Koning Edward zag wat in gesprek met Hitier Aantal luchtreizigers tot 123 miljoen opgelopen Nieuwe zetmethode in dagbladbedrijf Relay nu iets krachtiger Bemiddeling in conflict in de havens van VS Opnieuw gat in Berlijnse muur Nog geen installatie van nieuwe raad in Huissen Jjh eea 6uojhJU hij, Zonnevlekken en het weer 62 VRIJDAG 28 DECEMBER 196? ,T5W GEEN BENZINESTOP Het is niet juist, dat voor de onderdelen der parate troepen v< de maand december een benzinestop van kracht is. Dit heeft de minister van defensie, ir. S. H. Visser, meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het lid der Tweede Kamer J. H. Couzy (lib.). „Volledigheidshalve", zo zegt de minister, „moet worden vermeld dat de voor dit jaar aan het eerste legerkorps toegewezen hoeveelheid ben zine dreigde te worden overschreden door intensief oefenen. De bevel hebber der landstrijdkrachten heeft deze toewijzing toen met het geraam de tekort verhoogd, om de noodzakelijke opleidingen en oefeningen te laten voortgaan. De legerkorpscommandant heeft, om dit „meerverbruik" tot een minimum te beperken, enkele voor de maand december voorziene onderdeels-oefeningen afgelast. Hierdoor wordt de geoefendheid „niet noemenswaard" en de paraatheid „in genen dele" aangetast", aldus minis ter Visser. DAGLOONGRENS VERHOOGD De dagloongrens voor de sociale verzekeringswetten wordt met ingang van 1 januari verhoogd van 22 tot 24, aldus blijkt uit een in het Staatsblad geplaatste algemene maatregel van bestuur. Deze grens heeft betrekking op de zesdaagse werkweek. Voor de vijfdaagse werkweek wordt de dagloongrens 28,80. De dagloongrens is het maximumbedrag waarover de voor de afzonderlijke wetten geldende percentages voor premies en uitkeringen worden berekend. Deze wetten zijn ongevallen wetten, de werkloosheidswet, de interimwet invaliditeitsrentetrekkers en de ziektewet. INVALIDITEITSRENTETREKKERS De interimregeling beoogt, zoals gemeld, de uitkering aan degenen die tussen tachtig en honderd procent invalide zijn te brengen op 3.924 per jaar en voor degenen die van zesenzestig twee derde tot tachtig procent invalide zijn op 3.186. De hoogste invaliditeitsrente bedraagt tot nu toe 2.046, exclusief de huurcompensatie. De uitkeringen op grond van de interimwet zijn welvaartsvast. De kosten van de regeling, waar van ongeveer tachtigduizend Nederlanders zullen profiteren, worden op 260 miljoen geschat. Het rijk zal hiervan 75 miljoen voor zijn rekening nemen terwijl de rest door het bedrijfsleven bijeengebracht zal moeten worden. GEEN COMPENSATIE In het algemeen zal, behoudens voor door de bevelhebber der land strijdkrachten nader vast te stellen categorieën, geen compensatie ver leend kunnen worden wanneer onderdelen of bepaalde militairen diensten moeten verrichten op de voor hen bestemde dagen van bewegingsvrijheid. Volgens de huidige bepalingen wordt bewegingsvrijheid slechts verleend indien en voor zover de belangen van de dienst zulks toelaten. Dit zegt de minister van defensie ir. S. H. Visser in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid J. H. Couzy (lib.). Uit de desbetreffende bepalingen is volgens de bewindsman terecht af te leiden, dat niet de bewegingsvrijheid doch de dienst primair wordt gesteld. Overigens wordt er naar zijn zeggen uiteraard naar gestreefd de eenheden en militairen zoveel mogelijk gelijkelijk in de gunst van bewegingsvrijheid te doen delen. Wanneer dit in bepaalde gevallen niet mogelijk is, mag daaruit niet de conclusie worden getrokken, dat be paalde onderdelen of militairen by anderen achter gesteld worden. Meer mensen dan ooit tevoren hebben in 1962 een luchtreis ge maakt, zo vertelt aan het einde van dit jaar de I.C.A.O., de inter nationale organisatie der burger luchtvaart. Bovendien heeft de stijgende lijn in het luchtverkeer, die in 1961 een kleine knik naar het horizontale vertoonde, zijn voormalige stijging hervat. Het Vrijheidsbeeld torende hoog boven ae haven van New York. waar het deze week abnormaal stil i omdat de havenarbeiders in staking waren gegaan. De staking legde overigens het verkeer in Amerikaanse havens aan de Atlantische kust en in de Golf van Mexico lam. Drieduizend woorden per minuut Een nieuw systeem om dag bladkopij met grote snelheid te zetten is. gisteren aangekondigd door de Los Angeles Times en de Radio Corporation of America. De kern van het systeem bestaat uit een computer, die per minuut 3.000 woorden op een band zet en daarmede conventionele zetma- machines voedt. Volgens woordvoerders voor de Los Angeles Times die dit systeem op 1 december in gebruik genomen heeft, mag er een grote besparing aan geld, arbeidskracht en tijd van verwacht wor den. Z,j zeiden, dat elk dagbladbedrijf, dat 20 of meer regelzetmachines ge bruikt, ervan kan profiteren. Het systeem wekt aldus: De ver slaggevers schrijven hun verhalen op elektrische schrijfmachines met een pondsbandinstallatie. Nadat de verhalen hun definitieve vorm zijn gegoten ma- n ervaren typisten bandjes met cor recties en veranderingen. De computer produceert vervolgens een definitieve band, waarin de redac tionele wijzigingen verwerkt zijn. ter wijl de regels op de goede lengte ge bracht en de woorden aan het einde van de regels op de juiste manier afgekort worden. De band wordt vervolgens de zetmachines toegevoerd, die normale loden regels droeg 32 in 1959. Het groeide aan tot 35 in 1960. tot 37 in 1961 en dit jaar tot 40. Ook de gemiddelde snelheid, die overi gens nog ver beneden die van de super sonische toestellen bleef, steeg van 345 kilometer per uur in 1959 tot 360 in I960 en 395 in 1961. In het afgelopen jaar be droeg zij 415 kilometer. Opgemerkt dient te worden, dat bij al deze cijfers de luchtvaart van de Sow- jetunie en van Rood-China 'buiten be schouwing is gelaten, aangezien deze landen ,geen deel uitmaken van de I.C.A.O. Oostduitse vluchteling bleek een verrader De Westberlijnse politie heeft meege deeld, een 23-jarige Oostduitse vluchte ling gearresteerd te hebben, die ver dacht wordt van spionage voor de Oost duitse geheime dienst. Hij wordt er ook van verdacht de ligging van een ont snappingstunnel te hebben verraden, waaraan hij zelf had meegegraven. De verdachte had gezegd, in februari 1959 naar het westen „uitgeweken" te zijn. Hij had een betrekking gevonden in West-Berlijn. In juni van dit jaar was hij op weg naar West-Berlijn in Oost- de lucht hebben door-1 Duitsland aangehouden. Hij had erin toe jaar tot jaar terug. I gestemd als communistisch agent Het aantal passagiers, dat door de luchtvaartmaatschappijen van de 98 bij de I.C.A.O. aangesloten landen werd vervoerd bedroeg 123 miljoen (11 pro cent meer dan in 1961). De stijgingsper centages van 1961 luidden ten opzichte van 1960 respectievelijk 5 en 7 procent. Gemeten naar ton-kilometers nam het vrachtverkeer met niet minder dan 19' procent toe vergeleken bij 1961, de grootste stijging van de afgelopen tien jaar. De nieuwe, verlaagde vrachttarie ven zijn er het gevolg van. Andere I.C.A.O.-cijfers belichten het effect, dat het gebruik van steeds snellere vliegtui gen In de afgelopen drie jaar teweeg heeft gebracht: het totale aantal uren dat de toestellen van de luchtvaart maatschappijen gebracht loopt 1960 met 3 procent, vervolgens met 7 procent en dit jaar nog eens met 1 procent, hoewel telkens meer passa giers werden vervoerd u/er langere ge middelde afstanden en hoewel het aan tal afgelegde kilometers dit jaar 5 pro cent hoger is dan in 1961. Het gemiddel de aantal passagiers per vliegtuig be- Syrië en de Sowjetunie hebben een luchtvaartakkoord gesloten, dat o.a. voorziet in de instelling van een recht streekse luchtverbinding tussen Moskou Damascus. Er zijn donderdag aanwijzin gen van de communicatiesatel liet Relay gekomen, dat haar bat terijen meer kracht krijgen. Niettemin wordt het nog steeds sterk betwijfeld of de satelliet ooit in staat zal zijn radio-, telegraaf- en tv-signalen over te brengen tussen de Verenigde Staten en Europa. De Relay, die op 13 december gelan ceerd werd. heeft het grootste moment Uit zijn loopbaan al gemist. De satelliet zou een kerst-tv-programma van een' half uur uitgezonden hebben, waarvoor de Verenigde Staten en acht Europese landen met elkaar verbonden hadden zullen worden. Duitse documenten onthullen: Engeland, die slechts de eerste maanden van het jaar 1936 over het Britse imperium geregeerd heeft, blijkt ten tijde van zijn ko ningschap zeer veel sympathie i gekoesterd te hebben voor het nazi-Duitsland van Adolf Hitler. De afgezant van de Führer, de Duitse hertog van Coburg, wist te vertellen, dat de koning zelfs be reid was met Hitier te gaan praten over een Brits-Duits bondgenoot schap, ongeacht de opvattingen van de toenmalige Britse premier Baldwin. Deze onthullingen staan te lezen in een vandaag gepubliceerd rapport dat een onderdeel vormt van in be slag genomen Duitse documenten, die van tijd tot tijd openbaar worden ge maakt. De laatste documenten slaan op ide periode van april 1936 tot maart 1937. Zij werden gelijktijdig gepubli ceerd in Frankrijk en de Verenigde Staten. „Wie is hier koning, Baldwin of ik? Ik wil zelf met Hitier praten, en wel hier of in Duitsland, zeg hem dat maar", zo luidde de reactie van koning Edward (de huidige hertog van Windsor) op de vraag van Hitiers afgezant of de betrek kingen met Duitsland in de toekomst niet te verbeteren zouden zijn. „Noodzaak" In het rapport dat de hertog burg aan Hitler deed toekomen vermeld- dwingende noodzaak" vond en een „lei dend beginsel voor de Blitse buitenland se politiek". Verder schreef de hertog nog: „U begrijpt wel uit mijn rappor ten dat koning Edward, in het algemeen, warme sympathie voor Duitsland ge voelt. Ik ben er bij mijn dikwijls lang- Mening premier Baldwin van geen belang durige gesprekken met hem van over tuigd geraakt dat deze sympathie diep geworteld is en sterk genoeg om de te gengestelde invloed waaraan zij niet zel den wordt blootgesteld te weerstaan..." (In Duitse diplomatieke kringen heerste zelfs de opvatting dat ook de Britse ko ninklijke familie niet afwijzend stond te genover een betere verhouding met Duitsland). Tot een Brits-Duitse vriendschap ls het echter in die jaren nooit gekomen. Na dat op 20 januari 1936 koning George V plotseling was overleden, kwam Edward op de troon. Zijn. liefdesverhouding met de tegenwoordige hertogin van Windsor, toen mevrouw Wallis Simpson, stelde gevolg dat hij reeds In de zomer datzelfde jaar moest abdiceren. In het memorandum wordt ook nog gezegd dat de contacten van de afgezant van Hitier met Engeland teruggingen tot zijn studententijd, die hij in Eton doorbracht. Onder zijn schoolvrienden bevond zich toen onder meer Anthony Eden, die in 1936 minister van buiten landse zaken was. De hertog van Coburg heeft veel gesprekken met Eden gevoerd over de Brits-Duitse verhoudingen. Een andere schoolkameraad van hem was admiraal Guy Royle. Deze slaakte •tegenover Hitiers vriend de kreet: „Onze vloten en uw leger beheersen de we reld". Ook schrijft hij dat de opvolger Baldwin als premier van Engeland, Ne ville Chamberlain, eveneens vriendschap De Amerikaanse minister van i arbeid, Willard Wirtz, heeft he lsloten persoonlijk tussenbeide te komen om te trachten een einde te maken aan de vijf dagen gele- j den begonnen staking van de ha venarbeiders langs de Atlanti- sche kust en de Golf van Mexico. Daartoe heeft hij voor vanochtend ver tegenwoordigers van de werkgevers en voor zaterdagochtend afgevaardigden van de werknemers uitgenodigd besprekingen teneinde te komen tot hervatting van het rechtstreeks overleg tussen de twee partijen. Zoals gemeld gaat het conflict c verkleining van de werkploegen tot 17 man. welke de wer' sen, maar die volgens de i werkloosheid zal leiden. Havenarbeiders die donderdag danks het stakingsparool te Galveston een bananenboot losten, werden bescho ten. Een van hen kreeg een schotwond aan de voet. De man, aie tot donderdag werkloos was. verklaarde niet van plan te zijn weer aan het werk te gaan. Hij maakte geen deel uit van een plan-»-» - lijke groep bananenlossers, die zich niet I op, die hun wapens richtten op de aan de staking van de International pen van de Westberlijnse politie. Longshoremen's Association stoort. Vandaag wordt weer een bananenboot Galveston verwacht. de Ook de betrekkingen met Rusland wor den in het memorandum onder de loupe genomen. Uit het rapport blijkt dat on danks de vijandigheid die tussen de bei de landen bestond, de Duitse minister van economische zaken, Hjalmar Schacht, tegen het einde van 1935 aan Rusland een tienjarenlening van vijf honderd miljoen mark heeft aangebo den. Hij deed dit met het doel de de- viezenpositie van Duitsland te verbete ren. terwijl hij ook prijs stelde op de grondstoffen die Rusland kon leveren. Verder probeerden de Russen hun eco nomische onderhandelingen met de Duit sers te gebruiken bij hun politieke pro paganda. Formeel stelden zij de sluiting van een non-agressiepact voor. Drie jaar later tekende de Duitse minister van buitenlandse zaken, Von Ribbentrop, een dergelijk akkoord samen met zijn Rus sische collega Molotof. Hiermee kreeg Hifler de kans zijn aanval alleen op het westen te richten. Tenslotte blijkt uit het vandaag gepu bliceerde rapport dat de onderhandelin- O Op de weg HalleLichtenvoorde gen van von Ribbentrop met de Britse is mevrouw G. Roenhorst met haar regering over een vlootverdrag met En- fiets gegrepen door een personenauto, geland ertoe hebben geleid dat er geen Haar driejarig dochtertje dat bij haar Europees veiligheidsstelsel kon worden achterop zat, is daarbij om het leven gevormd, dat ook het Derde Rijk zou gekomen. De moeder werd zwaar ge- hebben omvat. Iwond. De RCA 301 computer, die de kern in het systeem vormt, produceert de banden zo snel, dat een band met een kolom van 52.5 cm lengte in 17 secon den gereed is. Verwacht wordt, dat de tijdbesparing als gevolg van dit nieuwe systeem minstens 40 procent zal bedra gen. nieuwe systeem kan via de R.C A. aan andere dagbladbedrijven gele verd worden, omdat de Los Angeles Times er geen financieel belang bij heeft. Van de zijde van dit blad werd de verwachting uitgesproken dat deze com puter in de dagbladbureaus van morgen 1 nuttig stuk gereedschap zal als de schrijfmachines en de drukpersen van thans. De installatiekosten bedragen 3.500 dollar per maand aan huur voor de com puter plus 1.500 dollar voor elke elek trische schrijfmachine. De Los Angeles Times zal uiteindelijk 100 elektrische schrijfmachines nodig hebben maar kleinere dagbladen zullen met 10 tot 12 kunnen volstaan. Vanmorgen vroeg is door een explosie een groot gat in de Ber lijnse muur ontstaan. De explo sie deed zich voor op circa 750 meter van Checkpoint Charly aan de Friedrichstrasse. ongeveer Het gat was ongeveer twee meter breed. Aan de Westberlijnse zijde van de muur gingen 600 ruiten in scherven. Per soonlijke ongevallen deden zich niet voor. De daders zijn onbekend gebleven. Na de explosie, die kilometers ver in de omtrek te horen was, stelden zich de oostzijde van het gat zes Vopo's De Franse Nationale Vergadering heeft een wetsontwerp goedgekeurd tot ratificatie van de internationale con ventie van samenwerking voor de vei ligheid van de luchtvaart, de zöge- weg zijn gegaan." Ook zouden volgens de hertog van Coburg twee broers vai Edward, de hertog van York (latei koning George VI) en de hertog vai Kent die beiden reeds zijn overleden van plan zijn geweest een bezoek Duitsland te brengen. Advertentie VELASQUES HANDHAAFT PRIJZEN EN KWALITEIT Er zijn opnieuw moeilijkheden ontstaan rond de nieuwe gemeen teraad van het Betuwse plaatsje Huissen, die op 14 november bij herstemming werd gekozen en die op 18 december door de oude raad is toegelaten. Een der leden van de raad, die niet terugkeert (de heer J. G. Timmermans) heeft een bezwaarschrift ingediend bij Gedeputeerde Staten van Gelderland te- 3en het raadsbesluit tot toelating van e nieuw gekozenen, omdat volgens hem tot heden geen enkele opheldering is ver kregen inzake de gepleegde onregelma tigheden bij de eerste op 30 mei gehou den verkiezingen, waarbij ook raadsle den betrokken zouden zijn geweest. Van deze onregelmatigheden was onder meer iprake in het Koninklijk Besluit van 31 lugustus op grond waarvan de gekoze- ien niet konden worden toegelaten en :en nieuwe verkiezing moest worden ge houden. Requestrant brengt in zijn be roepschrift verder de onzekere situatie sprake vanwege het nog niet bekend van de gerechtelijke uitspraak en eventueel te nemen maatregelen tegen hen die bij de malversaties betrokken zijn geweest. Rekening houdende met de mogelijkheid dat een en ander opnieuw moeilijkheden voor de raad met zich mee zou kunnen brengen, maakt re questrant ernstig bezwaar tegen toela- de nieuw gekozenen. Het in- dit beroep heeft tot gevolg, stellen dat de installatie!I teraad en de benoeming van de beide wethouders, die op 2 januari zouden ge schieden, geen doorgang kunnen vinden. Hangende de beslissing van G.S. (voor 11 januari) moet de oude raad, die in september 1958 zijn entrée maakte, voor lopig nog aan blijven. Opnieuw duizend verwanten van Cubanen terug Waarschijnlijk zullen binnenkort riïg duizend andere familieleden van Cu baanse gevangenen naar de Verenigde Staten kunnen reizen. Dit heeft me vrouw Berta Barreto de los Heros, die lid is van het Cubaanse comité voor de herenigingen van de gezinnen van Cu banen die hebben deelgenomen aan de mislukte invasie vorig jaar, medege deeld nadat gisteren duizend verwanten in Miami waren aangekomen. Mevrouw Heros heeft deelgenomen aan de onder handelingen die tot de vrijlating van de gevangenen leidden. Zoals bekend ge schiedde dit in ruil voor medicijnen en voedingsmiddelen ter waarde van ruim tweehonderd miljoen gulden. Wij hopen binnen twee of drie weken nog een schip naar Cuba te kunnen zen den. om nog duizend mensen op te ha len", zo zei mevrouw Heros. de nieuwe gemeen- Ihefschroefvliegtuig i het stadion de 1.113 vrijgelaten Cubaanse gevangenen voor hem zullen defileren. Dit werd bekendgemaakt, na dat de president een onderhoud had ge- Advertentie) NIVEA beschermt I Majoor Homer Berry uit Little Rock, die be weert dat hij ervoor ge zorgd heeft dat het op Kerstfeest in het midden van de Amerikaanse staat Arkansas sneeuw de, (iets dat in 36 jaar niet is gebeurd), heeft van de automobielclub van Arkansas een reke ning van ruim dertien honderd gulden ontvan gen. De club zegt dat door zeven centimeter sneeuw voor dit bedrag aan schade is veroor zaakt. I Koningin Louise van Zweden zal voortaan thee-partijen geven in plaats van de ontvang sten die uit 1772, ten tij de van koning Gustaaf III, dateren. Tot nu toe konden alle dames van adel en echtgenoten en dochters van officieren, na indiening van een formeel verzoek, ten ho ve worden voorgesteld. Voortaan zal de konin gin blijkbaar een meer persoonlijke keuze ma ken van degenen die zij aan zich voorgesteld wil zien. I Boer Vincent Bazzo uit Brisbane (Australië) heeft de plaatselijke tandartsen voor een raadsel gesteld: op 92- jarige leeftijd heeft hij voor de derde keer tan den gekregen. De zes nieuwe tanden kwamen hem heel goed van pas daar hij nu beter kan eten en ook weer in staat is zijn pijp in de mond vast te klemmen. Op tachtigjarige leeftijd was de boer zijn tanden kwijtgeraakt. Volgens de tandartsen zijn de nieu we tandeh van Bazzo een gril van de natuur. Het carillon in dc klok- ketoren van het Rijks museum in Amsterdam zal binnenkort zijn tonen weer over Amsterdam la ten weerklinken. Het was tijdelijk uitgescha keld wegens werkzaam heden aan het dak van het museum. Nu deze zijn voltooid heeft men van de gelegenheid ge bruik gemaakt ook het klokkenspel te herzien. I De Russische regering heeft bekendgemaakt dat de electrificatie van de belangrijkste noord-zuid spoorlijn in de Sowjet unie is voltooid. Deze 2.400 kilometer lange spoorweg loopt van Le ningrad tot Leninakan aan de Turkse grens, via Jemenitische republiek krij gt Russische hulp jetunie getekend. Op grond van een dezer overeenkom sten zullen de Russen landbouwdeskundi gen. geologen en specialisten op het ge- Moskou, Rostow cn Tif- lis. I De eigenaar van een grote boerderij bij de oude Zweedse stad Vad- stena behoeft maar een pijp in de grond te ste ken, het andere einde, - - aan een gasbrander te d'enst®n op te bouw verbinden en er een brandende lucifer bij te' Adve houden om zoveel warm- te te krijgen als hij heb ben wil. Dertig jaar ge leden had hij een put la ten graven maar daar kreeg hij geen goed wa ter uit. Wel kwam er sindsdien almaar gas naar boven borrelen, hetgeen hem op het idee bracht het gas te „ex ploiteren". Het gas komt nu met een hoeveelheid van 270 liter per minuut naar boven, voldoende om 6.000 mensen van warmte te bouwprojecten zenden. De tweede overeenkomst voorziet in het zenden van deksundigen voor de op richting van een technisch bureau voor de bestudering van projecten voor fa brieken voor de onlangs opgerichte Je menitische bank voor wederopbouw en ontwikkeling en voor een plan om radio- 1089 Kan men tn het algemeen niet erg geestdriftig zijn over de po gingen van sommige mensen om allerlei gebeurlijkheden in de men selijke samenleving toe te schrij ven aan het periodiek optreden van zonnevlekken, we moeten toch niet denken dat dlc merkwaardige ver schijnselen op het zonne-oppervlak de menselijke omgeving onberoerd laten. U weet, dat het optreden van het noorderlicht voor een belangrijk deel samenhangt met de zonnevlek ken, omdat nlt de zonnekraters een stroom van electroncn en protonen naar ons wordt afgeschoten en on ze atmosfeer wordt blootgesteld aan •en bijzondere stra ling die in het bij zonder werkzaam is in de hogere lucht lagen. Niet alleen het veelvuldiger op treden van de noor derlicht -verschijn celen zijn hiervan het gevolg, doch tevens bepaalde af wijkingen van het magnetische veld van dc aarde en de aan allen wel bekende magnetische stormen. Maar hierdoor is de invloed van de zonnevlekken toch nog onvolkomen geschetst, want Bauer heeft in 1924 aangetoond dat ook de potentiaal verschillen in onze atmosfeer toene men bij het optreden van grotere aantallen zonnevlekken. En deze po tentiaalverschillen hebben weer In vloed op de meteorologische omstan digheden. Het zal u wellicht dan ook niet verbazen te vernemen dat door verscheidene onderzoekers een duide lijke samenhang is geconstateerd tussen het weer en perioden van ver hoogde zonnevlekken-activftiet. Clev- ton heeft de gegevens onderzocht aan gaande de sneeuwval op het Blue Hill Observatory te Milton en con stateerde tijdens zonnevlekkenmaxl- ma 40 pet. meet sneeuwval dan tij- TOCH IS HET ZO! dens de minima. Ook de frequentie van ijsbergen in de poolgebieden heeft hij aan een onderzoek onder worpen en hij nam waar dat tijdens de maxima twee a driemaal zo veel ijsbergen werden aangetroffen als tijdens de perloden van vermin derde zonne-activitclt. Dr. C. Braak, eertijds directeur van de afdeling Klimatologie van het K.N.M.I. In De Bilt, constateerde een sterke vermindering van de regen val twee jaar vóór het optreden van een zonnevlckkenminlmum, terwijl één jaar vóór het maximale aantal zonnevlekken juist een vergrote re genval werd waar genomen. Dat wil echter niet zeggen dat met enige ze kerheid voorspellin gen op lange termijn aangaande de te verwachten regen kunnen worden ge daan, want deze waarnemingen ble ken op tc gaan voor 6 van de 7 perio den van 11 jaar. Een ijzeren wet is het dus niet, maar anderzijds is er toch een zekere correlatie, een bepaald verband, tussen beide verschijnselen. Iets soortgelijks werd ook waarge nomen bij het geweldige Victoria Meer In Afrika, waar ln de periode van 1899 tot 1921 de waterstanden het hoogste waren tijdens perioden van veel zonnevlekken, doch na het laatst genoemde jaar is de correlatie verloren gegaan. Door welke oorza ken dit is geschied, is uiteraard niet bekend. Ook op het verband tussen de tem peratuur. stormen, aardbevingen en het optreden van zonnevlekken, Is door verschillende onderzoekers ge wezen, maar laten we liever eens een blik slaan op de biologische we reld. Daarover een volgende keer! (Nadruk verboden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9