waarom RENAULT-SHOW 1963-MODELLEN Schaaktientallen hebben kerstvakantie Weer ontslag in Den Haag Er komt een landijsbaan Sjoukje Dijkstra - weer - sportvrouw van het jaai T/M MAANDAG 24 DECEMBER GEOPEND VAN #S MORGENS 9 TOT 'S AVONDS 6 UUR DONDERDAG 27 DECEMBER GEOPEND VAN 1 TOT 6 UUR KENMORE AUTOMOBIELBEDRIJF „RIJNLAND" N.V. PBEUWE LELDSCHE COURANT WOENSDAG 19 DECEMBER 1962 01 K. en O.-filmstudiekring El Brazo Fuerte interessant brok Mexicaans leven |Af de in Mexico gemaakte film El Brazo Fuerte (De sterke arm) is heel wat te doen geweest. De Nederlandse regisseur heeft de film in een dorp in centraal Mexico opgenomen met de dorpelingen als acteurs, dwars tegen het verzet van de Mexicaanse filmproducenten in en met een zeer bescheiden som als werkkapitaal. Het was Johnny Korporaals eerste speel film, en het moet gezegd dat de K. en O.-filmstudiekring er goed aan heeft gedaan de rolprent gisteravond in de filmzaal van de academie te ver tonen: het is een hoogst interessant werkstuk geworden. In een Mexicaans dorp, afgesloten van de buitenwereld en alleen per muildier ie bereiken, verschijnt een kleine amb tenaar van de regering om de aanleg van een weg voor te bereiden. De man is zeer ingenomen met zichzelf, dingt meteen naar de hand van de dochter van de rijke burgemeester en treedt zo doldriest op, dat de gemeenschap zich als één man tegen hem keert. De ommekeer komt wanneer een gou vernementele brief, gericht aan het ambtenaartje, arriveert. Zoiets is in het dorp nog nooit gebeurd. De man is op slag een held, trouwt de dochter van de burgemeester en weet zijn zaakjes zo goed te organiseren, dat de weg er niet alleen komt, maar dat hij zich ook uit nemend en gerieflijk kan installeren als de plaaaselijke potentaat. Zijn ster rijst zienderogen, vrienden komen op alle belangrijke posten en zijn positie lijkt onaantastbaar, tot een vooruitstrevende dokter zijn uitzuige- rijen aan de kaak stelt en de dictator in opwinding van de torentrans stort in een vergeefse poging de gemeenschap met een vlammende toespraak weer op zijn hand te krijgen. De anti-climax van het slot is prachtig gevonden: de regeringsbrief bevatte slechts zijn ont- Verstrekking teeltrecht aan jonge kwekers punt van discussie De verstrekking van teeltrecht aan Jonge bloem- en bollenkwekers is op de openbare bestuursvergadering van het PVS, die dinsdagmiddag in Den Haag werd gehouden, een punt van vrij uit voerige bespreking geweest In feite was de zaak al rond toen vlak voor de verga dering een brief binnenkwam van de Nederlandse Boeren- en Tuindersbond De bond deed een aanvullend voorstel, omdat in de verordening zoals het PVS die wilde vaststellen, de nieuw erkends bloemkwekers die in het verleden dee) hebben uitgemaakt van een vennootschap onder firma niet voor verstrekking van teeltrecht in aanmerking komen. Daarin schuilt naar de mening van de bond een zekere onbillijkheid. Men stelde, dat een niet gering aantal ondernemers in de bloemisterij vaak door de omstandigheden wordt gedwon- ten over te gaan tot het stichten van een firma om dan later als zelfstandige on dernemers in de bloemisterij verder to taan. In vele gevallen betreft dit jonge kwekers, die in eerste instantie sameD met hun vader onder firma hebben ge werkt met de bedoeling op een later tijdstip een eigen bedrijf te beginnen. De voorzitter van het PVS. dr. A. J Vprhage meende, dat de brief, die een dag voor de vergadering binnenkwam niet voldoende is „doorgelicht" om- er een bindend besluit aan vast te koppelen Zoals de bond het nu stelt, is er naar eprekere mening één moeilijkheid open- gelaten om tweemaal gratis teeltrecht te krijgen en dat wil men bepaald voor komen. De commissie van bijstand zal het ver zoek van de bond bestuderen en ovei één of twee maanden hoort men er „Arena" speelde voor Leidse kinderen Een groot aantal Leidse kinderen woonde vanmorgen in de Schouwburg de eerste van een reeks van vyf toneel voorstellingen by. De commissie „Esthe tische vorming van de schooljeugd" had de toneelgroep „Arena" geëngageerd, die voor de leerlingen van openbare en bij zondere scholen voor l.o., b.l.o. en v.g.l.o het toneelstuk „Op de Kermisopvoerde De kinderen leefdden mee met de lot gevallen van een kleine weesjongen (een goede prestatie van Henk Votel), die tegen de wens van de kinderjuffrouw (Alma van Elk) met kermisman Jacobu? Tuk (Kees Waterbeek) op zoek gaat naai een moeder. Zij komen terecht bij de waarzegster (Riet Wieland), die hen we gens een belediging zelfs tot in het was senbeeldenmuseum van Karei (Jan Kore- vaar) achterna zit. Eindelijk vinden ze ccn goede moeder voor de arme weesjongen: de poffertjes- vrouw (Truus Dekker). Niet alleen de weesjongen, maar ook Jacobus Tuk vindt haar lief, en dus komt er ten slotte een bruiloft op de kermis, waar ook profes sor Pofpofski (Rudi Musters) en de stads omroeper (Ton Berger) feestvieren. De toneelgroep bezit een aantal goede krachten, die met elan en vaart hun rol len speelden. Terecht genoten de school kinderen dan ook van de prestaties, het vroiyke verhaal, de aardige kostuums en de verzorgde decors. De commisie „Es thetische vorming van de schooljeugd" deed er goed aan de jonge Leidenaartjes op deze manier in contact te brengen met goed (kinder) toneel. ACADEMISCHE EXAMENS de Rijks- doet. rechten 'de heer L J Weimar (Rijswijk, Z H.doet notariëie studierichting: de heren A J M Vink (Den Haag) en J A Nagtegaal (Rotterdam): doet wiskunde: de Korporaal heeft met een Juan de la Cabada goede dingen ge daan. De folklore van Mexico vormt een integrerend onderdeel van de ont wikkeling van het verhaal, de camera instellingen zijn dikwijls origineel, het beeldrijm ongedwongen en geestige vi suele grapjes sieren de rolprent op als er een inzinking dreigt. Het verwondert ons daarom wel. dat zijn in Nederland gemaakte film, „Rififi in Amsterdam", een tegenvaller is ge worden. Klaarblijkelijk voelt Korporaal zich in Mexico meer thuis dan in zijn vaderland, hij weet overzee althans klaardere filmtaal te spreken dan in Amsterdam. Hoge Raad: aanrijding te Leiden berecht De Hoge Raad heeft uitspraak gedaan in de zaak van een chauffeur in Rijns- burg. die op 21 december 1960 te Leiden een aanrijding met een personenauto ver oorzaakte. Hierbij vielen twee doden G. J. van Westen en J. F. van Gerven. beiden Leidenaar. De Haagse rechtbank legde twee weken hechtenis op met twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Het Haagse Ge rechtshof veroordeelde hem tot 14 dagen gevangenisstraf met een voorwaardelijke ontzegging voor zes maanden, plus 150 gulden boete of 30 dagen. Indertijd heeft de Hoge Raad deze zaak naar het Hof te Amsterdam v wezen. By arrest van dit college kw de Rijnsburger eraf met 200 gulden boete of 40 dagen hechtenis. Thans voo: tweede maal in deze zaak. arrest wijzende verklaarde de Hoge Raad wegens een vormfout de inleidende dagvaarding nie tig en vernietigde tevens het arrest. Kerslmiddag In het gisteren geplaatste verslag van de kerstmiddag van bejaarden (CNV) in Rehoboth werd nagelaten te vermelden, dat ds. E. Haverkamp, geref. predikant te Leiden, de overdenking verzorgde. Woningen •sbedrijf v.h. fa. Leo Zit man, P. M. du Prie te Leiden, gaat vol gens ontwerp van architect ir. M. P Schutte aan het Van Vollenhovenplein- Meyerskade voor eigen rekening tien G. T. herenhuizen bouwen. Standen in Leidse Schaakbond T~\E laatste wedstrijden van de derde ronde in de competitie van de Leidse Schaakbond zijn beëindigd. Hiermee is tevens de stilstandperiode van enkele weken ingeleid. Hoewel in sommige afdelingen nog enkele afgebro ken partijen hangende zijn, kunnen we toch al de stand opmaken zoals deze waarschijnlijk zal worden. Klas I: LSG II 3 (gesp.) 6 (m.pt.)) 20 (b.pt;) Philidor II 3 6 18 Noordiwyk 13 3 16% Boskoop 13 3 16% Philidor UI 3 2 14; Alphen I 3 2 12 Voorschoten I 3 1 13% LSG Hl 3 1 9% Het is duidelijk dat de wedstrijd LSG HPhilidor II de beslissing over het kampioenschap moet brengen. Wat be treft degradatie ziet het er voor LSG III donker uit; ook Voorschoten I zit in de gevaarlijke zone, desondanks geven we het een goede kans de dans te ontsprin gen. Klas IIASPW.I 3 5 18%; Bodegraven 12 4 16%; Alphen II 2 4 13 Lei derdorp 13 3 15%; Bodegraven II 3 2 12; Nieuwkoop 1 2 0 7 Leiderdorp II 3 0 7%. SPW I staat aan de leiding, maar we houden Bodegraven I nog steeds voor de grote favoriet. Alleen een overwinning op Nieuwkoop I kan Leiderdorp II mis schien nog van degradatie afhouden. Klas IIB: Katwijk I 3 6 22; Rijnsburg 1 3 5 17; Leithen 13 4 19%: Sassenheim 1 3 4 18; Philidor IV 3 3 17: Katwijk II 3 2 10; Roelofarendsveen 3 0 8%; Zwarte Pion 1 3 0 8. Kabwyk I staat aan de kop, maar er liggen drie teams op de loer om de Kat- wijkers dwars te zittten: Rijnsburg I. Leithen I eh Sassenheim I. De wedstrijd RoelofarendsveenZwarte Pion I zal (Van onzer verslaggevers) De directeur van de dienst, van ge meentewerken van Den Haag,' de heer J. G- W. Bolomey, heeft gistermiddag met ingang van vandaag van het col lege van burgemeester en wethouders ontslag gekregen uit zijn functie op grond van gerezen meningsverschilen In een verklaring van de züde van ge meentewerken wordt gezegd dat het col lege van B. en W. is ingegaan op een suggestie welke de heer Bolomey aan de wethouder van openbare werken en ver- keersaangelegenheden, mr. J. A. Dankel- man, heeft gedaan, nameiyk uiteen te gaan op basis van het artikel in het amb tenarenreglement betreffende de incomp- tabilité d'humeur, omdat de inzichten ter zake van het voeren van het directiebe leid te zeer uiteenlopen voor een goede samenwerking. Dit betekent, dat de heer Bolomey eervol ontslag is verleend behoud van salaris. De heer Bolomey had plaats in het organisatieleven. Zo was o.m. voorzitter van het Instituut van cecteuren van gemeenteiyke diensten bedrijven, voorzitter van het Nederlands instituut voor ducumentatie en registra tuur en voorzitter van de landeiyke stich ting voor materialenkeuring Komo. Voort: was hij commissaris van de N.V. Habo er bestuurslid van de sector bouw en water bouwkunde van het Koninklyk instituul van ingenieurs en van de vereniging Het Nederlandse Wegencongres. Zyn functie bij gemeentewerken zal waarschijnlijk worden waargenomen door ir. A. C. Re meijer. Ons werd van goed ingelichte _zyde medegedeeld, dat er door de door W. verleende ontslagen de laatste dagen onder het gemeentepersoneel en vooral onder het hogere personeel enige onge rustheid is ontstaan omtrent de rechtsze kerheid. De hoofdbesturen van byna alle ambtenarenorganisaties hebben reeds gis teren veel telefoontjes te verwerken ge kregen van verontruste ambtenaren, zo werd. gezegd. Het mennigsversehil tussen de heer Bolomey en B. en W. spruit voort uit de benoeming van 'n tweede directeur van gemeentewerken, die door de heer Bolomey niet kon worden aan vaard- aarschijnlyk moeten uitmaken wie er lar de derde klas zakt. Klas III A: De wedstrijd Alphen 5- Nieuwkoop II werd uitgesteld tot 24 januari. Wel werden gespeeld de wed strijden Koudekerk II-Revanche 28 en Hazerswoudeij-Boskoop II 64. De stand in UIA: Hazerswoude 3 6 24: Revanche 3 6 20; Alphen IV 3 5 17 Aarlanderveen 3 2 11% Koudekerk II 3 2 11%; Alphen V 2 1 7%; Nieuw koop II 2 0 5%; Boskoop II 3 0 13.3 Klas III B: (Uitslag Rijnsburg II- Alphen III 3%—6%): Alphen III 3 6 21; Leithen II 3 5 17% SPW II 3 3 15; Koudekerk I 3 3 14 Philidor VI 3 2 16; Valkenburg 3 1 14%; Voorschoten III 3 1 11%; Rijnsburg II 3 I 10%. Klas III C: (uitslagen Noordwijk II- Philidor V (voorl.) 3%3%; VTL-Voor- schoten II (voorl.) 5%3%): Black and White 3 6 22%; Philidor V 3 5 21 VTL 3 4 15% Noordwyk II 3 3 16% Voorschoten II 3 2 13% Sassenheim II 3 2 13; Leithen III 3 2 11: Katwijk III 3 0 6. VOORHOUT De Voorhoutse IJsclub hield gister avond een goed bezochte jaarvergade ring. Voorzitter J. J. Vcster deelde mede, dat hij wegens zün hoge leeftijd (79) het voorzittersambt zal neerleggen. De heer J. Lakeman kreeg hierna het woord om de plannen te ontvouwen voor aan te leggen landüsbaan. Hiervooi de gemeente gedurende 15 jaar gratis de speelweide van de gemeentelijke sport velden afstaan. De ysbaan zal geheel door de vereniging worden geëxploi teerd. Naast machinale werkzaamheden zal ook mankracht nodig zijn. De baan wordt 80 x 80 meter groot. Om aan het beginkapitaal (plm. f 10.000) te komen, zullen renteloos aandelen worden uitge geven. Er is reeds voor f 3300 ingetekend. Tijdens de vergadering steeg dit bedrag Tot nieuwe voorzitter werd met alge mene stemmen de heer J. Lakeman ge kozen. Deze. hield een huldigingstoe spraakje tot de heer Vester, die de ver eniging 60 jaar heeft gediend. De heer Vester ontving sigaren en fruit. waarna de heer J. A. Verdegaal, die 40 jaar ge leden bestuurslid werd. het gouden in signe op de borst kreeg gespeld. Ten slotte sprak burgemeester Smol ders zijn waardering uit over het ijs baanplan. en er werd nog een verloting van ..krentenkaters" gehouden. Volkskerstzang Ook dit jaar zullen de protestanten en rooms-katholieken van Voorhout ge zamenlijk een kerstzang-samenkomst houden in de grote zaal van het paro chiehuis, vrijdagavond. Van gemeente wege worden over de organisatie vroeg tijdig nadere gegevens verstrekt. Christenvrouwen De afdeling Voorhout van de NCVB zal donderdag een kerstwijding houden in de christelijke school, Jacoba van Beierenweg. Aanvang 7.45 uur n.m. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Astrid Margriet, dr v J Christiaanse en K J Broeder: Ca- tharina Helena, dr v J Dool en C H Turenhout; Johannes Gijsbertus, zn v J H A v d Stok en M T Braakman; Ingrid, dr v J van Donk en M C de Rooij: Diliana Maria, dr v J J M Sneijers en M J Kanters; Petrus Ga- rardus Jacobus, zn v J H M Ende laar en C M Geerlings: Ingrid, dr v M J du Prie en M H Paauw; Leo- nieke, dr v L J W de Vogel en J A M van Kins: Hendrik Marinus, zn v W H van Veen en C M H Gerrets; Ingrid Johanna, dr v R de Vries en P A Zoetemelk: Jacobus Dorotheus. zn v J Ouwerkerk en J W M Visser. GEHUWD: A E van Veen en M J Verwer; G de Jong en A M Planje. OVERLEDEN: L de Graaf 33 j, man; C P N de Jong, 48 j. man; F S Verschuur, 90 j. wed van C W Koch; B van Keppel, 66 j, man. IJS SE Jaarvergadering ijscluk In de „Nachtegaal" werd de 71ste jaar vergadering gehouden door de ysclub „Lisse", geleid door de heer N. Mieloo. In zijn openingswoord merkte de voorzitter op, dat het gebruiken van de sintelbaan van het Gem. Sportpark als ysbaan niet doorgaat. Waar dc baan zal komen (over twee jaar) niet bekend, doch er zyn besprekingen met de burgemeester en het bestuur Keukenhof. De ijsclub zal echter zonder baan komen te zitten met het 75-jarig bestaan in het vooruitzicht. De heer Strik, secretaris, las zyn jaar verslag voor. Voor de viering 75-jarig bestaan is reeds aangewezen. De club heeft thans ruim 900 leden. De financiële nota werd door de heei A. Wesselo voorgelezen. Er is een voor delig saldo van by na ƒ2.000,zodat de vereniging nu beschikt over rond ƒ6.800. De heren M. van der Linden, C. Strik. H. W. Vreeburg en Wesselo werden by acclamatie herkozen. Als nieuw lid voor de kascommissie werd benoemd de heer Bronkhorst. In verband met het 25-jarig bestuurs lidmaatschap werd de heer H. W. Vree- ourg namens de K.N.S.B. gehuldigd. De iubilaris werd een insigne op de borst gespeld. De voorzitter deelde mee dat Egbert van 't Oever lid van de IJsclub Lisse, trainer is geworden van de kernploeg van de K.N.S.B. en meegaat naar Tokio. Het bestuur stelde de vergadering voor om voor de viering van het 75-jarig be staan f 1000 per jaar te reserveren, het geen door de vergadering werd geaccep- De heer Biemond. wiens verschyning als afgevaardigde van de ijsclub van De Kaag een traditie was geworden, moet wegens ernstige ziekte alle werkzaamhe den staken. Spontaan werd hem een olant toegezegd. De aanwezige af gevaar-, digde van De Kaag, de heer Van Nieuw koop, bedankte. Amsterdam werd „Sportstad" In een vrolijk programma van de AVRO-radio is wereldkampioene Sjoukje Dijkstra gisteravond voor de vierde maal uitgeroepen tot sport vrouw van het jaar. Evenals verleden jaar was zij buitenslands (nu in En geland, waar zij ptrad voor koningin moeder Elisabeth). Dik 'van Rijn kon haar telefonisch van haar overwin ning vertellen. Tweede werd Adrie Lasterie, die in Australië is en die men tijdens de uit zending niet meer aan de telefoon kon krijgen. Later op de avond lukte dat echter wel. De Haagse politie agente Gerda Kraan, kampioene op de 800 meter, werd nummer drie. Henk van der Grift, die verleden jaar sportman nummer een werd, moest dit maal zijn plaats afstaan aan wereld kampioen wielrennen Henk Nijdam, de tweede plaats was voor de wielrenner Jo de Roo. die dit jaar drie klassieke wegwedstrijden won en de zwemmer Johan Bontekoe viel de derde plaats toe. Sportstad van het jaar werd Amster dam cn burgemeester Van Hal, die zelf in de studio bezig was om de kristallen wisselbokaal voor zün stad te aanvaar den, sprak heel sportief de wens uit, dat hel Rotterdamse Feyenoord in de eindstryd om de Europabeker zou wor den gezien. Na Amsterdam kwam als tweede sportstad Den Haag en als derde Rotterdam uit de bus. Hokij vanavond tegen Preussen Krefeld Doordat het Canadese legerteam „Th* Queen's Own Rifles" (uit de Duits* plaats Soest) bericht heeft gezonden vandaag niet in Den Haag te kunnen spelen, heeft de Haagse yshockeclub HIJS/Hoky op het laatste moment voor een andere tegenstander moeten zorgen. De club speelt nu vanavond. In Den Haag tegen Preussen Krefeld. Basketbal De Belgische basketbal- kampioen, Antwerpse, heeft gisteravond met 7481 van de Tsjechische kampioen Spartak verloren. De ruststand van da ontmoeting, de eerste in de eerste rond* van het toernooi om de Eur. beker voor landskampioenen, was 3045 in het voor deel van Spartak. De retumwedstryd zal op 29 januari gespeeld worden. In Leiden en Alphen zijn onze zaken In Alphen blijft de sluitingstijd op vrijdag (koopavond) 's avonds 9 uur. omdat "zij" dit echt 'n shirt vindt om te zoenen Het is immers het eerste zelfstrijkende shirt met de onvoorwaardelijke garantie: "boord en manchetten blijven perfekt". Natuurlijk is het een Kenmore. DE NIEUWE KENMORE SPANOFAST .jB m- Ja. echt 'n shirt om te zoenen. Immers, het nieuwe Kenmore shirt is Spanofast. En Spanofast garandeert u onvoorwaardelijk dat u dit shirt op alle manieren kunt wassen (ook heet - op vele manieren kunt drogen (uitdruipen overbodig- nooit hoeft te strijken,zonder dat enig onderdeel voortijdig slijt of misvormd wordt. Ook boord en manchetten blijven dus perfekt! Mede dank zij hun unieke uit-één-stuk constructie en exclusief binnenwerk. Daarom is de nieuwe Kenmore Spanofast echt 'n shirt om te zoenen Kenmore Green Star Spanofast f 16.90 Alléénverkoop van KENMORE OVERHEMDEN voor Katwijk aan Zee HAASNOOT'S KLEDING - Voorstraat 45 (naast Postkantoor) Katwijk aan Zee - Telefoon 4417 DONDERDAG 10 DECEMBER VRIJDAG 21 DECEMBER van f—21 mr. ZATERDAG 22 DECEMBER VIJF MEtlAAN 7 - LEIDEN - TEL. 24647

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5