V er heid Uw probleem is het onze Positie Russische Joden stelselmatig achteruit Dagelijks bestuur C.H.U. stelt advieslij st vast Voortgaande groei van gereformeerde zending Evangelisatie-campagne in Guatamala groot succes „De Evangelische Eenheid" geeft gebedsrooster uit Een woord voor vandaag Ds. H. J. Teutscher komt terug naar Nederland MAANDAG 31 DECEMBER 1962 Westelijk protest kan helpen (Van een onzer medewerkers) Israëls premier David Ben Goe- rion geeft op gezette tijden de laatste jaren uiting aan zijn ver wachting dat het uur niet veraf meer is, dat de Sowjet-Unie ge dwongen zal zijn de Joden in het land die dat willen naar Israël te laten trekken. Steeds weer wijst de grijze staatsman zijn onderdanen en de Joden buiten Israël erop, dat zij op moeten schieten met het tref fen van maatregelen opdat zij klaar zijn als de in de Sowj et-Unie verblijvende drie miljoen Joden de grenzen zullen overschrijden. „Hoewel ik groot respect heb voor Ben Goerion en zijn visionaire blik, die bij herhaling juist is gebleken, kan ik niets bespeuren dat zijn optimisme rechtvaardigt", zei de heer Ari Avnerre {edurende zijn kort bezoek aan Neder- and. Als Israëlisch journalist en expert in Russisch-Joodse aangelegenheden is hij voor twee jaar tewerkgesteld bij de Contemporary Jewish Library in Londen, een organisatie die zich spe ciaal bezighoudt met het publiceren van de positie van de Joden in de Sowjet- Unie. De Contemporary Jewish Library Ïeeft regelmatig boekwerken uit, waar- 1 aan de hand van artikelen in de Russische pers verschenen, de houding vah het Kremlin jegens de Joden aan de kaak wordt gesteld. Met dat doel i6 de heer Avnerre ook naar Neder land gekomen om hier pers en politici op te hoogte te stellen van wat met de Joden in de Sowjet-Unie geschiedt. Nederland is niet het enige land, dat hij bezoekt. Voorlichting acht de Contemporary Jewish Library noodzakelijk omdat ge bleken is dat de Russen gevoelig zijn voor de publieke opinie in het Westen. Het is mogelijk dat voor de Joden in de Sowjet-Unie een gunstiger periode aanbreekt, indien de vrije wereld de methoden van het Kremlin aan de kaak stelt. Thans gaat de positie van de Jo den in de Sowjet-Unie stelselmatig ach teruit, terwijl enige jaren geleden on der druk van het Westen een lichte vooruitgang te bespeuren viel. De positie van de Joden in Rusland ls slechter geworden sinds ln het Jaar de doodstraf opnieuw werd inge steld op economische overtredingen. De ze wet ls blijkens de reactie in de Sowjetrussische pers speciaal gericht tegen de Joden. Van de zeventig dood vonnissen die geveld zijn wegens specu latie betroffen het omstreeks vijftig Jo den. Onder hen waren vrouwen oude man van 82 jaar. Doodvonnissen Ook al houdt men er rekening mee. dat vele Joden in de economische sec tor werkzaam zijn. verklaart bij een Joodse bevolking van 1% pet van de Sowjetrussisohe dit niet dat omstreeks zeventig procent van de overtredingen door Joden wordt begaan. De heer Avnerre acht een percentage hoogste tien eventueel mogelijk, gezien het feit dat vele Joden in Rusland hun brood verdienen in de economische tor. De werkelijke reden van het hoge percentage Joden dat wordt veroor deeld op beschuldigingen van economi sche overtredingen verklaart hij aan de hand van de Sowjetrussische pers. In deze kranten wordt er de nadruk op- Het houden van synagogale dienst wordt moeilijk gemaakt in Moskou zijn bijv. op een Joodse bevolking van een half miljoen zielen maar drie syna gogen door het verbod zich te orga niseren. In verder het binnenland in gelegen delen van het land worden stel selmatig synagogen gesloten onder de mededeling, dat er geen belangstelling voor bestaat In werkelijkheid is door arrestaties een angst teweeggebracht. Officieel heet het dat in Moskou een rabbijnenseminarium is. Dertien jon gens werden daar opgeleid. Van het voorjaar moesten negen naar Georgië, van waar zij kwamen, terugkeren en zij hebben sedertdien geen toestemming meer gekregen naar Moskou te ver trekken. Ook het bakken van matzot, de paasbroden die worden gegeten ter herinnering aan de uittocht uit Egypte, is bemoeilijkt zodat dit feest amper nog kan worden gehouden. KENTERING Ook op cultureel gebied zijn voor de Joodse gemeenschap beperkingen. Jood se persorganen bestaan nagenoeg niet: alleen in de Joods autonome republiek Birobidsjan waar overigens maar 30.000 Joden wonen komt een blad in oplage van 1000 exemplaren drie maal per week uit. In Moskou zelf verschijnt eens per twee maanden se dert een jaar het tijdschrift Sowjeti- sches Heimland in een oplage van 25.000 exemplaren waarvan 8000 naar het bui tenland worden verzonden. Voor de drie miljoen zielen tellende Joodse gemeen schap blijven 17.000 exemplaren over. Ook Joodse boeken verschijnen in een beperkte mate: van 19471956 geen, na dien zes met in totaal 130.000 exem plaren in het Jiddisj. Hoewel de Jood gemeenschap behoefte heeft aan een „en toneelgezelschap, zoals zij dat in de Sowjet-Unie altijd heeft gekend, is dat sedert 1947 verboden. Alleen in Wil na is een Joods amateurtoneelgezel schap. Toch is er een keer ten goede aan wijsbaar. De Russische intelligentsia blijkt niet met anti-semitisme besmet te zijn en wenst anderszins het Rus sische historisch gegroeide isolement doorbreken. In dit licht gezien, zal mogelijk voor de Jc ien in Rus land, die nog steeds als „cosmopo- lieten" gelden een gunstiger tijd aan breken. Het is de mening van de heer Avnerre, dat met behulp va* uet Westen die tijd kan worden bespoe digd. uit vermelden van meestal gepronun- ceerde Joodse namen, maar mis te worden verstaan staat nog bij dat de veroordeelde zijn prak tijken uitvoerde in synagogen. Hiermee speculeert het Kremlin op de bij het Slavische volken historisch gewortelde antisemitisme en geeft het de schuld van zijn falende economische politiek aan de Joden. De Sowjetrussische pers bedrijft reeds lang een antisemitische richting en spe ciaal die bladen waarop het Westen nauwelijks is geabonneerd. In die kran ten worden de Joden in feuilletons aangeduid als de moordenaars, falsa rissen etc. In I960 heeft dat in de re publiek Daghestan zelfs tot een pogrom geleid, toen het plaatselijke blad. deze hoofdzakelijk door Mohammedanen bewoonde republiek, schreef dat Joden voor hun rituele gebruiken het bloed van Islamieten nodig hebben. Nadat in het Westen bekend was geworden dat een synagoge in brand was gesto ken en Joden mishandeld wa een in het Westen gelezen Sowjetrus- sisch blad stelling tegen het artikel. Staatsgevaalijk Overigens heeft onlangs het bekende Russische blad Trud geschreven, dat Zionisme staatsgevaarlijk is daar het zich identificeert met het buitenland en dat synagogen verzamelplaatsen van Zionisten zijn Toch moet betwijfeld worden of de acties die tegen de Jo den worden ondernomen uitsluitend een anti-semitische achtergrond hebben. Het Joodse nationaliteitsgevoel komt ook in de religie tot uiting. In de synagogen wordt gebeden in het Hebreeuws, velen gebruiken namen uit het vroegere Pa lestina. De Joden voelen echter de ach teruitstelling er niet minder oi (Advertentie) Mr. Beernink lijstaanvoerder TTET dagelijks bestuur van de -Tl Christelijk Historische Unie heeft zaterdag een reeds in het hoofdbestuur van de Unie be sproken advies inzake de samen stelling van de kandidatenlijsten voor de komende verkiezingen of ficieel vastgesteld. Het dagelijks bestuur zowel als het hoofdbe stuur hebben voor de eerste twaalf plaatsen op de kandida tenlijsten aanbevolen: de acht zittende kamerleden, die zich herkiesbaar hebben gesteld. Dit zijn jonkvrouwe mr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen en de he ren mr. H. K. J. Beernink, dr. I N. Th. Diepenhorst, mr. J. W uan Gel der, H. Killert, drs. D. F. van dei Mei. J. T. Mellema, C. F. van der Peijl. Voorts in alfabetische volgor de: C. A. Bos, wetenschappelijk ambtenaar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, W. Scholten, inspec teur der belastingen in Den Haag, dr. H. A. Schuring, onderdirecteur van de christelijke h.b*. en gemeente raadslid te Aalten en drs A. D. W. Tilanus, arts en directeur van de JStichting maatschappelijk werk in Gelderland" te Arnhem. Mr. Beernink, de Unievoorzitter, is in het advies genoemd als landelijk lijst aanvoerder. Wanneer de kiesverenigingen, die op februari in groepsvergaderingen de kan didatenlijsten zullen vaststellen, het ad vies van het Uniebestuur zullen opvol gen, kan van een sterke verjonging van de ch-fractie in de Tweede Kamer worden gesproken. Mr. C. A. Bos is 39 jaar en lid van het hoofdbestuur der Europese beweging en van de buiten landse commissie van ch-jongeren. Hij zou volgens een woordvoerder van de CHU in de Kamer buitenlandse zaken van dr. J. J. R. Schmal kun- Meer zendingsarbeiders „uit" dan „in" (Van een onzer medewerkers) Op het Zendingscentrum van de Geref. Kerken konden dit jaar vele bemoedigende berichten ge noteerd worden. Bijzonder ver heugend was, dat voor het eerst sinds jaren meer zendingsarbei ders werden uitgezonden dan er terugkeerden. Momenteel werken in Indonesië nog 20 ger. zendings arbeiders. In het kader van de Geref. zending gingen 2 Duitse predikanten naar het eiland Soem- ba. Hoeveel Nederlandse zendings arbeiders volgend jaar naar Indo nesië zullen gaan, is nog niet vast gesteld. Een en ander zal mede afhangen van de besprekingen, die een commissie van de Ned. Zen dingsraad in 1963 in Indonesië zal gaan voeren. Gehoopt wordt dat zij, die met verlof kwamen, vol gend jaar in ieder geval een in- reis-vergunning zullen krijgen om terug te keren. Vi; uit èKIYTAN, Roeanda en Brazilië. In 1963 zullen er nog zeker 3 naar Pakistan en Roeanda afgevaardigd worden. Verwacht wordt dat de begrotingen voor 1963 met ongeveer 30% zullen stij gen. Gezien de vele mogelijkheden, die er op de verschillende zendingsterrei- nen zijn. is dit beslist noodzakelijk. Er is zoveel mogelijk beperking toegepast, maar zendingsdeputaten menen, dat daarin nu het maximum bereikt is, zo dat dit het minimum is wat zij kun nen vragen. De nieuwe begroting is ge richt op een landelijk gemiddelde van 5 per kerklid. Overigens heeft het thuisfront dit jaar bijzonder enthousiast gereageerd op de vele initiatieven. De pinkstercollecte was alweer hoger dan in voorgaande jaren, terwijl tot eind november een to taal bedrag van 210.000 binnenkwam aan giften. Belangrijk was de enorme stijging van het aantal gebruikers van de maande lijkse gebedsbrieven: van plm. 13.000 in januari naar plm. 18.000 in december! Kinderbijbel De kinderbijbelactie. die al geruime tijd gevoerd wordt door het Geref. Zen dingscentrum. is nog steeds een groot nen overnemen, die na de verkiezingen niet meer terug keert. De heer W. Schol ten (35 jaar) zou de plaats kunnen in nemen van wijlen de heer F. H. van de Wetering, die in de Kamer financiën voor zijn rekening nam. Dr. Schuring (34 jaar) is een onderwijsspecialist en als zodanig een opvolger van dr. H. W. Tilanus. De zoon van dr. Tilanus is een deskundige op het terrein van het maat schappelijk werk. Overige plaatsen Voor de plaatsen 13 tot en met 20 op de kandidatenlijsten, die wat de eer ste twintig betreft over het gehele land gelijk zijn, heeft het Uniebestuur de volgende twaalf personen (in alfabethi- sche volgorde) onder de aandacht van de Kamerkringen en kiesverenigingen gebracht: P. Bode (36 jaar;, burgemeester Elburg, drs. Joh. Boers, (35) secreta ris van de „Savornin Lohmanstichtinf" en gemeenteraadslid te 's-Gravenzand drs. M. Brommersma (38), directeur van de christelijke kweekschool in Em- men, H. J. Grasmeijer (35), rijksambte naar en gemeenteraadslid te Rijswijk, mejuffrouw mr. E. A. Haars (49 jaar), advocate te Breukelen en lid van de provinciale staten van Utrecht, J. Hey (42), secretaris-penningmeester van d< Gelderse christelijke boeren- en tuin- dersbond te Arnhem, dr. ir. G. A. Klui- tenberg (37), wetenschappelijk ambte naar aan de Eindhovense Technische Hogeschool en lid van het dagelijks be stuur van de CHU te Apeldoorn, mr. G. van Muiden (31), secretaris van de christelijke middenstandsbond te Nootdorp, mr. F. H. Piket (35), advo caat te Den Haag, mevrouw mr. E. M. F. Schokking-Röell (52), curator Am sterdamse universiteit en lid van het dagelijks bestuur van het „Nederland- sche Roode Kruis" te Amsterdam, H. Schoonderbeek (53), wethouder van En schede, en lid van provinciale staten van Overijssel te Enschede en T. Tol- Bcroepingsiverk GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Bedankt: voor Kantens J. W. Beekman Arum (Fr GEREF. GEMEENTEN Dr. L. van Gelder gaat Alg. Ped. Centrum besturen (Van onze onderwljsredactie) Benoemd tot directeur van het nieuwe Algemeen Pedagogisch Centrum is dr. L. van Gelder. Voor hem betekent het geen grote verandering want hij was reeds sinds maart 1956 verbonden aan het pedagogisch centrum van de Neder landse Onderwijzersvereniging (N.O.V.). Dr. Van Gelder heeft jarenlang in Rot terdam gewerkt als sociaal pedagoog bij de Stichting Rotterdamse Centrale reeds grote verandering want hij v" raar wiskunde en schoolpsycholoog Bussum. Het Algemeen Pedagogisch Centrum zal haar werkzaamheden per 1 januari 1963 beginnen. In deze organisatie werken vrijwel alle niet-confessionele schoolonderwijzers en ouderverenigin gen samen. Het algemene centrum komt dus in de plaats van het centrum van de N.O.V. voorzitter van het stichtings bestuur is prof. dr. Ph. J. Idenburg, on dervoorzitter mr. A. de Roos. Zending faalde in Afrika? De kerk in Afrika heeft in haar zen ding gefaald, aldus heeft dr J. P. Mit chell, de minister van onderwijs van Li beria, in Nairobi verklaard op een pers conferentie voor de opening van de con ferentie der Afrikaanse christelijke ieugd. Als de kerk zich in Afrika wil handhaven, zal zij Afrikaanse leiders moeten krijgen. Zij heeft zich door de veranderingen in de afgelopen vijf jaar laten overrompelen, aldus dr. Mitchell. i lid i C.V.P. succes. In Indonesië konden al 62.000 ex. gratis verspreid worden. Dit grote aan tal werd mede mogelijk door de netto- opbrengst uit de verkoop van de gram mofoonplaat „Licht door Klank", die in nog geen 2 maanden al een afzet vond van meer dan 5,500 ex. Naast de Indo nesische, Javaanse en Spaanse verta lingen zijn vertalingen in voorbereiding in het Portugees voor Brazilië Oerdoe voor Pakistan. Alleen Portugese vertaling is al 16.000 nod- dig. Het initiatief tot de uitgave nomen door de zendingsraad v: Geref. Kerken in Brazilië, die evenwel rekent op financiële steun vanuit Neder land. Een hooggepunt in de thuisrontacties werd in 1962 gevormd door de campag-1 ne, die de Bond van Geref. Vrouwen verenigingen voerde onder de titel: „Tienen maken Tonnen". Van de op brengst: 400.000, ging Iets meer dan de helft naar het ziekenhuis in Jalalpoer- Jattan In Pakistan, dat centraal had ge staan in de actie. Voor de eerder ge noemde vertaling van de kinderbijbel ln dc Oerdoe-taai werd een bedrag van 7.500 gevoteerd. Herdenking van de catechismus In het advies is de Kamerkringen en kiesverenigingen meegedeeld, dat op de groslijst drie kandidaten zijn genoemd van de Christelijke Volkspartij. Zoals bekend, is er tussen de CHU en de CVP samenwerking, die al vorm heeft gekregen in de benoeming van enke le CVP'ers tot adviserende leden van het hoofdbestuur van de CHU. Op de groslijst staan als kandidaten van de CVP vermeld de heren: J. Hin- driks, bureelchef te Groningen, W. de Jong (37), personeelschef te Waddinx- veen en A. Wolting (44), majoor der infanterie te Scheveningen. Het dagelijks bestuur van de CHU heeft zaterdag ook een ontwerp-verkie- zinsmanifest opgesteld. Het manifest zal door de Unieraad in zijn vergadering van 26 januari worden vastgesteld. Advertentie Voo Rillerig; Vluc Onprettig? j:,. - Pres. Ydigoras onder aanwezigen Kerk, de Christelijke Gereformeerde ^et gehele meeting, zwaar ge- Kerken, de Geref. Kerken (vrijge- u:: maakt), en de Gereformeerde Gemeen- wapend, bij te wonen. Gebedsweek 1963 In verband met de gebedsweek, die begin 1963 gehouden zal wor den heeft „De Evangelische Een heid", de afdeling Nederland van de World Evangelical Fellowship, een gebedsrooster voor de week samengesteld. In een begeleidend schrijven consta teert de vereniging met vreugde dat de oproep tot grotere eenheid onder de Christ-gelovigen de laatste jaren zo zeer ls aangeslagen dat het nu zelfs vas is dat beleid en veiligheid tot afrem: nopen. „Het vraagstuk van de kerkelijke een- oeid is vooral in 1963 breed en radi caal aan de orde geweest. Bij vele ac tief gelovigen is er een bewustwording van onze grote tekortkomingen in het eenzijn gerijpt. Velen denken hier onge twijfeld aan een gebrek aan organisa tie. kortzichtigheid of ook groepsbelan gen. De grote diepte van het vraagstuk, niet wegneembaar ook met menselijke kracht, ontslaat ons niet van de op dracht de eenheid met volle broeder liefde te zoeken", aldus de inhoud var de circulaire. Het rooster voor de gebedsweek, te verkrijgen bij het secretariaat der ver eniging. Zuid-Boulevard 137, te Katwijk aan Zee, geeft voor elke dag een oaald thema, een gebed, lofprijzing een belijdenis. Uiteraard ls men i ledig vrij ln de keuze van vorm Indeling alsmede het tijdstip waarop men de gebedsweek houdt. maakt), en de Gereformeerde Gemeen ten, heeft ook het moderamen van de synode van Gereformeerde Kerken besloten de plaatselijke kerken op te wekken op zondag 20 januari a.s. een bijzondere dienst te houden, waarin over zondag 1 van de catechismus wordt gepreekt en waarin God gedankt wordt voor de rijke zegen, die Hij ge durende de laatste eeuwen, in dit be lijdenis-geschrift aan de reformato rische kerken in Nederland heeft ge geven. Ook in de andere genoemde kerken zal, voorzover mogelijk, in de zelfde geest worden gehandeld. Institutie in acht maanden uitverkocht Dc .Institutie" van Johannes Calvijn is In Japan een „bestseller" geworden. Ih de lente van dit jaar verscheen een spe ciale Japanse uitgave van dit grootse werk van de Geneefse reformator. Het bleek echter dat de. voor de kleine groep van christenen in Japan, vrij grote op lage toch te klein was. Nog voor het einde van het .jaar is dit werk uitver kocht. Besloten is om begin volgend jaar nieuwe druk uit te komen. Vrouwen in Bern op de kansel Op de laatste synode van de Evan gelische Hervormde kerk in het Zwit serse kanton Bern is met grote meer derheid besloten (182 tegen 18 stemmen), dat in de toekomst vrouwen, die hun theologische graad behaald hebben aan gesteld kunnen worden voor de verzor ging van een gemeente, waar een of twee mannelijke predikanten werkzaam zijn. Dc synode van 1940 had al bepaald, dat de plaatselijke kerkeraden de be voegdheid hadden vrouwelijke theologen voor de prediking en andere kerkelijke werkzaamheden aan te stellen. Sinds 1952 zijn in overeenstemming met een kerkelijke regeling in het Kanton Bern vrouwelijke predikanten ook al in de ambtsbediening esteld onder voorwaar de. dat er ln een gemeente, die een vrou welijke predikant wilde beroepen, reeds een of twee mannen werkzaam waren. Deze laatste regel is dus nu officieel i bekrachtigd door de synode. intensief sevosrde ..dieDte- evangelisatie 'bijeenkomst, ïniensiei gevueiuc „uicjjuc mogclijk dat zjjn sympathie de protestanten een van de oorza- /an de revolte was. Toen de revo lutie uitbrak besloot het comité de laat ste meeting geen doorgang te laten vin den. Toen bleek dat de president de re volte tegen twaalf uur in de middag be dwongen had, organiseerde men onmid dellijk een grootse optocht van ongeveer 12.000 mensen naar het stadion waar de bijeenkomst gehouden zou worden. Men droeg banieren en spandoeken en zong liederen. Fernando Vangioni De spreker voor die dag was de evan gelist Fernando Vangioni van Buenos Aires. Ongeveer 100 mensen stapten bij die gelegenheid naar voren ten teken dat ze voor Jezus Christus gekozen had- De evangelisatie" campagne in Gua temala heeft op haar sluitings bijeenkomst, ongeveer een maand geleden, een dramatisch hoogte punt gekend. Juist op die dag brak er een militaire revolte uit. President Ydigoras wist deze re volte te bedwingen en bestond President Ydigoras is rooms katho- sk, maar staat bekend om zijn stre wn naar vrijheid van godsdienst. Zijn sympathie voor deze „diepte-evangelisa tie" actie bleek al onmiddellijk toen hij op de openingsbijeenkomst aanwezig was. Het was de eerste maal in de ge schiedenis dat een Latijns-Amerikaanse president sprak op een protestantse Behalve president Ydigoras was er ook een delegatie van 30 geestelijken en leken uit de Verenigde Staten aanwezig. Het jaar 1962 loopt ten einde. Als u dit woord voor vandaag leest staan we al bijna op de grens van oud en nieuw. Nog maar enkele uren en de twaalf slagen van de klok zullen ons vertellen, dat het oude jaar is voorbij gegaan. En als we dan nog een keer de blik achterwaarts werpen zullen we tot de conclusie komen, dat het snel voorbij is gegaan. Dat zeggen we ook: de tijd gaat snel. We voleindigen onze jaren als een gedachte", zegt de Psalmist. En hoe snel kunnen onze gedachten niet zijn! Even zo snel is een jaar. Als een gedachte Zo staan we dan straks aan het begin van 1963. We gaan een nieuw boek vol schrijven. Zullen we het vol schrijven? En als we het vol mogen schrijven, wat zullen we er dan aan het eind van 1963 in lezen? Vreugde, verdriet, zorgen, moeilijk heden? Zullen we het boek schrijven zoals wij ons dat hadden gedacht? Of wordt de inhoud heel anders dan wij ons nu voorstellen? We weten het niet en gelukkig weten we het niet. Het jaar dat voor ons ligt zal zijn als een gedachte, óók zo vreemd, zo tegenstrijdig, zo slecht en zo goed, zo hard en zo mild als gedachten kunnen zijn. Het nieuwe jaar we weten er niets van. Maar toch kunnen we het zonder vrees voor de dingen, die ons wachten, binnen treden. Want bij alle onzekerheden is er één zekerheid: „Mijne tijden zijn in Uw hand(Psalm 31 16). God gaat met ons mee, en de vreugde daarover moet alle vrees verbannen. Hij houdt ons vast en Hij zal ons leiden in goede en droeve dagen. Mogen we ook in 1963 Zijn nabijheid weer dagelijks gevoelen! (Van een onzer medewerkers) Tot de vele zendingsarbeiders, die terugkeren uit Nieuw-Guinea, behoort binnenkort ook ds. H. J. Teutscher, die er voorzitter was van de Stichting voor Christelijk Onderwijs. Op 11 januari reist hij af om op 24 januari in Neder land te arriveren. Ds. Teutscher, die voor zijn laatste verblijf op Nieuw-Guinea, directeur was van de Herv. Stichting voor Maat schappelijk Werk in Rotterdam, zette ruim 23 jaar geleden voor het eerst voet aan Nieuwguinese wal. In de NCRV-rubriek „Wijd als de we reld" heeft hij vrijdagavond een terug blik gegeven en zich tegelijk heel na drukkelijk bezig gehouden met heden en toekomst van de kerk, die hem zeer ;f is: de Evangelisch-Christelijke Kerk in Nieuw-Guinea. Sinds 1940, aldus de vroegere Rotter damse predikant, hebben de Papaea's, materieel en geestelijk, veel stormen over zich heen gekregen. Van een rus tige. harmonische ontwikkeling kon sinds die tijd niet meer gesproken worden. Men rolde van de ene wisseling in de andere en ging door grote spanningen heen De oude adat werd radicaal on dersteboven geworpen. Er ontstonden steden, die duizenden Papoea's opnamen en abrupt overplantten vanuit het tra ditionele kampongmilieu naar een mo derne westerse wereld. De eeuwenlang afgegrendelde maatschappij werd ruw opengebroken en een bandjir van nieuwe mogelijkheden, ideeën en gewoonten stortte zich over het bijna weerloze volk uit. Zendingstaak Temidden van dit alles, zo vervolgde ds. Teutscher, maakte de kerk al even zeer een versnelde ontwikkeling door. De zelfstandige Evangelisch-Christelijke Ker!. kreeg gestalte, waarin Papoea's samen met Nederlandse christenen uit allerlei kerken de oecumene beleefden in de gezamenlijke verbonden heid met de éne Heer Jezus Christus. Papoea-predikanten werden opgeleid en namen in de loop der jaren de plaats in van hun Nederlandse voorgangers. De kerk deed haar getuigenis horen in kri tieke momenten. En deze kanselbood- schappen waren niet uit de pen gevloeid van Nederlanders, die zich schuil hiel den achter de leidende Papoea's. Inte gendeel: Zij hadden er als regel part noch deel aan. De E.C.K. nam ook dezendingtaak ter hand. Zij wachtte niet meer op ini tiatieven vanuit Nederland, maar ging zelf haar zendingsstrategie bepalen. Tientallen evangelisten trokken de bin nenlanden in om in nog onontgonnen ge bieden de vaan van koning Jezus te planten. Het christelijk onderwijs, meer dan 100 jaar door de zending behartigd, ligt nu in handen van een organisatie, waar aan de zending binnenkort zelfs geen déél meer zal hebben. Ook bier beleeft de kerk van Nieuw-Guinea haar eigen verantwoordelijkheid Sporadisch Na deze toch al zo revolutionaire ont wikkelingen kwam in 1962 het voorlo pige einde van een politieke strijd, waarbij de Nederlanders zich hebben terug te trekken en de Indonesiërs bin nenkort het gezag zullen enkele maanden tijds is het uiterlijk van de samenleving er volkomen veranderd. De Nederlander, tot voor kort de do minerende figuur, is nog slechts spora disch aanwezig, en dan uitgesproken als gastzo verzekerde ds. Teutscher: Met de dag bezetten de Indonesiërs meer leidende posten en tot nu toe mag onomwonden gezegd worden, dat ze dat op bekwame wijze doen". Het is eenvoudig onbeschrijfelijk wat de Papoea's de laatste jaren en vooral de laatste mnden, hebben moeten door maken. Ook voor kerk en zending zijn de gebeurtenissen trouwens van diep ingrijpende aard geweest. Principieel is vastgehouden aan de overtuiging, dat men in de kerk boven de politiek te genstellingen wordt uitgetild. Zo zien Papoea's en Nederlanders en Indonesiërs het als christenen alle- maal. Vandaar ook aldus nog steeds ds. Teutscher dat een aantal Neder landse zendingsarbeiders, waar dit mo gelijk Is, blijft doorwerken, ook na de overdracht aan Indonesië. Maar de 140 zendingsonderwijzers- en -onderwijzeres sen, die we hier hadden, zullen binnen enkele maanden allemaal vertrokken zij Ze zijn al grotendeels vervangen door christen-leerkrachten uit Indonesië. De zendingsartsen en -verpleegsters, die in grote getale op Nieuw-Guinea werkten, zullen binnenkort ook vervangen zijn door Indonesische krachten, waarvan ds. Teutscher vermoedt, dat ze meestal geen christen znllen zijn. En ten slotte zullen enkele predikanten, die nog werk zaam waren in de beleidssector van de E.C.K., zich eveneens terug dienen te trekken. Opvolger Tot de terugtredende leidende functio narissen in de Ev. Chr. Kerk behoort ook ds. Teutscher, die tijdens zijn laat ste verblijf van ruim 2 jaar eerst ree. tor was van de Theol. School in SeroeL Later werd hij de eerste voorzitter van de Stichting voor Christelijk Onderwijs, die het beheer voert over alle chr. scho len. Zijn opvolger in laatstgenoemde functie is ds M. Mamoribo, een Papoea predikant, die pas is teruggekeerd van een studieverblijf van 15 maanden in de zendingshogeschool van Oegstgeest, maar die daarvoor al enkele jaren ge meente-ervaring had opgedaan. Ds. Teutscher, die in Rotterdam me de-oprichter was van de telefonische hulpdienst, heeft zich ook vanuit Nieuw- Guinea met communicatie-vragen bezig gehouden! Uitgerust met een uitsteken de radio-apparatuur heeft hij nl. eerst vanuit Seroei en later vanuit Hollandia tal van commentaren en interviews ver zorgd voor NCRV-rubrieken. Programma Zijn laatste bijdrage vanuit Nieuw- Guinea zal de NCRV vermoedelijk zondag a.s. uitzenden in de rubriek „Nieuws uit de Kerken": Het is een interview met ds. G. Kuit, missionair predikant van de Geref. Gemeenten in Nederland. Van de 4 zendingsar beiders, die de Geref. Gemeenten in het voorjaar naar Nieuw-Guinea af gevaardigd hadden, moesten de ver pleegster, de onderwijzer en diens vrouw naar Nederland terugkeren. Ds. Kuit. die na veel omzwervingen een zendingsterrein gevonden heeft in de Jalimovallei, toil het pas begonnen werk graag voortzetten. Het zal zeker voor de leden van de Geref. Gemeen ten prettig zijn iets van zijn ervarin gen te kunnen vernemen. Dank aan de lezers, die in over stelpende mate ons geholpen hebben aan het gedicht de „Biegteling". Een lezer schrijft dat het voorkomt in „Avond-Regen", leesboek voor de chris- schieden gelijkertijd met die telijke school hoogste klas, uitgegeven ten voordele van „wezen- en geuzen- gesticht te Brielle. door C. Brouwer, hoofd der christelijke school te Ouder kerk aan den IJssel 1890. Een an dere had het bewaard van een scheur kalender uit 1927 van de Hervormde zending op gereformeerde grondslag, tuin, Weer een ander vond het na lang ken in een oude jaargang van Vriend van Oud en Jong". Ook werd steeds slakken en keldermotten gemeld dat het onlangs gestaan heeft tuin. Wat moet ik hieraan doen in het zendingsblad Paulus reformeerde Gei ren bezitten het Nederlanderschap als Tegen slakken langs de buitenkant zij in Nederland zijn geboren en hun van het tuintje een regel óf metal- dit niet is afgenomen. Hebben zij dit dehydekorrels of 16 g metaldehyde plus verloren, dan kan de verkrijging ge- 1 kg zemels of 150 g. kopersulfaat op- de Het valt niet zo maar te zeggen of de betrokkenen aan de algemene ver eisten voor A.O.W. en A.W.W. voldoen, doch dit kan geïnformeerd worden bij de raad van arbeid of de vakvereniging. Vraag: Ik heb een heel klein stukje fuchsia's Nu heb ik 1 liter water en dit la ten-* op- zuigen in 0.5 kg zaagsel. Ook kan U met een metaldehyde spuitmiddel spui ten. Deze middelen zijn gevaarlijk voor kinderen en dieren. Vraag: Kan U mij de titel opgeven van een boek, waarover ik onlangs in Uw courant las over een vlot met zee lieden. die ongeveer 10 tot 20.000 mij len over zee voeren. Het was op de Stille Oceaan en het ging over Tahiti, de Ge- De letters, die U noemde, zijn hoogst waarschijnlijk ijkmerken. Indien de hoofdletter A schuin geplaatst is. dan herin- is dit ijkmerk van 1869, de E van 1873, leren. X van 1887. De A is echter ook ge- Antwoord: De titel van het boek is bruikt voor 1820, dus geheel zeker zijn .Kontiki" en de schrijver is Thor wij niet. Wij raden U aan eens te gaan de Verder kan ik het r Ik dagsblad dammer". Onze lezers hebben ijzersterk geheugen. De vragensteller is inmiddels reeds doqr ons geholpen. Vraag: Een persoon is in de oorlog door eigen schuld statenloos geworden. Kan hij het Nederlanderschap terug krijgen en wat kost hem dat? Hij is een geboren Nederlander. Kan hij op 65-jarige leeftijd A.O.W. krijgen? en de vrouw en kinderen in geval van zijn overlijden AWW heb slakkenmeelhoopjes met onderlin- n anderhalve meter B dit heeft niet gehol pen. De groene korrels, die ik gehaald heb bij de zaadhandel, evenmin. Kan het soms daaraan liggen dat de aarde kal'karm is? Antwoord: In besloten kleine tuintjes waar soms haast geen zon komt en al les vaak dichter op elkaar staat, komt veel van dit ongedierte vooi, vooral als er in de nabijheid nog gras of sloten In het deksel is aan weerszijde of greppels zijn. sluiting een weegschaaltje en Wat de bestrijding betreft: zorg dat aangebracht. Verder vindt men over alle onkruid steeds tijdig verdelgd het deksel verspreid een A. X. cn E. In het grootste maatje staat op de bodem ontsnappen van 16, in de andere achtereenvolgens 8.4 kwam terwijl het Plant"of zaai de planten niet te dicht é|m j" i op elkaar, zodat het gewas en de grond Heyerdal. Vraag: Ik bezit acht in elkaar pas- klein sende ronde zwaar geel koperen maat- markt 7—9. jes in de vorm van kleine emmertjes. De grootste heeft een fharnierend dek sel en een sluiting. Dc inhoud van één maatje is steeds de helft van die van een groter exemplaar. De grootste heeft praten op het IJkkantoor aanhoudt op de Varkens- Den Haag. i inhoud van 50 kubieke centimeter. Vraag: Hoe komt het dat het deze >mer 's nachts zo warm was en over ig zo koud en dit najaar op de dag warm en 's nachts zo koud? Antwoord: De temperatuur is afhan- de kelijk van vele factoren, zoals wind. 1 regen, zonneschijn, enz. De reden dat ver het 's nachts warmer was. lag waar schijnlijk dat de vele bewolking het zonnewarmte voor- dikwijls tot 1/8. Bovendien in alle maatjes wind gaat liggen. De koude overdag E (geen A). Het totaal werd veelal veroorzaakt door regen en nisterie van jusitie, bureau wegneme- spoedig opdrogen Laat ook geen afval weegt 500 gram Ik vermoed dat het wind. ning staatloosheid. Koninginnegracht liggen waaronder de dieren kunnen medicinale maatjes zijn. Is dit juist? De lage 24. Den Haag. Hij moet de laatste twee schuilen, jaar onafgebroken in Nederland heb- Keldermotten kan men bei ben gewoond. Hij dient dan volledige DDT-produkten. Ook kan gegevens te verstrekken, o.a. de reden schuilplaats uitgeholde van het verlies en alle van belang neerleggen, 's Morgens mo< zijnde data en zo nodig gegevens over inspecteren en de beestjes, het gevoerde proces. Vrouw en kinde- der zitten, doden. Wat betekenen de cijfers? Vermoede- najaar is - inhoudsmaat? Zo ja. welke? Zijn de letters iikmerken? Heeft enig idee hoe oud dit kan zijn? Antwoord: Het is moeilijk op een ai- stand te beoordelen welke maatjes U heeft cn hoe oud ze zijn. veel mooi helder weer hebben gehad. U waardoor de warme lucht 's nachts niet door een wolkendek kon worden vast- lehouden. Dit veroorzaakt een uitstra- groot warmteverlies voor gel lini_ de aarde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2