li m urm B te i tVa m m I H 1* H 1 m i S 8 AF B w e§ m i Dreigende breuk tussen vliegers en directie Tweede Kamer verdeeld over Bijlmermeer Kijk uit met vuurwerk Geen enkel misvormend effect geconstateerd Schatten Vakantie voor werknemers zonder CAO geregeld ZATERDAG 22 DECEMBER 1962 Dam~vraug 327 (Eerste publicatie) In deze stelling een product van A. A. Polman te Halfweg is wit aan zet en wint. Hoe zwart ook slaat, stéeds blijft het resultaat onveranderd omdat «wart een voor wit voordelig tempo niet kan ontlopen. -W'. Schaakvraag 326 De partij RozsaPorti^ch had de volgende stand bereikt, toen wit de verkeerde zet 1. Pf3e5 speelde: wit: Kgl, Dd2, Tel en fl. Lb2 en e2, Pf3, pi a4, d4, f2, g2 en h2; zwart: Ke8, Dd6, Tb8 en h8, Ld5 en g7, PcG, pi a6, c4, c7, e7, f7 en h7. Zwarts ant woord was: 1Tb8Xb2!, waarop wit niets beters restte dan 2. Dd2xb2, Pc6xe5, 3. d4 X e5, Lg7xe5, 4. D12—b8t, Ke8d7, 5. Db8—bl, Lè5xh2t, 6. Kglhl, Lh2—f4 en wit kon opgeven. Bridge Het juiste bod in het u voorgelegd» biedprobleem, is: 4 schoppen. U mag niet kwetsbaar tegen ikwetsbaar geen risico nemen! 4 llïarten zou wel eens gemaakt kunnen kjorden. Zelfs al gaat 4 schoppen down, zo wint u een belangrijk aantal punten, lals blijkt, dat 4 harten erin zit! In de praktijk paste Noord op 4 'harten.. Dit contract was voor het neerleg gen; ziehier de volledige kaartverdo- ung: A B 10 7 5 C> H3 O A B 9 8 B 2 r N i 9 2 w O CB874 - O 7542 IfI A.V.8 West verloor één slag in trbëf, een schoppenslag en een slag in ruiten. Zoals u ziet, is 4 schoppen voor Noord-Zuid onverliesbaar. Troefheer en hartenaas zitten aan de goede kantl JACK DIAMOND Oplossi-g vorige puzzel aKkoOrd; bAnaNen; zoNneDauw; To- tEbelj' lEveBtraan; zeveNdeDeel; eet- KamEr; doLlaRprinses; tAllOos; Al- tOos; veRraSsing. De zegswijzen lui den: „Kant en klaar - -Onder de roos". Kruiswoordpuzzel zonder zwart I Hor.: 1 het uitspansel - ploegsnede; 1 gemeente in Z.H. - insekteneter; 3 motorschip (afk) - wat gesproken wordt - opschik; 4 voegwoord (Fr,) - joude lengtemaat - dorp in Gelderland; 15 muzieknoot - aandoenlijk; 6 meisjes naam - salaris (Vlaams); 7 lijkvaas - voedsel - einde; 8 leeg - wijze; 9 jon gensnaam - soortelijk gewicht (afk) - bedorven. Vert.: 1 werktuig - bloem: 2 plaats in Gelderland - bijwoord - koor van zangers; 3 dorp in Gelderland - schei kundig element (afk); 4 voedsel - le lieachtig gewas - Europeaan; 5 adel lijke titel in Engeland (afk.) - vaarwel - gebloemd katoen; 6 huid - gemeente iin N. Brabant - arbeidseenheid; 7j voorzetsel - leed (Z.N.) - zot; 8 bloem- iland in Europa (afk) - ontkenning (Eng).; 9 gemeente in Gelderland - mier in Engeland - geheel de uwe '(afk. Lat.). J Gelderse boeren moeten pensions gaan houden (Van onze correspondente! De Achterhoekse boeren hebben hel advies gekregen hun boerderij in te rich ten als zomerpension en met ingang van «ie volgende zomer pensiongasten te ont vangen. Duitse boeren doen dat ook. hel levert een aanzienlijke som op en hel vreemdelingenverkeer in de streek wordt erdoor bevorderd. De stichting VVV- Achterhoek ziet ook een mogelijkheid er in hot wederzijds begrip tussen d» boer en de mens uit de stad te verbe teren. Een dreigende breuk tussen de di rectie en de vliegers van de K.L.M. heeft de moeilijkheden, waarmede de maatschappij toch al kampt, nog vergroot. Gebelgd over de directie, die de vereniging van K.L.M.-vlie- gers over de inkrimping van het Westindische bedrijf pas inlichtte, nadat dit nieuws via de pers wereld kundig was gemaakt, heeft het be stuur van de vereniging na rijp be raad besloten het normale overleg met de directie op te schorten, totdat er een beter klimaat is geschapen. Dinsdag jl. maakte de KLM bekend dat van de 600 personeelsleden in de West circa 150 zullen moeten verdwij nen. Bovendien geeft de KLM het vliegen met DC 6-machlnes In de West op ten gunste van Convair 880 straalvliegtuigen van de Venezolaanse luchtvaartmaat schappij Viasa, waarmede de KLM in de West nauw samenwerkt. Weliswaar verwachten de vliegers niet dat uit deze maatregelen ontslag enkele hunner collega's zal voort vloeien, wel echter nemen zij aan dat alle KLM-vliegers nu naar Nederland zullen terugkomen en hier dus het reeds bestaande overschot zullen ver hogen. Geen enkele gezagvoerder van Nagenoeg de hele Tweede-Kamer commissie voor binnenlandse zaken meent, dat het Bijlmermeervraagstuk zonder uitstel moet worden opgelost, zulks met het oog op de huisvesting van Amsterdammers in dit nog on bebouwde gebied. Dit staat le lezen in het voorlopig verslag over het Bijl mermeervraagstuk. Zoals men weet, wil minister Toxopeus de Bijlmermeer niet bij Amsterdam voegen, maar, met gedeelten van omringende gemeen ten. maken tot een krachtige rand gemeente van de hoofdstad. Uit het voorlopig verslag valt op te maken, dat de socialisten en een betrek kelijk gering aantal leden van enkele andere fracties het standpunt van bewindsman allerminst delen. De PvdA- fractie meent, dat bij vorming van nieuwe gemeente de woningbouw in Bijlmermeergebied te traag op gang zal komen. De KVP-ers schijnen een iets genüan- oeerder standpunt in te nemen. Ze staan niet bij voorbaat afwijzend tegen de vor ming van een zelfstandige gemeente Bijl mermeer, maar vragen tevens „of dit uitgangspunt voor de regering wellicht mede een aanleiding zou kunnen zijn ten opzichte van de argumentatie voor de overdracht van westelijk Weesperkarspel (het Bijlmermeergebied) aan Amster dam alsnog een milder standpunt in te nemen." Slechts betrekkelijk weinig leden stel len zich van harte achter het voorstel van minister Toxopeus. Deze voorstan ders vindt men vooral bij de liberale en de protestantse fracties. Het ziet er wel naai- 'Uit dat de bewindsman straks in het Kamerdebat aan het wetsontwerp een zware dobber zal krijgen. de KLM is namelijk opgeleid voor het vliegen op het type Convair 880. De KLM-lijncn in de West zullen dus in het vervolg door vliegers van de Viasa worden bediend. Het betreft hier o.m. de lijnen Cura- ao naar Caracas en Paramaribo, als mede naar Miami en New York, en aar Venezuela. Sinds de vliegersstaking in 1958 is er tussen de directie en de vliegers steeds officieel overleg geweest. Beide par tijen hadden daartoe delegaties benoemd. De delegatie van de KLM staat onder leiding van de heer J. J. Mulder, hoofd directeur vluchtproduktie. In het afge lopen jaar betrof het overleg o.m. een collectieve arbeidsovereenkomst (die voor de vliegers nog niet bestaat, maar men zeer gewenst acht) en de af vloeiing van een vijftigtal overtollige vlieger». Met de vroegere president-directeur de heer I. A. Aler. was in maart 1961 afgesproken dat besluiten over samen werking tussen de KLM en andere maatschappijen van tevoren bekend ge maakt zouden worden aan de werknemers organisaties. zelfs werd gehoopt op enig overleg voor het besluit gevallen was. In het onderhavige geval is daarvan geen sprake geweest en in een commu niqué dat de vereniging van vliegers gisteren heeft uitgegeven, zegt het be stuur dit te betreuren. In het communiqué staat voorts dat samenwerking met andere luchtvaart maatschappijen dikwijls sociale reper cussies tot gevolg heeft Wanneer de werknemers zich. zoals in dit geval een fait-accompli gesteld zien, kan dat weerstanden opwekken, die de beoogde samenwerking niet ten goede komen. „De handelwijze van de directie wordt door het bestuur van de vereniging al lerminst bevorderlijk geacht voor goede verstandhouding", aldus het muniqué. „Zij is echter symptomatisch voor de. sfeer, waarin het overleg met de vliegers het laatste jaar is gevoerd. Men moet helaas constateren, dat het overlegklimaat er niet op is vooruitge- ANWB plaatst portaallichtwi j zer De A.N.W.B. heeft gisteren de eerste portaallichtwijzer in Nederland aange bracht, en wel aan het Leidseveer te Utrecht. De intrede van de portaallicht- gegeven. De Vereniging van K.L.M.- vliegers heeft gisteren in Am stelveen een persconferentie gehouden. Op de foto: v.l.i drs. J. F. Streur (alg. secr.), de heer W. I. ter Reehorst (be stuurslid), de heer H. A. Har- togh Keys (voorzitter) en de heer Z. L. Zeyfert vice-voor- zilter). Surinaams ambtenaar mocht niet aan politiek doen Het waarnemend hoofd van de rege ringsvoorlichtingsdienst in Suriname, de heer T. J. Petzold, zal uit zijn functie worden ontheven omdat hij als gast ge- sproken heeft op de vergaderingen van I de socialistisch-democratische beweging. Premier mr. S. D. Emanuëls had hem voor de keus gesteld zich uit de poli tiek terug te trekken of uit zijn functie te worden ontheven, maar hij heeft ver klaard niet tot het eerste bereid te zijn omdat dit in strijd zou zijn met de vrUheid van meningsuiting en omdat vele ambtenaren zich met de politiek be moeien. De commandant van het korps contro leurs gevaarlijke stoffen heeft een ern stige waarschuwing laten, horen over het gebruik van vuurwerk. Hij verzoekt het publiek alleen vuurwerk te gebrui ken, dat aan de eisen voldoet, die in Nederland worden gesteld. De winke liers krijgen de raad alleen toegelaten vuurwerk te verkopen, d.w.z. voor de meeste soorten vuurwerk met een gebruiksaanwijzing en de naam van de fabrikant in het Nederlands gesteld op de verpakking. De commandant van het korps contro leurs gevaarlijke stoffen wijst er ver der met nadruk op, dat o<>k vuurwerk dat aan de Nederlandse eisen voldoet, niet o n g e v a a r 1 ij k is. maar alleen minder gevaarlijk. Vuurwerk, dat dicht bij de ogen ontploft kan ernstig letsel tot gevolg hebben. Deskundigen schatten, dat alleen bij de nieuwe jaars- viering in Nederland jaarlijks 300 ge vallen van oogletsel ontstaan. Ongeveer tien procent van deze verwondingen had blijvende gevolgen Schrijvers zullen opdrachten en prijzen weigeren Het actiecomité van de tegen het lite- ratuurbeleid van de regering proteste rende schrijvers heeft aan de onderteke naars van het manifest van 11 december wier aantal inmiddels tot 100 is gestegen, een circulaire gezonden waarin wordt verzocht instemming te betuigen met de volgende, voor onbepaalde tijd bedoelde besluiten: De ondertekenaars van het manifest der 65 verbinden zich met ingang van 1 januari 1963 geen prijzen, reisbeurzen of opdrachten meer te aanvaarden van rijk, provincies, gemeenten of particuliere in stellingen. Geen zitting meer te nemen in jury's en commissies die advies uitbrengen om trent genoemde uitkeringen. Zoals bekend is een delegatie uit het actiecomité uitgenodigd op 22 januari 1963 een onderhoud te hebben met de staatssecretaris von o. k. en w., mr. Y. Scholten. Na dit gesprek, waarin vijf delegatieleden concrete voorstellen zul len doen tot verbetering van de mate riële positie van de Nederlandse schrij vers, zal het comité zich nader beraden. Tot ridder in de orde van Oranje- Nassau is G. F. Huisman te Utrecht be noemd. Fabrikant van Meclizine In België, Luxemburg en Nederland wordt thans een onderzoek voorbereid of Ingesteld naar de werking van enkele ge neesmiddelen, die Meclizine bevatten (Postafene. Emesafene. Cranimal en Su- primal). Belastin gon tduikin g Eis van 2 maanden en f20.000 boete wijzer in ons land betekent een nieuwe ontwikkeling in de methode A.N.W.B.-richtingaanduiding. De taallichtwijzer is dat» ook een nieuwe stap van de bond om bij zyn systeem van routcaanduiding steeds gelijke tred te houden met de ontwikkeling van hei moderne snelverkeer. Bij dit systeem staat duidelijke leesbaarheid van grote afstand, zowel overdag als bij duisternis, op de voorgrond. Twee 2.5 meter brede en 1.70 meter hoge blauwe lichtbakken zijn bevestigd aan een stalen constructie de weg heen. Reeds van honderd meter afstand wordt de weggebruiker at tent gemaakt op de te volgen route. De portaallichtaanwijzer in Utrecht geeft zes richtingen aan. Den Bosch en Breda, Den Haag en Rotterdam Arnhem en Amsterdam. Met deze borden wordt het voorsorteren op dit bijzonder drukke verkeersknooppunt in hoge mate bevorderd. In iedere licht bak zijn vier tl-buizen aangebracht die zorgen voor een heldere verlichting bij duisternis Evenals de reeds bestaande A.N.W.B.-lichtwijzers in Utrecht; die in totaal vijftig lichtbakken dragen, heeft ook.de portaallichtwijzer zeer grote op schriften. Tegen de 48-jarige directeur van een scheepswerf te Papendrecht F. van D.. heeft, de officier van justitie bij de recht bank te Dordrecht twee maanden ge vangenisstraf on de maximale geldboete van 20.000 gulden o£ zes maanden ge- eist, omdat hij een bedrag van 36.829,50 gulden te weinig aan inkomsten had op- Dit bedrag had hij als provisie ont vangen voor werk als bemiddelaar in zaken van een ander bedrijf. De direc teur erkende, dat hy volgens de wet ver keerd had gehandeld, maar zei hij. per soonlijk denk ik er anders over. Deze uitlating nam de officier van justitie hem ten zeerste kwalijk. Hij zei dat verdacht» een groot gedeelte van het geld dat hij als bemiddelaar had ontvangen, had laten storten op de rekening van een bedrijf, waarvan hij de enige aandeelhouder was De officier wees erop, dat dergelijke manipulaties in het zakenleven steeds meer worden gevolgd. Als Van D. intus sen niet vóór de rechtbank was gedaagd, zou de inspecteur hem een heffing heb ben opgelegd die hoger was geweest dan de geëiste boete Chr. Emigratie Centrale Per abuis is de heer T. Cnossen in ons blad van 17 dezer voorzitter van de Chr. Emigratie Centrale genoemd. In feite nam hij (zoals trouwens óók vermeld was) afscheid als directeur. Voorzitter is de heer A. Warnaar, burgemeester van Waddinxveén. Dit blij fat uit een brief aan artsen en apothekers van één Nederlands bedrijf dat de Meclizine-houdende produkten in licentie vervaardigt. Het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid, heeft er onlangs op gewezen, dat het gebruik van deze geneesmiddelen gedurende de zwangerschap niet anders dient te ge schieden dan op voorschrift van de be handelende arts. Twee onderzoekingen, waarbij in totaal 38.000 moeders waren betrokken, hebben tot dusver geen aanwijzing opgeleverd voor een eventueel misvormend effect door Meclizine op het ongeboren kind, aldus deze brief. Deze eindigt met de mededeling, dat de fabrikant aanneemt dat de uiteenzet tingen de artsen in staat stellen hun pa tiënten, die met Meclizine gedurende de zwangerschap zijn behandeld, de gerust stelling te geven waarop zij recht hebben. NCRV op Kerstavond Programma van samenzang De NCRV zendt op Kerstavond (24 december as.) een groot radiopro gramma uit, dat om 8 uur begint. Het is een uitzending uit het Concertge bouw in Amsterdam, die een interna tionaal karakter draagit en waaraan ook tal van Nederlandse koren meewerken. Uit het buitenland komen de vol gende koren: het Winds bach er Kna- benchor onder leiding van Hans Thamm het kerkkoor van de Russisch ortho doxe kerk in Parys onder leiding van Nicolas Ossosguine. en het Amerikaan se muzikale gezin dat zich „The Kemp Carolers" noemt Voorts treedt op een massaal ge mengd koor. samengesteld uit koren van de Amsterdamse Bond van Chr. Zang- en Oratorium verenigingen, een jongerenkoor gevormd door leerlingen van Amsterdamse Chr. middelbare scho len. het Promenade© rfcest en de orga nist Piet van Egmond. De Nederlandse koren, het orkest en de samenzang staan onder leiding van Marinus Voor berg. De leiding van de avond berust bij ds. H. van Andel. secretaris van de Oecumenische Jeugdraad in Neder land. Er zullen, tussen het zingen door. Kerstboodschappen worden uitgespro ken door verschillende predikanten, in het Maleis. Hongaars. Italiaans. Joego- slavisch, Spaans en Nederlands. Com maniaap Amerikaans gezin zingt voor NCRV Morgen (zondag)avond treedt voor de NCRV-televisie op het Amerikaanse muzikale gezin Kemp, dat zich „The Kemp Carolers" noemt Het bestaat uit vader Kemp, moeder Kemp, doch ter Julie 19 jaar, zoons John en Mike resp. 17 en 16 jaar en de dochtertjes Peggy (10) en Kathy 6 jaar. Het gezin dat op tournee is, kwam in augustus in ons land en zal onge veer een jaar blijven, om van het Ne derlandse muziekleven in het alge meen en van de koorzang speciaal kennis te nemen. De heer Kemp, die als koordirigent is verbonden aan de Eerste Presbyte riaanse kerk in Oklahoma, kan deze langdurige reis van zijn grote familie niet helemaal betalen en daarom geeft het gezin een aantal uitvoeringen. Zij zingen met en zonder begelei ding. U kunt het gezin horen in do tv-uitzending ..Is dat geen goed nieuws?", tussen 10.20 en 10.35 uur. Aan dit programma werken verder mee de jongenssopraan Leo Meyer en het Am sterdams Vocaal Kwartet onder lei ding van Johannes Röntgen. vanavond De nieuwe rubriek „Schatten op zol der", gisteravond door de K.R-O— televisie gepresenteerd, zal nog enige herziening nodig hebben, toil het gro te publiek erdoor worden geboeid. Het zal voor degenen die met een oud stukje tevoorschijn komen wel inte ressant zijn wanneer zij daarover een goede verhandeling horen, maar voor de kijker die in de uitleg door experts gegeven niet wordt betrokken, is het een vrij saaie aangelegenheid. Het beeld biedt weinig afwisseling en ver der heeft men het gevoel de toelich ting alleen maar af te luisteren. Bij een onderwerp tegelijk zou dit nog gaan, bij drie wordt het te lang. Afwisseling en kijkspel hadden we gisteravond echter tevoren al gehad bij opnamen van de wervelende show, die de ilusionist Kalanag in ons land heeft gegeven en waarbij men van de ene verbazing in de andere rolt. De N.T.S. had deze uitzending van de K.R-O. overgenomen. Er was in het goed gevarieerde programma voorts weer een interes sante aflevering van „De Juik" en besloten werd met een zeer aangrij pende uitzending in de'reeks over het zwakzinnige kind. Beter dan op welke andere wijze ook kan de televisie aan tonen. hoe zwaar de aanwezigheid van een zorgenkind op het gezinsleven kan drukken, ook al is juist zulk een kind dikwijls het meestgeliefde. De K-R O. behandelt dit onderwerp indringend maar uiterst discreet, laat duidelijk zien en horen waar het om gaat, zonder de minste sensatie te ver wekken en daarvoor moeten we res pect hebben. Het zal vele ouders van zorgenkinderen goed doen dat op deze wijze wordt getracht bij anderen meer en beter begrip te doen ontstaan voor de buitengeiooon moeilijke taak, die hun is opgelegd en waarover zo dik wijls te licht wordt geoordeeld- i I, 402 m. 19.00 Nws 19.10 Act praatte 19.30 De Oelewappers, pogr 20.00 Nws 20.20 Popul klassiQ* progr22.00 Lichte gram 32 20 22.23 Boekbespr 22.30 Nws 22.40 Wij lulden de eondag in 23.00 Nouveauté's: nieuw klas» gram 33.95—2*.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 20.00 Nw* 20.05 Walsork 20.35 En nu.... Rotterdam voor klein amusement uit de grote stad 21.35 Socialistisch comm 31.50 Dansorkest (gr) 22.05 Altijd eertij'k blijven, hoorspel 24.00 Nws. film. NTS: 20.00 Journaal Programma voor zondag Hilversum I, 402 m. KRO: 8.00 Nws 8.15 Oude kamermuz (gr) 8.25 Inleiding Hoog mis 8.30 Plechtige Hoogmis. NCRV: 9.30 Nws en waterstanden 9.4ö Geestelijke lie deren. CONVENT VAN KERKEN: 10.00 Geref kerkdienst. NCRV: 11,.30 Gewijde muz. KRO: 12.15 Kinderkoor: Kerstliedjes- 12.26 De Springplank: amateursprogram ma 12.50 Buitenl comm 13.00 Nws en me- ded 13.10 Bel Canto-progr 13.45 De kerk in Ierland, lezing 14.00 V d kinderen 14.30 Radio-kamerork. -koor en solisten: ge wijde muz 15 00 Nederlands hobokwartet; klass muz 15.20 Meisjeskoor en instru mentaal ensemble 15.40 Gram 15.65 De hand aan de ploeg, lezing 16.00 Sport 16.30 Het voorgeslacht van Koning David op de bodem van Bethlehem, godsdien stige lezing. IKOR; 17.00 Adventssamen- komst 13.00 Het geladen schip, kritieken 18 30 Kruis of kalkoen, klankbeeld 13 55 U hoort er ook bij. praatje. NCRV: 19.00 Nw* uit de kerken 19.05 Samenzang: gees telijke iederen 19.30 De Openbaring aan Johannep. lezing. KRO: 19.45 Nws 20.00 Re portage Volkskerstzangbijeenkobst 20.16 Mechelen, eens hoofdstad der beide Ne derlanden, documentaire 21.00 Moderne kamermuz (gr) 21.30 Wisewassen licht progr 31.50 Koorzang en Instrumentaal en semble 22.30 22.35 Boekbespr 22.30 Nws 22.40 Avondgebed 22.50 Volksmuz met comm 23.0 Retourtjes, een veertien daagse terugbhk op ons programma 20.56 —3100 Nws. r progr Strijk- H 10.30 Woorden van werkelijkheid, een 6erie uitzendingen van gedichten van deze tijd (5) 10 40 Zondagochtend in VARA studio 5. gevar progr. AVRO: 12.00 Platen- matinee (gr) 13 00 Nws 13.07 De toestand In de wereld, lezing 13.17 Meded of gram 13.20 Knipperlicht, een programma Inlichtingen: uw relsBureau en het OOSTENRIJKS TOERISTENVERKEERS BUREAU SJ Rokln 16, Amsterdam, Telefoon: 62188, Het College van Rijksbemiddelaara heeft een nieuwe minimum-vakantie regeling vastgesteld voor de werkne mers, op wie geen CAO van toepas sing is en voor wie het college geen andere regeling heeft vastgesteld of goedgekeurd. Deze werknemers heb ben met ingang van 28 december leder kalenderjaar recht op een aan- 25 Ernest Kasimba stopte een kilometer verderop. De schemering verdichtte zich snel, maar hij zette de motor af en liet de lichten gedoofd. Hij ver trouwde op de snelle benen van zijn broer en luis terde. De krekels zongen hun nooit-eindigende lied en de vuurvliegjes openden de avonddans. Hij glimlachte. Eindelijk was dan toch de dag ge komen! Nu was hij de eigenaar van drie auto's, maar hij zou er twee moeten verkopen, om voor lopig voldoende benzine te hebben voor de derde Hij zou het geld ditmaal niet uitgeven aan onbe nulligheden, want, een auto zonder benzine is als een leeuw zonder tanden. Van ver hoorde hij het zachte ploffen van ren nende voeten. Hij herkende het enkele geluid en begreep, dat de blanke indien hij al een poging tot achtervolging gedaan had de strijd al lang had opgegeven. Eigenlijk verachtte hij zijn vroe gere baas, omdat die zich door een paar Tutsi's te pakken had laten nemen, terwijl hij toch beter had moeten weten. Had hij zelf niet allerlei listen bedacht, om auto's te laten verdwijnen? Hij stak twee vingers in zijn neus en bootste bet geluid vaji nboloko, het dwergantiloopje na. Miak-m-miak. Vanuit het schemerdonker kwam dieet het ant woord en het geluid van de neerploffende voeten vertraagde. En plotseling welde een onuitspreke lijk trots gevoel in Ernest Kasimba op. Dit was Kivu, dit was zijn land. Hier waren zij voortaan heer en meester en geen blanke kon hen over winnen. De nacht was van hem, en het wilde land, de auto en de sjirpende krekels. Elk ding, elk dier, was zyn bondgenoot tegen de gehate blan ken. Als ze wilden, zouden ze alle verkeer langs deze weg kunnen lamleggen, want niemand kende de lavavelden, het struikgewas en de ravijnen, zoals zy die kenden. „Amashyo!" zei hij plechtig, toen zijn broer vlakbij was. „Ik wens je veel kudden." „Amas- hongore!" antwoordde Domgiële. „Ik wens je kud den met veel koeien!" Ze hoorden aap eikaars stemmen, hoe trots ze waren op hun overwinning. De buit twee kostbare auto's was slechts bijzaak. Deze avond hadden ze bewezen, dat ze niet wezenlijk de mindere waren van de blanken. Domgiële hijgde licht. Ze stonden nog een poos je naast de auto en luisterden, maar er was geen ander gerucht dan dat der krekels. „We zullen de auto's verbergen tot na de onaf hankelijkheid," zei Ernest „Daarna zullen we er twee verkopen aan bwana Saelens, maar we moe ten voorzichtig zyn, want hij is een die!" Hij ontstak het licht en ze reden naar Rutshuru, waar tienduizend plekjes zijn om een auto te ver bergen. Toen Kasimba buiten kwam, overstemde het verschrikte geroep van de dorpelingen het gerucht van de olifanten. De dieren trokken weg in de richting van de watervallen. „Hoeveel waren er?" vroeg Kasimba. Een jongen kwam vlak voor hem staan. Zijn verschrikte zwarte ogen glansden en hij balde en spreidde afwisselend zijn handen en vinger. „Tien en tien en tien en tien!" riep hij. Kasimba was lang. Hij keek op de jongen neer en glimlachte. „Ga slapen", zei hij. „Ik zal zor gen dat de olifanten terugkeren naar het park." Een oudere man duwde de jongen opzij. Hij had een krans van grijs kroeshaar rond een mager hoofd. „Ze hebben myn tuin vernield, wie zal het vergoeden?" vroeg hy handenwringend. „Door de zoete aardappelen zijn ze gelopen en ze hebben de koffiestruiken uitgerukt!" Kasimba keek naar hét magere, oude gezicht, dat een donkere vlek was binnen de krans van wit haar. Hij zei: „Huil niet, tata, de schade zal vergoed worden en de olifanten hebben je aard appels niet uit de grond gewroet Evenmin hebben ze alle koffiesfcruiken uitgetrokken. Je kent oli fanten toch? Ze trekken al wandelend de struiken uit en ze vertrappen een deel, maar ze gunnen zich niet de tiid om alles te vernielen. Als het dag is, valt het allemaal weer mee." De oude man zei met een bevende stem: „Als een man oud wordt zijn de bomen hoger, de re gens zwaarder, de olifanten gevaarlijker je hebt gelyk, Kasimba, ik zal gaan slapen en het aan jou over laten." (Wordt vervolgd) Bovendien hebben zij recht op «en aantal snipperdagen gelijk aan het nor- male aantal dagen, waarop zij gemid deld per week werken. De nieuwe regeling komt jn de plaat» van de minimum-vakantieregeling van 1952. Toen heeft het College van Rijka- bemiddelaars een minimum vakantie van een week vastgesteld. Het College heeft echter overwogen, dat het ge wenst is om aan die regeling enige uit breiding te geven, in verband met d» ontwikkeling van de vakantierechten ir» het bedrijfsleven. Het College heeft verder onder meer bepaald dat reeds bestaande regelingen, die gunstiger zijn, gehandhaafd moeteo worden. Openbare commissie vergaderingen van de Rotterdamse raad De behandeling van de gemeentebegro ting 1963 door de Rotterdamse raad is. wat de tijd betreft, die men er voor nodig had, geen succes geweest. Daarom heeft bur gemeester mr. G. E. van Walsum gister avond aan het eind van de aebt-daagse begrotingszitting voorgesteld volgend jaar een geheel andere procedure te volgen. Hij deed de suggestie om, in navolging van de begrotingsbehandeling door de Tweede Kamer, over te gaan tot openbare commissievergaderingen. In deze verga deringen kunnen dan de hoofdstukken van de gemeentebegroting afzonderlijk worden besproken. 0 De Holland-Amerika-Lyn in Rotter dam beeft, als consequentie van haar vernieuwingsprogramma, weer een van haar oude schepen van het Victory type verkocht, nL de Axeldyk (7.639 ton). alle weggebruikers 14.00 "Boekbespr 14.10 Harpkwintot: klass muz 14.40 Spaanse kerstliedjes 16.00 Hou Je aan je woord, een programma vol speelse invallen en spitsvondigheden 16.00 Gemengd 17.30 V d Jeugd deur AVRO: ZO 00 Nws 20.05 Licht orkest 20 35 Lichte muz 20.50 Lichte gram 21.00 Oom Glrolamo -r wel 'JHRMI isembte 3: 40 Lichte gr; -eeital: klass en moderne 20 50 Piano- 17 22 3-7 \"%v- •>2 40 ActuaViteiten 22.55 SnortulWI 2e klas voetbal en meded 23 00 Met de Fran se Slag: nieuwe gram 23.25 Les Porains, ballet (gr) 33.55—24.00 Nws. TELEVISIE NTS: 15.30—16.30 Songfcstiva te San Re- 19.30 Woekjournaal 20.00 Sport ln beeld NCRV: 2030 1 hun teven. er een reis door I. Arthur en Eva. TV- .20 De Boodschap, bal- feulHeton (deel let 22 00 Voordracht 22.20—22.30 geen goed nieuws?, geestelijke liederen. Programma voor maandag Hllvers SOS-berl" muziek Igr) 7.35 Sportuitslagen van terdag 7.45 Radiokrant 8.00 Nws 8.15 Ge wijde muz 8.30 Lichte gram 9.00 V d zie ken 9 35 Waterstanden 9.4C J 10,10 Bfljj Zangrecital; gêcstêijke iêderen"u55 Lich te gram 12.35 Voor boer en tuinder 1230 Meded ten behoeve van and- en tuinbouw 1233 Accordeonork 1253 Gram, eventueel gram 16 00 Adventswi/dlng voor de ken 17 00 V d kleuters 17.15 V d jeugd 17.30 Walsmuz (gr) 17.46 Regertngeuitz: Kemtmls op de Nederlandse Antillen, door - Henk Dcnnert 13.00 Kerkorgelcooc 18.30 Klass gram. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nw» 7.10 Ochtendgym 730 Socialistisch strijd lied 7.23 Lichte gram (om 7.35 Var, de voorpagina, praatje) 8.00 Nws en socialis tisch strijdlied 8J18 Licht ensemble met zangsol 1st (herh van vrijdag 23 november J) 8.46 Lichte gram 9.00 Ochtendgym v d vrouw 9.10 Klass gram. VPRO: 10.00 In vogelvlucht, overdenking. VARA: 10.20 V d vrouw 1130 Voordracht 11.-10 Klarinet kwartet: moderne muz 12.00 V h platte land 12.05 Dansorkest met zangsolisie '.2 30 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 12.33 Actualiteiten of gram 12.33 Elektro- ultzending 17.35 Licht Instrumentaal trio kleine advent, een korte bezinning op het komende Kerstgebeuren. NTS: 30.00 Journaal en wecroverzlcht 2030 Zendtijd politieke parttjen: uitzending van de PSP. BRT/KRO: 20 30 En waar de ster bleef TV-»pel naar de Kcrstlegendo 33.00 De'deu

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9