Bachs Weihnachts-oratorium uitgevoerd door Con Amore Gemeenteraad van LEIDEN Rijksgoedkeuring voor jeugdgebouw Leiden-Noord komt in januari Het Nederlands Proef toneel bracht twee eenakters Kerstspel voor Leidse christenvrouwen Uitstekend toneelspel van Haagsche Comedie nieuwe leidsche courant 3 dinsdag 18 december 1962 Agenda voor Leiden en Den Haag Dinsdag Filmzaal universiteit, 8 uur: Filmstu diekring K. en O., „El brazo fuerte", re gie Johnny Korporaal. Geref. jeugdhuis, 8 uur: Leidsche Ver. van Postzegelverzamelaars. Zomerzorg, 8 uur: Contactavond Ned. Genealogische Vereniging. Schouwburg, 8 uur: Abonnementsvoor stelling, Haagsche Comedie met „Tocht naar het Duister", van O'Neill. Kantine Clos en Leembruggen, 7.15 u.: Ruilavond „De Philatelist". Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Nieuw Rotterdams Toneel met ..De Leugenaar". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residen tie-Orkest o.l.v. Willem van Otterloo; soliste: Ann Schein, piano. Diligentia. 8 uur: Kerstzangavond o.l. Herman Stenz. Kurhaus Paviljoen, 8.15 uur: De Nieu we Komedie met „De held van het wes ten". Woensdag Antoniusclubhuis, 8 uur: Filmlezing K. en O., „Zo leeft men in Israël", door Herman Roose. Doelenkazerne, 8 uur: Expogé, avond over Tarvomeel. Geref. jeugdhuis, 8 uur: Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, J. Bijl van Duyvenbode over „Tuinbouw in Is raël". Geref. jeugdhuis, 8 uur: Arjos, H. v. d. Drift over studieconferentie „Perspec tief". Schouwburg, 9.30 uur: Schoolvoorstel ling Arena „Op de Kermis". Pieterskerk, 7.15 uur: Avondgebed. Oegstgeest, Gemeentehuis. 7.30u.: Raadsvergadering. Den Haag. Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Eindsprint" Diligentia. 8 uur: Elly Ameling, so praan, en Hans Wilbrink, bariton, m.m.v. Felix de Nobel, piano. Donderdag Ruime Conciëntiestraat 18, 8 uur: Ope ning clubhuis Leidsche Zwemclub. Casinotheater, 7 en 9.15 uur: K. en O.- film van de maand: „The Titfield Thun derbolt", regie Charles Crighton. Aula St. Bonaventuralyceum, 7.30 u.: Welsprekendheidsavond I.C.C. Schouwburg, 8 uur. Abonnementsvoor- i stelling „Naar het u lijkt", van William I Shakespeare, door toneelgroep Ensemble. I 't Boshuis, 8 uur: Kerstwiiding Chris- tenvrouwen-zuidwest. Station N.S. voortrap, 11.3012 uur; Kerstzang door leerlingen r.k. en chr. lyceum. Narmstraat IA, 3-5 uur: Receptie t.g.v. heropening garagebedrijf W.C.A. van Kerkhof. Jan Vossensteeg 17, 8 uur: ds. J. A. Smink. egstgeest. De Beukenhof, 36 Receptie t.g.v. 50-jarig aannemers jubileum G. W. Proper. en Haag, Gemeentemuseum, 8.15 Rob Geraerds met „Scrooge and Marley" van Dickens. Kurhaus Paviljoen, 8 uur: Nederlands Dans Theater. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie- Orkest o.l.v. Willem van Otterloo; soliste Ann Schein, piano. Rehoboth, 8 uur: Kerstavond Vereni ging Slechthorenden. Kerkgebouw Geref. Gemeente, Nieuwe Rijn, 7.30 uur: herdenkingsdienst 100-ja- rig bestaan Geref. Gemeente Leiden. Leiderdorp, Geref. kerk, 8 uur: Zange- en muziekavond van Advent. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Don Gil met de groene broek". Gebouw K. en W., 8 uur: René Slees- wijks Revue „Harten Troef". Diligentia. 8.15 uur: Ned. Kamerorkest o.l.v. Szymon Goldberg; solist: Fou Ts'Ong, piano. Kurhaus Paviljoen. 8 uur: Ned. Dans Theater. Zaterdag Bethlehemkerk. Driftstraat, 8 uur: Or gelconcert Jaap Remmelzwaal m.m.v. Ti neke Flinterman-de Jong, mezzo-sopraan en J. Broekhuis, trompet. Stadsgehoorzaal, 2.30 uur: Toneelgroep Spelenderwijs met Kerstspel „Op weg" Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Soldaat Schweijk". Gebouw K. en W„ 8 uur: F.ené Slees- wijks Revue „Hartentroef". Diligentia. 8 uur: Peter Katin, piano. Kurhaus Paviljoen, 8 uur: Ned. Dans Theater. Op Gouden Wieken. 8.15 uur: Toneel groep Proton met „Het wonder in de garage". Kerstspel. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): The world by night (18 jaar); donderdag: Veilig, vlug en voordelig (alle leeftijden). Lido (2.30 en 8 uur): Boccaccio '70 (18 iaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Tussen Shanghai en St. Pauli (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Mysteries van Edgar Wallace (14 jaar); donderdag: En zij schaamde zich niet (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): 14 en 15 december: Wilde Aarbeien (18 jaar): lfi en 17 december: Het Gezicht (18 jaar); 18 en 19 december: De Maagdenbror. (18 jaar); 20 december: Het oog van de duivel (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Oproer op de Defiant (14 jaar). Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen apotheek D. C. Kok, Rapenburg 9, tel. 24807. Apotheek R. van Breest, Smallen- burg te Leiderdorp, is geopend. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde, ..Vreemde volken", kindertekeningen (tot 2 maart). Lakenhal, geselecteerde schilderijen voor Wedgwoodprijs 1963 (t/m 16 dec.). Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens. Plantage 6: maandag, cn dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 630 tot 8.30 uur 's avonds Leeszaal en bibliotheek Reuvens. Bree- straat 27, maandag en woensdag van 1 QE GEMEENTERAAD heeft vergadering van gistermiddag de heer Questroo herdacht. De voorzitter, burgemeester Van Kinschot, schetste hem als een gave, ongecompliceerde en blijmoedige persoonlijkheid, die de sympathie van zijn mede-raadsleden in ruime mate had verworven. Hij beijverde zich ervoor, zijn levensover tuiging ook metterdaad aan de jengd over te dragen, of dat nu als onder wijzer aan een zondagsschool was dan wel als leider van de padvinderij. Voor de jeugd had hij een zwak en zo bleef hij ook jong van geest. De burgemeester herinnerde aan de werk zaamheid van de heer Questroo in het verzet- Hij was een dienende figuur, op wie men altijd een beroep kon doen. Mr. Woudstra, voorzitter van de prot. christelijke fractie, sprak eveneens eei In deze vergadering werd de geloofs- brief onderzocht van de heer G. van der Vliet, die de opvolger van de heer Ques troo in de raad zal worden. In de vol gende vergadering zal de heer Van der Vliet worden beëdigd Benoemingen Tot gedelegeerde van de gemeente in het bestuur van de Ambachtsschool werd de heer S. Sannes benoemd, in het be stuur van de vereniging „Vakschool voor meisjes voor Leiden en omstreken ook de heer Sannes, in het bestuur van de r.k. technische school drs. J. W. J. Wiertz. in dat van de vereniging voor chr. Nijverheidsonderwijs voor Leiden en Omstreken mevrouw mr. I. Geelkerken- Brusse, in dat van het genootschap M.S.G. dr. J. P. Duyverman, in dat van de ver. tot bevordering van de opleiding tot instru mentmaker de heer Zunderman en in het bestuur van het genootschap „Kennis is Macht" eveneens de heer Zunderman. De heer J. C. Kole werd benoemd tot logopedist aan de Mytylschool en de heren E. Duursma en J. Slegtenhorst tot leraar in de algemeen vormende vak ken aan de bedrijfstechnische school. Een bedrag van f6.000 werd beschik baar gesteld voor buitenverfwerk aan de school Boommarkt 1. De openbare kleuterschool „De Graankorrels" zal vol gend jaar in stand worden gehouden. Jeugdgebouw in Noord Vreugde betoonde de gemeenteraad over de aanstaande totstandkoming van een centraal servicegebouw voor het bijzondere jeugdwerk in Leiden- Noord een geschenk van de stich ting Madurodam). Dr. Duyverman vroeg, of B. en W. zich eventueel met anderen willen be raden over een aanvaardbare en als het kan mooie naam voor dit gebouw; de aanduiding „service-gebouw" zou ge makkelijk „serviesgebouw" kunnen wor den. De heer van Egmond achtte her- ziening (verhoging) van de subsidie voor het jeugdzorgwerk gewenst. Dank bracht de heer Zunderman zowel aan Maduro dam als aan B. en W Wethouder Sannes antwoordde, dat het college naar aanleiding van dit voorstel geen verhoging van het sub sidiepercentage kan overwegen. De gemeente heeft voor dit project al een financieel offer gebracht. Een ver hoging van subsidie zal in het raam van het algemene subsidiebeleid moe ten worden bekeken. De rijksgoedkeuring voor de bouw kan in januari worden verwacht. Dan zal terstond worden begonnen- Don derdagmorgen zal dit op symbolische wijze geschieden. Wethouder Piena voegde hieraan nog toe, dat voor deze bouw geen tra contingent beschikbaar is gesteld; het gaat af van het contingent voor 1963. Winkels in Zuid-west De gemeente trad toe tot de stich ting Culturele Raad van Zuid-Holland (f320 per jaar). Voor het Toonkunst, koor werd een extra subsidie van f 1750 uitgetrokken in verband met een in februari te geven uitvoering. Een bedrag van f 123.000 werd gevoteerd voor de aanleg van plantsoenen en gazons in Zuid-West. De gemeente zal verschei- Leids kantongerecht F)E LEIDSE kantonrechter had gisteren voor het merendeel verkeersovertre dingen te berechten. Een veertigjarige uitvoerder uit IJmuiden moest zich ver antwoorden, omdat onder zijn leiding te Noordwijkerhout over de Herenweg klei gereden, waarbü van de vrachtauto' gedeelte op de weg was gevallen. Toen het op een avond regende, «-as dt natte klei oorzaak van enige auto-onge lukken. De officier eiste f 150 of 1 maand hech tenis. De uitvoerder vestigde er de aan dacht op, dat het verliezen van klei niet gemakkelijk is te voorkomen als het op het eerste gezicht lijkt De kanton rechter verminderde de boete tot de helft van het geëiste bedrag. Een Rijnsburger was opgeroepen, dat met een personenauto waarvan de eigenaar is te Noordwijkerhout verkeersovertreding was begaan en gebreke was gebleven de officier justitie de naam van de bestuurder te delen. De eigenaar was niet verschenen. De officier eiste tegen hem f 40 of 8 dagen. De kantonrechter stelde het vonnis vast op f 25 of 5 dagen, terwijl f 13,30 aan schadevergoeding moet worden betaald. Een 31-jarige expediteur uit Leider dorp had zonder vergunning van burge meester en wethouders een dakkapel zjjn woning laten maken. De tim die het karwei voor hem had opgeknapt, stond eveneens terecht. Op de zitting bleek, dat de expediteur de vergunning had aangevraagd, nadat de politie hem had gehoord. De vergunning afgekomen. De eis luidde tegen elk f 25. het vonnis f 2.50. STUDENTEN IN DEN BURCHT stukken van jonge Nederlandse auteurs werken, die worden opgevoerd in de kleine zaal van Den Burcht. Gisteravond was daar een studenten- auditorium bijeen gekomen om te kijken en te luisteren naar „De Infante sterft", een werk van de Amsterdamse student B. de Swaan. Na de pauze zagen wij „De kaalkop luistert", een eenakter van L. de Boer, altviolist het Concertgebouworkest. De Infante is een liedjeszanger, die de adoratie onderging van twee kost. schoolmeisjes. Zij waren zo weg van hem dat zij besloten de dood te verkie zen boven een leven zonder zijn aan wezigheid in de wereld. Als de zanger is gestorven mijmert het ene meisje nog in haar boudoir, het andere is getrouwd en komt uit Amerika over op verzoek van haar vroegere vriendin. Het con flict ontstaat wanneer het vereenzaamde meisje haar vriendin aan de eenmaal gegeven eed wil houden Het getrouwde vrouwtje wil niet sterven en brengt de ander er toe in te zien, dat een compro misloos leven niet mogelijk is Dit was de bedoeling van de auteur. werkelijkheid ziet de toeschouwer heel wat anders. Het eenzame meisje komt uit de tekst naar voren als 'n crea- tuurtje dat aan lesbische liefde is ver slaafd geweest, nimmer aangepast is ge •aakt en dan in haar verwrongen com plexen haar vriendin poogt mee te sle pen. Saskia Noordhoek-Hegt gaf een levendige creatie van Lucitia. Hanne- ke Berg-Hengeveld bood goed tegenspel als Esmé. De tweede eenacter. „De Kaalkop luistert", voert een door de oorlog in valide geworden man ten tonele, die ook geestelijk zo is gekraakt dat hij een aansluiting bij de werkelijkheid mei kan vinden. Hij probeert het wel. door gesprekken te voeren met zijn vroegere vriend Oskar, met diens vrouw Pitje, maar het breekt telkens weer af Het stuk eindigt met de operatie op een zekere Vogelbeen. de verpersoonlij king van de onpersoonlijke maatschap pij. die al dit onheil heeft aangericht Deed de eerste eenacter nog een be roep op menselijk gevoel, de tweede tezeer bedacht om blijvend te kun- boeien. Rob Ehrensteyn leverde lofwaardige prestatie in zijn vertol- ZOEKT U EEN SCHOORSTEEN- KLOK, WANDKLOK of WEKKER v. d. WATER HAARLEMMERSTRAAT 207 heeft het. De beste merken JUNGHANS, KIENZLE, MAÜTHE tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag I tot 530 uur; vrijdag van 10 tot 530 van 7 tot 9 uur: zaterdag van 10530 u Bijkantoor chr. school Obrechtstraat volw. dinsdag en donderdag van 6.300 uur n.m. zaterdag 25 uur; jeugd: elk< woensdag 25 uur. king van kaalkop Waldo. Peter van Vliel kon de zwakke tekst van zijn Oskarrol ook niet meer levend maken, en Lies- beth Alberts deed een moedige poging de grillige Pitje te verbeelden. Maarten Ellis ten slotte maakte van de vage Vo- gelbeen nog heel wat. Beide eenacters zijn uitnemend gere- gisserd door Anne Marie Prins van de toneelgroep Studio. De bijval was zeei groot. G. T. dene panden aan de Rynsburgersingel aankopen. Tegen de verkoop van een deel van de voormalige Klimmende Leeuwsteeg aan de heer A. Ouwerkerk en van gronden In Zuid-West voor de bouw van flats en winkels hadden alleen de twee leden van de p.s.p.-fractie bezwaar. De wet houder van openbare werken deelde op een vraag van de heer Lambermont mee, dat-er 16 winkels en 3 dagwinkels zullen komen. Met de plaatselijke midden standscentrale zal overleg worden ge pleegd; de winkels zullen zoveel moge lijk door Leidenaars worden bezet. Voor herstelwerkzaamheden aan de badinrich ting Van der Werfstraat stelde de raad een krediet van f26.000 beschikbaar. Industrie-schap Aan het eind van de vergadering kwam de heer Woudstra terug op een ingeko men stuk. Het was hem opgevallen dat het bestuur van het industrieschap De grote Polder maar sporadisch bijeen komt. Dat vond hij onevenredig aan de belangrijkheid van dit orgaan. Wethou der Piena meende, dat het nieuwe be stuur zich voorstelt meer te vergaderen De voorzitter wijdde ten slotte enige woorden aan het komende Kerstfeest. Zijn gedachten liepen uit op enkele vragen: „Wat hebben wij in ons leven met Christus gedaan? Hebben wij ons voor Hem openge steld en Hem als Leidsman aan vaard?" Figuratieve kunst Vrijdagavond 21 december om 8 uui zal prof. dr. K. van het Reve in de La kenhal een tentoonstelling openen van figuratieve kunst. De expositie blijft ge opend tot 21 januari 1963. (Advertentie) L e i d e VOOR UW KERSTDINER Beaujolais 1961. jong en fruitig per fles 335. Graves Supérieures. 1957 demi-sec per fles 3.25 Bij 12 flessen (eventueel ge sorteerd) de dertiende gratis. De Nederlandse Christen Vrouwen bond, afdeling Leiden-Centrum, vierde gisteravond in gebouw ..Levenc' kerstfeest. Mevrouw A. A. van Kwaak-Van den Berg, presidente, leid de de samenkomst in met een woord uit Johanns 11-14. Een achttal dames van de afdeling Wassenaar voerde een kerstspl op, dat wat vormgeving betreft enigszins van de gebruikelijke spelen afweek. Onder de titel „Wij vrouwen van Bethlehem" beeldden de Wassen aarse christenvrou- wen het leven van de vrouwen in Beth lehem uit in de periode van Christus" geboorte. Bij de bron even buiten het dorp ko men zij dagelijks bij elkaar en de blijde en droeve dingen in hun leven passeren dan de revue. Eén van hen verliest, In de Leidse schouwburg een stuk schrijft, dan krijgt men geen simpele zielen op het toneel te zien. Charme van de eenvoud missen ze, maar niet de warmte van de mens met zijn vele tegenstrijdigheden. Er was een tijd in het leven van deze grote Amerikaanse schrijver dat hij geloofde aan de mogelijkheid met elkaar te groeien naar een soort vrederijk. Hoewel het hem duidelijk werd dat dit een utopie is, is hij er misschien toch wel op blijven hopen. Ook in het stuk dat gisteravond, als vierde abonnementsvoorstelling, door de Haagsche Comedie werd gespeeld, klinkt af en toe dit verlangen door. door het bevel van Herodes. haar baby en een ander huisvest enkele maanden later Maria, Jozef en het Kind, die uit Egypte terugkeren. Pas dan geloven de- ze vrouwen van Bethlehem dat in de geruchten over de geboorte van de Mes sias een heerlijke waarheid schuilt. De groep gaf onder leiding van me vrouw D, Carrière-Van der Voet het verhaal op sobere wijze weer, waardoor het een hoogtepunt in de kerstviering werd. De heer J. Arnoldus verleende aan het orgel medewerking. De dames ontvingen uit handen van mevrouw Van der Kwaak allen een geschenkje. Een koortje van enkele Leidse dames zong onder leiding van de heer Arnol dus verscheidene kerstliederen. Na de pauze werd de bijeenkomst besloten met het lezen van de kerstliturgie, waarin ook een kerstmeditatie was opgenomen. De leden konden adressen van zieken en bejaarden opgeven, die een kerstgroet van de afdeling zullen ontvangen. Kerstfeest in Rehoboth Een zestigtal bejaarden met echtgeno ten. aangesloten bij de vakorganisaties die ressorteren onder de Leidse Chris telijke Besturenbond, woonde gistermid- in het wijkgebouw Rehoboth aan het Rapenburg een kerstsamenkomst bij. De secretaris van de Besturenbond, de heer W. Veerman, opende de middag. De lei ding berustte overigens bij de heer P. J. an der Mark. Een zangclub van leerlingen van de chr. nationale school aan de Hooglandse Kerkgracht, onder leiding van de heer Zuidervelt. het hoofd der school, zong enige liederen en de heer Zuidervelt ver telde een kerstverhaal Er werden uiter aard ook consumpties verstrekt De heer H. van Cittert sloot de middag. De aan wezigen ontvingen bij het weggaan een scheurkalender of een plantje. Paul Steenbergen en Ida Wasser man in O'Neills Tocht naar hei duister'. Hij blijft dit geluksland zoeken „Achter de horizon". Hij zoekt dit, n< I zijn zeggen, in de verhouding van God. De onrustige zoekt het zoals Edmund Tyrone ..Tocht naar het duister", de jongeman waarin hij zich zelf laat zien; niet om deze reden schreef hij echter dit stuk. Hij wil in dit werk, geschreven omstreeks 1940, zijn ouders en broer vergeven wat hij. Prachtig kerstconcert in Leiden JXTADAT verleden jaar nog Handels „Messiah" inhoud gegeven had aan I het jaarlijkse kerstconcert van Con Amore werden jue gisteravond weer geconfronteerd met het aan dit koor zo welbekende Weihnachts- oratorium van J. S. Bach. Jan Pasveer, op wie we in het verleden wel eens kritiek hebben laten horen, juist in verband ook met dit - „oratorium" heeft op deze avond in stijgende mate bewezen, dat zijn muzikale inzich ten duidelijker en rijper geworden zijn en dat hij deze thans beter aan koor en orkest weet op te leggen. Het koor, waarin de dames nog altijd sterk in de meerderheid zijn, hetgeen dan ook in de klank niet steeds ver borgen blijft, zong met veel overgave en geestdrift, die echter door de dirigent in artistiek verantwoorde banen werden geleid. Dat de luidruchtigheid en uiterlijkheid van sommige koren uit deze cantate reeks, „Jauchzet frohlocket", ..Herrscher des Himmels" bijvoorbeeld niet helemaal konden worden verholpen, mag men de uitvoerenden niet euvel duiden. De ko ralen klonken zeer fraai, gevoelig, door zichtig en toch krachtig, en ook diverse, lyrische koren muntten uit door helder heid van opbouw. Een bekroning vormre het besluit van de laatste contate, no. 6, bestemd voor de dienst van Driekoningen ,,Nun seid ihr", waarbij het Residentie Kamerorkest onder Adricnnc de Smet en vooral het koper, een grote rol speelde. Pasveer wist ook verder van dit prachtige In strumentale ensemble een goed profijt te trekken. Dat nu eens niet na de eerste drie ..eigenlijke" kerstcantates, no. 4 voor Nieuwjaar, doch no. 6 voor het feest van de „Erscheinung Christi" gekozen was, deed ons veel genoegen, want deze laat ste cantate bevat veel schoons en is naast no. 3 misschien wel de beste. Een hoogte punt vormen recitatief en aria voor tenoi nos. 61 en 62, waarin Jan Waayer, wiens ricitatiefzingcn we de gehele avond reeds in hoge mate bewonderd hadden, een top punt bereiktb van superieur Bach-zin- Zijn ongelofelijk gemakkelijke hoge in tonatie, zijn heldere en gevoelige voor dracht en daarnaast zijn uitgebalanceerde zangtechniek hebben we vroeger al meer. malen geroemd; ook in dit werk vormde zijn optreden voor ons een van de kern momenten. Daarnaast gaf Max van Egmond aan de niet overvloedige doch wel belangrijke, vaak qua tekst profetische, bas-partij een bijzonder reliëf. Hij hoede zich voor een te overmoedig volume, zoals in de beide eerste cantates nogal eens het geval was. Later, in zijn duet met sopraan no. 29. vond hij zijn schitterende, rijk getim- breerde en resoneerde klankvorming ge heel terug. Welk een uitbeeldingsvermogen wist hij bijvoorbeeld te bereiken in die ene zin, die Herodes tot de Wij zen uit het Oosten zegt: „Ziehet hin und forschet fleissig Zo dit on oprechte en arglistige karakter vo caal neer te zetten, is een meester lijk detail dat ons ervan overtuigt, dat deze jonge zanger ook buiten het oratorium-repertoire rijke mogelijk heden moet hebben. Jammer dat de beide damessolisten, de alt Rijkje Wolleswinkel. en de sopraan Wieb de Rook, bij de heren zover ten achter bicven. De zo schone alt-aria's „Bereite dich Zion", „Schlafe mein Lieb- ster". .-Schliesse mein Herze" bleven on der de maat. de soliste kwam niet goed boven het orkest uit en leed aan een teveel aan vibrato. Ook de sopraan kwam slechts zelden los van de elementaire vooale problemen, enigszins in de aria no. 57 „Nur ein Wink". Wellicht nam de dirigent de alt aria's, die evenals de Sinfonia van deel 2 een pastoraal karakter dragen, wat aan de snelle kant. De continuo-partij werd door Hans Philips aan het clavecimbel. met cello- begeleiding. uitstekend gerealiseerd. Ove rigens zou misschien een orgel-contina, eventueel ondersteund door fagot, in deze kerkcantates minstens zozeer voor de hand liggen. Al met al hebben we van deze uitvoe ring een ruime mate muzikale vreugde ontvangen al was dan niet alles reeds volmaakt. De avond werd met gebed ge opend: de talrijke aanwezigen gaven, ook al bleef applaus achterwege (waarom eigenlijk?), blijk van grote dankbaarheid. Dr. J. van der Veen om welke reden dan ook, tegen hen had. De vader, een mislukte toneelspeler, een vrek, de moeder een morfiniste, de broer een boemelaar, en hij de opgejaag de, bij wie de dokter tering heeft gecon stateerd en die moet gaan kuren. Men zit vol verwijten en grieven ten opzichte van elkaar, tot ieder zijn be kentenis. zijn biecht aflegt en hiermee wil O'Neill zijn familie rehabiliteren ten opzichte van zichzelf en zijn vrouw aan wie dit stuk is opgedragen. Nu kan men bij de opvoering inhaken op het realisme dat erin zit, men kan ook het tedere en warme, het gevoelselémeni laten prevaleren. Dit laatste was het ge val bij de opvoering van gisteravond wie zich nog de opvoeringen door de Hagenaars herinnert van „Rouw pasi Electra" en „Een maan voor de mis- deelden" zal zich hierover niet verwon deren. Het lyrisch element domineerde vooral in het spel van Ida Wasser man, de moeder, die op subliem* wijze deze vrouw liet leven op de grens der abnormaliteit, met de t derlij ke, plotselinge overgangen in stem en spel, die kenmerkend voor deze typen zijn. PaulSteenbergen.de vader speelde de ze rol, technisch tot in de kleinste onder delen gaaf. Voor een speler van de allu re van Paul Steenbergen is het, lijkt ons moeilijk aan de hoog, zeer hoog gestem de verwachtingen te voldoen. Hij heefl dit gedaan. Jules Croiset als Edmund had rauwer kunnen zijn, maar dat was schien meer de schuld van regisseur Frans van der Lingen, dan van de goed spelende Croiset. Wanneer we Eric van Ingen het laatst noemen, komt dat niet omdat hij de ste van het kwartet was. Het valt niet mee naast twee heel groten te st Wanneer zijn spel tegenover dat van Wasserman en Paul Steenbergen niir detoneerde en hij er zich ook niet behoefde „op te halen", maar uit zichzelf een uitstekende James op het toneel zet te, getuigt dat van zijn grote kwalitei- Zo zagen we deze avond eersterangs- toneelspel in een wat traag opgang ko mend, maar warm menselijk stuk. Dat men soms wonderlijk reageerde, was absoluut niet de schuld van de op voering. Het blijkt voor sommige me sen moeilijk de zin van een stuk te b grijpen, hetgeen voor hen jammer voor anderen irriterend kan zijn. A. C. Bouwm Schoolfeest in het Cultureel Centrum Zaterdag was het Cultureel Centrum geheel gevuld met leerlingen van d( openbare ulo en hun ouders. De hoofd schotel van de feestavond was het blij spel „Het spook van de Vrijburcht", dat onder leiding en met medewerking van een van de onderwijzers, de heer Van Toorn, werd opgevoerd. De heer Van Toorn is een enthousiast amateurtoneelspeler en evenals andere jaren had hij zijn leerlingen de hun pas sende rollen gegeven. Hierdoor en door strakke regie, werd amateurtoneel goed gehalte gebracht. Ouders en leerlingen hebben er dan ook van geno ten. In de pauze nam het hoofd van de school, de heer J. H. Brust. afscheid van de leerlingen die dit jaar hun einddiplo ma behaalden. Hij stelde vast, dat het aantal gediplomeerden evenredig blijft aan de toename van het aantal leerlin gen. Voor de leerkrachten was het dan voldoening weer zo'n grote groep geslaagden op het toneel bijeen te zien. De waardering van de leerlingen werd vertolkt door Roel van Reen. die zijn dank vergezeld deed gaan van een cadeau voor de school: een mooie medail- Na afloop van het toneelstuk dankte voorzitter van de oudercommissie. de heer A. C. Leenders. de regisseur, souf- fleuse en spelers, waarbij hij bloemen en boekenbonnen aanbood. De scheidende leerlingen ontvingen van de oudercom missie originele briefopeners, waarop hun school was afgebeeld. Clubhuis voor L.Z.C. home in te richten. Na veel moeite gelukt een oude stal te huren, die met vereende krachten is schoongemaakt en ingericht Het is nu zover, dat het club huis kan worden geopend. Deze opening zal 'n feestelijk tintje krijgen en „plech tig" worden verricht door de wethouder van onderwijs der gemeente Leiden, de heer Sannes, op donderdag 20 december s. des avonds om 20.00 uur. Het clubhuis staat aan de Ruime Con sciëntiestraat 18. Deze straat begint bij Kerstspel „Op Weg De stichting Leidse Jeugd Actie heeft. samenwerking met de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen, voor de komende Kerstvakantie drie voorstellingen geor- iseerd van het kerstspel ,,Op Weg", zal worden gebracht door de toneel groep Spelerderwijs. De eerste voorstel ling wordt zaterdagmiddag half drie in de Stadsgehoorzaal gegeven, maandag 24 de cember worden om 10 uur en half drie voorstellingen gegeven voor de kinderen leden der speeltuinverenigingen. LEZERS SCHRIJVEN ONS: Gereformeerd Kerkkoor Aangenaam verrast las ik in de NLC het berichtje over het komende jubileum van het Gereformeerd Kerkkoor. Het is evenwel niet juist, dat dit koor uitslui tend aan de kerk aan de Oude Vest ver bonden is. Wel wordt door die wijkraad het meest van onze diensten gebruik ge maakt. Als de voortekenen niet bedrie gen zullen nu de andere wijkraden dat ook meer gaan doen en dat verheugt ons zeer. Mogelijk zal dan op den duur in elke wijk een eigen koor ontstaan, maar tot op heden is alleen de wijk van de Bevrijdingskerk zo. Ons koor staat de laatste acht jaar onder de eminente leiding van de heer Chris Hanegraaff. die organist is van de Oude-Vestkerk. Tezamen met zijn beide andere koren uit Noordwijk en Rijswijk mochten wij de jubileumuitvoering ver zorgen van de Koninklijke Bond van Christelijke Zangverenigingen met het speciaal \f)or die gelegenheid gecompo neerde Chorus S van dr. Anton van der Horst. Hetzelfde stuk voerden wij een jaar geleden ook uit in Antwerpen op de bondsdag van de Belgische bond. Dat waren hoogtepunten uit ons be staan, maar toch trekt het gewone werk in de kerk ons het meest. Dat bevindt zich evenwel eigenlijk nog maar in het beginstadium. Dus weten koor en Ge meente nog niet. hoe precies te handelen. Daarom zal ds. De Boer over deze en aanverwante vragen een causerie hou den op onze jubileumuitvoering, die we hopen te houden op woensdag 23 januari in de kerk aan de Oude Vest. Behalve liederen uit ons gewone repertoire wor den dan „feestelijke nummers" uitge voerd. zoals het Gloria van Vivaldi en Cantate Dominum van Buxtehude. Ook een receptie en feestavond liggen in het Leiden Jac. Wassenaar voorzitter Gereformeerd Kerkkoor. Haagse politierechter Geen last meer ,.U zult van mij nooit meer last heb ben", verklaarde een 28-jarige arbeider uit Leiden, doch de officier van justitie had weinig vertrouwen in die belofte. Zelfs de reclassering zag weinig perspec tieven. Merkwaardig genoeg ging het met verdachte goed, wanneer hij werk loos was. doch zodra hij werkte was het mis. Zo stond hij nu terecht wegens het feit, dat hij onder valse naam een auto had gekocht „Ik was helemaal niet van plan de auto te kopen, maar de verkoper drong zo aan, dat ik uiteindelijk toch kocht." betoogde verdachte. In het leven van ver_ dachte speelt de drank een voorname rol en verdachte was ook reeds eerder veroordeeld. De officier zag geen andere uitweg dan een maand gevangenisstraf op te leggen. De rechter wilde hem nog een kans geven en veroordeelde tot f 50 boete en voorwaardelijk een maand gevangenis straf. De officier verklaarde zich niet me', dit vonnis te kunnen verenigen, zodat mogelijk hoger beroep volgt. Dronken achter 't stuur Een 29-jarige wegarbeider uit Voor schoten reed met een auto over de Veursestraatweg in Leidschendam, ter wijl hij onder invloed van drank ver keerde De man reed tegen een boom. In verband hiermee had hij zich voor de Haagse politierechter te verantwoorden. Hij verklaarde die avond 5 flesjes bier te hebben gedronken. De officier van justitie eiste 14 dagen gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs gedurende 2 jaar. De rechter veroordeelde tot 1 week gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs gedu rende 1 jaar. waarvan 6 maanden voor waardelijk. T en t oonst ellin gsuedst rij d met show van „De Zanger" De Eerste Leidsche Vereniging van Ka narieliefhebbers en Vogelbescherming „De Zanger" houdt zaterdag 22 december In verband met haar zesde tentoonstel lingslustrum een grote gewestelijke wed strijd, waaraan ongeveer 800 vogels zul len deelnemen, waaronder zang- en kleurkanaries en exoten. Hieraan is te ns een grote vogelshow verbonden, di* morgens om tien uur zal worden ge opend door wethouder S. Sannes, in de foyer van de stadsgehoorzaal. Tot tien uur 's avonds zal „De Zanger" gaarne aan alle belangstellenden laten zien. wat er zoal met deze sport in de vrije tijd is te bereiken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3