I W eldadigheidszegels rond het Kerstfeest VREDE! VOORSPOED! VEILIGHEID! MEL)WE LE1DSCHE COURANT MAANDAG 24 DECEMBER 1962 Met één aandeel 'Vereenigd Bezit van 1894' de voordelen van een uitgebreide aandelenportefeuille, Schaak-rruag 327 Dit bloempje uit Caïssa's tuin is een distel, die zich niet gemakkelijk laat benadererl, maar eenmaal in bloei zijn wondere schoonheid toont. De opgave is van G. H. Goet- hart; Chess Problems publiceerde hem dit jaar. De vraag luidt: wit speelt en geeft mat in drie zetten. Wit: Ka3, Da7, Te7, Lb3, Pf4 pi c4, d6. Zwart: Kc5, Te8 en h7, Lfl. Pa8 en g5, pi b6, c6, d$, f3, f7. Dam-vraufi 327 In het probleem van gisteren was dc stand als volgt: Zwart: 4, 10. 12, 13, 21, 22, 27, 35. Wit: 15, 16, 25, 34, 37, 39, 40. Wit wint in de volgende zetten: 37—32, 35x33; 34—29, 27x38 of 16x9, 33x24; 25—20, 4X13; 15x4, 24x15; 4x43, 15—20!!; 43—25, 20—24; 25—3, 12—18; 3—9, 18—23!!; 9—13, 2429; 139!! en wint verder door oppositie öf blokkade. Bridge A V 10 6 2 C? H 10 7 V 5 A B 7 4 Zuid speelt een contract van 4 harten (10 slagen). West komt uit met klaveraas en speelt klaveren na. genomen met de heer (in de hand verdwijnt schop pen 4). Zuid incasseert nu troefaas en ver volgt met een kleine harten. West neemt met hartenheer en kan nu het contract down spelen, door met schoppen te vervolgen. In plaats daarvan „ontsnapt" West met troef. Hartenvrouw wint de slag, waarna een kleine schoppen uit de dummy wordt gespeeld. Oost maakt nu de fout schoppen 3 te leggen, waarna Zuid het spel kan winnen! Hoe? JACK DIAMOND Kruiswoord-puzzel F i 39 Horizontaal: 1. badplaats in Z.-Tirol aan de Etsch, 5. keur, kern, 10. oude rekening (afk.), 11. gehucht onder de gemeente Helmond, 13. rivier in Duitsland, zijtak Rijn, 15. Gedepu teerde Staten (afk.), 16. plaats in Z.-Holland, 20. voorzetsel, 22. tijdre kening, 23. biersoort, 25. voegwoord, 26. schatten, 27. dorpje onder de Overijselse gemeente Gramsbergen, 28. telwoord, 30. voorvoegsel, 31. deel van een klok (meerv.), 34. tel woord, 35. gast, 37. dwarsgestreepte stof, 41. lidwoord, 42. vertegenwoor diger, 43. bekend Nederlands schilder. Verticaal: 1. een der Verenigde Sta len, 2. tijdrekening, 3. bijb. figuur, 4. scheikundig element (afk.), 5. be kende afkorting, 6. meisjesnaam. 7. titel (afk.), 8. gemeente in Limburg, zijtak Donau, 12. inwendig lichaams deel, 14. dorp in N.-Brabant bij Ge- mert, 17. ketting, 18. zytak Seine, 19. weefsel, 21. bedrag der belasting, 24. een vijandelijk schip aan boord klam pen en beklimmen, 29. landbouw werktuig, 32. Aziatisch hoogland, 33. nauwe opening, 34. grove wollen stof, 16. plaats in Gelderland, 38. pers. voornaamwoord, 39. district (afk.), 40. :ijschool (afk.). Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. hemel - vore, 2. Ameide - mol, 3. m.s. - taal - dos, 4. ?t - el - Deest, 5. re - roerend. 6. Trees - pree, 7. urn - ei - einde, 8. lens - trant, 9. Piet - sg - rot. Verticaal: 1. hamer - tulp, 2. Ernst - er - rei, 3. Meteren - Ne, 4. ei - »loë - Est, 5. Ld - adé - sits, 6. vel - Erp - erg, 7. om - deer - nar, 8. roos - Wed - no, 9. Eist - Dee - t.t. Sfeer in 'i gesin De ^Nieuwe Leidjche" er in I Voor onze filatelisten Eerste journalist naar Indonesië Dc eerste Nederlandse journalist sinds geruime tUd is naar Indonesië vertrok ken. Het is de heer Hans Martinot, die sedert enige jaren werkt voor De Gel. derlander-pers te Brussel. HU zal in In- donesië een reisreportage maken. Vroe- r was hij correspondent van het A.N.P. Indonesië Een traditie van jaren wil, dat in praktisch alle Westeuropese landen weldadigheidszegels uitkomen tegen december De praktijk heeft geleerd, dat dan de mensen het mildst ge stemd zijn, en zonder bezwaar de extra toeslag op hun postzegel op de koop toe nemen, at is het geheim van de miljoenen baten door de Nederlandse kinder zegels, van de Belgische anti-tering- zegels, dit jaar met de portretten van de verschillende koninginnen die Bel gië heeft gehad, en wat nog een in- door G. J. Peelen teressante misdruk opleverde, doordat men koningin Louisa Maria, per onge luk met de initialen M. L. aangaf. Een fout die direct werd hersteld, doch niet nadat tenminste enige dui zenden hun weg gevonden hadden Zo kent Luxemburg ieder jaar zijn Ca- ritas-serie, waarop véór de oorlog de kleine prinsjes en prinsesjes afge beeld werden, en nu alweer de kin deren van prins Jean zelf. Op afb. 1 en 2 zien we de jongsten: de tweeling Jean cn Margaretha, resp. in hun eerste levensjaren, en zoals ze nu opgegroeid zijn. Zwitserland was eigenlijk de eerste die 50 jaar geleden al begon met deze wcldadigheidszegels, de Pro Juventute reeksen, die onafgebroken voortgezel werden. Een halve eeuw lang, en die de verzamelaars vele juweeltjes op leverde. Altijd even fris en verzorgd Dit jaar op afb. 3: een jongen die een eend opjaagt, en afb. 5: een tak appel bloesem. Overigens is dit jubileum niet onopge merkt voorbijgegaan, want de Zwit serse post zorgde voor een toegift: een hoge waarde en een blok extra, bei de met als motief: moeder en kind. Suriname denkt niet aan het kind bij zijn weldadigheidszegels, maar aan het dier. De toeslag is voor de dieren bescherming: beschermende handen uitgestrekt rond een viertal dieren, waarvan we er een afbeelden, r.r. 4. Kan ar hartelust weldadig- door middel van de kan er ook veel van heid bedrijvi postzegels, m leren Wist u bijv. dat Maria, de Moeder Gods haar laatste twaalf levensjaren in Efeze sleet, en dat haar huisje nog bewaard is. Turkije gaf een serie zegels uit om dat feit nog eens onder onze aandachl te brengen: buitenaanzicht, interieur: alles wordt afgebeeld, ook het altaar met het Mariabeeld op afb. 6. Egypte ijvert nog steeds voor het be houd van de Nubische kunstschatten die overspoeld dreigen te worden, en deels al onder water verdwenen zijn als gevolg van Assoeandam. Grote en belangrijke kunstschatten dreigen door het water verzwolgen te wor den. zoals die, op onze afb. 7: Konin gin Nefertari. gekroond door Isis en Hathor, een fresco uit een van de Nu- .bische tempels. Zweden geeft sinds verleden jaar. regelmatig eens per jaar afbeeldingen van de Nobelprijs winnaars van zestig jaar geleden, Dit jaar dus die van 1902. Op afb. 8: Mommsen (geschiedenis) en Ross ge neeskunde). Od afb. 9: Fischer (che mie) en onze beroemde landgenoten Zeeman en Lorentz (natuurkunde) Amerika vereerde op UNO-dag, 24 ok tober, de nagedachtenis van Ham- marskjold. Op zichzelf niets bijzon ders, maar sensatie gaf deze uitgave, toen bleek, dat een vel aan de con trole ontsnapte, waarbij de gehele plaat kopstaand gedrukt was. Fantas tische bedragen werden gevraagd en gekregen voor deze zeldzame fout- druk. Tot grote ergernis van de „ge lukkigen" en onder heftige discus sies pro en contra, besloot de post, op zettelijk enige honderdduizenden van dezelfde fout te laten drukken! Een daad die zijn weerga niet vindt in de filatelistische geschiedenis, (afb. 10). De UNO gaf een serie uit (afb. 11) ter propagering van ruimteonderzoek voor vredelievende doeleinden. Oostduitsland herdacht op onze slot- voorstelling in een sober maar waar dig zegeltje de grote, ook bij ons bekende auteur Gerhart Hauptmann (geboren 1862), Elam n.v. wenst u en iedereen van harte goede kerstdagen! En moge 1963 een jaar zijn van vrede in de wereld, van voor spoed in uw gezin en van veilig heid op de weg. Elam zal tot het laatste weer een belangrijk steentje bijdragen - door te zorgen voor een perfect onderhoud en een toegewijde service door vertrouwde vak- kundigen: En... door levering van het beste, dat op auto gebied momenteel verkrijgbaar is: FORD! Rijdt het nieuwe jaar bijvoorbeeld tegemoet in een der volgende meesterlijke auto's FORD Cortina Voorspoedig, veilig rijden - daarvoor zorgt ELAM n.v., Leiden r voor leiden e o. en de bollenstreek haarlemmerweg 2-4 leiden tel. (01710) 33141 84. „Die kip is er slecht aan toe", sprak Joachim met een blik vol deernis. „Nog nooit heb ik een kip m zo'n vervallen staat gezien". ..Kom, kom", lachte tante Kea. „zo erg is het niet. Het dier is oud, dat is alles". Voorzichtig probeerde ze het beestje over de rug te strijken maar daar schrok het zo vreselijk van dat het luid kakelend de tuin in rende. Bijna onmiddellijk werd de deur open geworpen. In de opening stond een wat verfomfaaide boer die boosaardig begon te grijnzen. „Wat blieft u" baste z'n zware stem. „Bh ja, hum", stotterde Joachim verschrikt. „Wij wilden graag iets eten, als het ehnatuurlijk ge legen komt". „Eten", herhaalde de boer verbaasd alsof het iets zeer ongebruikelijks betrof „Ja. wij dachten sprak Joachim en wees veront schuldigend naar het bordje ..Café Heidereutel". „Ja-ja, dat is ook zo", mompelde de boer, „een ogenblikje dan probeer ik een menukaart voor u te vinden". „Een vreemde boel hier" wilde Joachim zeggen, maar de boer was al weer terug. „De menukaart", gromde hij, Joachim een h'istorisch document over handigend. Voorzichtig nam Joachim de menukaart aan. Maar nadat hij er één blik op geworpen had versomberde zijn uiterlijk zichtbaar. KATWIJK Overzicht groenteveiling Er werd in de afgelopen week een zeer grote hoeveelheid waspeen ver handeld. nog meer dan in de vorige week; 628000 kg werd verkocht, ruim 50 ton meer. De exportvraag was ma tig, ongeveer zeventien procent. Wel neemt Engeland iets meer af dan tol voor kort. Naar de conservenindustrieèn werd veel verzonden, waarbij we kun nen opmerken, dat er een grote hoe veelheid ongewassen peen naar België werd afgevoerd, peen die lichte vorst- schade heeft opgelopen. Deze afzetsmo- gelijkheid wordt zeer gewaardeerd, daai Hij sukkelde weg en Kasimba riep hem na: „Slaap gelukkig, tata!" Tegen Domgiële, die naast hem stond, zei hij- „Laai de wacht houden tussen het. dorp en de olifanten, ik ga naar Kisenyi om te waarschuwen." Hij liep om het huisje van zijn ouders heen, waarachter ook zijn eigen woninkje stond. Na de maanden van wachten en het luisteren naar de verwarde berichten uit binnen- en buitenland over de toestand in zijn land, was het een geluk dat hfj weer eens iets kon doen. Hij startte de motor van zijn oude auto en de lichten priemden door de duisternis. Hij wist, dat zijn dorpsgenoten tegen elkaar zouden zeggen: „Ga rustig slapen, Kasimba is weggegaan om hulp te halen tegen de olifan ten. Ga slapen en schuur de kookpotten, want morgen zal er zoveel vlees zijn, als we in geen jaren gegeten hebben. Er zal genoeg zijn om te verkopen in de Bahutu-dorpen, maar wij zullen Je slurven en de oren voor onszelf houden." Kasimba glimlachte. Hij had een auto, hij be hoefde geen concurrentie te vrezen. Niemand was in staat om eerder de blanken te waarschuwen En ook de olifanten zouden onmogelijk in staat zijn om de 74 kilometers terug naar het Alben- park af te leggen voordat hij terug was. En Dom giële zou er zeker voor zorgen, dat het dorp van uur tot uur op de hoogte bleef van de verblijf plaats der olifanten. De gele lichtbundels van de koplampen zweef den over de weg, reflecteerden van tijd tot tijd in de glinsterende ogen van een civetkat, of de kou de, roerloze blik van een slang. Zelfs als de jongen sterk overdreef met zijn opgave van het aantal olifanten stond het toch wel vast, dt het een grote kudde was. En de blan ken zouden verlangend zijn om weer eens een aantal dieren buit te maken, nu de jacht na de uitbarsting van de onafhankelijkheid zo lang had stilgelegen. Het was goed, dat de olifanten in de nacht ge komen waren. Nog steeds ontweek hij het Bel gisch mandaatgebied, ervan overtuigd, dat de po litie daar hem zou willen arresteren voor een verhoor. Maar in de nacht zouden ze hem met herkennen en stellig zouden ze hem ook niet aan houden. De soldaten waren werkzaam in het grensgebied, maar ze zouden alleen naar wapens zoeken in zijn auto, niet naar hem zelf. Toen hij bij de garage aankwam, hielden twee grote, grauwe waakhonden hem weg van de deuj van at woning, maar hij bleef rustig bij het hoge hek van lïarmonikagaas staan. De nonaen gingen ais razend te keer en om hen aan te vuren schop te Kasimba tegen het gaas. Ten slotte ging eeD lacht aan en de garagehouder verscheen in de deur. Hij droeg een geweer in zijn hand en vroeg, „Wat moet dat?" „Ik ben het, Kasimba!" riep Kasimba op ge dempte toon. Hy moest zijn naam herhalen, nadat de man zijn nonden koest geboden had. „Ja, en?" vroeg Saelens. Hij kwam schoorvoetend naar het hek, het ge weer onder zijn arm. „Er is een grote kudde olifanten bij Rutshuru. bwana," deelde Kasimba mee. Hij zag, hoe de man in het duister zijn gezicht probeerde te onderscheiden. Ten slotte richtte hij een grote zaklantaarn op de Tutsi. „Breng ze maar hier", zei hij spottend. „Ik be taal drieduizend francs voor elke kop, die je me hier brengt." Kasimba staarde in het felle licht van de lan taarn als één van de slangen onderweg. De woor den van de blanke verbijsterden hem en het duur de even, voordat hij de cynische spot begreep. Zijn dunne vingers haakten in het gaas. Hij zei: „Ik heb geen geweer, bwana!" De blanke lachte schamper. „Nee, jullie daar aan de andere kant van de grens hebben geen ge weren, dat is waar ook! Jullie hebben al een heel stel VN-militairen naar de andere wereld gehol pen, maar geweren hebben jullie nog steeds niet!" Hulpeloos zei Kasimba: „Dat waren leden van de force-publique bwana, soldaten, maar wij heb ben geen wapens." anders deze peen onverkoopbaar zou zijn geweest. De afzet van contractuele peen was niet zo groot dit keer. Van de voo> het binnenland geschikte peen werd nogal wat doorgedraaid. Behoudens en kele uitschieters noteerde de A II in gro te massa tot f 5 per kist. Alleen de B sorteringen liepen wat uit. De noterin gen waren: A extra van f 6,50 tot f 9.10 (vorige week f6,80 tot f8.90). AI van F 4,80 tot f 9,20 (f 5 tot f 8.80). A I) van f 2.20 tot f 6,90 (f 2 tot f 7), B extra van f6,60 tot f9.20 (f5,30 tot f8,10), BI van f5,80 tot f9,20 f 5,80 tot f 8.80), BI grof van f 2.10 tot f 3,80 (f 1,80 tot f 5,20) en Bil van f 1,80 tot f 4,30 (f 1.80 tot f 3,40). De verwachtingen voor deze week zijn onzeker, vooral door de vorst. Wellicht zullen de prijzen oplopen. De knolselderie was van behoorlijke kwaliteit en daarbij goed gevraagd. De notering liep van f 4 tot f 49 Prei f 41 tot 52 voor AI. f 35 tot f 37 voor All f 19 tot f34 voor BI en f28 tot f38 Spruiten behaalden aardige prijzen, voor A I van f 51 tot f 59. All f 55 tol t 71, B I f 34 en BIIfl3 tot f 41. De schorseneren waren weer hoger in prijs bij een behoorlijke aanvoer: AI f 86 toi E 92, All f 45. B I f 70 tot f R0 en Bil f 22 tot f 37. C I f 49 tot f 57 en II C 18 tot f 29. Overhetalgemccn warev produkten aardig geprijsd. Alleen over gele kool ging voor f 9 tot f 19 en uien f 1,70 tot f 5.60. Breekpeen werd af gedrukt voor f 1,40 tot f 3.60, boeren kool voor f 22 tot f 29. rode kool voor f lot f 28 en groene kool voor f 14 Selderie deed van f 1.20 tot f 4.60. kro ten gingen voor f 1,20 tot f 4,60 en an dijvie voor f 38 tot f 76. R1JNSBVRO Overzicht handel groenteveiling Er was deze week, i.v.m. de Kerstda gen, op welke dagen meer vraag is naar fijnere produkten en er minder export mogelijkheden zijn, een steeds geringere vraag naar waspeen. waardoor de prijs terugliep. Voor Al besteedden de exporteurs in het begin van dc week nog tussen (Wordt vervolgd). 1J9 cent per kg. later zakte de prijs tot LEIDERDORP Volkskerstzang Zaterdagavond werd in hot Dorpshuis te Leiderdorp de traditionele volkskerst- zangbijeenkomst gehouden. Medewerking verleenden de gezamenlijke koren vod Hans Boelee, het Hervormd kerkkoor Hart en Stem onder leiding var vrouw T. Massaar-van Driel. het R.K kerkkoor o.l.v. de heer J. v. d. Velde de harmoniekapel „Leiderdorp" o.l.v. de heer J. F. L, Boelhouwer. De heer J. d. Hoek heette de aanwezigen welkom en de burgemeesters P, M. Gallas en J A. Detmers lazen het Kerstevangelie. Kerstgroet Op tweede Kerstdag wordt namens de gezamenlijke Kerken weer een kerst groet gebracht aan zieken en bejaarden. Op de jongeren wordt weer een beroep gedaan de helpende hand te bieden. Zij worden !s morgens om 9 uur in het ge bouw aan de Eikenlaan verwacht. Kerkdiensten eerste Kerstdag Morgen beginnen de gecombineerde kerkdiensten in de Geref kerk en kerkzaal aan de Zijllaan om 5 ul kerstfeestvieringen van de Zondagsschool beginnen om 3 en 7 uur in de Hervormde kerk. Markt SCHEVENINGEN, 24 det ij berichten. Totaal aan en verse haring. 523 kist vijting. 20 kisten kobetl: 'ersen. '.3.200 kg tong en ri j berichte» narkt. 104 ichol 44 kisten 30 kis'- 36 cent en vrijdag noteerden we t 26 tot 29 cent. De prijsnotering voor vertoonde eenzelfde beeld, anvankelij» schommelde de prijs tussc. 27 en 35 ct per kg, tegen het eind tussen 24 en 28 ct Voor de binnenlandse kwaliteit betaal den de kopers lussen 16 en 27 cent p« kg, tegen het eind tussen 10 en 17% ct De notering voor boerenkool bleef on geveer gelijk aan die van vorige week, tussen 16 en 22 cent per kg. De prij-' voor gele kool lag enkele centen hoge en varieerde van 11 tot 16 cent per terwijl voor groene kool tussen 12 25 egnt werd betaald. Uien waren williger en konden tussen 21 en 24 per kg opbrengen. Enkele partijen sprti- ten werden betaald met 39 tot 60 co» per kg. Enkele partijtjes glasandijvK gingen weg voor prijzen tussen 51 cd 61 cent per kg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 4