[f DIT JAAR VLUCHTIG BEKEKEN Nog meer klappen voor de V.V.D. OAS dwarsboomde akkoorden Evian Nederland bereid tot Luister en vreugd bij zilveren huwelijksfeest STAAL-HARD NEE Ranger IV naar de maan AANDELEN KELDERDEN TOP WORDT TOCH FLOP X-15: hoog en supersnel gesprek, ondanks.... OUDEJAARSBULAGE 1968 TWEEDE KWARTAAL Minister Visser bleef aan Raadsverkiezingen De 31ste mei werd de dag, 11 waarop Nederland voor de tweede maal in dit jaar naar de stembus ging. Over het al- i gemeen genomen bevestigden de resultaten die van de Sta- tenverkiezingen van maart. Zo verloor de V.V.D. overal aan zienlijke aantallen stemmen. De I P.S.P. was ook nu aan de win nende hand. De protestantse partijen handhaafden zich, evenals de K.V.P. en in verge- I lijking met de raadsverkiezin gen van 1958 was er winst 1 voor de P.v.d.A. (wier Tweede t Kamer-fractie kort daarna mr. Burger als leider verloor, om- 11 dat de parlementaire taak te zwaar gmg wegen). De com- I munisten verloren nog meer I Over het algemeen over- heerste de mening, dat de P.v.d.A., die als oppositiepartij grote winsten had verwacht, I eerder verzwakt dan versterkt i In Frankrijk en Algerije: In Algerije liep de situatie snel naar een climax. Op 8 april gaf het Franse volk met een meerderheid van 90,7 pet. der geldige stemmen zijn goedkeu ring aan de akkoorden van Evian. Intussen werd een kabi netscrisis overwonnen: Georges Pompidou werd premier in de plaats van Michel Debré en met harde hand werd het probleem van de onrustzaaiende terroris tische O.A.S. (het geheime leger) aangepakt. Op 13 april werd Edmond Jou- haiud, de tweede man in deze or ganisatie, die vooral in Oran actief was geweest, in Parijs ter dood veroordeeld. Een week daarna Sluiting van Grevelingen De arbeid aan de Delta werken ging door. Zo werd halverwege mei in de Gre velingen met grote precisie het vierde en laatste cais son ingevaren dat het zuidelijk sluitgat afgren delde. Toén het gevaarte op zijn plaats lag, klonk een uitbundig en oorver dovend gefluit van de scheepssirenes, want de af sluiting der zeearmen tuas weer een stap nader ge komen. werd de leider der OA.S. Raoul Salan in de stad Algiers gearres teerd. Hij werd later tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. Maar de fascistisch getinte O.A.S. gaf zich nog niet gewonnen, want op 2 mei werden meer dan hon derd mensen gedood bij nieuwe terreurdaden. Ben Khedda, de premier van de voorlopige Algerijnse regering riep de Mohammedaanse bevolking op de Evian-akkoorden na te leven en vooral niet in te gaan op de provo caties van Europese (O.A.S.)-ex tremisten. De Moslim-bevolking hield zich daar strikt aan, ofschoon de aan slagen met kneedbommen nog grote vernielingen aanrichtten en tal van slachtoffers eisten. Tot het Algerijnse F.L.N. en de O.A.S. op 17 juni een akkoord bereikten. Oran bleef nog een haard van ver zet en een niet weg te cijferen O.A.S.-bolwerk. Op 26 juni gaf de ex-kolonel Dufour ook daar de opdracht de wapens tegen de Franse landgenoten en tegen de In memoriani Op 23 maart overleed in Den Haag mr. J. R. H. van Schaik (80 jaar oud), minister van staat, oud-minister en oud voorzitter van de Tweede Ka- Op 13 april ging (79 jaar oud) heen de literator dr. P. H. Rit- ter Jr. Op 21 april overleed in Breda de 44-jarige staatssecretaris van O., K. en W., drs G. C. Stuben- Mohammedaanse bevolking neer te leggen. Het wachten was nu nog op het resultaat van het referen dum. dat op 1 juli in Algerije zou worden gehouden. EICHMANN WERD OPGEHANGEN In de gevange nis van Ramie in Israël werd de Duitse nazi Adolf Eichmann opge hangen. Op 30 mei kwam het einde van zijn le ven, dat hij in de oorlogsjaren mis bruikte voor het doen uitmoorden van grote groepen Joden. De Israeli's ontvoerden hem uit Argentinië en voerden in hun land een proces tegen Eichmann. Stakingen in Spanje Het regime-Franco heeft zich ook dit jaar in Spanje kunnen hand naven, ondanks het feit dat in vele delen van het land massale stakin gen van mijnwerkers en fabrieks arbeiders zijn uitgebroken. Het be- g°.n i?. aPpl in de provincies Astu- rie, Biscaje en Guipuzcoa De re. gering in Madrid kondigde de uit zonderingstoestand af en nam strenge maatregelen. De maanden april, mei, juni werden in het nieuws beheerst door de zaak Nieuw- Guinea en door de steeds meer groeiende moeilijkheden in Algerije. Maar gelukkig was er eind april rondom de Koninginnedag een adempauze tussen de zo weinig opbeu rende gebeurtenissen, die de voorpagina's bezet hielden. Dat was de luisterrijke viering van het zilveren huwelijksfeest van H.M- Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bern- hard. Nederland vierde dit feest mee en vele vorstelijke gasten waren naar ons vader land gekomen om van deze zilveren bruiloft getuige te zijn. Over Nieuiv-Guinea: Dertig april werd de datum waarop in Nederland niet alleen de viering van de 53ste verjaardag van HM. Koningin Juliana viel, maar waarop wij ook het zilveren huwelijksfeest van Koningin Juliana en Prins Bernhard feestelijk mochten vieren. Via kranten, radio en televisie was Nederland getuige van de luisterrijke gebeurtenissen ondom dit huwelijksfeest. In de Amsterdamse Westerkerk werd op 29 april in tegenwoordigheid van het hele Koninklijk gezin een herdenkingsdienst gehouden. in de koningssloep (zie foto's hieronder». 's-Avonds was er een galadi ner voor 184 gasten in het Pa leis op de Dam. Tijdens een verrassingsavond" in het Con certgebouw bood burgemeester Van Hall (als voorzitter vani het comité) symbolisch het nationaal geschenk aan: een som geld, die het Koninklijk paar had bestemd besteding t.b.v. de Neder landse jeugd. In het Amstelhotel boden Ko ningin en Prins op 1 mei aan 270 vorstelijke en adellijke gas ten een galadiner aan. Bij die gelegenheid werd de foto hier boven gemaakt. Een boottocht door de verlichte Amsterdamse grachten en een galabal besloten dit deel van de feestviering. Een ander evenement werd de tocht in touringcars naar de bloeiende Keukenhof te Lisse (zie één der foto's hieronder) en dan was er nog het diner en het bal, dat op de Oranje in de sluizen van IJmuiden werd ge- Van 59 mei werd de viering van het zilveren huwelijksfeest voortgezet en besloten met een bezoek van het koninklijk gezin aan alle hoofdsteden der provin- Kennedyi President Kennedy toonde zich in april niet bevreesd in een be langrijke binnenlandse aangelegen heid in te grijpen. Hij maakte de prijsverhogingen ongedaan, die ze ven grote Amerikaanse staalonder- nemingen hadden doorgevoerd, omdat de economie door een der gelijke verhoging in gevaar werd gebracht. Carpenter ook clrie maal rond Malcolm Scott Carpenter, een 37-jarige Amerikaan, werd dc volgende uitverkorene om voor de U.S.A. in een Mercury-cabine te stappen en op Cape Canave ral te worden gelanceerd. Zijn ruimteschio Aurora 7 maakte (evenals dat van Glenn) drie omwentelingen om de aarde. Dc vlucht verliep vlot, maar bij de landing op zee ging er iets mis en na zijn ruimtereis moest Car penter nog drie uur in een rub berboot ronddrijven, voordat hij werd opgepikt en via de tele foon van het schip (zie foto links) kon vertellen, dat zijn tocht volledig geslaagd was. Dat alles gebeurde op 24 mei. Amerika ging voort met grote lucht- en ruimtevaartprojectcn. Op 30 april vloog piloot Joe Walker met het supersnelle toestel X-15 tot een recordhoogte van 77,7 km. De X-15 werd uit een B-52 gelan ceerd om daarna alleen de reis naar de rand van de ruimte te maken. Vlieger Walker mocht zich officieel astronaut gaan noemen. En hetzelfde toestel haalde eind december een snelheid van 6.220 km per uur boven California. Op 23 april lanceerden de Amerikanen hun maanraket Ranger IV. Het ruimteschip ging goed omhoog, maar de instrumenten raakten defect, zodat het plaatsen vanapparaten op de maan (wat het doel was) niet kon worden uitgevoerd. Op 26 april sloeg de Ranger IV op de achterzijde van de maan te pletter. Vorstentelgen huwden in het Griekse Athene Wallstreet: Verlies voor Diefenbaker BOp 18 juni gingen 9.800.000 Canadezen naar de stembus om de Conservatie ve partij van premier John Diefenbaker (fo to) een gevoelig verlies te laten lijden. De ver kiezingen waren voor het parle ment. Diefcnba- kers partij haal de 37.4 pet. tegen 53 pet. in 1958. De Liberalen van Lester B. Pearson gingen vooruit van 33 naar 36.7 pet. De duidelijke meerderheid, die de Conservatieven hadden, ging dus verloren. De Sociale Crediet- partij veroverde 30 zetels en was de derde partij. (Conserva tieven 118 en Liberalen 97). Kenn edy-Macmillan Premier Macmillan van Enge land bezocht op 28 en 29 april president Kennedy in Washing ton. Zij kwamen tot de conclusie dat een topconferentie met Chroesjtsjef slechts dan zin zou hebben, als de belangen van de vrede en van wederzijds begrip wezenlijk zouden kunnen wor den gediend. Ze waren het er over eens, dat een dergelijke top conferentie in dit stadium toch zou mislukken. De beide staats lieden spraken ook over de ont wapening, over kernproeven, over Berlijn, over de E.E.G. (en een eventuele Engelse toetre ding). In de Canadese hoofdstad Ottawa besprak Macmillan een paar dagen daarna vooral de stand van zaken in de onderhandelingen over Enge- lands toetreding tot de E.E.G.een zaak, die binnen het Gemenebest nu niet direct zo enthousiast werd ontvangen. CASTRO: Geld of gevang Fidel Castro van Cuba deed ook In dit kwar taal van zich spreken. In Ha vana werden in april 1179 deel nemers aan de mislukte invasie van een jaar eer der tot dertig jaar gevangenis straf veroor deeld- Als voor schadevergoeding, variërend van 95.000 tot 2 miljoen gulden werd betaald, dan zouden zij kunnen worden vrijgelaten. Castro vroeg voor alle gevangenen een bedrag van 225 miljoen gulden. In Ame rika werden pogingen gedaan om althans een deel van dit geld bij een te brengen. Kathedraal van Coventry ingewijd In de Engelse stad Coventry werd een prachtige nieuwe ka thedraal officieel ingewijd in mei. Dat gebeurde in aanwezig heid van koningin Elizabeth. Het majestueuze kerkgebouw verrees naast de ruine van de uit 1433 daterende ,JSt.-Michael's Cathedral", die in de oorlog door Duitse vliegtuigen was wegge bombardeerd, tegelijk met een groot deel van de stad. Franse bom Frankrijk, dat al zo afwijzend stond tegenover een ontwapenings conferentie in Genève (zie vorige pagina) en daar niet aan meedeed, liet op 30 april in de Sahara- woestjjn een kernbom ontploffen. V.S.-troepen naar Thailand Half mei nam Amerika een drastische maatregel in Zuid-Oost- Azië. Er werden troepen naar Thailand gezonden, omdat de communistische Pathet Lao-bewe- ging in opmars was naar de grens van Thailand uit Vietnam vandaan. De troepenzendingen door de Ame rikanen werden door Chroesjtsjef fel gehekeld. Hij zag er een be dreiging van de wereldvrede in. Akkoord van 3 prinsen In Laos bereikten op 11 juni de neutralistiscbe prins Soevan- na Phoema, de leider der rode Pathet Lao, prins Soevannoe Phong en de premier van de rechtse regering, prins Boen Oem, overeenstemming over de vorming van een coalitie-rege ring. Een vreugde vol bericht tus sen al het som bere wereld nieuws, was dat over het huwelijk van de charman te Griekse prin ses Sophie in Athene met Don Juan Carlos, de zoon van de Spaanse troon pretendent. Het huwelijk werd zo wel in de Rooms- katholieke als in de Grieks-ortho doxe kerk geslo ten. De plechtig heden in de Griekse hoofdstad werden ook bijgewoond door H.M. de Konin gin en Prins Bernhard, die in deze. maand vanwege hun eigen zilveren huwelijksfeest al zo'n druk programma achter de rug hadden. Prinses Sophie en Don Juan Carlos huwden op de 14de In Canada: Nieuw-Guinea, een omstreden eiland, bleef ook in het tweede kwartaal van 1962 in het brandpunt staan. De Twee de Kamer hield een fel debat over de kwestie. Twee moties van de socialist De Kadt werden met 90 tegen 47 stemmen veworpen. Hij wilde onderhandelingen met Indonesië en bereidheid om het gebied aan dat land over te dragen, met zoveel garanties voor de Papoea's, als er maar uit te halen waren. Hij wilde de zending van Nederlandse militaire ver sterkingen staken. En begin mei beschuldigde Ne derland in een brief aan de V N. Indonesië formeel van agressie sn bedreiging van de vrede. Er werd vooral gewezen op een landing van Indonesische para chutisten bij Fak Fak (op 26 en 27 april). Dit was een zorgvul dig voorbereide actie, zei Neder land. Die parachutisten zijn voor boden van „bevrijding" van Irian, verklaarde Indonesië. Maar eind mei moest premier De Quay aankondigen, dat Ne derland bereid was om te pra- over het Plan-Bunker. De Amerikaanse diplomaat Bunker had voorgesteld: A. Het be stuur over Nieuw-Guinea voor twee jaar aan een internationaal orgaan toe te vertrouwen; B. In die periode zullen Nederlandse militairen en ambtenaren gelei delijk door Indonesische worden vervangen; C. Na afloop van de twee jaar zal onder de Papoea's een volksstemming worden ge houden. Op 16 juni vroeg Oe Thant aan Soekarno het overleg met Nederland op basis van het Plan- Bunker te hervatten. Zover kwam het in dit kwartaal nog niet. Wel landden op 24 juni nog weer eens 150 Indonesische pa ra's bij Merauke. De Nederland se strijdmacht bewaakte de on herbergzame kustlijn van Nieuw -Guinea van uur tot uur (zie foto hieronder) maar kon het binnen dringen van de infiltranten niet voorkomen. De heer Nicolaas Jouwe, die in de V.N. de besprekingen over Nieuw-Guinea volgde, ontmoette op Schiphol de omstreden figuur Frits Kirihio, de Papoea, die toen al steeds duidelijk voor het Indonesische standpunt had ge kozen (zie foto hieronder).

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 15