N.S. deden veel voor de nabestaanden E. H. Larive -zeeman' - thans in top van KLM Veerboot Haringvliet was uren zoek p W 'mTm i is Politiek debat eindigde in ziekenhuis SIMOFOONBEDRIJF EEN JAAR NA HARMELEN Regering tegen inkrimping van het luchtnet Tien reizigers biij ven invalide Soekarno wil nog steeds naar ons land NIEUWE LEIDSE COURANT 7 MAANDAG 7 JANUARI 1963 T tweehonderd „vastelanders"in 91 nauw (Van onze correspondent) Grote ongerustheid was er zaterdag op het eiland Goeree-Overflakkee ontstaan over het lot Van de veer boot Haringvliet van de R.T.M. De boot was om vier uur 's middags met tweehonderd passagiers en tal van vrachtauto's aan boord uit Helle- voetsluis vertrokken. Normaal duurt de overtocht een half uur, maar om zes uur was er in de haven van Middelharnis nog geen spoor van de boot te bekennen. Later bleek, dat de Haringvliet, die geen radio aan boord heeft, als gevolg van de zware ijsgang en de mist op een zandbank was vastgelo pen. Om half negen werd de boot weer vlotgetrokken en niet lang daar na konden de passagiers eindelijk in Middelharnis aan land stappen. 'Tijdens de angstige uren op de ^and- bank was het schip nog aan een groot gevaar ontsnapt. Een tankauto met huis brandolie uit Dirksland. die op het dek stond, kreeg kortsluiting op de accu. De bak, waarin deze accu's staan, was reeds roodgloeiend. Gelukkig merk te een van de chauffeurs het euvel nog op tijd en wist. door de draden los te trekken, erger te voorkomen. Geen radio Dam-vraag 332 (Eerste publicatie) De heer J. Bus te Heemstede brengt deze keer een creatie die, na een aan vankelijke moeilijkheid, uitzicht biedt In een oplossing waarvan de slagmo- gëHjkheden zeer bekend zijn. Wit heeft dan nog niet helemaal zijn doel bereikt. Er is meer te doen om uit een restant stukken de stelling verder tot winst te voeren. Na totaal 14 zet ten van wit staat zwart reddeloos verloren. Wit is aan zet. a pp tt p p' p m m w. 0 SS?- Ül? mw ®f. m m mm a b V m e Zwart: 2, 6, 7, 8, 10. 12, 13, 14, 18, .19. 24, 30, 34. Wit: 11, 17, 21, 27, 31, 33, 35, 39, 41, 43, 48, 49, 50. Schaak-vraag 331 In het eindspel tussen Coen Zui dema (wit) en Bonne was de stand, wit: Khl, Dd5, Tfl, pi e5, f6, g2 en h2; zwart: Kb8, De3, Tel, pi a7 en b6. Na wits zet 1. Dd5—b5 forceert zwart remise door 1De3—f4!. 2. Tflgl, Df4e3! Remise door her haling van zetten. Enkele tussen- schaakjes van de witte dame richten niets uit. Wit' had echter kunnen winnen door de toren eraan te geilen: 1. Dd5f3!De3xf3; 2. g2xf3, TelXfit; 3. Khl—g2 en zwarts toren legt het af tegen de witte verbonden pionnen. Kruiswoordpuzzel zonder zwart Horizontaal: 1. ongeschonden - dek kleed; 2. jongensnaam - familielid; 3. opmerkzaam - grap; 4. railroad <afk. - zijtak Donau - plaats in Zeeland; leeg - wezenlijk 6. hetzelfde stapel; 7. toverkunst - betuiging van erkente lijkheid; 8. jongensnaam - bijwoord - scheikundig element (afk.); 9. in het jaar der wereld (afk. Lat.) hoogste punt - nauwe opening. Verticaal: 1. stad in N.-Holland - muzieknoot; 2. ingang - lichaamsdeel: 3. gemeente in N.-Brabant Nederlands Gezag (alk.) - afkorting van item; 4. een weinig scheel - hetzelfde; 5. de fijnste vederen - muzieknoot - boom; 6. boomsloot vroeger; 7. staartster - vlaktemaat; 8. lyrisch gedicht - hoek- pijler; 9. stad in Italië - kolenemmer. Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. een, 3. bis, 4. oom, 6. por, 7. als, 9. sta. 11. Ob! 12. e.p., 14. mi, 15. Lt, 17. Km., 19 do. 20 n.d.. 22. op, 23. ten. 25. Eef.' 27. sla, 29. dra, 30. kok, 31. mos. Verticaal: 1. esp, 2 nor, 3. bal, 5. mat. 7. A.B., 8. Se. 9. si. 10 al. 11. ook, 13. pro, 14. man. 16. top, 18. mt, 19 dra, 21 de, 22. of. 24. end. 26. elk. W, Sam, 28. aks. deed de ongerustheid stijgen. Men wist Er kon van alles zijn gebeurd. De mo torboot Goeree. die normaal pendelar beiders vervoert, en in de haven van Hellevoetsluis lag, trok er in de duis ternis en mist op uit Maar de tocht le verde niets op. Er was niets van de veerboot te bekennen. Intussen waren ook de autoriteiten gealarmeerd. Burgemeester P. W. Hor van Middélharnis probeerde twee sleepboten van de Rijkswaterstaat, die in de tramhaven lagen, in de vaart te krijgen. Maar men achtte dit zinloos, omdat deze boten geen radar aan boord heb ben. Burgemeester Hordijk nam hierna contact op met de R DM. om de Dock- yard XV, die wel radar aan boord heeft, te laten zoeken. Juist toen dit schip zou uitvaren, was de vermiste veerboot eindelijk gevonden en wel door de Goeree. die er weer op uit was getrokken. Het lukte de Goeree n de Haringvliet los te trekken. Uit het angstige avontuur van de Ha ringvliet heeft men deze les getrokken, dat de veerboot onder winterse omstan digheden niet meer zonder radio aan boord de overtocht zal maken. De B.B. heeft een mobilofoon beschikbaar steld. waarmee de kapitein contact kan onderhouden met de B.B.-post te Som- melsdtjk. Ook de andere veerboot, de stad Zierikzee is nu voorzien van ecu radio -insta llatie. Niet ongerust Hoe groot de spanning ook op het eiland was, de kapitein van de Haring vliet, Gerrit Joragejan, heeft zich niet ernstig ongerust gemaakt. Hij vaart al jaren tussen Hellevoetsluis en Middel harnis en wanneer er drijfijs is en mist en de betonning is weggenomen, zit het risico van een zandbank er in. vaar je op het kompas, het horloge e dieplood". „Maar", vervolgde hij, tien meter precies kun je geen koers houden, en die tien meter deden het net Ik houd hem niet meer, riep de roerganger en we zaten vast". „De Haringvliet is een grote veerboot (zestien meter breed en goed vijftig ter lang) en als zo'n gevaarte vast zit, is het niet zo maar los. Dan is het wach ten op hoger water. Alleen de „.vaste landers" aan boord, die de moeilijkhe den en omstandigheden van de overtocht niet kennen, keken wel wat pips", telde de kapitein. Kapitein Jongejan besloot niet te veel lawai te maken. Wie zou de veerboot in die mist en duisternis di reet kunnen vinden? „Enfin", besloot de kapitein, „het is allemaal toch weer in orde geko men". Opstelwedstrijd „Open Het Dorp" In het kader van de actie „Open Het Dorp" heeft het internationale tijdschrift The Knickerbocker" In samenwerking met Avro-Minjon egn opstelwedstrijd ontworpen. Jongelui van veertien tot twintig jaar kunnen er aan, deelnemen door een opstel van maximum 1500 woor den te schrijven over het onderwerp „Het Dorp'. De keuze van.de stof is ge heel vrij. maar het opstel moet zo worden geschreven, dat een buitenlander enig idee krijgt van de gebeurtenissen. De opstellen moeten worden ingestuurd Dor 10 januari naar de Avro, afdeling jeugduitzending. Postbus 2, Hilversum Een jury, bestaande uit Mies Bouw- an. Miep Diekman (schrijfster van jeugdboeken), B. Wildeboer (leraar Ne derlands), J van Dijk (ass. business- manager „The Knickerbocker") en Her- Broekhuizen (Avro) zal twee jonge lui aanwijzen, die in de zomer van 1963 door „The Knickerbocker" uitgenodigd zullen worden, een reis te maken van 25 dagen naar de Verenigde Staten. „The Knickerbockers" Magazine herdenkt dan dat het vijfentwintig jaar geleden werd gesticht. De reis zal beginnen' op de plaats waar „Het Dorp" zal verrijzen, het einddoel in Amerika is New York. De uitslag van de opstelwedstrijd zal worden bekendgemaakt op 29 januari. Een politiek gesprek tussen twee ne- jn heeft gisteravond in een café aan de Kattenburgkade in Amsterdam-noord :en hevige vechtpartij geleid, waar- en van de debatterenden in het zie kenhuis belandde. De ene neef was het met de politiek van Kennedy eens ter wijl de ander Chroesjtsjef verdedigde. Vreedzame coëxistentie bleek niet mo gelijk. Een van de mannen sloeg zijn tegenstander met een fles op het hoofd. Deze zocht een sterker wapen, een stoel, daarmee verwondde hij zijn neef ern- I aan het hoofd. Het slachtoffer moest het ziekenhuis zijn wonden laten hechten. Wurging Heerlen voor rechtbank Morgen zal de rechtbank te Maas tricht de zaak behandelen tegen de 39- jarige assurantiebezorger W. van H. uit Heerlen. Deze wordt ervan verdacht op 2 augustus van verleden Jaar de toen eens 39-jarige weduwe M. S. -T. door wurging om het leven te hebben gebracht. Van H., die connecties had aange knoopt met de weduwe, heeft indertijd toegegeven de vrouw om het leven te hebben gebracht: na zijn daad begaf hy zich naar zijn werkgever, vertelde daar wat hij begaan had en liet zich toen gewillig door zijn patroon over brengen naar het politiebureau. De vrouw werd op haar slaapkamer in de torenflat te Maastricht dood aaingetrof. fen; zij bleek te zijn gewurgd met een handdoek. Drie slachtoffers van kolendamp Gisternacht is te Wervershoff het echtpaar Koomen-Smit door kolendamp, vergiftiging om het leven gekomen. Ge trouwde kinderen die argwaan kregen omdat de gordijnen gesloten bleven, trof fen omstreeks het middaguur de man ir zijn stoel aan, terwijl zijn echtgenote op de divan lag. Medische hulp mocht niet meer baten. De 76-jarige heer J. Beckers te Sti Joost onder de gemeente Echt is zater dag in zijn woning door kolendampver giftiging om het leven gekomen. De man woonde met zijn 72-jarige broer P. Beckers, die in bewusteloze toestand in het ziekenhuis opgenomen moest wor- Een lek in de kaohel is oorzaak ge weest van de kolendampvergiftiging. Een zuster van de broers, die zaterdag ge woontegetrouw langs kwam ontdekte het ongeluk. Broeiende lading in Pools vrachtschip Het Poolse vrachtechip Jan Matejko ligt met een broeiende lading zonnepit- schroot voor Hoek van Holland. De Rot terdamse brandweer is reeds gewaar schuwd. Het ligt in de bedoeling de 6748 ton metende Pool een ligplaats aai Waalhaven-Noordzijde te geven. De Jan Matejko is eigendom van de rederij Polskie Linie Oceamicza uit Gdynia en is op weg van Rio de Janeiro naar Rot terdam. In verband met de mist kan het schip de Waterweg nog niet binnenlo pen. Als de kapiein dit wenst ei loodsboot ertoe in staat is, zal het schip binnengeloodst worden. Dc ruimen het schip zijn gesloten, om het gevaar voor brand zo gering mogelijk te maken. Dr. Adriaan Hartog, voormalig Ne derlands consul-generaal in Santa Mo nica. is gisteren overleden aan een her senbloeding. Hij was 68 jaar oud. PTT startte vandaag met De echtgenote van een dierenarts Noord-Oostpolder kan nu haar ma ergens in de polder een koe onderzoekt, seinen dat hij direct thuis moet komen, dat hij de Veeartsen ij kundige dienst moet bellen, dat dc koe van boer Jansen op kalven staat, dat het rabiesvaccin is aan gekomen, dat hij een prijs in de voetbal toto heeft en dat de afgesproken avond visite bij de familie niet doorgaat. De dierenarts die onder een koe warme veestal zit, heeft naast zich stro de nieuwste vinding van de P.T.T. staan, de simofoon, een vier en een half kilo wegend kastje, dat aan een tn torradio doet denken. Als een va lampjes op het kastje gaat gloeien, hij wat dat betekent. Het afspraken die hij 's ochtends met zijn vrouw heeft gemaakt. Dit is vanaf van middag twaalf uur mogelijk toen de P.T.T. is gestart met het simofoonbedrijf, dat voor de Nederlandse telefoonabon nees unieke mogelijkheden kan bieden. Veertig personen en ondernemingen be schikken op dit ogenblik over zo'n kastje. Met hen zal de P.T.T. enkele maanden lang gaan experimenteren om ten slotte aan het eind van het jaar voor ten hoog ste 50.000 telefoonabonnees de eerste Ne derlandse simofoondlenst officieel In ge bruik te stellen. De naam van deze nieuwe dienst is een samentrekking de eerste letters van enige woorden uit de functieomschrijving: het s 1 gnaleren aan een m o biele gebruiker dat met hem per tele f o o n contact wordt gezocht. De simofoon is ontwikkeld door P.T.T Philips en gaat voor de abonnees ln de toekomst aanzienlijk minder kosten dan bijvoorbeeld de mobilofoon, de abonnementskosten zeventig gulden per maand bedragen. Men kan door de simofoon ook niet spreken. De bezitter wordt alleen op de hoogte gesteld dat een telefoonabonnee hem bepaalde inlichtin gen wenst te verschaffen. De simofoon- abonnee kan zijn apparaat in zijn auto aansluiten op accu en antenne Hij kan het echter ook meenemen. Het werkt dan op eigen antenne en batterij. Dc reik wijdte voor de simofoon is onbeperkt dank zij een verbinding via de hoofdzen der in IJsselstein en de twee hulpzenders ln Smilde en Hulsberg. In het dr. Neherlaboratorium van de P.T.T. in Leidschendam wordt de langs telefonische weg binnenkomende oproep opgevangen door een tronische automaten groot nut kunnen blijken voor degenen, die veel langs de we* moeten zQn en voor wie thuis, op kantoor of elders tij dens hun afwezigheid berichten of mede delingen binnenkomen, waarvan z(J bin nen de kortst mogelijke tijd kennis moe ten kunnen nemen. De P.T.T. denkt hier bij onder andere aan artsen, kapiteins van sleepboten en binnenvaartschepen, chauf feurs van expeditiebedrijven, vertegen woordigers, journalisten, en functionaris sen van grote ondernemingen die gere geld „op pad" zijn. Ook kan de nieuwe vinding toepassing vinden voor bewa kingsdiensten, alarmeringsdoeleinden en brandweerveiligheidsmaatregelen. 8 januari 1962, morgen een jaar geleden. Om negentien minuten over negen botsten bij Harmeien twee treinen in volle vaart op elkaar. In de eerste, die uit Leeuwarden kwam. zaten ongeveer duizend mensen. Voor de tweede, die Rotterdam als vertrekstation hacL benadert de schatting van het aantal passagiers het getal driehonderd. De gevolgen van de botsing, waar bij de voorste wagons, met inbegrip van de beide trekvoertuigen, zich in el kaar boorden, waren verbijsterend Men sprak niet alleen van het groot ste treinongeluk in de geschiedenis van Nederland, maar ook van een na tionale ramp. 91 passagiers werden op slag gedood. 152 werden min of meer ernstig gewond. Het dodental steeg later tot 93. Nu de mens deze zoveel leed en rouw brengende treinramp weer op enige af stand kan bekijken, kan hij zich afvra gen, wat er sinds een jaar voor de nabe staande en de gewonden is gedaan. In z'n algemeenheid luidt het antwoord: Bij. zonder veel. De Nederlandse Spoorwegen hebben zich op het punt van de schade claims niet formeel aan de dikwijls zo minimale wettelijke normen gehouden doch zijn zeer ruim in him interpretatie geweest. Alle factoren Bij de beoordeling van de schadever* goedingsaanvragen is met alle factoren rekening gehouden, terwijl een veelheid van concessies is gedaan. Zo zijn alle slachtoffers op kosten van de Nederland se Spoorwegen begraven, waar een be drag van totaal een ton mee gemoeid te geweest. De nabestaanden van de zestig gehuwde mannen, die in de kracht van hun leven (de meesten tussen de dertig en veertig jaar) werden weggerukt, heb ben ruime uitkeringen gekregen, waar- bij gekozen kon worden tussen een be drag ineens, of een periodieke uitbeta ling. Deze laatste is waardevast gemaakt door zijm koppeling aan de prijzenindex De derving van inkomsten en de zie kenhuiskosten van de gewonden de laatste verliet op 18 mei van het vorig jaar het hospitaal zijn tot de laatste cent betaald. De blijvende invaliden ia totaal tien. die van twintig tot veertig procent arbeidsongeschikt zijn geworden zijn, voorzover er geen andere voor zieningen waren, volledig gecompenseerd Promotiekansen Bij de vaststelling van de schade vergoeding zijn de Nederlandse Spoorwegen van het principe uitge gaan, dat rekening móést worden ge houden mat de promotiekansen, wel ke het slachtoffer op het moment van overlijden had. Er zou één geval zijn (Van een onzer verslaggevers) Donderdagmiddag zal tijdens het par lementaire vragenuurtje in de Tweede Kamer de nationale en politieke kant aan de noodtoestand, waarin de KLM thans verkeert, aan de orde komen. Vele Kamerleden willen de minister van verkeer en waterstaat en diens staatssecretaris vragen stellen. Onder meer willen zij weten wat het de laatste weken zoveel besproken Mackinsey- rapport inhoudt en waarom zij van de inhoud niet op de hoogte zijn gesteld. Vooral over dit laatste zijn vele Kamer leden nogal ontstemd, omdat de staat ten slotte de belangrijkste aandeelhou der in de KLM is. Wat de reorganisatie van de KLM betreft: de regering schijnt er weinig voor te voelen dat het lijnennet van de maatschappij drastisch wordt ingekrom pen, zoals in het Mackinsey-rapport zou zijn aanbevolen. Wel erkent de over heid dat ingrijpende maatregelen en kostenbesparingen noodzakelijk zijn, maar uit het oogpunt van vlagvertoon en deviezenbesparing zou zij tegen het afstoten van onrendabele lijnen zijn (Van speciale verslaggever) van een weduwe, die 25.000 gulden per jaar krijgt uitgekeerd, omdat haar omgekomen man na tien jaar een inkomen van een ton zou kunnen hebben gehad. In een ander geval zijn aan de ouden van een bij de treinramp te Harmeien omgekomen student alle studiekosten uit- betaald, die in de loop der jaren aan hem ten goede waren gelegd. De reden hier voor was dat de ouders met hun zoon de afspraak hadden gemaakt, dat het studie geld, dat voor hem werd uitgeteld, zou worden terugbetaald, en voor een uni versitaire opleiding van andere kinderen zou worden bestemd. Van de in totaal 314 schadeclaims, die bij de Nederlandse Spoorwegen zijn ge deponeerd, waren 69 louter van materiële aard. De tegemoetkoming hierin heeft weinig moeilijkheden opgeleverd. Ver nietigde bezittingen zijn voor de volle honderd procent vergoed. Accoutan tsrapporten Wat betreft de 93 omgekomenen zijn in 68 gevallen schadevergoedingsovereen komsten bereikt met volledige instem ming van beide partijen. Mede in verband met het uitbrengen van accountantsrap porten zijn 25 claims nog in onderzoek. De Nederlandse Spoorwegen hebben inmid dels wel voorschotten op deze claims ver. strekt Het zelfde geldt voor de sector gewon den (152 dus), van wie 115 definitief ge compenseerd zijn. De afwikkeling van de overige gevallen zal, naar verwacht wordt nog dit jaar een feit worden. Op het hoofdkantoor van de N.S. te Utrecht zijn vele dankbetuigingen ont vangen voor de wijze, waarop de claim» tegemoet gekomen zijn. Tevens blijkt hieruit dat niet alle bedragen, welke wer. den uitgekeerd, ten goede van de nabe staanden zijn gekomen. Verscheidene ei sers hebben het aan hun toegewezen be drag naar deze of gene instelling met eeD sociaal-maatschappelijk doel laten over maken. Materiële schade Het totale bedrag, dat bij de spoorweg ramp is gemoeid, is op dit moment nog niet mot zekerheid vast te stellen, omdat er nog 62 claims in onderzoek zijn. Dat het echter om miljoenen gaat (die voor 't grootste deel door assuradeuren wer den gedekt), is zonder meer een feit. Al leen de materiële schade, die de Neder landse Spoorwegen door de vermorzeling van enkele treinstellen geleden hebben, beloopt al de twee miljoen. Onder de 96 wezen, die de slachtoffers hebben achtergelaten, is nog een bedrag van negenduizend gulden verdeeld, dat in de vorm van giften is binnengekomen. Vijfduizend gulden hiervan was afkom stig van het Vaticaan, dat met zijn schen king geen moment heeft gewacht In de parochiekerk van Sint Bavo te Harmëlen zal morgenavond 19.00 uur een plechtige avondmis requiem worden opgedragen ter her denking van de 93 doden, die bij de treinramp vielen. Kapelaan H. Rig- ter, die op de plaats van het onge luk als eerste geestelijke bijstand aan de gewonden verleende, zal de kerk dienst leiden. De betrekkingen tussen Indonesië en Nederland kunnen m de toekomst even vriendschappelijk worden als die tussen Indonesië en Rusland, de Verenigde Sta an Japan, mits de Nederlanders er blijk van willen geven de overeenkomst inzake West-Irian oprecht en van gan ser harte uit te voeren. Dat heeft president Soekarno ver klaard tegenover de Nederlandse jour nalist Hans Martinot. correspondent van het dagblad De Gelderlander, die de vo rige week het eerste vraaggesprek met Soekarno had in het witte Merdeka- paleis. De journalist, die persoonlijke relaties met Soekarno onderhoudt, schrijft in het Nederlands verwelkomd te zijn. Ook tijdens het gesprek van anderhalf uur werd Nederlands gesproken. „Op het ogenblik blijf ik nog waak zaam," zo zei Soekarno, „want nog maar kort geleden heb ik in Nederlandse bla den (o.m. De Waarheid, red.) berichten gelezen over anti-Indonesische bijeen komsten in Den Haag. Ik begrijp best dat uw regering daar niets mee te maken heeft maar ik ben Westerling nog niet vergeten en als er nieuwe Westerlingen de kop opsteken ln Nederland, zullen die uiteraard een geduchte hinderpaal vormen voor de verhouding tussen beide landen" Soekarno verklaarde voorts dat hjj na het herstel van de diplomatieke betrek kingen een staatsbezoek aan Nederland wil brengen om koningin Juliana de hand le drukken. Het herstel van de goede verhoudingen moet aldus Soe karno, langzaam geschieden om de volks emoties niet te schokken. De president was van mening dat ook na het herstel van de betrekkingen Nederland zijn po sitie van favoriete natie bij de Indone siërs niet weer zal kunnen innemen. Over het bezoek aan ons land zei de president dat hij graag een ontmoeting zou hebben met studenten aan wie hij zijn visie zou willen geven op de ont wikkeling van de laatste tientallen jaren in Azië en IndonesiS. Idee van 2 jaar geleden beloond (Van onze correspondente) De heer A. van Lieshout te Sittard. ploegbaas op de gloeidraadafdeling bij het Philips-concern te Sittard, heeft een idee dat hij bijna wee jaar geleden in de bus stopte, nu beloond gezien met een uitkering van 3800. De heer Van Lies hout is 48 jaar oud en werkt al bijna elf jaar bij Philips; hij was zijn uitvin ding al zo goed als vergeten en dacht dat hij er toch nooit meer iets van zou horen. Des te groter was nu de mee valler. Het zou de hoogste beloning zijn voor een ingezonden idee bij Philips te Sittard. Vele onderscheidingen in oorlog T)E heer Etienne Henri Larive (47) uit Wassenaar, de nieuwbe noemde directeur van de K.L.M. en thans directeur van Shell Tankers N.V., is bekend geworden als com mandant van de Nederlandse motor torpedoboten in de tweede wereld oorlog. Deze MTB's opereerden als onderdelen van het „Dover-com- mand" in het Kanaal. Over zijn er varingen in deze periode schreef hij het boek „Vannacht varen de Hol landers". De heer Larive is ridder Militaire Willems Orde derde klasse, drager van het Bronzen Kruis (hij ontving deze onderscheiding zelfs tweemaal), heeft de Engelse onder scheiding Distinguished Service Cross" met „Bar" en is ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De heer Larive is in 1915 in Singapore geboren en van Nederlandse nationali teit. Van 1934 tot 1937 was hij adelborst in Willemsoord. Daarna ls hij als lulte- Scherpzinnig man die problemen snel doorziet (Van een onzer verslaggevers) nant-ter-zee derde klasse uitgezonden naar het toenmalige Nederlandsch-Indië, hij in 1940 met Hr. Ms. tropedo- land terug- Aan boord van dit schip nam hij op 10 mei in Rotterdam deel aan de oorlogs handeling. waarbij zoals bekend de Van Galen door een Duits luchtbom bardement tot zinken werd gebracht. De heer Larive. die geweigerd had de sgn. erewoordsverklaring af te leggen, werd daarna in Juli 1940 lö krijgsgevan genschap naar Duitsland gebracht. Enke le poringen tot ontsnappen mislukten, maar ln 1941 had h(J succes Engeland te bereiken. i wist hij In Engeland werd hij benoemd tot 35/36 Toen de jeep stopte, kwam Christiaan naar voren. Hij salueerde aan zijn rode fez „Bwana, er is een nijlpaard dood. Hij heeft een grote wond op zijn rug, waar een leeuw hem heeft geslagen, maar hij heeft de rivier bereikt en is daar gestorven." De blanke knikte. „Je kent de orders, Chris tiaan," zei hij rustig. Ook na de onafhankelijk heid was hij zich strikt blijven houden aan de voorschriften, alsof er niets wezenlijks veranderd was. En daardoor was er niets wezenlijks veran derd, behalve dan dat er geen enkele toerist meer door het kamp kwam en de camions voortaan op zeer ongeregelde tijden reden. Het werd moeilij ker om aan voedsel en toerusting te komen. Op zichzelf was dat niet zo verschrikkelijk, want de blanke staf was grotendeels vertrokken. Maar soms vroeg hij zich af of er een tijd zou komen, dat hij uit noodzaak een antiloop zou schieten. Het zou vreemd zijn, maar als de toestand nog slechter werd en er geen vlees meer kwam, zou die vraag actueel worden. Een mens is meer dan een antiloop. „Wat zei je?" vroeg hij afwezig. Christiaan herhaalde: „Het nijlpaard ligt bui ten het park, bwana Er lag iets smekends in al die donkere ogen. De blanke zuchtte opgelucht. Het zou hard ge weest zijn om de boys deze gunst te weigeren, maar ditmaal deed het dilemma zich nog niet voor „Goed. Christiaan!" zei hij. „Neem de lorrie slacht dat nijlpaard maar. Denk er om, dat je het vlees eerlijk deelt!" De parkwachters draafden weg en even later reden ze zingend het kamp uit. Ze zwaaiden als tgelaten kinderen naar Enock, die de jeep on- de eerste elek- der het afdak reed. De conservator begaf zich de P.T.T naar zjjn woning. Het speet hem, dat alles zo Be- De simofoon zal in het bijzonder van lopen was. Zonder de onafhankelijkheid zou hij dat politiek heet, had rijn klauw ook over Kong. uitgestrekt en in de schaduw daarvan lag het Al- bertpark. Er is geen paradijs denkbaar in de schaduw. Sindsdien waren er nieuwe richtlijnen gegeven voor het bestuur van het reservaat. Net als tot- dusver zou er een internationaal toezicht blijven bestaan op het park, maar het was duidelijk, dat in dit land de medewerking van de blan ken voorlopig zo gering mogelijk moest zijn. Het gistend nationalisme reageerde vooral op kleur. Tot dusver was het park een stil, wat vergeten hoekje, maar Paul Coeman piekerde vaak Over de opvolging. Enock? Je en nee! Ja. waar het zijn trouw en toewijding, zelfs waar het zijn kennis van het veld en de dieren betrof, maar nee, waar het om leiderschap en gezag ging. En wat baatte het eerste, als het tweede ontbrak? Na uren was het gToepje inlanders terugge keerd. Glimlachend ging de conservator naar buiten. De lichten van de lorrie gloeiden als de ogen van een voorwereldlijk monster, maar de tocht was goed geslaagd, want de boys juichten uitbundig bij het binnenrijden van het kamp. Maar toen de wagen hem naderde, bleef de blan ke met een schok staan en de glimlach op zijn gezicht maakte plaats voor een trek van walging. Een hevige stank verspreidde zich tussen de gele ronde hutten, die in normale tijden tot gastver blijf dienden. Op een dak zat een goliath-reiger met ingetrokken kop. Toen het lawaai te hevig werd, sloeg het dier langzaam zijn vlerken uit en vloog weg door de schemering. De jongens spron gen van de wagen en ieder torste een enorm stuk vlees. Christiaan, met een van voldoening glimmend gezicht, toonde zijn brok aan de conservator. De blanke slikte zijn walging weg en vroeg met een dikke stem: „Moet je dat opeten. Christiaan?" „Ndio, bwana. denkt u dat het teveel is?" Zijn handen bewogen op en neer. alsof hij het gewicht van het vlees schatte „Nee." zei de blanke. „Maar het is bedorven het stinkt!" De neger keek hem met een brede grijns aan. Met een zachte stem. die troostend klonk, zei hij: „We eten niet met onze neus. bwan Paul Coeman dwong zich tot een glimlach. Hij keerde zich om. „Eet smakelijk dan. Christiaan!" wenste hij. In zjjn woning terug, ging hij op de barza zitten en hij luisterde naar de geluiden van de avond, die ongemerkt overgingen ln de nacht. Elk van die geluiden was hem lief en vertrouwd. Hij ver langde ernaar, dat hjj het uitdagende getrompet ter van Mwami, de grote kuddes'ier zou horen. (Wordt vervolgd) commandant over de Nederlandse motortorpedoboten en het zgn. Do- vercommand. Eind 1944 volgde zijn benoeming tot hoofd van de marinevoorlichtings- dlenst in Londen, welke functie hij ook nog ln Nederland vervulde. In 1946 verliet hij de Koninklijke Ma rine: in september van dat jaar trad hij in dienst van de Koninklijke/Shell - groep. Hij werd uitgezonden naar Cura sao in dienst van de N.V. Curagaose Scheepvaart Maatschappij en in 1949 in Singapore belast met de leiding van de Nederlandse staf-afdeling van de Anglo- Saxon Eastern Ltd.. die thans „marine administration of the Shell company of Singapore" heet. In 1951 volgde zyn be noeming tot adjunct-direoteur van de N.V. Curagaose Scheepvaart Maatschap pij- Drie jaar later werd hij van Cursgao naar Nederland overgeplaatst en be noemd tot directeur van Shell Tankers, ln welke functie hij nu het bevel voert over een vloot van één miljoen brt. Dc heer Larive staat bekend als een scherp zinnig man, die problemen snel doorziet en doortastend is in zijn optreden. In een interview deelde de heer Larive mee, dat hij eerst op Nieuwjaar over zijn benoeming had gehoord. „Even voor Kerstmis werd ik opgebeld door Jhr mr. J. H. Loudon, president directeur van de Koninklijke Shell Groep. Hij vroeg ml) of ik naar Londen wilde komen voor iets, dat hij mij per soonlijk wilde vertellen. In Engeland werd mfj gevraagd of ik de K LM. wilde helpen. Eerlijk gezegd was het alsof ik het in Keulen hoorde donderen. Ik heb toen „ja" gezegd, omdat er een beroep op mij werd gedaan, niet omdat ik zoveel van de K.L.M. en haar proble men afweet." „Een van mijn belangrijkste taken zal zijn; het geschokte vertrouwen van het K.LM..personeel te herstellen. Ik ben geschrokken van het aantal onderdirec teuren, dat de K.L.M. telt. Dat is een devaluatie van de titulatuur, waardoor een Parkinson-situatie ls ontstaan. Ik heb de heer Den Hollander dan ook als voorwaarde gesteld, dat ik volledige vrijheid van handelen krijg, wat het personeelsbeleid betreft. Want in dit ge val is niemand gebaat met zachte heel meesters". Deze week krijg ik het rapport, dat MacKinsey voor de K.L.M. heeft ge maakt. Bij Shell Tankers hebben we ook met MacKinsey gewerkt en zijn adviezen hebben we met groot succes uitgevoerd. Ik verwacht dan ook niet dat we bij de K.LM. hier veel van af zullen wijken." De heer Larive wilde zich niet uit laten over de problemen m de natio nale luchtvaart: „Ik zit er pas een week in. Maar ik ben altijd een groot be wonderaar van de K L M. geweest en zal met alle liefde mijn vleugels uit slaan op deze nieuwe post."

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7