LUISTEREN en KIJKEN met de ^eeótclacjen^, KERSTBIJLAGE 1962 Omdat voor velen radio en televisie een deel van de huiselijke Kerstfeest- viering zullen betekenen, vooral wanneer zij niet naar de kerk kunnen gaan of andere wijdingsbijeenkomsten bezoeken, geven wij weer een overzicht van de belangrijkste programma-onderdelen op de feestdagen. Dit onder voorbehoud van nadere programmawijzigingen die mochten worden aangebracht wanneer ons Kerstnummer al is gedrukt. Zo staat nu bijv. nog niet vast of de Kerstrede, welke koningin Juliana op Eerste Kerstdag waarschijnlijk 's. middags om 1 uur voor beide radiozenders zal uitspreken, ook via de televisie zal worden uitgezonden. Radio KERSTAVOND, 24 DECEMBER Op de Kerstavond zal de NCRV (Hil versum I) een groot programma van massazang in het Amsterdamse Concert gebouw uitzenden en wel tussen 8 en 9.45 uur. Medewerking verlenen het Winds- bacher Knabenchor, het kerkkoor van de Russische orthodoxe kerk in Parijs, het muzikale Amerikaanse gezin ,,De Kemp Carolers" en tal van Nederlandse koren die een massaal gemengd koor zullen vormen. Voor begeleiding zorgen het Pro menadeorkest en de organist Piet van Egmond: muzikale leiding heeft Marinus Voorberg. De avond wordt geleid door ds. H. van Andel, secretaris van de Oecumenische Jeugdraad In Nederland en verschillende predikanten zullen kerst boodschappen uitspreken in de Maleise, Hongaarse, Italiaanse, Joegoslavische, Spaanse en Nederlandse taal. EERSTE KERSTDAG Op de Eerste Kerstdag begint om middernacht. 0.00 uur, via Hilversum I ten Kerstnachtdienst uit de Bloemcamp- kerk in Wassenaar, waarin voorgaan ds. E. Pijlman, geref. predikant en ds. J. T. Wiersma. Ned. Herv. predikant. De dienst Via dezelfde zender hoort u 's morgens tussen 7 en 8 uur (NCRV) een Kerst- zangdienst uit Rijswijk, belegd door het Interkerkelijk comité Zangdiensten al daar. Liturg is envoy I. K. Schrale van het Leger des Heils, sprekers ds. J. A Peters, Ned. Herv. predikant in Den Haag en ds. G. Meynen, geref. predikant te Utrecht. Twee koren werken mee; voor de begeleiding zorgen de organist Jan Guichard en de trompettist Ben Esders. Om half 9 begint de morgenwijding door prof. dr. J. van den Berg uit Amstelveen. De KRO zendt tussen half 12 en 1 uur een programma van kerstliederen uit ver schillende landen uit. Over Hilversum II zendt de VPRO die ochtend tussen 10.30 en 11.40 uur een Kerkdienst uit Bennekom uit. Voorganger is prof. dr. P. Smits uit Den Haag; or ganist is de heer J. Verhoef uit Ede. Daarna tot 12 uur: gesprekken met men sen, die uit de kerk komen onder de ti tel „Laat ons met vrede". Om 1 uur wordt over beide zenders de Kerstrede van koningin Juliana uitgezon- ORATORIUM Tussen 1.45 en 4.30 uur zendt de KRO (Hilversum I) het oratorium „De Mes sias" van Handel uit. U hoort dan onder leiding van Jean Fournet de solisten Ma ria Stader, sopraan, Pamela Bowden, alt, Alexander Young, tenor en Kim Borg. bas, het groot omroepkoor en het Radio Filharmonisch orkest. Het Convent van Kerken verzorgt dan tussen 5 en 6.30 uur de uitzending van een kerlttienst uit de geref. kerk in Haarlem, waarin dr. Okke Jager voorgaat. Organist is de heer A. T. de Boer. Over dezelfde zender van de NCRV om 6.30 uur een Kerstconcert „Herders, Hij is geboren" getiteld. Hieraan werken mee de alt Aafje Heynis, de bas Piet van der Bilt, de pianist Paul Niessing en verscheidene andere instrumentale solis ten. het NCRV-kinderkoor en het NCRV- dubbelkwartet. Het avondprogramma van de KRO geeft weer veel kerstzang en -muziek, af gewisseld door een hoorspel „En leidde hen naar Egypte" van Johannes Henrich (8.309.20 uur» en een klankbeeld van Joop Reinboud over kerstviering van emigranten (9.5010.20 uur). Over Hilversum II zendt de AVRO om 5 uur een groot programma van volks kerstzang uit. Dit is een aansluiting met de Expohal in Hilversum, waar het Hil- versums politie-muziekkorps koren bege leidt. Burgemeester Boot zal een woordje spreken. Om half 8 is er, na een jonge renprogramma dat Kerstrapport heet. een klankbeeld over naastenliefde en het avondprogramma wordt gevuld met mu ziek. korte gesprekjes over Kerstfeest, op treden van het Collegium Musicum Am- stelodamum onder leiding van Toon Vran- verschuivingen in het kerstliedrepertoire om 10 uur „kerstcabaret". TWEEDE KERSTDAG i 10 en 12 het IKÖR. dat begint met een toelichting op verschuivingen in het kerstrepertoire en iets over het hulpverleningswerk van de Wereldraad van kerken. Om half elf volkskerstzang uit de RAI in Amsterdam, met muziek en koorzang. Sprekers zijn prof. W. F. de Gaay Fortman, ds. K. H. Kroon, rector J. M. E. Keet, pater S Jelsma en ds. D. Solinger. Tot besluit een half uur oude en nieuwe kerstpoëzie, met medewerking van Johan Wolder, Maud Cossaar en het Hilversums Barok- ensemble Over de andere zender is er dan een kerkdienst uit de geref. Triumfatorkerk te horen. Deze dienst begint om 10 uur en wordt verzorgd door het Convent van Kerken. Voorganger is dr. C. Gilhuis, organist Ben van Doorn. De NCRV komt om 1.05 uur over de zender Hilversum I terug met een Duits muziekprogramma, waarin door Neder landse solisten, de Chr. Oratoriumvereni ging te Hilversum, instrumentale solisten en een strijkkwintet kerstliederen worden uitgevoerd. Aansluitend een Duitse uit voering van de cantate no. 64 van Bach. Der traditie getrouw is er om half drie een kerstprogramma, verzorgd door de Molukse Christen Jongerenvereniging in Nederland en om 3.30 uur begint er een programma van Maja van Steensel: ont moetingen met Nederlandse emigranten in Canada. Met de geref. Zondagsschool Jachin in Leeuwarden kan men daarna een uur kerstfeest vieren. NAAR DAVOS half uur met Wim Kan: fragmenten uit zijn Oudejaarsavondprogramma's sinds 1954. om 2.30 uur een nieuwe uit zending „Dit is uw leven", gepresenteerd door Letty Kosterman en vervolgens Kerstmuziek, afgewisseld met reportages uit het land. Om half zes wordt de tradi tie voortgezet met een half uur aanslui ting met het Nederlands sanatorium in Davos: uitwisseling van groeten met fa milie in de studio en samen Kerstliederen zingen. Tussen 7.50 en 8.55 uur kunt u bij de NCRV luisteren naar een uitvoering van Bach's Weihnachtsoratorium door solis ten, klein omroepkoor en Radio-kameror kest onder leiding van prof. Kurt Tho mas. Aansluitend draagt Peronne Ho- sang een kerstverhaal voor en dan zijn er orgelopnamen uit concerten van Feike Asma. Om 11.40 uur wordt besloten met een klankschets van Hans Blankesteijn „Een niet te grote God". De VARA biedt 's avonds ook veel mu ziek en ter afwisseling wordt tussen 8.35 en 9.45 uur het hoorspel „Koningen in Judea" uitgezonden. Televisie van een protestantse kerkdienst in de Dreikönigskirche in Frankfurt (5.558.40 uur). Voorganger is ds. Martin Niemól- ler, organist prof. Helmut Walcha. Het IKOR zorgt tussen 11 en 11.55 uur voor een uitzending van de Kerstnacht dienst, gehouden in de Amsterdamse Westerkerk. Voorganger is prof. dr. E. L. Smelik. Medewerking aan deze dienst verlenen de alt Aafje Heynis en het Wes- terkerkoor onder leiding van de cantor organist Simon C. Jansen. Om 11.55 uur neemt de NTS de Euro visie-uitzending over van de midder- nachtmis uit de 12e-eeuwse Romaanse basiliek Ste. Madeleine in Vézelay. een heel klein stadje gebouwd op een heuvel, 150 km ten zuidoosten van Parijs. Op de Eerste Kerstdag is er 's mid dags tussen 3 en 4 uur een circusprogram ma van de BBC (NTS) en dan een film „Nanook de Eskimo". Tussen 4.50 en 5.30 uur neemt de NTS weer een Eurovisieprogramma over. U hoort dan kerstliederen in verschillende landen gezongen. In Wenen zingen de Wiener Sangerknaben, in Lund (Zweden) een kerkkoor, in Emmenbrücke (Zwitser land) een jongenskerkkoor, en in de ka thedraal van Wells te Somerset (Enge land) ook het kerkkoor. In dit schakel- programma gaan we van de ene kerk naar de andere. Aan het slot van de uit zending wordt beurt om beurt door de koren een couplet van „Stille Nacht" ge zongen. Des avonds wordt tussen 8.10 en 10.10 de Eurovisie-uitzending van de opera „La Bohème" van Puccini van de Duit se televisie overgenomen. De NTS komt op de Tweede Kerstdag om 3 uur op het scherm met de Ame rikaanse familiefilm „De kleine voort vluchtige" en zendt daarna sport uit tot 5.20 uur. Het avondprogramma wordt dan door de VARA verzorgd met om 8.30 uur de Rudi Carrell-show „IJs en weder dienen de" met o.a. als gaste Joan Haanappel, om 9.45 gesprekken van Jan Vrijman met kinderen en om 10.15 uur concert door het strijkorkest Benedetto Marcello. yOOR DE kleine Richard het leven elke dag een v vas jongen wegliep om de hond ertoe on- te bewegen het angstig grazende ilet kalf te achtervolgen. En als reld met zovele dingen, die van hem hielden; 's Morgens werd hij gewekt dooi Kazan, de herdershond inde hij niet als ander dan Richard het waagde de :e, tropische K ren, schroomden diertjes heus niet v gebruik 1 versper deze nijvere n hun kaken teraar duidelijk te maken, dat de kleine Richard dergelijke euveldaden niet op hun ereld van zijn dro- plaats waren. Maar de mieren. - die Richard had geplaagd, sche nen er eenvoudig niet aan te den ken de jongen te bijten. En toen hij even later op het gras ging liggen en niet zag dat de mieren- straat juist onder zijn hoofd door ging tussen het gras. maakten de mieren eenvoudig een omweg. Het ijn zij wandel- leek wel, alsof zelfs de mieren achter- Richards meesterschap of vriend- de vo- schap erkenden, i goede Dit en nog veel meer verbaasde Richards vader en daarom werd de bladeren hij niet boos als de jongen kroop, was het toch hetzelf- ,at hem wachtte. Tenminste, zo leek het kleine Richard toe, en wat geeft het dan, hoe het eigen lijk moet zijn, als jezelf maar van binnen blij en altijd verrast om zoveel nieuwe dingen bent? Met Kazan aar de Richard dan galerij, waar de vogels lières hem als het ware morgen toezongen. Zijn vader bezig de rupsen van de orchidee- schrapen de t melken, terwijl rondom haar de honden geduldig wachtten op hun dagelijkse portie melk en de staljongen de staart van de koe vasthield, want er wa- DICHARD had nog veel tijd 11 over, voordat de vertrouwde bediende van zijn moeder hei school zou gaan brengen Een verhaal door HENNY TURPIJM spel één van de bloempotten om verwierp of ook wel één van de ooms of tantes want altijd wa- I ren er wel fami- 1 lieleden of vrien den in huis een nat pak bezorgde, doordat Ri chard een emmer water op een op een kier staande deur had ge zet. Natuurlijk, de jongen was even ondeugend en vol streken als andere jongens, maar op de een of andere manier had hij iets ontwapenends, iets dat boosheid of straf, of wat dan ook, zinloos maakte. naar school zou gaan brengen en pICHARDS moeder bekommer- dUe'etuta. tv'SuifTiï K, 1= "e- <"•>««-. wei- gen de drie koningspalmen statig de eerste zonnestralen op dingen trok hem net zo goed ;n, of zij stuurde zijn vele leek vr»enden weg, als zij bijvoorbeeld mogelijk kon zijn, sprak hij eens met de hoofdonderwijzer, die zijn vriend was. Deze beloofde pools hoogte te nemen en toen bleek, dat de onderwijzer van Richard wel meer met cijfers manipuleer de en zo de zoon van de directeur van de tabaksonderneming van de stad hoger waardeerde, dan waar op hij recht had. En nu hij zijn zoon zo door de tuin zag hollen, was hij bang. Er was iets met dit kind, dat mis schien „gevaarlijk" kon zijn. De jongen zelf wist het niet en ging door met zijn onschuldige plage rijen. Hij had, hoewel nog jong. een zeker leiderschap over zich. Maar velen die rondom het huis woonden, kwamen wel eens hei melijk naar de achtergalerij, als Richards moeder een middagdut je deed en daar was dan Richard, die een soort zitting hield, en de noden lenigde: hij kreeg vaak wat geld van de vele ooms en tantes, zijn zakgeld was niet al te klein en Richard vond het niet erg om wat van het huishoudgeld van zijn moeder te nemen. Vaak merkte ze het niet en al zou ze dat, dan zou ze het niet al te ernstig opvatten. Het werd toch wel weer aange vuld, want Richards vader ver kocht wel eens een rashondje, of de oogst was bijzonder goed ge weest. Wat betekenden dan nog die enkele guldens, die Richard wegnam, niet stal. want Richard deed niets oneerlijks. Richards vader had toch gezegd: wat van je ouders is, is van jou.. Zelf had hij weinig wensen. Hij had toch zijn ouders, de honden en andere dieren, zijn vele vriendjes en de bedienden, die hem op handen droegen? Wat moest hij dan nog meer hebben? RICHARDS vader ging zwijgend naar binnen, naar de eetka mer. Hij ging voor de kerstboom staan en vroeg zich af, wat dit feest eigenlijk voor hem beteken de. Niets. Natuurlijk hij geloofde God i dat Christus was geweest, dat teerde hij ook wel, maar de Kerst dagen waren voor hem altijd een opeenhoping van de meest pretti ge dingen, of die men meestal prettige dingen noemt. Dan kwa men de velen, die het gehele jaar zich niet hadden laten zien. dan waren er uitgebreide maaltijden en dan waren er de lange avon den in de voorgalerij met het ge dempte licht van de schemerlamp. Oude herinneringen werden opge haald, toekomstdromen werden uiteengerafeld, de afwezige leden van de familie werden kritisch be sproken, kortom, het was het hoogtepunt van een jaar hard werken. Iedereen was dan rondom de kerstboom te vinden, behalve Ri chard. Die bleek dan, tezamen met de staljongen of een andere vertrouwde, ergens op stap, met een mand proviand. Alleen Ri chards vader wist hiervan en hij had er nooit iemand iets over ver teld, Richard zou het niet prettig vinden en niemand zou hem toch tijdens de feestdrukte missen, zelfs zijn moeder niet. T^N TOEN Richards vader daar zo stond, zag hij opeens in een flits, dat al dat feesten, al die franje rondom het Kerstfeest, je leven eigenlijk leeg maken. Het deed je goed beseffen, dat er niets anders was in je hele leven dan heel hard werken zonder werke lijke blijdschap. En hij herinnerde zich de Christuslegende over een soldaat, die een kind achtervolde, een kind dat vriendschap had ge sloten met bijen en bloemen, en hoe hij dat kind ergens in een grot of zo had gevonden, maar het niet kon doden. Christus erkennen als je Heer maakt je weerloos, dacht Ri chards vader. Dan kon je immers nooit een transactie sluiten, die de tegenpartij schade berokkende, dan kon je ook geen geld verdie nen ten koste van de vele inwo- het dorp. Dan kon je ook geen Kerstfeest vieren, terwijl je wist, dat er velen in de omgeving en misschien overal in de wereld honger leden. Richards vader wist niet, wat hij ermee moest doen. Moest hij verder gaan en kapitaal bijeenga ren, of moest hij iets anders doen, dat hem meer vreugde, meer vol doening zou schenken? Hij wist het niet. Met zijn vrouw kon hij er niet over praten, die had het te druk met de voorbereidingen voor het feest en met de vraag of de extra-bedienden wel betrouwbaar zouden zijn en niets zouden stelen van de rijst of de suiker, die zo maar voor het grijpen in de schu ren lagen opgeslagen. Neen, hij moest het zelf uitvechten. Maar hij wist, dat hij het weer verlie zen zou. de strijd. Maar hij wist ook, dat het per slot van rekening niet zo erg zou zijn. En Richards vader liep naar de voorgalerij. De zon had reeds de koningspalmen met goud omras terd en schoof nu de voorgalerij binnen. Richard wuifde naar de bus, die naar de stad ging en de chauffeur, de conducteur en vele passagiers lachten en groetten te- Richards vader riep zijn zoon. Het was. of Richard begreep, dat zijn vader hem echt nodig had. En zo stonden ze beiden daar, zwijgend in de glans van de op komende zon. Rondom hem schud de de wereld zich wakker, mens en dier en plant maakten zich op om uit de dag te halen, wat er te halen viel. Richards vader legde zijn handen op de haarbos van zijn zoon. De hond strekte zich voor hun voeten uit. En Richards vader was niet meer bang. Hij wist, dat als hij zou sterven, hij niet vergeefs had geleefd, want hij besefte nu, dat zijn eigen zoon in Christus zijn Grote Vriend had. die hem overal begeleidde. Op deze dag, twee of drie dagen voor het Kerstfeest, wist hij, dat het kerstgebeuren geen dood ding was, dat Christus tweeduizend jaren geleden echt werd geboren en dat God Christus gegeven had aan alle mensen, aan hen die honger leden en aan hen, die in weelde baadden, en dat de jongen, die niet boos kon worden en die speelde met de harten van mensen en die op een onwerkelij ke manier elke dag nieuw maakte en elke dag nieuw deed zijn, zich al lang aan Hem had overgegeven. Richards vader wist, dat velen hem zouden uitlachen, maar hij lachte, want hij had niet voor niets geleefd. Wat hij tot dusver re verzuimd had te doen, zou wel gedaan worden door Richard, daarvan was hij overtuigd. Het korte samenzijn van de va der en de zoon werd onderbroken. De stilte scheurde. Richards moe der riep hem. Hij moest het bad in. Want nog een half uur en dan zou de wagen voorrijden en hem naar school brengen. Kleurwedsirijd voor de JEUGD de geit in de kippenren lieten of »w5numheMl.rmc™rnd.'v»Slï ■ij hun deel van de zonneschijn d-,,,),» Pr wpi PPns over na en hii rmon mnrhtpn dacnt er wei eens over na en mi hun bladertooien mochten doen glijden. Van de tuin uit zag Richard in de eetkamer de grote kerstboom, die al van veel kleurige v vond het vreemd. Hij wist er geen antwoord op, waarom al deze din gen gebeurden. Er waren maar enkelen ge weest, die een hekel hadden aan uf? j,-h. Richard; Richard zelf had nooit het Kerstfeest zijn, dacht Richard. Dan zouden tientallen neefjes en nichtjes komen, ni tuurlijk vergezeld van vele oorr en tantes, en dan zou het huis v< zijn met het gedruis van lachci de stemmen, huilende kinderen e vooral opgewonden blaffende hon- den. dal Richard verheugde zich erg op. want hij hield niet drukte, het belette hein alleen ztjn._alleen met zijn gedachten Richard wilde het eigenlijk deo niet weten alleen met zijn Gro te Vriend, wiens verjaardag dan gevierd zou worden. Was het maar I elke dag Kerstfeest, zuchtte Ri- ?®?r chard, dan zouden 'de onms ra hok te gooien, tantes toch te moe zijn hele jaar door op bezoek te gaan en misschien was het voor hen dan zo doodgewoon, dat ze niet meer kwamen. boos woord voor een ander of een minder vriendelijke gedach te in zijn hart voor degene.die hem een poets hadden gebakken of nog erger, die hem daadwerke lijk in de weg stonden. Richards vader herinnerde zich •erre neef van hem eens reeks kinderen logeerde en dat een van die kinderen het hele huis bijeenhuilde, omdat Ri chard het speelgoedhondje van i aan een touw om de nek chimpansee had gebonden, chimpansee was overigens verstandig genoeg om het touw door te bijten en de hond uit zijn hok te gooien, maar van die tijd het af haatte die neef de kleine Ri chard. Want er zijn altijd ouders, die er de mening op na houden, dat hun kinderen superieur zijn en niet door anderen mogen worden pN TERWIJL Richard z de tuin wandelde, hier bel wegblazend, die op een lotus in de vijver pronkte, aangeraakt. Tijdens zijn verblijf had deze oom niets nagelaten om door het Richard zo zuur mogelijk te maken. Hij 'ging met zijn kinde rend, waardoor de i steen blokke- len of hij kocht 1 de steen uitvoerden, der Richard ook wat t voordat ze gezamenlijk het obsta- Richard merkte een boosaardige rups lievelingsorchidee weggehaald e stond op het punt het dier dood t drukken met een steen, toen iet hem ervan weerhield het te doer Met een zucht wierp hij het beest 'n het gras. Hij stak een sigaret °P en keek peinzend naar zijn voorraad saté voor hem alleen. Maar de neef dacht werkelijk, dat hij Richard hiermee pijn kon de cijfers op het rap- an Richard niet altijd even Richard was er niet eens verontwaardigd over. Eerst dacht zelfs op gebrand op Richards Richards vader, dat zijn «chouder te balanceren, terwijl de aangezien dit niet goed Ook in dit Kerstnummer ontbreekt een gezellige kleur- wedstrijd voor de jeugd niet: Iedere jongen en ieder meisje kan er aan meedoen. Je mag kleurkrijt gebruiken, kleurpotloden of waterverf, dat geeft allemaal niets, als het maar heel erg mooi Twee groepen Want deze plaet verdient het om heel erg mooi ge kleurd te worden, dat zullen jullie allemaal met ons eens zijn. Wij hebben beslo ten de deelnemers in twee groepen te splitsen, nl. de eerste groep tot en met negen en de tweede groep van tien jaar en ouder. We rekenen er op, dat we honderden en nog eens honder den platen gekleurd en wel te rugkrijgen. Bij die inzendingen moet dan wel even precies ge schreven worden: je naam j# adres, je leeftijd en of je een jongen of een meisje bent. Vooral de leeftijd is erg be langrijk natuurlijk, want als je dertien jaar bent, werk je al licht mooier dan wanneer je nog maar vijf of zes bent. Leeftijd en prijzen Daarom is het nodig, dat iedereen aan de buitenkant van de enveloppe al zet, hoe oud hij of zij is. Dan kunnen we de inzendingen immers al van het begin af goed uit elkaar houden. Voor iedere groep zal er een eerste prijs beschikbaar zijn, die een waarde van 25 gulden zal hebben en die de winnaar (of winnares) zelf mag uitkie zen en dan zijn er voor bei de groepen nog een prijs van tien gulden cn vier prijzen van vijf gulden. We zijn erg be nieuwd, wie op deze prijzen beslag zullen weten te leggen. Inzendingen Voor de 15de januari moeten wij alle inzendingen in ons be zit hebben. Na die datum kan het werkelijk niet meer. Zendt de tekeningen aan de redactie, met links bovenaan de enve loppe de vermelding „Kleur- wedstrijd" (Leeftijd... jaar). HET DINEE voor d< ZEVEN HEREN door PHÉ WIJNBEEK Op zeven kastelen in Babberdebink daar woonden zeven heren, met grijze pruiken en brilletjes op en ouderwetse kleren. Ze hadden hoge hoeden op, daarmee leken ze wel reuzen, en lange groene jassen aan en sch&znen met spitse neuzen. En 's avonds luidde in elk kasteel om zes uur de etensklok. Wat of er dan op tafel kwam? Dat wist alleen de kok. Want de zeven heren van Babberdebink die aten niet alles, hoor, daar waren ze allemaal te oud en veel te deftig voor. Maar op een morgen bracht de vost voor ieder een briefje mee: „De burgemeester is jarig vandaag en mevrouw geeft een dineel" En verder stond er in de brief alleen nog maar te lezen: „Om teven uur is 't eten klaar, of u er dan wilt wezen!" De zeven heren van Babberdebink die keken ongerust, want zo'n deftige oude kasteelheer eet geen dingen, die hij niet lust! En ze schreven allemaal terug aan d>> burgemeestersvrouw, maar toen die de zeven briefjes las zat ze lelijk in het nauw. Want de ene die lustte geen lammetjespap en de ander wou rijst met krenten, de derde die vroeg om gebraden kalkoen met een broodje van zeven centen. De vierd-z bestelde erwtensoep, de vijfde schreef: als ik kom eten, dan wil ik alléén chocoladevla, dus dan moet u het zelf maar weten". De zesde wou enkel maar appeltaart de zevende twee pasteien. en de arme burgemeestersvrouw begon van schrik te schreien. Want de burgemeester, die jarig was, dat zouden de heren wel weten, die had mogen kiezen natuurlijk, wat hij graag zou wilten eten. En hij koos voor vandaag juist lammetjespap, en husse met blinde vinken, en een glaasje abrikozensap om met de heren te klinken. Ach, als nu de heren niet kwamen, dan ja, dan zat ze er lelijk tussen, want ze had al vier pannen met lammetjespap en nog vier pannen met husse. Ze had nu geen pan meer over voor rijst, voor vla of voor kalkoen, i de burgemeester keek ook al sip, t zei: „Wat moeten we doen?" Want de burgemeester van Babberdebink die kan toch niet dineren (en denks eens: op zijn verjaardag nog wel!) zonder de zeven heren? Ze klaagden zó hard, dat het knechtje Pat van bakker Winterkoren die net voorbij kwam langs het raam, het allemaal kon horen. Die zei: „Mevrouw Edelachtbare, 't komt allemaal in orde! Laat u mij maar begaan, dan zal het vast een prachtige maaltijd worden! Ik ga wel even er op uit, maakt u maar niets meer klaar, de heren komen, allemaal dekt u de tafel maar!" En 's avonds, één minuut voor zes, daar kwamen ze aangelopen, de burgemeester, op de stoep, die hield de deur al open. De zeven heren van Babberdebink die straalden van genozgen, want ze werden elk gevolgd door hun koks die hun eigen pannen droegen. „Dat wordt me nog eens een dinee," zo riepen de heren in koor, „want we eten ieder ons eigen gerecht, daar zorgde het knechtje voor!" De goede burgemeestersvrouw, die heeft het toen wel geweten: zulke oude en di'ftige heren, die kunnen niet alles eten! De burgemeester sprak: „Heren, weest van harte bedankt, allemaal, want. .nu eet ik een hele week iedere dag m\jn eigen verjaardagsmaal!" Maar de burgemeestersvrouw heeft Pat uit dankbaarheid niet vergisten, want hij mocht een hele week 's middags bij haar lammetjespap komen eten!

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 21