DIT JAAR VLUCHTIG BEKEKEN Kwestie-Nieuw-Guinea op spits gedreven Mijnramp in de Saar: 298 slachtoffers TREINRAMP RU HARMELEN; 93 DODEN, 70 GEWONDEN E.E.G.-mijlpaal: één landbouwbeleid ALGERIJE: wel bestand, maar nog geen vrede actje tegen het boIwerk Bab eJ Wel langdurig gesprek, maar geen topgesprek John Glenn: drie maal rond de aarde OUDE J AARSBIJLAGE 1962 1962: een jaar, dat als een zucht aan ons voorbijging. En toch waren deze 365 dagen weer boordevol gebeurtenissen, die de pagina's van onze krant hebben gevuld, die u hebben beziggehouden, die u hebben aangegrepen en waarvan er sommige wellicht ook langs u zijn heengegaan. Op deze Oudejaarsdag geven wij daarom in een viertal pa gina's nog eens een overzicht van hetgeen zich op onze aarde heeft afgespeeld. Deze eerste pagina geeft u een staalkaart van het eerste kwartaal. EERSTE KWARTAAL Enkele ponten, die zich ln de eerste drie maanden van 1962 rond de kwestle-Nieuw-Guinem afspeelden: Een nieuwe aanslag op het le ven van Soekarno. Ditmaal in Makassar. „Nederlandse af en ten" krefen de achold. De student Frits Kirihlo, die Nederland had verlaten en nu met president Soekarno een rondreis maakte. Op Celebes *ei de Papoeastudent, dat Ne- I derland zich „slechts drie we ken zou kunnen handhaven" I tegen het militaire geweld. Kirl- hio was het voorbeeld voor an dere Papoea's om ook de om mezwaai te maken. V.N.-secretaris-generaal Oe Thant (toen nog waarnemend) deed vele beroepen op Indone sië een vreedzame regeling te zoeken. Minister Luns ging 2 maart naar Amerika om daar met president w minister Rusk te (door president Soekarno De kwestie-Nieuw-Guinea werd door Indonesië in de eerste drie maanden van het jaar 1962 steeds meer op de spits gedreven. Presi dent Soekarno provoceerde niet al leen met woorden, maar ook met daden. Voor het forum van de we reld eiste hij onmiddellijke over dracht van Nieuw-Guinea en hij zette die els kracht b(j door het doen uitvoeren van vele infiltraties en rechtstreekse aanvallen op het Nederlandse gebied. Reeds op 2 Januari kwam premier De Quay met een regeringsverklaring in de Het plan-Luns was ingetrokken, Kennedy lUk was als beide partijen redelijk waren. En terwijl de politieke en diplo matieke molens nu in snel tem po maalden, gingen ook de Indonesische Infiltraties voort. Op de foto hieronder zien we, (hoe enkele Nederlandse militai ren de bewaking over een groep gevangen genomen Indo- I nesiërs op zich hebben geno- Wel zei prof. De Quay, dat Ne derland streefde naar onderhande lingen met Indonesië in breder verband, zonder daarbij het be ginsel van de zelfbeschikking als prealabele voorwaarde te stellen. Minister Luns was zeer duidelijk, toen hij stelde: De Indonesische chantage bemoeilijkt het tot stand komen van redelijke onderhande lingen. Op 15 januari kwam het tot een treffen in de wateren van Nieuw- Guinea (de Etna-baai) tussen bin nendringende Indonesische motor torpedoboten en de Nederlandse fregatten Evertsen en Kortenaer. Eén mtb. werd tot zinken gebracht. De Evertsen pikte 52 overlevenden op. Het zou bij dergelijke militaire schermutselingen niet blijven. Ne derland trachtte zijn troepenmacht in Nieuw-Guinea te versterken. Chartervluchten met militairen-in burger werden uitgevoerd. Eerst liet Amerika de Nederlandse rege ring weten, dat die vluchten niet via het gebied der V.S. mochten worden uitgevoerd en daarna vroeg Japan geen militairen-in-burger meer via Tckio te doen gaan. Dat was in februari. Soekarno's uitlatingen in talrijke redevoeringen wezen er steeds meer op, dat Indonesië met niets minder dan de snelle overdracht genoegen zou nemen. Op 24 febru ari kondigde hij in Indonesië de algehele mobilisatie af. En terwijl op 20 maart in de buurt van Washington geheime voorbesprekingen begonnen tussen beide landen (dr. Van Roijcn was Nederlands vertegenwoordiger), gingen de infiltraties voort. Op 25 maart viel een Indonesisch vlieg tuig een Nederlands marinevaar tuig aan. Al na twee dagen van geheim vooroverleg was Indonesië ermee opgehouden cn nog voor het einde van het hier besproken eerste kwartaal, liet Soekarno we ten niets meer in die voorbespre- Nög hoopte men in Nederland op een eervolle regeling, maar meer en meer werd'duidelijk, dat de overdracht toch sou moeten volgen. Dat begrepen ook de land genoten in Nieuw-Guinea. die per schip en vliegtuig naar het moe derland repatrieerden (zie foto linksboven) Prof. Piccard overleden Prof. Auguste Piccard, de 78- jarige Zwitserse stratosfeer- en diepzee-onder zoeker, overleed op 24 maart te Lausanne. Op beide gebieden was de overlede ne een geniaal pionier. Ook zijn tweelingbroer heeft zich op de ze terreinen der wetenschap be wogen Kr oil: te veel gepraat Dr. Hans Kroll, de Westduitse ambassadeur in Moskou, praatte zijn mond voorbij. Hij zou zich hebben uitgesproken voor een re geling van de Duitse kwestie met de Sowjetunie „tot elke prijs". Het was de tweede keer. dat Kroll zich te buiten ging en ditmaal liet Adenauer hem van zijn post terugkeren. Dat was op 9 maart. Fibag als voorspel Het Duitse weekblad „Der Spie gel" ontketende in maart de be ruchte Fibag-affaire. Het blad van Rudolf Augstein beschuldigde mi nister van defensie Strauss er van. dat hij de Fibag. een parti culiere maatschappij, die wonin- fen voor de Amerikanen in Duits and bouwde, had bevoordeeld. Strauss diende een aanklacht in en kwam later tot een vergelijk met Augstein. Dit waren dus de eerste schermutselingen van de Spiegel-affaire, die later in het jaar een ernstige kabinetscrisis en de val van Strauss zou bewerk stelligen. Paniek in warenhuis Bij een brand in een warenhuis ln de Beierse stad München ont stond zo'n paniek, dat twintig men- zen daarbij do dood vonden. Dat gebeurde op 18 februari. Verdwaalde MIG Een Bulgaarse MIG-straaljager dwaalde half januari wel heel ver van de eigen basis af. De piloot moest een noodlanding maken op 27 km ten zuiden van de Italiaanse stad Bari. vlak bij een belangrijke Navo-basis. Was net wonder, dat onmiddellijk aan spionage werd gedacht? Bommen op paleis In Zuid-Vietnam bleef de com munistische Viet Congh actief. De strijd der guerrilla's kreeg weinig ruchtbaarheid, maar toen twee Zuidvietnamese bommenwer pers een aanval op het paleis van president Ngo Dinh Diem te Sai gon uitvoerden werd dit anders. De schade was groot, maar de president bleef ongedeerd. Verkiezing voor Staten De Amerikanen en de Russen gingen in 1962 voort in hun wedloop om de ver overing van de ruim te. De 40-jarige Ame rikaanse astronaut John Herschel I Glenn opende de rij met zijn ruimteschip „Vriendschap 7". Hij werd op 20 februari op Cape Canaveral door de gigantische krachten van de ra ketten in een baan om de aarde ge stuwd. De Mercury- capsule maakte drie banen om de globe en landde toen, na 4 uur en 56 minuten in de Atlantische Oceaan, 225 myl ten noordwesten van Puerto Rico. De Ame rikanen hadden het oog der publiciteit op Glenn's vlucht ge richt en via de tele visie konden miljoe nen kijkers getuigen zijn van deze ruimtetocht. President Kennedy huldigde de plotse ling wereldberoemde John Glenn en noemde zijn tocht een buitengewone prestatie. In de grauwe morgen van de achtste januari om 9.19 uur gebeurde btj Harmeien de verschrik kelijkste ramp ln de geschiedenis der Nederland se Spoorwegen. Een trein, die van Rotterdam op weg was naar Amsterdam werd ln de flank aan gereden en doorboord door een sneltrein, die via Utrecht, nlt Leeuwarden naar de Maasstad zou rijden. In de gruwelijke ravage vonden 93 mensen de dood en ongeveer 70 moesten met verwondin gen ln ziekenhuizen worden opgenomen. H. AI. de Koningin, die met haar gezin in het Oostenrijkse Lech het zilveren huwelijksfeest vierde, onder brak haar verblijf en bezocht de volgende dag de chapelie ardente in de Utrechtse Buurkerk en de gewonden in de ziekenhuizen. Rel in Portugal Tegen de dictatuur van het re- giem-Salazar rommelde het niet al leen in de Portugese koloniën, want ook in het moederland zelf broeide het. Reeds op Nieuwjaarsdag kwam het in de stad Beja tot een opstand. Er werd een aanval op de kazerne gedaan, maar de aanhangers van Salazar wisten de zaak toch weer meester te worden. Gizenga gevangen Op 20 januari werd vice-premier Gizenga van de centrale Congole se regering afgezet. Hij werd van Stanleystad naar Leopoldstad ge bracht en kwam daar onder be waking te staan van de V.N. Hij werd er van beschuldigd openba re fondsen voor zichzelf te heb ben gebruikt. Watersnood teisterde Duitse Noordzeekust dramp, d denken aan die in Nederland in 1953, richtte in grote gebieden langs de Duitse Noordzeekust in de nacht van 16 op 17 februari grote ver woestingen aan. Ook het Neder landse Waddeneiland Schiermon nikoog werd door de stormvloed ge troffen. Rondom en in Hamburg was de nood het hoogst. Er waren 316 slachtof fers, tienduizenden daklozen, een scha de van naar schat ting 375 miljoen Mark, en het gebied raakte volkomen geïsoleerd. De luchtfoto hiernaast werd genomen aan Binnen het kader van de Europese Economische Gemeenschap de rand van Ham- werd op 14 januari een mijlpaal bereikt. Na niet minder dan 45 vergaderingen in Brussel kwam de ministerraad van de E.E.G. tot huisjes overeenstemming over een begin van een gemeenschappelijk land- ®vc£spc bouwbeleid. Hieruit bleek, dat met het streven naar integratie door de partners ernst werd gemaakt Dr. Adenauer zei zelfs, dat „het akkoord één van de belangrijkste gebeurtenissen in de geschiedenis van Europa in de laatste eeuwen was". De tweede etappe van de gemeenschappelijke markt was ingegaan. In de loop van de komen de maanden zouden tal van landen in Europa aandringen om mee te mogen doen. Het belangrijkste daarvan was Engeland, maar het lid worden van de E.E.G. van dit land, verliep uitermate stroef, en kwam* intussen nog niet tot stand. Cuba taboe Minder kans voor sen door het intus sen iets gevallen water waadden en de prent hieronder laat de evacuatie Meer en meer begon het Cuba van Fidel Castro zich het onge noegen van de grote nabuur, de V. S., op de hals te halen. Hoewel niemand op dat ogenblik zal heb ben vermoed, dat later in het jaar door dit eiland in de Caribische Zee de wereld bijna opnieuw in brand zou geraken, wees de maat regel van president Kennedy van 3 februari toch wel op een steeds groeiende verbetenheid van Ame rikaanse zijde. De HÉMMH bood op die dag al de V. 5. met Cuba. splinterpartijen Mr. K. H. J. Beernink, het Chr - Historische Tweede Kamerlid, dien de op 22 februari een motie in om „splinterpartijen" te weren. De be doeling daarvan was bij de ver kiezingen, lijsten, die minder dan één maal de kiesdeler behaalden, buiten aanmerking te laten. De Kamer accepteerde de motie-Beer- nink met 102 tegen 29 stemmen. Piloot Powers werd geruild' Francis Gary Po- I wers, de Amerikaan- I se piloot, die in 1960 met een U-2-vlieg- tuig boven de Sowjet unie was neergescho- ten en wegens spio- i nage door de Russen j tot tien jaar gevan genisstraf werd ver oordeeld, werd „ge- ruild" tegen de jy Sowj et-spion Rudolf Abel. die in de V.S. tot 30 jaar cel was gevonnist, wegens spionage-activi- teiten. Een commissie van zoek verklaarde, na Powe: lating in februari en na een gron dig onderzoek, dat de piloot geen verwijten konden worden gemaakt, Berlijn bleef brandpunt Berlijn bleef ook in dit jaar een voortdurend brandpunt. De door de Oostduitsers opgerichte bleef en werd versterkt. Er kwa men incidenten over en weer. En In half maart gingen Sowjetvliegtui- gen zover, dat zij poogden het ver keer in de luchtcorridors naar West-Berlijn te hinderen. Goloeb retour Alexej Goloeb, de Russische bio chemicus, die in oktober 1961 zijn echtgenote naar de Sowjetunie zag te- rugaan, ondanks het feit, dat hijzelf asyl in Nederland vroeg en waarbij op Schiphol een rel ontstond, ging op 27 maart uit eigen beweging naar Rusland terug. Hij vond. dat hij bij zijn werk in Delft toch niet die vrij heid genoot, welke hij had verwacht Stormen over Nederland In de eerste maanden van 'het jaar woedden ook over ons vader land de winterstormen weer. Glib berend op gladde wegen was de Nederlander het nieuwe jaar inge gaan en op 11 januari blies een storm o.m. een ooortoren van de NAM tussen IJsselmonde en Rid derkerk omver. Op 12 februari ont stond overal grote schade bij een vliegende storm en toen waren in ons land drie doden te betreuren. Twee honderd acht en negentig mijnwerkers verloren het leven bü een mijnramp in de kolenmijn Luisenthal ln het Saarlandse stadje Völkllngen op 7 februari. Diep in het ingewand der aarde (600 meter onder de oppervlakte) raakten de mensen in de instortende gangen bedolven. Dc redders (zie foto boven) die na uren zoeken uit de rampmijn naar het daglicht kwa men, konden niets anders tot de familieleden, die In drommen bul ten de poorten wachtten, zeggen, dan dat het laatste sprankje hoop was vervlogen. Er was geen redden Ook het probleem-Algerije zou in 1962 tot een oplossing worden gebracht door het verlenen van de onafhankelijkheid aan dit Noordafrikaanse gebied door Frankrijk. Begin februari was het zover nog niet. TOen verklaarde president De Gaulle in een radio- en tv-rede, dat hij positieve hoop had op een spoedige regeling van de Algerijnse kwestie. Maar drie dagen later betoogden duizenden Parij- zenaars tegen de terreur van de OAS, die zowel Algerije als Frankrijk teisterde Bij de botsingen met de politie vielen acht doden en honderden ge wonden. Frankrijk leefde op de rand van een bur geroorlog. En terwijl de terreurdaden van de OAS doorgin gen, bereikte de Franse regering een akkoord over het beëindigen van de oorlog in Algerije, met de voorlopige Algerijnse regering. Op 7 maart begonnen de slotonderhandelingen. De OAS probeerde verbe ten met nieuwe bomaanslagen en overvallen een door haar niet gewenst bestand af te wenden. De wapenstilstand begon op 19 maart om 12 uur. De OAS werd steeds driester. Op 23 maart kwam het 1 het geheime leger was. Vrees voor pokken In januari heerste de vrees, dat een pokken-epidemie zich over Europa zou gaan verspreiden. In Engeland eisten de pokken (ver moedelijk uit Pakistan overge bracht) zes doden en ook in Duits land werd de ziekte waargenomen. Achterberg overleden In Oud-Leusden overleed op 17 januari (56 jaar oud) de Neder landse dichter Gerrit Achterberg. Twee nieuwe oude vrienden Frankrijk en West-Duitsland zochten steeds meer toenadering. Reeds op 15 februari hadden presi dent De Gaulle en Bondskanselier Adenauer een ontmoeting in het Duitse Baden-Baden en daarbij zou het niet blijven, want de Franse president zou later in het jaar nog eens naar Duitsland gaan, om de nieuwe vriendschap tussen beide landen nog meer te bezegelen. Franse leger in Algiers, dat in handen en enkele dagen daarna drongen de Fransen het centrum van Oran (eveneens een OAS-veste) binnen. Het bestand was er, maar rust en vrede waren nog verre: daar van leggen de twee foto's biernaast wel getuigenis af. Natuurramp in Peru Op 11 januari werden negen dor pen aan de voet van de Huascaran- berg in Peru door een aardver schuiving van de aardbodem ver zwolgen. Hierbij werden ongeveer 3800 mensen gedood. OVER ONTWAPENING: De drie staatslieden hier boven, de heren Chroesj- tsjef, Maomillan en Ken nedy kwamen half februari tegenover elkaar te staan, toen de Russische leider op een ontwapeningscon ferentie aandrong, maar zowel Kennedy als Mac- millan lieten weten, dat zij daar alleen maar wat voor voelden, als er een kans was op een positief resul taat. Begin maart liet de Russische premier weten, dat hij akkoord ging niet het Brits-Amerikaanse voorstel om in Genève eerst de ontwapeningscon ferentie op ministerieel niveau te beginnen en dan mogelijk een topgesprek te houden. Frankrijk wilde helemaal niets van een gesprek we ten. President De Gaulle besloot niet mee te doen. Zo bepon zonder de Fran sen op 14 maart in Genève de conferentie van achttien landen. De Russen kwamen al op de tweede dag met voorstellen voor ontwape ning en dat deden ae Ame rikanen ook. zijn land de kembomproe- ven in de dampkring zou hervatten, als Rusland aan dergelijke experimenten niet snel een einde zou maken. De ontwapeningsconfe rentie werd een slepende zaak, die weer zonder enig resultaat bleef.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 14