Nieuwe Leidse Cdmramnt Moskou houdt vol: Westen is geen papieren tijger In april vier hoofdige leiding bij K.L.M. Larive van Shell nieuw directielid Mona Lisa krijgt in Y.S. alle eer J Wie dat denkt, vergeet de atoomtanden Kortstondig oproer in rijksasiel RAF verraste Amerika Maandag 7 januari 1963, 43ste jaargang SIMOFOON Gepraat in de ruimte >ofdredact«ur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Zie pagina 7 Klachtendiensf bezorging 18—19 uu Prawda dient Rood-China van repliek IN EEN uitgebreid hoofdartikel heeft de Prawda, het communistische partijorgaan in Rusland, Communistisch China uitgenodigd voor een bespreking over de geschillen, die tussen de beide staten bestaan. Op de ge bruikelijke wijze wordt de naam van Communistisch China niet gebruikt, maar wordt er gesproken over de „Albanese leiders en zij die hen steunen". Het blad wijst de Chinese bewering van de hand, dat de Sowjetunie slechts een tijdelijke meerderheid zou hebben in het communistische kamp. Weer is Nederland in het kille vorstgebied komen te liggen. De korte dooiperiode is voorbij en de vogels en dieren gaan nogmaals een moeilijke tijd te gemoet. Dit weekeinde trokken vele dierenliefhebbers er op uit om hun gevederde en andere vrienden aan noodrantsoenen te helpen. In het Amsterdamse Bos, waar deze plaat werd ge maaktdeed de boswachter dit koude, maar dankbare werk. Volgens het blad is de communisr tische partij van de Sowjetunie er van overtuigd, dat gezamenlijk over leg van de belangrijke kwesties het mogelijk maakt de samenhang van de internationale communistische be weging te verzekeren. Het gehele hoofdartikel is voorge lezen voor Radio-Moskou. Volgens de Prawda mogen activiteiten, die lei den tot splitsing in de internationale communistische wereld niet worden toegelaten. Het niet in acht nemen van deze eisen komt neer op onder mijning van de grondslagen. Samengevat komt het Russische stand punt neer op het volgende: Vreedzaam naast elkaar bestaan met de westerse landen voorkomt een atoom oorlog met groot verlies aan levens, maar verantdert niets doelstellingen van het commui revolutionaire bewegingen overal ter wereld te steunen. Het afschilderen van kapitalistische landen als „papieren tijgers" is een fou tieve methode, omdat dit de mensen ertoe brengt, te veronderstellen, dat deze lan den zonder meer ter zijde kunnen wor den geschoven. Zij die niet nadenken over de gevolgen van een moderne oor- Psychopaten stichtten brand \ieuws in één oogopslag De heer E. H. Larive, di recteur van Shell Tankers N.V., zal toe.treden tot de directie van de KLM. Drie van de directeuren, mr. L. H. Slotemaker, mr. J. van der Wiel en J. C. van der Kloot hebben blijkens een communiqué van de raad van commissarissen beslo ten per 1 april hun ontslag aan te bieden. In het rijksasiel voor psychopaten te Groningen hebben een aantal ter be schikking van de regering gestelden gisteravond ge vochten met bewakers. Eerder op de dag was een poging van een aantal man nen om te ontvluchten ont dekt. Deze groep had een groot aandeel in het op roert je, dat spoedig werd onderdrukt. Ook een begin van brand kon snel wor den bedwongen. Volgens Engelse bladen heeft een aantal Britse bommenwerpers een schijnaanval met water stofbommen op de Ver enigde Staten uitgevoerd. De meeste van de vliegtui gen zijn door de sterke Amerikaanse luchtverdedi ging gedrongen. Het succes schijnt te danken te zijn aan de grote vliegtuighoog te (20 kilometer) en de grote snelheid van de toe stellen. De V-N.-autoriteiten wil len niet meer met Tsjombe onderhandelen. Zij geven er de voorkeur aan af te wachten wanneer Tsjombe naar Elisabethstad komt. Tot dat ogenblik worden de acties opgeschort. In een interview met een Nederlandse journalist heeft president Soekarno verklaard dat ook na het herstel van de diplomatie ke betrekkingen met Ne derland ons land geen be voorrechte positie ten op zichte van Indonesië kan innemen- Intussen hoopt Soekarno wel te zijner tijd een befzoek aan ons land te kunnen brengen om ko ningin Juliana de hand te drukken. In het Rijksasiel voor psychopaten aan de Hereweg in Groningen is het gisteravond gekomen tot een kort stondig oproer, waarbij wel enige schade werd aangericht, doch waar bij niemand werd gewond. In het asiel verblijven gedetineerden (ter beschikking van de regering gestelde mannen) onder wie gisteren in de loop van de dag werd ontdekt dat een aantal van hen ontvluchtingsplannen had. Deze mannen hadden het grootste aandeel in het oproer, waarschijnlijk daar zij zich Detrapt voelden. Gisteravond had een aantal gedetlneer- den naar de televisie gekeken. Bij het overbrengen van de recreatiezaal naar de verschillende verblijven kwamen ze in de hoofdgaanderij op de eerste ver dieping van het gebouw plotseling in opstand. Enige tijd wisten zij deze gang, waaraan de verblijven van ongeveer veertig mannen zijn gelegen, te beheer, sen. Zij staken meubilair en oude rommel m brand en vernielden ruiten. De Gro. nlngse brandweer, die inmiddels met rijks- en gemeentepolitie was gewaar, schuwd, kon met behulp van een magi- rusladder van buiten af het vuur met een miststraal blussen, waarbij van de oproerlingen geen last werd ondervonden De politiemannen (later versterkt mei marechaussee) konden volstaan met hel omsingelen van het gebouw. Geweld behoefde dan ook niet te worden ge bruikt. dank zij het tactvolle optreden van de geneesheer-directeur, dokter J A. van Belkum. De oproerige gedetineer den eisten, dat hij by hen kwam. Met zijn onderdirecteur kwam hy om half elf aan, waarna zij beiden zich onder de gedetineerden begaven. Daar hoorden zij temidden van hen de grieven aan. De voornaamste waren, dat de mannen zich te lang uit de maatschppij verwijderd voelden en dat zij onbevredigend gehuis- vest waren. Een deel van het gebouw- is enige tijd geleden vernieuwd. De gede tineerden hieruit hebben niet aan het oproer deelgenomen. Enkele mannen, die de ruiten van hun verblijven hadden vernield, hebben gis teravond in andere ruimten een plaatsje gekregen. Arbeider sloeg collega dood Bij een ruzie tussen twee arbeiders, werkzaam op het landgoed Bornia te Driebergen, heeft zaterdag de 37-jari- gc W. A. F. de 44-jarige G. B. zodanig met eon stuk hout geslagen dat deze levensgevaarlijk gewond in het Zeister ziekenhuis moest worden opgenomen, waar hy is overleden. Nabij de zagerij van het landgoed, waar beiden aan het werk waren, kre gen zij woorden. Dit twistgesprek liep ten slotte zo hoog. dat F. in drift een stuk hout greep en hiermee zijn collega enkele malen op het hoofd dog. F. is garresteerd. log, die kernwapens onderschatten of eenvoudig niet in hun berekening opne men als secondair aan mankracht, maken een grote fout. De internationale commu nistische beweging beseft zeer goed dat het imperialisme aan het aftakelen is, dat het zich historisch heeft overleefd, maar het beseft ook dat het atoomtanden heeft, waarvan het gebruik kan maken. „Als ons een oorlog wordt opgedron gen, zal de Sowjetunie voor zichzelf en haar geallieerden kunnen opkomen. Nie mand kan op dit punt nog twijfelen. Maar wij communisten, waarachtige hu manisten, hebben van de geschiedenis de opdracht gekregen de meest eerlijke maatschappij te scheppen en daarom moeten wij alles doen wat in ons vermo gen ligt, de volkeren vrede en gunstige levensomstandigheden te verzekeren". Tegenover het Chinese argument: „De geschiedenis kent geen enkel voorbeeld van een vreedzame overgang van kapita lisme naar communisme" stelt de Praw da: „De kracht van de Marxxistisch-Le- ninistische theorie is haar vermogen een diepgaande analyse te maken van de voornaamste kenmerken van een tijdvak en uit deze analyse conclusies te trekken, die de weg van de revolutionaire krach ten verlichten voor de komende tiental len jaren. De dogmatici traohten de broe- derpartijen onder alle omstandigheden te oriënteren op een gewapende machts strijd. Het zou uiterst schadelijk zijn te traohten revolutionaire processen in deze uiterst gevarieerde wereld om te vormen tot onmiddellijke opstanden, zoals de dogmatici trachten te doen". Het artikel zegt, dat de Russische par ty geen aanspraak meer maakt op de eerste plaats onder de communistische partijen, maar alleen de sterkste is onder een aantal gelijkberechtigde partyen. Omdat de Russische partij echter het eerst tot socialisme is gekomen en in de tweede wereldoorlog de zwaarste lasten heeft gedragen, is haar stem belangrijk. De gedragslijn, die de dogmatici -trach ten op te leggen is de lijn van gebrek aan vertrouwen in de kracht van het com munisme, van de volksmassa's, gebrek aan vertrouwen in de mogelijkheid van de overwinning van het socialisme in nieuwe landen zonder oorlog tussen lan den, zonder een wereldoorlog. Een dergelijke gedragslijn zou, als deze van kracht werd, de volkeren van de ka pitalistische landen afstoten van de socia listische landen en zou miljoenen men- psen vervreemden van de communisti sche beweging", aldus het Russische blad. Rusland- Joegoslaviëë de Prawda zegl Het hoofdartikel voorts, dat de Sowjetunie en Joegoslavië stappen hebben gedaan ter oplossing van de bestaande geschillen. Nog maar een jaar geleden was Joegoslavië in de Sow jetunie de gebeten hond door het aan vaarden van een zekere mate van par ticulier initiatief in het economische „De stappen die onlangs zijn genomen door de Joegoslavische communisten en hun leiders in hun binnen- en buiten landse politiek hebben een groot dee) opgeheven van wat onjuist en schadelijk was voor de opbouw van het socialisme in Joegoslavië. Zij die beweren, dat in Joegoslavië het kapitalisme weer is ingevoerd en dat „nieuwe burgerlijke elementen" daar een overheersende po sitie bezetten, liegen bewust, weigeren feiten en gebeurtenissen te analyseren." Drie directeuren bieden ontslag aan (Van een onzer verslaggevers) DRIE VAN DE VIJF directeuren van de K.L.M. zijn afgetreden: de heren mr. L. H. Slotemaker, mr. J. van der Wiel en J. C. van der Kloot. In een communiqué, dat zaterdagavond door de raad van commissarissen na een langdurige vergadering van ruim vijf uur werd uitgegeven, werd meegedeeld dat de drie directeuren in overleg met de raad hebben be sloten per 1 april hun ontslag aan te bieden om het de raad mogelijk te maken een reconstructie van de directie tot stand te brengen. Op de 24 januari te houden aandeelhoudersvergadering zal de raad voorstellen de heer E. H. Larive, directeur van Shell Tankers N.V., te benoemen tot lid van de directie van de K.L.M. De directie zal bij de heren ir. F. Besancon, mr. L. de Block (die beiden dus aanblijven) en E. H. Larive. De raad is tot de conclusie gekomen dat onder de huidige omstandigheden aan een directie van vier leden de voorkeur dient te worden gegeven. Zoals gemeld, zal de president-com missaris van de K.L.M., dr. ir. F. Q. den Hollander, in afwachting van de benoeming van de president-direc teur, tijdelijk het voorzitterschap van de directie-vergaderingen op zich president-directeur, is inmiddels Bronovo opgenomen. Vermoedelijk zal hij reeds deze week het ziekenhuis verlaten. Hij zou dan een rustkuur in Zwitserland ondergaan. Dat het communiqué, dat eerst deze week in het vooruitzicht was gesteld, zaterdag al werd vrijgegeven, wijst er op dat het dr. ir. Den Hollander ernst is met een snelle en harde aan pak van de problemen, waarmee de maatschappij kampt. Hoewel daarover geen details bekend zijn gemaakt meldde het communiqué dat de nieuwe directie zich onder lei ding van dr. ir. Den Hollander onmid dellijk zal zetten aan de verdere be- dryfsreorganisatie „die door de huidige omstandigheden geboden is en die de mogelijkheden moet scheppen de toe komst van ons nationale luchtvaartbe drijf te verzekeren". Dat een snelle beslissing nu nood zakelijk is, is nu duidelijk. Het 16.000 leden tellende personeel is in grote onzekerheid komen te verkeren door de dramatische ontwikkeling van de laatste week. Velen zijn gaan sollici teren, naar aanleiding van de ge ruchten dat nieuwe massale ontslagen staan te wachten nu de hele top Is gereorganiseerd. Ook een oud gerucht steekt In dez* dagen weer de kop op, nl. dat de em ployes die werkzaam zijn in het mo derne kantoor aan de Haagse dr. Ples- manweg, zullen worden overgeplaatst naar Schiphol en dat in het kantoorge bouw het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid zal worden onder gebracht. De K.L.M. kan hierover ech ter nog steeds niets meedelen omdat geen definitieve beslissingen zijn ge- De raad van commissarissen zal de vergadering van aandeelhouders op 24 januari voorstellen het ontslag aan de drie directeuren te aanvaarden onder betuiging van de bijzondere dank voor de grote diensten, die elk hunner ge durende vele jaren aan de K.L.M. heeft bewezen. De heren Slotemaker en Van der Wiel hebben zich op verzoek var raad. bereid verklaard hun kennis en ervaring op de gebieden van locht- vaartpolitiek en samenwerking, van personeelsbeleid en van commerciële aangelegenheden, in een adviserende functie ter beschikking van de K.L.M. te stellen. In deze functie zullen zij echter niet in dienst van de K.L.M. ztfn. Het is nog niet bekend waar zy naar toe zullen gaan. Van de drie directeuren is de 58- Jarige mr. Slotemaker het langst in dienst van de K.L.M. In 1927 al trad hij in dienst van de maatschappij op de juridische afdeling. Vijf jaar later werd hij tot algemeen secretaris benoemd. In 1933 promoveerde hij tot doctor in de rechtsgeleerdheid. Gedurende de bezet ting poogde hij tweemaal naar Enge land te komen tegen het einde van de oorlog gelukte hem dit. In Londen bereidde hij mee de wederopbouw van de K.L.M. voor. In 1947 werd hij be noemd tot onderdirecteur en in 1951 volgde zijn benoeming tot directeur. Mr. Slotemaker stond bekend als een van de grote onderhandelaars op het gebied van de luchtvaartpolitiek. (Voor vervolg zie pagina 8) Het zwembad bleef onbeschadigd, maar deze twee kapitale huizen Plush Brentwood (een wijk van Los Angeles in Amerika) werden totaal verwoest nadat ze o zo langzaam, een halve meter per uur van een heuvel waren... afgegleden. De oor zaak van de fatale glijpartij schijnt een grondverschuiving aan de voet van de helling te zijn geweest. De huizen hadden een waarde van 40 tot 50 duizend dollar elk. Een aantal Britse Vulcan-straalbommen- werpers heeft volgens Engelse bladen een schijnaanval met waterstofbommen op de Verenigde Staten uitgevoerd. De meeste van de vliegtuigen zijn bij deze oefening ongehinderd de sterke Amerikaanse lucht verdediging gepasseerd. De doelen, die de snelle, hoogvliegende toe stellen bereikten, waren o.a. New York en Washington, Een woordvoerder van het Britse ministerie van luchtvaart verklaarde dat het doel was de Noord-Amerikaanse luchtverdediging op de proef te stellen. H(j bevestigde het feit, maar liet zich over de resultaten niet uit. De voornaamste reden voor het welslagen van de operatie was, dat de Vulcans zeer snel en op grote hoogte vermoedelijk rond 20 km vlogen. Een gedeelte van het Amerikaanse lucht verdedigingssysteem sliep als een roos, toen de Vulcans er overheen vlogen. Een woordvoerder van de voorlichtings dienst van de Amerikaanse luchtverdediging verklaarde dat de persberichten niet op waar heid berusten, en noemde deze dan ook „maar een hoop onzin". Hij zei voorts, dat het niet het werk van de R.A.F. was om door de Amerikaanse luchtverdediging heen te breken. „In geval van vluchten over de Ver. Sta ten, worden altijd van te voren waarschu wingen gegeven, om te voorkomen dat ge allieerde vliegtuigen per abuis voor vijan delijke machines worden gehouden", aldus de woordvoerder. Fidel Castro is vier jaar aan de macht op het eiland Cuba, en de dictator liet dat met een militaire parade vieren. Een enorm groot portret van Castro versierde een eréboog waaronder raketlanceer- wagens werden geredenRechts naast het portret het woord „Ven- ceremos", „wij zullen over winnen. cpiJDENS het weekeinde heeft bied van hoge luchtdruk, dat L».» zaterdagmorgen bij IJsland bevond, een krachtige uitloper gevormd in de rich, ting van de Noordzee en het zuiden van Scandinavië. Daar in het zuiden van frankrijk en het Middellandse Zeege. bied de luchtdruk relatief laag bleef, begon zondag in onze omgeving de wind vit het noordoosten op te steken en stroomde koude continentale lucht weer over heel Nederland uit. De afgelopen nacht werden minimum temperaturen tussen 5 en 8 graden onder nul bereikt Bij de kust van noord-Noorwegen ij een depressie aangekomen, die naar Finland trekt en het hogedrukgebied boven de Noordzee onaangetast laat. Een depres sie ten westen van de Azoren koerst tn noordoostelijke richting, maar ze is te ver weg om de eerstkomende dagen In vloed op het weer in west Europa ts kunnen uitoefenen. Verwacht moet dan ook worden dat de toestand met over. ,OB wegend matige vorst in de nacht en ochtend en lichte vorst midden op de d~Helder dag enige tijd zal aanhouden. De Ypenburg sneeuwkansen blijven klein. Y".8? De Bilt verwacht tot dinsdagavond; Opklaringen en slechts hier en daar Eindho., wat sneeuw. Matige tot krachtige, later Zd.-Limi iets afnemende wind tussen noordoost Helsinki en oost. Vannacht en mochtenochtcnd o«k> matige, op enkele plaatsen mogelijk Kopenh strenge vorst. Midden overdag lichte tot Aberdeei matige vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur) jonden tendens: stijging Zon en maan Dinsdag 8 januari: zon op 8 47. onder 16 47; maan op 15.37, onder 7.07. Donderdag 10 januari: volle maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 8 Januari: 1.36 v.m.; 13.53 n.m. Eelde De Bilt Twente PRESIDENT Kennedy stelt het publiek te zien zijn in Na sluiting in Washington 19 december in Washington, se regering wilde op 8 dinsdagavond m een be- het Nationale museum. Het op 3 februari wordt het doek Het Parijse Louvre heeft het januari wanneer het Congres sloten kring de Mona Lisa verblijf van de Mona Lisa van 7 februari tot 4 maart als een gebaar van Fransterug is in Washington, voor aan het kabinet, het is daarmee bijna een week tentoongesteld in het Metro- Amerikaanse vriendschap in Opperste Gerechtshof en le- langer geworden dan men politian museum van New bruikleen afgestaan. Onmid- den van het Congres De oorspronkelijk van plan was. York. Daarna gaat de raad- dellijk werd het doek opge- volgende ochtend om tien De Franse regering heeft selachtige schoonheid aan borgen in een museumkluis uur zal het 450 jaar oude voor deze verlenging haar boord van de United States met aircondition. Maar de werk van Leonardo da Vin- speciale toestemming gege- terug naar Parijs. onthulling zou geen dag eer- ci bijna vier weken lang voor ven. Het schilderij arriveerde der geschieden dan de Fran- De National Gallery zal >m zoveel mogelijk mensen n de gelegenheid te stellen de Mona Lisa te zien ook 's avonds open z(jn. Frankfort MUnchen Zürich U k !s

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1