IJsvreugde eindigt voor velen met de dood Ijs, sneeuw en vuur Vanmorgen vermiste broers gevonden Gas uit geiser doodt zes slapende mensen Twee doden bij explosie in R'dam: grote ravage Vier bejaarden bij brand in R'dam omgekomen 3 Treinramp in 18 doden, 60 Engeland: gewonden DONDERDAG 27 DECEMBER 196? rCH nog een witte kerst dit jaar. Voor velen waren het echter zwarte dagen. Vele schaatsers, die zich op te dun ijs hadden gewaagd, of plot seling in een wak reden, misleid door de sneeuw, zijn deze kerstdagen om gekomen. Vanmorgen om elf uur zijn in een kanaaltje bij Bergum de stof felijke overschotten opgedregd van de 14-jarige Harke en de 15-jarige Hendrikus de Vries uit Suameer, die sinds dinsdagmiddag werden vermist. OTERLEEK De 13-jarige Ronny Kolk uit Oterleek is gisteren by het schaatsen op de Ringvaart in een wak gereden en verdronken. Zijn elfjarige broer wist zich te redden. ANNA-PAULOWNA De 24-jarige spoorweg-monteur Johan Visch uit Hei- loo is hier bij het schaatsen op de Van Ewijcksvaart in een wak gereden en verdronken. Het was niet afgezet en door de sneeuw onzichtbaar geworden. SUAMEER BU Tletjerksteradeel wordt sinds dinsdagmiddag gezocht naar twee broers nit Suameer, die van een schaatstocht op de Friese kanalen niet terugkeerden. Het zijn de 14-jarige Har ke en de 14-jarige Hendrikus de Vries. Zü komen uit een gezin van vier kinde ren. Politie en inwoners van Suameer zijn dinsdag en gisteren de gehele dag aan het zoeken geweest. Twee paragnos ten zijn ingeschakeld. Een paar honderd meter van de plaats waar de jongens hun schaatstocht waren begonnen, werd wel een handschoen van een van hen gevonden. Vele ongelukken op de weg De 54-jarige mijnwerker H. Lahoye uit Bunde is gisteren met zijn 22-jarige zoon met een auto in het Julianakanaal in de gemeente Geulle (Limb.) gereden. De twee mannen verdronken. De 81-jarige mejuffrouw D. Klein, hout uit Haarlem is overleden na een verkeersongeluk, dat haar maandag was overkomen. Zij werd aangereden door een auto. In Veenendaal is overleden de 28-ja- rige P. van Schuppen, die bij het per bromfiets oversteken van de Hoofdstraat in zijn woonplaats door een auto was aangereden. Op de Rijksweg 26 is dinsdag onder Meerkerk de heer A. J. J. de Munnik uit Zeist met zijn auto over de kop ge- slagen, nadat een band van de wagen was gesprongen. Hij was op slag dood. Zijn vrouw en zijn 20-jarige dochter werden ernstig gewond. Zijn zoon bleef "hoegenaamd ongedeerd. In de nacht van maandag op dins dag is de 26-jarige J. L. Bieringa uit hoden in zijn woonsplaats met zijn auto tegen een boom gereden. Hij moet op slag dood zijn geweest. Op de ochtend van de Tweede Kerst dag is de 68-jarige kapper A. J. J. de Gier uit Naaldwijk iiï zijn woonplaats met zijn fiets in botsing gekomen met oen personenauto.'Hij overleed korte tijd later. De 52-jarige P. Schwabe uit Bielefeld (Duitsland) is gisteravond op de spoor wegovergang in de Kapellerlaan in Roer- mond om het leven gekomen doordat hij rr>et zijn auto tegen een neergelaten spoorboom botste. Hij was eerst door de andere spoorboom gereden. Zijn vrouw liep zware verwondingen op. De heer H. Deüssen uit Breskens is gisteren op de weg van Westkapelle naar Bredene met zijn auto tegen een auto bus gereden. Hij was op slag dood. Gisteren is de 3-jarige Christiaan Kolling hard hollend tussen twee ge parkeerde auto's de Schiedamseweg in Rotterdam opgerend. Op dat moment passeerde juist een auto. die het kind greep. Het was op slag dood. Op de weg van Ossendrecht naar Hoogerheide raakte de 26jarige P. Theuns uit Hoogerheide op zijn motor fiets door de koude bevangen. Hij reed tegen een lantaarn en was op slag dood. Zijn broer werd van de duo geslingerd en zwaar gewond naar Bergen op Zoom gebracht De 58-jarige R. Folkers uit Gronin gen botste zaterdagmiddag met zijn fiets tegen een trolleybus op het Stationsplein ui Groningen. Hij overleed onmiddellijk. In het Academisch Ziekenhuis te Utrecht is de 58-jarige monteur G. M. P. v. Velzen uit Utrecht bezweken aan de gevolgen van "n verkeersongeval op bet Leidseveer te Utrecht In. het Diakonessenhuis overleed de 79-jarige J. H. van Beek uit Utrecht ten- gevolge van een auto-ongeluk in IJssel- ste'n- -i. De 67-jarige mevrouw C. Veraart uit Steenbergen is zaterdag van de kelder trap in haar woning gevallen. Zij kwam met haar hoofd op de stenen vloer te recht en kreeg een schedelbasisfrac- tuur. In een ziekenhuis te Bergen op Zoom is zij maandagavond aan de ver- wondingen overleden. Hoog peil economische bedrijvigheid voor 1963 venvacht Het beslist niet waar. dat de N.V Stoomvaartmaatschappij Nederland haa» vrachtdienst gaat inkrimpen, aldus a* directeur van de maatschappij, de heer P. Josselin de Jong, naar aanleiding vaD een vraag in die richting tijdens een bijeenkomst op het nieuwe motorvracht- sohip Nederryn, dat voor de eerste maal de haven van Amsterdam is binnenge varen. Zoals bekend gingen er geruchten als zou de maatschappij haar vloot willen inkrimpen. ..De maatschappij heeft, wat de vrachtvloot betreft, altud in een te ruime jas gezeten in tegen- stelling tot andere rederijen, die naar behoefte schepen charterden. Maar als er nu plannen zijn om in de oorlog go- bouwde sohepen als de Nias, de Nanusa en de Lombok af te stoten betekent dat niet dat wij in realiteit de dienst gaan inkrimpen. Integendeel. Door het laten bouwen van zeer snelle schepen als a® Nederrijn en het zusterschip Nederrho- ne (dit wordt in februari 1963 opgele verd) met hun veel grotere laadcapacl- teit zal het produktievermogen stijgen en aan de hand van dit produktievermo gen moet men een rederij beoordelen niet meer aan de hand van het aantal schepen. Dr. Bela Kovrig. Ln de laatste oorlog een der organisator en van het rik. ver zet in Hongarije, is op 62-jamge leeftijd «verleden. schaatsen op het Noordihollands Kanaal bij Purmerend tussen losliggende schot sen geraakt en verdronken. Vanaf een brug zagen omstanders het ongeluk ge beuren. Hoewel zij echter onmiddellijk te hulp schoten, kondep zij het kind niet meer redden van de verdrinkingsdood. DE KAAG De 19-jarige Griekspoor uit Nieuw-Vennep is op het Kagermeer in een wak gereden en verdronken. Zes kinderen zijn in de loop van de dag gisteren door het ijs gezékt op het Ka germeer. Gelukkig konden zij nog wor den gered. OUDENBOSCH Bij het schaatsen op een leemput in Bosschenhoofd bij Roo sendaal is de 29-jarige heer Alberts uit St. WilJiiibrord verdronken nadait hij door het ijs was gezakt. Het gebeurde voor de ogen van zijn vriend en twee kinde ren. De vriend zakte ook weg, doch kon zich redden. De kinderen sloegen alarm. Het slachtoffer was gehuwd en vader OISTER1VIJK In het Diaconieven in Oisterwijk is de 12-jarige A. van Elderen bij het schaatsen in een wak gereden en verdronken. Het stoffelijk overschot van het kind werd geborgen door de brandweer. Een vriendje kon het wak nog net ontwijken. ROTTERDAM De 16-jarige leerling schilder S. Splimter uit Rotterdam is gisteren door het ijs van de Bergse Voorpias in Hilüigersberig gezakt en er onder geschoten. Binnen drie minuten slaagde een patrouillerende ijswacht erin de jongen uit het water te halen. In het ziekenhuis bleek echter dat een behande ling met zuurstof niet meer mocht baten. De 50-jarige kantoorbediende A. Liopard werd anderhalf uur later door de ijs- wacht gered, toen hij op dezelfde plas in een wak reed. Hij kon na behande ling in het ziekenhuis weer huiswaarts SNEEK In een wak op de Witte Brekken, een meer tussen Sneek en Lemmer, heeft de 18-jarige Popke de Jong uit Scharsterburg (Doniawerstal) een van zijn broers, de 22-jarige Piet de Jong voor zijn ogen zien verdrinken. Een andere broer, de 16-jarige Herman kon hij nog net redden. Van hun woon plaats waren de drie broers over het ijs naar Snede gegaan. Toen het ongeluk gebeurde, waren zij op de terugweg. LOOSDRECHT Achter het piashuis in Oud-Loosdrecht is gistermiddag de 17-jarige Jacobus Roos uit Soest op de Loosdrechtse plassen in een wak gereden en verdronken. Er zijn hier tientallen mensen door het ijs gezakt. Doch zij konden worden gered. ECHTEN De 22-jarige verpleger J. W. Buiten uit Echten, gem. Ruinen, is gistermiddag verdronken in de Hooge- veense vaart, toen hij tijdens het schaat sen in een wak reed. Zijn 17-jarige broer, die ook in het wak tereoht kwam kon zich nog redden. Nog niet telefoneren met Indonesië In tegenstelling tot eerdere berichten waarin werd gesproken over hervatting van het post-, telegraaf- en telefoonver keer met Indonesië, deelt de P.T.T. mee, dat haar uit inmiddels ontvangen nade re mededelingen is gebleken, dat deze hervatting uitsluitend het post- en tele- graafverkeer betreft, doch nog niet van toepasing is op de telefoonverbindingen- Hoger produktie De algemene produktie-index van het Centraal Bureau voor de Statistiek (ba- sis 1953 op 100), was voor oktober 182 (vorige maand 162, vorig jaar 171), ver beterd naar seizoen en lengte van de maand. 171 (v. m. 164, v. j. 161). Voor enkele afzonderlijke bedrijfstakken zyn de cijfers: Bouwmaterialen en aarde werk 150 v.m. 146, v.j. 138), leder en rubber 169 (vjn. 154, v.j. 162), gas, elek triciteit en water 206 (vjn. 183, v.j. 187), over september. Metaalnijverheid 200 (v. m. 201) .textiel 117 (v.m. 126), voedings- en genotmiddelen 133 (v.m. 137). Vreselijke vondst in Waalwijk In Waalwijk zijn in de nacht de Eerste op de Tweede Kerstdag zes mensen als gevolg van verstikking om het leven gekomen. De oorzaak van dit trieste gebeuren was waar schijnlijk dat in de nacht half ver brand gas uit een geiser naar de bo venverdieping stroomde en daar do slaapkamers binnendrong. De slachtoffers zijn de 39-jarige Anthonius Trimbach, poelier, zijn 36-jarige vrouw Elisabeth Timmers en de drie kinderen uit dit gezin, te weten Hendrika (10), Theodorus (8) en Adriano (3), en een logeetje, de (Van e verslaggevers) In het pand Molièreweg 796 in Rot- terdam-Lombardyen is op Eerste Kerst dag een enorme hoeveelheid gas tot ontploffing gekomen. De pui van het huis werd geheel weggeslagen en in do keuken vonden toegesnelde buren de UJ ken van de twee bewoners, de 56-jarige gepensioneerde W. H. en zijn 53-jarige echtgenote M. H.-O. Uit een onderzoek bleek dat het echtpaar reeds vele uren (Van een onzer verslaggevers) Op Kerstavond heeft men in Rot terdam de verkoolde lijken van drie bejaarden moeten bergen, die in het pand Heemraadsplein 18a door fel vuur werden verrast. Een vierde be jaarde liep een schedelbasisfractuur op toen hij om zich te kunnen redden uit het raam sprong, waarbij hij ongelukkig terecht kwam. Hij overleed op Tweede Kerstdag in het Rijkzigtziekenhuis. De brand ontstond door onbekende oorzaak jn het souterain van het pand. In oogwenk stond ook de beletage in „„r en vlam, die door twee van de drie omgekomen bejaarden werd bewoond. Degenen die op de twee erboven gelegen etages cn de zolderverdieping waren za gen kans zich in veiligheid tc stellen. Souterain en beletage brandden in nog geen half uur volledig uit. De twee bejaarden, die de beletage be woonden, waren de heer A. Spruijt en zijn echtgenote H. M. Spruijt-Rademaker, respectievelijk 81 en 85 jaar. Zij hadden de 81-jarige H. A. Rothmeijer van de Straatweg 23 en zijn 71-jarige huishoud ster J. M. G Broeze op bezoek, met wie zij een Kerstnachtdienst zouden bijwo nen. Het was de heer Rothmeijer. die uit ït raam op de ongeveer twee meter la- ;r gelegen straat sprong. De brandweer neemt aan, dat toen de vier bejaarde mensen de brand ontdekten er voor hen geen mogelijkheid was het pad langs de trap te verlaten andere dan die de bewoners van de rige etages (no. 18b) gebruiken. De licha- trof men run. fcn de woonkamer aan en niet in de gang. De heer en mevrouw Spruyt en mevrouw Broeze konden zich ook niet naar de achterkamer van de verdieping terugtrekken, want deze in gebruik van een groothandel in werken en bijouterieën en zat daarom op slot. De vier mensen zagen zich de weg naar buiten, tenzij er uit het raam werd gesprongen, hermetisch afgesloten. En de sprong naar de vrijheid heeft een van her durven maken. De anderen moeten ir doodsnood aan de deur van de achterka mer zijn blijven rammelen, totdat ze door de rookontwikkeling bedwelmd werden. De brand, die dus in het souterrain ont stond, werd om ongeveer kwart over acht door een voorbijlopende jongen van vijf tien jaar ontdekt. Hij sloeg alarm bij belendend pand, van waaruit men brandweer waarschuwde. Het souterrain wordt ook door de groothandel ln uur werken en bijouterieën de firma E. J. Buijsen, die op nummer 20a haar kantoor heeft, als opslagplaats gebruikt. Waarschijnlijk is de brand in een keu kentje in het souterain ontstaan, maar voor zover bekend was niemand cr die dag en avond ln geweest. Er konden geen inlichtingen van de eigenaar worden ver kregen, omdat deze zich in het buitenland bevindt De hoofdbewoonster van het pand 18b, Nijhof. was niet thuis. Zij woont op de verdieping boven de bel etage, waar ook de 67-jarige H. Wittebol kamers heeft Deze een doofstomme was niet uitgegaan. Hij wist de trap af te komen, maar in de gang raakte hem naar buiten, waarbij ook hij last de rook kreeg. Men braöht beiden voor behandeling naar het Dijkzigtziekenhuis. De bewoners van de tweede etage een jong echtpaar, en die van.de zolderver dieping, ook pas getrouwden (een zoon van mevrouw Nijhof en zijn echtgenote), verlieten het pand op aanraden van de brandweer, langs het dak. n van de gealarmeerde branweerwa- gens kwam op weg naar het Heemraads plein op de Lage Erfbrug in botsing met een tram. Hierdoor ondervond het ver keer ongeveer twintig minuten stagnatie. Met een inderhaast opgeroepen takelwa gen werd de autospuit, die aan de voor zijde zware schade opliep, aan de kant van de weg gezet. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Wèl gewond werd de brandwacht J- Sjakes, die bij het blussingswerk brand wonden aan een van de handen opliep, waarvoor men hem in Dijkzigt behandel de. Vier bejaarde mensen zyn het slachtoffer geworden van een hevige brand die maandagavond dit woonhuis aan het Heem raadsplein te Rotterdam ver woestte. Veroordelingen inde Utrechtse zedenzaak Tot twee jaar m.a. heeft de rechtbank Utrecht de 40-jarige verlegemvoordi- ir B uit Utrecht veroordeeld wegens het plegen van ontuchtige handelingen een groot aantal jonge meisjes, onder verschillende minderjarigen. (Eis drie jaar m.a.). Zijn medeplichtige, de 43-jarige chauffeur de G.. werd veroor deeld tot anderhalfjaar m.a. en terbe schikkingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar ondfer toe zicht van de reclassering en van een psychiater en zonodig opname in een psy chiatrische inrichting. Tegen hem was twee jaar met aftrek geëist en voor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering. De jongste verdachte, F. V.. tegen wie twceeneenhalf jaar m.a. en voorwaardelijke terbeschikkingstelling was geëist, werd veroordeeld tot twee jaar met aftrek en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar onder toezicht van de reclassering en van een psychiater en zonodig opname in een psychiatrische inrichting. dood was. Vermoedelijk zijn de heer en mevrouw H., die geen kinderen had- den. tussen maandagmiddag en de vroe ge Eerste Kerstdagmorgen door gasver giftiging om het leven gekomen. Ten gevolge van de ontploffing sprongen rui- ten van tientallen huizen en werden deuren, ramen en muren ontzet. Er deden zich echter geen persoonlijke on- gelukken voor en er brak geen brand uit. Dankzij de tussenkomst van de op. richter van een materialenloods bij een in aanbouw zijnde bejaardenflat in d® buurt van de Molièreweg, konden d® veelal jonge gezinnen zich tegen d® vrieskoude beschermen. Er werd name lijk hout en hardboard ter beschikking gesteld, waar mee ramen en deuren wer- den dichtgespijkerd. Politie en brand weer hielpen hierbij, terwijl de bewo ners elkaar de helpende hand toestaken Ondanks deze maatregelen liet een grool gedeelte van de gezinnen zich bij fa milieleden onderbrengen. Het echtpaar H. afkomstig uit Zee land, leefde zeer op zichzelf. Buren had den reeds maandagavond gaslucht ge roken, maar hier geen acht op geslagen De politie constateerde, dat de hoofd leiding en de vier kranen van het gas fornuis in de keuken open stonden. Met welk een kracht de ontploffing gepaard ging, blijkt wel uit het feit, dat het dak van een belendend pand werd ..opgetild". Er ontstond een paar centt- meter speling met het plafond van d* slaapkamers. „De glasscherven vlogen als een wervelwind over de straat", vertelde ons iemand die met het dichtspijkeren van zijn voordeur was begonnen. „Ik dacht eerst, dat de butagasfles in mijn keuken uit elkaar sprong. Het leek wel een bominslag." Van een flat in aanbouw," "flat zich aan de andere kant van de straat be- -vindt, sneuvelden maar liefst alle ruiten van het trappenhuis. Op Tweede Kerstdag werd er nog druk gebezemd en getimmerd. Bijna al en aan reden bestelwagentjes van Rot terdamse glashandelaren, die de avond tevoren tot na tienen hadden doorge. werkt. De gehavende woningen zijn on- geveer anderhalf jaar geleden betrok, ken. Zekerheid over de oorzaak van de gasontploffing heeft de politie niet. Er bestaan drie mogelijkheden; door de ko- lenkachel, die flauwtjes brandde, door het aanslaan van de ijskast (waarbij een vonkje vrijkomt) of door de spaar brander van de geiser. zevenjarige Henrika van Daalen nit Kaatsheuvel. Omstreeks half tien. gistermorgen viel het de heer H. Arts in dè Thorbecke- laan op, dat het bij, de familie Trim- bach-Timmers in het huis naast hem on. gewoon stil bleef. Omdat hij tezamen met de heer Trimbach het poeliersbe- drijf „De Fazant" voert, beschikte hij over een sleutel van de woning. HU ging binnen en kreeg op zijn geroep geen antwoord. De heer Arts sloeg daarop alarm en waarschuwde politie, doktoren cn een geestelijke. Even later werd dt verschrikkelijke ontdekking gedaan. Het gehele gezin Trimbach, man, vrouw en drie kinderen en het logeetje, werd op de eerste etage dood aanga- troffen. Een van de meisjes lag op d* grond in de slaapkamer van de ouder» De andere slachtoffers lagen op bed. Onder leiding van mr. M. J. Bruigom, officier van justitie ln Den Bosch is ter plaatse een onderzoek ingesteld. Bil dit onderzoek kwam vast te staan dal een aftapkraantje van de waterleiding in de w. c. open was gedraaid, terwijl bo ven in de doucecel twee waterkranen en in de keuken de warmwaterkraan waren opengedraaid. De hoofdkraan wa» evenwel niet dichtgedraaid. Het is waar schijnlijk de bedoeling geweest deze af te sluiten om bevriezing te voorkomen. Het water is gaan stromen met het ge volg. dat de geyser ging branden zon der dat dit is opgemerkt. Toen in d® keuken de zuurstof na enige tyd was op gebruikt (door het branden van de gel- ser) heeft, naar de mening van de des kundigen, half verbrand gas de verdie ping gevuld, met als gevolg, dat allen die op de slaapkamers, waarvan de deu ren openstonden, sliepen, door verstik king om het leven zijn gekomen. Na het onderzoek zijn de stoffelijke resten vrijgegeven en overgebracht naar een rouwkamer, waar ze zijn opgebaard. Van het Waalwijkse stadhuis hing gis teren de vlag halfstok. Wegpiraat maakte Weert onveilig Een wegpiraat heeft gisteren het centrum van Weert op stelten gezet, door op een circus-achtige en levens gevaarlijke manier met zUn auto over alle stoepen van Weert te rijden ten einde naar hij later verklaarde een proces verbaal van de politie te ontkomen. De man ontzag zich niet over een stoep achter kettingen naast een be veiligde oversteekplaats om te rijden. Op een zandweg bulten Weert werd de voortvluchtige ten slotte gegrepen. Het was de 28-jarige Duitse fabrieks arbeider J. K. Arsbeck. een plaats even over de Duitse grens. Het begon ermee, dat de Weerfcse po litie gistermiddag om vijf uur een auto mobilist vroeg te stoppen omdat hij door een rood stoplicht was gereden. Het leek of de man eraan gevolg gaf. want hij reed zijn wagen aan de kant Toen de politiemannen echter uitstapten gaf hij weer vol gas en kreeg zo een voorsprong. Na een dodemansrit door Weert ver loor de politiepatrouille de wildeman uit bet oog. Per mobilofoon werd evenwel het hoofdbureau van een en ander op de hoogte gesteld. Bij het passeren van de autopiraat stond daarop een agent klaar, die opnieuw tot stoppen sommeerde. Toen hierop geen gevolg werd gegeven vuur de de agent twee schoten af die echter geen doel troffen. De achtervolging ging verder in de richting van Roermond. Op een gegeven ogenblik gingen de spoorbomen dicht voor de neus van de water-vlugge Duitser Hij trachtte nog wel een zandpad langs de spoorbaan te volgen, maar werd al gauw klem gereden door de politie. De man is voorlopig opgesloten. De enige reden die hij opgaf voor zijn onverant woordelijk rijden was; „Ik wenste geen proces-verbaal" Baby in kussen gestikt De vijf maanden oude Theodorus van der Wiel uit Amsterdam (Ruysstraat) :s dinsdagmiddag in zijn kussen gestiKt. De grootvader trof het kind dood in zijn bedje aan. De moeder had kort tevo ren de baby goed verzorgd in het bedje achtergelaten. (Vervolg van pagina 1) Vele dieren dreigen Vast tè vriezen. x>r de anderen is met meer voldoende voedsel aanwezig. Men wil graag inlich tingen hebben over plaatsen, waar zich dieren in nood bevinden. Zy, die voedsel beschikbaar willen stellen, kunnen dit telefonisch opgeven. De Nederlandse kustvaarder Amasus is anderhalve km ten zuidoosten van Sheer- GROOT-BRITANNIË aan de grond gelopen. Er stond een zware storm, windkracht acht. Een reddingsploeg ging van Point Warden bü Dover op weg om de bemanning met een zgn. wippertoéstel van boord te halen. Later werd gemeld, dat het gevaar voor bemanning en vaar tuig was geweken. Groot-Britannië zelf werd zwaar getroffen door de spoorweg ramp, waarvan we op pagLna .7 uitvoerig melding maken. In DUITSLAND weraan de vooravond van het Kerstfeest een berghotel met 25 kamers volledig in de as gelegd. De 23 gasten en de vyftlen man hotelpersoneel konden ongedeerd ontkomen. Een hui lende oostenwind, die een snelheid van tachtig km p.u. had, wakkerde de vlam- die snel een eind maakte aan de houten constructie van het berghotel ln Ravensberg in het Harggebergte. De gasten konden allen redden, wat bU zich hadden. Hun bagage is vrijwel geheel verbrand Onder de gasten waren zes Nederlanders Het hotel lag op 900 m hoogte boven de vakantieplaats Bad Sachsa, het was een De iMidday Scot-sneltrein van Glas gow naar Londen is gisteravond te Duck, op ongeveer zes kilometer ten noorden van de industriestad Crewe in de Midlands, achterop een lokaal- trein gereden. In de verwrongen wrak stukken van de in elkaar geschoven, rijtuigen trof men achttien doden cn circa zestig gewonden aan. De lokaaltrein (van Liverpool naat Birmingham) werd getroffen toen hij stilstond by een kruispunt. De achterste twee wagons werden uit de rails ge drukt. Alle doden en gewonden vielen in deze wagons. Vele slachtoffers zaten be klemd in de wrakstukken. Het reddings werk, dat werd uitgevoerd in het licht van geparkeerde auto's, werd gehinderd doordat de draden van de bovenleiding waarop een apgnnjng van 25.000 vol1 stond over de grond lagen. Daarbij kwam nog. dat de vorst de hulpverlening bemoeiiykte. Brandweer lieden moesten rich met snijbranders een weg door de verwrongen wrakstukken banen. Alle bereikbare artsen en ambu lancewagens werden gemobiliseerd, waar na men de slachtoffers in het Memorial bospita-l in Crewe kon onderbrengen. De plaats waar het ongeluk gebeurde Is een van de grove spoorwegknooppun- ten op de lün van Noord- naar Zuid Engeland. In 1948 gebeurde ln de nabyheid van dezelfde plek een dergelUk ongeluk. DaarbU kwamen zesentwintig reiziger» om het leven. 27 Emile Saelens draaide zich half om. „Nee bov", zei hij. „Voor zulke grapjes vang je een oude colon niet! Ik laat me niet met een smoes je meelokken, om me bij jullie te laten afma ken. Probeer het maar bij Maeckelbergh"! Er waren weken en maanden voorbij gegaan, waarin Ernest Kasimba gemeend had, dat hij de blanken niet langer haatte. Hij liet zich niet op winden door de radio en evenmin door de taintam uit de bergen, die aanspoorde tot het verdrijven van iedere blanke. Al sinds hij monsieur Clement had achtergelaten in het lavagebied, h'ad hij het gevoel gehad, dat de rekening vereffend was. Maar nu hij hier als een smokel-ing tegenover de rode garagehouder stond, kwam de haat als een hete bloedgolf weer naar boven. Hij, een Tutsi, stond hier te bedelen, of een blanke zo goed wil de zijn om met hem mee te gaan en een aantal olifanten te schieten. Hij haatte de blanken, omdat de kudde olifan ten alleen maar schadelijk was, nu de blanken weigerden ze te kopen. Hij zei met een ge smoorde stem: „U hebt die olifanten bij me be steld. bwana! U wilde ze komen schieten voor tweeruizend francs per stuk". De blanke lachte smalend. „Een jaar geleden, beste jongen, twee, drie jaar geleden toen kon je me niet genoeg tembo's aanwijzen, maar sinds jullie de zaak overhoop gehaald hebben, is het afgelopen. Nou ik er over nadenk, heb ik net zo lief géén ivoor als wel. want ik weet niet waar ik er mee heen moet. Iedereen weet, dat er in deze streek geen olifanten zijn. dus als ik tóch ivoor aanbied, heb ik gesmokkeld of gestroopt". Hij knipte het licht uit en het was opeens aar dedonker voor Kasimba. Hij stond als een blinde in een wankelende wereld. Hij verspeelde zijn gezag, aks hij zonder geld terugkeerde. En van de francs, die hij zplf nog had, kon hij niets afnemen om de schade aan de dorpelingen te vergoeden. Andermaal hadden de blanken hem hun onmis baarheid en onbetrouwbaarheid bewezen. Door de duidelijke teleurstelling van de Tutsi begon de garagehouder te twijfelen aan de boze opzet. Hoewel er blanken in een hinderlaag ge lokt waren en mishandeld of zelfs afgemaakt, begon hij te geloven, dat de bedoeling van Ka simba goed geweest kon zijn en hij zei wat mil der: „Het is jammer, boy, maar de handel is dood. Maar ik weet waar ik je vinden kan en als er voor ons allebei weer wat te verdienen valt, hoor je van me. Masure?" „Masure, bwana!" zei Kasimba mat. Hij dacht zich in, hoe de ontvangst in zijn dorp- zou zijn. Sinds het vertrek -Van het, blanke bestuur, had het dorp hem een gezagspositie toegekend. Hoe wel hij tot de jongeren behoorde, hadden ze hem daarvoor uitgekozen, want hij had een auto, hij was de blanken te slim af geweest, hij had ge studeerd. Maar tegen de olifanten kon hij zijn dorpsgenoten niet beschermen, dat zou nu bewe zen worden. En zijn beloften van schadevergoe ding kon h'ij niet inlossen. Als een geslagen hond zou hij terugkeren naar Rutshuru en dc oude man, die een krans van wit haar om zijn slapen droeg, zou hem glimlachend aankijken en zeggen: „Je bent een papegaai, Kasimba; je bent vlug met je woorden, maar traag met je daden." En de oude man had gelijk. Stond hij niet hier voor het hek, met een hart dat overstroomde van haat, maar met een houding vol onderdanigheid, zodat hij blij was dat de zon het niet zag? Langzaam draaide hij zich om. Zijn stem wei gerde een groet te zeggen. Hij zei niet: „Kwahiri!" het ga je goed; evenmin: „Djambo" goeden dag. Hij liep langzaam weg en even flitste het licht van de zaklantaarn langs hem heen. Hij kroop in zijn auto en zat daar een paar minuten roerloos achter het stuur. Het kwam niet bij hem op, om naar Maeckel bergh van Safari-tours te gaan. Hij kon evengoed rechtstreeks naar de politie lopen en zeggen: „Ik ben Ernest Kasimba, u zoekt me." Inplaats daarvan reed hij in steeds sneller vaart het dorp uit. Hij volgde nu piet de weg over Go- ma, maar verliet het dorp irr noordelijke richting, onder langs de bergrug, die de rechterflank van de vallei vormde. Toen hij omkeek zag hij het Kivumeer zacljt glanzen in het maanlicht. (Wordt vervolgd) bekend vakantieoord in de Harz. De brand werd waarschijnlijk veroorzaak» door kortsluiting. Overigens liep de temperatuur in West-Duitsland uiteen van 23 graden on der nul in het Beierse wintersportoord Garmisch-Partenkirchen tot min tien graden in het noorden. Parijs in de sneeuw In FRANKRIJK heeft de koude een vijftiental dachtoffer» geëist. Eén van hen was een 71-jarige man die als kerst man verkleed aan het hoofd van een stoet kinderen door de straten van Tro- yes trok en plotseling in elkaar zakte. Hij bleek aan een congestie bezweken te zijn. Frankrijk had, de koudste kerstdagen sinds jaren. In de Jura daal de de, temperatuur tot 28 graden onder nul. Ook tei Parys heeft het gesneeuwd De harde wind jaagde de sneeuw tot hopen op de straften cn dc daken. In het zuidwesten is meer dan 30 cm sneeuw gevallen, het zwaarste pak sinds jaren. De luchthaven van Marseille was geslo- wegens de sneeuw, die er 40 cm dik ligt. een dikte die er nooit eerder werd bereikt. Gisteren is de dooi ingevallen Ook in SPANJE en PORTUGAL was het raak. In Lissabon zakte voor het eerst in zeventig jaar hot kwik tot onder het vriespunt Op Eerste Kerstdag was de tempera tuur daar min één graad. Ook in Oporto (Port.) was het niet bepaald aangenaam maar Poihas Douadas sloeg alle records met een temperatuur van vijftien gr. onder nul. In Barce lona heeft men op Tweede Kerstdag de zwaarste sneeuwval sinds mensen heugenis meegemaakt. In de straten werd druk geskied. Honderden men- op weg naar de stad moesten in treinen overnachten. Hevige sneeuw val noodzaakte de Spaanse autoritei ten om op Eerste Kerstdag de grens post van Perthus in de Pyreneeën te sluiten. Zesduizend voertuigen met Franse vakantiegangers zijn aan de Spaanse zijde van de grens gestrand. Uit de ruïnes van een hotel te Bergen in Noorwegen zijn gisteren vier lichamen geborgen van personen, die daar op Eer ste Kerstdag by een brand waren om gekomen. Zes mensen worden nog ver mist. Het vier verdiepingen tellende hotel lag in het oude deel van Bergen en kon alleen bereikt worden door een nauwe steeg van anderhalve meter breed. D omgeving van schilderachtige houtei huizen liep ook gevaar, maar omdat e: geen wind was en het licht regende, kon den de 60 brandweerlieden het vuur tot het hotel beperken Er verblijven 36 gas ten in het 40 bedden tellende hotel. De politie heeft een oproep gericht aan de geredden om zioh bij de politie te mel den, zodat kan worden vastgesteld of de zes vermisten zijn omgekomen. Ook in Denemarken en Zweden heeft het ge sneeuwd. In Stockholm was gisteren een legeT van 900 man in de weer me' sneeuwploegen, schoppen en zand om de straten weer begaanbaar te maken. Een aantal bergdorpen in Zwiteerlan' is geïsoleerd. ZU worden door hefschroc vliegtuigen bevoorraad. In Balmewald i een alleenwonende schaapherder uitgé graven, nadat hij 48 uur eerder door eer, lawine in zijn afgelegen hut was bedol ven. De man leefde nog. Twintig van zyj. schapen waren echter door de sneeuw massa verpletterd. Zelfs op Zuid-Sicil - in Italië lag op Eerste Kerstdag al eer licht sneeuwkleed.( dat de vroege aman delbloesem bedekte. In Polen was het treinverkeer doe' zware vorst ontwricht In een aanta bergdorpen in Griekenland konden c'i bewoners door de dikke sneeuwhope de kerk niet bereiken. In Turküe vrie het en zware stormen uit het noord lveren gevaar op voor de scheepvaart o' de Zwarte Zee. Oostenryk had zyn kou ste en witste kerstfeest. In de Ver. Staten ten «lotte zUn in d* vier dagen, dat de Amerikanen vry ha den 820 mensen om het leven gekome - van wie 632 door verkeersongevallen vele delen van de States kwam zwa sneeumral voor en vroor het. Maar r' Palm Beach waar president Kenne met zUn gezin vertoefde, waren de ten peraturen aan de behaagiyke kant e>

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7