KRANTENBEZORGING gejaagd door tijdgebrek geremd door winterweer Zeventig procent boeren knoeit om graantoeslag Aku meldt een goed jaar Veelal goede spaarcijfers NIEUWE LEIDSE COURANT MAANDAG 7 JANUARI 1963 Agend a voor Leiden en Den Haag Maandag Schouwburg, 8 uur: RK toneelgroep ,,De Gastspelers" met „De Bungalow" van Toine van Bergen. Foyer Gehoorzaal, 8 uur: Vereniging voor Pedagogiek, Godfried Bomans en Henk Walters' Marionettentheater. Gymnastieklokaal Prins Mauritsschool, Noordeinde 40, 8.15 uur: Installatie hoofd H. C. Ypenburg. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Venus be- Diligentia, 8 uur: Parry De rem bey, Dinsdag O eg st ge est Het Witte Huis, 8 u.: Voorlichting over te bouwen winkel centrum door Algemeen Mijnwerkers fonds. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Toneelgroep Centrum met éénak- ters „De collectie" en „Een beetje pijn". Diligentia. 8 uur: Cabaret Tingel-Tan- gel. Woensdag Aula academisch ziekenhuis. 8 Uitreiking Landsteiner penningen plaquettes Ned. Rode Kruis. Oegst geest, Bovenzaal Geref. kerk, Mauritslaan, 8 uur: A.R.-kiesver- eniging, spreker dr. W. Velema. Den Haag, Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Toneelgroep Theater met „Konin gin Elisabeth". Diligentia, 8 uur: Cabaret Tingel-Tan- gel. Donderdag Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep En semble met „Naar het u lijkt" van Sha kespeare, voor K. en O. Zuiderkerk, 8 uur: Vocaal ensemble NCRV, leden KNTV, leden Museumor kest. Casinotheater, 7 en 9.15 uur: K. en O.- film van de maand „De Roverssymfonie" regie F. Feher. De Kleine Burcht. 8 uur: Ned. Vereni ging van Suikerzieken, mevr. dr. J. Terpstra over „Complicaties bij suiker- Rijksherbarium, 8 uur: Jaarvergade ring Kon. Ned. Natuurhistorische Ver eniging. School Sumatrastraat 195. 8 uur: Offi ciële overdracht aan bestuur Vereniging voor chr. onderwijs. Gebouw Jan Vossensteeg, 8 uur: ds. J. A. Smink. Den Haag, Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Venus be spied". Diligentia. 8 uur: Ned. Strijkkwartet o.l.v. Nap de Klijn. Vrijdag Stadsgehoorzaal, 67.30 uur: Receptie bestuur ring Leiden Chr. Zangvereni gingen t.g.v. 40-jarig bestaan; 8 uur: Feestelijke jubileumavond. Steenschuur 9, 7.30 uur: Heropening chr. geref. kerk. Zaterdag Jacobazaal Den Burcht, 8 uur: Nij- joarsvezide „Ons Grunnegerlaand". Bevrijdingskerk, 7.30 uur: Avondgebed voor Hervormden en Gereformeerden. Den Haag, Diligentia, 8 uur: Alicia de Larrocha, piano. Pulchri Studio, 2.30 uur: Haags Barok Trio. Dagelijks Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Go naked in the world (18 j.); donderdag: De Roverssymphonie (a. 1.). Lido: (2.30, 7 en 915 uur): De overval (a.L). Luxor: (2.30 7 en 9.15 uur): Sabrina (a.l.) Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De gebochel de van Rome (18 j.); donderdag: Meis jes van de Mambo-bar (18 j.). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Dol, driest en dorstig (14 j.). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Romance a la carte (a.L). Tentoonstellingen Lakenhal, Figuratieve Kunst (tot 21 januari). Rijksmuseum voor Volkenkunde, ..Vreemde volken**", kindertekeningen (tot 2 maart). Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6; maandag, en dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds Leeszaal en bibliotheek Reuvens. Bree- straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag van I tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 105.30 uur Bijkantoor chr. school Obrechtstraat volw. dinsdag en donderdag van 6.309 uur njs. zaterdag 25 uur: jeugd: elke woensdag 25 uur. Zoekt U een goed ANKER HORLOGE voor f 30.- en f 40 - Of het allerbeste van t 200.- en f 300.-. v. d. WATER Haarlemmerstr. 207 heeft het Grote keuze in alle prijzen en merken. Geref. Gemeente Leiden De voor woensdagavond vastgesteld» cpreekbeurt van ds. Bosschaart te Slik kerveer, gaat niet door. TTOOGST MERKWAARDIG EIGENLIJK! Vergaat het ons allemaal niet met alle dingen, zoals het ons met „de krant" vergaat? We waarderen hem pas wanneer we tot de ontdekking komen dat hij niet in de bus is gestopt. „We betalen er toch zeker voor", zeggen we dan verontwaardigd, niet beseffend dat we nauwelijks de prijs van het onbedrukte papier be talen. Maar goed, vader komt thuis en ontdekt dat de krant er niet vrijwel alle gevallen betekent dit, dat de belangrijke schakel tussen de in spanning van overdag en de ontspanning van 's avonds ontbreekt, met alle onprettige gevolgen van dien. De krant moet, elke dag opnieuw, ge ruisloos op het geluid van de brievenbus na in zijn handen komen, anders ontbreekt er iets aan de dag. Maar er komt heel wat voor kijken om u de krant elke dag opnieuw in handen te spelen. We zullen u niet vermoeien met een beschrijving van de lange weg, die de kranteregels hebben gemaakt van de gebeurtenis naar het plekje onder uw ogen. We zijn zaterdag alleen maar een keer met Rinus meegeweest. Rinus is onze chauffeur, onze belang rijkste chauffeur. Hij heet eigenlijk R. Links, maar wij kennen hem beter als Rinus. Hij is 37 jaar oud en heeft een eigen gezin. Daarop is hij dol, naar de enthousiaste vertialen over „die jongen van mijen „mijn vrouw te oor delen. Daarnaast, heeft hij qen deel van zijn hart verpand aan postzegelverza- melen en musiceren. Maar voor het be langrijkste deel van de dag is hij onaf scheidelijk verbonden aan de bekende groen-wïtte bestelwagen van de Nieuwe Leidse Courant. MILJOENEN A LS Rinus voor elke krant die hij heeft vervoerd een cent zou krijgen, was hij op staande voet één van de rijkste mannen van ons land. We hebben eventjes geprobeerd uit te rekenen hoeveel kranten Rinus in de negeneneenhalf jaar, die hij bij onze en uw krant is, in zijn wa gen heeft gehad. Dat tellen hebben we snel opgegeven: het aantal loopt in de zeer vele miljoenen. Een na dere aanduiding kunnen we niet geven, omdat we geen elektronisch brein bij dehand hadden 's Middags wordt de wagen van Rinus volgepropt met vele duizen den kranten, die kersvers of liever persvers zijn Dan is het ogenblik aangebroken waarop een soms barre tocht begint vanuit Leiden naar Oegstgeest, Rijns, burg. Katwijk. Noordwij k, Sassen- heim, Oude bete ring, Roelofarends- veen en nog vele andere plaatsen, waar duizenden gezinnen al zitten te wachten tot ze het bekende ge klepper van de brievenbus horen En zaterdag zijn ens met Rinus meegereden stappen we de wagen in met grote laarzen aan; want het is bar en boos op de open bare wegen. Rinus vertelt wat er op straat ligt„een dikke brei van gen, zand, zout en pekel, aangelengd gebonden met enkele tientallen graden vorst en 'erdund met een paar graden dooi. schuivers en bull dozers op de sneeuwhopen los_ gelaten, maar ze mogen nu wel baggermolens la ten rijden". Dat We keren onze achterdeur naai de andere groen witte wagen, waar in de kranten voi andere plaatsen liggen snel weg. Snel, want dc op hun krant. Snel, n want de mensen moeten hun krant toch krijgen, ondanks de barre winter, die de wegen nagenoeg onbegaanbaar maakt matrastraait krijgt zijn stapels kranten lekker vroeg ditmaal: het is pas kwart over één. De volgende „klant" woont in Rijnsburg. Naast dé deur van de heer Heemskerk, Lange Vaart 15, hangt het bord met „Agentschap Nieuwe Leidse Courant". Een druk op de claxon is vol doende om vader en zoon Heemskerk naar buiten te lokken, waarna ze snel de grote pakken kranten aanpakken, die ze een droog maar tijdelijk onderdak bezorgen in de gang. We baggeren verder. Het aanhoudend geplens van wegspuitend sneeuwwater van onder de wielen wordt een ver trouwd geluid. Een enkele keer horen we een harde bons. Dan heeft een tegenligger weer een schoon spatbord; een grote klomp „straatsoep" heeft losgelaten, is op straat gevallen en door de snelheid legen onze wagen ge bonkt. We lossen andere pakketten kranten bij De Haas in de Kerkstraat te Katwijk aan den Rijn, bij v. d Boon in de Secr. Var- kevisserstraat in Katwijk aan Zee. De Provinciale Waterstaat moet tonnen zout hebben gestrooid, want de provinciale wegen zijn alweer goed begaanbaar. We gaan de Zwarteweg op waar de GEBONS OEGSTGEEST is de eerste gemeente op onze route, die een kleine 100 kilometer lang is. Onze agent in de Su- Rinus had gelukkig laarzen aan, geen overbodige luxe. sneeuwduinen tot schouderhoogte liggen naar de dr. mr. W v. d. Berghstich- ting. We geven er een kleine honderd kranten af voornamelijk voor het perso neel van de stichting. Beeklaan rijden, die nog smaller is ge- Alsof die auto zo wil wegvliegen... worden door de ophopingen van sneeuw langs de kant, zien we onze weg naai het agentschap-aan-zee versperd door een personenauto en een vrachtwagen, die elkaar tegenkwamen zonder dat voldoende ruimte voor hen beide v De personenauto, van een Nöordwijkse tuinder, is met linker voorzijde onder de vrachtwagen geschoven en met klap tegen het linker achterwiel tot stil stand gekomen. De vrachtwagen staat met de rechter wielen in een halve me ter sneeuw; de personenauto ziet er uit als een verschrikte vogel, want het spat bord lijkt op een in grote nood uitgesla gen vleugel. Niemand heeft verwondin gen opgelopen. De politie is er al. Met man en macht wordt de vraohtwagen uit de sneeuw geduwd. We laten de opstopping voor wat zij is en keren terug. Buitenom spoeden we ons voor zover er van spoeden sprake kan zijn naar de Leybweg, de bezor ger voor Noordwijk-Binnen. Dan gaan we naar „Zee". In de Albert Verwey- straait zien we drie Noordwijkse jongens schaatsen op de met ijs en harde sneeuw bedekte weg. Het zijn Art. v. d. Zwart uit de Henriëtte Roland Hoiststraat 42 en de broertjes Kees en Jan Duindam, die in dezelfde straat, maar vier huizen verder wonen. Op weg tiaar Noordwijkerhout ko men we de patrouillewagen van de Noordwijkse politie tegen: het linker voorspatbord is beschadigd, een teken dat ook de politie van de gladheid te lijden heeft. „Deze sneeuwdagen heb ik minstens 1000 kilometer gedraaid, maar ik heb ondanks de grote haast nog geen schrammetje aan de wagen opgelopen", is de enigszins trotse reac tie van Rinus „VAREN" TTET is een lange en barre tocht ge- worden. Van Noordwijk gaan we naar Sassenheim. vandaar naar de Bui tenkaag. Van Rijksweg 4 nemen we de met sneeuw en ijs bedekte weg langs de Hoofdvaart. Hier komt uit de inmiddels al vrij dik geworden mist plotseling een niet verlichte tegenligger opdagen, waar_ voor we ijlings in de sneeuwberm moeten vluchten. Verder, op de Lisserdijk (gemeente Lezers schrijven ons Dure stadszaal Wij hebben nu een prachtige stadszaal gekregen, van buiten en van binnen. Maar nu zijn de prijzen van huur ook prachtig gestegen, wat Detekent, dat vele amateurverenigingen er geen ge bruik van kunen maken Dit is jammer, want wij willen zo graag dat onze verenigingen, van wel ke aard ook, zo mooi mogelijk hetgeen zij in een jaar bereikt hebben naar vo ren kunnen brengen, en daar is de stadszaal toch het best voor geschikt. Nu kost het deze verenigingen veel geld; met moeite hebben zij de kosten kunnen opbrengen deze uitvoeringen voor hun donateurs te kunnen geven, maar nu wordt het ze onmogelijk ge maakt. Dat betekent een achteruitgang. Zou het nu niet mogelijk zijn, dat deze verenigingen* die elk jaar hun uitvoe ring in de stadszaal geven, een behoor lijke reductie krijgen; daar zijn toch ook de minst vermogenden die geen dure entree kunnen betalen mee gebaat. Ik hoop dat hier aandacht aan wordt geschonken. LEIDEN J. VAN STRALEN Zilveren jubilea Op 11 januari herdenken de heren C. G. van den Berg en Ph. van den Berg het feit dat zij 25 jaren geleden in dienst van het schildersbedrijf J. van Muiden Zoon traden. De heer C. G. van den Berg is bedrijfs leider en woont da Costastraat 70. de heer Ph. van den Berg is schilder en woont Buys Ballotstraat 14 te Leiden Bezoek ds. Van Eijk De door de Leidse Hervormde Gemeen te beroepen predikant, ds. Van Eijk te Bergsehenhoek. hoopt donderdag, 10 jan. Leiden te bezoeken. De kerkeraad van de wijkgemeente Marewijk heeft op die avond om half 8 een bijeenkomst belegd, waarin ieder die met ds. Van Eijk wil kennismaken welkom is. Men hoopt op een goede opkomst. Geslaagd Mej. J. D. Allart te Leiden slaagde in Amsterdam voor het examen Frans M.O.- B. (schoolakte). Haarlemmermeer) bij De Kaag zien we aan de rechterkant een bordje „Lang zaam varen", terwijl aan de linkerkant van de weg het (stevig dichtgevroren) water is. Merkwaardig, maar het is wel van toepassing op de natte blubber op TN NIEUWE WETERING vertrouwt Rinus de stapel kranten voor deze gemeente toe aan de zorgen van de nieuwe brugwachter van de Meerbrug. Per 1 januari is zijn voorganger, die der tig jaar de brug heeft verzorgd, met pensioen gegaan. Even een praatje ter kennismaking en we zijn alweer op weg. We „nemen" het aquaduct van rijksweg 4a en leggen de kranten voor Oude Wetering neer bij Van Tol aan de moei lijk berijdbare Huigsloterdijk. Dan de Lisserweg. de provinciale weg naar Alphen tot het kruispunt voorbij de brug over de Drecht, waar we rechtsaf gaan naar Rijnsaterwoude. Het polderland, in een grijze mist ge huld, geeft nog beslist niet de indruk van de ingevallen dooi. De sloten verto nen, evenals de weilanden, grote sneeuw_ duinen, terwijl de wegen niets minder dan levensgevaarlijke ijsbanen zijn. Ook de Heilige Geestlaan naar Oude Wetering, waar we door de pontbaas worden over gevaren, is bedekt met ijs, nat en ge vaarlijk ijs. Omstreeks half vier leveren we de kranten voor Roelofarendsveen af. Dan gaan we via de provinciale weg naar Leiden terug; de buitengemeenten heb ben hun kranten gekregen. De bezorgers zijn er overal op uitgetrokken om door sneeuw, zand, ijs en waterplassen de krant bij U in de bus te stoppen. In Lelden gekomen, zien we de Bree- straat, omzoomd door bruine sneeuw- wallen, als een vlot en (on-)begaanbaar water onder de voorbumper verdwijnen. Bü de Gijzelaarsbank snerpt het fluitje van een verkeersagent. „Penalty", juicht Rinus, hiermee zijn „verslaafdheid" aan de voetbalsport verradend. Het is vijf minuten voor vier als we btf de garage van de Nieuwe Leidse Courant aanko men. Een vuile modderwagen, maar de kranten zijn afgeleverd, keurig op tijd. We zijn er trots op. „Langzaam varen" staat er op het bordje aan de kant van de weg waar alleen maar sneeuw water lag Automaat leeggehaald In de nacht van zaterdag on zondag hebben drie mannen, die met een in Den Haag ontvreemde auto reden, een siga rettenautomaat aan het Noordeinde leeg gehaald. Hun buit bedroeg meer dan hon derd pakjes. De eigenaar kon nog het het nummer van de auto noteren, maar dat zal niet veel bijdragen tot een op sporing aangezien de auto was gestolen. V.l.n.r. Art v. d. Zwart, Kees Duindam en zijn broer Jan. Lekker schaatsen op de Albert Verweystraat in Noordwijk Steekproeven wijzen uit: (Van onze correspondente) Een steekproef heeft uitgewezen, dat zeventig procent van de boeren een onjuiste aangifte doet om in aanmerking te komen voor de graan toeslag van de regering. De waarne mend substituut officier van justitie bij de economische politierechter te Arnhem, heeft deze zaak sterk ge hekeld en forse boetes geëist tegen enkele boeren, die zich hier moesten verantwoorden. De justitie zal in de Gratie bepleit voor vier Duitse politieke delinquenten Prof. mr. J. M. van Bemmelen en prof. mr. W. P. J. Pompe, hoogleraren in het strafrecht, de strafvordering en de cri minologie aan de rijksuniversiteit te Lei den, resp. Utrecht, pleiten in het Neder lands juristenblad voor gratie en invrij heidstelling van de vier Duitse politieke delinquenten, die in Nederland nog steeds een levenslange gevangenisstraf uitzitten. Deze vier zijn de enige politieke delin quenten, die nog in gevangenschap zijn. Het zijn La ges, Fischer, Kotalla, en Aus De hoogleraren wijzen erop dat i mune misdadigers, die tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld zijn, vrijwel altijd na een zekere periode, die voor de vier Duitsers ruimschoots is verstreken, hun straf bij wijze van gratie omgezet zien in een tijdelijke straf, waarna voorwaardelijk in vrijheid worden ge steld. Na hun invrijheidstelling zouden de vier Duitsers onmiddellijk uit Neder land moeten worden uitgewezen volgens de hoogleraren. Verder zou thans overwogen moeten worden dat de verschrikkelijke misdrij ven, waaraan de vier politieke misdadi gers zich hebben schuldig gemaakt, zijn gepleegd in tijd van oordeel, die over de gehele lijn zedenverruwing en -verwilde ring en grote zenuwspanningen met zich bracht. Verder vestigen de hoogleraren er dc aandacht op dat deze vier delin quenten als Duitse ambtenaren aan veel zwaardere druk van de nationaal-socialis- tische dictatuur bloot stonden dan de Ne derlanders die zich aan dergelijke mis drijven schuldig maakten, terwijl van deze Duitsers niet gezegd kan worden dat zij zich aan landverraad hebben schuldig gemaakt. Het derde argument is dat levenslange gevangenisstraf in Nederland algemeen als een onmenselijke straf wordt be schouwd. In België zijn deze week twaalf poli tieke gevangenen uit de gevangenis ont slagen. Zü waren allen veroordeeld we gens collaboratie in de bezettingstijd. Het aantal politieke delinquenten in België, dat nog gevangenisstraf onder gaat, is hiermede gedaald tot 22. Auto's terecht De twee auto's, die eind vorige week in Leiden werden vermist zijn gevon den. een aan de Morssingel en een de Catharijnestraat pRESIDENT-DIRECTEUR mr. J. Mey- nen van de Algemeene Kunstzijde Unie beeft verklaard dat de jaaromzet In 1962 met ƒ30 miljoen is gestegen tot 380 rain. Die van bet vierde kwartaal bereikte een record van 105 min. De kosten namen nog sterker toe. Zo stegen lonen, salarissen en sociale lasten met ruim 12 pet. Het verwachte resultaat der N'ederlandscbe bedrijven Is 43 (In 1961 32, in 1960 48) min. De produktle was hoger in liet bijzonder van enkalon en terlcnka, die belangrijk bijdroegen tol het gunstig resultaat, en de grondstof- fenprijzen daalden. De grote Investerin gen in 1962 65 min. gaan gelei delijk vrucht afwerpen. In Europa en Amerika kan men spre ken van een ook bij Aku merkbare her leving van rayontextielgaren. Ook voor rayonbandengaren en -vezel waren de afzetmogelijkheden uitstekend. De afzet mogelijkheden op de lange duur vooi enkalongaren in de brelery en weveril zien er gunstig uit. Een snelle ontwik keling van nieuwe toepassingen van nylon o.a. in tapijten is te verwachten Wanneer de plannen voor een nieuw fabrieksgebouw b.v. een nylon tap ijtga renfabriek te Emmen op papier gereed djn. duurt het door de zeer trage uit gifte van bouwvergunningen nog één tn» twee jaar voor de eerste spade in de grond gaat. In die tijd hebben buiten landse concurrenten reeds een hele fa briek gebouwd en vaste voet op de markt gekregen. Er gaan stemmen op om dar maar in het buitenland uit te breiden Deze conclusie heeft Aku nog niet ge trokken maar verdient ernstige overwe ging. American Enka en Verenigte Glansz- «toff hebben recordomzetten gehaald. Bij La Seda de Barcelona kwam een nieuwe polyesterfatoriek in bedrijf. Nylonfabrie ken kwamen in bedrijf of zijn in aan bouw in Mexico. Ierland en Spanje. Eer rayongarenfabriek wordt gebouwd ir India en de bouw van een glasvezelfa- brlek in Hoogezand en de dimethylte- reftalaatfabriek te Delfzijl vorderen Dit alles is nodig om zijn plaats te behouden terwijl daarnaast de afzet ge spreid is over zestig landen en het eon eern over acht. Daarnaast wordt de pro- duktie gespreid, waarbij het hoofdgebied van garens en vezels met de grootste kracht moet worden versterkt en ver ruimd door verbetering van oude «n ontwikkeling van nieuwe, terwijl voorts andere terreinen worden gezocht, doch de nieuwe werkzaamheden zoals linnen garens, cellofaan, synthetische rubber, glasvezel en dimethyltereftalaat hebben jaren nodig om tot de coneernwinst bij te dragen. In 1963 hoopt men weer één of twee nieuwe projecten te kunnen melden. komende maanden zaken als deze straf aanpakken. is sprake van een hausse op het stuk van valse aangifte voor de graan toeslag. Er zijn boeren die zich daarmee per jaar onrechtmatig bedragen van ten naaste bij f 500 toeëigenen. Ze doen dat door, bijvoorbeeld, te verzwijgen dat ze zogenaamde afgegraasde akkers of onge- ploegd land hebben. De boer krijgt dan een toeslag voor graan dat hij niet op zijn land heeft gehad. De aangiften moe ten worden gedaan bij de plaatselijke bureauhouder van de voedselcommissa- Controleurs van de algemene inspec tiedienst hebben een tiende voor alle hiervoor in aanmerking komende graan- boeren bezocht en ontdekt dat zeventig procent van dit getal onjuiste gegevens heeft laten registreren. Voor elke ver bouwde are graan geeft de regering een toeslag van f 1,75 bedoeld om de graan- cultuur te stimuleren. De meeste boeren, die in Arnhem tot dusver hebben terechtgestaan fractie van degenen die nog voor moeten ko men hebben verklaard te grote area len te hebben opgegeven door onnauw keurige opmetingen. Levensverzekering vreest geen nationalisatie De voorzitter van de Nederlandse ver- eniging ter bevordering van het levens- verzckcringwezen, mr. W. H. Verloop, schrijft in de Verzekeringsbode, dat op zienbarende prijsverschillen zoals van koelkasten en handmixers voor het le- vensverzekeringbedrijf nooit te ver wachten zijn. Noemenswaardige ver schillen zijn er in premie en winstuit. kering maar niet opzienbarend. Hoewel twee politieke partijen nationalisatie eisen, is de kans op verwezenlijking niet groot omdat de ervaring in andere Euromarktlanden niet gunstig zijn. Het is twijfelachtig of een genationaliseerde maatschappij zich uitsluitend zou laten leiden door belangen van verzekerden en aandeelhouders. De grotere concur- rentie in de Euromarkt vraagt van iedere onderneming verhoogde waakzaamheid en aanpassing. Genationaliseerde onder nemingen plegen hierin niet uit te mun ten. Het Nederlandse bedrijf meent tot deze aanpassing in staat te zijn, maai de Nederlandse overheid mag het bin nenlands bedrijf niet achterstellen. Ge zien de buitenlandse belangstelliing voor onze markt is er vooralsnog geen te klein aantal aanbieders van zekerheid Voor het ievensverzekeringbedrijf zal 1962 waarschijnlijk bevredigend zijn. Bij de Rijkspostspaarbank is in de cember 83,9 miljoen ingelegd en 60.4 min. terugbetaald zodat er 23.5 (vorige maand 10,6, vorig jaar 12.3) min. gespaard is. In geheel 1962 be droeg het spaaroverschot ƒ244 (v. j. 170) min. en het inleggerstegoed liep met bijgeschreven rente op tot 3139.9 (2815.7) miljoen. Bij de spaarbank voor de stad Am- serdam was er ondanks de koude win ter in december een ongekend hoog overschot van 3 (1,36) min. en het jaaroverschot bedroeg 36 (27) min. waardoor met 8 min. rente het spaar tegoed steeg tot 304 mLn. verdeeld over 398.436 inleggers en men verwach; spoedig de 400.000ste rekening. Op 22 november 1961 werd de 250 min. over schreden. De spaarbank te Rotterdam had een recordoverschot in 1962 sinds 1918 van 34 min., waarvan 2,3 min. in december. Met 9,4 min. rente stee? het tegoed tot 332.8 min. Het aantel spaarders vermeerderde met 16.181 tot 493.053, zodat men het half miljoen na. dert. Bij de Haagse Nutsspaarbank werd zo als gemeld is in december 468.000 ge spaard (v.j. 925.000 ingeteerd) en het spaaroverschot in 1962 bedroeg 35 (30,7 min., waardoor met 10 (8,8) min rente het spaaroverschot steeg tot 348 (303) min. op 320.496 rekeningen. Bij die te Utrecht werd in december f 414.227 (295.027) gespaard en met 2.25 min. rente steeg het tegoed tot 77 (64.7. exc. rente) min bij die te Amers foort werd in december 718.000 (835.000) ingeteerd doch in 1962 was het overschot 7.4 (7,8) min., bij de ge meentespaarbank te Maastricht was het overschot in december 10.000 (700.000), in 1962 10 min., bij de de centrale •olksbank te Utrecht in december 330.000 (645.300), bij de spaarbank te Hilversum in december 53.000 (inte ring 721.329).

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3