Nieuwe Leidse Courant WINTER WIJKT NIET sstii Sneeuw dorpen bracht vele isolement in Tsjombe krijgt nog 14 dagen Commentaar Nieuwe vrachten sneeuw? ook Wegen werden vandaag weer onbegaanbaar Doortastend VN-optreden is - i Pater an Kilsdonk blijft hammSNDI Woeitedag 2 januari 1963, 43ste jaargang Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitigh is ghebleven mijn hert in teghenspoet" 58936 Abonnementsprijzen u TN de loop van de dag zal het grootste gedeelte der E i- wegen wel weer onbegaanbaar zijn. Dat deelde van- morSen de K.N.A.C.-wegeninformatiedienst mede. En helaas heeft men gelijk gekregen. Overal in het land ontstonden nieuwe stagnaties doordat de sneeuw weer Lyi opwaaide. De weerdeskundigen hadden één troost: door het nader komen van een Portugese depressie zou de vorst niet toenemen. Maar dat verhinderde toch niet, dat de sneeuw terecht kwam op hard bevroren wegen, wat deze nóg gevaarlijker en onbegaanbaarder maakte. DE dag was goed begonnen. De Afsluitdijk was weer berijdbaar en op de hoofdwegen deden zich van morgen ook nauwelijks vertragingen voor, zij het dat men wel wat langer onderweg was dan normaal, zowel door de gladheid, opgewaaide sneeuw als de niet schoon gemaakte inhaalstroken. Eén hoofdweg bleef voor het verkeer gesloten: rijksweg 2, die loopt van Amsterdam naar Utrecht, wat des te lastiger was door de onbe gaanbaarheid van de binnenwegen. In Noordholland dan voornamelijk in het noorden van deze provincie waren de wegen vanmorgen al slecht begaanbaar dat werd er in de loop van de dag bepaald niet beter op. In Groningen had men het eveneens bijzonder zwaar, maar in de rest van het land was er althans vanmorgen nog wel doorkomen aan. Maar de situa tie verergerde rond het middaguur dermate, dat op stoppingen weer op bijna alle wegen voorkwamen. De Verenigde Naties delen thans in Katanga de lakens uit. Secretaris-, generaal Oe Thant heeft Moise Tsjombe, de premier van deze Kon golese provincie, laten weten dat hij kan terugkeren naar Elizabethstad, als hij geen vijandige acties onder neemt tegen de V.N. en hun perso neel. Voort dient hij binnen een „dag of veertien" het herenigingsplan van juj..uisaug idbJ betekende leden van de Haarlemse zwemvereniging „Njord '59" ge woon de traditie volgen. En die traditie is: een duik in zee bij Zandvoort. En dan op weg dat \jsbad nog lachen ook- Vieuws in één oogopslag Nog niet vaak heeft Ne derland een jaarwisseling meegemaakt zoals nu he: igeval was. Door enorme hoge sneeuwbarricaden, veroorzaakt door opwaai ing, is het verkeer in grote delen van het land volko men ontwricht geraakt, terwijl een groot aantal dorpen van de buitenwe reld werd afgesneden Voor vandaag werd een wellicht tot stormachtig toenemende oostenwind voorspeld, zodat gerekend moest worden op 'n voort duren van de allerminst prettige situatie. In Katanga delen thans de VN de lakens uit Tsjombe heeft een dag of veertien de tijd gekregen om het herenigingplan van Oe Thant te aanvaarden Doet hij dit niet, dan zul len de VN andere stappen overwegen. Tsjombe mag naar Elizabethstad terug keren als hij zich onthoudt van vijandige acties tegen de VN en haar vertegen woordigers. Op een Oudejaarsrecep- tie heeft premier Chroesj- tsjof een heildronk uitge bracht op het Russische leger. Hij verklaarde voorts, dat het westen in een paar uur vernietigd kon worden, indien hel kapitalisme een oorlog zou ontketenen. Dit was geen nieuwjaarsdreigement, maar 'n realistische waar schuwing, aldus de Rus sische premier. De Britse regering la van plan de Britse atoom strijdmacht te versterken als vervanging van hel Skybolt-programma, dal door de Ver. Staten is ge schrapt Een oplossing wordt gezocht voor hel probleem van het opvullen van de periode van vijf jaar in de Britse atoom defensie, ontstaan door het vervallen van de Skybolt De kou en sneeuw heb ben in ieder geval dit voordeel gehad, dat de jaarwisseling in de grote steden, waai- het andera nog al eens rumoerig kan toegaan, rustig is verlo pen. Alleen werd in Den Haag een jongetje ernstig gewond, toen de zestig rotjes, die hij in zijn zak ken had, ontbrandden. De 51-jarige veteraan uit de tweede wereldoor log en Korea generaal ma joor James Hilliard Polk, heeft vandaag het com mando van de Amerikaan se troepen in West-Berlijn op zich genomen. Van hem wordt gemeld, dat hij diplomatieke talenten heeft en een goed inzciht in de internationale poli tiek. Ondanks het streven van de regering van de V.S. om de handel met de communistische landen aan te moedigen, begint de beweging van de „Card Party" om zaken, die „communistische" goede, ren verkopen te boycot ten, succes te krijgen. de V.N. te aanvaarden, de leiders van de gendarmerie de eed van trouw aan het centrale gezag in Leopold- stad te doen afleggen, en vertegen woordigers van de Union Minière on middellijk naar Leopoldstad te laten gaan om de overdracht van belasting reserves aan de centrale regering te regelen. „De tijd voor langgerekte bespre kingen. die in het verleden slechts in het belang van Tsjombe waren, is voorbij", aldus Oe Thant. Hij deed een beroep op de centrale re gering van premier Adoela (in Leopold- stad) en op de provinciale regering van Katanga, alle troepenverplaatsingen ach terwege te laten, terwijl pogingen voor een definitieve oplossing gaande is. En geland verzocht hij, de export van Ka- tangaanse mijnprodukten via Rhodesië stop te zetten. Hij legde er de nadruk op, dat de VN Kongo niet met geweld willen herenigen, maar dat zij snel en krachtig zullen reageren indien ze wor den aangevallen door de Katangaanse gendarmerie, welke als een vijandelijke macht zal worden beschouwd, zolang zij niet is ingedeeld bij de strijdkrachten van geheel Kongo Guerrilla Wanhopig was de toestand op de rijksweg 2 (Amsterdam- Utrecht). Bulldozers deden wat ze konden, maar het bleef nodig, het verkeer over rijksweg 1 naar Het Gooi om te leiden. Deze week geen elfstedentocht Het is wijwei zeker dat de elfsteden tocht deze week in ieder geval niet zal kunnen doorgaan. Tijdens de vergade ring van het elfstedencemité, gisteren in Leeuwarden, kon nog geen definitieve beslissing worden genomen. Het blijkt namelijk dat de sneeuwval van maandag een zeer nadelige invloed op de ijstoe stand heeft gehad, terwijl bovendien het Üs nog lang niet overal de vereiste dikte bezit. Op enkele gedeelten van de elfsteden- route is het Üs daardoor nog onbetrouw baar, vooral op de Luts in Gaasterland, waar in de buurt van de zuivelfabriek het smalle vaarwater zelfs nog niet eens is toegevroren. Zelfs al zou de wind gaan liggen dan zou er nog geen kans zijn in enkele dagen de banen gereed te krijgen. Ook de situatie rond start en finish in Leeuwarden is nog zodanig dat het on verantwoord zou zijn een groot aantal deelnemers op het ijs toe te laten. De mogelijkheid bestaat dat het ®lf- stedencomité vanavond opnieuw bijeen zal komen. Het is echter zeer de vraag of dan reeds een streefdatum zal kunnen worden be- De r.k. bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, zal pater J. van Kilsdonk Sj. niet uit zijn functie van studentenmoderator verwijderen. Het secretariaat van het bisdom heeft hiervoor het volgende communiqué ver- De bisschop van Haarlem heeft nader overleg gepleegd met kardinaal Ottaviani. secretaris van het H Officie, betreffende de moeilijkheden, welke gerezen waren naar aanleiding van de redevoering van pater J. van Kilsdonk S.J. voor de St Adelbertvereniging te Rotterdam op zon_ dag 30 september 1962. Het H. Officie handhaaft zjjn bezwaren tegen de wijze, waarop pater Van Kils donk in deze reden ten opzichte van de Romeinse curie stelling nam. Gezien ech ter de in Nederland door de (kerkelijke) overheid reeds ondernomen stappen en de reactie op deze redevoering, laat het H. Officie ook eventuele verdere maat regelen over aan de plaatselijke bisschop. De bisschop van Haarlem zal pater Van Kilsdonk niet uit zijn functie van stu dentenmoderator verwijderen. Als Tsjombe over veertien dagen nog geen positieve maatregelen heeft geno- men. zullen „andere stappen worden overwogen", aldus Oe Thant. Ook de Ka tangaanse luchtmacht krijgt nog enige tijd om aan de opdracht van de Ver. Na ties. de toestellen „in te leveren" te vol doen. De vliegtuigen zullen slechts wor den beschoten, als zij aanvallen doen of over VN-bases vliegen. Ongeveer tegelij kertijd werd in een nieuwjaarsboodschap van Tsjombe (welke voorgelezen werd door de minister van buitenlandse za- kgn Kimba, die wel eens als de sterkste man achter Tsjombe wordt beschouwd) de bevolking van Katanga opgeroepen tot een guerrilla tegen de „bezettings troepen van de VN". Gezegd werd, dat Tsjombe zelf het bevel over de gendar merie op zich heeft genomen en de „ver- zetsoperaties" zal leiden. Voorwaarden Intussen werd gemeld, dat Tsjombe naar Elizabethstad wil terugkeren als hij een vrijgeleide krijgt Hij zou ook be- l raid zijn. .zijn financiële vertegenwoordi ger Van Roey naar Leopoldstad te laten gaan om te spreken over de verdeling van de inkomsten. Tsjombe bevond zich toen in -Kolwezi. Voorts zou Tsjombe willen onderhandelen op grond van een Brits bemiddelingsvoorstel, dat voorziet in een wapenstilstand (waartegen de re gering in Leopoldstad reeds heeft gepro testeerd). Of de VN nog voorwaarden accepteren, is niet bekend. Gardiner, het hoofd van de Kongo-operaties van de VN. heeft meermalen gezegd, de ver klaringen van Tsjombe niet meer te ge loven Voor vervolg zie pagina 7 (Van onze speciale verslaggever) EN BAR en grimmig Oud en Nieuw een jaarwisseling om nooit te vergeten. Hoewel er sinds zondagavond geen sneeuwvall van bete kenis te melden valt, zucht Nederland onder de tuchtiging van de vroeg ingezette winter in de vorm van een harde en tegelijkertijd ijzige oosten wind. De witte wade, die zo dromerig kan zijn, wordt in wilde vlagen uit het vlakke land geranseld, en vormt barricade na barricade, die de ingreep van de mens en de techniek behoeven. Hier zijn het wegen, die sneeuwvrij moeten worden gemaakt. Daar zijn het spoorrails, die door lawines lijken te zijn bedolven. Elders raken huizen, buurtschappen, dorpen stadje als Muiden geïsoleerd. i zelfs t Legio zijn de mensen, die oude jaarsavond, nieuwjaarsdag en ook vannacht in de strijd tegen de na tuurelementen zijn ingezet. Rijkswa terstaat, de provinciale waterstaten en de gemeentediensten werken met topbezetting van wegpersoneel, dat alles in het werk stelt om de ver bindingen in stand te houden. Hetzelfde kan van de spoorwegen orden gezegd, van de Wegenwacht en van de KNAC-Wegeninformatie- dienst. Ook de buschauffeurs mogen niet worden vergeten, zomede de bakkers, de melkboeren en al die an dere dienstverleners, die het tot het bittere einde trachten vol te houden In het algemeen zijn dc hoofdwegen er 't best aan toe. hoewel er gisteravond verschillende onberijdbaar werden. Op de binnenwegen is de toestand bijzonde» slecht, met uitzondering van Zuid-Lim burg, dat de afgelopen dagen meer ijze) dan sneeuw heeft gehad. Als gevolg van de sneeuwophopmgen op de binnenwegen raakten van Noord Holland tot de Zeeuwse Eilanden en vai Zuid-Holland tot Overijssel verschillende kleinere plaatsen van de buitenwereld afgesloten. Sommige konden slechts vereende krachten uit him isolement worden verlost; andere lijden er nog ol In Zeeland is de toestand van de gen vrij redelijk wat met wegneemt dal vele dorpen zijn geïsoleerd. De provin ciale wegen zijn zo veel mogelijk sneeuw vrij gemaakt; zij zijn echter niet ovei de volle breedte berijdbaar. In Zeeuws- Vlaanderen zijn alle provinciale wegen berijdbaar gemaakt met uitzondering van het weggedeelte IJzendijke naar de rijks grens met België. In Zeeuws-Vlaanderen werden alleen de hoofdlijnen van de busdiensten uit gevoerd en de in de polders liggende dorpen bleven dus geïsoleerd. Op Zuid en Noord-Beveland zijn alle hoofdwegen berijdbaar gemaakt. Busdiensten op dn eiland waren echter niet mogelijk. Op Thoien moesten omwegen worden gemaakt en werd een deel van het bui net uitgenomen. Op Schouwen-Dulveland is de toestand nog evenmin goed te not' en bijvoorbeeld Brouwershaven is nog niet bereikbaar. Het traject Zierik- zeeHaamstede is wel berijdbaar, doch bij Moriaanshoofd was een grote sneeuw- wal, die nog wordt opgeruimd. Mensen van provinciale waterstaat i rijkswaterstaat zijn vannacht door gegaan met sneeuwruimen. De toe stand is het moeilijkst op Walcheren Tussen Middelburg en Veere bevindt zich nog een sneeuwwal van ruim een meter hoog en meer dan honderd me ter lang. Bulldozers zijn voor het op- In het Westland gaan de kas sen vaak helemaal schuil achter en onder de stuifsneeuw. len van deze wal ingezet. De toe gang tot Noord-Beveland was door sneeuw versperd. Op Walcheren kon alleen de busdienst tussen Vlissingen en Middelburg worden uitgevoerd. Alle andere dorpen waren geïsoleerd. Er was ook nog een busdienst tussen Middelburg en Goes en in Zuid- Beveland ondervonden de busdiensten eens grote hinder. In Zeeuws-Vlaan- deren konden de busdiensten grotendeels worden uitgevoerd. De dienst var. Zeeuws-Vlaanderen naar Breda via Ant werpen werd normaal uitgevoerd. weer op ijs gevallen De burgemeester van Haarlem, mr. O P. F. M. Cramers, is nieuwjaarsdag bij het schaatsenrijden gevallen waardoor hij een hoofdwond opliep. Hij zal enige weken het bed moeten houden. Twaalf jaar geleden is burgemeester Cremers ook tijdens het schaatsenrijden gevallen. Een lichte hersenschudding was toen het gevolg van zijn val. De Friesch-Groningsche Hypotheek bank geeft pet pandbrieven serie Z van f 1000 a 99% pet uit. (Advertentie) ORGELS PRIJZEN V.A. 34JO.- importeur 2 Theo Klapper en het contactsleuteltje Zie pagina 7 TT/AT ZAL het nieuwe jaar ons brengen? Niemand die het weet. Ook de krant niet. Zij kan mededeling doen van het geen Is geweest. Ze kan, voorzichtig tas tend. vermoedens uiten over wat de eerst komende tijd misschien gebeuren gaat Maar afhankelijk blijft ze. Dit laatste dan heeft de krant gemeen met de mens. Want ook deze verkeert in het onzekere omtrent de toekomst. Wellicht is dit ook goed. Wij moeten het openlaten en wij mogen het overlaten. Wat de krant betreft, zij is voornemens zich ook dit jaar dagelijks bij lezer en lezeres te voegen om verslag te doen van haar bevindingen. Zij neemt zich voor. lezer en lezeres, van welke leeftijd ook, elke dag die informaties te verstrekken, zwart op wit, die hij en zij behoeven, hen in te lichten omtrent de belangrijke we reldgebeurtenissen, maar ook het kleinere nieuws te brengen uit de eigen omgeving. Zij zal, waar nodig, de inlichtingen ver gezeld doen gaan van toelichting. Zij hoopt het ten slot'e ook aan een meer gefun deerde voorlichting niet te laten ontbre ken. Dit laatste mag n'et ontbreken. Lezer en lezeres hebben recht op een mening, zijn er zelfs verplicht toe. Het hangt samen met de verantwoordelijkheid die ieder mens in dit leven heeft en d'e te groter is naarmate men op de hoogte is van het geen er op de wereld geschiedt. Van wat er geschiedt, is de mens deelge noot. Het gaat niet buiten hem om. En nu wil de krant hem helpen bij het zich vormen van een mening, van een oordeel, over wat er gebeurt. Het is wel duidelijk, dat een chris^e'iike krant hier eigen mo gelijkheden heeft. De christen mag weten, dat wat er rondom hem voorvalt zich maar niet voltrekt in het platte vlak van het aardse bestaan. Er is iets als een zin, waarnaar te tasten, hoe voorz'chtig ook. tot het waarlijk mens zijn behoort. Wij vermoeden zo. dat we ook dit jaar van veel ernstigs melding zullen moe'en maken. Maar het is tegelijk een nieuw jaar. en reeds als zodan:g een geschenk van God. Als elk jaar is het er een met zijn moge lijkheden en kansen, die ons worden ge geven opdat ze ook zouden worden benut. Samen met onze lezerskring gaan we ook d't nieuwe iaar in en door. Samen met de lezers. Met haar lezerskring vormt iedere k^ant een wat eigenaardige eenheid. Ook met onze krant is dat het geval. Er is een wederzijdse betrokkenheid op el kaar. Ook dat mag wel eens worden vast gespeld, z«*ker bij het begin van een nieu we jaarkring. Met elkaar mogen we dankbaar ziin, dat de mogelijkheid van een christelijk dag blad, van een benadering dus in christe lijke geest van het actuele gebeuren, ons nog is gegeven. Aan beoefening van chris telijke journalistiek moesten er ook in het voorbijgegane jaar in -ons land weer ver liezen worden geleden. Dit behoort ons op het waardevo"e van wat we in d't opzicht nog bezitten des te meer opmerkzaam te maken. Wij die aan de krant werken, elke dag weer, zullen er ook dit jaar onrecht naar streven een krant te maken die er wer kelijk zijn mag naar nieuwsvoorziening zowel als naar voorlichting. Daar hebben lezer en lezeres recht op en daarvoor is in het leven van vandaag de krant een te belangrijke zaak. Van onze kant mogen we dan wellicht een beroep doen op onze lezer en lezeres om ons te helpen. Zij kunnen zo veel doen. veel meer dan zij zich veelal bewust zijn. Is het teveel gevergd wanneer wij hen vriendelijk verzoeken een steentie bij te dragen opdat onze reeds zeer behoorlijke lezerskring in het nieuwe jaar nieuwe uit breiding ondergaat? Ze zullen er trouwens zelf alle baat bij hebben, omdat het een versterking bete kent van dc positie die de christelijke krant inneemt. We zouden willen zeggen: het jaar is nog wel jong, maar wacht er toch niet te lang mee. En overigens wensen wij al onze lezers en lezeressen, waar ook en onder welke om standigheden, alle goeds. plaatsen tijdelijk krachtiije tot harde wind tussen noord. Matige, tot strenge vorst, later iets afnemend. tendens: stijging ponnen, was in hoofdzaak het gevolg van een hogedrukzone die van Groen land to* Zuidscandinavië reikte. Tege lijkertijd hielden oceaanstorigcn da luchtdruk in Frankrijk tamelijk laag. De oostenwinden voerden op nieuw jaarsdag geleidelijk koudere lucht uit Duitsland aan, zodat in de afgelopen nacht in een groot deel van het land strenge vorst, voorkwam. Het hogedrukgebied begon vanmor gen boven Scandinavië enigszins in be tekenis af te nemen, onder invloed van storingen, die van Noordgroenland ko men. Van meer betekenis voor het weer is echter een depressie die van Portu gal naar Zuid-Frankrijk trekt. Deze doet. namelijk de wind bij ons nog toe nemen, terwijl hij tevens meer noord oostelijk wordt. Daardoor zal op den duur lucht uit de omgeving van Dene marken worden aangevoerd, waar iets minder vorst voorkomt dan in Duits- De vorst zal daarom niet verder toe- nemen, vanwege het naderbijkomen van de Portugese depressie nemen de kan sen op sneeuw wel toe. ZON EN MAAN Zon op 8.48. onder 16.40; maan op 12.55, onder 0.40. Donderdag 3 januari: eerste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1