Anton van Duinkerken zestig jaar Jaarwisseling in de ether „N.T.S. stelt eenzijdig de voorwaarden vast" H-jd Een woord voor vandaag K.O.V. niet enthousiast over mammoetwet Tussen schoolpoort en huisdeur 1 WOENSDAG 2 JANUARI 1963 Commentaar Aan afwisseling heeft het niet! KRO en VARA kwamen om half één ontbroken bij de radio- en tele-1 Visie-uitzendingen rondom de luidruchtige show Uit de Karsseboom jaarwisseling. Wat de Oudejaars avond betreft, namen NTS, NCRV en AVRO de diverse programma's voor hun rekening. Alzo een schakering van opvattingen: veel ernst bij de NCRV (radio), veel amusement zonder bepaalde hoog tepunten bij de AVRO en een tele visieprogramma dat uitmuntte door twee slechte films uit de oude doos en een goede show uit de nieuwe Hilversumse studio. Tal van bekende artisten droegen hun steentje bij aan deze show die nu vroe ger op de avond werd gegeven en heel wat beter was dan die in de Nieuwjaars nachten van voorgaande jaren. De ver bindende teksten, om beurten uitgespro ken door Mies Bouwman, Teddy Scholten. Theo Eerdmans en Wim lbo waren wat aan de goedkope kant, maar de artistie ke bijdragen stonden op behoorlijk peil. De NTS-journaaldienst zorgde voor goede gebruikelijke jaaroverzichten en na half twaalf hield men de stemming er meer in door voortreffelijk optreden van het Amadeus-strijkkwartet in een kwartet van Mozart waarna prof. E. L Smelik een ernstig 'woord sprak. Intussen had de NCRV een interessant gevarieerd muziekprogramma ten gehore gebracht, had de altijd actieve NCRV-re- portagedienst herinneringen aan het voor bije jaar opgehaald in verslag en gesprek en hadden vijf hoofdredacteuren het hunne gezegd over de wereldpolitiek in verband met gebeurtenissen in 1962. De voorzitter van de NCRV, mr. A. B. Roosjen. hield een Nieuwjaarstoespraak waarin hij o.a. aandacht wijdde aan on vergetelijke ernstige woorden, door wij len prinses Wilhelmina aan ons nagela ten. Met het lezen van psalm 90 besloot de NCRV bet jaar op ernstige wijze, waarna verslaggever Jan Zindel de luis teraars liet horen, hoe de Laurenstoren en schepen in de havens In Rotterdam het nieuwe jaar inluidde, resp. met door dringende signalen Inhaalden. Na twaalven vertoonde de NTS nog eens de onlangs uitgezonden Sonneveld- show van de KRO en dit was in feite een televisienieuwtje, want nog nooit eer der bleek enig ander amusements-pro- gramma een zo snelle herhaling waard. Hilversum, juist de onverantwoordelijke opgewondenheid die wij op andere jaren bij de NTS kregen te slikken. Ook hier werkten allerlei bekende artisten mee en dat het „een dolle boel" was. hadden de conferenciers waarlijk niet zo dikwijls behoeven te delen, aat was meer dan duidelijk te horen. Concert en sport Op de Nieuwjaarsmiddag relayeerde d< NTS zeker tot verheuging van vele kij kers het traditionele concert van d< Wiener Philharmoniker in Wenen. Eén er al charme en beschaafde feestelijkheid hield dit programma in. Willy Boskovsky dirigeerde met alle zwier die de echte Straussmuziek vraagt, de balletten bijzonder fraai, de gebruikelijke grapjes van enkele orkestleden ontbraken niet dat alles kwam via uitnemend came: werk onze huiskamers binnen. Het t thousiasme van het Weense publiek zal zeker weerklank hebben gevonden in de meekijkende en -luisterende Eurovisie- landen. Dadelijk daarna werd de NTS-uitzen- ding voortgezet met een reportage van skispringen in GaTmisch-Partenkiróhen, die echter werd afgebroken om voetbal- minnend Nederland getuige te laten zijn van de hoogst-gemoedelijke wedstrijd HFC—Oud Internationals, gespeeld op een glad, maar netjes geruimd veld Haarlem. Ir. A. van Emmenes gaf ai even Semoedelijk commentaar, dat overduide- jk werd geïllustreerd door luide aan- moedigingskreten van enthousiaste Jon getjes langs de lijn en harde knallen van door deze supporters afgeschoten voet zoekers. Het was maar goed dat de NTS deze reportage uitzond, anders hadden de moedige voetballers voor een heel schamel rijtje publiek moeten spelen 's Avonds herhaalde de AVRO de op 4 augustus uitgezonden Ca- terina Valente-show en liet de kij kers vervolgens de verbluffende staaltjes van de danskunst der Georgiërs nog eens zien, nu in de tweede helft van een reeds eer der begonnen reportage uit de Amsterdamse Apollohal. Hoofdredacteuren gekeken" de wereld In het Oudejaarsavondprogramma van de NCRV-radio hebben de hoofd redacteuren van vijf dagbladen: De Rotterdammer, Trouw, Het Vrije Volk, ie NRC en de Gelderlanderpers r.k ibuu de „wereld van vandaag" bekeken en KI hun commentaar gegeven op de ge- ypno: 19;30= Voor deoeurtenissen welke in het afgelopen jaar de politiek van oost en west hebben beheerst. Gespreksleider was onze hoofdre dacteur dr. E. Diemer, die zijn part ners in dit forum enkele vragen voor legde. Men was het er over eens, dat de gebeurtenissen rondom Cuba de meest ingrijpende van het jaar 1962 würen geweest en dat het krachtige optreden van president Kennedy van igrote invloed was. Dat Kennedy higr-. - bii onaPtankelijk optrad werd erkend VLSSXFtVLZ mSLESL t\ Dichter, neerlandicus, essayist yl&Kéiicf Hilversum I 402 m. VARA 18.00 Nieuw* cn commentaar: 18 20 Actualiteiten; 18 30 TangoRumba-orkeit en zangsolisten; Voor de kinderen; 19.10 VARA-Varla Op een cursusavond, belegd door de staf van de N.C.R.V., had prof. Van Ruler het glinsterend scherpe kouter van zijn schrander heid door de zware klei van een bepaald probleem dat hier niet ter zake doet getrokken. In de pauze kwam Gabriei Smitde be kende rooms-katholieke dichter en publicist, naar mij toe. ,^ls ik zo iets hoor, ben ik toch maar blij dat ik rooms ben", zei hij. Zelf heb ik toen, misschien bevattelijk maara zeker niet gevat, wat teruggestameld; wat, dat kan ik me niet herinneren. Misschien was ik wel verbouwereerd, om dat zich hier een perspectief opende. In dat perspectief ziet men achter de beminnelijke en erudie te Gabriël Smit, dichtend en schrij vend met iets als een serafijne veder, de forsere gestalte van zijn acht jaar oudere vriend Wil lem Asselbergs, anders gezegd Anton van Duinkerken opdoemen. Beiden vertegenwoordigen onder de Nederlandse literatoren een rooms-katholieke stijl van leven, denken en schrijven, die zich in de jaren twintig en dertig, het „In terbellum" zoals prof. Rogier het jeugd; VARA: 20.00 Ni< rauzlek:_ 20.40_ Kaf en O.OL ivs: 22.41 irklank: muzlck-re muziek: 20.20 Licht Instruments 19.50 Operette muziek; 23.30 Lichte r j/7 vanavond KRO: 19 30 Van onze sportredacteur; NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Actualiteiten; 20.45 Vloekjes bij de thee. licht programma: 21.00 Piste, variété programma: 21.40 De het leven, documentair program- rlété-progra leven, doe L (deel 4.); 22.20—22.30 Epiloog. Nw*. president De Gaulle van Frankrijk het persoonlijke element daarin minder zal zijn bevallen. „De Gaulle doet liever alles alleen' was de conclusie, maar er werd op gewezen, dat Kennedy in zijn persoon lijk ingrijpen verzekerd is van de steun van het gehele Amrikaanse volk, terwijl de bijval welke De Gaulle geniet wel uit het min o' afgedwongen referendum blijkt, nic. zo wezenlijk is als het absolute vertrouwen van de Amerikanen hun president. De hoofdredacteuren waren het er mofoonmuzlek: VPRO: 7.50 Dagopening: AVRO: 8.00 Nieuws: 8.15 Lichte grammofoon muzlek: 9.00 Gymnastiek 9.10 De Groent - (gr.); 9.33 Wat ding; 10.00 Arbeidsvitaminen (gr... Voor de kleuters; 11.00 Kookpraatje; 11.15 Omroep-orkestmoderne muziek; 12 00 Amu- in zijn huldigingsartikel in De Tijd-Maasbode van zaterdag j.l. noemt, heeft gevormd. Achter Van Duinkerken ontwaart men Gerard Brom, leider van een oudere generatie roomse intellec tuelen; Brom, die op zijn beurt herinnert aan de oude Alberdingk Thijm. Thijm had zich tot levensdoel gesteld de culturele achterstand van het roomse bevolkingsdeel op te heffen. Brom (de politicus Schaepman vormt een onder werp apart) werd door een verwant ideaal bezield. Toen Broms maandblad De Beiaard in 1925 werd opgeheven, was Van Duinkerken en der oprichters van het jongerentijdschrift De Gemeenschap. Niemand kon toen vermoeden dat As selbergs Brom veel later (in 1952) als professor aan de Nijmeegse universi teit zou opvolgen. Zag men toen de verschillen scherper, vandaag ontwaren we een continuïteit. Wat al deze mensen kenmerkt is, dat ze rooms (confessio neel gebonden, belijnd en slagvaardig) èn tegelijk katholiek (open, begrijpend, benaderbaar voor niet-roomsen) wil len zijn. Bovendien zijn ze bezorgd voor de culturele taak van hun kerk en haar aanzien bij de andersdenkende, Neder landse intelligentsia. Thijm was nog geheel negentiende- eeuws romantisch; Brom was in die eeuw volwassen geworden, maar heeft zich in zijn studies daarvan distatie ge schapen; hij weerspiegelt in zijn werk een geestesgesteldheid, die zich van de Tachtigers heeft vrijgemaakt en, staat specifiek r.k. kunstopvattingen voor. Van Duinkerken behoort geestelijk thuis in dat Intebellum, toen het idealisme van de jongeren geschonden was door een ruim vierjarige wereldoorlog met loopgraven, gifgas en trommelvuur. Wat mensen als de jonggestorven Ge rard Bruning en Marsman verbond, was felheid; trouwens felheid karakteriseer de de geesteshouding van de beste lite raire jongeren, denk aan Du Perron en de ontmaskeraar Ter Braak. Het is tussen haakjes opvallend hoe veel makker de protestantse jongeren rondom het tijdschrift Opwaartsche We gen waren, misschien omdat hun gees telijke vrijheid groter was dan die van hun roomse collega's. Bovendien leefden zij in de schaduw van Kuypers machti ge levensarbeid, waaruit zij consequen ties wilden trekken. Hun kritiek richtte zich voornamelijk op de calvinistische achterhoede en op de culturele schilligheid, zo niet erger, van predikanten, politici en leiders o nisatorisch gebied. LEVENSSTIJL Maar wat mij toen even naai den moeken deed, was het verschil in geestelijke habitus, dat zich hier zo con creet en verrassend openbaarde. Meer uog dan Smit is Anton van Duinkerken, die vandaag zestig jaar geworden is, in uit dat|ket Nederlandse culturele leven de het spoedig zover zal mogen komen, dat mét Nederlandse hoofdredacteuren ook over eens. dat Chroesjtsjef ken nelijk teruggedeinsd ts voor de *rach- tig;» taal van Kennedy en nu een meei ingetogen Ieren leidt en naar compro missen schijnt te zoeken. Maar men wilde wiet uit het oog rerliezen dat de Sovjet-politiek een bepaald doei voor ogen heeft en houdt, ook al schtj- nev de confrontaties tussen oost en west op het ogenblik meer nuancerin gen te vertonen. In het najagen van de communistische doelstellingen kunnen alleen roeringen in de MteUietstaten storend* elementen zpn Ook het hui dige optreden van rood China kan de Sovjet-politiek verzwakken. Tenslotte spraken de hoofdredacteu ren nog over de toekomstige verhou dingen tussen Nederland en Ind&nesie, dit-, wanneer het akkoord wordt na gekomen, zeker kunnen verbeteren, wanneer, zoals werd opgemerkt, er niet teveel gespeeld wordt op het sentiment van vroegere banden en men de ver houdingen dus zuiver zakelijk als „met een willekeurig land", zal kunnen benaderen. antwoordelijkheid. Onze geestelijke culturele leiders moeten meer zélf doen at in een tijd, waarin de uiterlijke wereld en het levensgevoel zo ingrijpend zijn veranderd. Wel vereist de tijd een lossere toon, en een glimlach als bekro ning van de toeren des geestes. Ook bij het behandelen van moeilijke vraag stukken is een (hogere) conversatietoon gewenst. Voorzover Smit die bij Van JOURNALIST Het gaat evenwel noch <?ver Van Ru- Ier, noch over Gabriel Smit, maar over de zestienjarige Van Duinkerken. Men weet dat hij te Bergen op Zoom gebo ren is en dat hij heeft gestudeerd aan het klein en groot seminarie in het Bis dom Breda. Later journalist geworden, werd hij in 1934 benoemd tot redacteur van De Gids, van welk tijdschrift hij thans lid van de redactie is. De Uni versiteit van Leuven verleende hem in 1937 het ere-doctoraat. Van 1940 tot 1052 was hij buitengewoon hoogleraar in de Vondelstudie te Leiden en sinds dat laatstgenoemde jaar is hij hoogleraar te Nijmegen. Ter gelegenheid van zijn jubileum verschijnt een belangrijk deel van zijn verspreide geschriften en zijn grotere werken in drie dundrukdelen bij de Uitgeverij Het Spectrum N.V., Utrecht-Antwerpen. In 1933 is hem de C. W. van der Hoogtprijs toegevallen, en In 1960 de Constantïjn Huygensprijs. Wie is belangrijker: de dichter, de neerlandicus, of de essayist? Tame lijk algemeen ts men van oordeel, dat zijn poëzie het sterkst is. als hij zijn overtuiging moet verdedigen tegen een scherpe aanval. Hij heeft belang rijk werk gedaan door het rooms-kat holieke element in onze poëzie na te gaan. Zijn essays zijn als het ware geschreven op de viersprong van let terkunde, maatschappij, algemene cultuur en geloof. Hieraan gedachtig, zal men hem in zijn totaliteit moeten eren. Bij Van Duinkerken ontdekt men, dat het woord Jiguur" in de eerste plaats slaat op een veelzijdige begaafdheid en werkzaamheid, maar dan ook in de tweede plaats op een centrale overtuiging, die dit alles draagt. Vestdijk is, dacht ik, lijk knapper en veelzijdiger, maar diens relativisme en scepticisme ver hinderen ons, dat wij op hem het be grip figuur" '-n volle zin des woords toepassen, zoals zij dat op Van Duin kerken doen. Onze bewonderende en genegen hui- beste wensen voor ook Inaonesische hoofdredacteuren om één tafel kunnen zitten teneinde de internationale politiek te bespreken, want dat bij het verbeteren van de verhoudingen een taak is weggelegd ook voor verantwoordelijke journalis- leji, onderschreven de gesprekspartners in; 9.15 Gewijde muziek anden: 9.40 MorgenwIJ- ons mee; 15.30 Voordracht; 15.45 Licht In strumentaal trio; 16.00 Van vier tot vijf. ra dioprogramma ln een Notedop; 17.00 Voor de jeugd. 8.15 Lichte grammofoonmuzlek: 8.50 Voor de Verklaring Toonkunstenaarsbond Naar aanleiding van tegenstrij dige berichten over de actie van de leden van de Nederlandse Toon kunstenaars Bond om na 1 janu ari 1963 niet meer voor de N.T.S. op te treden, deelt het dagelijks hoofdbestuur van de N.T.B. het volgende mede: „De mededeling van de N.T.S. dat op 17 juli jl overeenstemming werd bereikt over de regeling van de medewer- - kinc van toonkunstenaars aan te- NCRV 10.00 NCRV-lled; 10.03 Geestelijke lie- i deren (gr); 10.".5 Morgendienst; 10.45 Kerk- leVISie-Ultzendingen, heeft betrek- kin9 op een tariefsuitspr»ak voor het jaar 1962. Deze afspraak kwam tot stand nadat 2Vz jaar getracht was met de N.T.S. tot overeen stemming te komen. De N.T.B. Katholiek t lagklok - noodklok; 12.04 Llchte grammo- öonmuz'.ek: 12.25 Voor de boeren: 12.35 Me iedelingen ten behoeve van land- en tuln- 7 Lichte grammofoonmuzlek; 12.15 lieuws; 13.00 Nieuws; 13.15 Lichte grammrfzon muziek: 13-40 Wlssewassen Acht programma (Herh. van zondag Jl.); NCRV: 14.00 Metropole orkest: 14 40 Radio- phllharmonlsoh orkest: Klassieke en moder- luglek; 18.55 Grammofoonmuzlek; 17.00 Voor de Jeugd; 17.30 Schoolzang; 17.40 Beursberichten; 17.45 Lichte grammofoonmu zlek; 17.55 Licht Instrumentaal kwartet: 18.15 Sportr.-brlïk: 18.30 Pianospel: lichte muziek; 18.50 Sociaal perspcktlef, lezing. GRAMMOFOOVPLATE.VPROfïRAMMA DRAADOMROEP VANAVOND Van 18-20 uur. Sandpaper ballet - Sarabai de - Belie of r Calcutta'- The green leaves of summ Nous les amoureux - L'ollvler - Carolina - Tumbalele. Ray Collgnon; Be my llfe'i compagnlon <H:lllai i Basin street b'.ues heaven (Donaldson), urxesi werner Memories of you (Blake)^ ld.; Meet i night in dreamland. Tty id.; Par Sli blue i my 'fïï doll The ld.; Stuf- lan Haw- rrell. Ed- es (Jaok- «tl- Chris Connor. Orkest Maynard Ferguson: All the things you are (Kern). Id.; Con Alma (Gil es- pie). Ray Bryant Trio; Nuts and boltt (Bry- ant). KL fy (Hawkins). Milt Jac kins, Tommy Flanagan die Jor (Advertentie) en handen ruw? UZ PUROL NCRV actief bij inlichtingen over wegen Op Oudejaarsdag toen het voor zeer velen een belangrilke zaak was of men al dan niet de deur uitkon. autorijden of openbare vervoermiddelen gebruiken, hebben zowel radio als televisie de be richten van de KNAC-wegendienst trouw doorgegeven. Maar de NCRV-radio heeft daar het meeste voor gedaan. De NCRV zond de gehele dag door op gezette tijden nauw keurige overzichten van de toestand der wegen en alle mogelijke inlichtingen over vervoer te water en te land uit. Een uitstekende bediening van de luis teraars, die voor velen een baken sal hebben betekend. Actief en actueel en daarom een extra compliment waard. weigers zich aan dit" bedrijfs- tempo van de N.T.S. aan te passen Op 17 juli 1962 werd uitdrukkelijk afge sproken, dat vóór 1 januari met de bon den nieuwe besprekingen zouden worden gevoerd over de overeenkomst voor 1963. Op 7 november jl. vond een bespreking plaats over een punt van de tarieven. Het is dit ene punt, dat door het N.T.S.- bestuur op 13 december jl. werd goed gekeurd. De N.T.B.-leden hebben dit niet gedaan, integendeel. Het voorstel van de N.T.S. werd in een ledenvergadering op 14 december jl. verworpen. Bovendien werd aan het het N.T.B.-bestuur opge dragen verdere onderhandelingen te voe ren over alle hangende kwesties waar over schier dagelijks moeilijkheden zijn met de omroepverenigingen. De N.T.S. zegt onderhandelingen te willen voeren, doch de praktijk bewijst het tegendeel. De N.T.B weigert opnieuw een periode van twee jaar of langer te wachten tot dat de N.T.S. bereid is een overeenkomst te sluiten. De gehele situatie is een ge volg van het feit, dat met de bonden wel gesproken wordt over honorering, maar dat de voorwaarden waarop de honore ring betrekking heeft eenzijdig door de N.T.S. worden vastgesteld. Deze twee slachtige toestand wordt door de N.T.S. niet langer aanvaard. Het is onaanvaard baar. dat door een tariefafspraak met de N.T.S. de musici verplicht worden hun prestaties zonder enige vergoeding af te staan aan de componenten van de Nederlandse Radio Unie, de Rono, de R O.Z., de Draadomroep en de Wereld omroep. De musici staan wat de technische registratie en reproduktie aangaat met de rug tegen de muur. technologische werkloosheid, speci onder amusementsmusici, is ook in 1 derland zeer groot. Deze zaak is mede de inzet van de strijd tegen de N.T.S., een strijd die voortgezet zal worden totdat volledige overeenstemming is be reikt. De actie verloopt buitengewoon gedisciplineerd. De hier en daar door de omroepverenigingen aangeboden con tracten voor de televisie worden door de musici bij de N.T.B. gedeponeerd, aldus de N.T.B. Van de zijde van het bestuur van de N.T.S. deelde men ons mee, dat de moei lijkheden met de N.T.B. zich zeker niet zullen ontwikkelen tot een Hllversums „conflict". Besprekingen met de musici hebben nooit moeilijkheden opgeleverd en zullen dat ook na beslist niet doen, aldus het commentaar van de N.T.S. vensstijl, zoals die alleen gevoerd kan worden waar dichterlijke begaafdheid, geleerdheid, vroomheid en een zeker zwierig werelds gemak een labiel c wicht hebben geschapen. Ook Van Duin kerken zal vandaag blij zijn dat hij rooms Is. Met zijn geloofsgenoten staat hij ln een veel grotere, historische ruim te. Zij zijn lid van een wereldkerk, met een eigen taal en een rijke geestelijke, ook culturele, traditie. Over de moei lijkheden daar spreek ik nu niet. Ons selgneuraal calvln'sme, dat maar li kele figuren, zoals in Geesink, beli chaamd Is geweest, was een voorbij gaand verschijnsel. De zwierige zeven- tiende-eeuwse barok, die Geeslnks stijl en Heemskerks optreden enigermate ka rakteriseerde, zit, ln de Vondellaanse verste, Iemand als Van Duinkerken aan het lijf gegoten. Wij calvinisten zijn maar vier eeuwen terug. Natuurlijk, de ,,liin" loopt door. via Augustinus. naar Abrahams tente, zoals Kuyper het heeft geformuleerd. Maar cultureel stamman wij uit het hu manisme en de renaissance en dat ver loochent zich niet, noch b.v. in de lan ge zinnen van de cathechismus (met als model Cicero), noch in de berijmde psalmen, noch in een zekere intellectu alistische aanpak. Vandaar iets moei zaams in het tillen aan problemen, die niet fundamenteel genoeg kunnen wor den doorgrond, zodat men ze als een auto met een crick moet opvijzelen er vervolgens ruggelings onder te dwijnen. Maar cultureel stammen wij uit het hu- niet de slechtsten en minst betekenenden onder ons is ook een gevolg van eei sefte en aanvaarde persoonlijke Het nieuwe jaar is al weer een dag oud de kop is er af, zegt men wel eens. We zijn de reis door 1963 begonnen. Het wordt een reis vol van verrassingen, dat is het enige wat we nu al weten. Of die verrassigen van prettige dan wel droeve aard zul len zijn weten we niet. Wel, zo hebben we op oude jaarsdag geschreven, dat God met ons reist. En dit is de vreugde voor hen, die hun weg gaan in het ge loof. Want zij weten, dat hoe de reis verloopt, een goede Leidsman hen terzijde staat. Een Leidsman, Die hen nooit verlaat. Daarom zijn zij niet vreesachtig. „Werpt al uw be kommernis op Hem, want Hij zorgt voor u" (1 Petrus 5:7), staat in hun banier geschreven. Beter kunnen we het toch niet hebben. We hoeven al onze zorg niet alleen te dragen, we hoeven niet alleen met ons pak van moeite en verdriet door 1963 te gaan. Al onze be kommernis kunnen we op Hem werpen, en dat niet alleen Hij zal nog voor ons zorgen ook. Nu komt het slechts op één ding aan, nl. dat we dit ook waar maken dat we inderdaad met alle bekommernis tot God gaan. Hij nodigt ons uit dit te doen. Hij verlicht ons pad. Hij zorgt voor ons. En zo zal onze reis door het nog onbekende jaar hoe het einde ook zal zijn, een gooede reis worden. (Van onze onderwjjsredactie) Vandaag vergadert het Ka tholieke Onderwijzers Verbond (K.O.V.) en in zijn openingsrede heeft de voorzitter, de heer Joh. H. M. Derksen zijn wensen en verlangens geopenbaard. Deze liggen hoofdzakelijk op het ge bied van de salariëring. In de allereerste plaats had hij kritiek op de lange salarisschaal, die 27 jaar omvat. Bovendien pleitte hij voor een salarisvaststelling naar ancieniteit van leeftijd. Hij zag daarin een aanzienlijke adminis tratieve besparing. Natuurlijk kwam ook de mammoetwet ter sprake. De heer Derksen feliciteerde de r.k. minister van o., k. en w., Cals, die waarschijnlijk in het komende kabi net niet zal terugkeren, met het feit dat deze wet met grote meerderheid door de Tweede Kamer is aanvaard. Hij sprak de verwachting uit dat ook de Eergte Kamer zijn fiat zal geven. Toch vervolg de hij: ,Ons én thousiasme over deze wet is niet uitbundig, ook het K.O.V.-bestuur ziet op velerlei gebied bezwaren moeilijkheden Veel zal afhangen de uitwerking van de algemene maat regelen van bestuur, van het overgangs recht ook, dat nog ln een speciale wet moet worden geregeld." In 1957 aanvaardden de onderwijzers een salarisschaal die over 26 jaar liep. Volgens de heer Derksen deden zij dit toen met tegenzin. Het was een v elementen van een toen gesloten promis. Toen leefde de algemene verwachting dat alle salarisschalen bij de overheid aanzienlijk zonden worden ingekort. Er is echter, klaagde deze voorzitter van de K.O.V., niets terecht gekomen van het voorgenomen onderzoek ,naar de taak - j van de onderwijzer, naar zijn functie in uiij hopen, nog komende bekromnfl h h„, d„ ,rbeia,v,rhoudlnjen. Zo- van zijn levenswerk! wel het K.O.V. als de Nederlandse Onder wijzersvereniging hebben voorbereidende studies hierover laten ondernemen en zelf bekostigd, maar de overheid heeft deze zaak laten rusten. In dit verband pleitte de heer Derksen .oor een nieuwe ancieniteitssalarisschaal gebaseerd op leeftijd, in plaats van een schaal die nu is gebaseerd op tientallen elementen die voor ieder individueel op nieuw moet worden vastgesteld. In eigen kring maakt het K.O.V. op het ogenblik een studie van de taak van het hoofd van de school en de onder linge verhouding van de marges. Binnen niet al te lange tijd is een rapport over deze materie te verwachten. Vakcentrale In het slot van zijn rede schonk de heer Derksen aandacht aan besprekingen die in rooms-katholieke kring gevoerd worden over de wenselijkheid van één Nederlandse rooms katholieke vakcen trale, waaraan ook het K.A.B. die bezig is zich te reorganiseren en een aantal buiten het K.A.B. staande vak centrales deelnemen. „Onze vertegen woordigers", zei de heer Derksen nog, „mogen en kunnen zich niet op eniger lei wijze binden, maar het zou onjujst zijn niet mede te werken bij het pogen, om tot een goede oplossing van de vele vraagstukken te komen. Of die bespre kingen tenslotte over de gehele linie succes zullen hebben, is niet te zeggen. In ieder geval was deze voorzitter van mening dat ook de rooms-katholieke C. RIJNSDORP Mclntire verzet zich tegen Russisch bezoek (Van onze kerkredactie) In de Verenigde Staten is de Inter nationale Raad van Christelijke Ker ken I.C.C.C.. een felle aanval begon nen op het voorgenomen bezoek van een kerkelijke delegatie uit Rusland. De Russen zijn van plan op 27 febru ari in de V.S. te arriveren en zullen door de Amerikaanse oecumenische raad worden rondgeleid. In deze groep zullen de Russisch-Orthodoxe Kerk. de Armeense Kerk en de bap tistenunie vertegenwoordigd zijn, en tevens de Lutherse kerken uit Est land en Letland. Dr. Carl Mclntire heeft een beroep ge daan op de Amerikaanse regering om een visum te weigeren, omdat hij meent dat deze kerkelijke leiders het commu nisme vertegenwoordigen Het ziet er niet naar uit, dat de regering hierop in zal gaan. Ook in 1956 werd een vertegen woordiging van de Russische kerken in de V S. toegelaten. Daarom is Mclntire van plan overal waar. de Russen zullen komen openbare tegensamenkomsten te beleggen. De eer ste zal gehouden worden op 28 februari in de stad Denver, omdat op die dag de Russen een bijeenkomst van het mode- ramen van de Amerikaanse oecumenische raad zullen bijwonen. De Amerikaanse afdeling van de I.C.C.C. heeft inmiddels een beroep gedaan op andere anti-com munistische patriottische groeperingen om steun aan deze actie. Lippische kerk gaat catechisatie nieuw regelen Als eerste Westduitse kerk heeft de Lippische Landeskirche besloten wijziging aan te brengen in de gang zaken by het catechisatieonderricht het doen van belijdenis. Op de synode van 28 december werd besloten om de catechisatie met ingang van de herfst van dit jaar te beginnen onmiddellijk na ie zomervakantie van het zesde school jaar. Belijdenis zal dan gedaan worden tegen het einde van januari of begin februari - van het achtste schooljaar. Deze synode heeft drie jaar. lang een studie gemaakt, van nieuwe mogelijk heden en nu eindelijk een definitieve beslissing genomen. Naast het leerplan zal ook een persoonlijk zielszorg- gesprek ingevoerd worden om de kin deren voor te bereiden op het Heilig Avondmaal. De vraag of van de kinde ren een bijzondere gelofte gevraagd mag worden bij het doen van belijdenis wordt aan de predikanten zelf overgelaten. Daarom zijn voor het doen van belijde nis in deze kerk twee nieuwe formulie ren ontworpen, een met een gelofte en een zonder. Bcrop pin gswerk NED. HERV. KERK Bedankt: voor Zwartebroek-Terschuur: B. M. Meyndert te Waarder. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Groningen-Zuid (vierde pred. pl.): H. J. van Duinen te Zwijn- drecht. Bedankt voor Middelburg (vac. .J Ytsma): S. van Bekkum te Monster. De Gaulle streeft naar evenwicht In een toespraak ter gelegenheid van de jaarwisseling heeft de Franse presi dent, generaal De Gaulle, gezegd, dat zün land streeft naar een westeuropese nnie, die een evenwicht vormt met de V.S. Engeland is welkom als het zonder voor behoud aan deze unie kan en wil deel nemen, aldus De Gaulle, wiens toespraak werd uitgezonden door de Franse televisie. Door het scheppen van evenwicht met de Ver. Staten zou de Westeuropese unie de westerse alliantie kunnen versterken, zo zei het Franse staatshoofd. De Gaulle repte niet van het Ameri kaanse Polarisaanbod. Hij zei, dat Frank- rijks eigen kernbewapening niet alleen zijn eigen veiligheid, doch ook die van de vrije wereld versterkt. Over het doel van de Westeuropese lie zei de Franse president dat deze volgens hem een economische, politieke, militaire en culturele unie van Europese naties moe tworden. Tito wil harmonie met neutralen President Tito van Zuid-Slavië heeft gezegd dat de buitenlandse politiek van zijn land „in overeenstemming moet zijn met het beginsel van een vreedzaam en actief naast elkaar bestaan, en met het principe van een vreedzame samenwer king met alle landen, ongeacht verschil- n van sociale systemen". In zijn nieuwjaarsboodschap heeft Tito eveneens gezegd: „In het streven naar de vrede is het nog noodzakelijker om onze actviteiten ■te harmoniëren met die van de niet- gebonden landen en om onze algehele samenwerking met deze landen nog hech ter te maken". In commentaar op de betrekkingen met de Sowjetunie en andere communis tische landen heeft Tito gepleit voor verdere verbeteringen „en vermijding van alles wat de goede betrekkingen met deze landen zou kunnen belem- £E WAS een saai kind, zeiden de anderen, ze liet haar mond hoeken omlaag hangen, ze had ogen die op een of andere manier maar binnen keken en nog nooit hadden ze haar echt hartelijk zien lachen. Zulke kinderen zijn er. Niet ieder een kan een lachebekje zijn. Hadden ze een hekel aan haar? Och, hekel is zo'n groot woord, een hekel heb je aan de verklikster, aan een die mooi weer speelt bij de juffrouw of de meester, nee dat was er bij Ma- rietje niet bij. Ze was alleen maar saai. doodsaai en zo iets draagt nu eenmaal niet bij tot populariteit in een kiassegemeenschap. Er was er nooit eens een die vroeg Doe je straks mee aan de wed strijd? Óf wil je iets bedenken voor het schoolfeest? Marietje was dus min of meer lucht. En gek. ze scheen er niet eens zo erg veel weet van te hebben. Een van de bijzonder levendigen, een meiske dat er gangmaaksteral- lures op nahield, had al eens gezegd Ik zou dat kind wel eens door el kaar willen schudden en ze had na tuurlijk lulde bijval geoogst. Maar daar bleef het bij, want ze hadden bepaald geen vat op haar. In het negatieve was ze zelfs best te har den: ze zei nooit nee, als haar iets te leen werd gevraagd, ze keek niet nijdig wanneer ze tijdens het spelen min of meer in de verdrukking kwam en ze zou nooit, maar ook nooit, een valse streek uithalen. Eii hoe zit dat nu eigenlijk met zo'n schepseltje Op de duur raakt het kleine maat schappijtje dat zo'n klas per slot toch is, er doodeenvoudig aan gewend, maar je zou je toch kunnen voorstel len dat een volwassene, de school meester of de juffrouw, er wel eens Is er wat akeligs Marietje? Je veste. kijkt zo bedrukt. Er viel een korte stilte, maar wat denkt u? De vlieger ging niet op. Het enige wat eraf kon, was een glimlachje dat iets van dankbaarheid scheen in te houden, dankbaarheid om de belangstelling die dus toch even een gevoelige snaar had geraakt. Nee, juffrouw, er is niets.... Waar een keer zijn gedachten over laat gaan. Achtergronden bijvoorbeeld kunnen soms. al is het maar een tik keltje. opheldèring verschaffen. Dit geldt te meer voor het geval Ma rietje. waar de betrokken leerkracht iets ontdekte dat aan de klas van zelfsprekend althans voorlopig ontging. Er openbaarde zich van lieverlee een zekere droefgeestigheid in de der tienjarige. Het leek of er sporen van tranen te zien waren in de jonge ogen en zo waagde de juffrouw dan op een dag maar eens een vraag, een heel voorzichtige, want kiesheid vond ze wel een eerste vereiste. schijnlijk heeft de goedwillende vol wassene even op haar onderlip gebe ten. Het zou niet eens gek zijn ge weest als ze het woord „stiekemerd" had ingeslikt. Het is pleizierig om door zo'n wurm te wor den afgescheept De schooldagen gingen met dat al in dezelfde sleur voorbij, er gebeur den in de klas geen wereldschokken de dingen, zeker niet van Mariet- jes kant. Ze bleef zichzelf volkomen gelijk: rustig, neutraal, wat witjes om de neus en altijd in een soort van afweerhouding, Het was of ze een ci- maa tadel om zich heen had gebouwd, of len. ze voortbestond in een onneembare De onderwijzeres bleef plichtsge trouw observeren, maar geruime tijd zonder enig resultaat. Het leek een hopeloos geval totdat ze op een maan dagmorgen plots een duidelijke ver andering constateerde. Het kind zag er minder gespannen uit, liet zich zelfs in het vrije kwartier meer gaan dan ze ooit gedaan had. De volgende maandag bood eenzelfde verrassing. Eigenaardig Het verschijnsel her haalde en herhaalde zich. Het zijn de weekeinden, dacht de onder wijzeres. Zo was het. Het bleek dat Marietje voortaan van zaterdag tot maandag naar opa en oma mocht. De reden was niet bepaald hartverheffend. Er was thuis voortdurend deining, de ouders leef den in een staat van permanente on min. Slaande ruzies werden over Ma- rietjes hoofd uitgevochten. Ze torste haar verdriet en dat wat ze als haar schande aanvoelde, met heldenmoed, maar oma had beslist dat er inge grepen moes^ worden voor het te laat was en derhalve met een zacht lijntje gedaan weten te krijgen, dat de stakkerd tenminste een paar da gen per week onder de hoogspanning uit mocht. De heerlijke rust in het huls van de grootouders werkte als medicijn. Op school heeft niemand in geweten. Behalve de juffrouw, die zwijgt natuurlijk in alle ta- HAYA SELVA

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2