ZEI LUXE BOUWDOOS VOOR PRACHTIG TANKSTATION Eert kanttekening Keuze nieuwe bisschop voorlopig uitgesteld Dr. Dirk Bos herdacht, bundel voor prof. Oud Mutatie iu bestuur van W elstaudstoezicht Vaetang.eês I ZATERDAG 15 DECEMBER 1962 FASCINEREND BEELD Het is fascinerend. Omstreeks 1980 rullen de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap vier maal zoveel elektrische energie gebruiken als thans. De atoomenergie zal dan zó goedkoop zijn geworden, dat ze kan concurreren met de energie-opwekkers olie en kolen. Over een jaar of twintig aal dan ook omstreeks tien procent van de Europese elektriciteitsbehoefte worden verzorgd door atoomcentrales. De gemeenschap zal tegen die tijd be schikken over kerncentrales met een totaal vermogen van 40.000 megawatt. Dit komt om een idee te geven neer op niet minder dan 250 centrales met een gemiddeld vermogen van 150 megawatt. Bij wijze van vergelijking zij vermeld, dat de Haagse elektriciteitscentrale een vermogen heeft 120 MW. De Europese Gemeenschap voor Atoomenergie (Euratom) heeft deze prog nose opgesteld. Euratom gaat op 1 januari zijn tweede vijfjarige periode in, hetgeen dus betekent, dat een begin zal worden gemaakt met de verwezen lijking van het tweede vijfjarenplan (investeringen ruim 450 miljoen dollar). De activiteiten zijn in de eerste plaats gericht op het verkrijgen van een goedkope elektriciteitsvoorziening door stoomenergie. Daarnaast vraagt een groot aantal andere projecten de belangstelling. Het Nederlandse lid van de Euratom-commissie, mr. E. M. J. A. Sassen, heeft daarover in Den Haag on langs één en ander verteld. Naast de verdere ontwikkeling van de kernreactoren wordt onder meer aandacht gegeven aan de toepassing van radioactieve isotopen op het gebied van de medische wetenschap, de landbouw en voor Industriële processen, aan de bescherming van de gezondheid tegen radioactieve straling en ook aan de verspreiding van de bij het onderzoek vergaarde kennis. Daarnaast zijn er de vraagstukken van grondstofvoorziening, veiligheidscontrole, afvoer van het radioactieve afval, enzovoorts. Veel van het Euratomwerk wordt verricht in het gemeenschappelijk onder zoekcentrum, dat vestigingen heeft in Petten, Mol (België), Karlsruhe (Duits land) en Ispra (Italië). In dienst van Euratom werken momenteel ongeveer 1900 personen en het is de bedoeling, dat dit aantal over vijf jaar 3200 zal bedragen. Minstens even belangrijk echter is de deelneming van Euratom in een groot aantal andere atoomprojecten. Hiermee wordt de ontwikkeling van het kern onderzoek ten zeerste gediend. Niet alleen resulteert de belangstelling van Euratom voor allerlei nationale en internationae projecten doorgaans in een belangrijke financiële bijdrage, maar ook wordt hierdoor een grote mate van coördinatie verkregen, waardoor verspilling en dubbel werk kunnen worden voorkomen. Op het gebied van de kernreactoren bestaat reeds nu een zeer grote ver scheidenheid, onder meer afhankelijk van het doel en de werkwijze van de reactor. De Nederlandse hogefluxreactor in Petten is vooral bedoeld als testreactor en mag in zijn soort met ere worden genoemd, aldus mr. Sassen. Begrijpelijk is, dat de belangstelling van Euratom zich vooral concentreert op die reactortypen, waarvan het zich laat aanzien, dat ze goedkoop energie produceren. Het meestbelovend is het z.g. „breeder"-type, waaraan momenteel in de VS veel aandacht wordt besteed. De reactor werkt als het ware als een broedmachine: hij produceert meer splijtbaar materiaal dan hij als brandstof verbruikt. Hij wordt gevoed met uranium 238 en levert op grote schaal plutonium 239. Voor de ontwikkeling van deze „breeders" heeft Euratom in het komende vijfjarenplan 73 miljoen dollar uitgetrokken. In samenwerking met andere Instellingen wordt nog eens een aanzienlijk bedrag voor de ontwikkeling van dergelijke snelle reactoren bestemd. Intussen worden in West-Europa in toenemende mate kerncentrales ge bouwd. Nederland gaat daarbij bepaald niet voorop. Wanneer de Nederlandse kerncentrale bij Dodewaard in de Betuwe zal zijn verrezen de voorberei dingen zijn in volle gang zullen de andere landen van de gemeenschap al verder zijn. In Italië zijn momenteel drie centrales in aanbouw. In de Frans Ardennen, bij Chooz, wordt een Belgisch-Franse centrale gebouwd. Frankrijk heeft plannen om In de nabije toekomst elk jaar een centrale te bouwen. In Duitsland wordt gewerkt aan de oprichting van een centrale in het Donaugebied. In het bovenstaande is slechts een miniem overzicht gegeven van het vele dat op het ogenblik in West-Europa op het terrein van kernontwikkeling aan dc gang ts. Als Engeland tot de Gemeenschap zal zijn toegetreden openen zich nog wijdere perspectieven. Het droombeeld, dat ook Euratom beheerst, is de toepassing van kernfusie, kernversmelting. De kernversmelting van een kilo deuterium, zware water stof, in onbegrensde hoeveelheden te winnen uit het zeewater, levert even veel energie op ads dc verbranding van 2800 ton steenkool. Helaas is deze energiebron nog slechts bekend in zijn ongecontroleerde vorm. die van de afschrikwekkende waterstofbom. Het is de geleerden nog niet gelukt de bij een dergelijke kernversmelting vrijkomende ernorme hoeveelheid energie onder controle te krijgen. Er wordt aan gewerkt. De komende vijf jaar besteedt Euratom 32 miljoen dollar voor dit doel. De oplossing van dit uiterst moeilijke vraagstuk zal nog héél lang op zich laten wachten. Maar als het de mensheid lukt deze moeilijk heden te overwinnen, zal de overstelpende hoeveelheid elektriciteit, die dan beschikbaar komt, eind aan alle energieproblemen. Bisschop Dibelius blijft aan Kerk niet gespleten (Van onze correspondent in Bonn) De bisschopskeuze heeft niet kunnen plaatshebben. De 82-jarige bisschop van Berlijn-Brandenburg, dr. ds. Otto Dibelius, moet aanblij ven. Hij had, nadat hij twee jaren geleden reeds zijn ambt als Raads voorzitter der Evangelische Kirche Deutschlands en daarmede van hoofd der protestantse kerk in Duitsland neerlegde, op 1 januari a.s. ook willen aftreden als bis schop van Berlijn-Brandenburg. Dit is nu niet mogelijk, aangezien de provinciale synodes die afzonderlijk in West- en in Oost-Berlijn vergaderden, het niet eens konden worden over zijn voorgestelde opvolger, Prases Scharf. De Oost-synode in Oost-Berlijn gaf de Prases niet de vereiste twee-derden meerderheid. Daarop besloot de West synode in West-Berlijn van de bisschops keuze af te zien. Aan dit besluit waren lange debatten voorafgegaan over de vraag, of het in het algemeen wel het geschikte ogenblik was om thans een opvolger van bisschop dr. ds. Dibelius aan te wijzen. Daarbij waren ook bezwaren gerezen tegen de persoon van Prases Scharf, die welis waar „burger" van de zg. „Duitse De- mokratische Republiek" is. maar uit Ulbrichts machtsbereik werd uitgewe zen. Ook hij zou zijn bisschopsplichten in het in Oost-Duitsland gelegen deel van het bisdom niet kunnen uitoefenen, evenmin als bisschop Dibelius, die al sinds 1957 geen inreisvergunning voor de D.D.R. meer kreeg. Sinds op 13 augustus 1961 Walter UJ-' bricht zijn schandmuur in Berlijn op trok zijn ook geen gemeenschappelijke vergaderingen van de provinciale syno de van Berlijn-Brandenburg meer moge lijk. De synodes komen separaat in West- en Oost-Berlijn bijeen. Koeriers reizen heen en weer om verslag uit te brengen. In de Oost-synode zitten 150 synodalen, in de West-synode 85. Tegenstroom Met de kandidatuur van Prases Scharf had de E.K.D. opnieuw tegenstroom wil len geven tegen het streven der com munistische machthebbers in Oost-Ber lijn om de kerk te splitsen en haar in Oost-Duitsland in haar macht te krij gen. De E.K.D. heeft aan dit streven tot dusverre met succes weerstand kunnen bieden, hoewel dat steeds moeilijker wordt, aangezien elk kontakt tussen de kerk in het Westen en die in de Oost- systematisch door Pankow wordt gesaboteerd. Daarbij hoopt de kerk steeds op een ontspanning der internatio nale toestand of althans van de situatie Berlijn. Zo is de benoeming van een :uwe bisschop voor Berlijn-Branden burg als opvolger van bisschop Dibelius steeds uitgesteld. Dat is nu feitelijk op nieuw gebeurd, ofschoon men het eens as geworden over één kandidaat Pra- s Scharf. De druk op de E.K.D. in Oost-Duits land en in het bijzonder op die in het bisdom Berlijn-Brandenburg in het hol van de communistische leeuw, om zo te zeggen is groot. Hoe groot hij is, bleek uit het feit dat Prases Scharf in de Oost-synode niet de vereiste twee derden der stemmen kreeg (hoewel er maar een paar stemmen aan hebben ontbroken). Er is onder de Oost-synoda- len een radikale kring, die een grotere zelfstandigheid van de kerk in de D.D.R. wenst, ja zelfs een splitsing. Deze kring heeft blijkbaar in Oost-Berlijn de door slag gegeven. Wettelijke vervolging tegen priesters in Brazilië Inlichtingen: ui OOSTENRIJKS TOERISTENVERKEERS BUREAU Rokin 11, Amsterdam. Telefoon: 62188. Naar uit zendingskringen in Brazilië j wordt bericht, werden wettelijke maat-! regelen verwacht tegen Jezuïeten pries-1 ters. die naar beweerd wordt, een aan-| val van het gepeupel hebben geleid op| zendelingen en gelovigen van de Pink-| stergemeenten uit Carrno do Rio Claro. Terwijl de eerste steen werd gelegd voor een nieuwe kerk werden de gelo vigen van de Pinkstergemeenten aange vallen door een menigte van ongev.eer 2 000 mensen, die geleid werd door vijf Jezuïeten priesters. De gelovigen wer den toegetakeld en velen werden ge wond, waaronder ds. John Lernos, _di- recteur Paolo e de Pinkstergemeente werd .geplunderd. Slapende kinderen werden op de grond gegooid en het meubilair werd op de straat gesmeten en vernield. De plaatse lijke politie moest te hulp roepen J (Advertentie) Knutselaars lijmen met VELPONvan Ceta-Bever grote tube. Twee predikanten van Geref. Kerken (vrijg.) uit N.-Guinea terug Ds. C. A. Versluis, missionair predikant van de Geref. Kerken (vrijgemaakt) op Nieuw-Guinea, is met vervroegd ver lof naar Nederland teruggekeerd wegens de onzekere situatie. Hij is anderhalf jaar in het gebied van Boma werkzaam geweest. Het plaatselijk bestuur heeft in ver band met de onveiligheid en het gebrek aan voedsel en medische bijstand de mis- sionair predikanten sterk ontraden in het Mappi-gebied te gaan werken. De Jhr. ir. J. de Ranitz gehuldigd Architect J. P. Kloos Het besluit de bisschopskeuze opnieuw uit te stellen, zal de communistische machthebbers enerzijds welkom, ander zijds onwelkom zijn. Welkom omdat de eenheids-kandidaat er niet „door" kwam, onwelkom omdat de kerk nu toch weei niet gespleten werd en bisschop Dibelius aanblijft. Voor de E.K.D. en de kerk Berlijn-Brandenburg is het een uitstel n executie, waaraan natuurlijk gren zen zijn gesteld: bisschop Dibelius is 82 jaar. Er moet zo langzamerhand een oplossing worden gevonden voor de op- Igingskwestie. Us Raadsvoorzitter der E.K.D. en te gelijk bisschop van Berlijn-Brandenburg zou Prases Scharf voor de Oostduitsers als symbool van de eenheid der protes tantse kerk in Duitsland onacceptabel ;n blijven. Mogelijke compromissen Prases Scharf geeft het voorzitterschap van de E.K.D. op en wordt bisschop van Berlijn-Brandenburg of men zoekt als opvolger van bisschop Dibelius een dere landelijke bisschop en laat Prases Scharf alleen Raadsvoorzitter der E.K.D. blijven. Dan zou de bisschop van Berlijn-Brandenburg vermoedelijk een Oostduitser worden en dit zal de West- synodalen toch wel een beetje zwaar op de maag liggen. Studentenconferentie Arjos. begin 1963 Ook in 1963, en wel op 18 en 19 janu- ri organiseert de studentencommissie an de nationale organisatie van Arjos 'eer een studentenconferentie. Het Tweede-Ka<merhd mr. B. W. Bies heuvel. zal spreken over „Internationale politiek". De deelnemers zullen voor de conferentie het ontwerp-program aktie ontvangen. De heren dr. W. Albeda, dr. W. P. Berghuis en prof. mr. Th. A. Versteeg, zijn uitgenodigd om de conferentiegan gers in de gelegenheid te stellen van gedachten te wisselen over het ontwerp- program. Belangstellende studenten kunnen zich dot de conferentie opgeven bij de ab- actiaten van hun corpora, bij de afde lingen van de N.S.S.F.. of bij het secre tariaat van de ARJOS-studentencom- ie. dr. Kuyperstraat 3. te 's-Graven- hage. i de federa- welstandstoezicht het werk van onze stedebouw landschap. Scherp kantte jhr. De Ranitz zich tegen de beunhazerij. Veertig pro cent van de ingediende plannen zijn niet bij die plan- Noord Is* uitgezonden™ komt "eveneensnitz constateerde op een bijzonde-1 nTe't worden gesproken. Die hebben zulke nieuwe voorzitter i particuliere redenen re ledenvergadering van de Federatie onisiag uii ue zendingsdienst verzocht Welstandstoezicht, die vrijdagmiddag Aangezien er voor twee man in het in grote trouwzaal van het Rotter- Mappi-gebied onvoldoende werk is, zul- damse stadhuis werd gehouden, is de len de vrijgemaakte kerken een manl uitzenden naar Nieuw-Guinea, n. heer J.A.v/d Velden, voorheen priester en thans als theologisch kandi- tot een nationaal instituut, dat thans daat beroepbaar. ook de gemeenten met een eigen wel- standsorganisatie omvat. De periode I van opbouw en organisatorische vor- bij en met de nieuwe nieuwe periode inge treden. - I van opdouw en orf Geref. jeugdwerk gaat $££- meer aandacht geven aan buitencentra Het bestuur Jeugdcentrum heeft besloten dacht te schenken aan het inrichten voorzitter: de bestuursfuncties werden aan een periode gebonden en na loting kwam jhr. De Ranitz het eerst aan de het gereformeerd i beurt om zijn functie ter beschikking te Architect J. P. Kloos uit Heemstede landse gereformeerde jeugdraad georga- wijk, was voorgelezen, waarin de schei- niseerde congres over ..arbeidstijdver-dende functionaris namens de federatie korting, jeugd en jeugdwerk" is geble- dank werd gebracht. Burgemeester rting, „on, dat de veranderingen in de leving een uitbreiding en intensivering derd. van het gereformeerde jeugdwerk als vormingswerk voor de jeugd van de kerk nodig maken. Het bestuur zal in zijn centrum -Bruinsma zelf was door ziekte verhin- Ji_J IJlst een begin met dit werk maken. Vooral aan het groeps werk zal meer aandacht besteed worden. in het geheel niet. De ontwikkeling van de industriële bopw ziet jhr. De Ranitz met grote be langstelling tegemoet. De heer Kloos meende in zijn eerste rede als nieuwe voorzitter, dat de ad viezen van de federatie moeten steunen op een objectieve basis, waarbij gevoels overwegingen vaak moeilijk zijn. Die ge voelsoverwegingen zijn een belangrijk bestanddeel van ons cultuurpatroon, vooral als men komt te staan tegenover een kunstenaar die met het verleden breekt. Men moet dan kunnen bedenken, dat schoonheid plaats moet kunnen ken voor schoonheid. Aan de vergadering vooraf ging een causerie over het werk van de Rotter damse supervisorencommissie door de Rotterdamse architect en stedebouwkun- dige Rein H. Fledderus, die plaatsver vangend voorzitter van deze commissie is. Hij verluchtte zijn causerie met licht beelden van Rotterdam. Dr. I. J. du Plessis gepromoveerd &SHART TECEA UAVtfy medewerkers) Men kan zeggen dat bij de promotie Aan mevrouw De Ranitz werden bloe- van dr. I. J. du Plessis gistermiddag aangeboden, de scheidende voorzit- aan de Johan Calvijnacademle te Kam- kreeg als afscheidsgeschenk een pen. een wel bij uitstek Zuidafrikaanse weekendkoffer en actetas. sfeer tn de aula werd gevonden. Niet Drs. J. A. F. Roeien, burgemeester alleen dat de eerste opponent een Zuid- van Zwolle, sprak namens de kern van afrikaan was en de belde paranvmfen oude leden der federatie en memoreerde Zuidafrikaanse studenten, maar ais bU- vooral de samenbundeling van de ge- zondere gast was ook aanwezig prof. dr. OKALEHDEH. 1963 EDI FEEST VAM KltUEEM TEH BATE VAM TAL VAM tOMDEKEM DIE EXTRA ZORG NODIC HEBBÊM WyjTTTM Vaar n'«r VtrVrïj^aar: 6ïro 517*00 f2.30 Voor Ibezendinq ?rr potf fo.yo ttXrira KAl€NT>«Aai£ „rito JuJEKTUTt* ■posrtHA 7101 lx Telefoon (0 to) 79 09 *9 1 </fURT TECEA-tum^ meenten, die in 1956 door toedoen van h. G. Stoker uit Zuid-Afrika, jhr. De Ranitz tot stand kwam. I voormannen van de wijsbegeerte der Jhr. De Ranitz, die architect en stede- j wetsidec in dat land. bouwkundige is te Rotterdam, schetste) De oppositie werd tegen het proef in zijn afscheidsrede, hoe alleen een schrift verder nog gevoerd door de goed samenspel tussen architect en ste- hoogleraren prof. dr. A. D. R. Polman, debouwkundige een goed resultaat kan prof. dr. H. Bergema en prof. dr. J. T. hebben: de architect mag niet een per-1 Bakker. Na de promotie hield de promo- soonlijk monument willen scheppen. Met!tor. prof. dr. H. N. Ridderbos, tot zijn dank haalde de scheidende voorzitter leerling een zeer waarderende toespraak, zijn leermeesters en vrienden aan. Hij Daarin noemde hij op de goede kwalitei- glng de geschiedenis van de wetgeving ten die deze dissertatie sieren. De hoog- op welstandsgebied en de verschillende leraar was van gevoelen dat dr. Du Ples- sis een goed onderwerp had gekozen en dat bij uitzondering zelf had gedaan! Het thema van de dissertatie is actueel, mede in verband met de discussie over het oecumenisch vraagstuk. Zij betrekt ook de wereld in het gezichtsveld de schrijver. Bij de uitgebreide studie heeft hij voor gezorgd het terrein goed af te ba kenen en niet in de stof onder te gaan. Het uitgebreide onderzoek veroorzaak te, aldus de promotor, ook wel 'wA I. Samkalden voor zitter van Raad Europese beweging Prof. dr. I. Samkalden, oud-minister van justitie, is gekozen tot voorzitter van de Raad der Europese beweging in Nederland. Hij volgt in deze functie ds. O. T. Hijlkema op. De raad wordt gevormd door verte genwoordigers van belangrijke organisa ties waaronder de vijf grote politieke partijen in Nederland, de werkgevers- en werknemersorganisaties, de Neder-1 Plessis die leggen op het feit dat de exegese goed verzorgd is en deze dissertatie ook rug- gegraat heeft. De hoogleraar betrok in zijn woord van lof ook de Zuidafrikaan- ise dames, in het bijzonder mevrouw Du -. iPlessis die er mede voor gezorgd heb- - - - - nijverheid cn ben dat dr. Du Plessis zijn studie tot schokte zenuwen vervangen door planten. Op de 'zulk een gelukkig einde kon brengen. 1 gekste plaatsen stonden planten. We waren een Oplossing (Van onze parlementsredactie) In de vergaderzaal van de Tweede Kamer is gistermiddag een bijeenkomst gehouden ter her denking van de liberale politicus en oprichter van de vrijzinnig- democratische bond, dr. Dirk Bos, Bijbel instituut bij Sao die honderd jaar geleden werd] nationale predikanten. (geboren. Bij deze herdenking, ge-j In een poging cm de protestanten oporganiseerd door het Dr. D. Bos- de vlucht te jag-- ko""" - de vrachtwagens Nederlandse) kenmerken van res pect voor het recht en de mening rui» dfe ebi«ïl3om vTn <tae i f°nds en opgeluisterd door muziek J De^rtenïing werd bijgewoond door JSJtobrïïSteTtdEÏ Si-van het Nederlands strijkkwartet,de geveer tachtig personen werden gedwon-woor^ gevoerd door Tweede- gen te vluchten nadat zij ernstig waren geslagen Het huis van de predikant van Kamervoorzitter dr. Kortenhorst, minister van O., K. en W. mr. Cals en oud-staatssecretaris van sociale zaken dr. Van Rhijn, voorzitter van genoemd fonds. 1 de menigte te verspreiden. Advertentie Mej. M. H. Schenkeveld promoveert op Willem de Clercq Laatstgenoemde bood aan minister Cals het eerste exemplaar aan van het boek, dat dr. E. van Raalte lieeft geschreven over leven en werk van dr. Bos. die van 1901 tot zijn over lijden (op 54-jarige leeftijd) in 1916 lid van de Tweede Kamer en frac-j tieleider van de V.D.B. is geweest. I Tot de samenstelling van dit boek werd vorig jaar het initiatief genomen !-minister-president, drs. Korthals, enkele staatssecretarissen, de vice-pre sident van de Raad van State, prof. Beel, Eerste- Kamervoorzitter mr. Jonk man, het 91-jarige oud-lid van de Twee de Kamer K. ter Laan. die in hetzelfde jaar als dr. Bos in de Kamer kwam (1901) en verschillende familieden van dr. Bos. Aan de V.V.D.-Ieider prof. mr. P. J. Oud is gistermiddag In het Haagse ho tel De Wittebrug het eerste exemplaar van de bundel Liberale gedachten, die opstellen bevat van vooraanstaande li beralen over dc in hun kring bestaan de inzichten inzake levensbeginselen, eestelijke vrijheid en verdraagzaam heid." staatsrecht, economische politiek Dr. Kortenhorst. die de herdenkings rede uitsprak, noemde dr. Bos een knap. alzijdig politicus, een staatsman die zijn gelegenheid van de vijfenzeventigste verjaardag van prof. Oud. Deze werd gisteren hartelijk toegesproken door zijn vriend en partijgenoot minister Korthals, die tevens het boek aanbood. In zijn dankwoord sprak de heer Oud woorden van vertrouwen aan het adres van de V.V.D.-lijstaanvoerder in 1963, mr To- xopeus. Twee rabbijnen te Amsterdam benoemd ww wwwi wwv (Van een onzer medewerkers) Linden tot stand gebracht, Nadat Bos| De kerkeraad van de Nederlands Israë- Aan de Vrije Universiteit promoveer-, de regering op het goede spoor had ge- litische Hoofdsynagoge te Amsterdam pedeerde) poging tot een politieke centratie van de vrijzinnigen, met in begrip van de sociaal-democraten (1913). Zijn grootste bekendheid dankt dr. iBos aan zijn baanbrekend werk als I voorzitter van de pacificatie-commissie, die in 1913 werd belast met het ont- werpen van een regeling tot financiële I gelijkstelling van het openbaar en bij- zonder onderwijs. De onderwijspacifica- tie werd door het kabinet-Cort de tot doctor in de letteren mejuffrouw M. H. Schenkeveld te Alkmaar op een proefschrift getiteld: „Willem de Clercq en de Literatuur". Promotor was prof. dr. G. Kuiper. Mejuffrouw Schenkeveld werd in 1928 te Alkmaar .geboren. Van 1946 tot 1953 studeerde zij aan ne Vrije Universiteit. Zij was daarna conrectrix van het Chr. Lyceum in Alkmaar en thans is zij werkzaam als wetenschappelijk ambte naar aan de Vrije Universiteit. In haar dissertatie tekent zij de sym pathieke. en erudiete Réveilman De Clercq '17951844) in zijn verhouding tot de literatuur. Zij behandelt zijn ge drukte en ongedrukte literaire geschrif ten en de talloze aantekeningen die hij in zijn grotendeels onuitgegeven mémoi res gemaakt heeft over alles wat hij las. Zij laat zien hoe hij op de litera tuur van zijn dagen en op die van vroeger tijd reageerde en gaat zijn smaak en zijn relatie tot de Romantiek na. Willem de Clercq blijkt door zijn godsdienstige ontwikkeling steeds scru puleuzer te zijn geworden ten opzichte van alles wat met kunst te maken had en heeft daardoor de meeste literatuur van zijn dagen afgewezen. Deze studie draagt niet alleen bij tot de kennis van het Nederlands Réveil, maar toont ook enkele aspecten van het liberale leven in de eerste helft van de negentiende eeuw, toen de Romantiek in ons land begon door te dringen. aldus een groot politiek delijk ideaal bereikbaar-had gemaakt", aldus dr. Kortenhorst. Minister Cals schetste dr. Bos als een nuchter en idealistische staatsman. In de combinatie van deze eigenschappen lag zijn kracht. Het nationale monument van de pacificatie, dat zijn werk was, ver toont de (volgens Huizinga typisch Luzern vertrokken rabbijn B. Pels eervol ontslag verleend. Door het vertrek van rabbijn Pels en een jaar eerder van rab bijn Ch. Cohen had de grootste Joodse gemeente van ons land als enig geeste lijke leider nog opperrabbijn A. Schuster. In dezelfde vergadering benoemde de kerkeraad tot rabbijnen van de Joodse gemeente de heren M. Just uit Montreux en D. Brodman uit Bene Berak in IsraëL Rabbijn David Brodman werd in Rot terdam op 22 maart 1936 geboren. Tijdens de oorlog werd hij naar Theresienstadt gedeporteerd met zijn moeder en zuster. Na zijn kerkelijke meerderjarigheid, op 13-jarige leeftijd, vertrok hij naar de jesjiwa (Joodse hogeschool) te Gateshead in Engeland. Daar kreeg de heer Brod man in 1957 de rabbinale bevoegdheid. Hierna vertrok hij naar Israël waar hij zich aan de grootste jesjiwa ter wereld, Ponivel Rabbinical College in Bene Berak verder bekwaamde. Teneinde rab binale ervaringen op te doen was hij onderwijl in Petaeh Tikwa gedurende ruim een jaar dayan (hulprabbijn). Rabbijn M. Just werd vijftig jaar gele den in Wischnits in de Boekowina gebo ren. Hij studeerde aan de jesjiwa te Chust ên aan de Breuer Jesjiwa in Frankfort a/Main waar hij rabbinale be voegdheid kreeg. Rabbijn Just heeft te Frankfort a/Main tevens filosofie gestu- Berop pin gsiverk NED. HERV. KERK Beroepen te Oldebroek: H. A. va Bemmel, te Leerbroek; te Coevorden (toez.): J. H. A. Doeschot, te Haarlo (Gr.). GEREF. KERKEN Beroepen te Nieuw-Vennep: G. W. H. Peddemors, te Heerde (2e beroep). Beroepbaarstelling: classis Apeldoorn heeft prep. geëx. en beroepbaar ver klaard: Joh. Kroeze," kand. te Kampen. Hij zal gaarne een beroep in overweging nemen. Het adres is: Eisweg 69, Apel doorn. Kandidaten: B. Borreman, Adm. de Ruyterweg 261, Amsterdam-W.; A. Brou wer. Koninginneweg 156 boven. Amster- dam-Z.; J. Dethmers, Jan Luykenstraat nuiMvu mmaiu iouo muwuc 43. Amsterdam-Z.; N. A. Schuman, Da deerd. Hij is thans als docent verbonden Costakade 116 boven, Amsterdam-W.: j aan de jesjiwa te Montreux. De heren zijn in verband met verdere studie niet Brodman en Just zullen begin 1963 te Advertenties Ümtw2m,! nèt echt, met plastic deuren, ramen, Esso-pompen, enz.! Precies op maat voor de meeste speelgoed-autootjes. Q QA Slechts U<vU Vele Esso-dealers kunnen u uit voorraad leveren. En u weet het: MET ESSO BENT U BETER UIT! Toen vorige winter ons huis op instorten stond omdat het dak lekte en de vloeren verzakt wa ren, heb ik een eindeloze strijd gevoerd tegen boze mannen, die niet wilden komen, maar die nochtans zeer gewenst waren. Tenslotte is er (de tranen van dankbaarheid wellen nog steeds uit mijn ogen als ik eraan denk) wel een tim merman gekomen om ons en ons gezin voor wegglijden in het riool te behoeden. Maar tegen de loodgieter heb ik de strijd verloren. Want die wilde het dak niet op Ik heb er aanvankelijk dakneurose van gekregen, die ik tijdens de zomervakantie gelukkig weer te boven was. Na de vakantie zette ik met nieuwe moed overal weer de potten en pannen neer, die het lekwa- ter opvingen. Toen kregen we allemaal een tic: konden niet meer normaal lopen. Wij werden allemaal horde-lopers. Zelfs op straat waren wij niet meer in staat tot gewoon links-rechts voort bewegen, zó waren wij gebonden aan hup-twee weer een pannetje. Wij sprongen als kangoeroes door het dorp. Tenslotte ging dat drup-drup toch erg op onze zenuwen werken. Het getwist van een vrouw is als een gestadig druppelend lek, staat er in de spreuken. Maar volgens mijn echtvriend en hij is de man die met beide lasten ervaring iiicviuuw uu heeB een lekkend dak erger. Toen heb ik gezorgd heb- potten en pannen ten gerieve van onze ge- poos dat nare gedrup kwijt, maar toen de eer ste sneeuw dit jaar smolt kregen op hun beurt de planten ook weer genoeg van hun niet afla tende douche en gaven druipend de geest. Gisteren nu liep ik langs een enorme toonzaal van sanitaire artikelen. Dorpelingen lopen altijd een beetje achter bij de mode; ook dat besefte en ik opnieuw toen ik voor die etalage stond. Want wat zag ik? Rose badkuipen, gele w.c. potten, paarse wastafels en gifgroene bidets. Het èèn nog wulpser dan het andere. Ik zag baden, die op gigantische suikeren boten leken en mij de den verlangen naar de eerlijke houten tobbe, waar Afke's tiental in gestopt werd. Er waren wastafels als exotische lelies, gemonteerd op Griekse vazer van een contrasterende kleur, waarbij ik dacht: geef me een kanon, dan schiet ik de hele boel in puin. Al deze snoepjes worden natuurlijk gekocht. Als Piet eindelijk de voetbalpool heeft gewon nen, denkt hij: wat zal ik nou eens? En dan belt hij de loodgieter op, laat zijn witte l slopen en een paars aanrukken. En Marie is pas gelukkig als ze haar kleine Marietje op een gele w.c. kan hijsen En de loodgieter maar draven. Het is toch ook veel gezelliger om een bad te leveren dan een lekkend dak te maken? Volgend jaar zijn misschien sterretjes- of streepjesbaden en voqut Als Piet dan weer de voetbalpool wint, neemt I hij een sterretjesbad Kan hem wat schelen. I Maar en dit is de hamvraag als volgend I jaar het dak van Piet gaat lekken? Wat dan! Wel, Piet, dan zet je je gesloopte paarse bad maar onder de drup, jongen! Het blijft lekken. Je kunt opbellen tot je erbij neervalt, je kunt lokken of mokken, zet je paar se bad of je gele bidet nu maar onder die lek kage, heus dat is het beste Ik kan het weten. Mijn dak lekt al een jaar Daarom hoop ik op een fel strenge winter met j maanden en maanden krakende vorst. Dan zal J ik iedere niet-lekdag met vreugde plukken. I" het voorjaar zie ik wel weer verder. Na ons dl zondvloed, zegt de Fransman. Een heerlijk spreekwoord. MINK VAN RIJSDIJ&

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2