Op besneeuwde en gladde wegen: gebruik uw rem zo min mogelijk Rijk steunt gezin van gestorven soldaat Geen ramp met geisers bij deskundig gebruik Zeventien toekenningen Y isser-Neerlandiaprijs RYNBENDE'S 't VRUDAG 28 DECEMBER 1962 (Van onze verkeersredacteur) De eerste sneeuwperiode van het seizoen heeft op het verkeer onmiddellijk een stempel gedrukt. De onderkenning hiervan blijkt voor vele wegge bruikers overigens wel las tig te zijn. Slachtoffers in de vorm van doden en ge wonden zijn er het bewijs van. evenals honderden ge vallen van blikschade, die alleen als ze in file worden gezet, zouden opvallen Dat auto's, die op een met sneeuw bedekt of glad wegdek rijden, projectielen kunnen zijn, wordt door nog te weinigen beseft. Dat het tempo van sa menspel tussen de verschil lende categorieën van ver keersdeelnemers bij een weertype als het huidige aanzienlijk lager ligt dan bij van gladheid gevrij waarde wegen en straten schijnen hele volksstam men slechts door schade en schande te kunnen leren. Daarom hieronder enkele tips. Tips wel te verstaan voor alle weggebruikers, ook dus voor de voetganger 3. Doubleren, en de fietser. Laten we bij de automo bilist beginnen. Hij is per slot van rekening degene, die de grootste schade kan aanrichten, al zou het al leen maar zijn, omdat hij een zwaar voertuig berijdt, dat door zijn massa 't moei lijkst tot stilstand kan worden gebracht. 1. Bij sneeuw en gladheid moet er in aanzienlijke mate vaart worden ver minderd. 2. Bij het oversteken van voorrangswegen en bij het afslaan naar andere straten ook dus waa rnaar de juist te passeren 4. Tracht zo te manoeu vreren (met de versnel ling zowel als met het stuur) dat men zo min mogelijk het rempedaal aanraakt. 5. Gebruik een zo hoog mogelijke versnelling (minder weerstanden op het voortbewegingsme- paniek, maar probeer geschieden, zelfs als het ze- ar links of naar rechts brapad wordt gebruikt. Het is beter wat langer te wach ten dan door een onbe stuurbaar geworden voer tuig te worden geraakt! te sturen. Meestal (ze ker als men op 'n rijks weg met meerdere rij stroken en misschien nog wel een parkeer- strook rijdt) is er nog B. Bij val het gat, zijn wagen zonder schrammen tot stilstand kan brengen neer andere weggebrui kers voorrang moeten verlenen! dient dub bel te worden opgelet, daar men er rekening mee moet houden dat niet alleen het eigen voertuig, maar ook dat van anderen niet tijdig kan stoppen. laat staan tripleren, is op be sneeuwde wegen een nogal wat risico dragen de handeling. Glijdt men opzij, dan vangt niet de open iveg deze vreemde beweging op. chanisme) en denk er aan dat men ook bij het terugschakelen kan gaan glijden. Raakt men in een slip, blokkeer dan nooit de wielen door bruusk op het rempedaal te gaan staan. Ontkoppel (met ontkoppelingspedaal geef tegenstuur en rem eventueel uitsluitend in cadans (op en neer be wegen van voet op pe daal). Lijkt een botsing met een voorligger onver mijdelijk, raak dan niet 8. Let bijzonderlijk tweewielers, die, al naar gelang de dikte van het pak sneeuw, dat er ligt, naar het midden van de rijbaan worden „gezo gen", doch daar beslist nog wel kunnen vallen. De voetganger dient op het volgende acht te slaan: A. Het rijverkeer (de bo venstaande punten hebben dit wel bewezen) kan bij gladde wegen veel minder snel tot stilstand komen dan bij droge wegen. Het over steken moet dan ook met nóg meer voorzichtigheid zebrapad door het nade rend rijverkeer niet of nauwelijks te zien. Combi neer deze wetenschap dus met het onder 1 genoemde. C. Gladheid vermindert het tempo van oversteken. Wat bij droge wegen dus net ivel kan. kan bij gladde wegen net niet. Wat de berijder van een tweewieler betreft ten slotte, ook voor hem geldt dat hij aan een groot slip gevaar onderhevig is. Hier bij komt nog dat hij. in tegenstelling met de door de carosserie beschermde op automobilist, onmiddellijk tar en gemeen op het harde wegdek kan vallen. Tram rails dienen onder alle om standigheden te worden vermeden. Het passeren van andere tweewielers moet met de grootste voor zichtigheid geschieden. Het zich voortbewegen dicht bij de as van de rijbaan mag door het betere wegdek (pekelinwerking en weg rijden van sneeuw en mod der naar d« kanten) aan trekkelijk lijken, het snel verkeer maakt er een ge vaarvolle handeling van. Schatik-vvaag 328 In deze stelling lijkt goede raad duur voor de zwartspeler. Immers, wit dreigt met de koning op g6 resp. '6 te komen, waarna mat of promo tie op f8 een voldongen feit lijkt. Toch kan zwart aan zet met een on verwachte wending de partij remise maken. Het is een fragment van een partij A. W. HammingF. L. Wac- kers, in 1940 te Amsterdam gespeeld. Bam-vraag 328 De stand in het probleem van W Lente te Koudekerke was als volg Zwart: 4, 10, 13. 21. 22. 24. 27. f 32. 35. Wit: 15. 20, 29. 34, 39 42 f' 47 48. Wit wint in de volgende zette i 42-37 24x44; 37-31, 27x36; 43-39, 44x 34-30, 35x24; 20x9. 4x13; 15x4, 3( L zie var; 4x16. 41x46; 16-32, 28x 47-41. 37-42 48x37. Variant: Indien zwart 13-19 speel^ dan speelt wit 4-10, 19-23!!; 48-43 en wit wint eenvoudig. Hek we rk-pu zzel 1 2 V I4 1 I5 1 I6 1 I7 1 Hor. 4. gunstig gezind, 5. rund (meerv). 6. onklaar, drabbig. 7. bluf fer. Vert. 1. verandering, 2 liniëren, 3. betogen. Oplossing vorige puzzel Horz. 1. Geldrop-ra. 2. Eros-es-een, 3. marsepein. 4. ergo-ter-na. 5. ren- Malden. 6. toe-Ta-oord, 7. art-IJlst- ed. 8. aard-dl-opa, 9. isis-motet. Vert.: 1. Gemert-aai, 2. era-re-o.r.- as. 3. lorgnet-r.i., 4 ds-somtijds, 5. reet-aal-dm, 6. Ospel-Oslo, 7. peer-do- tot. 8. rein-ere-p.e., 9. Anna-n.d.-dat, Antilliaanse delegatie naar Nederland Begin januari zal een delegatie van de Nederlandse Antillen, bestaande uit de heren J. G. Blikslager, drs. H. Moer man, F. C. J. Nuyten en J. Eikelenboom. naar Nederland en Brussel vertrekken voor besprekingen over de welvaarts plannen van het land en de eilanden en de financiële steun uit het ontwikke lingsfonds van de EuromarkL Staatssecretaris: optreden commandant was wel verantwoord De staatssecretaris van defensie, de heer M. R. H. Calmeyer, heeft het Kamerlid M. Bakker (comm.) desge vraagd een uitvoerig overzicht ge geven van de feiten, die als moge lijke aanleiding kunnen worden be schouwd tot de zelfmoord van de dienstplichtige soldaat C. W. Sch. uit Utrecht op 28 november in de Tapijnkazerne in Maastricht. Daar echter het onderzoek van de (bur- ger)medicus in deze zaak nog niet is afgesloten blijft de beantwoor ding van de vragen van het Kamer lid ten aanzien van bepaalde aspec ten nog onvolledig. De staatssecretaris deelt mede. dat hij onverplicht ongeacht de conclusies van het nadere onderzoek wil over gaan tot een financiële uitkering aan de weduwe en wees van Sch. Verder is hü bereid te zorgen voor vergoeding van bijzondere onkosten, die voor Sch 's we duwe voortvloeien uit het tragisch ver lies van haar echtgenoot Verder zegt de staatssecretaris, dal zijns inziens het optreden van de be trokken compagniescommandant verant woord is geweest „op grond van de fei ten en omstandigheden, zoals die aan de ze bekend waren." In hoeverre echtei het medisch advies van de psychiatri sche afdeling van hot Centraal militaii hospitaal, op basis waarvan de comman dant heeft gereageerd, verantwoord is gegeven, zal eerst na het medisch on derzoek kunnen worden vastgesteld. De heer Calmeyer verklaart ook niet voornemens te ztfii terug te keren toi de voor 1958 bestaande regeling, waarbij een arrestant in de cel niet mocht be schikken over schoenveters, das, broek riem e.d., enerzijds omdat hü dat niet in overeenstemming acht met de mense lijke waardigheid, anderzijds omdat hij meent, dat hiermee geen afdoende ga rantie tegen zelfmoordpogingen wordt Sch. is enkele malen zonder toestem ming afwezig geweest. In deze gevallen is de compagniescommandant tegemoetko mend opgetreden. Zelfs heeft hij ge tracht overplaatsing van Sch. naai Utrecht (waar zijn moeder woont, voot wiens gezondheid Sch.'s aanwezigheid gewenst leek) te bevorderen, zulks mede op grond van een verzoek van een Utrechtse zenuwarts. De psychiatrische afdeling van het militaire hospitaal meende overigens, dat er van normale onwettige afwezigheid sprake was ge weest al adviseerde ook zij tot plaat sing in Utrecht of omgeving. Toen Sch zijn commandant echter had gezegd, dal er eigenlijk thuis niets aan de hand was en ziüh heftig tegen deze had uit- gelaiten, had deze hem met zes dagen strenig arrest gestraft en opgemerkt, dat het nu nog de vraag zou zijn of Scb in Utrecht zou worden geplaatst. Geen schenkingsrecht voor „Wij Komen" tot vijf mille Het is de laatste tijd nogal eens voor gekomen dat het nationaal hulpfonds ..Wij Komen" te Naarden van weldoe ners gelden ontving met de bedoeling deze aan te wenden als reisgeld voor emigranten ouders, die onbemiddeld zijn Deze weldoeners moesten dan schen kingsrecht betalen. Het bestuur van „Wij Komen" heeft nu van het ministerie van financiën het bericht gekregen dat de stichting wordt gerangschikt onder die instellingen van algmeen maatschappelijk belang, waarvoor geen schenkingsrecht betaald hoeft te worden en legaten, die het bedrag van 5000 niet te boven gaan Geisers voor huishoudelijk gebruik i 1 gaskraan afsluiten, dit voorkomt, dal staan vrijwel altijd in de keuken- V daar. dat ongelukken met geisers, zo als het drama dat in Waalwijk tijdens de kerstdagen zes mensenlevens eiste in ons land zeer zelden voorkomen. Volgens het Gasinstituut in Den Haag staan de geisers meestal in goed ge ventileerde keukens. De ramp ln Waal- WO* ontstond, doordat in de geheel ah ömdaT de geiser gaat branden: 2 hoofdleiding water afsluiten: 3 tapkranen koud en warm openzet ten. In Waalwijk werd de hoofdkraan van de waterleiding niet afgesloten Men had kennelijk gedacht te kunnen volstaan met het aftappen van de koudwaterlei- ding via een aftapkraantje in het toilet gesloten keuken de gasvlammen geiser door gebrek aan zuurstof op den r WokkrLn Wenken voor het hulp verlenen aan ijsslachtoffers Het bestuur van de Koninklijke Ne derlandse bond tot het redden van drenkelingen is geschrokken door het grote aantal dodelijke ongelukken bij het beoefenen van de ijssport en heeft daarom wenken opgesteld om ijsonge- •allen zoveel mogelijk te voorkomen- De bond raadt aan bij ijstochten steeds een stevige lijn van 10 a 15 meter mee te nemen, aan beide einden voorzien van een flinke lus. De lijn kan gemakkelijk worden meegenomen, gewikkeld om het lichaam of over de schouder hangend, of gebonden op een reddingsklos. Ook voor politic- personeel en baanverzorgers acht de bond deze attributen onmisbaar. Groepjes schaatsenrijders moeten steeds een stevige stok meenemen. Indien iemand door het ijs is ge zakt, moeten twee mensen de lijn aan de uitc'.ndcn vasthouden en het mid- van do lijn binnen het bereik van de drenkeling brengen. Wil men een drenkeling naderen, dan moet men een lijnverbinding hebben met een man aan de wal of aan een vast punt. Met klem raadt de bond aan de dren keling nooit lopend op het ijs te nade- ren, maar liggend over het ijs schui- vend. Daarbij dienen de armen en j benen zoveel mogelijk gespreid to zijn om de druk op het ijs te vermin- deren. Gebruik van een plank, een vaarboom, een omgekeerde tafel, dus alles wat het dragende vlak kan ver- groten, Is zeer aan te bevelen. Het bu reau van de bond, gevestigd aan de Koninginneweg 83 in Haarlem (tele- foon 15698, bij geen gehoor 54572) is bereid deze wenken nader toe te lich- ten- Anti-Ned erl andse pamfletten te Hollandia Na rustige kerstdagen met plastic- kerstbomen uit New York voor inter nationale leden van het personeel der 1 Verenigde Naties zijn gisternacht te Hollandia weer pamfletten aangeplakt waarin het vertrek van alle Nederlan ders vóór 31 december wordt geëist. Op 31 december zal in plaats van de Nederlandse de Indonesische vlag wor den gehesen naast die van de V.N. De Nederlandse vlag wordt 's morgens half twaalf gestreken en de Indonesische om half een gehesen in tegenwoordigheid van drie Indonesische generaals Zaterdagmorgen zal de commandant van de tweede Indonesische brigade. Roekman, te Hollandia aankomen en zondag de chef-staf van de Indonesische landmacht, generaal-majoor Achmad Jani. en de commandant van het com mando Mandala (belast met de „bevrij ding van West-Irian'), brigade-generaal Soeharto. Voor assistenten in apotheek meer salaris (Van onze soc.econ. redactie» Nog juist ln dit jaar heeft het College van Rijksbemiddelaars zijn goedkeuring gehecht aan verhoging van de salarissen voor de apothekers-assistenten. De salarissen gaan nu variëren van 260 tot f 500 per maand. Het topsala ris wordt bereikt na negen dienstjaren De verhoging heeft een terugwerkende kracht tot 1 april van dit jaar. Deze overeenkomst over de salarissen heeft een geldigheidsduur tot 1 april 1963 Radio-keuze op Commentaar Oudejaarsavond Oud-Hollandse leut Op Oudejaarsavond zullen de radio- IJoezeer de acteur Peter van der Lin- f "SE en vrolijke programma's. De NCR\ oud_Nederlaudse blijspel van Michiel houdt haar uitzending vrijwel de gehele de Simeii „De gecroonde leersse", heb- avond aan de enntif lort. d» AVRO tm de lelevUlekillcer, gtoenvmi Ier- dege kunnen zien. Alleen al door zijn maakt er gezelligheid van. mimisch stcrk-gekleurd verhaal van het Over beide zenders worden in de voor- bezoek aan de dokter toonde h\j een avond kerkdiensten uitgezonden: de meesterlijk stukje toneelkunst. NCRV verzorgt tussen 7 en 8 uur de Zijn schitterende uitbeelding van de aansluiting met de Zuiderkerk in Aals- arme, maar slimme knecht die rijk- meerwaar ds. M. Heymans. herv. pre- wordt beloond, droeg niet weinig bij tot dikant, voorgaat Het kerkkoor zal zin- het succes van de opvoering. Het gehele gen en de preek heeft tot onderwerp: stuk. door de Nit „Loof den Here, mijne ziel e f J" niet één van Zijn weldaden". Op hetzelfde uur zendt de VPRO c Hilversum II een dienst uit. die gehou den wordt in de Doopsgezinde kerk Zaandam Hier is ds. H. Wethmar vo< ganger cn Klaas Romkes bespeelt het Coniedie gespeeld, geet maakte de grandioze indruk van een levend geworden schilderij van Jan Steen, met alle charme, zwier en oubol ligheid, alle bruisende levenslust en on deugendheid, ondeugend, maar onschul_ 3 dig vermaak, ons daarop voorgetoverd. Het verhaal zelf, dat doet herinneren in sprookjes van arme schoenlappers gemoedelijke vorsten, compleet Bij de NCRV kunt u daarna tot 9.15 het vervullen van hartewensen. had niet uur luisteren naar ernstige muziek, w.o. veel om het lijf: van de oud-Hollandse koraalzang. Een uur lang is er dan teksten ln verzen gingen soms woorden een door de NCRV-verslaggevers sa- verloren, maar dat deed allemaal minder mengesteld Jaaroverzicht dat hoogte- en terzake, dieptepunten in herinnering brengt cn Het ging om de lach en om het spel. vervolgens tot 11 uur lichte muziek Na En dat er bij deze sprankelende fraai half 12 een studio-uit- uitgedoste voorstelling duchtig gelachen voering van het „Vater Unser" van Re- ger. gevolgd door de Nieuwjaarstoe spraak door mr. A. B. Roosjen, voor zitter van de NCRV. Om 11.58 uur wordt psalm 90 gele zen en dan luidt de Laurenstoren in Rotterdam het nieuwe Jaar in. Tot half 1 zendt de NCRV nog triomfmuziek uit en dan is de beurt aan de KRO, die tol 2 uur een gevarieerd platenprogramma laat horen. lijdt geen twijfel. Nieuwe KRO-gids op komst Nieuwjaarsartikel dat mr. H. W. van Doorn schrijft in hef pro grammablad van zijn omroepverem- De AVRO vult van 9 uur af de avond de KRO wordt aangekondigd, met het liedjesprogramma ..Zing mei dat de KRO,grds waarschunlijk in ons mee", een muzikaal Oudejaars- april in geheel nieuwe gedaante zal avondprogramma met Henri Knap als verschijnen. conferencier en van 10.30 tot 12 uur „Een moderne lay-out is reeds ont- Gastenavond. Na de klok van 12 vro- worpen, contracten met nieuwe mede- lijke wereldsuccessen van Nederlandse werkers zullen worden aangegaan en artiesten van de laatste 10 jaren. nieuwe redacteuren zullen het team ko- Om half één komt de VARA aan men versterken", aldus de KRO-voor- bod met een Nieuwjaarstoespraak zitter in zijn artikel. Beloofd wordt door mr. Burger en dan tot 2 uur voorts, dat de voorlichting bU de pro een gezellig samenzijn van artiesten gramma's uitvoeriger gaat worden, in Hilversum, waarbij een en ander Voorts meldt mr. Van Doorn in dit van de plannen die zij hebben voor artikel. dat de KRO alle reden heeft het nieuwe jaar zal worden verteld. tot tevredenheid. Nogmaals keert hl) zich dan tegen commerciële televisie, hierbij opmerkende, dat bij commerciële televisie het programma de dupe wordt van de zucht tot geldverdienen. Als er maar veel kijkers worden getrokken, is het al goed. De omroepen, aldus mr. Van Doorn, gaan van wezenlijk andere promissen uit: zij brengen juist c Nieuw verhaal van Diekens op tv. Morgen (zaterdag)middag zendt de NCRV-televisie om 3 uur weer een van de Engelse films naar verhalen uit ro mans van Charles Diekens uit. In dit gelijk programma. Vooral een omroep, deel. „Mr. Micawber" getiteld, ziet u vereniging met een geestelijke achter- hoe de jonge David Copperfield 'ge- grond doet dit op eigene wijze, want zij speeld door Martin Stephens) ten huize hebben een boodschap te brengen. ..Zo is het voor een omroep als dc onze", zo vervolgt het artikel, „een dwingende noodzaak de blijdschap van de kinderen Gods. de waarheid de familie Micawber allerlei schappelijke moeilijkheden leert kennen. Dit wordt weer een film die men als het even kan, beslist moet wordt het programma re°ht, het goede. zoiets onder normale omstandigheden kraan boven de koudwatertódin. -rtjwel onmogelijk, zo lezen vee in dc gen du8 s,a he, attapktaantie leeg. Vergeten werd. dat er nog voloo waterdruk op de warmwaterleiding van de douche en de wasbak boven stond, Vkrt. Een geiser blijft gewoonlijk niet langer dan een kwartiertje in gebruik. In die korte tijd kan de zuurstof in de keuken niet opraken. Wenken Bij het aftappen van de koud- en warmwaterleidingen by vorst is men steeds veilig als men de gaskraan by de geiser afsluit. Omdat de omstandig heden in ieder huis verschillend zyn. zyn er geen vaste aanwyzingen voor wat men by vorst moet doen. De vol- gende maatregelen zy'n het meest ge- bruikeiyk: nameiyk vanaf de geiser. Toen ook de twee warmwaterkranen op de douchecel, badkamer werden geopend liep de lei ding naar beneden niet leeg maar be gon de geiser te branden en heet water MAX TAILLEUR in LEXf-TIME elke zaterdagavond 18.30 op Radio Veronica schone tot uitdrukking te brengen. Niemand zal het ons kwaiyk nemen dat we in die opzet niet altijd slagen, maar de opzet is er en peldmaken is daarby zeker niet het doel." In verband met de Memorie van Antwoord inzake de commerciële tele visie merkt mr. Van Doorn nog op: ,Jk heb het vertrouwen, dat de reactie van de NTS en de omroepen hierop een onthullend geschrift gaat worden." Ig&Mtc/' Het bestuur van het Algemeen Nederlands Verbond zal op 2 fe- produceren dat via de geopende kra- jbruari in de Rolzaal in Den Haag het aftapkraantje in het toilet !aan achttien personen en aan negen kon weglopen. Had de heer Trimbach. voordat hy slapen ging, gecontroleerd of de leidin gen leeg waren en de kranen weer gesloten, dan was er nog niets gebeurd. I aldus de Volkskrant. instellingen een Visser-Neerlandia- prijs uitreiken. Gisteren heeft het verbond de namen van de winnaars bekendgemaakt. Zij zullen in totaal een bedrag van f 65.000 ontvangen. dubbele jonge klare N.V. DISTILLEERDERIJ v/„ SIMON RYNBENDE ZONEN - SCHIEOA 28 Soms moest hij diep zuchten, om de bitterheid van de teleurstelling te kunnen verwerken. Pas toen hij langs een smalle landweg tussen pyre- trumveiden reed en zo, onongemerkt door de sol daten. Ruanda verliet, begon hij zich weer wal prettiger te voelen. Wat had de blanke man ge zegd? Hij had gezegd: „Ik ga niet met je met- in het donker, want het is in Kivu veel te ge vaarlijk voor blanken. Maar ik weet waar ik je I vinden kan en je hoort van me." Hij rangschikte de woorden, nam woorden weg en voegde er andere aan toe, totdat de zinnen zó donken, dat zijn eer gered was. Hij zou zeggen: ..De blanke man was bang, hij durfde niet met ne mee te gaan. Maar we moeten de olifanten goed bewaken en als ze willen terugkeren, naar het Albertpark. moeten we ze tegenhouden, want de blanke man zal zo gauw mogelijk komen." Hy zei de woorden hardop en ze klonken ge loofwaardig. Hij zou de oude man in zijn troubele ogen kijken en er zacht aan toevoegen: „Als de blanke man geen leugenaar is zoals de meesten...." Hij vroeg zich ook af. of het niet mogelijk zou zijn, om valkuilen te graven met scherpgepunte palen op de bodem, waaraan tembo zichzelf spiet sen zou. De jachtwet verbood deze methode, maar wat had hij, een Tutsi, nog met de jachtwetten van de blanken te maken? Was dit niet hun land. eindelük verlost van blanke overheersing en te ruggeven aan de Watutsi? HOOFSTUK 6 Albert Maeckelbergh had nauwelijks de garage verlaten, of Emile Saelens kwam tot actie. Nog terwijl hij de ander nakeek, zei hij in zichzelf: „Chér Albert, je leert het nooit! Je denkt, dat die Amerikanen hier komen, om jouw relikwieën te kopen, maar dan ken jij de Amerikanen niet en dat is je fout! Amerikanen willen maar één ding zichzelf en de hele wereld bewijzen dat ze tough zijn, handige jongens, die overal dollars weten te maken, terwijl ze op hetzelfde moment Sinter klaas spelen." Hij schreeuwde de jonge Hutu monteur, die inmiddels twintig jaar geworden was en zijn baas zéér toegewijd, een paar orders toe en de jongen begon met gereedschappen te ren nen. De garagehouder schoot in een overall en smeet de motorkap van de jeep open. Zonder aar zelen begon hij de ontsteking en het kleppendek sel te demonteren. Hij draaide een paar kopbouten los en slingerde her en der wat sleutels om de auto heen. Vervolgens waste hij zijn handen met sileconenzerp. De Hutu had intussen een ijzeren gereedschapskist in een klein model Landrover gezet en zat daar nu te wachten. „Ze kunnen nooit ver weg zijn die olifanten. Yalala, praatte Saelens. terwijl hij op zijn plaats achter hot stuur klom. „Kasimba is pas eergister- nacht bij me geweest en als ze niet zelf op jacht gegaan zijn, zwerven de olifanten nog wel eigens in de buurt van de Rutthuru rond, denk je niet?" „Ndiox, bwanax!" bevestigde de jongen ijverig. Het was precies wat zijn baas nodig had. De jongen was het steeds met hem eens, maar om één of andere reden gaf h'om dat het gevoel, dat hij gelijk had. Hij zou nooit een Tutsi in dienst willen hebben. Die kerels waren te trots om een blanke zonder meer gelijk te geven en daardoor was je steeds verplicht om sterkere argumenten bij te slepen of een grote bek open te zetten, om gelijk te krijgen. Een Tutsi was goed als je geen gelegenheid had om toezicht te houden, maar je moest altijd op je tellen passen, anders trokken ze zich van een baas niks meer aan Hij grinnikte vergenoegd. Albert Maeckelbergh had dat dan toch maar verschillende keren ervaren en de laatste grap, die Kasimba met Safari-tours had uitgehaald was dc kroon op alles! „We gaan naar Rutshuru, Yalala," zie hij over rijn schouder. Ze reden langs het diepblauwe meer. Er stond een lichte zuidenwind en de pal men wuifden in de wind. In de namiddag zou Maeckelbergh om zyn wagen komen en hij zou horen, dat monsieur Saelens weggereden was om een paar onderdelen te halen voor de ontsteking. Je was hier nu eenmaal erg op elkaar aangewezen, dat had zijn voor en zijn tegen. (Wordt vervolgd) .0 Kinder rond halfan '..45 Comm en discus- muz (gr) 22.30 Nws ercld. Impressies over y.CO VPRO: VARA: l 22.30 -zing 20.i2O Batig - 1 Tango-ruin Een schip Buitenlands lo. terugblik op Een belangrijk Kien. toespraak, -ork met zang- il angst, klank- rek. VARA VPRO: 22.40 Ve 00 Socialistisch nieuws in Spontane reacties, discus- ervaren musici 23.55—24.00 Een adviescommissie bestaande uit mr. G. H. Eskes, mej. T. Gerhardt. dr. F. J. E. Hogewind cn pater dr. N. M. Wildiere heef! het bestuur geadvi seerd zeven prijzen toe te kennen „als blijk van waardering voor getoonde beeld r? :5 wilskracht en volharding onder moei lijke omstandigheden" aan J M. F. Bloemkolk (Utrecht), mej M. P. Camps (Venlo>. P. Kneopers (Haarlem), P Ko ning (Schalkhaar bij Deventer). B Prin- Arnhem). G Roscam (Gent). M. Wagemans (Borgerhout by Antwerpen) n zeven prijzen aan „personen, die j ich tegenover hun medemensen ver- dienstelijik hebben gemaaki": majoor zuster A. M. Bosshardt (Amsterdam', H. H. Kraan (Rotte-dam). mej. dr. A J. Portengen Cs-Gravenhage). M. Reek- man (Naarden). E A O Reteig 'Am- 2020 Onz. sterdam!, mej M A P Saeys ('s-Gra- venhage) en dr F B Venema (Ensche- Programma voor morgen AVRO. vanavond de rijpere jeugd. NTS: weeroverzicht. AVRO: nd Hlggins. TV-film 20.40 idclijkesc -22.30 AVRO Mus Een advie jcomn.issie bestaande uit J. H. Bannier, dr. I. Elaut H. J van der Meer. mevr. J. Stades-Veth en prof. dr. .1. W. Teseh heeft geadviseerd negen prijzen toe te kennen ..als steun voor culturele werkzaamheden in het bij zonder ten bate van het lichamelUk en geestelijk welzijn der mensen"' aan de vereniging Het Nederlandse Blindenwe zen (Amsterdam 1. Stichting Suppletiekas Koninklijk Nederlands geleiiienhonden- fonds (Amsterdam), didactische centrale voor motorisch-gestoorden te Landegem (België', stichting Lodewijk de Raet (Brussel). Nederlandse centrale voor praktische werkverruiming en hulpver lening (Groeabeek) en 00ri F. C. J. Fi scher 'Rotterdam), prof. d- mr. Flor- sehutz (Velp), mej dr. H C. M. Ghijsen 'Domburg) en mej. J. C. Pleysier ('s-Gra vemhage) Een derde advies uit mr. J J Fokma ter. J J. Klopper: heeft geadviseerd kennen „als steun ter bevordering va zondheid'' aan de instellingen: Vere ging Band en Zuiderkruis (Brussel) stichting Jongenshuizen IVO Cornelia (Mechelen), stichting Nederlands kamp leiders instituut 1 Amersfoort) en stich ting Weerbaar en Paraat Limburg (Maastricht). De voorzitter van het A.N.V. de heer F. Koote. zal op 2 februari de prijzen uitreiken Dan heeft het A N.V sedert 1955 bijna f250.0OO aan Visser-Neerlan- diaprijzen uitgerekt. Het algemeen Ne derlands Verbond kent de Visser-Neer- landiaprijzen toe els uitvoerder vai testament van mr. H. L. A Visser. tillvi 1 I, 102 m. KRO: 7.00 Nws 7.13 ■n 7.30 V d Jeugd 7.45 Mor in overweging 8.00 Nws 8.15 n 9.00 DJInn: gevar progr 12.30 behoeve van land- en tuinbouw instrumentaal ensemble en 3.15 Platennl {jeugd o 00 Slot !r 3.45 Licht instrumen- zangsoliaten :4.05 V d een van de Intematlo- h 40 Gevar gram 16.00 n gisteren, klankbeeld 1630 Kabinet 17.00 V d Jeugd trtjd'icd 8 :3 Lt< mmissie bestaande mr A C. de Kan- dr D Merlevedc er prüzen toe te m werkzaamheden de geesteiyke ge- 8.00 Nws en Lichte gram it Groot Brittar t 3 45 V d Jeugd 15.20 4 50 Op welk mensbeeld •nan'', lezing n-5.08 Lichte het 7.30 Actualiteiten :8v deel .4) -.5.23 Filatelistisch allerlei aar.z't muziek in 16.0 Notitie zoek ".b Jn 't vizier 7.00-^7.30 nd Vn 22. d0 Schot«e her- ™llTV 20 00 Journaal. Memo. 20 :10 Muziek voor u wntl, documentaire

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7