EL-MIOR Kennedy tracht de Britten te sussen Verschuifbare rijstroken bepleit op weg-congres Jjh een. dooie CONSTANT Nazi dronken voor rechter V.S.: Telefoonlijn tussen Witte Huis en Kremlin Studie over de apartheid in Zuid-Afrika In vele steden in V.S. ai toegepast Geologie in kort bestek Heeft de paus maagkanker 62 DONDERDAG 13 DECEMBER 1962 STEUN VOOR KROTOPRUIMING Begin 1963 zal minister Van Aartsen. een regeling publiceren op grond waarvan aan de gemeenten een bedrag ter hoogte van 80 pet van de verwervingskosten voor krotopruiming, sanering en herziening van bebouwde kommen door het rijk wordt vergoed. Onder verwervings kosten wordt verstaan: aankoop en/of onteigeningskosten van grond en gebouwen, uit te keren bedrijfsschade, overdrachtskosten, vergoedingen voor de te ontruimen gehuurde bedrijfspanden en eventuele sloopkosten. De werkelijke saneringskosten van de gemeenten zullen met een derge lijke bijdrage kunnen worden gedekt. De regeling zal grote overeenkomst vertonen met het advies, dat de commissie krotopruiming en sanering een aantal jaren geleden heeft uitgebracht. Tot nu toe kunnen slechts bijdragen worden verstrekt voor saneringen, die rechtstreeks strekken tot verbetering van de volkshuisvesting. Op grond van de nieuwe regeling wordt ook subsidie gegeven voor de reconstructie van gehele kernen van steden en dorpen. (Advertentie) GOUDEN VERLOVINGSRINGEN 'v-n voegloos en bmsta?» massief in.gladde v y en bewerkte uitvoering Levering rat A ttöAetm Ar COMSTAST-fabrieken vilsluiieni via Je erkende jawelierr, te*at A kleverfolder met «Hf CONSTANTmedellen palis verkrijgbaar is. ■president Kennedy heeft gister- avond op zgn persconferen tie de eerste sinds 20 november getracht de crisis in de Ame rikaans-Britse verhoudingen te bezweren. Hg verzekerde, dat Engeland ook al zal het van de Verenigde Staten niet de be schikking krijgen over de Sky- boltraket toch een belangrijke rol op atoomgebied zal spelen. Over de Skybolt, onder de levering waarvan de Amerikanen uit willen, «ei hij dat deze een hoogst gecompli ceerd wapen is, dat „wellicht onze krachten te boven gaat". Overigens deelde hij mede, dat er over de voort zetting van de beproevingen van het wapen geen besluit zal worden ge nomen zolang de huidige studies niet rijn voltooid en hij met premier Mac- inillan overleg heeft gepleegd. Na afloop van de besprekingen, die de Britse en Amerikaanse ministers van defensie, Thorneycroft en Mcnamara, in Londen hebben gevoerd, ls ln een communiqué van het Engelse ministe rie van buitenlandse zaken medege deeld, dat nog geen enkele beslissing is genomen omtrent het lot van de Sky- boltraket. De besprekingen zullen wor den voortgezet, waaruit blijkt dat Enge land nog geen resultaat heeft bereikt met zijn protest tegen het Amerikaanse bericht, dat de ontwikkeling van hei' project wellicht moet worden beëin dlgd. In het Lagerhuis heeft men overigens het hoofd koel gehouden. Het huis wei gerde met 177 tegen 34 stemmen Emery Hughes, onafhankelijk Labourlid, toe stemming te geven een wetsontwerp in te dienen, waarin de onmiddellijke ver wijdering van de Amerikaanse Polaris- duikboten van Holy Loch zou wonien ge regeld. Hughes zei in zijn toelichtende rede, dat de Verenigde Staten het recht heb ben verloren op de Polaris-basis door het fiasco van de Skybolt. REACTIES De „G-uardian" 'is van mening, dat de Verenigde Staten vrij een 'beslissing moe ten kunnen nemen in de Skybolt-affaire. Het -blad vindt, dat de Polaris-raket nog steeds het best mogelijke wapen is als Engeland staat op een eigen afschrik- wapen. De Guardian merkt nog op, dat Gezegden van Chroesjtsjef Premier Chroesjtsjef heeft zijn rede in de Opperste Sowjet doorspekt met typeringen van de toestand in de wereld, en meer in het bijzonder personen of groepen van personen op grove wijze belachelijk ge maakt. Zo zei hij van: ALBANIË: Hun leiders lijken op kleine jongetjes die onder ramen van huizen lopen en vieze woorden roepen die iemand hun heeft geleerd. HET IMPERIALISME: Een „papieren tijger". Maar die genen, die deze uitdrukking voor het imperialisme zo graag ge bruiken vooral in China is deze kreet populair moeten niet vergeten dat deze papieren tijger „kerntanden" heeft. De tijger kan de kerntanden nog steeds gebruiken en daarom zijn compromissen met het imperia lisme mogelijk. ADENAUER: De kanselier van de koude oorlog. Hij vergeet één ding: de raketten die wij uit Cuba hebben teruggetrokken, worden nu toegevoegd aan de raketten die gericht zijn op Bonn. Deze kreet ontlokte aan de Opperste Sowjet een dave rend gelach. VREDE: Chroesjtsjef vertelde het verhaal van een fabrieks meisje, die hem vertelde dat zij tevreden was met haar leven, maar voor alles wilde dat er g';en oorlog zou komen. Hij voegde hieraan toe: „Dit geldt voor alle mensen in China, India, Frankrijk, Engeland en de V. S. Het is ook het verlangen van het gehele Sowjet-volk." als het Britse defensieprogram voor de huidige decade uitsluitend gebaseerd is op de Skybolt, dit niet de schuld van de Amerikanen is. De ..Daily Telegraph" schrijft, dat het toenemend aantal tekenen, dat de Verenigde Staten van plan zijn de Sky bolt af te schrijven, een schaduw hebben geworpen over de Brits-Amerikaanse defensiebetrekkingen. Men meent thans, aldus de Telegraph, dat de V.S. Enge land gevraagd hebben, met een zeer behoorlijk 'bedrag aan geld op de prop pen te komen als het met ae Skybolt verder wil gaan. De ..Daily Mail" zegt. dat als Enge land de Skybolt niet zal krijgen, het kan kiezen tussen hetzij de ontwikkeling en vervaardiging van een eigen afschrik kingswapen. hetgeen financieel onmoge lijk is. hetzij deel uit maken van een Europese of Navo-kernmacht.- Maar in het laatste geval zou Frankrijk niet meedoen, daar dat land zulke opmer kelijke technisch vorderingen heeft ge maakt en zo volkomen op zich zelf vertrouwt. AOSRAM Een proces in Koblenz tegen twaalf 'oormalige nazi's, die worden beschul digd van het vermoorden van 70.000 Jo den, Russen en Zigeuners, is gisteren on derbroken omdat een van de verdach ten. de voormalige SS-kapitein Artur Harder, dronken was. Het gebeurde bij het verhoor van getuige over het levend verbranden enkele mensen in 1943 in de omgeving Minsk. Twee gewezen SS-manner hadden verklaard dat ze op wacht had den gestaan bij de brandstapel. Beiden verklaarden dat Harder hiertoe opdracht had gegeven. De getuigen waren ingedeeld bij eenheid die lijken van vergasten rr opgraven en verbranden om sporen uit te wissen voor de oprukkende Rus sische troepen. Toen Harder, die voor zijn arrestatie bij een slachthuis werkte, werd ge vraagd naar zijn rol in het gebeurde stond hij zwaaiend op en zei dat hij zich niets van een brandstapel kon herinne ren. De president gelastte een schorsing en een medisch onderzoek van Harder. Een arts deelde later mee dat hij op weg naar de zittingszaal een flesje jene ver had gedronken en slaapmiddelen had ingenomen, omdat hij aan putting leed. Amerika in greep van de winter In een groot deel van de Verenigde Staten was het gisteren bitter koud. In sommige gevallen vroor het tientallen graden. Records waren aan de orde van de dag: min 30 Clesius in de Smoky Moun tains van Noord-Carolina. min 28 in In ternational Fals, Minnesota en in Hud son. Zuid-Dakota min 27 graden. Honderden scholen moesten gesloten worden om de kou of wegens de die op sommige plaatsen 20 tot timeter dik viel. Tientallen steden in Ohio werden be dolven onder sneeuwpakken, die door de snijdende wind vaak twee k drie meter hoog werd opgewaaid. Ontelbare reizigers strandden tenge volge van de zware sneeuwval in het noordoosten en middenwesten Verenigde Staten. De politie van Ohio moest de wegen machinaal sneeuwvrij maken, thans verpleegsters en artsen woningen naar de ziekenhuizen brengen. Geslaagde proef met Nike-Zeus-raket De V.S. hebben gisteren voor de twee de maal een geslaagde proef genomen met een Nike-Zeus-raket die gemaakt is voor het onderscheppen van andere ra- Een Nike-Zeus die van het eiland Kwajalein. in de Marshall-archipel Stille Oceaan, was afgeschoten kwam binnen „vernietigingsafstand" van de kop van een Atlasraket, die van de op 8.000 km afstand gelegen luchtmachtba sis Vandenberg in Californië was gelan ceerd. Er waren twee Nike-Zeus-raket- ten op het doel afgevuurd, maar een ervan moest wegens een technisch de fect worden vernietigd. De eerste proef die succes bad, werd op 19 juli genomen. Sindsdien zijn min stens twee proeven mislukt. De Nike-Zeus is er op berekend Vij andelijke raketten op een hoogte ongeveer 160 km te vernietigen." Op het proefterrein in Nevada zijn gis teren twee ondergrondse kernproeven genomen. De ontploffingen van geringe kracht. Geen oorlog door een vergissing Niet alleen Chroesjtsjef heeft het gisteren druk gehad met het bespreken van de kwestie Cuba. Ook op de persconferentie van Kennedy werd het onderwerp uit voerig behandeld. De president zei onder meer te hopen, dat de onderhandelingen die in New York met de Sowjetunie worden gevoerd, binnen niet al te lange tijd afgesloten kunnen worden. Intussen zullen dagelijks maatregelen genomen worden om er op toe te zien, dat er geen offensieve raketten naar Cu ba gebracht worden. In de komende weken, aldus Kennedy, zal de Amerikaanse regering nieuwe re gelingen afkondigen en bekendmaken voor de handel met Cuba. De Verenigde Staten zullen blijven aandringen, aldus Kennedy verder, op controle op Cuba zelf. Anders zou men zijn eigen controlesysteem moeten hand haven. Kennedy sprak zich ook uit voor eei_ betere (telefoon- of telex-) verbinding De voormalige Venezolaanse dictator Marcos Perez Jimenez is gisteren in Miami Beach (Florida) aangehouden na dat de rechter diens beroep tegen uit wijzing naar Venezuela had verworpen. Jimenez woont sinds zijn vlucht in 1958 m luxueuze villa in Miami Beach. worden gesteld. Soms traglng bij het doorgeven van boodschap pen en moest men gebruik maken van open radioverbindingen. Het coderen en decoderen van berichten vergt veel tijd, aldus de president, en daarom is een rechtstreekse verbinding gewenst. Rusk-De Gaulle De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Rusk, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Franse presi dent. Hij kreeg van De Gaulle lof te ho ren over de Amerikaanse gedragslijn in zake Cuba. Rusk verzekerde de presi dent, dat zijn land tijdens de crisis met de Russen niet over andere onderwerpen, heeft gesproken. Over een eigen Frans kernwapen werd niet gesproken. Het ge sprek had volgens Rusk meer het karak ter van ..een algemene beschouwing var de situatie". Ongeveer eender typeerde de waar nemend secretaris-generaal van de N.A.V.O. (mr. Stikker is nog niet ge heel hersteld) de conferentie van de verdragsorganisatie, die vandaag ir Parijs is begonnen en die zaterdag af loopt. Colonna zei dat men de confe rentie meer moest zien als een scha kel in een keten dan als een mijlpaal of een keerpunt. Advertentie DdWP® bevrijdt neus, keel,borst van vastzittend slijm Brengt eerste sportshlrt met 70% Ter- Ienka-dus70% méér plezier en gemak bij het dragen en wassen! (Van een onzer redacteuren) Het Koos Vorrink Instituut heeft vandaag een interessante studie gepubliceerd over het Zuidafri- kaanse apartheidsbeleid, dat ge schetst wordt als een onderdruk-niet-bianken, having van de overheersende posi tie van de blanke minderheid. In het rapport wordt een aantal maat regelen opgesomd, waarmee de „buitenwereld" Zuid-Afrika zou kunnen dwingen deze politiek te wijzigen. Het totdusver gevoerde apartheidsbe leid toont volgens het rapport aan, dat er een grote discrepantie bestaat tussen de apartheid in theorie en in de praktijk. De maatregelen ter bevordering van de economische ontwikkeling van de totaal verarmde reservaten (die slechts 13 van het totale grondgebied van de repu bliek beslaan) bleven in 1962 verre bene den die, welke in het rapport van de staatscommissie Tomlinson in 1962 wa in aanbevolen. Gevreesd moet worden, zo gaat het rapport verder, dat bij het in 1962 door de regering-Verwoerd aangekondigde vijfjarenplan, de nadruk niet zal vallen op de industriële ontwikkeling van de Bantoegebieden zelf, maar van de blan ke gebieden langs de grenzen van de reservaten. Hierdoor zal de economische levensvatbaarheid van de reservaten fundamenteel weinig worden vergroot, terwijl de Bantoe blijft wat hij is: een zwarte hulpkracht in dienst van een blanke ondernemer. De maatregelen, gericht op de politie ke ontwikkeling der reservaten wijzen er op, zo zegt het rapport, dat de rege ring-Verwoerd beoogt terug te vallen op het systeem van „indirect rnle" een gezagsuitoefening onder blanke supervi sie, door de blanke heersers welge vallige stamhoofden. Niet alleen t de blanken, on de recht»- In" toenemende mate worden ver vangen door de politiestaat. Door dit alles nemen de spanningen tussen de rassen steeds meer toe. zo luidt de conclusie van het rapport. Het gevaar voor gewelddadige uitbarstingen zou met de dag groter worden. Het apartheidsbeleid zou tot gevolg hebben, dat iedere redelijke onderhandelingspart- onder de Bantoes ten gunste van de ;r extremistische wordt uitgescha keld. Een steeds groter wordend aantal nlet- blanken komt tot de conclusie, dat ln situatie, waarin een deel der bevol king vastbesloten is, de blanke overheer sing te handhaven en een ander deel i vastbesloten ls, deze te breken, gewelddadig treffen onvermijdelijk wordt. Temeer, daar Iedere vorm van vreedzame oppositie tegen het apart heidsbeleid door een netwerk van wette lijke bepalingen onmogelijk en strafbaar is gemaakt. Gevreesd moet (volgens het rapport) dan ook worden, dat de Zuid- afrikaansc samenleving ln een uiterst explosieve fase van haar ontwikkeling ia gebracht. Voor vlotte verkeersafwikkeling Op een vandaag in Utrecht ge houden bijeenkomst van de Ver eniging Het Nederlandsche Wegen congres heeft ir. B. Beukers, inge nieur bij de provinciale waterstaat van Gelderland, gepleit voor het tot stand komen van een instantie op overheidsniveau, die speciaal belast wordt met de bestudering van het verkeersprobleem. Deze instantie zou zich moeten be zighouden met het verrichten van verkeerswaarnemingen, het meewer ken aan uitbreidings- en sanerings plannen, het verkeerskundig ont werpen van wegen en straten en ad ministratieve bemoeienis met de re geling en geleiding van het verkeer moeten hebben. Spreker, die onlangs gedurende enige tijd een verkeerstechnische studie aan de Yale universiteit in Amerika heeft gevolgd, zei dat het in het leven roepen van een dergelijke instantie in Amerika al tot gunstige resultaten heeft geleid. Men heeft daar ook de functie van verkeersdeskundige gecreëerd. KANALISATIE Een van de eerste maatregelen die in de V.S. werden genomen ter bevorde ring van een vlotte en veilige verkeers afwikkeling was de kanalisatie van de verkeersstromen door het aangeven van rijstroken en kantbegrenzingen. Deze rijstroken worden in verscheide ne steden zelfs verbreed of versmald, al naar gelang het verkeer dit wenselijk maakt. Dit geschiedt meestal tijdens de spitsuren, 's Morgens worden de stroken richting binnenstad verbreed 's avonds wordt de andere wegkant grotere capaciteit gegeven. In Washington D.C. bijvoorbeeld heeft men straten waar men 's morgens vier van de zes aanwezige rijstroken be. schikbaar stelt voor het inkomende ver keer en 's avonds voor het uitgaande. In veel steden heeft men bovendien eenrichtingverkeer ingesteld. Dit is het enige middel gebleken om met een mi nimum aan kosten een aanzienlijke ver groting van de capaciteit van het stra- tennet te verkrijgen. Een belangrijke andere maatregel om het spitsuurverkeer te kunnen verwer ken is de instelling van een stringent stopverbod gedurende de spitsuren langs de hoofdverkeersaders. Langs deze we gen vindt men de z.g.n. sleepzones. Elk voertuig dat tijdens de spitsuren in een dergelijke zone staat geparkeerd, wordt onverbiddelijk weggesleept op kosten de automobilist (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) rangsregelingen legaliseerde men in feite de gegroeide parktijk, die de auto mobilist op de plaatselijk belangrijkste voorrang deed nemen op het van its komende verkeer op kruisende Dit systeem heeft bij de Amerikaanse bevolking een zodanige weerklank ge vonden dat het veelal op aandringen van de betreffende bewoners ook is toege past bij kruisingen van twee woonstra- Óp de drukkere kruispunten heeft men i de Amerikaanse steden bijna overal verkeerslichten geïnstalleerd. Ter ver hoging van de capaciteit gaat men bovendien thans algemeen over tot syn chronisatie van de installaties, waardoor zgn, „groene golf" ontstaat die een vlotte doorstroming van het verkeer ga randeert. Voor het projecteren van het toekom stige wegen- en stratennet stelt de weg- verkeersdeskundige in Amerika een on derzoek in naar de herkomst en bestem ming van het verkeer. De gegevens die hieruit naar voren komen worden tevens gebruikt voor het opstellen van plan nen voor de ontwikkeling van het open- Op het gebied van het wegontwerp viert de wegverkeerskunde in de V.S. de grootste triomfen bij de vormgeving van kruispunten. Door op de gelijkvloerse kruisingen op de juiste wijze en in samenhang met de ontworpen verkeersregeling extra rij stroken aan te brengen en de verschil lende verkeersrichtingen te kanaliseren zijn verrassende resultaten bereikt. Bij de ongelijkvloerse kruisingen van twee autosnelwegen is men naast de in Nederland bekende klaverblad- en cir cuitoplossingen gekomen tot oplossingen met drie en soms zelfs met meer verdie pingen. waarbij ieder voertuig zo direct mogelijk in de gewenste richting wordt gebracht. Ir. Breukers was van mening dat vele van de in Amerika genomen verkeers maatregelen ook ln Nederland resultaat zouden kunnen hebben. Om op afdoende mende verkeer ons stelt, zullen de vol gende stappen moeten worden genomen, zo zei ir. Breukers ln zijn conclusie het in het leven roepen van een instan tie, die een integrale aanpak van de ver keersproblemen waarborgt. het opstellen van de nodige verkeers plannen op grond van de uit verkeerson- derzoeken afgeleide verkeersbehoefte, waardoor een gecoördineerde en effi ciënte opzet van het wegen- en straten- stramien kan worden verkregen, het treffen van de nodige verkeers maatregelen ter verhoging van de capa citeit van het bestaande wegen- en stra- het afstemmen van het ontwerp van nieuwe verkeersvoorzieningen op de be rekende verkeersbehoefte, terwijl bij de vormgeving rekening moet worden ge houden met het gedragspatroon van de gemiddelde weggebruiker en het met kracht ter hand nemen van de opleiding van verkeersdeskundigen. VOORRANG De ervaring ln Amerika wijst voorts uit, aldus Ir. Beukers, dat het bij het toenemen van de verkeersintensiteit voor een vlotte en vooral ook veilige afwik keling van het verkeer noodzakelijk wordt de voorrang op leder kruispunt van enige betekenis nader te regelen. Door het instellen van speciale voor- I De politie heeft met veel moeite de oplossing gevonden voor het mys terie van de drie schone slaapsters in de vijfde klasse van een lagere school in Verona in Ita lië. Toen de onderwijze res de meisjes niet wak ker kon kringen, ont bood zij de politie. Per ziekenauto werden zij naar een ziekenhuis ge bracht waar bleek, dat zij slaaptabletten had den ingenomen. Tenslot te kwam de waarheid aan het licht. De klas zou die dag een proef werk moeten maken. De drie meisje:: namen slaaptabletten in, omdat zij dachten dat zij beter konden slapen dan een slecht proefwerk ma ken- De gemeenteraad van Soerum in Noorwegen was stomverbaasd toen de burgemeester mee deelde, dat van de rege ring een bijdrage was ontvangen voor het her stel van weg nr. 8 in het gebied van Valsbakkene. Want niemand had ooit iets van herstel gemerkt en ook wist niemand van een aanvrage voor een rijksbijdrage. Bij nader onderzoek bleek, dat de bijdrage ver strekt was voor herstel werkzaamheden die al in 1922 voltooid waren. In deze dagen voor Kerstmis worden dage lijks 2.7 miljoen brieven via de Berlijnse muur uitgewisseld. Bij de pos terijen wordt verwacht dat tegen Kerstmis dit aantal zal zijn gestegen tot 10 miljoen per dag. In de laatste week zijn ongeveer twee miljoen postpaketten uitgewis seld. I Het beroemde schilde rij van Leonardo da Vin ei, de Mona Lisa, zal het Louvre in Parijs verla ten en naar Amerika worden overgebracht voor een tentoonstel ling. De Franse rege ring heeft dit besluit gis teravond genomen. Er was nogal wat kritiek op de plannen om de Mona Lisa naar Amerika te sturen. Op de France, het grote passagiers schip, dat morgen uit Le Havre vertrekt zou een aparte hut voor het 459 jaar oude kunstwerk zijn gereserveerd. Het schilderij zal reizen in een plastic-omhulsel, dat 4300 gulden heeft ge kost. Deze container sloit zo nauw, dat zelfs wanneer het schilderij in het water terecht komt, het niet bescha digd zal worden. I Als het verbruik van zeep en wasmiddelen als maatstaf kan dienen voor de reinheid van een volk, slaat Nederland in Europa een goed figuur. Ons land komt namelijk met het verbruik voor deze wasmiddelen op de derde plaats, na Dene marken en Engeland. 1 1078 De zekerheid archeoloog zijn vondsten dateert, heeft voor vele leken iets verbazing wekkends. Niet zozeer wanneer het gaat om het openleggen graf, of het afgraven de ken heeft met een gesteente uit bepaalde geologische periode cambrium omdat de Paradoxides uit sluitend en alleen ln het midden oud cambrium heeft geleefd. De Para- terp doxides, en ln het algemeen de tri- uit vóórhistorische tijden, want Ie- lobieten, kunnen dan ook veelvuldig dereen kan bij enig nadenken be grijpen dat de daarin aangetroffen voorwerpen ln het algemeen wel tn als gidsfossielen dienst doen. Iets soortgelijks kan zich ook voor doen wanneer menselijke resten zon- mouthresten voorkomen. Daaruit kan dan worden afgeleid, dat die mens geleefd moet hebben ln een periode dere gebruiksvoorwerpen, als etens- die niet ouder ls dan de Riss-ljstljd. die door eeuwen van naarstig weten schappelijk onderzoek is vergaard. Potscherven, wapens en allerlei TOCH IS HET ZO! resten, beenderen, overblijfselen van planten, faecalien, kortom alle resten en sporen die vroe gere culturen heb ben achtergelaten, veroorloven de mo derne deskundigen vaak met grote stel ligheid een oordeel uit te spreken aangaande de tijd waarin de vondsten moeten wordo- ondergebracht. Voor velen wordt het echter wat onbegrijpelijker wanneer eveneens tijdschattingcn worden gemaakt aan gaande aardlagen uit lang vervlogen perloden, waarin geen restanten van menselijke culturen worden aange troffen om als tijdaanwljzer te fun- wisseling geren. Hoe kan de mens die deze aardlagen nooit gezien heeft, een oordeel uitspreken aangaande de relatieve ouderdom daarvan? Hier vervullen de z.g.n. gidsfossielen een belangrijke rol. We kunnen uiteraard niet ln luttele regels een samenvat ting geven van een onderwerp waar over hele bibliotheken zijn volge schreven, maar een enkel voorbeeld kan toch wel worden jenoemd. drt'ïlf't»M«n dé iito Minder goed vol doet het rendier als tüdindicator, omdat dit dier ook ln an dere ijstijden heeft geleefd: maar in ieder geval kan uit het vinden van ren- dlerresten in Mid den-Europa wel worden afgeleid dat de betreffende aardlaag uit een ijs tijd, en niet uit een tussen-ijstijd af komstig is. Soortgelijke conclusies kunnen getrokken worden aan de hand van resten van nijlpaard en reuzenhert, die levend in een warm klimaat altijd tussen twee ijstijden in moeten hebben geleefd. Holenbeer en bison, die zich aan de koude en warme kli maten hebben weten aan te passen, kunnen echter niet als gids fungeren, omdat hun aanwezigheid zich over te grote tijdperken uitstrekt. Zo hebben deskundigen lijsten van gidsen kunnen opstellen die hun omtrent de relatieve ouderdom der aardlagen inlichten op soortgelijke wijze als wij uit het vinden van een ouderwets pistool kunnen afleiden Vindt men in een of ander afzet tlngsgesteente bijv. een trlloblet van een soort Paradoxides (een kreeft achtig schaaldier) dan weet de des kundige ogenblikkelijk dat hij te 19e de grond moet zijn terechtgckome Een paar blunders op dit gebied mogen wij u niet onthouden. (Nadruk verboden) -pUWütlC 12-punten Von Hassel (nog) geen minister Het nieuwe Westduitse kabinet zal morgen ln de Bondsdag worden be ëdigd. dat wil zeggen de nieuw benoem de minis ers van het kabinet. Met uit zondering echter van de nieuwe minis ter van defensie, Kai-Uwe von Hassel, die pas ln januari beëdigd wordt. Als premier van de deelstaat Slees» wijk-Holstein moet hij eerst zijn zaken nog afhandelen. Op een van de eerste vergaderingen van het kabinet zal moe ten worden beslist wie Von HaSsel tot januari kan vervangen. De voormalige minister voor staatsaangelegenheden, Von Merkatz, zal West-Duitsland verte genwoordigen op de NAVO-conferentie in Parijs. Mocht in Parijs de aanwezig» heid van een minister van defensie ver eist zijn dan zal de minister van bui» tenlandse zaken, Schroder, naar de con ferentie gaan. Het Oostduitse partijorgaan heeft in middels de nieuw benoemde Von Hassel al uitgemaakt voor een „aartsrevan- chist". Dit is, aldus Neues Deutschland. de definitieve bevestiging dat Bonn van plan is door te gaan op de weg naar atoombewapening. Von Hassel is een van „de meest beruchte extremisten en beschermer van de nazi's". De paus voelt zich weer beter, maar Rome niet. Nog altijd wordt daar intens gespeculeerd over zijn ziekte. In ieder geval zijn Vaticaanse kringen tot de con clusie gekomen dat hij een „ernstige kwaal" heeft, die in de komende maanden kan verergeren. Italiaanse artsen hebben al het vermoeden uitgesproken dat de paus maagkanker heeft. Het Vaticaan heeft deze veronderstelling, die aardig schijnt te kloppen met de bekend ge maakte feiten, echter steeds tegenge sproken. Een beetje bleek hield de paus gisteren een toespraak, waarin hij het niet kon nalaten een opmerking over zijn ziekte te maken. „Ergens las ik dat een man op zijn zestigste oud wordt. Ik was twin tig jaar geleden zestig. En zie: Ik ben hier, de stem is krachtig, de gedachten zijn helder." Maar hij kon het toch niet nalaten de vraag te stellen of er volgend jaar misschien een andere paus zal zijn. Sprekend over het concilie sprak hij de hoop uit dat hij of zijn opvolger het concilie dat m september van het vol gend jaar weer bijeen komt in december zal kunnen sluiten. Hij rekent er op dat na de inwerkperiode die nu achter de rug is de zaken veel sneller behandeld zullen worden. Ombudsman in Noorwegen Het Noorse parlement heeft eenstem mig Andreas Olav Schei, rechter in het opperste gerechtshof, benoemd tot om budsman. waardoor hij tevens de >ogst betaalde functionaris in den lan- ;de is geworden. De 60-jarige rechter is voor een periode van vier jaar be noemd tegen een jaarsalaris van 76.800 kronen (40.000 gulden), ongeveer 10.000 kronen meer dan de premier verdient. De ombudsman kan klachten onder zoeken van iedereen en is tevens ge recht naar aanleiding van die klach ten te handelen, zoals hem goeddunkt. Ook Denemarken en Zweden hebben een ombudsman. Het instituut van ombuds man is ingevoerd om te voorkomen dnt de gewone man het slachtoffer wordt van het steeds machtiger wordende re geringsapparaat. Schei is een niet-politieke figuur. jarige mevrouw G. van Vreij-van Ber- kel, moeder van vijf kinderen, bij het oversteken door een auto aangereden. Zij werd daarbij zo ernstig gewond, dat zij kort na aankomst in het ziekenhuis te Veghel is overleden. Het ongeluk ge beurde voor de ogen van een van haar zoons, die bij haar was en op het laat- ste ogenblik met oversteken gewacht 'had.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5