v«v3 j. a§ i SIMS 1 NOZEMA mag het derde F.M.-net gaan bouwen Gekleurde sokken op een feestelijk gedekte tafel Ia en provincies Grote brand bij N.V. „Fijnhout Regering geeft toestemming Ambitieuze advocaat contra vredig dorp De viskarretjes zijn aan het verdwijnen Zorg om het groene hart van randstad Holland Rijk 96! T DONDERDAG 13 DECEMBER 1962 Dam-i-raag 323 (Eerste publicatie) De laatste zet van zwart lijkt in dit klassiek miniatuur nogal solide, maar het is wit die, o.a. door toepassing van meerslag, wint. 't Is een naturel met wit aan zet. i m m m S 8 Schaak-vraag 322 Het eindspel van Ban Jenö had als opgave: wit speelt en wint. De begin- stand was, wit: Kh3, pi dó, g6 en hó; zwart: Kh6, Pg8. De witte ko ning moet een ware voetreis begin nen om de winst af te dwingen. Het gaat zo: 1 dó-d6, Pg8-f6 2 Kh3-h2Ü (De enige; Kg3 faalt na Pe4+, maar ook Kh4 is niet goed wegens het ant woord Kg7 en de witte koning moet terug naar h3, waarop zwart pion hó met het paard kan slaan. De zet Kg2 faalt direct door het slaan van de h-pion, waarna zwarts paard op tijd op e6 komt.) 2 Kh6-g7 3 Kh2-gl!, Kg7-h6! (Niet naar f8 we gens h6!4 Kgl-fl, Kh6-g7 3 Kfl-el, Kg7-h6 6 Kel-dl, Kh6-g7 7 Kdl-cl, Kg7-h6 8 Kcl-b2, Kh6-g7 9 Kb2-a3, Kg7-h6 10 Ka3-b4. Wit is er en kan nu gemakkelijk tot winst afwikkelen. Het is eenvoudig na te gaan waar om slechts deze route tot winst voert en andere door paardzetten worden weerlegd. De poging 1 Kh2 is niet juist wegens 1 Kg7! 2 d6, Kf6! Kruiswoord-puzzel Hor. 1. reiziger per trein, 10. op welke tijd, 12. meisjesnaam. 14. jon gensnaam, ló. voorvoegsel, 16. boom scheut, 18. vordering, 19. ellendig ver trek, 20. gasten, 22. aarde, grond, 24. teken dat in de psalmen voor komt, 2ö. myth, figuur, 26. lusje, 28. lans, 29. Europeaan, 30. jongens naam, 32. land in Europa (afk.), 33. onbekende, 34. jongensnaam, 36. lid woord (Fr.), 37. als U) hor., 39. ves tiaire. Vert. 2. arbeidswet (afk.), 3. le vensvocht in organische lichamen, 4. opkoper van gestolen goederen (bar- goens), 5. tegen, 6. hoog gelegen, droge zandgrond, 7. Europeaan. 8. bijwoord, 9. landstreek aan de Z.O. kust van de Middell. zee, 11. verbas teren, 13. aantekenen, lö. mening, 17. kweker, 19. kieskeurig (gewestelijk), 21. gemalin van de zeegod Aegir, 23. verouderd woord voor ivoor. 27. rang, 28. vettige zelfstandigheid, 31. rivier tje en departement in Normandië, 34. voertuig, 33. jongensnaam, 37. West-Afrika (afk.), 38. scheikundig element (afk.). Oplossing vorige puzzel Oplossing vorige puzzle: 1. sop, 2. sta, 3. Lea, 4. Ems, 5. pon, 6. met, 7. kar. 8. Oss, 9. Gen, 10. aal, 11. rot. Vert. 12. STAMPERSGAT. Vannacht omstreeks twee uur Is door Oog onbekende oorzaak brand uitgebro ken op de stapelplaats in de Minerva- haven van dc N.V. Maatschappij Fijn- houthandel in Amsterdam. De stapels hout en de woning van de concierge «erden een prooi der vlammen. Met moeite kon dc concierge, de 58-jarige L. H. Koger zich met zijn echtgenote hi veilighefd stellen. De schade wordt door de directie geschat op bijna een miljoen gulden. Aanvankelijk bestond er gevaar voor overslaan van het vuur naar de dichtbij gelegen Superfosfaatfabriek, maar toen oe wind draalde, dreigden de vlammen ae aan de andere zijde grenzende sta- Pelplaats van het zachthoutoverslagbe- °hjf aan te tasten. Dit gevaar heeft men kunnen bezweren. Ook werd voorkomen, dat het vuur een vaste greep kreeg op een grote loods het terrein van Fijnhout, waarin een hoeveelheid kostbaar oregon pine-hout was opgeslagen. Een andere opslagplaats met eiken- en beukenhout, het schaftlokaal van het Personeel, vervoermiddelen, dc lading gestoomd beukenhout uit Zuid-Slavië van VÜf goederenwagons en stapels hout op drie dekschuiten gingen geheel verlo ren. Het bedrijf is tegen brandschade ver zekerd. Ook in de woning van de con cierge, die niet verzekerd is, werd grote schade aangericht. Zijn spaarduiten, een bedrag van bijna f 4000, dat in een blik ken trommel opgeborgen was. heeft de heer Kogcr kunnen redden. Zn hond, die in de keuken was opgesloten, is in de rook gestikt. De heer Koger had s avonds laat nog zijn gebruikelijke ronde over het terrein gemaakt Toen was er niets opmerkelijks te bespeuren geweett (Van onze parlementsredactie) STAATSSECRETARIS mr. Y. Scholten heeft gistermiddag bij de behan deling van de begroting voor onderwijs, kunsten en wetenschappen ii de Tweede Kamer drie belangrijke mededelingen gedaan: De regering heeft gistermorgen de Nozema gemachtigd het derde F. M.- radiozendemet te bouwen. Met de bouw zal 2^ a 3 jaar gemoeid zijn. Het tweede televisie-programma zal niet vóór eind 1965 begin 1966 in het hele land zichtbaar zijn. Als in het voorjaar van 1964 de tweede t.v.-zender te IJsselstein gereed is, zal het programma in een straal van 70 a80 km rond IJJsselstein te zien zijn. De vier grote omroepverenigingen zijn onder bepaalde voorwaarden in principe akkoord gegaan met een uitbreiding van de radiozendtijd der V.P.R.O. tot 10 uur per week. Over de voorwaarden zal volgende week nader overleg worden gevoerd. De staatssecretaris was het niet met de in de Kamer verkondigde op vatting, dat het beter is met de aanleg van het derde F M.-net te wachten tot- dat besloten is wie het derde radiopro gramma zal gaan verzorgen. Hij wees erop, dat de verschillende richtingen in ons omroepbestel het er over eens zijn dat het derde programma er moet ko- men. Daarom is het zaak zo spoedig mo gelijk met de bouw van de zender te be ginnen. De voltooiing is nog een kwestie van jaren en dus is er genoeg tijd om uit te maken aan wie de verzorging van het programma moet worden opgedra gen. Als in het voorjaar 1964 de experi mentele t.v.-zender te IJsselstein in ge- bruik kan worden genomen, zal het tweede t.v.-programma te zien zij\ een gebied, dat in het noorden grenst tot aan de Zaanstreek, in het westen tot aan de kustin het zuiden tot aai lijn Breda-Tilburg en in het oosten tot aan de lijn Arnhem-Nijmegen. Daarna volgt de tweede fase, die o.m. bestaat in de aanleg van straalverbindingen en het plaatsen van de benodigde appara tuur op de reeds bestaande t.v.-stations. Verwacht wordtdat eind 1964 in Smil- de de steunzender voor het tweede pro gramma gereed zal zijn. Met de steun. zenders in Markelo, Roermond en Goes is dit eerst eind '65 begin '66 het geval. zijn. ze gang van zaken is geschetst in .ongste nummer van ,,PTT Bedryfs- banden". Het betrokken artikel is ove- genomen in ons blad van maandag jl De socialist Kleijwegt vroeg gistermid- aan staatssecretaris Scholten of de niet geschrokken was van de des betreffende mededelingen in de Nieuwe Haagsche Courant. De bewindsman ont kende dit. „Maar", zo voegde hij eraan toe, .,ik kan mij voorstellen dat anderen er wél van zijn geschrokken". Mr. Scholten moest de pacifist dr. Noordenbos meedelen, dat de omroep verenigingen hem. nog niet hun stand punt hadden meegedeeld over de kwes tie van het ..droit de réponse", het recht om voor radio en tv te antwoorden op politieke aantijgingen die via deze me- PAPOEA'S NAAR NEDERLAND De zeven man sterke Papoeadelegatie naar de Verenigde Naties is gisteren uit Djakarta vertrokken met het doel ver snelde overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië te verkrijgen. Zij zal zich met haar verklaring in Den Haag tot- de Ne derlandse regering wenden en vervolgens naar New York vertrekken. Zij zal ver moedelijk over Bangkok naar Frankfort aim de Main vliegen. dia door tegenstanders zijn geuit. De staatssecretaris beloofde echter zijn aan dacht aan deze zaak te zullen blijven schenken. Milder De radio- en t.v.-aangelegenheden kre gen gisteren in de Kamer niet bijzonder veel aandacht. Ze waren eind oktober immers al vrij uitvoerig behandeld bij de openbare begrotingsbespreking in de Kamercommissie voor o.k. en w. Bij die gelegenheid had de heer Kieft (a.r.) nog al wat kritiek geleverd op het beleid van staatssecretaris Scholten. Hij ver weet hem toen o.m. traagheid bij de aanpak van radio- en t.v.-problemen. In de plenaire Kamervergadering van gis termiddag lie^ de a.r. afgevaardigde een vriendelijker geluid horen. „Op één punt (commerciële t.v.) ben ik het geheel on eens met de staatssecretaris, maar daar mag niet het hele beleid naar beoor deeld worden", zo zei hij. Vooral voor het kunstbeleid van mr. Scholten had hij veel waardering. De staatssecretaris en diens partijgenote jkvr. Wittewaall van Stoetwegen verklaarden daarop met veel genoegen van het mildere stand punt van de a.r. spreker kennis te heb ben genomen. Auto-ongeluk (Vervolg van pagina 1) Wat hij nu gaat doen. weet hij nog niet. vIk wacht eerst eens af wat er gaat gebeuren en wat de uitslag van het onderzoek zal zijn". De Priiis zelf wil zich liever niet officieel uit laten over de aangelegenheid, om dat de toedracht van het ongeluk, zoals deze hem bekend is, voor het grootste deel gegrond is op mede delingen van derden, heeft het secretariaat meegedeeld. Mocht bij het onderzoek blijken, aldus het communiqué, dat de feiten zoals vermeld in het boek van Hatch niet de juiste zijn, dan is Zijne Konink lijke Hoogheid vanzelfsprekend gaarne bereid ervoor te zorgen dat dc nodige correcties worden aange bracht. Vanavond op de beeldbuis: Tafel gedekt met Nederlandse produkten. goedgekeurd door het Insti tuut voor Industriële Vormgeving. Het uitzonderlijke is, dat het servies gedecoreerd is. want er is een neiging in de eigentijdse vormgeving om elke versiering af te wijzen. Begonia's drijven in vingerkommetjes. (Van een onzer verslaggeefsters) Wie voor 12 januari in Amsterdam komt zal er goed aan doen eens even binnen te wippen in het Beursgebouw. Niet om te specu leren maar om de aardige tentoon stelling van gedekte tafels eens rustig te bekijken, in de Berlage- hoek ingericht door de stichting Instituut voor Industriële Vorm geving. Zestien gedekte tafels voor feestelijke gelegenheden, in deze decembermaand natuurlijk vooral ook op de Kerstmis gericht, tonen een internationaal gamma van moderne meubelen, serviezen, be stek en accessoires Stuk voor 9tuk door een commissie ge keurd, zowel op estetische vorm als op bruikbaarheid. Industriële produk- ten, dus over het algemeen zeer rede lijk van prijs. Het is namelijk de be doeling om te laten zien. wat er hier in Nederland te koop is. zowel aan binnenlandse produkten als aan im port van goede gebruiksvoorwerpen. Naast de tentoonstelling is de Berlage hoek trouwens ook een bezoek waard. Volgens de gegevens van het Cen traal bureau voor de statistiek het Centraal registratiekantoor detail handel-ambacht en het Economisch instituut voor het midden- en klein bedrijf is er een grote teruggang te bespeuren in de viskleinhandel, ge zien tenminste de daling van het aan tal verkooppunten in de detailhandel. Op 1 januari 1960 was het aantal vaste verkooppunten 3786. Op dezelf de datum twee jaar nog slechts 337. wat betekent dat er in dit tweetal ja ren 410 verkooppunten zijn opgehe ven: een teruggang van haast 11 pet. Van deze 410 opgeheven verkooppun ten zijn er 334 ambulante handelsbedrij ven en 76 winkels. Hieruit blijkt dat de zo Hollandse viskarretjes aan het ver dwijnen zijn, althans dat hun aantal ten opzichte van de winkels het sterkst te rugloopt. Vermoedelijk is dit te wijten aan de huidige ontwikkeling van de le- vensmiddelendistributie en zullen de karretjes met haring, makreel en aan verwant zeebanket plaats maken voor vaste standplaatsen of winkels. want in vele vitrines ziet men allerlei, dat voor woning- of kantoorinrichting interessant is Maar nu de gedekte tafels. Al naar zijn milieu kan men kiezen tussen het tra- ditionele damasten of pastelkleuri ge tafelkleed of de glanzende tafel mei placemats. Zo is er een Nederlandse bruidstafel geheel in zach^ roze ge houden, zelfs de kaarsen zijn roze en in de vingerkommen drijft een bego niabloemetje. De tafel Is wat pompeus weelderig gedekt met breeduitge- waaierde servetten, daarnaast de so bere Finse tafel. Geen bloemversie- ring hier. maar wel een van stro ge vlochten kroon boven de tafel, waar aan kleine poppetjes bij ieder zuchtje dansen. In bonte overdaad pronkt er een Zweedse ontbijttafel. Bij iedere plaats een rode groene of blauwe sok gevuld met geschenken, placemats met felge kleurde kerstmannen op het blank eiken blad van de tafel. In het midden een zwarte draadformatie, waarop ro- de sterappeltjes en rode kaarsen ge- plaatst zijn. Het servies was helder blauw en wit. Somber bijna is daarbij de stijlvolle Duitse tafel met een anthracietkleurig laken en effen wit servies in strenge lijnen. Zilveren kandelabres met hoge ranke kaarsen. Denemarken, het land der smulpapen, heeft een rustig gedekte tafel met derborden van palissanderhout, w van ook de kandelabers, de servetrin gen en 't peper- en zoutstel is veri digd. Maar het aangeschoven hoge dressoir met alle eterij is een vrolijke tegenstelling tot de rustige tafel. Naast deze toch allemaal min of meer tra. ditionele disdekkingen zijn er ook persoonlijke. Bijvoorbeeld de keuken set voor twee. Een blad met één poot kan uit de wandkast geklapt woi Casseroles met kleurige fruit- aroenteafbeeldingen behoren op deze tafel. Ook is er een buitentafel" op een zonnige dag in de serre of in een beter klimaat op het terras ti dekken. De grote lage tafel heeft eer, wit marmeren blad en is voorzien var diepgroene glazen borden. Heel apart is de Japanse tafel, waar platte kussens om heen liggen. De eet- stokjes in een smal étui waarop een een heilwens staat. De tafel heeft een vrouwenkant, waar de pan met ryst en het theegerei klaar staat en een mannenkant, waar een heerlijk cokes vuurtje smeult. en slotte een kindertafel geformeerd door kleine bijzettafeltjes en met een bestek, dat §en eenvoudige versiering had van een maan-, ster- of zonmo- tiefje. De tafels leveren tal van ideeën om ook zonder het traditionele rode lint een aardige, feestelijke dis te maken. Tot 2 januari blijven deze tafels staan, daarna komt er nog een week eèn tentoonstelling van gedekte tafels zonder kerstsfeer. Het kan vriezen en het kan advoeaat". zoal, hU zlch laat i dooien met het blijspel, dat de NTS J* .fJÜ? JZt vanavond uitzendt en dat door de j^ar ]ang duurt het n(iet en NCRV werd voorbereid. We zullen komt het verzet teglen de handige ad- moeten afwachten of regisseur vocaat los. In feite wordt het dan een Max Douwes en een ganse rij ac- zaak tussen de al te ambitieuze jonge- teurs, onder wie verscheidene van man en de hele gemeente, grote naam, voldoende humor zul- Men Saat mtnges doorben en i« tan opbrengen om van deze on- waarschijnlijke geschiedenis ..Een cn de advocaat moet met zijn spel- dorp wordt advocaat", geschreven letje het onderspit delven. Hoe een en door de Italiaan Nicola Manzari. ander verloopt zult u dus vanavond echt amusement te maken. tussen 9.20 en 10.40 uur op het scherm Wü stellen dit zo voorzichtig, omdat kunnen zien. bü lezing het spel nogal gechargeerd De auteur van dit Jft*. Nicoïa Man- aandoet en er problemen in gehanteerd zan- werd in 19®8 Ba*1 8eborea- Hu worden, die men niet ernstig kan «of in zijn eigen land met alleen aIs to- hoeft) te nemen. neelschryver. maar ook als scenario- In het kort komt het hierop neer. schrijver en filmregisseur zeer bekeitó. Ergens ver van de grote steden, ligt in Veel van zon werk werd ook m Dmts- Italie een dorpje waar de tijd is blijven «snd gespeeld. stilstaan. Men kent er alleen de wetten In Nederland is hij vrij onbekend van de gemeenschap, over de officiële gebleven, zodat het vanavond voor wetten bekommert men zich niet. Dit verreweg de meeste kijkers een ken- kan. omdat het hele dorp elkaar kent nismaking met zijn werk zal bete en er zelden of nooit een buitenstaan- kenen. Een klein stukje moraal ver der binnenkomt. werkt Manzari graag in zijn stukken Moet er recht gesproken worden, die altijd aan de luchtige kant blij- dan doet het dorp dat zelf, wordt ven. In het blijspel „Een dorp wordt er iets verkocht of verhuurd, het advocaat luidt die moraal. „Eerlijk gaat bij mondelinge afspraak. Enig duurt het langst officieel contract of waardepapier vordt nooit gebruikt, men kan op eikaars woord aan daarmee vaart ieder wel. Zo is er bijv. een dorpstype, de zwer ver Fumo. die in alle gemoedelijkheid altijd door iedereen „het varken" wordt genoemd. Fumo, die gewoonlijk slaapt Commaniaai' tingen" heeft de heer H. A. Gom- perts gisteravond voor de AVRO-tele- visie aandacht gewijd aan Nederland- schrijvers over het voormalige Ne- hutjo in het veld. hem door de derlcndSmIndie. daarbij opmerkende. rijke boer Calogero ter beschikking ge steld. trekt zldh daar niets van aan. Als hij maar slapen kan, is het hem goed. DE VREEMDELING In dit vredige samenzijn valt plotse ling een soort bom. als de jonge en bij zonder ambitieuze advocaat Marco Pe- digo (vanavond gespeeld door Ton dat juist nu de periode die zovélen tot vertellen bracht voorgoed is afgeslo ten, de Indische literatuur een late en nieuwe bloei beleeft. Schrijvers en lezers grijpen terug naar deze her inneringen aan een samenleving die voor altijd voorbij is. Gastheer Gomperts besprak dit met een van de bekendste Nederlands-ln- Duynhoven) zich er komt vestigen. Hü dische auteurs Rob Nieuwenhuijs, die vindt onderdak bij de boerenvrouw 0„der „het pseudoniem Breton de Marta (Enmy Meunier) en haar mooie dochter Sylvia (Liselot Beckmeyer) wil dadelijk aan het werk gaan. Helaas is er in dit „papierenloze" bundel dorp helemaal geen rechtsbijstand i Nijs met zijn „Vergeelde portretten" en „Tempo doeloe" veel naam heeft gemaakt en nu samensteller is van de begint Marco zich te laten gelden door op de schrijvers, die hij gekend de wet bij te halen. Moeder Martha en dochter Sylvia kyken daar geschrokken en geïmpo neerd van op. maar Marco zet door. daardoor kreeg de kijker een uitste ook al verliest hij zün hart aan het kend beeld van het hoe lieve meisje. Hü bevordert het onnozel wicht tot zijn secretaresse en gaat er dan op uit, zelf „zaken" te maken. HU Enkelen van hen kwamen via film opnamen ook zelf aan het woord i Jby het ontstaan van vele ook ge noemde boeken. Dc meeste schrijvers de Indische literatuur zijn pas Intrigeert rr luetig ep loe. zet la" «drijven Bekomen. zU hebbgjt ledereen tegen elkaar op, cn brengt beleejd en daarna pas weerge- V rl. r. Awk hii ,Hn seven. want zoals Breton de N\js stel- zelfs Fumo de slaper zover, dat hü zijn Y„ bijnaam „het varken" plotseling als laster gaat zienen ja, dan is er op eens heel wat werk voor „Meneer de (Van onze parlementsredactie) DIENSTEN van het rijk en de provincie zullen zich in toenemende mate bekommeren om de toekomst van het „groene hart" van de randstad Holland. De bestemming van dit gebied zal, in afwachting van de nood zakelijke streekplannen, in een informeel schetsplan worden vastgelegd. Dit deelt de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, aan de Tweede Kamer mee in de memorie van antwoord over zijn begroting voor 1963. maken schetsplan De minister heeft onlangs met de besturen van de drie westelijke pro vincies overleg gevoerd over de ont wikkeling van de randstad Holland- Bij het gevoerde overleg bleek, dat de provincies reeds hun handen vol hebben met het opstellen van streekplannen voor de stedelijke randstadgebieden. Dit ls een omvangrijk programma en stelt zoveel eisen aan de beschikbare werkkrachten, dat het opstellen van streekplannen voor het groene hart van de randstad nog moet wachten. Omdat echter de bebouwing in het centrum van de randstad steeds toe- 17 Weergekeerd in Rutshuru, informeerde hij langs zijn neus weg, of er ook olifanten gezien waren in de streek. Mwamba stuurde hem naar het westen en Katsiala beweerde, dat er olifanten waren in het oosten. Makesie hield hem voor de gek en be weerde met stelligheid, dat er honderden olifanten te zien waren^in het noorden, in het park. Kasimba spoog op de grond. Hij onderzocht de bewering van Mwamba en reed daartoe naar de westelijke bergen. Op de verweerde lavavelden groeiden rode canna's en paarse bougainvilleae in overvloed. Mimosa hief zijn dichtbebladerde kroon fijngevederd blad op uit de vruchtbare dalkom- men tussen twee oude lavastromen en tegen de vulkaanhellingen klampten de zilvereiken de cypressen en eucalyptus-bomen zich vast. Hü zette de wagen stil bij één van de Bahutu-dorpjes aan de voet van de berg en liep met het air van een overwinnaar langs de ronde hutten. Een lange, jonge man met het wezenloze uiterlijk van een imbeciel, keek hem na en lachte. Een paar vrou- n zaten bü de voorraadhut. Djambo, lolo", zei Kasimba. ..Hebben jullie de olifanten gezien?" Olifanten!" riep de idioot en hij stak een arm uit als een slurf en liep achter die arm aan om de hut. „Apana!" zei de vrouw. „Ze zyn verjaagd naar het noorden. Daar horen ze". Kasimba keek op naar de berg. Hoog boven hem verwaaide de rooksliert van de vulkaan. Hü be greep maar half, hoe de Bahutu hier wilde wonen. Op een nacht zouden de vuurgeesten elkaar weer télijf gaan en ze zouden met gloeiende lava en blokken puinsteen gooien. En wee de mensen, «lie binnen het bereik van de geesten waren op dat moment! Maar het had geen zin om er met de Bahutu over te spreken. Het was een dom volk, ze zouden naar de gave hutten en de blauwe, jonge eucaiytus- bomen wijzen en zeggen, dat al dit groen, al dez* bloemen en de maniok en aardbeien, de zoete aard appels en groenten, die volop rond het dorp groei den, een geschenk van diezelfde berggeesten wa ren. Waarom vluohten, als de vuurgeest zo duide lijk zijn voorkeur toont? „Kwahiri!" zei hij en liep terug naar zijn auto. De idioot rende in grote bochten om hem heen, zyn slurf in alle richtingen kronkelend. Toen de wagen wegreed, liet de jongen zich op de grond vallen; nu was de olifant dood. gedood door Kasimba. Met een half oog keek de Tutsi naar de benzine meter. Het wyzertje stond laag en het rijden door de wildernis en over de half-gebaande kronkel paden door het lavaveld, kostte veel brandstof. Hij remde en haalde het dunne bundeltje bankbiljetten uit zyn zak. Toen hij het weer opgeborgen had, bleef hy een tijdlang voor zich uit staren. Als hü niet snel de olifanten vond, kwam hij opnieuw io moeilijkheden. Hij overwoog, of het grapje vaa Makesa hem kon redden, maar hy lachte bitter De blanke zou woedend zün. wanneer hij hem kwam vertellen, dat er in het Albertpark volop olifanten waren. Nu hij in soortgelijke moeilijkheden dreigde t* raken als die van een week geleden, was het hem weer mogelijk, de gebeurtenissen van toen te door leven. Zyn ogen waren niet langer verblijd door de handvol geld, die het verschil tussen twee auto'» moest overbruggen. Het geld was op en alleen het verschil bleef. En hoe groot was dat verschil nu! De blanke, met zyn vlammend rode haar, was niet langer de weldoener, die hem, Kasimba, uit de moeilykheden had gered, hij was integendeel een bedrieger, die voor tienduizend francs en een oude auto in het bezit van een dure wagen was ge komen. En waarom? Alleen omdat hij Kasimba met vertrouwde en het niet aandurfde om te ge loven. dat hij het geld voor de benzine later weJ zou krijgen. Nu hij er rustig over nadacht, doorzag Kasimba alles heel goed. De rode blanke had de wagen praktisch gestolen en daarom kon hij ge makkei yk tweemaal zoveel aanbieden voor hel melden van een olifant. Een olifant met lange tanden! En dat terwijl er helemaal geen olifanten waren in het gebied van Rutshuru! De Tutsi knerste zyn tanden. Het was allemaal de schuld van dc blanken. Wanneer de garagehou der hem voldoende benzine gegeven had om snel heen en weer te rijden naar Rutshuru was Kasimba wel verplicht geweest om direct achter de olifanten aan te gaan en dan waren de dieren niet terugge keerd naar het kamp Hy doorzag het, nu doorzag hij de Listen van de blanken. En voor zulke mensen zou hij olifanten moeten opsporen? Nooit! Hij startte de kleine auto en reed zo hard hij kon over het hobbelige lavapad. De haat dreef hem voort. Elke ontmoeting met de blanken verhevigde zyn afkeer (Wordt vervolgd) neemt terwijl de rijks- en provinciale planologische diensten menen, dat een dergelijke bebouwing zoveel mogehjk moet worden tegengegaan is beslo ten, dat genoemde diensten zo spoedig mogelijk een informele structuurschets voor het betrokken gebied zullen ont werpen. Groenvoorziening Speciale aandacht krijgt hierby de groenvoorziening in het centrum van de randstad. De diensten zullen in een schetsplan aangeven, in welke delen van de randstad grote groenelementen (bossen en parken) zullen moeten wor den aangelegd. Het ANWB-plan, dat voorziet in een „groenezone" tussen Rotterdam en Amsterdam wordt hier bij eveneens in beschouwing genomen De minister meent, dat gezien de eraan verbonden kosten, de hele groenvoor ziening in één plan moet worden be zien. De verwachting bestaat, dat de inter departementale adviescommissie voor de openluchtrecreatie en het toerisme en dp vaste oommissie van de Rijksdienst voor het Nationale Plan het vraagstuk van de recreatie in de randstad met voorrang zullen behandelen en dienovereenkomstig aan de minister voorstellen zullen doen. Minister Van Aartsen wil van zün kant alle medewerking verlenen, dat de voor bereidingen voor het bovengenoemde schetsplan snel verlopen. KRO en NTS treffen voorbereidingen voor school-tv. Als eerste omroep ls de KRO gestart met de voorbereidingen voor de eerste experimentele sohooltelevisieprogram- ma's. Er is binnen de KRO-televisie- dienst een bureau opgericht, dat zich hiermee zal gaan bezighouden. Zoals be kend wordt verwacht, dat in september volgend jaar met uitzendingen kan wor den begonnen. De Stichting Nederlandse Onderwüs Televisie (NOT) en de NTS zullen gezamenlük de verantwoordelük- heid dragen voor deze schoolprogram- Het Ned. militaire volleybalteam heeft gisteren te Karachi zün tweede wedstrüd in het toernooi om het inter nationale militaire kampioenschap ver loren. Frankrijk was te sterk voor onze landgenoten, hetgeen in de score (30> tot uitdrukking kwam. De setstanden waren 15—12, 19—17 en 13—9. de, de Indische verteltraditie is in feite ontstaan door het leven in de aparte en dikwijls eenzame sfeer op de bui tenposten. Intusesen werd ons gisteravond tn een half uwr tijds een aantal uitste kende en boeiende schrijversportretten geschilderd, waarbij terecht ook kri tiek niet werd gespaard. Een waarde vol programma. vanavoni i I, 402 m. 19.00 Nws en weer- iatje 19.10 Geestelijke liederen (gram) 19.CO Radiokrant 19 50 Politieke lezing die gaat. 22.00 De organtatenmaker: 20.00 Nws 20 06 Kamerork vanavond NTS: 19.30 Wie de jeugd heeftreu- ziekprogr 2000 Journaal. NCRV: 20.20 Memo 20.30 Filmkader 20.55 Zang- en mlmegroeup. NTS: 21.30 Een dorp wordt advocaat. blijspel. NCRV: 32.40—22.50 Dagsluiting. Programma voor morgen ■11.15 Programma 12.00 Lichte gram 12.30 Meded ten behoeve von land- en tuinbouw i - 33 Pianorecital: lichte muz 12.53 Gram o£ actualiteiten 13.00 Nws 13.15 Per plaat door Friesland 13.45 Instrumentaal kwar tet: Jazzmuz 14.1)5 Schoolradio 14.25 Mo- Jere gram 15.40 Kamermuz 15.55 Carril- lonbespeling 16.15 Dulzend»choon - De Hulst, lezing 16.30 Pianospel: Zuld-Afri- *aani>e liedjes (gr) 16.45 Lichte ork muz (gr) 17.00 Declamatie 17J0 Licht instru mentaal kwartet 17.40 Beursber 17.46 Licht instrumentaal Ulo (gr) 18.20 Fan- fare-muziek 18.20 De hangmat: een pro gramma dat schommelt 18.50 Regerlngs- - - "k. door dis ultz: Hei Statuut in de praktijk, c II, 298 7.23 Lichte ochtendiïlanken (gram) «om 7.345 Van de voorpagina) 8.00 Nws en socialistisch strijdlied 8.18 Lichte gram J.00 Ochtendgym v d vrouw 9.10 Moderne gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: ;0.20 V d vrouw 11.00 V d kleuters 11.15 Pianorecital: moderne muz U.40 Orgel- ,pei AVRO: 12.00 Licht Instrumentaal trio 12.20 Regerlngsultz: Ultz voor de Land bouw 12.30 Meded ten behoeve van land- 12.33 Sport en recreatie 13.00 bezig houdt, forum. VARA: '6.00 Grepen uit de muziekgeschiedenis. muzikale lezing :6.30 V d zieken 17.00 V d Jeugd 17.50 Actualitenten 18.00 Nws 18.13 ^olitlcke lezing 18.25 Licht ork cn so listen 18.30 Onder het mes, praatje. politieke of godsdien- - NTS 2000 Journaal

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7