Nieuwe Leidse Courant Groot-Brit annië zet E.E.G. onder druk „Ramp bedreigt onze zuivelindustrie" Commentaar Hongerende vogels waren gevlogen Insinuatie van Labour Nieuws inIngenomen over de steun van Italië Grote bezorgdheid over ontwikkeling in E.E.G. Vakorganisaties vragen onderhoud met KLM Marken uit isolement Mr. Jan Derks verongelukt CEïlD Woensdag 9 januari 1963, 43ste jaargang r Kantoren Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen „Stsntvastigh it gheblevsn mijn hert in teghentpoet" HOLLANDS Festival Zie pagina 7 oogopslag een In Engeland is men zeer ingenomen met de pogingen van premier Fanfani om de Britse toe treding tot de EEG te ver gemakkelijken. Ook de be. sprekingen met de West- duitse minister van bui tenlandse zaken schijnen bijzonder vlot te verlopen. Aan het overleg in Brus sel, dat op 14 januari wordt hervat, wordt een beslissende betekenis toe gekend. President Tsjombe, die gisteren in Ehzabethstad is teruggekeerd. heeft verklaard dat de kostba re instanties van de Union Mmière inderdaad gevaar -lopen te worden opgeblazen. Intussen is Tsjombe de steun van acht Katangaanse leiders ont vallen. Zij roepen de hulp in van de centrale rege ring om de rust in het land te herstellen. In de Tweede Kamer is krachtig stelling genomen tegen het eenzijdig paci fisme dat door de genera le synode van de Neder lands Hervormde Kerk in haar rapport over de kern bewapening wordt bepleit De CHU-woord voer der dr. I. N. Th. Diepenhorst, verklaarde dat de synode weliswaar getracht heeft een weg te wijzen, doch er niet in geslaagd is nieuwe gezichtspunten te openen. De president van de Nederlandsche bank, dr, Holtrop, zegt niet duide lijk te kunnen aangeven in welke richting de con junctuur zich beweegt. Hij vindt dat wij ons in een doodtij bevinden, maar dan op zeer hoog ni veau. In de toekomst zou het bedrijfsleven evenwel voor moeilijkheden kun nen worden geplaatst. Minister Veldkamp van Sociale zaken en volksge zondheid is van mening dat de verontreiniging van de atmosfeer in ver schillende delen van ons land zorgwekkende pro blemen begint te schep pen. Vooral in het dicht bevolkte Westen van het land nemen de problemen snel in aantal toe. Het produktschap voor zuivel is ernstig bezorgd over het toekomstige zui velbeleid binnen de EEG Voor het aanlokkelijk perspectief dat enkele ja ren geleden nog mogelijk scheen, is niets terecht ge komen, zo meent de voor zitter van het schap, ir. B. van Dam. DE Britse regering is zeer ingenomen met de pogingen, die van Italiaanse kant worden ondernomen, om de Britse toetreding tot de E.E.G. te vergemakkelijken. Inmiddels schijnen de besprekingen met de Westduitsc minister van buitenlandse zaken Schroder bijzonder goed te zijn ver lopen. Schroder die zelf overtuigd is van het belang van een spoedige Britse toetreding zou de Britten gezegd hebben, dat West-Duitsland in deze kwestie nog altijd positief staat tegenover Brits toetreden. Labour probeert het streven van de regering om successen in Brussel te forceren, te dwarsbomen door te sug gereren, dat bepaalde kwalijke afspra ken zouden zijn gemaakt. Een deze afspraken zou inhouden, dat En geland en Duitsland een overeen komst over kernwapens aangaan, ten einde Duitsland een vinger in de pap van de NAVO-kernmacht te gunnen. Deze afspraak in ruil voor Duitse steun bij de onderhandelingen in Brussel. Overleg Op 14 januari wordt in Brussel het overleg hervat. Nu reeds zijn de minis ters van landbouw bijeen om landbouw- kwesties te bespreken. In Londen wordt het komende overleg van beslissende be tekenis geacht. Als er geen vorderingen van betekenis worden gemaakt, zal er aan het bezoek dat Macmiiian in febru ari of maart aan Rome zal brengen, een grotere betekenis moeten worden ge hecht. Speculatie Minister Schroder heeft in ieder ge val dergelijke speculaties minder waarschijnlijk gemaakt door bij zijn terugkeer in Bonn te verklaren, ervan overtuigd te zijn dat een compromis inzake de Britse landbopw mogelijk is, waardoor Engeland tot de E.E.G. kan toetreden. Zowel Heath als i vriendelijk". in gezaghebbende zijde wordt hebben de Britse ministers Schroder verzekerd, dat de overeenkomst van Nassau over het leveren van de Po- laris-rak^tten aan Engeland, niet beoogt, het weren van andere NAVO-leden dan de V S.. Engeland en Frankrijk uit een NAVO-kernmacht. Lord Home heeft Schroder uitgelegd, dat hoewel er vele vraagstukken opgelost moeten worden, de Britse regering zich nu verenigd heeft met het denkbeeld van een werkelijk multilaterale NAVO-kernmacht. Schroder liet blijken dat zijn regering dit zeer op prijs stelt en gaarne van de VS. uitvoerige plannen wil hebben over de wijze waarop deze NAVO-kernmacht wordt ingericht. De Amerikaanse onder minister Ball 'zal naar Bonn komen om zulks te doen. Ajxirte afspraak De berichten over de Brits-Duitse be sprekingen over de Polaris hebben waar schijnlijk voedsel gegeven aan de be weringen gaarne door de Britse La- bour-oppositie overgenomen dat En geland met West-Duitsland een aparte kernafspraak zal gaan maken, een stap die in verband zou staan met de Britse poging tot een snelle toetreding tot de EEG.. Ene/eland zou dan zorgen, aldus Harold Wilson, de woordvoerder van Labour over buitenlandse aangelegen heden, dat Duitsland „een vinger aan de kerntrekker krijgt door middel van een Westeuropese afschrikwek kende macht". Wilson acht deze le vering van kernwapens aan West- Duitsland een provocatie van de Rus sen, maar houdt er geen rekening mee, dat Schroder ingelicht is over het plan van Nassau, waar de V.S. voorstellen hebben gedaan voor een multilaterale N.A.V.O.-kernmacht. Voorzitter Produktschap in nieuwjaarsrede (Van onze sociaal-economische redactie) "P\E voorzitter van het Produktschap voor Zuivel, ir. B. van Dam, heeft in zijn nieuwjaarsrede in de hedenmorgen gehouden openbare bestuurs vergadering van het schap uiting gegeven aan de ernstige bezorgdheid, die in de Nederlandse zuivelwereld leeft over hel toekomstige zuivelbeleid bin nen de EEG. „Tijdens 't beraad over de gestalte die dit gemeenschappelijke zuivelbeleid zal moeten krijgen worden geleidelijk alle goede bedoelingen, "ie in het Verdrag van Rome zo fraai zijn geredigeerd, ondergraven", aldus Van Dam. E.E.G. zal beseffen, dat zich Van het aanlokkelijke perspectief, zo i hij, dat ons enkele jaren geleden uit dit verdrag scheen toe te lachen (een markt van 170 miljoen verbruikers die geleidelijk doch automatisch meer mo gelijkheden zou bieden) is voor de zui vel niets terechtgekomen. „Zo zijn we o.m. getuigen geweest in de deliberalisatie van de boterin- jer in Italië; de deliberalisatie van de melkpoederinvoer in West-Duitsland, ge paard gaande met de instelling van een zijn uitvoering tot verbazing aanlei ding gevend heffingsstelsel; de meer dan treuzelende wijze waarop Frankrijk kaasinvoercontingenten vrijgeeft en de instelling van een later zelfs nog ver hoogde heffing op de invoer van kaas België. Een ieder dit zich realiseert dat 75% van de totale Nederlandse melk- produktie wordt afgezet binnen de Tenminste 2000 ontslagen verwacht (Van onze sociaal-economische redactie) NAAR wij vernemen hebben de besturen van de bedrijfsgroepen burger luchtvaart van de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale, „St. Raphael" en N.B.V. aan de directieleden van de K.L.M. een uitvoerige brief gezonden met betrekking tot de sociale aspecten van de organisatie, het nieuwe beleid en het personeelsbeleid, waaraan de gereorganiseerde K.L.M.-directie thans met voortvarendheid werkt. Het is de wens van deze bestaren dat bij het overleg in de directiekamers ook rekening wordt ge houden met de visie der georganiseerde K.L.M.-employés. Voorts hebben de besturen der bedrijfsgroepen om een onderhoud gevraagd. Verwacht wordt dat dit vrij spoedig zal worden verleend. Het ijs in de Elbe bij Gessthachi in de buurt van Hamburg heeft zich vastgezet en zo kon het ge beuren, dat de veerpont plaat: moest maken voor een „Auto- bahn" over het ijs. Er werd een route voor voertuigen uitgezet op dit plekken, waar het ijs het dikst wat De drie vakorganisaties hebben hun leden hedenmorgen (woensdag) van deze stappen op de hoogte gesteld. Daarbij wordt er op gewezen dat een herziening van de top van het K.L.M.-bedrijf, als mede een herziening van het beleid, reeds geruime tijd onderwerp van beraad, studie en overleg zijn, getuige het feit, dat de besturen besprekingen voerden met drs. E. H. v. d. Beugel op 7 november jl. en met vertegenwoordigers van het organisatiebureau McKinsey Co. op 15 november, terwijl op 21 november een uitvoerige brief werd gericht aan de ge delegeerd commissarissen der K.L.M. Personeelsbeleid t het personeelsbeleid dient een ondei- deel te zijn van het directiebeleid en is minstens gelijkwaardig aan de an dere onderdelen van het directiebeleid, te weten het economische, het finan ciële, het technische, het commerciële- en het luchtvaartpolitieke beleid; 2 omwille van de noodzakelijke coördi natie in het personeelsbeleid dient de uitvoering van de hoofdlijnen daarvan in één hand te worden gelegd; (Voor vervolg zie pagina 8) drama dreigt te voltrekken". De voorzitter betoogde, dat de histo rische positie van Nederland als zeer belangrijke leverancier van zuivelpro- dukten aan de andere lidstaten der E EG., aan de vooravond van de inwer kingtreding van een Europees zuivel beleid steeds meer wordt uitgehold. Een land als Frankrijk daarentegen, politiek invloedrijker dan Nederland, heeft de tot dusver gerealiseerde onderdelen van de gemeenschappelijke landbouwpoli tiek doelbewust dienstbaar weten te ma ken aan eigen aspiraties om zich zo doende geleidelijk een positie op te bou wen, die bepaald afwijkt van de histo risch gegroeide verhoudingen op agra risch gebied. Koppig en blind Sinds gisteren is Marken uit zijn iso- lement verlost. Na vele dagen zwoegen zijn bulldozers er in geslaagd de dijk wegen tussen Volendam en Edam en tussen Monnikendam en Marken, sneeuwvrij te maken. Busverkeer op de ze weg is weliswaar nog niet mogelijk, maar men hoopte vandaag voldoende parkeerhavens te kunnen maken, waar door de bussen weer kunnen rijden. Ook op de Wadden gaat het wat be ter. De Texelse vissersvloot heeft ten minste kans gezien met haar vijfen twintig schepen de thuishaven Oude Schild te verlaten en de ijsbarrière de Waddenzee te doorbreken, om deel te nemen aan de haringvisserij in Het Kanaal. De verbinding met Ameland wordt nog steeds per vliegtuig onderhouden, daar de veerboten stevig in het ijs ver ankerd liggen. Ameland zit rondom in het ijs. Er is gebrek aan verse groente. de mate rekening gehouden met de ook in E.E.G.-verband steeds toenemende discrepantie tussen de omvang van de melkprodukie en de afzetmogelijkheden, aldus ir. Van Dam. „In koppig volhou den en in al dan niet bewuste blind heid voor de feiten wordt aangestuurd op een beleid dat een op zichzelf te rechtvaardigen zekerstelling van de op brengst van een agrarisch produkt ver bindt aan de illusie, de op deze nage streefde opbrengst afgestemde prijs aan de verbruiker te kunnen dicteren. Dat veer ten detrimente van de Neder landse zuivel zal uitlopen op ontsporin gen, is nu al te voorspellen". Niet straffeloos Naar de mening van de voorzitter zal men eerder dan men zich nu realiseert ook in E.E.G.-verband tot de bevinding komen dat men nu eenmaal niet straf feloos zijn „moeilijkheden" kan expor teren, m.a.w. men kan zich niet blijvend permitteren binnen de eigen grenzen hoge prijzen te beding envoor produkten van men een overschot heeft, welk overschot elders tegen afbraakprijzen moet worden gesleten. Zoals de kaarten nu liggen vrees lk. dat het in aanbouw zijnde huis Europa itraks als het gereed is de Nederlandse zuivel niet het. veilige onderdak zal ge- dat deze bij het heien van de eerste paal ervan mocht verwachten", zo be sloot ir Van Dam zijn visie op het Euro pese zuivelbeleid in wording. De 50-jarige publicist mr. J. Derks uit Hollandsche Rading is gisteravond op het Damrak in Amsterdam tegen een tram gelopen en vrijwel onmiddellijk overleden. Mr. Jan Derks werd geboren te Til- burg 9 december 1912. Hij studeerde aan de universiteit van Utrecht. In 1937 werd hij benoemd tot Romeins redac teur van De Tijd. In de oorlogsjaren nam hij enige tijd het hoofdredacteur schap waar, totdat hij op bevel van de bezetter vervallen werd verklaard van het lidmaatschap van het Verbond van Nederlandse journalisten. Na de oorlog hervatte hij zijn werkzaamheden aan Dt Tijd als adjunct-hoofdredacteur. Van 1947 tot 1952 was hij hoofdredac teur van dit blad. In 1952 trad hij in dienst van de N.V. Reclame- en adver tentiebureau De La Mar te Amster- De golf van arrestaties onder „com munistische agenten" in Peru heeft zo'n omvang aangenomen, dat de gevangenis sen in de hoofdstad Lima al vol zijn. Tweehonderd arrestanten werden daar om per vliegtuig naar een strafkolonie overgebracht By grootscheepse acties door particulieren en overheid, heb ben de watervogels op vele plaatsen geen honger meer. uitzondering is echter de reiger, die alleen «is eet en hier jaloers en bedroefd toe moet kijken terwijl de anderen (meerkoeten, eenden en zwanen) zich te goed doen aan het gestrooide brood. Stamhoofden eisen arrestaties van Tsjombe Een verbitterde president Tsjome is gisteren in zijn paleis in Elisabeth- stad teruggekeerd, voor het plegen van overleg met zijn naaste medewer kers. Hij kon het niet langer verdra gen van zijn volk gescheiden te zijn en wenste „de moeilijkheden te delen met de bevolking". Intussen is de positie van de president er niet gemakkelijker op geworden, nu acht stamhoofden uit Zuid-Katanga in brief aan premier Adoela van de Centrale Kongolese regering de vor ming van een nieuwe regering in Elisa- bethstad hebben bepleit en hebben aan gedrongen op de arrestatie van Tsjombe Onder de ondertekenaars bevinden zich Tsjombes schoonvader en een broer vati Katangaanse minister van binnen landse zaken. p een vraag aan Tsjombe of de kost- installaties van de Union Minière Kolwezi gevaar lopen, antwoordde hij bevestigend. Ook de directie van de Union Minière te Brussel heeft bericht ontvangen, dat er springladingen zijn geplaatst in de stuwen en de gebouwen de twee elektrische centrales van Katanga, die voor driekwart voorzien in de behoefte aan stroom. Het opblazen van deze installaties zou 'olgens de directie fataal zijn, voor de •conomie van Katanga en de gehele Kongo. /~\OK WIJ HEBBEN geen moeite ons uK te spreken tegen het voorstel van de beide hoogleraren in het strafrecht, de heren Van Bemmelen en Pompe, dat aan de vier Duitse oorlogsmisdadigers, nog vertoevend in Nederlandse gevangenschap, gratie zal worden verleend. Feit is, dat hun reeds een vorm van gru tte is geschonken. Zij waren ter dood ver oordeeld, maar deze straf is niet ten nit- voer gelegd, doch is langs de weg van gra tie gewijzigd in levenslang. Moet er een nieuwe gratie op volgen, thans van een strekking dat zij in vrijheid wor den gesteld? De hoge dunk die ons volk van het instituut der gratieverlening heeft zou er niet bij winnen, zou er integendeel schade van ondervinden. De misdaden, door deze vier veroordeel den aan de mensheid begaan, zijn onvoor stelbaar groot. Niet voor niets leek de doodstraf aanvankelijk de enige mogelijk heid. Dat niettemin deze in levenslange gevangenisstraf werd omgezet, is destijds in verband gebracht met de omstandig heid, dat de berechting zo lang op zich had laten wachten. Men moet wel gegronde redenen hebben, zulke delinquenten ln vrijheid te stellen, In het aanvoeren van redelijke motieven schiet het adres van zelfs de beide hoog leraren tekort. Het enige motief, dat hout schijnt te snijden in het beroep op de Ne derlandse edelmoedigheid, waartoe echter zou in dit geval deze lijden? Dat het vier tal, eenmaal in vrijheid gesteld, zich huis waarts spoed om daar ook door de om geving met enig gejuich te worden ver welkomd. Wat dat aangaat hebben voor beelden uit een nog niet zo ver verleden ons het een en ander kunnen leren. Tot vergevingsgezindheid, mits bij geble ken berouw, tot instemming ook met gra tie. behoren wij te allen tijde bereid te zijn. Maar ook de gratie behoort te zijn opgenomen in heel het betoon van recht en gerechtigheid. Men noeme haar een hogere vorm van rechtspleging. Wat be tekent, dat zij niet tegen de zin van recht en gerechtigheid mag indruisen. Hetgeen In dit geval zeker het geval zou zijn. Vijf executies in Indonesië Antara meldt dat vijf mannen, dae ter dood veroordeeld waren wegens een aan slag op Soekarno vóór oudjaar te Ma kassar door een vuurpeloton zijn terecht gesteld. „Waarom sturen jullie hem niet terug naar waar hij vandaan gekomen is. Je ziet toch, dat hij het hier niet kan wennen?" nieuw tot strenge vorst gekomen. De laagste temperatuur werd te Leeuwar den gemeten, n.l. veertien graden C on der nul. De vorstsituatie, waarin w\j nu leven, is bijzonder stabiel en zal ook de tweede helft van deze week voort duren. Een depressie nadert langzaam de Golf van Biskaye waardoor de zuid oosten wind iets kan toenemen. Overigens verandert er weinig en Is er ook in de komende nacht weer acht tot twaalf graden vorst te verwachten. De vorstgrens ligt vrijwel stationair van Noord-Frankrijk naar de Alpen. Ook in Duitsland en Scandinavië komt meer dan twaalf graden vorst voor. De Bilt verwacht tot donderdagavond: Droog weer met hier en daar mist en slechts enkele wolkenvelden. Overwe- station gend matige oostelijke wind. In de nacht en ochtend op vele plaatsen strenge Ö7"Helder vorst, morgen overdag overwegend Ypenburg matige vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur). Eeldle De Bilt Zon en maan Elndh. Donderdag 10 jan.: zon op 8.46, onder Zd.-Limb. 16.49; maan op 17.34, onder 9.02 uu_ Helsinki Donderdag 10 jan.: volle maan. tendens: stijging Hoogwater Schevenlngen 9 januari: 2.27 v.m.; 14 44 n.m 10 jan.: 3.17 vjn„ 1533 nm HET WEER ES EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur jV"A EEN eerste proefdrop- vogelconcentratics zouden maar laten zakken in de De eerste vluchten begonnen mensen en goederen van en ping, die maandagmid- zijn waargenomen. buurt van een kleumend half tien. naar de eilanden. Ook wan- dag plaats vond. is de voe- Echter.... de vogels waren groepje vogels. Men is er Eveneens van de vliegbasis neer zij zonder andere lading deractie van de Koninklijke gevlogen. Geen hongerend daarom maar mee gestopt. Leeuwarden uit wordt voed- een heen- of retourvlucht luchtmacht van Ypenburg diertje te zien! Hier en daar Ook wegens gevaar van ijs- sel voor de hongerende vo- maken, nemen zij voeder mee uit weer op gang gekomen, een eendje of een paar meer- afzetting op de vleugels gels uitgeworpen. Hiervoor om af te werpen boven het Maandag echter, hebben twee koeten, maar daar bleef het moest de actie worden stop- zijn de vliegtuigen van de gebied, dat in het kader van Beavers met zakken brood, bij. Waarschijnlijk hadden de gezet. luchtbrug op de geïsoleerde deze actie aan de luchtbrug peulvruchten en granen (ha- vogelgemeenschappen zich Vandaag stegen de Beavers Waddeneilanden in actie. De- toestellen Is toegedacht, te weer op om de in nood ver- ze toestellen werpen voeder weten de Friese kust en de i de kerende vogels bij te staan af, wanneer zij niet nodig broedplaatsen op de Wadden- Ai— i- u«--* v-4— *--• vervoer van eilanden. Beave jeulvi ver, gerst en boekweit) ge- inmiddels verplaatst, vlogen boven plaatsen in het De piloot Biesbosch-gebied, waar grote Beavers heeft zijn lading in hun strijd om het bestaan, zijn voor het Kopenh. Aberdeen Londen Frankfort MUnchen ZUrich Ajaccio Madrid Mallorca gh. bew gh bew windstil -6 -11 windstil 2 -4 0.3 nno 3 5 3 0 windstil 5-3 0 nnw 3 0-3 0 windstil 0 -4 0.4 windstil 8 7 windstil 16 6 zzw 11 ;e 16

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1