Hans Rosboud overleden Oud en nieuw in de West Haagsche Comedie bij derde lustrum gehuldigd Ijs op vele bemoeilijkt waterwegen scheepvaart Te grote plaats voor de overheidsbouw Dam-vraag 330 (Eerste publicatie) Onderstaand probleem is vooral voor beginnende oplossers. Het voldoet aan alle eisen der moderne problematiek wat by de eindslag wel sterk tot uiting komt. Auteur A. A. Polman. Wit is aan zet en wint. Hor.: 1 altijd groene heester - kloos tervoogd; 2 jaar (afk. Lat.) - welrie- «ende gomhars - bijwoord; 3 stad in Italië - achting - afkorting van dona; I oud gewicht (afk.) - bouwland - leker tijdperk; 5 ahorn - muzieknoot; S viskuit (Z.N.) - sint (afk.) - woe lend; 7 stoelspaak - meisjesnaam; 8 Benedendeel van de rug - behoudens vergissingen (afk. Lat.) - munt in China; 9 voorvoegsel - bijwoord - haarvlecht Vert 1 vis - groente; 2 gids, bekend met het vaarwater - niet gesloten; 3 honingbij - gewicht (afk.) - voorvoeg- iel; 4 meisjesnaam - aardsoort - lid woord; 5 vreemde munt - bewaarder van een kerk; 6 salaris (Vlaams) - ri.ikstelefoon (afk.) - Europeaan; 7 as- tistant engineer (afk.) - soort van hert; 8 gemeente in Groningen - gek-» heid; 9 baan voor balspel - gemeente In Utrecht. Oplossing vorige puzzel 1 poedel; 2 Delden; 3 iedere; 4 Eem- qcs; 5 Menton; 6 motief; 7 edelen; j narede; 9 madera. De Nieuwjaarstoespraken van de waar nemend-gouverneur, de heer A. Currie, de eerste minister mr. S D. Emanuels en de gevolmachtigd minister van Suri name in Nederland, mr. dr. R. H. Pos. besteedden veel aandacht aan de eco nomische toestand Het overlijden var H. M. Koningin Wilhelmina en het be zoek der Prinsessen werden herdacht. De heer Currie zeide dat het Statuut van het Koninkrijk zijn bruikbaarheid had getoond. Er zat kracht en vaart in de uitvoering van de ontwikkelingsplan nen. Hij waarschuwde d-»t ve—^'nderin*' van tempo grote: e moeilijkheden zou brengen Mr. Emanuels was zeer tevreden over de voorspoedige wijze waarop de op bouw wa6 geschied en hoopte op spoe dige gunstige resultaten van de ver wezenlijkte olannen maar de vunstiee doorwerking van andere projecten zou eerst op de langere duur haar beslag krijgen. Mr. dr. Pos, zeide, dat de functie van de Staten Generaal als parlement van het Koninkrijk duidelijk waarneembaar was geworden. Hij herinnerde aan de door Nederland toegezegde steun aan dc Surinaamse valuta Het oude jaar (oroejari) was kil en stil in Paramaribo Zondag viel de regen .met bakken" op de stad. waar de stra ten in rivieren veranderden, zodat de auto's bleven steken. Maandag stort regende het weer Slechts hier en daar zag men Chinees vuurwerk, wat ook een gevolg was van de vreeslijke brand tengevolge van vuurwerk, die aan zeven mensen het leven heef; gekost. In de winkels werd slecht gekocht Ook gouverneur mr. N Debrot her dacht koningin Wilhelmina en het be zoek der Prinsessen. Hij wees op de ver betering van de economische onderhouw De gevolgmachtigd minister in Neder land, de heer W F M. Lampe. zeide dat het tienjarenplan hoop geeft op een be tere toekomst na de tijdelijke inzinking Het land gaat vol hoop het jaar tegc- Het Britse ministerie van financiën heeft de omzetbelasting op een aantal luxe goederen vrmindrd van 42 tot 24%. voornamelijk bij televiietoestellen, ra dio's, grammofoons, grammofoonplaten en cosmetica. WOENSDAG 2 JANUARI 1963 Schaak-vraag 329 In de party Fleiszig-Schlechter was «wart aan zet. De stand was, wit: Kcl, Da8, Tal en hl, Lfl en f4, Pgl, pi a3, r2, e2, g2 en h2; zwart: Ke7, Dd5, Lf2, Pd7 en e4, pi a7, b7, c3, e6, f7 en h7. Er volgde: 1 Lf2—e3t! 2 Lf4xe3, Pe4—f2! 3 Le3xf2 (Indien 3 Kcl—bl, -an 3 Dd5b5t enz) 3 Dd5d2f 4 Kcl—bl, Dd2—dit 5 Kbla2, Ddlxc2 mat. Kruisicoord-puzzet zonder zwart (Van onze kunstredactie TN EEN feestelijke, volle Kon. Schouw burg is gisteravond de Haagsche Comedie met haar vijftienjarig bestaan gehuldigd. Minister Cab kwam hoogst persoonlijk de gelukwensen overbrengen van de overheid ,,de oude dame", zo als hjj haar noemde. Dit bezoek van de oude dame werd door Paul Steenbergen uiteraard ten zeerste op prijs gesteld, hoewel zij niet direct een gave meebracht, maar een goede verstandhouding tussen overheid en kunstenaars is altijd van waarde Daarom schrijven bepaalde kunstenaars, wier vak bestaat in sohrijven, aan de regering en wijzen er dan op dat de uitvoerende kunstenaars er zoveel beter aan toe zijn dan zij (de niets-uitvoe- rende? kunstenaars). Minister Cals kraakte nog ettelijke (vriendelijke) noten ter gelegenheid van deze 15-jarige i riage a trois (Haagsche Comedie - ov heid (alias oude dame) - de muze(n)) hoopte nog vele jaren voor het voetlicht der Haagsche Comedie te kunnen zitten Hij doet dit reeds 124 jaar en vierde dus zelf een soort koperen feest. Met goede wensen, maar ditmaal ook vergezeld van goede gaven kwam de heer H. Isaac, voorzitter van de Ver. van Vrienden van de Haagsche Comedie op het toneel. Voor alle leden van de Haag sche Comedie en voor allen die er in wijder verband toe behoren had hij ïd een grote mand een cadeautje meege Er was uiteraard geen tijd om bij een open doek al die presentjes te overhan digen, daarom reikte de heer Isaac alleen aan vier prominenten hun pakje uit: Ida Wasserman (15 jaar H.C.). Loes Wieringa (zakelijk leidster), de heer Van Zuyl< (administrateur) en Paul Steenbergen (15 jaar H.C.). Namens het technisch personeel liet de heer J. Kries een mand met corsages neerdalen: voo:r ieder H.C.-lid eentje, opdat ze straks op receptie bij de burge meester te onderkennen zouden zijn Daarna was het dankwoord aan Paul Steenbergen, die o.a. erop wees dat de heropvoering van „Venus bespied" een hommage was aan de drie jaar geleden overleden Cees Laseur, onder wiens directie dit stuk in 1951 door de Haagsche Comedie zijn continentale première kreeg. Zoals men weet overleed de heer Laseur na de nieuwjaarsopvoering in de nacht van 1 op 2 januari, nu drie jaar geleden. Hij heeft op onvergetelijke wijze de grondslag gelegd voor de homo geniteit van d Haagsche Comedie en in zijn geest zet Paul Steenbergen thans dit ;erk voort. Paul Steenbergen maakte ook bekend, dat indertijd Martinus Nijhoff de Haag sche Comedie had geadviseerd Christo pher Fry's „Venus Observed" te laten vertalen door Bert Voeten, die hiermede zijn eerste meesterwerk verrichtte, ge volgd sindsdien door vele andere. Inder daad is deze vertaling een meesterwerk. Over het stuk zelf kan men minder en thousiast zijn. Ik voor mij althans heb het met Christopher Fry altijd moeilijk. Diep respect heb ik voor zijn taalvir tuositeit. voor zijn vaak uitermate scherp te gedachtenflitsen en ook wel (ze ker bij dit 9tuk) voor zijn dramatische spitsvondigheid). „Venus bespied" zit goed in elkaar, zijn taalwerk is vaak verbluffend, zijn denk- wendingen zijn bewonderenswaardig als ik alles by elkaar hark heb ik 't bedrieglijke gevoel toch maar heel weinig in handen te hebben. Men heeft „Venus bespied" wel eens ;n „metaphysische klucht" genoemd, een klucht derhalve die wat meer wil zijn dan louter amusement, die als het ware Bij winterse kou tóch een mooie gave huid de vreemde cocktail, die het leven is t is het stuk van de herfst (in het mensenleven). De helfst is de tijd van het ouder worden, maar ook van het vruchten plukken. Zeker is dit thema in „Venus bespied" aan de orde. De vader legt het in het verwerven van de hand de schone maagd Perpetua af tegen oon. De ouderdom is nu eenmaal niet r zo rap op vrijersvoeten. -Ook is er sprake van vruchten-plukken, want de •ader komt primo tot het besef van dit ouder worden en secundo: hij schenkt oorgoed zijn hart aan de enige onder de dames die zijn leven zyn ingeflad- derd, die hem werkelijk lief heeft, serieus bemint en echte tranen plengt.en laat de jonge Perpetua over aan zijn zoon. Maar alles bij elkaar is dat maar een schamel resultaat. Een schrale herfst. neemt niet weg, dat de Haagsche Comedie weer voor een oor- en oogver- rukkend schouwspel heeft gezorgd met het hoofd Paul Steenbergen als de vader, met Amy de Lange als de echt liefhebbende Rosabel, met Ida Wasser als de doodnuchtere Jessie en MyTa Ward als de ongetwijfeld beminnens waardige Hilda Bob de Lange als rentmeester Reed- beek herinnerde me nog te veel aan Schweyk (maar zo'n rol gaat je ook niet in je kouwe kleren zitten); Manfred de Graaf was uitstekend als de keiharde moralist. En dan was er het jonge stel Anne-Marie Heyligers als Perpetua ongetwijfeld lieftallig, maar toch zonder het pathetische dat deze rol nu eenmaal eist; en Wim van Rooy als de zoon, die het in de liefde wint van de vader Goed. maar toch niet zó. dat duidelijk werd, waarom hij nu juist de vader versloeg. Voorts nog aardige rolletjes van Joris Diels als butler en Kees Coolen als lakei. Na de opvoering en de huldiging in de Kon. Schouwburg begaven velen zich naar het oude stadhuis om op de ge meentelijke receptie de Haagsche Co medie te feliciteren met zijn 15 jaren. Een felicitatie die zeer terecht verdiend is. vporal als men let op de steengoede prestatie waarmee het Haagsche gezel schap dit vijftiende jaar is ingegaan: „Don Gil". „Eindsprint", „De Grot", ,Im_ provisatie' '(van de Werkgroep) en ook in bepaald opzicht Schweyk' en dan daaraantoe. „Venus bespied", want al is het naar mijn smaak teveel vuurwerk, het is in ieder geval goed vuurwerk en als zodanig past het bij een goede nieuw jaarsviering. Ev. Grolle Verongelukt op weg naar de kerk Op de tramweg te Murmerwoude is maandagavond de 76-jarige bromfietser J. van Hyum uit Broek onder Akker - woude, die op weg was naar de chris telijke gereformeerde kerk te Murmer woude. aangereden door een achterop komende personenauto, bestuurd door de heer H. P. Blumers uit Zwaagwesteinde De man werd zo zwaar gewond dat hij kort na het ongeluk overleed. De heer Van Hyum gleed plotseling voor de auto. zodat een botsing niet te vermijden was. Paul Steenbergen als de hertog van Altair en Anne-Marie Hey ligers als Perpetua in „Venus bespied" H. Korte jr. overleden In zijn woning in Amsterdam Is maan dag op 64-jarige leeftijd plotseling aan een hartaanval overleden de heer H. Korte jr.. oud algemeen s taris en oud vice-voorzitter van het NVV. De heer Korte werd na zijn afscheid bij het NW in juni benoemd tol voorzitter van het Algemeen Werkloos heidsfonds. Hij was bij het NVV de ex oert op het gebied van de sociale ver :ekering. NJG roept jeugd op tot hulpverlening j Nu door de koude weersomstandighe den en in het bijzonder door de sneeuw j3cht op verschillende plaatsen in on. land noodsituaties zijn onstaan en mede mensen in moeilijkheden dreigen te ko. men, roept het bestuur van de Neder. Inndse Jeugd Gemeenschap alle jonge- ren in ons land op daar waar dit moge. li.ik is hulp te bieden: Stel u beschik baar aan de plaatselijke overheid. Steek de handen uit de mouwen, hulpvaardig- heid is een deugd die ind epraktijk moet v. orden gebracht. Help de mensen. Help I de dieren. i Voorts adviseert de N.J.G. om be clen, die door deze weersomstandigheden i 'i;et of nauwelijks hun huizen durv i te verlaten, te helpen door voor h i baodschappen en dergelijke te doen. i Vooral nu de kerstvakanties nog aa J gang zijn, ligt hier een mooie en nuttige j taak voor de jeugd, aldus de N.J.G. Meset naar Djakarta De voorzitter van de Nieuw-Guinea- Raad, Theo Meset, vertrekt morgen op- I nieuw naar Djakarta, tezamen met de In donesische vertegenwoordiger, Soedjarwo Tjondornegoro. I Ofschoon het doel van de reis volgens Meset „nog niet geheel zeker is", is het volgens Ass. Press de bedoeling opnieuw besprekingen te voeren met de Indone sische regering over versnelde overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië. Alge meen neemt men te Hollandia aan, dat men pogingen zal doen voor een over dracht op 1 maart. •i De Noorse betalingsbalans had In 1962 een tekort van f 0,8 miljard, waar van bijna 700 miljoen een gevolg was van een tekort op de balans van goede ren en diensten en de rest het gevolg van interest op leningen. - kunstenaar van ongewone universaliteit - ier de Lek bleek vanmor-1 Hollands Diep komt thans ook drijfij: gen bedekt 'met middelzwaar opeen gepakt drijfijs. Dc buitengewoon lage waterstand, die gisteren ongeveer 85 cm onder normaal bleef, was echter verbeterd. De scheepvaart met min der sterke motoren, ondervond meer hinder en werd op de dag vrijwel on mogelijk. De veerdienst Texel-Den Helder kon 'wee keer worden onderhouden. Om half negen en half elf vertrok de boot van Texel, om half tien en half twaalf van Den Helder. De veerdienst Gorinchem-Woudrichem werd vandaag uit de vaart genomen Het pontveer Kinderdijk-Krimpen aan dp lek. dat zaterdag en zondag uit de vcart is genomen, kon voor auto's wor den geopend. De Nederlandse IJsberichtendienst van de Rijkswaterstaat te Den Haag heeft medegedeeld, dat het drijfijs od, de grote rivieren nogal is toegenomen Voor de vaart leverde dit vanmorgen nog geen moeilijkhden op. Op de Bergsemaas, Amer en op het Jani inspecteert Ind. troepen De commandant van de Indonesische landmacht, generaal Achmed Jani, en generaal-majoor Soeharto hebben op Nieuwjaar de Indonesische troepen te Merauke, Fak-Fak en Kaimana geïnspec teerd en zouden heden de troepen te Manokwari en Sorong inspecteren. Mor gen zullen zij naar Djakarta terugkeren Heden is de telefoon- en telegraaf verbinding tussen Hollandia en Djakarta officieel geopend, vooreerst twee maal daags een half uur. Men stelt pogingen in het werk voor een telefoonverbinding tussen Hollandia en Makassar. The Guardian te Manchester schrijft, dat men ook in Nederland het verdwij nen van de Nederlandse vlag niet bp- hoeft te betreuren omdat koloniale ver houdingen uit de tijd zijn. Het blad merkt op. dat men niet kan zeggen, dat de Nederlanders veel voor de Papoea's hebben gedaan voordat westelijk Nieuw- Guinea een internationaal geschilpunt werd. Het blad meent overigens dat de Papoea's van Indonesië niet veel te verwachten hebben. Op de Maas ijs. doch ae gestremd. Over de kanalen deelde de IJsberich tendienst mede. dat er naar wordt ge- «reefd het EemsKanaal open te houden. Hiertoe vaart een ijsbreker heen en terug tussen Groningen en Delfzijl. In het Amsterdam-Rijnkanaal bevindl zich thans zwaar drijfijs. Overigens is de ijstoestand op de ka- nalen sedert gisteren vrijwel ongewij zigd. Er was maar weining vaart, waar door het eerder door de scheepvaart ge broken ijs weer is vastgevroren. In Duitsland op de Bovenrijn kwam vanmorgen géén drijfijs meer voor. Op de Middenrijn nam het ijs af. Alleen in de Bergstreek kwam echter wel drijfijs voor. dat een vierde van de stroombreedte van de rivier overdekte. De boeien waren vanmorgen nog niet weer geplaatst. De haven van Emmerich is voor ne- gentig procent bezet met schepen. Ge laden schepen kunnen deze haven niet aandoen. Op het gedeelte van de Main van Schaf- fenburg tot de monding ondervond de scheepvaart geringe hinder. Op de Moezel zijn de sluizen te Ko blenz buiten bedrijf. (Van onze kunstredactie) W/AT menigeen vreesde, is helaas gebeurd. De dirigent Hans Ros- baud, wiens wankele gezondheid reed; enige jaren ernstige bezorgdheid wek te. is op 67-jarige leeftijd in Lugano aan de gevolgen van een hartaanval overleden. Met hem verliest de mu ziekwereld een kunstenaar van onge woon formaat. Want Hans Rosbaud was een dirigent, die alle muziek, van de oude tot de allermodernste seriële toe, volledig be heerste: een universaliteit, zoals slechts zeer zelden voorkomt. Zijn interpretatie kon men het schoolvoorbeeld noemer van een feilloos stijlbesef, maar ook var een artisticiteit, waarvan men de groots heid en wijsheid eerst later na de uitvoering meer en meer en steeds sterker onderging. T~tEZE lange magere figuur met zijn wat hoekige gebaren was voud en de vriendelijkheid zelve. Wie hem ontmoette, kwam onder de indruk van zijn ernstige rust. Hij stelde onmid dellijk iedereen op zijn gemak, en d< orkesten voelden zich onder zijn leiding volkomen veilig, ook al moesten zij nog zulke zonderlinge en ingewikkelde mu ziek spelen. „Bei mir geht niemals etwas schief" placht hij te zeggen, en zo was het ook. Hij wist alles, hij zag en hoor de alles, hij had eindeloos geduld en de oplettendheid, de toewijding waarmee de orkestleden werkten, vormden het bewijs van zijn leiderschap, die hij zon der enige dwang verkreeg. Het is voor gekomen, dat na een eerste repetitie van een totaal onbekend, razend moei lijk werk het Concertgebouworkest op stond en hem met spontaan applaus be dankte. Wijzelf hebben het meegemaakt dat na een uitvoering ditzelfde orkest èn het publiek hem om strijd toejuichten En dit gebeurde heus niet omdat met toespitsing van alle supervirtuoze effec ten gespeeld was. Rosbaud liet de be weging van de muziek rustig zichzélf zijn en zo duidelijk, zo eenvoudig werd elke partituur onder zijn handen, dat men als 't ware over zijn schouder mee las en tegelijk uitlegging kreeg. Tot zo iets is alleen iemand "in staat, die de muziek volkomen tot ziin geestelijk eigendom gemaakt heeft en haar liefde- 'ol beheert. TTANS ROSBAUD werd op 22 juli 1895 in Graz geboren Hij studeerde aan het conservatorium in Frankfort a. M. en werd in 1930 chef-dirigent en leider van de muziekafdeling van Radio Frankfort. Later werd hy dirigent in Straatsburg en via München kreeg hij in 1948 de post van eerste dirigent van het symfonie-orkest van de Süd-West- Funk in Baden-Baden, waarmee hij zo wel naar het Festival in Aix-en-Pro- vence als naar Donaueschingen kwam: Aix-en-Provence maakte hij tot een waar Mozart-festival maar met altijd een première van. een avantgardistisch werk, in Donaueschingen hield hij de nieuwste muziek ten doop. De jonge en jongste componistengeneratie. Pierre Boulez in de eerste plaats, heeft onein dig veel aan hem te danken: aan zijn diep inzicht, aan zijn grondige kennis, aan zijn pedagogische gaven. Het be roemdste feit uit zijn leven is misschien geweest dat van Schönberg's opera. „Moses und Aëron" in 1954 in Hamburg, welke uitvoering hij ineens van de ziek geworden Hans Schmidt Isserstedt over- Aan het Scheveningse Kurhaus komt de eer toe, hem naar ons land gebracht te hebben en sindsdien kwam hij hier geregeld. Hij heeft het Residentie-Orkest vele malen gedirigeerd, o.a. in Schön berg's opera's „Erwartung" en „Von heute auf morgen", en in de laatste jaren leidde hij zowel in het Holland Festival als in het winterseizoen steeds enige keren het Concertgebouworkest. Ook dit jaar stond ons een Rosbaud- concert te wachten. Men zal hem zéér Voorzitter Raad van bestuur: 5? „Ofschoon de particuliere woning bouw in de behoeften van het c grote deel van ons volk .kan er voorzien, blykt nog altyd de over- heidswoningbouw, om begrijpelijke redenen, een te grote plaats in het totaal van het woningbouwprogram- 31 Kasimba zat een eindje achter de jager. Ook hij had de bul ontdekt en hij begreep, dat de nlanke in stilte om hem lachte. Zulke tanden voor drieduizend francs was bespottelijk. Hij nesefte het cn de woede schemerde rood voor zijn ogen. maar hij begreep dat er niets meer aan te doen was. Hij mocht deze laatste kans om geld te verdienen niet verknoeien en juist als de man hier goedkoop ivoor kon kopen, zou hij terug komen. Maar die gedachte nam zijn woede niet weg. Hij voelde zich om de één of andere reden «igenaar van de olifant en de prijs was te laag Saelens gal Yalala een wenk en de jongen trok /.ich terug in liet bos. Hij moest trachten een eind ■itroomafwaarts. in de richting van de waterval 'e komen en daar op veilige afstand de aandacht •/an de bul trekken. Kasimba keek op zijn horloge. Het was vte? uur in de middag. Saelens streelde in gedachten •Ie lange, bronzen loop van zijn geweer. Zijn blik liet de olifant niet los. maar op dit moment was -en schot te riskant. Het dier stond met de ge welfde kop en de hooggerichte slurf in zijn rich ting. Een schot in de bek gaf weinig kans en op het voorhoofd zou de kogel afschampen als op .•en pantserplaat. Van hieruit op de ogen richten. Straks kreeg hij hem wel. Als Yalala de aan dacht van het dier trok. zou de bul zich naar het gevaar wenden en dan kreeg Saelens de kans om het dier in de hartstreek te raken of in de nek Hij draaide zijn hoofd even naar rechts, om te en of Yalala er al was. Kasimba volgde zijn hlik. maar zijn ogen gleden daarbij langs de »ever. alsof hij het landschap liefkoosde. Tussen ■ie struiken door was hier en daar het goud glanzende oppervlakte van de rivier zichtbaar Een langst aart wevervogel vloog deinend over het water met een sliert gras in zijn snavel. Op dat moment ontdekte Kasimba de olifantkoe en hij doorzag direct het gevaar, waarin de jonge Hutu zich begaf, maar hij bleef roerloos zitten. In de eerste plaats was de ander een Hutu en in de tweede plaats herinnerde Kasimba ziel) nog heel goed, dat de jongen geweigerd had d* •lutosleuteltjes terug te teven, toen hij met een volle benzinetank had willen wegrijden Yalala trad in het open veld en joelde met zijn hand op zijn mond slaande. De olifanten bleven roerloos op de plaats waar ze tussen het bamboe Jonden. Alleen de bul draaide zich met een ruk om. onbegrijpelijk snel voor zijn ruim drie meter hoge en tonnenzware lichaam. Hij trompetterde en de blanke legde aan, maar hij schoot nog niet Het schot zou zekerder zijn, wanneer het dier eindje naar Yalala toeging. Bij die gedachte keek hij over zijn schouder en hij schrok, maar was te laat. De zieke olifantkoe stiet schreeuw uit en chargeerde. De jonge neger gilde en probeerde te vluchten, maar hij had zichzelf van het bos afgesloten, door de haag van doorn struiken. Hij liep blindelings de struiken in De bul zette zich schommelend in fdraf. Hij rompetterde woedend en droeg zijn slurf uit dagend hoog in de lucht, de kop iets achterover vanwege de lange stoottanden. De jonge negei had zichzelf vastgelopen in de struiken en ver roerde zich niet. Een schot scheurde door de stilte tussen twee trompetstoten in. De olifantbu) schokte en ging zitten, kwam daarna weer over eind en slingerde zijn slurf, niet wetend wat te doen. De garagehouder rende onder dekking van het struikgewas het dier voorbij, in de richting van zijn boy. Toen hij aankwam bleef hij op vijftig pas afstand staan en legde aan. De koe had met haar slurf de neger uit het struikgewas ge plukt en slingerde het weerloze lichaam zachtjes heen en weer. De jager schoot en hij schoot zuiver. De olifant zakte langzaam door haar voorpoten en steunde zich op haar stoottanden. Toen knikten ook de achterpoten door en ze strekte zich uit, als voor de nachtrust. De bewusteloze neger had ze voor zich op de vochtige bodem gelegd en haar slurf bleef in haar dood op het lichaam van de jonge man rusten. Emile Saelens wreef met de rug van zijn hand over zijn voorhoofd. Naast hem zei Kasimba: „U hebt de eerste gedood, bwana!" In zijn stem klonk de spotlach door. omdat de blanke een koe gedood had met betrekkelijk korte stoottanden. inplaats van de bul, die een hoge waarde aan ivoor vertegenwoordigde. (Wordt vervolgd) A. Nelissen. vandaag gezegd in zijr nieuwjaarsrede in de vergadering var de raad, die in Den Haag werd gehou- De wijze waarop de overheid meent in het bijzonder de particuliere woning bouw aan banden te moeten leggen, geeft reden tot ernstige bezorgdheid, meende hij. Terwijl er aanvragen zijn ingediend voor de bouw van 60.000 pre- n.iewoningen, mogen er in 1963 slechts 25.000 worden gebouwd. Eenzelfde beeld geeft de ongesubsidieerde woningbouw. Voor het contingent 1963 van 25.000 in deze sector te bouwen woningen zijn aanvragen voorhanden voor de bouw van 58.000 woningen, aldus de heer Ne- i verder, dat het aan banden leggen van de huren het ernstige risico zich draagt dat de huidige woning t aan het moderne comfort en aan het bereikbare woongenot voldoet. De voorzitter van de Raad van bestuur >uwbedrijf hoopt dat er een systeem in prestatiebeloning tot stand komt, dat dc noodzakelijke instemming krijgt cn bovenal in de praktijk goed bruikbaar is en de prestatie stimuleert Oe Thant welkom in Hongarije De V.N. secretaris-generaal Oe Thanl zal bij zijn bezoek aan Hongarije verwel komd worden als een geliefde gast, aldus heeft de Hongaarse president, Istwan Dobi, verklaard in een artikel in een Dagblad in Boedapest. Oe Thant heeft verleden Jaar een uit □odiging voor een bezoek aan Hongarij? aanvaard, maar cr is nog geen datum hiervoor bepaald. President Dobi zei in het artikel dat het bezoek aan Hongarije Oe Thant „in de gelegenheid zal stellen om zich ervan te overtuigen dat de situatie in Hongarije totaal anders is dan wat door de tegen standers beweerd wordt." Wensen van Kamers van Koophandel Mr. D. A. Delprat, voorzitter van de Amsterdamse Kamer van Koophandel, drong er in zijn nieuwjaarsrede op aan de kredietbeperkingen te verzachten en de bouw voor bedrijfsdoeleinden een grotere omvang te geven om ons be drijfsleven een gelijkwaardige plaats ln de Euromarkt te verzekeren. Hij vreesde, dat als de kosten even hoog blijven en mogen worden doorberekend, d« winsten niet voldoende zullen zijn vooj de investeringen. Hij meende, dat een grotere persoonlijke welvaart thans een geringere welvaart later tengevolge zou hebben. Hij drong er op aan de binnenstad betrekken in een algemeen verkeers plan en zeide dat afsluiting voor het particuliere personenvervoer per auto de bedrijvigheid zou wurgen. Terwijl de aanvoer van goederen met 11 pet steeg, daalde de afvoer met 5 pet De uitvoer via de haven daalde ruim 8 pet. Mr. G. E. F. M. v. d. Schrieck. voorzitter an de Kamer voor westelijk Noord-Bra bant. drong cr op aan het Beneluxka- naai een dusdanig beloop te geven, dat Brabant aan de Schelde een industrie- errein met binnenhavens en een zee- naven krijgt. Ieder ander akkoord met België zou in Noord-Brabant op de krachtigste tegenstand stuiten. Een nieuwe weg Bergen op Zoom—Tilburg is van het grootste belang. De water wegen moeten berekend zijn op een drukke vaart met schepen van 1350 ton. De heer C. A. Kammeraad, voorzit ter der Kamer voor Midden- en Noord- Zeeland, pleitte voor vier rijstroken op op de weg GoesVlissingen en zeide, dat als vaste oeververbindingen met Zeeuws- Vlaanderen uitblijven, dit gebied maat schappelijk en economisch andere we gen zou zoeken. De heer J. M. Breukers, voorzitter van de Kamer voor Midden-Limburg zeide dat men de Roerstreek niet mag laten terugvallen tot een zelfkant en dat men deze niet alleen mag laten lijden onder de sluiting van de öeatrixmijn. De heer H. van Heek Hzn., voorzitter der Kamer voor Twente en Salland, zei de dat de uitvoer van weefsels in tien maanden 3 pet terugliep en dat de ka toenspinnerijen hun produktie met 4,7 pet moesten verminderen. Thans is er een kentering ten goede. Hij drong er op aan deze industrie niet op te offeren by de toetreding van Engeland tot de Euro- markt Hij wenste spoediger totstand koming van de autosnelweg Hoevelaken —Twente, omdat thans reeds vele Twen tenaren meer en meer de luchthaven Dusseldorp gebruiken in plaats van Schiphol. Voorts zeide hij dat Twente wat het grensoverschrijdend spoorweg verkeer betreft, zich achtergebleven ge bied voelt. Staking bij bontweverij in Winterswijk Ruim honderd arbeiders van de N.V. Bontweverij „De Batavier" in Winters wijk zijn vanmorgen in staking gegaan. Zij willen hierdoor protesteren tegen de weigering van de betrokken directie om ingevolge een gemaakte afspraak aan het personeel over 1961 een uitkering uit de winst te doen. Hoewel de dril» vakbonden in hun kritiek op de werk gevers eensgezind zijn, wordt er alleen gestaakt door leden van de Algemene textielarbeidersbond „De Eendracht". Le den van de conventionele bonden zijn gewoon aan het werk gegaan. „De Een dracht" is in Winterswijk verreweg de grootste vakbond. De directie van „De Batavier" heeft de bij „De Eendracht" georganiseerde arbeiders van de middag- ploeg opgeroepen vanmiddag normaal aan het werk te gaan. Voor mishandeling en ontucht 15 mnd. Een jaar cn drie maanden, met af trek van het voorarrest, is de straf, die de 35-jarige Rotterdamse sjouwer J. C. D- moet ondergaan voor mishande van zijn echtgenote en het plegen ontucht met zijn 12-jarig stiefdoch tertje. De rechtbank in Rotterdam ver oordeelde hem daartoe op oudejaarsdag. De officier van justitie, die een jaar negen maanden met aftrek had ge vraagd. had de sjouwer primair poging tot rfnnHclQB fn„ Mr. Kortenhorst in ziekenhuis L- G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer, is gisteren ter obser- Y*"* "J het ziekenhuis opgenomen. Da toestand van mr. Kortenhorst. is naar wil vernemen niet ernstig. Zoals bekend is l?eer Kortenhorst reeds sinds 18 de cember ziek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 6