Dr. W. P. Berghuis voor A.R. in het offensief blijven Katwijkse muziekschool gaf leerlingenavond Schrale resultaten in november TER AAR v°, Sassenheimse Oranjevereniging 61 NIEUWE LEIDSCIEF, COURANT 11 ZATERDAG 15 DECEMBER 19M j, Gouw directeur is, gaven gister avond een uitvoering in Musica. Gezien de volle zaal, móest men wel tot de conclusie komen, dat deze inrichting de belangstelling van velen ondervindt. Het zelf muziekmaken wordt in on: tijd döor allerlei omstandigheden geremd, zo niet onmogelijk gemaakt. Men heeft geen tijd, gunt zich geen tijd of wil zich na inspanning niet nog eens wéér inspan nen. Vroeger was dat anders, zoals toen ook het hele leven anders w£ We willen hiermee maar zeggen, dal een in de vroege jeugd opgewekte be langstelling voor de edele toonkunst uiter mate belangrijk is. Jong geleerd, oud ge daan. Een jeugdliefde is dikwijls besten diger dan welke andere liefde ook. Aangezien de leerlingen van de heer Gouw nog in die zeer ontvankelijke periode van hun leven verkeren, mogelijk, hen zó voor het zelf musiceren te winnen, dat ze het als een blijvende hobby gaan beschouwen. Dit is antwoordelijke en mooie taak Het gezamenlijk optreden bleek favo riet. Alleen de jeugdige pianisten speelden alléén. Dit samen iets doen is kenmerkend voor onze tyd en zal. denken we, nog jteeds algemener worden. Maar de bezet ting van de groepen wisselde voortdu rend. Steeds weer doken er andere spe lers op, jongere en oudere, van beiderlei kunne. De wisselingen en overgangen gingen vlot en geruisloos in hun werk. zodat alleen het gesloten doek een korte pauze tussen twee programmanummers veroorzaakte. Als instrumenten deden accordeons, gitaren, mandolines, ukeleles en blokflui ten dienst. De uitgevoerde werkjes waren gemakkelijk, maar meestal niet onaardig. En het viel ons op, dat er aan de afwer king goede zorg was besteed. De blokflui. ten klonken af en toe wat minder zeker, maar de gang bleef er toch in: werd nergens geflodderd, ook niet door de pianisten en als geheel klonken alle stuk jes verantwoord. De heer Gouw deed bij het groepswerk, op enkele instrumenten, zelf mee en zorgde op deze manier voor een aandachtig spel. Vaak werden de ge speelde liedjes, schlagers-van-de-dag, door de muzikanten bovendien gezongen (Middellandse Zee, Barcelona, Tommy uit Tennessee, enzovoort). De jongelui had den er schik in, en bleven correct. Deze discipline maakte een heel prettige in- Het publiek, grotendeels nauw met de concertgevertjes verwant, betuigde zijn hartelijke instemming na ieder nummer. Over het concilie De heer D. J. Brouwer sprak gister avond in „Irene" voor de Prot.-chr. Ge- sprekskring over het concilie van Rome. Hij gaf een historisch overzicht over de in de afgelopen eeuwen gehouden conci lies en sprak onder meer over de hei ligenverering, de aflaten en het vage vuur. Ook ging hij nader in op de R K. leer. dat de traditie een gelijkwaardige plaats inneemt als het Woord. Als verblijdend teken van het thans aan de gang zijnde concilie noemde de heer Brouwer onder meer het uitnodi gen van niet-R.K. waarnemers en het inruimen van een grotere plaats voor de liturgie. Daar staat echter weer een „afronding" van de Maria-cultuur tegen- (Advertentie) AUTO FINANCIERING en AUTO VERZEKERING W. OUWEHAND'S ASS. KANTOOR KAMPERFOELIEPLEIN 1 (Advertentie) (Advertentie) DEZE DRACHT VAN 1858 KOMT U NIET MEER TEGEN I Evenmin als de „stoomfiets", een zeppe lin of de blauwe tram Voorgoed voorbij! En U nog sparen in een oude kous? Schei er toch mee uit! BEZITVORMING gaat vlugger en vei liger bij de RAIFFEISEN-BANK KATWIJK aan ZEE De Landbouwer" VOORSTRAAT 36 TELEF. 2136 KATWIJK AAN ZEE Wijzerplaten verlicht De wijzerplaten van de toren der Nieuwe Kerk zijn thans verlicht Chr. bouwvakkers bijeen De afdeling Katwijk van de „Ned. Chr. Bond van werknemers in de hout en bouwsector" vergaderde gisteravond in het Hervormd Jeugdhuis onder lei ding van voorzitter C. van der Plas. die de heren W. Guijt, C. Zwanenburg A. de Vreugd herdacht Er zijn in deze streek gelukkig geen strubbelingen over de nieuwe c.a.o.. waarmee twee van de drie vakorganisa ties akkoord zijn gegaan, aldus spr. Se cretaris J. van der Bent meldde onder meer. dat het ledental thans 437 be draagt. Penningmeester G. van Rijn had een batig saldo van f 1541.62. De heren G. van Rijn, J. van Riin A. Imthorn werden herkozen als be stuurslid en in de vacature C. van Duin werd de heer M. van Rijn gekozen. Hoog en laag water Zondag 16 dec.: hoog water 6.34 18.57 uur; laag water 2.13 en 14.35 t Maandag 17 dec.: hoog water 7.22 19.46 uur; laag water 2.55 en 15.17 u VISSERIJGOLFJES Het overzicht van het IJmuider Staatsvissershavenbedryf over november 1962 toont duidelyk aan, dat het in die periode met de visserij maar een schrale boel is geweest. De aanvoer liep vergeleken met november 1961 terug van 10.505.822 ki lo tot 5.396.682 kilo. De opbrengst ging uiteraard ook naar beneden en wel van f 6.414.682 tot f 5.854.691. Dat de haring op teleurstellende wUz everstek liet gaan, blijkt uit de daling van de aanvoer van 5.043.428 kilo tot 1.362.275 kilo. De opbrengst hield met deze teruggang geen gelijke tred maar ging toch van f 1.371.785 tot f 843.636 omlaag. De enige pleister op de wonde is dus, dat de prijs per kilo niet aanzienlijk steeg. De handel en dan meer in het bijzonder de visconservenindustrie zullen met deze gang van zaken heel wat minder tevreden zijn geweest. Veie fabrie ken waren praktisch tot werkloosheid gedoemd. Het was niet mogelijk tegen deze inkoopsprijs met het buitenland te concurreren. Daar kwam nog bij dat de aanvoer van makreel alles te wensen overliet. Die daalde van 1.318.776 kilo tot 165.913 kilo De opbrengst ging van f 301.222 tot f 92.146 omlaag. Van de rondvissoorten ging alleen de aanvoer van koolvis iets omhoog. Wijting, schelvis en kabeljauw waren in de ver- slagmaand in geringere hoeveelheden present dan in de overeenkomstige maand van 1961. De opbrengst bleef vrijwel op hetzelfde niveau staan. De logger- en kottervloot moest zich met een geringere tongvangst tevreden stellen. De aanvoer liep terug van 1.327.314 kilo tot 874.151 kilo. De opbrengst daalde licht van f 2,820.385 tot f 2.809.846. de gemiddelde prijs per kilo lag dus veel hoger dan in november 1961. Niet voor niets doet het gezegde „tong is goud waard" in de visserij steeds meer opgeld. Als compensatie vingen de schepen overi gens veel meer schol. De aanvoer steeg van 744.251 kilo tot 1.409.351 kilo, de op brengst van f 491.168 tot f 552.880. Al met al had deze groep geen enkele reden tot mopperen Grote concentratie In de Ierse Zee opereerde een grote con centratie schepen van allerlei nationali teiten. De haring liet zich echter niet verschalken. Hoewel men bijna tot aan de Ierse visserij grens viste, viel er bijna niets te vangen. De enige verheugende uitzondering op deze ongunstige regel vormde de SCH 21 Arie van der Zwan, die na drie trekken vijf last haring aan boord had staan. In het Kanaal was het ook geen vet oot. De meeste schepen vingen niets. Tot overmaat van ramp moest men vroeg een Franse haven op gaan zoeken in verband met het slechte weer. Van de schepen uit de Noord komen evenmin daverendu resultaten door. Men moet de vis bij el kaar schrapen. Trekken van 15 manden hoops worden al als een succes betiteld Wat er was Het weinig aanlokkelijke weer van da laatste dagen heeft ook een ongunstige invloed uitgeoefend op de visserij. De aanvoer in IJmuiden werd door slechts 15 vaartuigen verzorgd. Zij zetten 1555 kisten in de hallen waarvan 40 kisten schelvis, 140 kisten radio, 320 kisten wij ting, 20 kisten gul en kabeljauw, 20 kis ten koolvis, 5 kisten trawlharing, 120 kis ten spanharing, 10 kisten makreel, 320 KATWIJK AAN ZEE Chr. BedriJfsgroepencentrale In een der zalen van het Hervormd Jeugdhuis hield de Chr. Bedrijfsgroepen- centrale de jaarvergadering. Voorzitter ■J, Schaap begroette in het bijzonder dis trictsbestuurder Broeksma. Hij herdacht het overlijden van de heer B. van Rijn, die als secretaris-penningmeester van D.E.L. veel voor de vereniging heeft ge- De heren J. Schaap en C. van der Mey werden herkozen als bestuurslid en de in de vacature C. de V mgd werd de heer A. Hoek gekozen. De heer Broeksma sprak over de nieuwe c.a.o. LEIDERDORP Geslaagd voor accountant Onze plaatsgenoot de heer W. Zwolle Is gisteren in Amsterdam geslaagd voor het accountantsdiploma van het Neder lands Instituut van Accountants ONGEVALLENVERZEKERING en/ of ZIEKTEVERZEKERING Assurantiekantoor VAN DER PLAS kisten schol, 25 kisten tarbot, 20 kisten haai en poon, 60 st. stijve kabeljauw en 22.000 kilo tong. ij De prijzen, vooral die van de platvis, bereikten een hoog niveau. De tong schommelde tegen vijf gulden per kilo en was onder de f 4.50 niet te koop. Ook de schelvis was duur. De pennen noteer den f 90 per kist van 50 kilo. In Sclieveningen In Scheveningen was bijna helemaal niets te koop. De handel moest zich vreden stellen met een aanvoer van kisten schol, vier kisten diversen en kilo tong. Geen vrij In de IJmuider vishallen zal op de maandag vóór Kerstmis en op Oudejaars dag gewoon worden gewerkt. Er wa: zelfs sprake van dat de lossing een paar uur eerder zou beginnen maar daar het vervoer op die dagen toch op de gewone uren wordt neergelegd had deze maat regel geen enkele zin. .Van de zijde var de handel is aan de aanvoerders ver zocht zich enige beperkingen op te leg gen, in het bijzonder op de laatste dag van het jaar. Men wil voorkomen dat de visknechten tot 's avonds laat in de zijn. KATWIJK Raad vergadert donderdag De gemeenteraad van Katwyk komt donderdagavond 20 december om half acht in openbare vergadering bijeen. De agenda bevat onder meer de volgende punten: Aankoop pand Jan Tooropstraat 40 van mevrouw J. Plokker-van der Marei; aan koop van een strook grond aan de Val- kenburgseweg van de firma J. van Rhijn en Zonen; aankoop grond aan de Duin straat en het Parlevlietslop van de heer D. Varkevisser; aankoop van gronden in 't Heen van mevrouw de weduwe M. van der Horst-Guyt; aankoop van gronden in 't Heen en in de gemeente Noord wijk van mevrouw de weduwe A. Verdoes- van der Plas; wijziging van het raads besluit van 28 juli 1960 tot verkoop van een perceel grond aan de stichting Her vormd Bejaardencentrum; aangaan van een transactie met de heer H. Haasnoot, waarbij de gemeente in eigendom ver krijgt de panden Waaigat 6-6b, 8 en 10 in ruil voor het pand Piet Heinlaan 46: aangaan van een transactie met de heer J. van der Marei, waarbij de gemeente in eigendom verkrijgt een perceel grond in 't Heen in ruil voor een perceel bouw grond aan de Zeeweg; huur van een perceel grond ten noorden van de uit watering van de Staat der Nederlanden: machtiging aan burgemeester en wet houders tot het verpachten van stand plaatsen voor de verkoop van consump tie-ijs; herziening jaarwedden van de wethouders; wijziging van de intercom munale I.ZA. regeling Zuid-Holland; voorlopige vaststelling van de rekenin gen 1961 van de gemeentebedrijven voor gas-, water- en elektriciteit, de dienst van openbare werken en het grondbe drijf: inbreng van gronden in het grond bedrijf; benoeming commissarissen van de stichting Spaarbank der gemeente Katwijk; wijziging van de algemene politieverordening; verlenen van krediet voor de uitbreiding van het aantal pa pierbakken langs openbare wegen; ge deeltelijke herziening van het uitbrei dingsplan Koestal-Overduin: herziening van het uitbreidingsplan Nieuw Zuid verlenen van krediet voor deelneming in de uitbreiding van het aandelenkapi taal van de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten; vaststelling van de voor schotten op de gemeentelijke vergoeding op grond van artikel 101 der l.o. wet voor 1963; vaststelling van de voorschot ten op de gemeentelijke vergoeding op grond van artikel 34 van het besluit b.l.o. 1949 voor 1963. KATWIJK AAN DEN RIJN Kerstzangdienst Ook dit jaar zal in de grote veilinghal aan de Sandtlaan een interkerkelijke kerstzangdienst worden gehouden en wel op vrijdagavond 21 december. De bijeen komst begint om 8 uur. Het welkomst woord zal worden gesproken door kape laan H. Meijer; het kerstevangelie zal ioor burgemeester H. Duiker worden gelezen. Ds. A. Klamer uit Hilversum hoopt de kerstmeditatie te verzorgen en is. H. de Valk spreekt het slotwoord. Vocale en instrumentale medewerking rerlenen Jules de Corte, de Chr. Gem Zangvereniging van Katwijk aan den Rijn, het R.K. kerkkoor, een groot kin derkoor. gevormd uit leerlingen van allo plaatselijke lagere scholen cn de Har monie Katwijk. De veilinghal is verwarmd Bridgenleuws De uitslag van de bridgedrive van df bridgeclub „De Brug" is als volgt: 1. S Visser-C. Duindam 91 punten: 2. heer er mevr. C. Duindam 90 p; 3. heer en mevr A. de Lange 86 p; 4. en 5 mevr. Van dei Valk-A. de Ruiter en heer Van den Anker 83 p; 6 en 7. heer mevr. C. den Duik en J. de Jong-D. der Plas 81 p; 8. J. Parlevliet-D. Parle- vliet 79 p; 9. W. Kios-M. D. Hage 72 p; 10. J. van der Plas-P. Ravensbergen 68 p; 11. A. Hermans-M. van Duyvenvoorde 66 p. Wintervergadering veiling De wintervergadering van de groente veilingsvereniging „Katwijk en omstre ken" wordt gehouden op woensdag 19 december 's avonds om kwart In De Roskam. Er komt een bestuurs voorstel ter tafel, waarin het bestuur v -orstelt over te gaan tot aankoop van een perceel grond, gelegen ten zuiden van de Sandtlaan, direct naast de schuur van voorheen Gebr. Korpelshoek. Deze grond is van groot belang, omdat bij eventuele uitbreiding van de veilingge bouwen naar die zijde een meer afgerond geheel kan '-orden gemaakt. Voorts stelt het bestuur voor over te gaan tot het maken van definitieve plannen voor de bouw van een hal met pakloodsen, groot 2200 m2 op het terrein van voorheen M, J. Korpelshoek en van Gebr. Korpels hoek. langs de Rijn gelegen. Dit voorstel wordt gedaan, omdat tijdens drukke pe rioden de hal overbelast wordt met als gevolg moeilijk lossen en laden. Een der'- voorstel beoogt de verhoging de vergoeding van de veilingleider. Verder komt in behandeling de be groting 1963, terwijl er voorts nog en kele verkiezingen zijn. Opbrengsten De dankdagcollecte in de Gerefor meerde ker'- gehouden, bracht op f 832.67 en de opbrengst der maandelijkse collec ten bedroeg f 553,25. Agendanieuws De plaatselijk afdeling van de Ned. Chr, Vrouwenbond houdt maandagavond om kwart voor acht een kerstb'jeenkomst in de zaal achter de Geref. kerk De Hervormde Vrouwenvereniging komt bijeen woensdagavond 19 december om 8 uur in de zaal Kerkplein. OOR een flink bezette vergadering der A.R.-kiesvereniging, onder leiding van de heer M. Heijns, sprak de voorzitter der A.R.-partij, dr. W. P. Berghuis gis teravond in Ter Aar over diverse politieke vraagstukken. In zün inleidend woord wees dr. Berghuis op de huidige beroering in de partij. Zoiets is op zichzelf niet zo erg. De politiek van de na-oorlogse tijd legt beslag op het hele leven van d vrijwel niets kan daarbuiten blijven. Deze politiek heeft echter diepere achtergron den, en wordt gedragen door principiële overtuigingen. De massa heeft wel een mening over de politiek, maar houdt geen rekening met de achtergronden. Aan de ene kant leven we in een rijke tijd, vol van technisch en wetenschappe lijk kunnen. Er bestaat echter het gevaar, dat de mens hoogmoedig wordt op al zijn kunnen. Hij vergeet dan te vragen naar hogere normen en stelt zichzelf de wet. En dan is het een arme tijd. De spanningen in de wereld tonen ons dat elke dag opnieuw. Wij zouden wei eens terug willen in de beslotenheid van eigen kring. Dat is echter verkeerd, we moeten in het offensief blijven. Dat leert de Bijbel ons duidelijk. De gelijkenis de talenten wijst ons aan dat er moet worden gewoekerd met de talenten, die God ons geeft. Zoeken De ingewikkeldheid der problemen doet ons vaak zoeken naar de juiste weg. De politiek is moeilijk geworden. Voor de oorlog wisten we alles precies, schenen een handboek te hebben van vragen. Dat was niet juist. Nu zien dat we vaak moeten zoeken naar weg, zoeken naar een antwoord op de vele vragen. We weten het nu niet zo precies meer. Daardoor kan cr verschil in opvatting zijn, dat zien we in. De A.R. partij is een oude partij, met een schone historie. De jongeren moesten wel wat meer weten van de geschiedenis van de partij, daaruit valt veel te leren. Maar bij de geschiedenis mogen we niet blijven staan, die rust is wel gemakke lijk, maar niet geoorloofd. De wereld is na de oorlog sterk veranderd. De inter nationale politiek, die vroeger zo ver af leek, komt nu vlak bij ons. De hulpver lening aan onderontwikkelde gebieden en een verenigd Europa zijn dingen, waar we vroeger niet over hebben gedacht Volken van heel ver, zijn nu onze buren geworden. In dit alles moeten wij als volk ei politieke partij een standpunt innemen, en dan van onze partlj; die beginselpartij wil zijn, een christelijk-politiek stand punt. Christelijke politiek wil zeggen de beginselen vaststellen van de praktische politiek. In de loop der jaren is de mening verscheidene dingen sterk gewijzigd. Wat vroeger tot beginsel werd verklaard (b.v. over de leerplicht of de ouderdomsvoor ziening uit de staatskas) is nu algemeen aanvaard. Misschien ontwijken we nu dit gevaar. Gisteravond hield de Sassenheimse Oranjevereniging in de zaal van Het Bruine Paard haar jaarlUkse ledenvergadering. Aanvankelijk gingen de agendapunten vlot onder de hamer door. By het 10de agendapunt werd dat echter anders. In de loop van de vergadering had de voorzitter muneiyb de data bekend gemaakt waarrïp in 1963 de najaarsfeesten zullen worden gehouden. Zoals gewooniyk zUn dit een woens dag en een donderdag. De harddraveryvereniglng, die op deze vergadering zeer sterk was vertegenwoordigd, stelde echter hevige pogingen in het werk om de be slissing van het bestuur der Oranjevereniging alsnog gewyzigd te krijgen. Hoewel niet kan worden gezegd, dat men het ten slotte eens werd, kwam men toch tot een vereniging Het weten dat men aan de wensen van de harddraveryvereniglng zo- compromis: binnenkort zullen de twee besturen een vergadering houden. De Oranjevereniging Het weten dat men aan de wensen van de harddraveryvereni glng zoveel mogeiyk tegemoet zal komen. In zyn openingswoord herdacht voorzit ter Van Breda het overlijden van koningin Wilhelmina. Tevens herdacht hy het vrij plotselinge heengaan van bestuurslid De Vrind die voor de vereniging altijd zeer actief was geweest. In het bijzonder verwelkomde de voor zitter de burgemeester die deze vergade ring als bestuurslid bijwoonde. Uit de notulen bleek, dat de moeilijkheden die de vereniging vorig jaar heeft gehad met het onderwijzend personeel van de lagere scholen weer zijn opgelost. Een kinder corso heeft voor de scholen te veel be zwaren. Aan de optocht zal echter weer volle medewerking worden verleend. Hoewel vorig jaar op de ledenvergade ring was besloten de oranjefeesten in het voorjaar te houden, vonden deze toch in september plaats. Dit hing echter samen met een verzoek van de kring Sassen heimse Bedrijven. Wegens de werkzaam heden op het land zouden de werknemers beslist geen vrij kunnen krijgen. Aan het eind van het vorige boekjaar as het batig saldo van de vereniging ƒ1031. Het batig saldo is dit jaar ƒ1525 zodat men van een „winst" van ca ƒ500 kan spreken. Tot lid van de kascommissie werd ge kozen de heer G. van Berk jr. Het ko mend jaar zal voor de jeugd een kinder- cabaretmiddag worden gehouden, hetgeen wordt verzorgd door operettevereniging Beatrix, onder leiding van mevr. Huls bergen. Dit betreft het programma voor 30 april. Op die dag wordt tevens de (traditionele) bedrijfsvoetbalwedstrijd ge houden. Ook is er weer een muziek- en zangavond in de Gereformeerde kerk. De najaarsfeesten zullen worden gehou den op 11 en 12 september. Voor de mede werking aan deze festiviteiten ontvan gen de plaatselijke muziekvereniging een vergoeding van 50. Aangezien geen voorstellen of kandida tenlijsten waren binnengekomen, werden de aftredende bestuursleden herkozen. In de vacature, ontstaan door het overiyden van de heer De Vrind werd voorzien door de verkiezing van de heer M. Verdegaal Compromis Als één na het laatste punt stond op de agenda de rondvraag. De heer Van Prooyen maakte van deze gelegenheid gebruik om bezwaren naar voren te bren gen. Hy liet merken, dat hy een liefheb ber is van de paardesport maar dat hij ook graag de autopuzzelrit rijdt Omdat Deide attracties op dezelfde middag wor den gehouden, kan hij er slechts één be zoeken. Hy vroeg zich af of het niet betei was een verandering in de organisatie aan te brengen zodat het publiek van oeide attracties kan gemeten. De voor zitter antwoordde hierop, dat dit in ver band met de opbouw van de kermis de Leesten niet op woensdag en donderdag Kunnen worden gehouden. Men komt dein in het gedrang met de zondag terwyi het ook om technische redenen onmogelijk is. Verder had het bestuur het besluit au eenmaal genomen. Waarschijnlijk is dit het geweest, wat de vrienden van de paardesport verkeerd nebben opgevat. Zy meenden kennelijk, dat er by het bestuur van de Oranjever eniging sprake was van onwil. Diverse personen kwamen aan het woord en het vas wel duidelijk, dat „technische rede nen" niet werden geaccepteerd. In om liggende gemeenten kunnen de feesten toch ook op woensdag en donderdag wor den gehouden! Er werd tussen neus en lippen door nog even een stemming (door net opsteken van de hand) gehouden maar deze werd niet aangenomen door de afgevaardigden van de Harddraveryver eniglng. Er gingen ook stemmen op, dat leden van de laatste vereniging trachtten hun wensen door een geforceerde stemming te verwezenlijken. Een keerpunt kwam er toen de burge meester onverwachts werd weggeroepen. Vóór hij wegging, merkte hij op, dat hij het op prijs had gesteld de vergadering by te wonen. Hoewel er dan op het mo ment moeilijkheden waren had hij er vertrouwen in, dat de twee verenigingen wel tot een compromis zouden komen. Hij adviseerde deze kwestie niet in een open bare vergadering te regelen maar elkaar om de tafel te gaan zitten. Hierna kreeg raadslid v. d. Geest nogi het woord. Omdat de harddraverijvei ging de datum onmogelijk kan verzetten (er wordt een datum toegewezen door de bond) adviseerde hij ernstig rekening te houden met de wensen van de betrokken vereniging. De voorzitter deelde hierop mede de zaak nog eens te bekijken en daarna overleg te plegen met de Harddraverij- vereniging. Hiermede namen de aanwe zigen kennelijk genoegen. De heer Van Vliet vroeg nog of het bestuur er voor kon zorgen, dat de puz- zelrit voor auto's wat eenvoudiger wordt gemaakt. Een bestuurslid antwoordde hierop, dat reeds maatregelc-> zijn ge troffen. Aanvang kerkdienst De ochtenddienst In de Gereformeerde kerk begint morgen niet om tien uur. maar om kwart over tien. Ds. Minnema, die hoopt voor te gaan, kan wegens een dienst in zijn eigen gemeente te Lei derdorp niet eerder aanwezig zijn. maar er dreigt dan gemakkelijk het ge vaar dat we de vaste Ujnen kwijt raken Daarom zijn er nu ook „verontrusters" in onze gelederen. Zij hebben zich tot de kiesverenigingen gewend met hun grie ven. Prof. Scholten heeft een brochure geschreven, waarin hy een afkeurend oordeel geeft over de houding der A.R. bij de kabinetscrisis van 1960, de Nieuw- Guinea-kwestie en de Mammoetwet. Hy schrijft daarin, dat by deze vraagstukken het A.R.-beginsel is verlaten. Ik ben dat niet met hem eens, aldus de partijvoor zitter. Het program van actie van 1959 ging wat Nieuw-Guinea betreft er nog van uit, dat een rustige weg naar de zelfbe schikking van de Papoea's kan worden begaan. Niemand kan de ontwikkeling der dingen vooraf bezien. Ons land raak te met de kwestie Nieuw-Guinea op z'n eentje in de internationale politiek en deze wenst versnelling van zaken. De re gering kwam met het plan Luns, ook een grote verandering in haar houding. In dit plan was echter de factor In donesië niet opgenomen. Omdat wü kon den voorzien dat dit land wilde mee spreken, hebben wij het open gesprek met Indonesië voorgesteld. Wij wisten dat dit spanningen in de party zou geven, maar de belangrijkheid van de zaak zelve NOORDWIJK Ainateurfotografen bijeen De decembervergadering stond in het teken van het zelfportret. Zes dapperen hadden zichzelf gefotografeerd en we) met het volgende resultaat: 1. N. Schmal; 2. A. G. van Asten: 3 C. Jagtenberg; 4. A. de Vries; 5. J. Bo- dijn; 6. L. Bedijn. Het vrije onderwerp bood weer vee) afwisseling. Er waren drie koplopers een fraaie berijpte boom, een bosgezichi en een zeemansportret De uitslag is* 1. A. G. van Asten: 2. G. Prins: 3. C Jagtenberg; 4. J. Bedijn; 5. A. de Vries: C. v. d. Luyt; 7. K. A. Kok; 8 L. Bo dy n. De secretaris besprak hierna de re- suitaten van de portret-avond die in november werd gehouden. Deze vielen niet mee, hetgeen voornamelijk te wijteD was aan de te korte tijd die voor hei fotograferen beschikbaar was (een half uur is veel te weinig) en het ontbreken van een goed model. Daarom zal dez» werkavond in betere vorm worden her haald, want dat deze praktische oefening nuttig is geweest stemde iedereen toe Ten slotte hebben alle aanwezige le den een kleurendia-collectie uit Oegst- geest gejureerd volgens het gebruikelijke systeem, waarby maximaal 15 punten per foto kunnen worden behaald. Bijna 1 Vt uur waren de aanwezigen met deze taak bezig. De resultaten zullen in Oegst- geest door een Noordwijkse delegatie worden toegelicht. Weekagenda Maandag 17 december: Seinpost 7.30 uur, bijeenkomst Noordwijkse schaakver eniging Dan. Noteboom; Zinger Hotel 8 uur bijeenkomst Noordwijkse Film club; Flora 8 uur vergadering Noord wijkse vereniging van postzegelverza- melars; Seinpost 8 uur jaarvergadering De Echo der Duinen; Flora 8 uur kerst avond afdeling Noordwijk Ned. Veren van Huisvrouwen; Seinpost 7.30 uur bijeenkomst damvereniging Noordwyk; Verenigingsgebouw 8 uur kringvergade ring Gereformeerde Jeugdverenigingen. Dinsdag 18 december: Gemeentehuis. 3 uur .begrotingsvergadering gemeente raad; Zaal de Raad, Pickéstraat, 8 uur kerstwijdingssamenkomst afd. Noord- wijk Binnen Chr. Vrouwenbond; Lido- theater, 8 uur uitvoering Noordwijkse toneelverenigng Louis Bouwmeester opvoering van Potasch en Perlemoer met vakantie. Woensdag 19 december: Hof van Hol land, 8 uur vergadering A.R. kiesvereni ging, spreker drs. Goudswaard over Me dezeggenschap en bezitsvorming; Lido- theater, 8 uur uitvoering chr. mondak- kordeonvereniging Concordia. Donderdag 20 december: De Zeeleeuw 8 uur jaarvergadering afdeling Noord- wijk aan Zee van Philatelica; Vereni gingsgebouw, 8 uur kerstwijding afdeling Noordwijk aan Zee Christen Vrouwen bond; Flora, 8.15 uur buitengewone le denvergadering S.J.C. Vrydag 21 december: Ons Gebouw, 8 uur ledenvergadering Oranjeverenigng Noordwijk aan Zee. Zaterdag 22 december: Plein voor het raadhuis Noordwijk Binnen, 6.30 u. kerst- Gunning Het leveren en installeren van een warmtevoorzieningsinstallatie voor de rioolwaterzuivering is gegund aan de laagste inschrijver de fa. C. J. L. Put man te Noordwijk voor ƒ78.120. Vu Hnisophaaldienst In verband met de Kerstdagen en de jaarwisseling zal op de maandagen 24 en 31 december geen huisvuil worden opgehaald. De ophaaldagen zijn: te Noordwijk aan Zee: donderdag 20. vrijdag 21. donderdag 27 december en woensdag 2 januari; te Noordwijk Binnen: vrijdag 21, vrij dag 28 december en woensdag 2 januari J. Landman gehuldigd In de Beurs werd de heer J. Landman zeer hartelijk gehuldigd wegens het feit dat hy 25 jaren deel uitmaakt van hel bestuur van de Oranjevereniging te Noordwijk-Binnen. Met een hartelijke toespraak huldigde voorzitter dokter H Kruyt de heer Landman, dile hij de spil noemde waar alles in de Oranjevereni ging om draait. Dokter Kruyt speldde de jubilaris de zilveren medaille met in scriptie op. Namens de commissieleden bood de heer L. J. van der Meer, een zilveren sigarendoos aan. Klaverjasvereniging Nooit Gedacht De laatste competitiewedstrijd had het volgende resultaat: 1 J. Ooms 5251; 2 C. Borst 5243 3 C. Warmerdam 5163; 4 D. Vink 5116; 5 P. van 't Wout 6058; 6 P. Borst 5054; 7 M. Hoek 5029; 8 J. Vink 4981; 9 A. v. d. Wiel 4975; 10 P. Waas don? 4923. was groter dan het gevaar van de span ningen. By de Mammoetwet heeft de fractie In de Tweede Kamer niet eenstemmig ge oordeeld. Mag men nu de voorstemmers verwyten dat zy tegen het beginsel heb ben gehandeld? Volstrekt niet, want hei principe van het vrij kiezen van de rich ting der school is onaangetast gebleven. De discipline in de fractie mag niet zo ver gaan dat men eigen stem niet mag uitbrengen. Er is een periode geweest waarin het politiek denken in de party niet zo zwaar werd genomen. Nu echter moeten we po sitie kiezen in nieuwe vraagstukken en dat kan spanningen oproepen. Dat is niet prettig voor een party vlak voor verkiezingen. Men zegt wel eens dat wij lastige men sen zijn, die alles zo goed weten. Dat kon wel eens waar zijn. Nu moeten wa echter samen zoeken naar de Juiste hou ding, dat moeten we allemaal, ook do „verontrusten". We moeten elkaar vast houden. De partij bevind zich in een stroomversnelling, daar moeten we sa men doorheen. Want onze taak is nog lang niet klaar. Met nieuw élan moeten we verder. In de nieuwe verhoudingen in de Europa moeten we alle kansen benutten om de reformatorische boodschap door te ge ven. Vanuit de Bijbel de politiek in. Na de pauze ging dr. Berghuis op ver schillende vragen in. Hij zei onder meer: Het is niet goed om alleen dr. Bruins Slot de schuld van alle vermeende fou ten in de schoenen te schuiven. Hij heeft zijn fout bij de bouwmotle erkent en beleden en dan moet het weer klaar zijn. De partij bevindt zich in de bocht, als we elkaar vasthouden, vinden we straks zeker weer de rechte weg. We komen zeker weer uit de verf. Het is helemaal niet erg dat we straks misschien geen landelijke lijstaanvoerder hebben. Maar we moeten toch allen by de komende verkiezingen de handen in een slaan. Ik heb er respect voor dat de Kamer fractie het voorstel voor het open ge sprek met Indonesië heeft gedaan. Meer publiciteit over de achtergronden van de politiek is dringend nodig. De neutrale landen zullen uit het ge beurde in India zeker hun lessen weten te trekken voor hun politieke koers. De belofte van de regering aan de Pa poea's was oprecht gemeend, maar de uitvoering werd onmogelijk gemaakt. Atoombewapening is noodzakelyk voor het Westen om niet haar militaire kracht te verliezen. Het rapport van de Her vormde Synode wys ik daarom af, aldus dr. Berghuis. De subsidie voor de kerkbouw is vaak een punt van gesprek. De kerken willen vaak hulp van de Overheid aanvaarden. Er moet met alle ernst naar worden gesh-eefd dat we één Christelijke refor matorisch politieke party krijgen. Kerstwydingsdienst Dinsdagavond 18 december om acht uur wordt in de Hervormde Kerk de jaarlykse Kerstwijdingsdienst gehouden. Medewerking verlenen het kerkkoor van de Martha-stichting en de heren Hoek stra en Verzaal, orgel. Verder schriftle zing, samenzang en een meditatie door ds. Liodenburg. Jaarvergadering De Geref. Mannenvereniging en de Geref. Vrouwenvereniging hielden ge zamenlijk hun jaarvergadering in het gymlokaal. De leiding berustte hy de voorzitter van de mannenvereniging, de heer C. Valk. Over het onderwerp: „De wapenrusting Gods" hield voor de vrou wenvereniging mevr. Rietveld-Verbeek een inleiding en voor de mannenvereni ging deed de heer L. P. Rietveld dit Hierna werd het onderwerp besproken. De jaarverslagen werden in een sa menspraak gegeven. De vrouwenvereni ging heeft 20 leden en een kassaldo van f 91.26 en de mannenvereniging heeft 24 leden en een kas met f 173,37. Onder leiding van de heer M. Heyns, werd de algemene kennis getoetst van de leden der mannenvereniging. waarna de leden van de vrouwenvereniging een NOORDWIJK GEBOREN: Jacobus G zn van L E van Ostrum en M C van den Berg, Quar- les van Uffordstraat 25; Jan W zn van F G Plug en J Cuper, Jan Kloosstraat 50; Peter zn van O Hoekstra en A van Steenvoorden, Zeestraat 13; Maria A di van G A Steenvoorden en B C Zonne veld. Boerenburgerweg 65; Maartje C dr van J A Meulendijk en A van Hoe- waard, Oranje Nassaustraat 15; Maria B B dr van N A Wijnands en J J van Bra- ma, Jac. .Juchtstraat 38; Eric J S zn van D Hazenoot en W E Beugelsdijk, Sint Jeroensweg 33; Francina M N dr van D A Schaap en E P J Vink, H R Holst- straat 38; Marike dr van P J G Kop en C H Houwer, De Ruij terstraat 41; Ro bert J W zn van J B Graas en P A van der Ploeg, Javaweg 3; Rudy W A zn van N W Verwey en J C P Derksen. Van de Mortelstraat 29: Leonard zn van B Salentyn en B Apol. Golfweg 28; Cor nells J zn van C Plug en J P Vink, A van Royenstraat 30; Anna M G dr van G J Steenvoorden en A C Vink, Pické straat 50; Theodora M A dr van W J A van Schie en A W J Knijnenburg, Ho- geweg 23; Dirk J zn van D Plug en J Duijn, Lucas J H zn van B L M Schalks en M A M de Wolf, Oude Zeeweg 45; Paula dr van T van den Hoek en M de Bes; Pieter Frans zn van A Jansen en P van Tol. Hoofdstraat 62: Rolof Q A zn van W J Sluys en J J M Kortekaaa, Q. van Uffordstraat 67. ONDERTROUWD: F H van Graas en R Smidts, Kerkhofpad 8; H W A Alke made, Pickéstraat 70. en A Guldemond, Herenweg 1: M Duijndam, Van Galen straat 7, en M A Wijnands. Boerenbur gerweg 28; D van Rooyen, Piet Hein- straat 56a, en E Barnhoorn, Q. van Uf fordstraat 14; W G Kromhout, Broekweg 31, en M A M van Schie, Lindenplein 1. GETROUWD: J A M de Bruyn, Lan- gevelderlaan 1, en D de Jager, Den Haag; Th W A Siemerink, Voorstraat 147, en B H Voorham, Wassenaar; H. Humniig. Noraweg 20, en J Verstraten, Souburg; W Wassenaar, Zeestraat 41, en A Vink, Jan Kroonsweg 50; Q M Wijnands, Kerk hofpad 21. en M E E Altorf, Van Speijk- straat 1; G van Weeghel, Wilhelmina- straat 58. en M Hoek, KatwUk; L P Steenvoorden. Herenweg 51. en C P van Tol, Noordwijkerhout; J L M Westgeest. Kerkstraat 54. en W J M van der Meer, Kerkstraat 65. OVERLEDEN: Stelle C A Rötschke, Langevelderlaan 1; Cornelis P Smit, Trams teeg 57; Jan Duyndam, Jan Kroons weg 12.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 11