Nieuwe Leidse Grarant President-directeur K.L.M. biedt zijn ontslag aan Commentaar Nog twintig jaar stroom betalen Na rapport van Amerikaans efficiency-bureau Om weg vrij te maken voor hervormingen? Toestand wegen iets beter, NS vertraagd Nog wel veel ijzel verwacht Stagnaties op rijksweg 13 Geen kou aan de lucht voor voedselpositie Donderdag 3 jannari 1963, 43sto jaargang STAATSCOURANT gezellig CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Zie pagina 7 J 58936 Abonnementsprijzen Nieuws in één oogopslag IJzel heeft de afgelo pen nacht en vanmorgen weer vele wegen in het land onberijdbaar ge maakt. In andere delen heeft stuifsneeuw op de wegen nieuwe moeilijkhe den veroorzaakt. Gisteren is een aantal dorpen uit het isolement bevrijd, maar andere gemeenten zijn nog van de buitenwe reld afgesloten. Onze voedselvoorziening loopt geen enikel gevaar, zo heeft minister Marijnen verklaard. Zeven zware slepers zijn vanmorgen begonnen met pogingen om het drijf- ijs op het Hollands Diep en de Nieuwe Merwede le breken- Daardoor zal het ijs van de Waal naar zee kunnen worden afgevoerd. Het gevaarlijkste punt voor ijsafzotting ligt tus sen Kop van 't Land te genover Dubbeldam en Gorinchem- Drs. Van der Beugel, president-directeur van de KLM, heeft vandaag in een speciale vergadering van de Raad van commissaris sen zijn ontslag aangebo den- Uit een door een Amerikaans efficiency- bureau ingesteld onder zoek zou zijn gebleken, dat het beleid de laatste jaren veel te wensen heelt gelaten- De VN-troepen zijn thans in opmars naai- Ja- dotstad, waar zich de ko perraffinaderij van de Union Minière bevindt. Premier Tsjombe van Ka- tanga heeft verklaard, dat de Katangese troepen zich tot het einde zullen ver zetten- Hij heeft gedreigd alle installaties van de Union Minière te zullen laten vernielen. De Ver. Staten zijn voornemens in 1966 in strumenten op Mars te doen landen ten einde na te gaan, of er daar sprake is van leven. Men is druk bezig met het maken van instrumenten om het expe riment te kunnen uitvoe- In zijn nieuwjaarsrede tot het personeel heeft prof- Bast, directeur-generaal van de PTT, verklaard dat er scherp op de uitgaven zal moeten worden gelet. Hij constateerde voorts, dat in het personeelstekort het dieptepunt is bereikt en dat het nog lang zal duren, voordat de schade zal zijn ingehaald. Er is overleg gaande, tussen militaire instanties en de minister van land bouw en visserij over het beschikbaar stellen van roomboter voor militai ren. Drs. E. H. van der Beugel heeft vandaag zijn ontslag aangeboden in een speciale vergadering van de raad van commissarissen van de luchtvaart maatschappij. Dit werd vanochtend door de K.L.M. officieel meegedeeld. Deze ontslagaanvrage zou het gevolg zijn van een onderzoek, dat het Amerikaanse efficiencybureau MacKinsey naar de organisatie van de K.L.M. heeft ingesteld. Uit dit onderzoek zou zijn komen vast te staan, dat vooral het beleid van de directie de laatste jaren ve$l te wensen heeft gelaten en dat het in het bijzonder heeft ontbroken aan een juiste coördinatie tussen de verschillende beleidsafdelingen. Gisteravond was de president commissaris van de K.L.M. dr. ir. F. Q. den Hollander, al in Den Haag om voorbereidende besprekingen over de ontslagaanvrage te houden. De president-directeur heeft ont slag genomen per 1 april. Hij is var oordeel, dat deze beslissing in het be lang van het bedrijf is. Hij is voornemens zeer binnenkort met verlof te gaan voor een korte periode van rust, welke hij op me- Neem wachtenden bij halten mee De ANWB doet een dringend beroep op alle automobilisten om, waar dit mogelijk is, wachtenden bij tram- en bushalten te laten meerijden. Talrijke interlokale buslijnen zijn uitgevallen of wor den met grote vertraging gereden, maar ook het openbare vervoer in de steden is tijdens de spits uren voor een groot deel ont wricht. De automobilisten op de buitenwegen bieden thans allerwe gen spontaan hulp aan, maar dit gebeurt veel minder in de steden. Da automobilisten hier beseffen niet. dat onder de huidige weers omstandigheden, vooral tijdens het avondspitsuur, soms een uur of langer in de bittere koude moet worden gewacht voordat een plaats in een overvolle tram of bua veroverd kan worden. De ANWB verzoekt daarom met klem: hebt u een plaats in uw auto over, slop bij een bus- of tramhalte en vraag of er wach tenden zijn, die uw richting uit moeten. Vanmorgen waren in de provin cies Groningen, Friesland, Drente er Gelderland ten noorden van de lijn Amersfoort - Apeldoorn - Zutphen de hoofdwegen alle nog goed berijd baar. De weg Arnhem - Apeldoorn - Zwolle werd echter glad door ijzel Het zag ernaar uit, dat de gladheid zich in noordelijke richting zou uit breiden. In de provincies Utrecht. Noord-Brabant, Zeeland en Limburg zijn ook de hoofdwegen zeer glad door regen die op de weg is geval len terwijl de weg een temperatuur had van ongeveer min 7 graden Speciaal de weg Arnhem - Utrecht was zeer glad. De weg Utrecht - Den Bosch was glad, de weg Tilburg - Eindhoven was spiegelglad (hier is door rijkswaterstaat tweemaal ge strooid), de weg Dordrecht - Breda was vanaf de Moerdijk door ijzel zeer glad. De hele westhoek van Noord-Brabant was spiegelglad. De wegen in Zeeland zijn ook beijzeld. terwijl.de wegen in Limburg plaat selijk glad zijn door bevriezing, maar de gehele nacht is flink gestrooid, zodat de rijkswegen nog vrij redelijk berijdbaar zijn. In Zuid-Holland waren de wegen bo ven de lijn Den Haag-Utrecht vanmor gen nog goed te berijden. De verwach ting was dat ook in het noorden van Zuid-Holland regen zon gaan vallen en dat de wegen ook daar glad zouden worden. De rijksweg van Haarlem via de Velsertunnel naar de Afsluitdijk was vanmorgen goed te berijden en ook de weg van Amsterdam over Zaandam naar Alkmaar-Den Helder was redelijk goed De wegen in Overijssel Meppel-Balk- brug-Ommen en de weg Ommen-Balk brug Hoogeveen zijn afgesloten voor ver keer. De Afsluitdijk was tót acht uur k half negen vanmorgen nog afgesloten voor het verkeer, daarna werd de weg opengesteld en zou volgens de K.N.A.C- wegen informatiedienst redelijk berijd baar zijn. Ook het treinverkeer in ons land od- (Van een onzer verslaggevers) De sneeuw op rijksweg 13 (Den Haag- Rotterdam veroorzaakt nog steeds ern stige stagnaties. Wellicht meer nog dan de afgelopen dagen had het verkeer van daag te kampen met de oostenwind dl» hoge sneeuwbergen opwerpt op de weg In de richting Rotterdam. Vele honder den automobilisten werden daardoor vanmorgen opgehouden. Zij die van Den Haag naar Rotterdam rijden, moeten rekenen op écn a ander half uur vertraging. De moeilijkheden doen zich voor tussen Delft en Over- schie. Weliswaar zijn (evenals vannacht het geval was) de hele dag bulldozers bezig op dit traject ccn smal pad het verkeer open te houden, maai resultaten zijn gering want zodra d® machines voorbij zijn, werpt de 1 weer stuifsneeuw op het wegdek. dervond vandaag last van ijzelvorming In de eerste ochtenduren waren de ver tragingen nog niet zo groot. Om het overige treinverkeer te vergemakkelij ken heeft men besloten de treinen tus sen Amsterdam en Rotterdam via Breu- kelen en Woerden, voorlopig niet te laten rijden. De ploegentrein van Sneek naar Sta- veren is vanmorgen op het traject Wnr- kum-Hindclopen vastgereden in een dikke laag stuifsneeuw. Na uren inge spannen arbeid is men er in geslaagd de verbinding te herstellen. België Ook in België is de afgelopen nacht overdekt met een dikke ijslaag. Een even voor middernacht ingezette regen zette zich op velden en wegen af in hard ijs, dat het verkeer nagenoeg volkomen ver lamde. Niet alleen de grote wegen, maar ook de boulevards en straten in steden en dorpen werden onbegaanbaar. In Brussel werd het in de ochtentduren ln de hellende straten een ware glij partij van automobilisten, die het on danks de herhaalde waarschuwingen via de radio hadden aangedurfd op weg te gaan. De stadsbussen bleven in de garages. Met sokken over hun schoenen en op pantoffels schuifelden duizenden arbeiders en kantoorbedienden naar de tramhaltes, want alleen het tramverkeer kwam, zij het hortend en stotend, op gang Het luchtverkeer kwam volkomen stil te liggen. Tegen het middaguur werd de situatie op de nationale luchthaven van Brussel iets beter. In de Brusselse binnenstad kwam pas tegen tien uur vanmorgen het verkeer weer enigszins op gang, nadat vele tonnen pekel de ijslaag in een tooh nog glibberige mod derige brij hadden veranderd. disch advies moet ondergaan. De vol tallige raad van commissarissen 12 vanmorgen in vergadering op het hoofdkantoor der KLM in Den Haag bijeen geweest. De raad van commissarissen wordt ge vormd door: dr. ir. F. Q. den Hollander, voorzitter; mr. H. Albarda, plaatsver vangend vooorzitter; de Prins der Ne derlanden; I. A. Aler, S. J. van den Bergh, mr. J. Burgerhout, mr. H. C Gieben, dr. F. J. M. A. H. Houben, jhr. mr. E. van Lennep, prof. mr. P. Lief- tinck. W H. de Monchy, H. P. Rahusen, M. Ruppert. jhr. J. A. G. Sandberg. prof. dr. J. Tinbergen en ir. Tl Verwacht werd, dat het ontslag drs. Van der Beugel zal worden gemo tiveerd ais een stap van de huidige pre sident-directeur om de raad van com missarissen in een stadium van grote moeilijkheden voor de K.L.M. de gele genheid te geven tot een heroriëntatie van het beleid, zonder daarbij me „zittende directie" rekening te moeten houden. Al geruime tijd stond voor ingewijden vast, dat de wijze van werken in de hoogste leiding tot een „explosie" zou moeten leiden. Over een eventuele op volging van de heer Van der Beugel b nog niets bekend. De K.L.M. heeft medegedeeld, dat de heer Van der Beugel gemeend heeft zijn ontslagaanvraag te moeten indienen in het belang der maatschappij. Verwacht kan worden, dat met het voorzitterschap van de directie der maat schappij tijdelijk zal worden belast ir. F. Besangon. plaatsvervangend president directeur der maatschappij. (Voor vervolg zie pag. 6! NIEUWJAARSRECEPTIE GING NIET DOOR De Nieuwjaarsreceptie die de com missaris der Koningin in Zuid-Holland, J. Klaaseszt vanmiddag om vier uur kasteel Oud Wassenaar zou houden, -d in verband met de weersomstan digheden afgelast. De kleine plaatsen ten noord oosten van Amsterdam hebben bijzonder te lijden van de grote hoeveelheden sneeuw, die van het IJsselmeer zijn bijeenge- waaid. Een bewoner van Rans- dorp staat voor of beter óp een schier hopeloze taak om een berg sneeuw van een paar meter hoog van voor zijn huis te scheppen. De dijk. die het vroegere eiland Marken met de iwste wal verbindt is door de stuifsneeuw onbegaanbaar geworden. De bewoners nemen de vroegere weg over het ijs van de Gouwzee, om het eiland te bevoor raden. Kleine, eenzame figuurtjes in een barre omgeving Minister Marijnen verzekert: De minister van landbouw en vis serij, mr. V. G. M. Marijnen, die gis teren van Schiphol naar Frankrijk is vertrokken, zei voor hij in het vliegtuig stapte: „Wat de voedsel voorziening aangaat, is er geen kou de lucht. Ik heb dat vanochtend nog gecontroleerd. Hoogstens kan er tijdelijke stagnatie zijn in het trans- pot van graan, maar dat heeft op de directe voedselvoorziening geen invloed" Mr. Marijnen gaat in het Franse kust- .aatsje Dieppe enkele onderscheidin gen uitreiken aan havenautoriteiten. Brandspuit bevroren - commandant zijn woning kwijtgeraakt ln Rauwerd (Fr.) zijn gisteravond de timmerwerkplaats en de woning van de timmerman-aannemer J. Cuperus. die tevens commandant is van de plaatse lijke brandweer, uitgebrand. Hoewel do brandweer zeer snel ter plaatse was. men niets doen doordat de motor de brandspuit bevroren was. Een brandspuit uit Sneek heeft toen het blussingswerk verricht. De belendende percelen zijn behouden gebleven. De brandweren uit Leeuwarden en rouw behoefden geen dienst te doen. „Dieppe is in de donkere dagen voor kerstmis de verzamelhaven voor de Ne derlandse kanaalvissers", vertelde de bewindsman, die via Parijs naar Dieppe reist „Daar ligt in de winter ook ons hospitaalkerkschip De Hoop en daar krijgen de haringvissers altijd iedere hulp van de autoriteten". Het lag in zijn -bedoeling er voor kerstmis heen te gaan, doch het overlijden van koningin Wil- helmina gaf hem aanleiding de reis uit te stellen. In Dieppe zal de minister de voorzit- t van de Kamer van Koophandel, de heer L. Delaporte, meedelen, dat hij I» benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau en hem de daarbij be horende versierselen uitreiken. Voorts worden de heren Mayorne en Lapotra. twee andere vooraanstaande figuren van Dieppe, door de minister onderscheiden. De eerste is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau en dc tweede krjjgt de gouden medaille. Morgenochtend hoopt de minister weer in Nederland terug te zijn. bezorging 18— 19 "TT^EL ZEER hebben wij nu ook ln ons land te maken met de gevolgen van de streng ingevallen winter. In onze tijd schijnt alles erop ingesteld, dat het leven vlot verloopt. Er zijn mo gelijkheden tot snelle verbinding te over. Dan treft het temeer, wanneer het bestaan wordt lamgelegd. Overstromingen, aardbevingen, felle win ters ook zij kunnen ons leren, dat het menselijk kunnen nog altijd beperkt ls. Telkens opnieuw kunnen we voor situaties worden gesteld, waarmee we niet of zeer onvoldoende raad weten. Binnen enkele weken is het tien jaar geleden dat wij op verschrikkelijke wijze door storm en zee werden overweldigd. Nu ligt alles onder de ban van ijs en sneeuw, die over ons Is uitgestrekt. Het is goed, wanneer wij als mensen nu en dan op onze afhankelijkheid opmerk zaam worden gemaakt We kunnen ook een te hoge dunk krijgen van wat wij ver mogen. Ook aan onze beheersing van d* krachten in de natuur zijn grenzen gesteld. Er is er slechts Een die ook deze in Zijn macht heeft. Behalve dat we de tijd nemen om ook hieraan eens te denken, mogen onze ge dachten wel met sympathie toeven bij ml diegenen op wie in deze dagen een extra last is komen te liggen. Dan denken we aan wie hun werk plegen te vinden aan of op de openbare weg de mannen van het vervoer, zowel vad personen als van goederen. Er wordt van hen veel gevergd. Wie er niet toe genoopt is, komt niet op straat. Er zijn er echter velen voor wie het onvermijdelijk la- We denken ook aan al degenen wier plicht het is er voor te zorgen dat het leven nog zo normaal mogelijk voortgang vindt Ook van hen wordt niet weinig verlangd. Zij moeten medemensen uit het isolement verlossen. Zij moeten het hunne doen op dat de verzorging met het noodzakelijk* ook verder plaats heeft. Er zijn in dez* dagen al heel wat staaltjes van opmerke lijke naastenzin ten beste gegeven. Niet in de laatste plaats ook behoren w* te denken aan wie door deze weersomstan digheden in bijzondere sociale nood ge raken. We hebben in ons land en w* mogen er dankbaar voor zijn een hoog peil van sociale voorzieningen bereikt. Maar de nood zoals deze zich nu van velen dreigt meester te maken, is er niet zelden een die zich aan algemene voor zieningen onttrekt. Toch moet ook dez* nood worden gelenigd, moet ook in deze nood worden voorzien. Laten we ook als volk, levend in een tijd waarin we het als regel zo goed hebben, tonen, dat er oog voor is. Iedere nood situatie moge verdrietig zijn, zij schept een mogelijkheid tot betoon van medele ven en hulpvaardigheid. RITA De reserves aan goud en deviezen van het sterlingggebied zijn in decem ber met 28 miljoen en in geheel 1962 met 183 min. gedaald tot 1002 min „Ja mam, ik kom al zeggen". J^UVEN Noord-Europa, Noord. Midden-Duitsland handhaaft zich dt n,atige tot strenge vorst, terwijl in Frankrijk het weer zacht blijft met tem peraturen overdag van 10 tot 15 graden. Het overgangsgebied tussen de koud lucht en de zachtere lag vanmorgen over Zuid-Engeland, België, het R\jn. gebied en de Alpen. In de overgangszone en ten noorden ervan komt reel bewolking voor onder net vriespunt. Onder invloed van een depressie boven Frankrijk verplaatste het overgangsgebied'zich wat in noor delijke richting waardoor ook in c lend wat sneeuw en ijzel voorkwam. Voor morgen wordt niet veel verande. ring in de weerstoestand verwacht. Plaatselijk zal nog enige sneeuw kun nen vallen en in het zuiden van het land ook ijzel. «SaSSLÏ.ÏÏSSEE.ÏÏÏE WEER m europa cies lichte vorst tot temperaturen om Rapporten hedenmorgen zeven uur het vriespunt. De Bilt verwacht tot vrijdagavond: gminn weers. «jGgl I dl.» Veel bewolking met in het noorden van cesteldh. het land nu en dan wat sneeuw en overwegend matige vorst, In het zuiden Ypenburg van het land af en toe wat sneeuw of Vliss. m.sne« ijzel en lichte vorst tot temperaturen Eelde driftsnec om het vriespunt. Krachtige tot matig* drif5h^h wind uit oostelijke richtingen. Eindhoven gh! b (Opgemaakt te 11.15 uur). Zd.-Llmb. gh. 1 Helsinki enh ZON EN MAAN Vrijdag 4 januari: zon op i Tendens dalend 16.42; maan op 13.19, onder 1.59. Dinsdag 8 jan. volle maan. Hoogwater Scheveningen 4 jan.; 9.26 v.m., 22.05 n.ro Oslo TN EEN vergeten schuil- de elektrische verwarming Wie moest nu de rekening dedigingsorganisatie. Hel ning van 1 juli af ad on kelder in de Zweedse laten staan en twintig jaren betalen? De gemeentelijke elektriciteitsbedrijf had in- geveer driehonderd kronen, stad Slite heeft de afgelopen J,a"g 1S de stroomlevering autoriteiten van Slite wilden middels, in een poging om te betalen. Bij het bedrijf twintig iaar voortdurend een doorgegaan'*°tdat de£cï tr n,.®ts van weten, want tenminste toch nog iets bin- was men zich vagelijk iets twintig jaar >oortaurena een dagen een beambte van het zo zeiden zij, de schuilkelder nen te krijgen, dc rekening gaan herinneren vin een heerlijke temperatuur ge- elektriciteitsbedrijf de ver- behoorde niet aan dc ge- al tot ecn-tiende van het voormalig directeur die gra- heerst, waarvan alleen de Keten „stroomgebruiker" ont- meente. oorspronkelijke bedrag ver- tis stroomlevering voor de hebben genoten. dekte, de meter aflas en een minderd. schuilkelder-verwarming be- wijze reageer- loofd zou hebben. En daar vaarvan alleen de Keten „stroomgebruiker" ont- meente. dekte, de meter aflas en een nota uitschreef van vijftig- Op gelijke Men had daar namelijk duizend kronen, zo'n goed® den de havenautoriteiten, d* De gemeente stemde ei heeft men het toen maar bii destijds vier radiatoren van 35.000 gulden. brandweer en de burgerver- ten slotte in toe om de reke- gelaten. EX, Madrid Mallorca Lissabon regen regen gh. bew. In n il -9 -9 0.1 -2 -3 0.1

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1