zich praktisch in veiligheid te stellen door ningen op hun Leidse rivalen, resp LSG 3 en Philidor 3. De laatstgenoemde twee teams zullen nu met Voorschoten 1 de degradatie strijd moeten uitvechten. Slechts één van deze teams kan de dans ontspringen. Uitslag Noordwijk 1LSG 3 (voor lopig 6M—2W: J. Turk—A. C. Spoel 1—0, J. J. de Bock (res.)J. Kijne (n.o.) 10, P. Bedijn— E. M. v. d. Valk 1—0, J. J. Bizot—ir. G. Cool Vz—ds. R. C. de Lange—J. Vo gelenzang (res.) afg., J. Sleeboomds. Mackaay 10, J. HoogeveenW. D. Wiebes 0—1, A. Leenheer—Jac. Vreeken 1—0. F. Hoek (res.)—H. Bles 1—0. Th. Admiraal—G. Bakker 0—1 Uitslag Boskoop 1Philidor 3 (voor lopig 5%—2Vz: van GemerenTh. P. v. d. Berg ir. F. Schneider—A. Geyer in Wijk—dr. R. C. Bakhuyzen v. d. Brink Nic. CokJ. A. P. Moonen 1—0. P. van Veen—W. F. Wakka A. BonefaasG. Verlind 10, A. Sijtse- >r.—Y. Hortensius afg., P. Kalkman P. Sluyts Vz, J. BulkH. Meyers (res.) 10. J. A. Loef sr.W de Haas (res.) Vi. VOORSCHOTEN Rijksgoedkeuring voor V.A.M.-gebouw TSa record in afgelopen jaar: (Van onze sociaal-economische red.) „Alles wijst erop dat ook in 1963 de melkproduktie weer belangrijk zal stijgen en wel met naar schatting 200.000 ton of drie percent", aldus heeft ir. B. van Dam, voorzitter van het Produktschap voor Zuivel, heden morgen verklaard in zijn nieuwjaars rede. In het afgelopen jaar is de melk produktie gestegen met 5 pet tot een nieuwe record-omvang van ruim 714 miljard kg. De aanvoer aan de fabrie ken steeg met 6 pet tot bijna 614 mil jard kg. Deze produktiestijging is vooral een gevolg van de sterke uitbreiding van het aantal melkkoeien (in vergelijking met 1961 met pet). In de laatste tien ja ren is de melkproduktie zelfs met ca 30 pot gestegen. De voorzitter van het schap toonde zich niet gelukkig met deze ontwikkeling. „Waar het nauwelijks te verwachten is dat de afzetmogelijkheden in de nabije toekomst ruimer zullen wor den of voor de bestaande afzet noemens waardig hogere prijzen kunnen worden gemaakt, zal elke verdere vergroting van de melkstroom naar de fabrieken conse quenties hebben voor de gemiddelde op brengst van alle melk". Uit de globale calculatie van de op brengst der melk in het per begin no vember afgesloten melkprijsjaar blijkt te kunnen worden aangenomen, dat de gemiddelde opbrengst, inclu sief zuivelfondsuitkeringen en een bij betaling van f 4 uit het I.E.F., 25.85 is geweest bij een garantieprijs van f 28.10 voor een kwantum van 5,1 mil- iard kg melk. Ir. Van Dam toonde zich dankbaar voor het nieuwe karakter dat het door de regering gevoerde melkprijsbeletd in november heeft gekregen. Record Ook de kaasproduktie bereikte met een omvang van 223.000 ton een nieuw record Ir. Van Dam betoogde dat het er met de afzetmogelijkheden van kaas bepaald niet rooskleurig voorstaat en hij noemde dit een veeg teken, daar we altijd de kaas als een van onze sterkste produkten heb ben beschouwd. De produktie van boter bedroeg in 1962 101.500 ton (5 pet meer dan in 1961). Er ls 97.000 ton afgezet, waarvan 63.000 ton In het binnenland cn 34.000 ton door ex- port. De voorraad koelhuisboter bedroeg op 31 december ca. 18.000 ton. De grote achteruitgang die de produk tie en de export van vol melkpoeder in 1961 te zien gaven heeft zich goeddeels hersteld. De voorzitter van de Rotterdamse ka mer van koophandel, de neer W. H. de Monchy. heeft in zijn nieuwjaarsrede met klem gepleit voor een snelle beslis- sing over Europoort en Maasvlakte als mede een grootse aanpak van hel c-eatieprobleem opdat de vrije onderne mer aan de Rijnmond meer armslag zaJ houden. Pas als het besluit valt tot verbete- ing van Rotterdams toegang tot zee. an men werkelijk het eeuwfeest van de 'et op de Nieuwe Waterweg vieren. Hij hoopte dat het wetsontwerp Rijn mond niet een duur en vertragend amb telijk apparaat zou scheppen, en wees op de schadelijke invloed van de wo ningnood. Het wordt tijd, zeide hij, dat Rotter- im zich beraadt op de rangorde van de plannen. Ook wat in Rotterdam mo gelijk is, heeft zijn grenzen. Voorts zeide hij dat al mogen Rotter dams havencijfers die van New York of Londen overtreffen, dit- toch zeker machtiger koopsteden zijn dan Rotter dam en daarom moet Rotterdam alles om zijn industriële en com ciële vestigingen uit te breiden e vermeerderen. Hij hoopte dat er spoedig een einde zou komen aan het tekort aan riiksloodsen. Hij deelde net optimisme voor 1963 niet ten aanzien van het tran sport, dat een moeilijke tijd doormaakt, er. vroeg zich af of'er niet dringend be hoefte bestaat aan een tijd van rust en consolidatie van loonsverhoging en so ciale wetten om verdere prijsstijging te voorkomen. In de Euromarkt dreigen de vervoers- belangen opgeofferd te worden en het gehele Euromarktapparaat dreigt steeds bureaucratischer te worden. Spreker protesteerde omdat in Neder land, dat het zwaarst belast is van de Euromarktlanden, de druk niet wordt verlicht. Hij meende dat de gekleurde russen het blanke ras nodig hebben en dat de ontplooiing van de rijkdommen hunner landen het hoofddoel is. Motorenfabriek Thomassen: De omzet en de resultaten waren in 1962 lager doch de bevordering van efficiency begint vruchten af te werpen, zodat dc kosten stijging ten dele werd goedgemaakt en de marktpositie ondanks de dalende prij zen en Verke concurrentie versterkt is de orderportefeuille is goed gevuld en men mag voor 1963 een hogere produktie verwachten, zodat onveranderd 6 interim-dividend zal worden uitgekeerd. t aan de te 's-£ra- venhage gevestigde V.A.M. (Stichting Vakopleiding voor het Automobiel-, Motorrijwiel- en aanverwante bedrijf) rijksgoedkeuring is verleend voor een In Voorschoten te stichten gebouw. Reeds in 1954 werd aan het architectenbureau Jos en Leo de Jonge te Rotterdam op dracht gegeven tot het maken van eer ontwerp voor een nieuw complex. Op 15 april 1959 werd grond van d< gemeente gekocht, nadat reeds begin 1957 de rijksgoedkeuring op de plannen was aangevraagd. Het gebouw zal de Papelaan verrijzen, onmiddellijk ten zuiden van de spoorlijn. De V.A.M.1 is een stichting, die is g machtigd voor de automobiel- en aanve wante bedrijven de bedrijfsopleiding organiseren en examens af te nem overeenkomstig de wet op het nijv« heidsonderwijs. Jaarlijks doen ongeveer 6000 kandidaten examen aan deze instel ling. Tot de vaste staf behoren 86 per sonen, terwijl 15 een los verband met de stichting hebben. Afvalwedstryden Gisteravond werden afvalwedstrijden gehouden voor leden van de ijsclub „Voorschoten". Voor de nummers een twee. drie en vier waren prijzen be schikbaar gesteld van resp. f 50, f 25. f 15 en f 10. De prijzen in geld, onvermijdelijk blijkbaar bij schaatswedstrijden, blijken een grote stimulans te zijn voor deelne ming aan die wedstrijden. Veilen waren getuige van een spannende race, waarin goede tijden werden gemaakt. A. Ha- meetman ging met de eerste prijs strij ken, terwijl A. Valk de tweede verover de. De derde ging naar C. Hooijmans. die vorige week in een sterk veld als de beste Voorschotenaar eindigde. C. Moer- ker ging met tien gulden naar huis. Het komt in de kromming L. Voort Irislaan op een terrein van 80 x 120 :ter. Er komen in totaal 162 winkels :t daarboven twee lagen met in totaal galerij woningen. Achter de te bouwen winkels komen magazijnen, garages en gelegenheden voor het uitoefenen van een beroep. Bij de opzet van dit winkelcen trum is rekening gehouden met het stij gende inwonertal. Met de bouw kan pas medio 1964 be gonnen worden, De duur wordt geraamd op twee jaar. t is de bedoeling tegenover de win kels, dus op de trottoirs, z.g. dagwinkels (kiosken e.d.) te plaatsen. Bij het centrum komt een parkeer plaats voor 150 auto's. Er komen tegenover het centrum flats in 6 verdiepingen hoog (162 woningen) 1 een torenflat (12 hoog). Wat de bezetting betreft van de win kels: het toezicht hierop berust bij de rijksmiddenstandsconsulent. Er komt ook :n wijkpostkantoor met 6 loketten. Inschrijvingen voor de winkels zijn nog niet mogelijk, daar de huurprijzen nog niet bekend zijn. De prijs zal waarschijn lijk 80 gulden per m2 per jaar bedra gen. LISSE Landelijke expositie fokkers van Lisse De konijnensport. en pluimveevereni ging „Lisse en Omstreken" hield dins dagavond de jaarvergadering in de „Ta- ne". De heer N. J. Dol had de leiding. De heer K. J. Smits werd tot erelid be noemd wegens zijn vele verdiensten voor de vereniging ondanks het klimmen zij jaren. In 't bijzonder heef hij de ver eniging gediend als tatoueerder. De voor zitter feliciteerde hem met de onder scheiding. De heer Smits was zeer erken telijk voor het aangeboden erelidmaat- De jaarverslagen werden voorgelezen door secretaris K. van der Spek, die wees op de geslaagde tafelkeuring. Het was een betrekkelijk stil jaar. Omdat er geen ten toonstelling in Lisse werd gehouden. De heer D. van 't Wout kon meedelen, dat er voordelig saldo was van f 140,22. De kascommissie komt op de volgende ver gadering met een verslag uit. Besloten werd een serie kooien aan te kopen voor de tafelkeuring, opjiat deze beter" tot ziin recht kan komen. De heren K. v. d. Spek. W. de Rohde en G. Th. van der Lans werden in het be stuur gekozen, in de vacature K. J. Smits werd gekozen de heer Q. van der Ploeg. Belangrijk was het besluit op 20 en 21 december 1963 een landelijke tentoon stelling te houden, waarbij men op 18 de cember in moet leveren voor de keuring. Staande de vergadering werd door de firma Van H. M. L. van Stijn een „Vlin- j derwisselbeker" aangeboden. Bekwame keurmeesters zullen worden aangezocht. Aan de directie van de Hobaho zal het gebruik van een grote veilingloods wor den gevraagd. De heer K. v. d. Spek zal als secretaris-penningmeester de leiding van de tentoonstelling hebben. Gevelversiering In een gisteravond in hotel De Witte Zwaan gehouden vergadering van de R.K. Middenstandsvereniging, werd uit voerig gesproken over de in het voorjaar te voeren actie. Men besloot dit jaar ex tra werk te maken van de gevelversiering. De gehele middenstand van Lisse zal ac tief gemaakt worden. Spoedig zal men nader worden ingelicht over de plannen. NOORDWIJK Postzegelverzamelaars bijeen In hotel De Zeeleeuw hielden de Noordwijkse postzegelverzamelaars een zeer druk bezochte vergadering onder leiding van de heer W. Beukers, die enige nieuwe zegeluitgiften besprak. Bij de be stuursverkiezing werd in de vacature-G. J. van Houten de heer C. van der Zwan gekozen. Onder leiding van de heer Beu kers werden een grote verloting en een veiling gehouden. De heer G. J. de Roos bracht verslag uit over de feestvergade- ring; hij kon onder meer een batig saldo melden Uitvoering Knapen- en Mannenkoor Maandagavond 14 januari om 8 uur zal het Knapen- en Mannenkoor van de jaarlijkse uitvoering geven in Lido-theater. (Van onze parlementsredactie) De socialistische fractieleider in de Tweede Kamer, prof. dr, A. Vondeling, zaJ afzien van zijn voornemen om reeds tijdens het parlementaire vragenuurtje van a.s. donderdag aan de regering mon delinge vragen over de K.L.M. te stellen, indien de regering de Kamer op korte termijn een brief ot nota zou doen toe komen over de jongste ontwikkelingen KATWIJK AAN ZEE Honderd leden bij Pbilatelica Gisteravond hield Philatelica, afdeling Katwijk, een vergadering in Casa Cara. De voorzitter, de heer J. L. van Kempen, heette in het bijzonder het honderdste lid. de jeugdige verzamelaar Durieux welkom, die enige surprises in ontvangst mocht nemen (o.m. stokboeken). De heer P, L. Backer, lid van het hoofdbestuur, feliciteerde het bestuur en het honderdste lid en prees de activitei ten van de vereniging. Voorts waren er een verloting en een veiling, waarin fraaie kavels van eige naar wisselden. Ondanks de bittere kou de was er een goede opkomst. De jaarvergadering wordt op 19 januari gehouden in Casa Casa om acht uur 's avonds. A.R. vergadert Morgenavond (donderdag) om 8 uur houdt de AR. kiesvereniging in de zaal achter de Geref. kerk haar jaarvergade ring. WUkavond afgelast De wijkavond van de noord-west-wijk 'ds. Moerenhout) gaat donderdag niet door vanwege de weersgesteldheid. onze luchtvaartmaatschappij. Prof. Vondeling geeft er dan de voorkeur aan öp basis van die nota of brief met ds regering over de KJ-M. te debatteren. Hij verzocht vanmiddag voorzitter Bom mer om het denkbeeld de Kamer spoe dig schriftelijk in te lichten, aan de re gering'Voor te leggen. Als hierop van de kant van het kabinet positief op wordt gereageerd, zal de KX.M. deze week nog niet in de Kamer ter sprake komen. De Kamer gaf vanmiddag de commu nist M. Bakker verlof de minister van o k. en w. te interpelleren over dieni weigering de CJP Tl. zendtijd te geven voor de komende verkiezingen. De in terpellatie zal op een nader te bepalen tijdstip worden gehouden. (Van onze parlementsredactie) Het Eerste Kamerlid, prof. dr. L Sam- kalden (soc.) heeft van de Senaat toe stemming gekregen, minister Luns te in terpelleren over de benoeming van de oud-vice-president van de Hoge Autori teit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, de heer D P. Spieren burg. tot hoofd van de gecombineerde Nederlandse Permanente "ertegenwoor- diging bij de Europese Gemjenschappen in Brussel De datum van Ie interpellatie zal worden vastgesteld, zodra de Twee de Kamer de begroting van buitenland se zaken heeft behandeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 4