Kamer is ernstig bezorgd over vermindering bouwproduktie Boeren krijgen hun voorschot Man...man...wat 'n Manchester! Kamerdebat herziening Bioscoopwet geschorst Oltmans wil dreigement in daden omzetten 17 WOENSDAG 19 DECEMBER 1962 Schaah-vraag 325 Vraag niet hoe het kan, maar deze eindspelstelling ontstond in een nor male partij, die in 1893 te Boedepest werd gespeeld tussen de heren dr. Ja- kobi (met wit) en Szanek. Wit leek ondanks zijn materieel voordeel in een onaangename positie te verkeren we gens de dreiging Te3f. Toch kon hij door een eenvoudige afwikkeling in gewonnen stelling komen te staan. Wit speelt en wint. Weinig kiitiek op bouwprogram „Met alle kracht streven naar wegwerken van de achterstand" 2, •I 'W Al Wit: Kg3, Da3, Ta6 en b7. Zwart: Kal, Tb2 en e6, Lb6, pi a2, f6, g6 en h6. Dam-vraag 325 In het probleem van gisteren wal de stand als volgt: Zwart: 9, 17, 18, 20, 21, 26, 35, 36. Wit: 16, 27, 29, 32, 37, 38, 40, 47. Wit wint in de volgende zetten. Wit: 37-31 (26x28) 16—11 (21x43) 11x4 (35x44) 47-41 (36x47) 4—27 (47x 24 27 x 32. Bridge 10 9 7 C? AH 107 A 4 3 852 A 5 9B652 O V 7 5 2 A H 9 Zuid speelt een contract van 4 har- in (10 slagen). West komt uit met schoppenheer. Hoe moet Zuid spelen? Jack Diamond. Kruiswoord-puzzel zonder zwart TN de Tweede Kamer heerst onbehagen over het beeld, dat de woning- voorziening in ons land op het ogenblik te zien geeft. De Kamer maakt zich vooral zorgen over het teruglopen van de woningproduktie in 1962, vergeleken bij vorige jaren, zo bleek gisteren bij de behandeling van de begroting-1963 voor volkshuisvesting en bouwnijverheid. Realiseerde men zich dat de produktievermindering niet direkt zijn oorzaak vindt in het beleid van minister Van Aartsen, toch was er op dit beleid nogal wat kri tiek. Maar in tegenstelling tot voorheen had die kritiek niet primair be trekking op het bouwprogramma. Met de vaststelling van het program voor '63 op 90.000 huizen ging men akkoord en ook waren er geen grote bezwaren tegen de verdeling, t.w. 40.000 woningwetwoningen, 25.000 pre miewoningen en 25.000 ongesubsidieerde woningen. Wel vroeg de K.V.P.-er Andriessen de bewindsman het aantal premiewoningen voor '63 op te voeren tot 30.000 ten koste van het vrije-sectorcontingent, maar als dit verzoek wordt afgewezen zullen daar vermoedelijk toch geen moeilijk heden uit voortvloeien. 1. gemeente in Z.H. (bestaat uit 2 voorden); 2. muzikaal toneelspel behoeftig persoon; 3. muzieknoot vlug atmosfeer (afk.); muziek noot; 4. samengedrongen menigte - vervoeging van een hulpwerkwoord zoon van Noach; 5. buitenhaven voorzetsel verlegen; 6. vordering honigbij jongensnaam; 7. munt Nederland (afk.) voorzetsel zwemvogel; 8. bijwoord jongens naam water in Friesland; 9. ge meente in Groningen. Vertikaal: 1. gemeente in Z.-Holland; 2. ge meente in Gelderland koor van zangers gesloten; 3. Romeins keizer boom voorzetsel; 4. jongensnaam lied lengtemaat (afk.); 5. be kende afkorting surinaamse pad. hond; 6. rivier in Nederland her sens; 7. titel (afk.) tasto solo (afk.) muzieknoot boomloot; 8. plaats in Duitsland achting ontkenning (spreektaal); 9. gemeente in Z.-Hoi- land. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Boterham hamster, welaan aandeel, oliekan kanaal, elkeen eenmaal, manier niersteen, kaper erpel, paknaald naaldboom, kan toor oorlam, ingang gangdeur, oneer eerbaar, kruidnagel nagel lak. Begin Januari De heer Andriessen sprak gisteren als eerste in de ry van elf sprekers en hij gaf al meteen de mening van vrij wel de hele Kamer weer toen hij met grote nadruk stelde, dat met alle kracht dient te worden gestreefd naar opvoe ring van de bouwproduktie en verrui ming van de bouwcapaciteit. Dit is in het licht van de nog zeer grote woning nood een onontkoombare noodzaak. Het Economisch Instituut voor de Bouw nijverheid heeft in een recent rapport 1970 genoemd als het jaar, waarin bij het huidige peil van de woningproduk tie de woningnood kan zijn opgeheven. .Wij kunnen", aldus de K.V.P.-spreker, „1970 neit aanvaarden zonder eerst t< hebben nagegaan of we niet méér kun- en moeten doen tot opvoering var de produktiviteit". Dit vereist Intensief overleg, coördi natie van het (verbrokkelde) research- k en systematisch onderzoek lingbehoefte op langere termijn „Waarom", zo vroeg de heer Andries ;en zich (met andere sprekers) af „wijst minister Van Aartsen een meer jarig bouwprogramma af. terwijl toch planning over een langere periode dan één jaar de continuïteit bouwen zou bevorderen?". Tevoren had de K.V.P.-woordvoerder gesproken over wat hij noemde „de inrustbarende verschuiving var ningbouw in de richting van de vrije sector". Dit verschijnsel dat zich vooral in de Randstad Holland -loet is niet overeenstemming mei het behoeftepatroon. De minister meent dat in de vrije sector voldoende goed kope woningen gebouwd zullen worden, maar de heer Andriessen betwijfelde dit. Hij wees erop, dat het aantal in 1961 voltooide woningwetwoningen ge lijk is aan dat van 1956. Dit betekent ius in feite een achteruitgang, die de minister niet voldoende heeft weten te compenseren. „Wij zullen ons ver trouwd moeten maken met de gedach te, dat de subsidie voor onze volkswo ning en wat daarmee correspondeert nog geruime tijd een element financiering van de woningbouw zal zyn", zo besloot de K.V.P.-er. Met dit laatste was de heer Eibergen (a.r.) het eens. Maar met de kritiek van de heer Andriessen op het ministeriële beleid t.a.v. de goedkope woningen stemde de a.r. afgevaardigde niet in. Hfj herhaalde zonder restrictie zijn uitspraak van vorig jaar: „Er nog nooit zo'n groot aantal goedkope huizen gebouwd als onder het bewind van deze minister". De heer Van Eibergen verzekerde dat zijn fractie elke maatregel tot opvoe ring van de bouwcapaciteit zal toejui chen. maar met de heer Brandsma (soc.) meende hij toch wel te moeten aandringen op een nuchtere kijk op dit probleem. Met het zoeken naar nieuwe bouwmethoden mogen geen valse illu- worden gewekt. Tot dusverre heeft dat zoeken geen bevredigend resultaat gehad: er was geen sprake van arbeidsbesparing, maar van verplaat sing van arbeid. Voortzetting van het experimentele onderzoek wees de heer Van Eibergen overigens niet af. Daar bij zullen echter de belangen van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid zorgvuldig tegen elkaar moeten worden afgewogen Met de heren Andriessen, Bommer (soc.). Schuitemaker (lib.). Lankhorst «pac. soc.) e.a. pleiite de heer Van Eibergen voor programme ring van de woningbouw over langere contingenten is z.i. gewenst. Het is mooi. maar niet voldoende dat de mi nister binnen de beschikbare jaarcon tingenten wil meewerken aan woning- bouwinitiatieven die zich over enkele jaren uitstrekken. Miljoenste Dc Kamer was natuurlijk blij met de ingebruikneming van de miljoenste wo ning in ons land. „Maar", zo waar schuwde de heer Van der Peijl (c.h.). dit betekent niet dat er ook maai enigermate een einde aan de woning nood is gekomen". Er is volgens hem geen enkele reden voor optimisme, te meer niet nu (door slecht weer. werk tijdverkorting en spanning op de ar beidsmarkt) de produktie is achterge bleven. Ze vertoont sedert het topjaar 1958 trouwens voortdurend een dalende tendens. Gezien de „zeer hoge priori teit-', die zijn fractie aan de woningbouw toekent, wilde de heer Van der Peijl daarom nog eens met klem aandringen op een zoveel mogelijk benutten alle aanwezige bouwcapaciteit. Hij gaf nog andere noodzakelijke verbeterin gen aan: grotere concentratie van op drachten, meer continuïteit in de bouw, een krachtige aanpak van hel MINISTER VAN AARTSEN vanmiddag antwoord. probleem doonverken bij slecht weer aantrekken van een groter aantal bui tenlandse bouwvakarbeiders indien zulks mogelijk is, uitbreiding van systeembouw enz. Hi] vroeg de minis ter voorts erop toe te zien, dat de ge meentebesturen bij de grondexploitatie zich niet toeleggen op het kweken ïverschot, ma:de kostprijs va grond hanteren als uitgifteprijs. Op het oningbouwprogram voor 1963 had de h. evenmin als zijn a.r. collega kri tiek. De heren Van der Peijl, Van Eiber gen Van Heivoort (katb. v.) e.a. vroe gen de minister de bouwstop voor dc kassenbouw op te heffen of althans te verzachten. Mr. Van Aartsen meent, dat de bouwactiviteit ln deze sector een te groot beslag legt op de totale bouw capaciteit, maar dit kon de Kamer niet Inzien. Z(j waarschuwde voor de beden kelijke gevolgen van de bouwstop voor de export van de kascultuur. Het ge- dreigt dat deze cultuur naar het buitenland wordt verplaatst. Vlees noch vis99 P.v.d.A.-woordvoerder Bommer yatte zijn oordeel over het woningbouw beleid samen met de woorden „vlees noch vis". Overigens wilden hij en zijn fractiegenoot Brandsma (die zijn mai denspeech hield) minister Van Aartsen niet de schuld van alle moeilijkheden ge- Want zelfs bij een perfect beleid de woningsituatie nog ernstig zijn De heer Bommer vroeg zich af of het statistisch woningtekort thans niet dich ter bij de 126.000 van 1958 ligt dan bij de raming op 73.000 van enkele weken geleden Het beleid heeft in het verleden vol gens hem twee fundamentele fouten ge maakt: het vrijmaken van de grondprij- „die nu omhoog vliegen") en het niet-benutten van een deel van de huur verhogingen voor modernisering van het •oningbezit. Het beleid heeft voorts de gewenste „doorstroming" niet bevor- ert, maar juist tegengewerkt: de nieu- e woningwetwoningen zijn onbetaal baar voor hen voor wie ze bestemd zijn; illeen zij die nergens elders een onder komen kunnen vindon, trekken erin. van de woningbouw betreft deed de heer Bommer terloops de interessante sug gestie om nu eens 1 pet. van de f 4 a J miljard die tot dusver aan de woning- bouwsubsidies ten koste zijn gelegd, te besteden voor een onderzoek naar mid delen om van die subsidies af te komen De wonlngbouwspeclallst van de V.V.D.-fractle. mr. Schuitemaker, ver baasde iedereen met iUn opmerking, dat b(j de kabinetsformatie in '63 duidelijke afspraken moeten worden gemaakt ovei het in de komende vier jaar te voerer woningbouwbeleid. Binnen die afspra- ken-op-principiële-punten zou de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid de vrije hand moeten worden gelaten. Er zouden dan geen storende politieke In vloeden van buitenaf op dit beleid op treden. Dit Is volgens de heer Schuite maker het euvel geweest van de afge lopen periode. Zijn pleidooi voor het ma ken van afspraken was daarom zo ver rassend. omdat zijn fractieleider prof. Oud zich daar steeds zeer afkerig van heeft getoond. Mr. Schuitemaker geloof de. dat als zijn suggestie zou worden verwezenlijkt, het woningvraagstuk ln 'vier jaar kan worden opgelost. De situatie waarin het beleid thans is komen te verkeren, achtte de liberale spreker verre van rooskleurig. Hij had wel waardering voor minister Van Aart sen. maar betreurde het zeer dat het de bewindsman niet mogelijk is gemaakt zijn goede uitgangspunten te effectueren Daardoor verkeren we nu in een impas se. Meer vrijheid De heren Schuitemaker en Kodde <s.g.) vonden elkaar in hun gemeen schappelijke sympathie voor de vrije- sectorbouw. De S.G.P.-woordvoerder he kelde de neiging van deze tijd om alles door de overheid te laten regelen Daardoor vertraagt men de terugkeer normale verhoudingen, die eers'. zullen optreden als de particulier weer vrij kan bouwen. Het tot dusver gevoer de beleid is in zijn resultaten teleurstel lend, zowel wat de kwantiteit, de kwa liteit als de prijs van de woningen be treft. Grotere vrijheid in dc woningbouw zal volgens de heer Kodde méér cn bovendien goedkopere huizen opleveren Als oorzaak van de vermindering der bouwproduktie wees hij de afremming in de vrije sector aan. De S.G.P.-fractie voelt alleen voor afremming als die be- 'rekking heeft op de bouw van inrichtin gen van vermaak. De tweede K.V.P.-spreker in dit de bat, dr. Van Heivoort, vroeg nog of de minister de tijd niet gekomen acht een „aanvragenstop" in te voeren. Hij deed voorts de suggestie om een deel de kosten van het bouwrijp-maken grond ten laste van de algemene dienst der gemeentebegrotingen te bren gen, waarvoor dan een extra uitkering uit het Gemeentefonds zou moeten wor den gegeven. Tenslotte bepleitte hij ge lijkstelling (in principe) van de bouw van bescheiden eigen woning met de wo- ningwetbouw. de Kamer Oorzaak: amendement over nakeuring (Van onze parlementsredactie) DE Tweede Kamer heeft gistermiddag op voorstel van de socialist Scheps besloten de beraadslagingen over het wetsontwerp tot wijziging van de Bioscoopwet te schorsen. Dit gebeurde nadat in de Kamer verschil van mening was ontstaan over de inhoud, maar meer nog over de formele toe laatbaarheid van het amendement-Verhoef (soc'.), dat beoogt uit de Bio scoopwet de mogelijkheid te schrappen van plaatselijke - katholieke - na keuring van films, die door de centrale rijksflimkeuring reeds zijn goed gekeurd voor personen boven de 18 jaar. Minister Toxopeus had vorige week al aangekondigd, dat hij bij aanvaar ding van dit amendement schorsing var de beraadslagingen zou vragen. Zijn be- r tegen het voorstel-Verhoef was dat dit een principiële wijziging in de Bioscoopwet wil aanbrengen. Dit achtte minister in strijd met de beperkte strekking van het ingediende wijzigings- ■erp. dat zich uitdrukkelijk beperki ïen „technische herziening" van ge noemde wet. was ook de mening van K.V.P.- aanvoerder dr. De Kort en diens frac tiegenote mej. Nolte. Zij bleken wel be- ■eid tot een bespreking van de Bio scoopwet „ten principale", dus wat be treft de hoofdzaken (waaronder het punt van de nakeuring), maar dit kan in het kader van het huidige ont- „Het amendement-Verhoef is niet de geëigende weg tot een meer princi piële behandeling van de wet. Daartoe en grondige voorbereiding nodig Het amendement gaat de considerans het ontwerp, waarin alleen van technische wijzigingen wordt gesproken, te buiten en het komt mij dan ook on toelaatbaar voor", zo oordeelde dr. De Kort. Hij verzocht dan ook de heer Ver hoef zijn voorstel in te trekken. Mocht deze daaraan geen gevolg geven, dan de heer De Kort de Kamer willen vragen het amendement voor „ontoe laatbaar" te verklaren. Nadat de heer Verhoef had laten blij ken niet op het verzoek te willen in gaan, kwam V.V.D.-fractielelder prof. Oud verklaren het met de zicnswyüe de minister cn de K.V.P.-woord- voerders eens te »Un. Dit was noga) verrassend, omdat even tevoren de frac- Drie appeltjes te schillen De journalist W. L. Oltmans is an plan zijn dreigement van enkele weken geleden om minister Luns een kort geding aan te doen, in da den om te zetten. Daartoe is hij gis teravond op Schiphol gearriveerd. Het zijn echter niet alleen de „discri minerende maatregelen" van minister Luns. zoals hij het noemt, die hem hier naar toe hebben gebracht. Hij komt „drie appeltjes schillen". Ook nog met De Tele graaf. Het derde appeltje betreft dr. Paul Rijkens en een zekere Verrips, beiden aar Oltmans zei. van de Rijkens-groep. De 37-jarige Oltmans, correspondent an een achttal Nederlandse bladen, zei zich buitengewoon gegriefd te voelen door het feit. dat de Nederlandse ambas sade in Washington hem niet als bonafide Journalist beschouwd, zulks op instructies nr. Luns. Hij wordt nu nergens toe gelaten in de V.S.. tenminste niet bij officiële ontvangsten. Oltmans zei dat hU nog niet wist op welke juridische gronden hij minister Luns wilde aanpakken, maar dat zou zyn advocaat wel voor hem uitzoeken. Met de advocaat zal hij verder spreken .■er datgene wat gedaan moet worden tegen een hoofdartikel in De Telegraaf van 9 augustus, waarin zijn optreden be stempeld wordt met de kwalificatie „mis selijk" en waarin van hem gezegd wordt dat hij door de Amerikaanse Senaatcom missie zal worden gehoord in verband met „zijn on-Amerikaanse activiteiten in de kwestie-Cuba". Ongegrond Oltmans legde een rapport van dit ver hoor, dat inmiddels heeft plaats gehad, over. Daarin stond, dat er van on-Ameri kaanse activiteit geen sprake was. Wel beaamde hij, dat de propagandachef, van de Cubaanse vluchtelingen in de V.S. hem (en nog een aantal Amerikaanse journa listen) ervan had beschuldigd artikelen te hebben geschreven die in het voordeel waren van Fidel Castro. Bij het verhoor bleek dat die beschuldiging op niets ge grond was. Het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag had geen commentaar op de beschuldiging van Oltmans. Dit verwondert echter niemand, aangezien de journalist toch reeds heeft aange kondigd het kort geding te zullen aan spannen. 22 „Als het goed gaat, zullen we die methode nog een paar maal herhalen en tegen 1 juni brengen de laatste twee auto's naar Kisenyi." r was geen ontkomen aan. Kasimba liet de wagen verongelukken en toen hij nog- maar een paar kilometers gelopen had, kwam hij zijn baas tegen in één van de nieuwe auto's. Behalve de baas, zat er nog een blanke in de wagen. „He, Kasimba, wat doe jij hier?" rieo mon sieur Clement verbaasd. Kasimba glimlachte verlegen. „Ik heb een on geluk gehad, bwana. de auto is van een helling gereden". De ene blanke keek de andere aan en hij zei ln een taal, die Kasimba niet verstond: „Sabota ge?" En de ander antwoordde in diezelfde taal: „Vermoedelijk wel, maar wie zal dat ooit uitma ken?" Hij draaide zich om naar de neger en vroeg: „Had je de wagen dan niet op de rem gezet?" „Nee. bwana. ik had hem niet op de rem ge- De blanke haalde zijn schouders op en zuchtte. Dc ander zei: „In zekere zin mag je van geluk spreken, want de verzekering moet ook in geval van sabotage uitbetalen. Je krijgt nergens een betere prijs voor die auto." „Nee, hé?!" zei monsieur Clement verrast. „Dat is dan nog een geluk bij een ongeluk. En zolang ik geen bewijs heb. dat het opzet was. zal mijn chauffeur maar in dienst houden In opdracht van de directeur varieerde Kasim ba de vernieling der wagens. Hij liet er één ver branden, één over de kop slaan, één door een aantal opgewonden negers onherstelbaar ver woesten Toen hij ten slotte in één van de nieuwe wagens mocht rijden, had hij het trotse gevoel, dat hij de blanke chauffeurs eindelijk overwonnen had. Hij had zichzelf de weg gebaand naar deze ere plaats. maar hij was tegelijkertijd woedend, om dat de zeldzame passagiers, die het nog waagden de tocht van Stanleyville naar Kisenyi te maken, hem nooit als één der hunne beschouwde. Hij wreekte zioh, door onhebbelijk tegen de blan ken te zijn Nu hij, na de opzettelijke vernieling van vijf auto's nog steeds niet ontslagen was, ge loofde hy dat hij zich op de één of andere onver klaarbare reden onmisbaar gemaakt had en hij liet het de passagiers goed merken. Ze kwamen in de omgeving van Nia-Nia een groepje feestgangers tegen. Voorop liep patriar chaal de man, in zijn ceremonieel tenu, met een bos rode veren op zijn hoofd en een speer in zyn hand. Recht achter hem liep een mager vrouwtje, met een zware mand feestgeschenken en etens waren aan een band om haar hoofd. De passagiers tikten Kasimba op zijn schouder en zeiden dat hij moest stoppen ze wilden een foto. Toen de grote, bestofte wagen stilhield, kroop het magere vrouwtje ontsteld achter haar man. Hij zette de schacht van zijn speer op de grond en sloot zijn hielen. Zyn benen waren mager en krom, zijn gezicht vol diepe plooien. Kasimba riep iets uit het raampje en de man grijnsde breed. De passagiers stapten uit. De één richtte een fototoestel, de ander slingerde een film camera op. De filmer schreeuwde: „Draai een beetje!" en toen de mensjes het niet verstonden, riep hij het bevel over zijn schouder naar Kasimba, die het op zijn beurt doorgaf aan zijn landgenoten. Intussen had zich een kleine jongen bij de feest gangers gevoegd, even mager als zijn ouders. De drie inlanders begonnen stijfjes te lopen. Het vrouwtje liep zo dicht achter haar echtgenoot, dat haar hoofd zijn rug bijna raakte. „Nog eens laat die vrouw wat verder achter blijven!" schreeuwde de toerist. Het stel maakte rechtsomkeert en marcheerde andermaal voorbij. De filmcamera snorde. Daarna moesten ze in het oerwoud langs de weg gaan en er weer uit. De mensjes klommen moeizaam tegen de wegkant op, waar een bulldozer een wal van rulle aarde had opgeworpen en ze kwamen met gespannen gezichten weer tevoor schijn. „Oké!" zei de blanke. Hij stak zijn hand op en riep: „Bedankt!" De inlanders keken verbouwereerd van de één naar de ander en maakten toen aanstalten om te gaan. Maar Kasimba gebood kortaf: ,,Geef ze mtabisj!" (Wordt vervolgd) tlegenoot van prof. Oud. mr. Geertse- ma, een heel ander geluld had laten horen. H(j was het met het laten ver vallen van de nakeuring volkomen eens en achtte een uitspraak van de Kamer over het socialistische amendement van zó groot belang, dat hfj daarvoor een (hopelijk niet te lange) schorsing van de beraadslagingen zou willen riskeren. Weliswaar stemde ook prof. Oud van harte met de inhoud van het amen dement in (zoals trouwens alle V.V.D.- fractleleden)maar het argument van de ontoelaatbaarheid woog voor hem zwaarder. De liberale leider beriep zich in dit verband op zijn „liefde voor een goede parlementaire orde". Als de regering blijkens de considerans van haar wets voorstel slechts 'n technische herziening beoogt, is het ln strijd met die orde als de Kamer principiële wijzigingen gaat aanbrengen. Op een interruptie van de heer Verhoef antwoordde prof. Oud, dat het niet aangaat consideran sen te gaan wijzigen. Dan zou het hek van de dam zijn. De regering doet een bepaald voorstel en dat heeft de Ka mer op zijn merites te beoordelen. De zaken zouden anders komen te liggen, als de heer Verhoef met een initiatief voorstel zou komen. „Daaraan zou ik zeker mijn stem geven", aldus prof Oud. ETHERGOLVEN Deel „De Fuik'' teruggenomen Uitsluitend op grond van prak tische overweging, aldus deelt de KRO ons mede, heeft het KRO-be- stuur besloten te berusten in het vonnis dat de president van de Amsterdamse rechtbank wees in de zaak-Louise. Deze overweging houdt in, dat met voortzetting van de procedure zoveel tijd zou zijn gemoeid dat de zaak er elk belang bij zou verliezen. Eer het tot een behandeling van de zaak in hoger beroep zou komen, zou de serie „De Fuik", waarvan de aflevering „Louise" een onderdeel is, allang zijn vertoond en ev. herziening van het von nis zou dan voor de KRO niets meer op leveren, aangezien dit deel dan toch niet meer zou worden uitgezonden. Naar aanleiding van de passage in het vonnis waarin wordt gezegd „dat de KRO geen blijk heeft gegeven van be reidheid om het oordeel van de gewone rechter af te wachten, zegt de KRO nu j er prijs op te stellen in herinnering te brengen dat van tevoren wel degelijk officieel is aangeboden om de vraag of tot uitzending zou worden overgegaan ter beslissing voor te leggen aan een onpartijdige instantie. De KRO dacht daarbij aan arbitrage, mede met het oog op het beweerde verlangen van „Louise" (mevrouw Ten Cate uit Den Haag) om anoniem te blijven. Op dit aanbod heeft de wederpartij nooit gereageerd. Oplossing De heer Scheps, die tijdens dit debat- min of meer de rol van P.v.d.A.- fractieleider speelde, geloofde dat hel de beste oplossing zou zijn de weder zijdse standpunten en bezwaren nog rustig te gaan overwegen. Daar toe deed hij een voorstel tot schorsing de beraadslagingen. Nadat dr. De Kort had verklaard geen bezwaar te hebben tegen zo'n schorsing op voor waarde dat de regering niet op een snelle afhandeling van het ontwerp staat, vroeg minister Toxopeus een ogenblik beraad. Na de hervatting van de vergadering zei hij de beslissing over het voorstel-Scheps aan de Kamer te willen overlaten. Daarbij wilde hij er erigens op wijzen, dat „de voorberei ding van een discussie over de Bio scoopwet ten principale niet een kwestie enkele weken of maanden is". Het schorsingsvoorstel werd hierna zonder hoofdelijke stemming door de Kamer aanvaard. Aan het begin van het debat had mej. Nolte (kath.v.) een amendement in getrokken om ook openbare bioscoop- oorstellingen van wetenschappelijke, godsdienstige, voorlichtende of commer ciële films onder de plaatselijke nakeu ring te brengen. Minister Toxopeus had ook tegen deze „principiële wijzieing" overwegende bezwaren en mej. Nolte bleek ten slotte het wetsontwerp niet gevaar te willen brengen. Nog zeer veel tverk Eerste Kamer achter regeling invaliden De minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. Veldkamp, is gis- termiddag in le Eerste Kamer geprezen zijn interimregeling voor de inva- Jiditeitsrentetrekkers. De Senaat heeft het betreffende wetsonwerp gisteren van Iiarte aanvaard. Vooral de a.r. afgevaardigde, prof. mr. W F. de Gaay Fortman, zwaaide de be windsman rijkelijk lof toe. ..Weer wordt groep geholpen, die het moeilijk heeft." De hoogleraar uitte zijn bewon dering voor de technisch goede opzet in de fegeling. De c.h. spreker, mr. dr. J. van Brug- :n, wees onder meer op de moeilijk, heden, waarin veel invalide huisvrou- verkeren. Hun invaliditeit maakt het dikwijls nodig, dat zij extra uitga- hebben voor het verkrijgen van hulp. Minister Veldkamp moest antwoor- len, dat onder de interimregeling al leen gehuwde vrouwen vallen wanneer zij kostwinster zijn. In zijn beantwoor ding van prof. De Gaay Fortman prees de bewindsman de leden van de S.E.R. de Sociale Verzekeringsraad en de ambtenaren, die aan de voorbereiding het wetsontwerp een zo belangrijk aandeel hebbn gehad. De Senaat ging voorts akkoord met :n verhoging van de kinderbijslagen, die tot doel heeft, de kinderbijslagen te passen aan de loonstijgingen sinds 1960. Deze verhoging wij be richtten het reeds gaat op 1 januari w. Voordat voorzitter Jonkman de Sena- toren gezegende Kerstdagen toewenste, deelde hij hun mee., dat de Eerste Ka ler het komend jaar nog zeer veel •erk zal moeten verrichten. Een aantal wetsontwerpen wacht nog op afdoening, de mammoetwet, die op 6 februari zal worden behandeld. Alle begrotingen moeten nog worden behandeld, alsmede de drie grondwetswijzigingen. Hij spoor- senatoren aan, „in de beperking onze kracht te zoeken." vanavond I, 402 m. 19.00 Nws en weer- 10 Meded of gram 19.15 Muziek van net Leger des Hells (gr) 19.30 Ra diokrant 19.50 Musette-ensemble 20.10 Mo derne pianomuz (gr) 20.20 Concertgebouw orkest (gr): moderne muz 21.40 Motieven van het kerstfeest, lezing 22 00 Lichte gr 22.20 limem 22.30 Nws 22.40 Avondover denking 22.55 Lichte gram 23.20 Amu» muz (gr) 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 ro. 19.00 V d kinderen '.9.10 Kijk maar om, Mevrouw Lot!, twee verhalen. VPRO: 19.30 V d Jeugd. VARA: 20.00 Nws 20.05 Lichte ork muz en zang koren, wekcliikse van zoete kelen: 21.30 Wat elk» iard is, eenakter 22.05 Modern» 22 90 Nws 22.50 Jazzmuz 23.15 Woensdag 19 december m 18—20 eedse polka (Alfvén), Orkest Hu- go Alfvén: Pierina (Taube) Anders Börje: walspolpourri GneJta - Kalle: Zweed- merdans (Ericsson) Orkest Hugo Alfvén; Een zeemanslied (Ahdc >nd op Solvik Walter Erics Ulla - Bella: Zo- Vnders Börjc; Andrew Wal- Ulla Bella: Moliendo Café (Man- Hugo Blanco: Eine Insel für zwei ?ssen) Connie Francis; Afrikaan beat empfert) Orkest Bert Kaempfert: Ein z. das kann man nicht kaufen (Car- Margot Eskens; Mexico (Bryant) est Roberto del Gado: Romantica •- - - Franek Pourcel: Un pre- joue pa6 (Mai vin: Je tiro Jean Sa Won; Boys. Si jet; Patachou: La t (Marquea bo: Tip Bonifac bean C Alberto i Caribbean Cor (Mercer) Orkest Al Caiola: at the woods de (Basic). Bob r"s Kansas City nd his All Stat (Waller) id.: Somedat Mies Davis Sextet VARA: 17.45 International IKOR/RKK: 17.45—13. progr over de bijbel 19.30 Alles draalt om Journaal en weerover Memo 20.30 Zoek de 21.00 Bedreigd erfdeel. rogelvi Programma voor morgen den 9.40 Scl' 10 03 Klass s Kinderkoor klok .2 04 Liel 12.35 Lichte ork muz (g ten :3.03 Nws -.3.13 Lie 8.00 Nws 8.18 Licht* 'rouw 9.33 Waterstan- NCRV: 10.00 Gram '.3 Morgendienst 10.45 dluilensemblc: kerst- '0 V d zieken 11.43 12.00 Midagklok-nood- uz 12.25 V d boeren 12.50 Actualltel- t ork en zangso- progr zondag JI). NCRV: '.4 00 1 Feest in de flat. Advtensspel 45 The; rubriek 18.30 Liel pectlef. lezinj fstelijki report mg 17.40 ork 18.50 Sociaal per reportage 17.00 V d égm eu rsberich- 18.15 Spori Hilversum II, 298 m. AVRO: 7,00 Nwi 7 '0 Oehtendgym 7.20 Lichte gram. VPRO 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws S.19 Lichte gram 9.00 Gym v d vrouw 9 10 D» groenteman 9.15 Klass gram 9 40 Morgen- wtjdlng I V d kier 'ezlng •--.3 Radio-kamerork: klass e •lerne muziek '.2 00 Licht instrum «tneinble 12.30 Meded (gr) 70.54 :uinboi Meded. Beursber '4.00 Zar tzing Uit het bedril fa! Nws 13.15 Internationale kerstlie deren 14.30 V d vrouw 15.03 Zing met on* mee '3 30 Hoe ver is het Concilie nu ge vorderd?. vraaggesprek .5 45 Licht Instru mentaal ensemble ".fi.00 Van vier tot vBt* radioprogr In een Notedop 17 00 V d Jeugd 18.00 Nws '.8 :5 Aeina'itplten '8 20 Piano- soel: lirhtp muz '8 30 Snortoraatje ;3.7» De gesproken brief 18.40 Instrumentaal

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 17