Nieuwe Leidse Commnt Tsjombe krijgt van VN nog een laatste kans DOOI! Verkeer op gang weer Commentaar Uitlekken geheim rapport K.L.M. ontoelaatbaar r Terugkeer naar Elisabethstad toegestaan W egeninf ormatiedienst meestal in gesprek Op rivier en veel drijfijs Prof Lieftinck over geruchten: (kita) i* f* CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitigh is ghebleo Zaterdag 5 januari 1963, 43ste jaargang internationale autolijndiensten Holland-Belgil Holland-Dene- marken 3 x per Vieuws in De Verenigde Naties geven Tsjombe een laatste kans, als premier van de Kongolese provincie Katanga naar Elisabethstad terug te keren en loyaal mede te werkgp aan de uitvoering van het hereni gingsplan van de volkerenorganisatie. Zowel de Verenigde Staten als Engeland en België staan achter deze stap. Deze landen hebben er hij Tsjombe op aangedrongen, onmiddellijk een eind te maken aan dc afscheiding van Katanga, de bewegingsvrijheid van de V.N. in de gehele provincie te erkennen, de huurlingen naar huis te sturen, het plegen van sabotagedaden te doen beëindigen en samen te werken met de Ver. Naties bij het handhaven van de orde. De opmars van de VN-troepen, die zich in het gebied van Jadotstad be vinden is zoals we al meldden stopgezet. De troepenbewegingen in de richting van Wolwezi. waar Tsjombe zich met enkele van zijn minister bevindt, zouden slechts die nen ter consolidatie van de positie der VN-troepen in het gebied van Jadotstad. Intussen wordt er geheimzinnigheid betracht over de troepenbewegingen van de Ver. Naties. Wel is bekendgemaakt, dat VN-militairen het vliegveld van Jadotstad hebben bezet. Ook is gemeld, dat de VN-strijdmacht niet meer uil Jadotstad teruggetrokken zal worden Gisteren meldden we reeds, dat Jadot stad tegen de bedoeling van secretaris generaal Oe Thant door VN-strijdkracb- ten werd bezet. Deze bezetting was geen gevolg van onenigheid in de VN-gelede- ren, maar van het te laat arriveren van de instructies uit New York bij de op rukkende troepen. Het is hier dus geen kwestie van insubordinatie, zoals aan vankelijk werd verondersteld. De cen trale reegring in Leopoldstad is tegen het plan .van de VN Tsjombe naar Elisa bethstad te laten terugkeren. Zij acht zich dan ook niet gebonden aan het jongste besluit van Oe Thant. Intussen verspreiden de VN in Katanga vlug schriften, waarin gezegd wordt, dat Tsjombe vervolgd zal worden wegens het vernielen van fabrieksinstallaties en bruggen. De Union Minière heeft al haar acti viteiten in Katanga moeten staken bij gebrek aan elektriciteit. Gevreesd wordt, dat de maatschappij geruime tijd haar werkzaamheden niet kan hervatten, omdat elektrische centrales zijn vernield en belangrijke onderdelen uit de koper- raffinaderij in Jadotstad door troepen van Tsjombe zijn meegenomen, toen zij naar Kolwezi vluchtten. één oogopslag De Verenigde Naties geven Tsjombe een laatste kans, als premier van de Kongolese provincie Ka- tanga naar Elisabethstad terug te keren en loyaal mede te werken aan de uitvoering van het her enigingsplan van de V.N. Zowel de Ver. Staten als Engeland en België staan achter deze stap. De op mars van de V.N.-troepcn naar Kolwezi (waar Tsjombe zich thans be vindt) is volgens V.N.- woordvoerders gestaakt De be wegen zijn rijdbaar en het verkeer kreeg vandaag weer een vlotter verloop. Drijfijs in de rivieren stremt echter nog steeds de binnenvaart op vele plaatsen. Prof. imr. P. Lieftinck toonde zich verontwaar digd omdat gegevens uit een aan de K.L.M. uitge bracht geheim rapport zijn uitgelekt. Maar de hard nekkige geruchten dat nog drie leden van de directie van de K.L.M. zullen wor den ontslagen werden door hem» niet tegengesproken. Het is nu zeker dat Ohroesjtsjef deze maand een bezoek zal brengen aan Oost-Duitsland. Hij komt als hoofd van een Russische delegatie die het congres van de Duitse „Socialistische eenheids"- partij gaat bijwonen. Dit zou kunnen betekenen dat belangrijke stappen in de kwestie-Berlijn te ver wachten zijn. In Engeland heeft d'e zogenaamde „rode deken", dr. Hewlett Johnson, be kend om zijn communisti sche sympathieën 't ambt neergelegd. Hij was de voornaamste bestuurder van de kathedraal van Canterburry. Adenauer viert vandaag zijn 87ste verjaardag. De gelukwensen die hem zijn aangeboden, dragen alle maal een verzoenend en wat plechtig karakter, wat ongetwijfeld samen hangt met het feit dat het nu wel zeker is dat hij dit jaar zal afreden. Intussen is dr. Ralph Bunge, de Amerikaanse plaatsvervangende VN- secretaris-generaal, in Leopoldstad gearriveerd. Verwacht wordt dat hij daar nieuw einstracties zal verstrek ken en de plannen van de NV-autori- teiten in New York nader uiteen zal zetten om het nemen van tegenstrij dige maatregelen te voorkomen. Bunche verklaarde "tijdens een opont houd in Londen, niet te verwachten dat hij een ontmoeting met Tsjombe zal hebben. Loonsverhoging in de confectie-industrie De onderhandclingscommissie vai liet Sociaal Werkgeversverbond vooi de Confectie-industrie en de drie werknemersorganisaties zijn onder voorbehoud van-goedkeuring door de besturen tot overeenstemming geko men over een nieuwe C.A.O. voor d< confectie-industrie voor het jaar 1963. Als belangrijkste punt werd voor de onder de CA.O. vallende werknemers een loonsverhoging overeengekomen ƒ0,06 per uur. voor de werknemers 23 jaar en ouder en voor de jeugdigen een verhoging naar rato. In deze loons verhoging is de verplichte per 1 ja nuari 1963 ingegane compensatie voor A.O.W. premieverhoging begrepen. Daar naast werd een uitbreiding van de va kantie tot 15 dagen overeengekomen, wat in 1963 zal resulteren in 14 werk dagen. De medewerkers van de KNAC-Wegeninformatiediensl hebben de afgelopen dagen aan gemiddeld 9000 weggebruikers per dag telefonische informaties verstrekt over de toestand van de wegen. Daarnaast werden in de late avond en nacht nog honderden verzoeken om inlichtingen afgewerkt via een automatisch' antwoordapparaat. De drukte zou nog aanzienlijk groter zijn geweest, wanneer radio en televisie niet op ruime schaal wegenberichten hadden doorgegeven. Ondanks deze medewerking en ondanks de aanwezigheid van tien telefoonlijnen, heeft echter de KNAC-Wegeninformatiedienst de drukte niet meer kunnen verwerken. De KNAC doet dan ook een dringend beroep op de weggebruikers om zoveel mogelijk te luisteren naar de wegenberichten via radio en televisie en om telefoonnummer 070-61.42.41 alleen te bellen wanneer men daaraan niet voldoende heeft. Met name zal dat het geval zijn voor automobilisten, die naar het buitenland moeten. Zij kunnen bij de KNAC inlichtingen inwinnen over de wegcondities in alle West- europese landen. Dat gebeurt elke ochtend tussen kwart voor acht en acht uur en later op de dag voor zover de omstandigheden dit wenselijk maken. Deze latere uitzendingen vinden meestal plaats direct vóór of na uitzendingen van de nieuwsberichten van h'et ANP. Ook in de nieuwsberichten wor den sinds enkele dagen trouwens wegenberichten van de KNAC door gegeven. Bezorgd buigt president Tsjombe zich over de stafkaart van het front in Katanga. (Telefoto) Na vele dagen van vorst, sneeuw en ijs, lijkt nu het einde in zicht te komen van de kou-periode, die de afgelopen week overal in het land grote moeilijkheden heeft veroor zaakt. Gistermiddag 'wilde het kwik in de thermometer voor het eerst weer stijgen met als gevolg, dat op de meeste plaatsen het verkeer een vlotter verloop kreeg. Het grootste deel van de wegen is weer goed tot redelijk te berijden. Alleen het scheepvaartverkeer ondervindt hier en daar hinder van drijfijs, al kon den vele veerdiensten door het in vallen van de dooi worden hervat. Overal wordt druk gewerkt om de sporen, die de zware sneeuw- en vorst periode heeft achtergelaten, weg te werken. Op vele wegen zijn bulldozers bezig de sneeuwreslen, zo zij al niet in modderpoelen zijn veranderd, op te ruimen, tot grote opluchting van de laatste dagen zo geplaagde automobilis ten. Binnen de bebouwde kom van da meeste plaatsen zijn de problemen zelfs al geheel opgelost. Ook het treinverkeer liep vandaag aan zienlijk beter dan de afgelopen dagen. Er kwamen vrijwel geen stagnaties meer voor. Dit in tegenstelling tot gisteren toen de spoorwegen een drukke en moeilijke dag hadden. Op een normale vrijdag ver voert de trein in totaal ongeveer 500.000 passagiers, gisteren waren het er naar schatting 750.000. Door het ongunstige weer konden vertragingen moeilijk uit blijven. Deze liepen 's middags en 's avonds tot 30 minuten, in enkele ge vallen zelfs tot drie kwartier op. Dc pendeldienst tussen Gouda en Den Haag kon echter 's middags worden opgeheven. De gecombineerde treinen uit het ;n en het oosten worden nu weer maal in Utrecht gesplitst. laatbaar" noemde prof. mr. P Lieftinck, commissaris van de KLM het gistermiddag op een persconfe rentie op Schiphol, dat „een aan de KLM-directie uitgebracht geheim rapport is uitgelekt". Hij doelde hiermee op het rapport van het Amerikaanse efficiency-bureau Mac- Kinsey over de interne situatie bij de KLM, dat zoveel geruchten in om loop heeft gebracht. Een van die ge ruchten, die hardnekkig in KLM- kringen blijven circuleren, is, dat nu drs. Van der Beugel zijn heeft genomen meerdere ontslagen m de directie zullen volgen. In dit verband worden de n; noemd van de directeuren mr. J Wiel. J. C. van der Kloot en mr. L. H. Slotemaker. Prof. Lieftinck onderschreef ten volle dat deze stroom van geruchten (om. ook over massaal ontslag dere personeelsleden) het logisch gevolg hebben, dat de stemming onder het K.L.M.-personeel bijzonder onzeker be gint te worden. Hij verwachtte echter, dat het voor de volgende week in uit zicht gestelde tweede communiqué vol doende klaarheid zal brengen. De ge ruchten zelf bevestigde noch ontkende hij. Leiding Prof. Lieftinck wilde niet gedetailleerd ingaan op de vergadering van de raad van commissarissen. „Ik kan slechts zeggen, dat de be- richten in de pers over ir. Besangon uit de lucht zijn gegrepen. Niet hij zal thans de leiding in handen nemen, doch zoals officieel is gemeld dr. ir. F. Q. den Hol lander. zij hét tijdelijk. Aangezien ir. Besangon de titel van plaatsvervangend president heeft, is men blijkbaar gaan veronderstellen dat hij drs. Van der Beugel wel zou opvolgen. VVü hebben dit echter zelfs niet tijde lijk willen doen, omdat het dan voor de betrokkene toch onprettig zou zijn hem die leiding later weer uit handen te ne- n", aldus prof. Lieftinck. 3f in het MacKinsey-rapport wordt aanbevolen de directie in te krimpen tot drie-hoofdige leiding (een bedrijfs economische directeur, een economische en een technische) al of niet onder lei ding van een president-directeur, wilde prof. Lieftinck niet zeggen. Wél sprak hij er direct daarop zijn verbazing over uit, dat dit geheime rapport was uitge lekt. „Voor mij geen kleumend wach ten bij een tramhalte. Pas je aan de omstandigheden aan." Dit dacht deze heer en hij ging op zijn ski's naar kantoor. De dooi zal echter veel van zijn echte wintersportvreugde hebben be dorven. Ontslag verwacht van nog drie directeuren (Van i onzer verslaggevers) Ook over de vergadering van de raad van commissarissen, gehouden naar aan leiding van dit rapport zijn hoewel hierover door de K.L.M. officieel een strikt stilzwijgen in acht wordt genomen geruchten in omloop gekomen. Zo zou zijn besloten tot een memorandum aan de Nederlandse regering (de belangrijk ste aandeelhouder van de maatschappij), waarin advies wordt gevraagd over twee alternatieve oplossingen, die de K.L.M uit de crisis-situatie zou kunnen helpen. Assistentie kregen de spoorwegen gis teren van 45 militairen van het garnizoen in Utrecht, die ter beschikking ware steld om de perrons op het Utrechtse station schoon te houden. Hierdoor werd personeel van de spoorwegen vrijge maakt om de wissels en de banen schoon te houden. Ook de garnizoenscommandant v Assen stelde militairen beschikbaar om de sneeuw te lijf te gaan. Vijftig man zijn met drie drietonners de hele dag bezig geweest om te helpen het ge hucht Ter Aar (Dr.) uit zijn isolement te bevrijden. De militairen zijn vandaag verder gegaan met sneeuwruimen Enige hinder De enige hinder ondervindt nu nog het scheepvaartverkeer. Op vele rivierei nog veel drijfijs. Vooral in Zeeland, men heeft geconstateerd, dat nu de Gre- velingendam gereed is men veel meei heeft van de ijsgang dan vroeger omdat het ijs geen weg naar zee kan vinden. Ook de lage waterstand speelt de sche pen parten. Dat ondervond de sleepboot Jacoba, die in de Oostkophaven aan einde van de Grevelingendam over anker voer, waardoor juist onder de machinekamer een grote scheur ontstond. Door aanhoudend pompen kon de sleep boot boven water worden gehouden. Over andere vaarwegen heeft de ijs- berichtendienst van Rijkswaterstaat gis teren o.m. meegedeeld dat de vaarweg van Rotterdam naar Den Haag vrij goed bevaarbaar is. Van de grote rivieren zit de IJssel nog vast tot Doesburg, daarboven bevindt zich licht drijfijs. Op de Nederrün komt drijfijs voor. De Lek van Wijk bü Duur stede tot Vreeswijk is onbevaarbaar, ter- ijl het gedeelte van Vreeswijk Krimpen alleen bevaarbaar is krachtige schepen. Op de Waal bevindt zich beneden Tiel licht drijfijs. Op de Bergse Maas en de Amer komt veel drijfijs voor. In de BA eden- en Nieuwe Merwede komt zeer veel drijfijs ij~~ vaart is hier alleen mogelijk voor krachtige schepen. Ook de Oude Maas Is vrijwel onbevaarbaar. Op de vaarroute vanaf Hansweert via Wemeldinge, Zijpe, Volkerak en Hollands Diep wordt zeer veel en zwaar drijfijs ontmoet. Vaart Ie hier vrijwel niet mogelijk. Wadden Deze oplossingen betekenen óf een be langrijke inkrimping van het staatsbe drijf, óf de omzetting van de K.L.M. in een volledig bedrijf. Hierover heeft prof. Lieftinck geen enkele mededeling ge daan. Eind deze maand zal prof. Lieftinck. die tegenwoordig verbonden is aan het Internationaal Monetaire Fonds en de Wereldbank in New York, opnieuw naar ons land komen ter bijwoning van een tweede vergadering van de raad vaD commissarissen. Deze is vastgesteld op 24 jaribari (Voor vervolg zie pag. 7) Het kindje van de familie De Bruin Uit Goud-a (2% jaar) is gistermiddag door de glasdeur van de ouderlijke woning ge vallen. Hoewel medische hulp spoedig ter plaatse was, kwam het knaapje om door een slagaderlijke bloeding. Hoewel de dooi de temperaturen over al aanzienlijk heeft doen stijgen zit de Waddenzee nog steeds vrijwel geheel diöht. Slechts een sleeptooot van de Lau- werszeewericen is er gistermiddag na tocht van ruim vier uur in geslaagd het geïsoleerde eiland Schiermonnikoog te bereiken. Het scheepje had 'n vracht istof aan boord. Vandaag zou de sleepboot proberen de vaste wal weer te bereiken. De enige verbinding van de geïsoleer de eilandbewoners met de vaste wal wordt nog steeds alleen door de lucht macht in stand gehouden. Voor vervolg zie pagina 7 De Belgische ambassadeur in Neder land, baron F. X. van der Straten-Waillet, heeft aan de onderdirecteur van de Ne derlandse bank A. baron Mackay, de ver sierselen uitgereikt behorende bij de on derscheiding van officier in de Kroon- zame coëxistentie'", niet verder dan zij in zijn politieke kraam te pas komt. Hetgeen zeggen wil, dat zij zich voornamelijk naar buiten richt. Het is hem sinds lang duidelijk geworden, dat de niet-communistische wereld niet vanzelf zal ineenstorten, zoals in de klas sieke geschriften van Marx voorspeld. In tegendeel, het gaat de niet-communistische staten niet slecht en aanwijzingen voor verval zijn er niet. Zelf heeft hij daaren tegen met problemen te worstelen. In een vreedzame coëxistentie ziet hij mogelijk heden voor zichzelf. Zij reikt naar buiten. Maar komt er ook naar binnen iets van terecht? Dat blijkt een hachelijke zaak. In Rusland zijn er groepen geweest die. uitgaande van de hooggeroemde vreedzame coëxistentie, meenden, dat er ruimte was gekomen voor afwijkende opvattingen. Zo onder de Russische kunstenaars. Hun waren lange tijd de gedragslijnen voor geschreven. Het gevolg was, dat de kunst er een kommervol bestaan ging leiden. De politiek van de vreedzame coëxistentie gaf nieuwe hoop. Zou zij ook voor Rus land zelf mogen gelden?, Zou er mogelijk heid komen voor andere opvatting naast de reeds bestaande? Even heeft het erop geleken. Maar er zijn aanwijzingen van terugkeer naar de oude toestand. Wij allen zullen onder de indruk zijn ge komen van die wat onbeholpen poging, door een groep Siberische boeren met hun gezinnen ondernomen, om hulp te vinden bij de Amerikaanse ambassade te Moskou. Zij zagen zich in de vrijheid van een gods dienstige overtuiging door de almachtige communistische staat gedwarsboomd. Of was buitendien hun geestelijke nood zo hoog gestegen, dat zij het enorme risico hebben ondernomen om onder een staats bestel als het communistische van hun bezorgdheid te laten blijken? Een treffend gebeuren als dit opent wel weer de ogen. Het mag ons ook niet on verschillig laten voor wat elders geschiedt aan onderdrukking van godsdienstige ge voelens. Het communistische stelsel is n og even totalitair als altijd. Al blijkt gelukkig tel kens weer. dat de hunkering naar vrijheid tot beleving van eigen diepste overtuiging niet geheel kan worden gedoofd. die in het toes ons land plaat selijk nog een gemiddelde hoogte van 15 tot 20 cm heeft, zal de eerstkomen de dagen nog niet verdwijnen. Daarvoor is de ingevallen dooi van te weinig be tekenis. Vanmorgen schommelde de temperatuur een a twee graadjes boven het vriespunt. Inmiddels komen uit het zuiden opklaringen naderbij, zodat in de komende nacht boven de sneeuw weer wat lichte vorst is te verwachten. Een nieuwe depressie bereikt Frankrijk en trekt in oostelijke richting, hl ons land blijft het weekeinde vrij rustig met morgen een wat toenemende wind tus- lit, 1 sen zuid en oost. Daarmee wordt iets koudere lucht aangevoerd, zodat de Hopporti temperatuur gemiddeld in de buurt van het vriespunt zal blijven schommelen. Station ■Eerst na zondag kan ons wat zachtere lucht bereiken mits de genoemde de- pressie een meer noordelijke route gaat D Heidei Ypenburs volgen. VHssinge. Eel-de De Bilt verwacht tot morgenavond: De Bilt Bewolkt met plaatselijk mist, maar ook I^c."tG, verspreid voorkomende opklaringen en zd-Umta geen neerslag van betekenis. Zwakke tot Heisinkl matige wind, draaiend naar noordelijke stockh. richtingen. Temperaturen om het vries punt. Tendens dalend Hoogwater Schevenlngen 6 jan.: 11.55 van.; n.m 7 jan.: 0.38 vm.; 1301 n.m WEER DN liedcnmor ge EUROPA zeven uur HET NEDERLANDS MADRIGAALKOOR Dir. H. Strategier wenst u een gelukkig nieuwjaar en ontvangt u gaarne op het CONCERT 29 jan. a.s. in de Stadsgehoorzaal te Leiden. Kaartverkoop fa. Bender Ook per telefoon 0171020097. Kopenh. Aberdec ^noble gh. bew. Berlijn Frankfor MUnc-lier Madrid Mallorca Lissabon fe-c I li I's z!

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1