DIT JAAR VLUCHTIG BEKEKEN OVERDRACHT AAN INDONESIË TELSTAR: ti> over en weer Een jaar Berlijnse muur: incidenten en doden Machtsstrijd in het vrije Algerije Troebelen om toelating van één negerstudent OU» Vuurgevechten tussen India en China AANSLAG OP DE GAULLE Aarde beefde in Perzië: duizenden doden OUDEJAARSBIJLAGE 1962 De wereld in het derde kwartaal van 1962 was vol van onrustige plaatsen. Met het nieuwe schooljaar begonnen rassenrellen in de Verenigde Staten, een machtsstrijd ont brandde in Algerije, aan de grenzen van India en China vielen schoten, er was eën aardbevingsramp in Perzië, de Russen leverden een verbluffende ruimtevaartpres tatie en Nederland bereikte een akkoord over Nieuw-Guinea met Indonesië, fall guAtuft september DERDE KWARTAAL Mammoetdebat over de Mammoetwet Minister Cals haalde op 12 Juli ui de Tweede Kamer de eind streep met ztfn wetsontwerp voor het onderwys, dat bekend werd onder de veel zeggende naam „mammoetwet". De Kamer voer de er ook een „mammoetdebat" over, want in totaal werd er achttien keer over vergaderd. Dat vergde 64 aren. Op het ontwerp van wet werden door de Kamerleden niet minder dan 117 amendementen ingediend, waarvan er 60 weer werden inge trokken, .ruim 20 verworpen en bijna evenveel werden aangenomen. Bij de stemming werd het ont werp met 100 tegen 44 stemmen aanvaard. KVP, PvdA, PSP en vijf AR-leden waren vóór. CHU. WD, SGP, CPN en negen AR-leden stemden tegen. De „mammoetwet" regelt het ge- dend wetenschappelijk onderwijs (VWO), het algemeen voortgezet onderwijs, dat werd onderverdeeld in drie groepen, t.w. hoger alge meen voortgezet, middelbaar alge meen voortgezet en lager alge meen voortgezet onderwijs; het hoger, middelbaar en lager be roepsonderwijs en andere nog nader aan te wijzen vormen van voortgezet onderwijs. Dr. Tilanus werd commandeur de Tweede Kamer, mocht op 25 juli zijn veertigjarige Kamerlid maatschap vieren. Hij werd harte lijk gehuldigd en werd bij bevor dering benoemd tot commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De heer Tilanus besloot niet meer terug te keren in de Tweede Kamer, na de verkiezin gen van 1963. Dat besluit werd ook genomen door prof. Oud van de V.V.D. Rumoer in Jemen In de Arabische staat Jemen gebeurde m september een staats greep. Het overlijden van de zeer autocratische Imam Ahmed werd eerst gemeld. Daarna werd diens zoon Badr de Imam. Eind september kwam er tegen diens jonge regiem een opstand van le gerofficieren. Een oom van de nieuwe Imam, emir Hassan, stel de zich aan het hoofd van die re bellie. De dood van Badr werd ge meld en later werd dit bericht toch weer tegengesproken. Zeker was. dat Egypte daadwerkelijke 1J- Hassan. Akkoord over Nieuw-Guinea Op 3 juni verklaarde president Soekarno een afgezant naar Washington te zullen zenden om opheldering te ver krijgen over de Nederlandse interpretatie van het Plan- Bunker. Het vooroverleg tussen dr. Van Roijen en Adam Malik werd in tegenwoordigheid van de Amerikaanse diplo maat Bunker voortgezet, nadat het geruime tijd afgebroken was geweest. De Indonesische minister werden geplaatst. Op 8 sep- van buitenlandse zaken dr. tember verklaarde de Tweede Soebandrio kwam op 18 juli in Kamer zich er met 127 tegen 9 Washington aan en stelde zich stemmen mee akkoord en op aan het hoofd van de delegatie, j 13 september volgde de Eer- De infiltraties in JJ.euw-Gui. s<« Kamer met 63 tegen 3 Indonesië, in Hollandia I demonstreerden Papoea's voor hun standpunt (zie foto hieron- en op 15 augustus werd officieel het akkoord tussen beide landen gepara- I feerd. Drie dagen later werden de I vijandelijkheden gestaakt. De v.N. kreeg tot 1 mei 1963 het toezicht. Daarna zou de macht In de strijd tegen de Infil- aan Indonesië worden overge- tranten sneuvelden 9 Neder- dragen. landers en 6 Papoea's. Indo voldongen feit. nesië Het 200 doden achter en waarvoor de beide Kamers 1300 gevangenen. begon. De V.N.-strijdmacht arri veerde op Nieuw-Guinea en nam het gezag van de Neder landers over. Op de onderste foto zien we, hoe een Paki staanse VN-functionaris een erewacht van de Kon. Land macht inspecteerde bij zijn aankomst op het vliegveld Sen- Glrtoirtittit-irirtrMttütt-trtrAixiritiTitïrüijlrirtrtrtrü-tr-ir-ütrit-ü-ü-b-ü-CTiriilr Op 10 juli brachten de Ame rikanen van de basis Cape Ca naveral hun Telstar in de ruimte. Dit werd de eerste ac tieve communicatie-satelliet. Dank lij de Telstar werd het mogeUjk televisieprogram ma's uit te wisselen tussen het Amerikaanse en het Europese continent. Door de baan, die de satelliet beschreef, was da gelijks een drietal uitzendingen van ongeveer een half uur mogelijk. Na enkele maanden was (wat ook berekend was) de sterkte verminderd, zodat uitzendingen over en weer niet meer mogelijk waren. Als ver vanger werd later de Relay in een baan om de aarde ge bracht. De Telstar kan worden beschouwd als de voorloper van een groots project, w; dertig satellieten len gaan vormen. BERLIJN: nog altijd een ge- hadden weten spleten stad. De de Engeland tussen twee wallen Groot-Britannië had het maar bar moeilijk om een plaats in de E.E.G. te krijgen. In september werd in Londen een Gemenebest conferentie gehouden, waarin de partners van Engeland het Mac- millan niet gemakkelijk maakten om de eventuele toetreding van de Britten tot de Euromarkt te verdedigen. De Labourpartij hel de intussen ook steeds meer over naar niet-toetreding. Canada was fel tegen. Bij monde van premier Diefenbaker werd verklaard, dat dit land door Engelands toetre ding tot .de E.E.G. regelrecht in de armen van de "Ver. Staten zou worden gedreven. In Brussel werd zwaar gedokterd aan de toela ting van Engeland maar het kwam er niet van. Begin augus tus waren de onderhandelingen onderbroken. Brussels gebouw ingestort Aan de Wetstraat in stortte op 17 september bouw van de Rijksdienst Statistiek in. Bij dit ongeluk kwa- verkiezingsresultaten men 18 mensen om. De oorzaak ven jongere ministers L zou hebben gelegen in onoordeel- gering op, die de plaats kundig graafwerk in de nabijheid servatieve oudgedienden van het drie verdiepingen tellen- Ook werden zeven de gebouw. rissen vervangen. Russen: twee WOSTOKS tegelijk in baan Op 11 en 12 augustus zorgden de Russen weer eens voor een bijzondere sensatie op ruimtevaartgebied. Van de basis Baykonoer in de buurt van het Baikalmeer werd eerst het ruimteschip Wostok Hl met aan boord astronaut Nicolajef (foto links boven) omhoog gestuwd en daarna ging zijn collega Popowitsj me; de Wostok IV de ruimte in. De ene Wostok bleef 94 uur en 25 minuten onderweg en beschreef niet minder dan 64 omwentelingen om de aarde Popowitsj kwam omlaag na 48 banen om de globe, waar voor zijn Wostok 70 uur en 59 minuten nodig had. Af en toe kwamen beide ruimteschepen zo dicht bij elkaar, dat de astronauten elkaar konden zien. Nicolajef en Popowitsj spraken niet alleen met elkaar; maar er was ook een driehoekscontact met de aarde. Bovendien werden direct uitgezonden televisiebeelden in de capsules (die onge veer 4.5 ton wogen) opgenomen. Oostduitsers op de sectorengrens dan nog werd steviger en sloot hermetl- dat scher. En westelijke waarnemers hadden begin juli sterk de indruk, dat de Sowjetnota's over de kwes- tie-Berlijn weer een scherpere toon kregen. En in augustus kwam het tot legio incidenten. Op de 17-de van die maand poogde de 18-jarige Oostduttser Peter Fech- ter naar West-Berlijn te vluchten. Hij werd bij het over de muur klimmen door de Oostduitse Vo po's neergeschoten. Zonder medi sche hulp bleef hij onder het oog van vele Westberlijners, die hem niet konden bereiken, aan de oos telijke kant van de muur liggen. Fechter overleed later aan zijn niet-verzorgde verwondingen. Dit gebeuren was het sein voor uitbarstingen van volkswoede. Ste- het Westen een heel triest cijfer: in jaar werden 37 vlucht®. lingen door de Oostduitse Vopo's doodgeschoten bij hun vluchtpo- ging- Norstad met pensioen werden de ge- Generaal Lauris Norstad diende gooid. de Sowjet-erewacht bij het in juli zijn ontslag (per 1 4 I>er' als opperbevelhebber va Amerikaanse strijdkrachten Europa en van de Navo In. Presi- Russische oorlogsmonument West-Berlijn werd bekogeld. Burgemeester Willy Brandt deed r i beroep op de bevolking de dent Kennedy benoemde tot zijn hun tochten naar Amerikaanse comité van staf- het monument. Op 13 augustus, toen de Ber lijnse muur één jaar bestond, maakten de Westberlijnse autori teiten bekend, dat toch nog 12.316 mensen de zware versperringen Jonger kabinet in Engeland De Britse premier Macmillan Brussel liet zijn kabinet een drastische ïen ge- verjongingskuur ondergaan. On- de der druk staatssecreta- iIgZX &j* WU James Meredith, de naam van een Amerikaanse neger, ging in september door de wereldpers. Deze 29 jaar oude oorlogsveteraan wilde zich laten Inschrijven als student van de „blanke" unlversl- ateun verleende i Guido maakte reuzenzwaai Tn Argentinië kwam in septem- her een deel van het leger in op- T 11011 trflflI stand tegen de regering van pre- IjCIOS rUSUlrUUl sident Guido. Het leger bezette de regeringsgebouwen in Buenos Ai- Qp 23 juli werd na veertien SS ondarha^n d« dwongen. Dat was niet waar, rentie te Genève over Laos met want Guido moest bakzeil halen, akkoord afgesloten. Laos neutrale staat geprocla meerd. gHMg China en India raakten voor het eerst, sedert ok- tober 1959, weer in vuurgevechten gewikkeld in het i betwiste grensgebied van Ladakh. Dat gebeurde op 21 juli. Een gespannen situatie ontstond. Premier Nehroe liet in Peking een nota overhandigen, waar in werd gezegd, dat China zijn troepen dagelijks de Indiase grens Het schenden. In het onherbergzame gebied aan de voet van de Himalaya loopt de grenslijn zeer onduidelijk. De Chinezen waren al eerder opgerukt naar territoir, dat India als het zij ne claimde. In het laatste kwartaal van het Jaar (zie volgende pagina) kwam het tot een feUe strijd tussen India en China in deze streek. telt van Oxford in Mississippi. Gouverneur Barnett van deze Amerikaanse staat verzette zich tot het allerlaatste tegen toelating. Hij negeerde een beslissing van het federale hof, dat Meredith toe stemming gaf aan de universiteit te studeren. Federale troepen wer den naar Missisippi gedirigeerd om de negerstudent toegang tot de „campus" te verschaffen. Presi dent Kennedy greep met kracht in en dwong gouverneur Barnett Me redith als student te doen in schrijven. Dat bracht in het zeer voor rassenscheiding geporteerde Zuiden der V.S. veel deining. Bij relletjes in Oxford werden twee mensen gedood door heethoofdige (blanke) studenten. Een vreem de rol speelde ex-generaal Walker, die destijds in Little Rock de fe derale troepen moest aanvoeren tegen de blanken, die toen een rassenrel hadden ontketend, maar die nu aanvoerder was van de groep blanken, die Meredith's toelating wilden verhinderen. De negerstudent kwam er ondanks al le troebelen toch. Gelukkig! Hij koos plotseling de zijde de rebellen en generaal Ongania werd de sterke 1 Frans-Duitse verzoening nu volledig Bondskanselier Ade nauer bracht begin juli een staatsiebe- zoek aan Frankrijk. President De Gaulle maakte van deze vi site een zeer nadruk kelijke demonstratie de Fr: s-Duit Te Petit Clamart in de buiten wijken van Parijs werd op 22 augustus een aanslag gepleegd op president De Gaulle. Uit geparkeerde auto's werden 150 kogels afgevuurd op de auto van de president. Ook zijn echtgenote en schoonzoon zaten in de wagen. Niemand werd geraakt. Katanga onder druk van VN re druk. De VN-secretaris-gene- raal stelde de Veiligheidsraad voor Katanga een handels- en fi nancieel embargo op te leggen, als niet binnen een bepaalde ter mijn werd toegestemd in eenheid met de rest van Kongo. de verzoening Franse staatsman in een periode, waarin zijn land door de OAS- terreur juist op de rand van de burgeroorlog had geleefd, zelf naar West-Duitsland reisde, werd zijn bezoek daar nog meer een demonstratie van de wil om met het land van dr. Adenauer sa men te gaan. De Gaulle greep zijn geliefde methode aan om zichzelf te populariseren door zo veel mogelijk in contact te tre den met de volksmenigten. Zijn bewakers (en dat moesten er door de recente aanslagen op zijn leven nogal wat zijn) had den het daar extra moeilijk mee. Op de eerste juli zei de bevol king van Algerije voor 99 pet. „Ja" bij het referendum over de onaf- 1 hankclijkheid van hun land. in nauwe samenwerking met Frank rijk. Nog waren de moeilijkheden In dit Noordafrlkaanse land niet ten einde, want in de voorlopige regering der Algerijnse nationalis ten ontstond een. tweespalt, toen Ber( Bella (ónderfcte powet 'in dit artlkéltje) zich tegen' de premier Kh-edda (bovenste pórtret) keerde. ma: Toen Frankrijk op 3 juli formeel de onafhankelijk heid van Algerije proclameerde was net feest in dit gebied, maar Ben Bella brak met Ben Khedda en vertrok naar Cairo. Een stryd om de macht ont- Een gebied van brandde. Een deel 21.OOÖ vlerkante van dc Algerijnse ku<,meter vanPer- zijde* van^ Ben werd in de Bella en uitein- nacht van 1 sep- delijk zegevierde tember door een deze over Ben zware aardbeving Khedda, want getroffen. De aaj-' toen op 25 sep- dc begon te bewe- tember de Natio- gen en in weinige nale Vergadering ogenblikken wer- voor het eerst in den dood en ver- Algiers bijeen- WOestlng gezaaid kwam werd Ben dit gebied, dat Bella tot premier een oppervlakte gekozen. De com- van ongeveer twee- mandant van het derde van geheel Algerijnse bevrij- Nederland besloeg, dingsleger Bou- medienne, die bij de putsch van Het epicentrum Bella een grote rol had gespeeld lag in de buurt werd minister van defensie. van Dar Esfahan, De militairen in de zes Wilaya's een plaats, die 160 (bestuursdistrieten) van Algerije km ten westen speelden een zeer belangrijke rol van Teheran was en de meeste daarvan kozen de gelegen. Was. kant van Ben Bella. Opnieuw werd hier bleef geen in Algerije gevochten en vielen steen op de ande- doden en gewonden. De rechter- re. Dorpen wer- hand van de nieuwe premier Khi- den met de grond der liet weten, dat de leiders van gelijk gemaakt en enkele opstandige Wilaya's tot een er waren schat- wapenstilstand bereid waren en tingen, dat het daarna werd de toestand geconso- aantal doden 6000 lidcerd. Eindelijk werd het wat rustiger in Algerije. chefs. Die werd op zijn beurt opgevolgd door generaal Maxwell Taylor, die voor die tijd persoon lijk adviseur van de Amerikaan se president was. In Memoriam 9 In Den Haag overleed op 12 september het Chr.-Hlstorlsche Tweede-Kamerlid, de heer F. H. van de Wetering. Hij was juist 66 jaar geworden. Op 75-jarige leeftijd stierf in Den Haag de oud-bevelhebber van de Nederlandse zeestrijd- krachten, lt.-admiraal C. E. L. Helfrich op 20 september. De Amerikaanse schrijver en Nobelprijswinnaar William Faulkner ging op 6 juli ln Oxford (Mississippi) heen. Hij was 64 jaar oud. André Benard, één der meest fervente aanhangers van een fe deratie voor België (van Wallo nië en Vlaanderen), die eerder ln het jaar als vakbondsleider zeer actief was geweest bij tal van demonstraties, overleed op 20 juli te Seraing. bedroeg. Premier Alam, die een be zoek aan het rampgebied bracht schatte het getal der doden en ge wonden op meer dan 20.000 Sjah Reza Pah- levi onderbrak zijn vakantie en bezocht de getrof fen streek van zijn land. Tot de overlevenden zei hij, dat de op bouw van de ge troffen dorpen en steden snel ter hand zou worden e'nomen. Ook uit ederland werd veel hulp aan het zo zwaar getroffen Perzië geboden. Feest onder de Mont Blanc Chianti en champagne werden gedronken, tijdens een feestelijke ontmoeting in het binnenste ingewand van de Mont Blanc. Daar ontmoetten Italiaanse en Franse arbeiders elkaar op 14 augustus aan het eind van ieders aandeel in het graven van de langste onder aardse tunnel ter wereld. Als de tunnel geheel klaar is (vermoe delijk eind 1964) zullen auto's in twintig minuten onder de berg door kunnen rijden. Storm vernielde vakantie-illusies De zomer, die de vakantie gangers in Nederland toch al karig bedeelde, gooide in augustus wel helemaal roet in het vakantie-eten. Tijdens een zware zomerstorm, die de hele kuststrook en vooral de Zeeuwse eilanden teisterde, werden ware ravages aangericht op campings, bomen werden ontworteld, op de boulevards geselde de storm alles wat op zijn weg kwam en voor vele mensen, vormde deze met hevige regens gepaard gaande wind het te vroege einde van hun verblijf buitenaf. Ze gingen ijlings huistoe, in afwachting van beter weer, dof niet kwam Lijdensweg van spion Soblen Een lange lijdensweg ging de uit de V.S. gevluchte Sowjet-spion dr. Robert Soblen. Juist voordat hij aan een langdurige gevange nisstraf in Amerika zou beginnen, vluchtte Soblen naar Israël, werd uitgewezen, maar verwondde zich zelf in het vliegtuig zodanig, dat hij in Londen in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Op 13 augustus kwamen de Engelsen met een officieel deportatiebevel. De gezondheidstoestand liet dat niet toe en Soblen stierf in En geland, nadat enkele processen waren gevoerd, om alsnog asyl in Engeland te verkrijgen. Prinsessen in de West Van 3 tot 31 juli brachten de prinsessen Irene en Margriet een bezoek aan de West. Zowel in Su riname, als op de Antillen wer den de prinsessen bijzonder har telijk ontvangen. Egyptische raketten Egypte heeft zich in juli ook in de raketten-race gestort. In de woestijn, 80 km van Cairo, wer den vier ééntrapsraketten gelan ceerd. Ze legden 600 en 370 km af. Veelbelovende aardgasbel Minister De Pous diende op 11 juli bij de Tweede Kamer de zgn. ..aardgasnota'' in. waarin een over zicht werd gegeven van de bete kenis der recente aardgasvond sten in Groningen. Onder de Gro ningse bodem bevindt zich een aardgasbel van zeker 150 miljard kubieke meter, maar misschien zelfs wel van 400 miljard m3. De Nederlandse Aardolie Mij. kreeg de concessie voor de winning. De gasbel zou ongeveer 27 pet. van het jaarlijkse energieverbruik in Nederland kunnen gaan leveren. De Amerikaan se filmactrice Marilyn Monroe overleed (36 jaar oud) na het ïn- te grote dosis slaappillen. Zo kwam een einde Monroe overleden levi dat door de film magnaten tot een inhoudloos „star- heven. De ..Os- servatore Roma no" noemde haar (terecht) „een slachtoffer van een symbolische levensvorm haar opgedrongen door anderen". Spanje: rumoer en stakingen Begin juni hadden 80 leden van de 118 man sterke Spaanse dele gatie. die het congres van de Europese Beweging 111 München bijwoonden, zich onder leiding van Gil Robles verenigd met een groep van veertig Republikeinse ballingen. Bij hun terugkeer wer den Robles en enkele anderen door Franco voor de keus ge steld. óf een gedwongen verblijf plaats ,m Spanje aanvaarden, óf naar het buitenland gaan in bal lingschap. Robles ging naar Pa rijs. In de weken, die volgden, bleef het roerig in het Spanje van dictator Franco. Stakingen van mijnwerkers en arbeiders waren er weer talrijk in de maand juli. overstromingen Amerika attent President Kennedy kreeg van het Congres volmacht om zo no dig maximaal 150.000 reservisten onder de wapenen te roepen. De ze maatregel hield nauw verband met de gebeurtenissen in Cuba. Op 2 september had Rusland n.l bekend gemaakt aan Cuba wa pens te zullen leveren. Kennedy zei al op 13 september, dat de V.S.. indien dit noodzakelijk werd, snel tegen Cuba zouden ingrijpen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 16