vergadering V.V.V. Stichting van begraafplaats is zeer urgent NOORD WIJK Kritische geluiden op aspecten van vis eten Ook landbouw heeft de organisatie nodig NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DONDERDAG 13 DECEMBER 1962 IN HET PaUcehotel te Noord wijk werd gisteravond een vergadering van het al gemeen bestuur van de Stichting V.V.V. (in oude samenstelling) onder leiding van burgemeester mr. J. F. W. van Berckel. Na het openingswoord van de voor zitter oefende de afgevaardigde van de Noordwijkse Sportvereniging, mevr. mr. M. Pnnt-Moolenburgh scherpe kritiek uit op de notulen. Naar haar mening waren deze veel te summier, waardoor het standpunt van de oppositie niet voldoende tot uiting was gekomen. Ook bij het punt behandeling van de nieuwe statuten opperde mevrouw Punt vele bezwaren tegen het ontwerp. Vol gens de afgevaardigde van de Noord wijkse sportvereniging, was hierin geen verwezenlijking van de denkbeelden die in het rapport Vet geopperd zijn. te vin den. In het nieuwe bestuur blijven de be langhebbenden op het kussen zitten. Dit is geen wonder als we letten op de sa menstelling van de commissie die de nieuwe statuten heeft voorbereid, aldus spr. Naast één ..buitenstaander", graaf Van Limburg Stirum, bestond deze com missie uit twee belanghebbenden, een hotelier, de heer Van Sterkenburg en de directeur van de Bolsfabrieken, de heer Van Riemsdijk, die zakelijk bij de Hore ca geïnteresseerd is. Mevrouw Punt meende, dat by deze statuten de eenvoudige V.V.V.-organisa- tie lachwekkend uitgebreid en gecompli ceerd gemaakt zou worden. Tekort en overschot Het financieel verslag werd uitvoerig toegelicht door de adviseur, de heer J. de Geus. Het bleek, dat over 1902 een exploitatietekort bestond van f 16.000. Daartegenover" staat, dat er een over schot is op de exploitatie van het Infor matiebureau, dat inmiddels is uitgegroeid tot ongeveer f 50.000. Uitvoerig werd vervolgens de moge lijkheid onder het oog gezien een deel van dit bedrag te bestemmen om het exploitatietekort van de algemene dienst te dekken. Hierover werd gestemd. Besloten werd. met 6-2 stemmen, (tegen waren het ge meentebestuur en de Horeca), een deel van de winst op het gebouw, te bestem men tot dekking van hot tekort. Nieuwe directeur Eer» spoedige benoeming van een nieuwe directeur werd bepleit en even eens een bespoediging van het in functie treden van een nieuw bestuur. Het bleek, dat de achterstallige bijdra gen van bepaalde participanten spoedig betaald zullen worden, zodat dan ook be- NOORDWIJ K Kerstzangdienst Zaterdag 22 december zal op het plein voor het raadhuis te Noordwijk-Binnen een kerstzangdienst worden gehouden, georganiseerd door de Noordwijkse ker- Deken P. A. van den Bosch uit Noord wijk-Binnen en ds. Bouma te Noord wij k-aan-Zee. zullen spreken. Deze bijeenkomst, die voor het eerst In Npordwyk wordt gehouden, zal mu zikaal worden opgeluisterd door de drie plaatselijke muziekkorpsen: De Echo der Duinen; Crescendo en Excelsior. De samenkomst begint 's avonds 6.30 uur en zal voorafgegaan worden door klok gelui. De samenzang zal worden ge leid door de heer Joh. Admiraal. Philatelira vergaderde In de Zeeleeuw vergaderde Philate- lica, onder leiding van de heer W. Beukers. Er werd een geslaagde veiling en een verloting gehouden en de heer S. A. van den Oever verzorgde een interes sante puzzel met als onderwerp post zegels en plaatsnamen. De geanimeerde vergadering was zeer goed bezocht. schikt kan worden over de toegezegde subsidie van de gemeente. Voorts werd bepleit een accountantsonderzoek naar de financiële toestand, waartoe werd be- Ten slotte werden de nieuwe statuten met op één na algemene stemmen goed gekeurd. Alleen de Noordwijkse Sport vereniging was tegen. Vóór verklaarden zioh het gemeente bestuur. de Horeca, de villa's en huizen verhuurders. Bloembollen cultuur, Zee bad, Noordwijk Actief en de Noord wijk- se Golfclub. De heer Van Riemsdijk prees met name de Horeca en de V.V.H. voor hun sportieve houding in deze, omdat zij het Dank De 2e voorzitter, de heer L, van Ster kenburg dankte de burgemeester voor zijn onvermoeide activiteiten ten bate van de stichting. De heer Van Sterken burg gaf een uitvoerig overzicht van de gang van zaken in 't bijzonder wat be treft de stichting van het informatiege- De burgemeester op zijn beurt ga* overzicht van de geschiedenis van Oude Stichting, en van de toeristische ontwikkeling in de afgelopen jaren. Ook bepleitte de scheidende voorzitter de noodzaak van een zo volledig moge lijke eenheid bij het V.V.V.-werk. Ten slotte werd nog gestemd over het voorstel het oude bestuur nog een oproep voor een nieuwe directeur te laten plaat sen. Dit werd met 6-2 stemmen verwor pen. Ook bij de rondvraag kwamen nog di verse zaken aan de orde. Kerstconcert in Herv. kerk te Katwijk aan den Rijn JN de Hervormde kerk van Katwijk aan den Rijn waren gisteravond veel zangliefhebbers om naar het gebruikelijke kerstconcert te luisteren. Het Chr. Gemengd Koor, het meisjes- en kinderkoor, de sopraan Janny Godthelp, de tenor Kees Barnhoorn en de organist Aad van Vliet hielden het aandachtige publiek meer dan twee uur bezig. Ook dit kerstconcert was dus rijkelijk langdurig. Met het oog op de hier tradi tioneel geworden uitvoering van het kerstoratorium van Heinrich Fidelis Mül- ler, had men het eerste deel beter kunnen bekorten. Hoe mooi we „Hor, mein Bit ten" van Mendelssohn ook vinden, het be hoort toch niet bepaald tot de in het ge hoor springende kerstmuziek en liederen (van Bach) als „Jesus unser Trost und Leben" en „Liebster Herr Jesu" evenmin. Natuurlijk zijn we ons, dit schrijvende, bewust, dat het theologisch niet de minste moeite kost. de genoemde werken bij het kerstfeest onder te brengen. Maar per soonlijk geven we, als niet theoloog zijnde, toch de voorkeur aan de échte kerstmuziek en dan nog zeer bepaald het kerstlied, van alle tijden en plaatsen Die schat ls onuitputtelijk Het koor van Katwijk-Binnen begon de avond op treffende wijze met een Pools kerstlied (nederlands: „In 't nachtlijk duister". Men wist toen, behalve dat dit een heel mooi lied is, tegelijkertijd, dat de heer B. Siereveld, de nieuwe dirigent (opvolger van Boelee) met aanvankelijk goede resultataen aan de zangcultuur dit koor werkt We merkten op: egale, voldoende gebonden, vaak préttlg glanzende klank, een rustige voordracht een ongebroken concentratie. Siereveld gaf de accenten en heffingen duidelijk aan. Zo voortgaand, zal hij met vrucht de expressie nog kunnen differentiëren verlevendigen. Terecht heeft de dirigent in dit stadium van wederzijds nog groeiend begrip geen moeilijk onbekend werk gekozen. De koorleden konden Piet Kiels bewerking van „Nu süt wellecome" goed aai Mendelssohn en Müller behoorden reeds tot hun repertoire. Wat de uitvoering be treft. mocht dus deze avond als geslaagd beschouwd worden. KATWIJK AAK ZEE Stamppotmaaltijd voor bejaarden Gisteravond werd in hotel Riche dooi het Comité Autotocht Ouden van Dagen een stamppotmaaltijd aangeboden, waar aan ongeveer 160 bejaarden aanzaten. Voordat met de maaltijd werd begon nen kregen de heren een sigaartje en de dames een rol pepermunt. Na afloop van de maaltijd sprak d» voorzitter van het comité, burgemeester H. Duiker, de aanwezigen toe. in het bijzonder de vertegenwoordiger van het gemeentebestuur, wethouder C. van der Plas. Spreker dankte de directie van het hotel, de heer en mevrouw Duijkers, voor het kosteloos aanbieden van deze maaltijd. Hiermede heeft de familie Duijkers getoond KatwiJker te zijn. In de dank werd tevens betrokken de acht man personeel, die aan dit festijn hun medewerking hebben verleend. Ook de dames werd dank gebracht. De burge meester bood de familie Duijkers na mens het comité bloemen aan. Vervolgens sprak wethouder C. van der Plas namens het gemeentebestuur. De heer Klaas Jonker sprak namens de bejaarden een dankwoord. Tenslotte deelde de voorzitter namens de directie mede. dat in de tweede helft van januari de bejaarden een snertmaal- tüd zal worden aangeboden. Jubileum de heer A. van Veen In verband met het vijfentwintig jarig jubileum van de heer A. van Veen. chef van de Interne administratie, waren de directie en het personeel der N.V. Socië teit voor Chemische Industrie Katwijk met hun dames in Muslca bijeengekomen. Ook waren verscheidene gepensioneerden i hun vroegere collega geluk te wensen. Na een kort openingswoord van de heer J. Stoffel, assistent van de directie, sprak directeur drs. G. C. Th. van Dorp de ju bilaris toe. Hy haalde herinneringen op en dankte de heer Van Veen voor zijn grote trouw en Ijver Hierna sprak de heer C. Botermans, hoofdboekhouder, die de prettige samenwerking roemde. Ver volgens voerden het woord procuratie- houdster mej. T. K den Dikken en de heer M. Jonker namens het jubileum comité. Namens de directie ontving de jubilaris de gebruikelijke enveloppe- met-inhoud. Hierna bleef men nog ge zellig bijeen, waarbij personeelsleden het toneelstuk „Drie meisjes gevraagd" op voerden. Het viel zeer in de smaak. Kindermiddag Gisteren werd in Musica door het be stuur van de speeltuinvereniging Het Witte Hek de kinderen van de leden een gezellige middag aangeboden. Na een kort openingswoord van de voorzitter, de heer J. Boonenkamp. werd de film „Sjors en Jimmy" vertoond. BU de uit gang kregen de kinderen een versnape- Gesprekskring Morgenavond om acht uur spreekt voor de gesprekskring in Irene de heer D. J. Brouwer over het onderwerp „Con cilie van Rome". Hoog en laag water Vrijdag 14 december: hoog water 5 05 en 17.20 uur. laag water 0.47 en 13.10 Benoemd Burgemeester en wethouders benoem den tot technisch ambtenaar-A bij dienst van openbare werken de heer A. P. Bozelie te Alkmaar. Opbrengst De hu is - aan -hu iscollecte ten bate het Protestants Interkerkelijk Thuisfront bradht 1284.37 op. luisteren) heeft met haar. met nan het middenregister, gouden stem. ontwikkelde techniek en fijn muzikaal aanvoelen, veel schoons doen horen. Men haar voordracht, vooral in Mendels sohn, nog bewogener en plastischer wen- maar de reine, volkomen zuivere glanzende klank trok toch alle aandacht, zeker bij Handel („Er weidet Herde" en „Wie lieblich is der Boten Schritt"). De tenor zong de Bach-liederen en later de recitatieven in het kerstoratorium ge voelig. zij het niet erg genuanceerd. Zijn e stem is een verdere studie waard. Ook de grotere en kleinere meisjes werkten met succes aan het kerstorato- m mee. De zang klonk helder en We denken bijvoorbeeld aan „Komt laat ons Christus eren" en .Er is "t woord der vromen". Over dit romantische werk zélf hebben e al een paar keer geschreven. Het eenvoudig, begrijpelijk en zonder grote pretenties. De recitatieven zijn muzikaal het zwakst, de koren nog het sterkst, vooral die van het laatste deel. Maar de ingevoegde reeds bestaande liederen doen Müllers melodiek toch wel sterke con currentie akn. Bij Aad van Vliet Waren de orgelbege leidingen in betrouwbare handen. Ds. De Valk opende en ds. Makkenze besloot het concert. Joh. van Wolfswinkel RIJNSBURG Bloembollencultuur In café Centraal vergaderde de afde ling Rijnsburg van Bloembollencultuur Voorzitter J. Schoneveld zei. dat men op een goed jaar kan terugzien, de min der gunstige verwachtingen ten spijt. Vervolgens behandelde men de beschrij vingsbrief De heer H. van Klaveren had wegens zijn gevorderde leeftijd en om gezond heidsredenen bedankt als bestuurslid. In deze vacature koos men zijn zoon, de heer H. P. van Klaveren. De voorzitter dankte het scheidende bestuurslid voor het vele dat hij in het belang van de vereniging had gedaan. Men benoemde tot afgevaardigden naar de algemene vergadering de heren J. v Egmond en J. van Klaveren. A.R. kiesvereniging Vanavond vergadert de A.R.-kiesver eniging in Concordia. De heer S. Kralt. directeur van de Coöperatieve Raiffeisen- bank Rijnsburg zal spreken over: He' ontstaan van het geld- en kredietwezen NOORDWIJK Gespreksavond Morgenavond om acht uur wordt in het verenigingsgebouw aan de Hoofdstraat een gespreksbijeenkomst gehouden voor hervormden en gereformeerden. Ds. Van Bottenburg, gereformeerd predikant te NoordwUk aan Zee. hoopt te spreken t De gemeenschap der heiligen. LEIDERDORP Inzamelingsactie Ook de inwoners van Leiderdorp en Zoeterwoude kunnen volgende week dinsdag hun steentje bijdragen aan de inzameling van kleding en schoeisel voor noodlijdende mensen in Algerije, waar. er zaterdag uitvoerig in onze courant geschreven. Door de korte periode van voorbe- bereiding is het niet mogelijk met auto's langs de deur te gaan om de goederen op te halen. Vanaf tien uur tot drie uur is er echter gelegenheid de goederen af te geven in het Hervormd jeugdgebouw aan de Eikenlaan, naast de Hervormde kerk. Daar zullen de binnengekomen goederen door een aantal dames voor verzending worden gereedgemaakt. De organisatoren vertrouwen op een grote offervaardigheid van de inwones. In Salvatori sprak de heer Kos werknemers in de hout- en bouwindus- trie over de Delta-werken, Doel vai gigantische project is verkorting van de kustlijn en besoherming van de land bouwgronden door het zeewater tegen te houden en de zoetwatervoorziening te bevorderen. Na de totstandkoming van de Delta-werkoen komt de bevolking van Zuid-Holland wellicht diohter tot die van de Zeeuwse eilanden. De heer Kos be sprak voorts ook de woningbouw in Ne derland. Hij lichtte zijn betoog toe mei dia's. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer J. Noort TER AAR Oud papier Zaterdagmiddag wordt weer oud pa pier e.d. opgehaald van het te stichten Dorpshuis, van de vorige rondgang heeft de penningmeester van he comité 170 gevangen aan oude materialen en leden het comité, geassisteerd door ande hebben kranten uitgevouwen die ƒ250 opleverden. Totaal dus ƒ420. Jaarvergadering De jaarvergadering van de Ter Aarse IJsclub wordt gehouden op vrijdag 14 december in café ,,'t Veer" om 7.30 uur. Uit het financieel verslag blijkt dat de club een duur jaar heeft gehad. Het kas saldo is van ƒ5269.00 teruggelopen naar 107.00. ROELOFARENDSVEEN Tentoonstelling De vogelhoudersvereniging De Dia- mantvink houdt voor de zesde maal tentoonstelling. Zaterdagavond zeven zal voorzitter A. A. Sraver de expositie openen in hotel De vier Heemskinderen. Benthuiser raad besprak begroting N de gemeenteraadsvergadering van afgelopen dinsdag uitten de raadsleden woorden van dank aan B. en W. en het gemeentelijk personeel voor het tijdig indienen van de gemeentebegroting 1963. Het ls bekend, dat de werkzaamheden ter secretarie worden vertraagd door onderbezetting en dat het laatste jaar her haaldelijk moest worden overgewerkt. cursie naar Eindhoven nog niets van is gekomen; een grasmaaimachine; een ho gere vergoeding aan de brandweerlieden: De heer D. van Leeuwen sprak namens de s.g.p.-fractie. Hij gaf een beschouwing over de huidige wereldsituatie. „Het is niet alles goud wat er blinkt Nederland, eens groot onder de volken, is nu een speelbal der naties". De heer Van Leeuwen was tevreden met de uitslag van de laatste gemeente raadsverkiezing voorzover het de s.g.p. betreft. De in de begroting opgenomen bezol diging voor een derde kracht ter secre tarie had zijn instemming; hij drong er op aan een protestantse kracht aan te trekken. Spr. adviseerde voorts de be schikbare bouwgrond na het bouwrijp- maken van plan-Zuid zo snel mogelijk te verkopen en voor woningwetwoningen voldoende ruimte te reserveren. De straatverlichting behoeft dringende vervanging en ook het stichten van een algemene begraafplaats is zeer urgent Een en ander stuit op de vraagprijs, zo dat de s.g.p.-fractie adviseert een hoge prijs niet al te zwaar op te nemen. Men moet in elk geval een langdurige ont eigeningsprocedure zien te vermijden. De heer Van Leeuwen vroeg ook een oplossing voor het parkeervraagstuk: de gehele avond en nacht staan vrachtauto's van grote afmetingen in de Dorpsstraat eeparkeerd, wat een grote belemmering voor het doorgaande verkeer oplevert. Zout De heer P. de Vrij (a.r.) merkte op. dat enkele posten thans voor een lager bedrag zijn begroot dan ze vorig jaar In werkelijkheid hebben gekost, terwijl men toch eigenlijk niet lager maar wel hoger moet ramen. Van de groenstroken in ons dorp, met name die voor de percelen Van Leeu- wenhoekweg nrs. 1 tm. 23, moet men volgens spr. zeggen, dat ze het afgelopen jaar zeer slecht zijn onderhouden. De gemeentewerkman is overbelast en de heer De Vrij zag de te treffen voor zieningen, waarvan in de begroting spra ke is, in het komende voorjaar gaarne uitgevoerd. Hetzelfde geld voor de veelbesproken straatverlichting. Spreker kwam terug op het oude plan tot het aanleggen van een begraafplaats buiten de gemeente, als men niet tot overeenstemming mocht komen met de eigenaar van het stuk grond, waarop de begraafplaats is geprojecteerd. Ook de heer De Vrij drong er op aan de bouwrijpe grond van plan-Zuid zc snel mogelijk te verkopen. Wat de glad- heidsbestrijding betreft zou hij liever zien dat .zout door het zand wordt ge- Dc heer D. van Soest (arb. belangen) had vele wensen: een nieuwe straatver lichting, waar niettegenstaande een in plaats van een brommer de wijkverpleegster; subsidie gezinsver zorging; aansluiting van de Hogeveense bewoners op de vuilnisophaaldienst; een vakonderwijzeres aan de openbare Ar- noldus van Osschool; verlaging huur prijs verenigingsgebouw. Wat de moeilijkheden inzake de be graafplaats betreft, stelde de heer Van Soest voor de grondeigenaar in een ge meenteraadsvergadering uit te nodigen waardoor misschien een oplossing wordt gevonden- De heer R. Zonneveld (PvdA) te kunnen bogen op jarenlange in de gemeenteraad, maar hij wilde zich bij veel geuite wensen aansluiten. Bouwfondswoningen Burgemeester Steenbakker Morilyon Loijsen dankte de sprekers voor hun be schouwingen en beantwoordde de ge stelde vragen. Aan de uitbouw van de gemeente wordt momenteel gewerkt op een terrein 3 ha., het plan-Zuid. Zodra het plan bouwrijp is, zullen B. en W. eer grondprijs voorstellen. Men hoopt de be schikbare grond dan vlot te kunnen verkopen. De N.V. Bouwfonds Neder landse Gemeenten ls voornemens in dit plan 16 woningen te bouw Het stichten van een algemene be graafplaats, aansluitende op de Hervorm de begraafplaats moet snel gebeuren Kinderpantoffels SCHOENENMAGAZIJN CINDERELLA RIJNSBURG VOORSCHOTEN Japanse belangstelling Andermaal heeft het gezondheidscen trum belangstelling uit het buitenland ondervonden. Deze keer werd bezoek ontvangen van dr. H. Kikuchi, onder directeur van het gezondheidsbureau var het ministerie van volksgezondheid te Tokio. De heer Kikuchi heeft zich uitvoe_ rig onder meer door dokter Van der Stoel doen voorliohten en speciaal hel druk bezochte consultatiebureau voor zuigelingen had zijn grote belangstelling Woningcommissie De vergaderingen van de woningcoro- missie, waarbij voor het publiek gelegen heid bestaat zijn belangen bij de com missie naar voren te brengen, zullen voortaan worden gehouden op de eerste en derde woensdag (aanvang 20 uuri van de maand, in plaats van op dinsdag avond. VISSERIJGOLFJES Duits onderzoek naar medische In de ogen van de FAO, de voedingsorganisatie van de Verenigde Naties, is de voedingswetenschappeiyke bjjstandsraad van de Duitse visserij een unicum op de wereld. Dr. Kreuzer, leider van de visverwerkingssectie van de FAO, wa« zelf van Rome naar Hamburg gekomen om op de negende verjaardagsontmoeting van dit institunt aanwezig te kunnen zijn. De FAO ls van mening dat het in Duitsland ls gelakt de topmensen van de verschillende wetenschappelijke vakgebieden te ver enigen met het oog op één object: vla. De arbeid van de Dnltse onderzoekers vol trekt zich in stilte en niet in het schijnwerper-licht van de openbaarheid. De refera ten, die de vier vertegenwoordigers van de raad op het FAO-conrres in Washing ton over „voeding" hebben gehouden, maakten internationaal Indruk. In 1964 zal in Duitsland een groot FAO-vlssymposium worden gehouden. i T. Mit.- De voorzitter van de afdeling, de heer G. Kroes uit Woubrugge, mocht in zijn welkomstwoord o.a. bestuursleden van de oudersorganisatie's, plattelandsvrouwen, huishoudschool, afgevaardigden van de Kring, de L.T.J. en de C.B.T.B. begroeten. Voorts gaf de heer Kroes een kort .overzicht van. de-activiteiten, in-het afr gelopen jaar. Hij wees op de ontwikke lingscursus die dit seizoen voor het eerst in Leiden is begonnen door de kring Rijnland van de H.M.V.L. De kennis op de landbouwscholen opgedaan, is over het algemeen voor de ontwikkelde boe- in niet meer voldoende. Men moet kunnen beschikken over iensen die de landbouw kunnen verte genwoordigen in tal van organen. Tal Hoe nauw wetenschap en praktijk dank zü de raad zijn verbonden, toont de „Kunsche kuur". Het onderzoek werd gehouden in de universiteitskliniek Ham- burg-Eppendorf, waar men langdurige proeven nam. Vroeger werd de zeevis wegens zijn hoog zoutgehalte uit vele dieetvormen verbannen. Het natrium- gehalte van zeevis ligt niet hoger dan dat van warmbloedige dieren. Dokters zijn thans tot de conclusie gekomen dat zeevis in sterke mate natrium-elimine- rend werkt, hetgeen inhoudt dat hel lichaam na gebruik van zeevis meer na trium verwijdert dan het heeft binnen gekregen. Daar natrium bij veel ziekten zoals hartziekten, bloedsomloopziekten nieren en vetzucht een belangrijke rol ten kwade speelt is het eten van veel vis dus zeer belangrijk. Aldus de uit komsten van het Duitse onderzoek Far Oer De reders van trawlers op de Far Oer vrezen een Britse ban op hun verse vis als zü de visserij grenzen tot de eilan den zullen uitbreiden. De trawlers voer den in november bijna 2000 ton vis ir Grimsby en Aberdeen aan. 455 ton meei dan in dezelfde periode van het jaar daarvoor. Trawlereigenaars in Grimsby hebben het Britse gouvernement al in gelicht dat men een boycot van vii de Far Oer inderdaad wil gebruiken als een wapen in de strijd tegen een voor genomen uitbreiding van de visserij- grens in de Far Oer. Men wil niet dat er hier een andere regeling komt dan die men met IJsland heeft bereikt North Shields Een nieuwe hek-trawler voor de Bos ton Deep Sea Fisheries, de „Salfin" heeft zijn proefvaart gemaakt. Het schip zal vanuit North Shields gaan vi Olifant De schipper van de Grimsby-trawler Ross-Kestrel heeft in zijn net een i me olifantsschedel opgehaald, die 1.80 bij 0.90 meter groot was. Twee jaar geleden haalde de schipper al een gehele olifant op dezelfde plaats op. De netten gingen boen stuk. Tommy Darwood wordt Grimsby „Jumbo" genoemd. Vlkingnr Een nieuw schip, dat met- lijnen vist, de „Vikingur" uit de Far Oer, heeft Grimsby zijn eerste vangst aangevoerd Het is het tweede stalen vaartuig dat in de Far Oer is gebouwd. De werf die van Torshavnar Skipasmidja Thorshaven. Het schip is 109 voet. Onderscheiding Een 40 jaar oude visser uit Grimöby, Al-bert Hollington. heeft de bronzen daille van de Royal Humane Society gekregen. Hij was in het water gedoken om een Noorse zeeman te redden. Maar toen hij de Noor bijna bij het schip had werd deze uit zijn greep gerukt door het schroefwater van zijn trawler. Groter De 140 voet grote Grimsby trawler Ross Kandahar zal worden verlengd bij de Drypool Engineering en Dry Dock Co. Ze zal in tweeën worden gesneden dan 23 voet langer worden gemaakt. Het zelfde zal daarna geschieden met Ross Karthoum. Op zee De schepen in de Ierse Zee hebben weer weinig succes gehad. Men kwam tot vangsten van een beetje haring, i daar bleef het dan ook bij. Makreel er wat meer. Bij Dieppe kwam mei bot dagvangsten van 80 kantjes. Men ls er nu dan ook niet zo vlot me naar Dieppe te trekken. Wat er was In IJmuiden zorgden 13 schepen voor een aanvoer van 210 schelvis, 130 radio. 850 wijting. 25 kabeljauw en gul 15 kool- vis, 30 haring, 150 schol 10 tarbot diversen, 20 stuks kabeljauw, 13.000 kilo tong. De UK 2 voerde 5100 kilo tong aan Besomming 18.300. De KW 49 Airtje zorgde voor 180 schel vis, 185 wijting, 30 kabeljauw en gul 25 diversen, 15 stuks kabeljauw, maar deze vangsten worden vandaag pas verkocht. In Scheveningen was de aanvoe schelvis, 210 wij tang. 10 koolvis, 15 gul en kabeljauw. Moeilijk Het college, aldus de burgemeester, heeft niet stilgezeten, maar de stagnatie ii de veel te hoge vraagprijs van de benodigde grond te wijten. De suggestie de heer Van Soest is onbruikbaar, de president van de Amsterdamse rechtbank, die de grondeigenaar is, zou wel vreemd opkijken wanneer hij i Benthuizer raadsvergadering zou den uitgenodigd. De burgemeester vond deze zaak een van de moeilijkste zijn ambtsperiode. De nieuwe straatverlichting zal spoe- dig werkelijkheid worden.. Door tekort aan secretariepersoneel vertraagde de ad ministratieve afdoening hiervan. Naar aanleiding van de suggestie mee woningwetwoningen ineens te bouwen (wanneer het toegewezen contingent var, enkele opeenvolgende jaren wordt opge spaard) deelde de burgemeester mede, dat hierbij de uiterste voorzichtigheid ge boden is. Wel zijn lagere bouwkosten en dus lagere huren een aantrekkelijk Het benoemen van een vakonderwijze res aan de openbare Arnoldus va: school is volgens de spreker overbodig, omdat de - aanwezige onderwijzeres de betrokken akten bezit en het aantal vrouwelijke leerlingen gering is. De burgemeester vond de huurprij: van het verenigingsgebouw niet te hoog. Het aanleggen van de centrale verwar ming en het onderhoud veroorzaakt een exploitatie-tekort en een verlaging van de huur is derhalve niet gerechtvaardigd. De vergoeding aan de brandweer i: maal te noemen. Men moet niet zo gauw geneigd zijn te verhogen, te meer daar er een element van vrijwilligheid is. Dit jaar heeft de brandweer veel werk gehad, maar in een ander, rustiger jaar betekent de vergoeding toch een voordeeltje. Een auto voor de wijkverpleegster een vrome wens. maar ligt dit wel het terrein van de gemeente?, aldus de burgemeester. Alphen aan den Rijn 'N HET Nutsgebouw hebben gisteren de leden van de Jongerenorganisatie de Hollandse Maatschappij van Landbouw een geslaagde ontspanningsavond gehouden. Hoofdmoot van het programma was de uitvoering van het toneelspel in drie bedrijven „Liefde is geen speelgoed" van Willem van Boxtel. TAFELTENNIS Dames I van Baronie nog steeds bovenaan Het eerste damesteam, aanvoerder in de derde klas, speelde in Den Haag weer een zeer sterke wedstrijd. Met 100 werd Unitas aan de zegekar gebonden. Het gemiddelde van dit damesteam Is ongelooflijk hoog: 664! Mevrouw RiJ- fers staat nog steeds op 100% winst; de beide andere dames Blaauw en Kouwen- hoven, staan boven de 95% Dames 2 verloor verrassend van Play Fair 2 met 64; alleen Hanny de Veth won haar drie enkelspelen. Nel Leks? stelde teleur. Dames 3 boekte de eerste overwinning tegen het Warmondse Steeds Vooruit. De dames Haglen en De Grooi wonnen beiden tweemaal Joke v. d Bosch eenmaal. Het dubbelspel leverde het winnende puntje op. Heren I (derde klas) moest naar kop loper De Treffers; J. de Winter kon niet meespelen en mede hierdoor verloren de Baronie-heren met 82. Het tweede he ren team (vierde klas) moest naar Sas- senheim tegen T.C.S. D. M. de Veth en K. Lips scoorden beiden driemaal; C. de Jong scoorde eenmaal. Het derde ver loor van Tennico met 64, maar toont toch wel spelverbetering. Meisjes I verloor zoals verwacht Wilhelmus I, de kampioenskandidaat. Meisjes 2 won met 64 van Steeds Voor uit I en Meisjes 3 versloeg Wilhelmina 2 met 100; de Benjamins van Baronie doen het uitstekend. Bij de jongens won het eerste team met 100 van Steeds Vooruit. Het tweede speelde gelijk te gen het sterke TOV uit Noordwijk; Ger- rit Versteeg moest voor het eerst zijn hoofd buigen. Jongens 3 verloor van De Treffers met 64. Henk Groeneveld speelde een prima partij en won twee- HAZERSWOVDE „Samen Sterk" De damvereniging „Samen Sterk" won voor de competitie met 173 van Rijns burg 3. Met nog twee achterstallige wed strijden maakt men een goede kans op de eerste plaats. Judovereniging De wedstrijden, te houden door de judovereniging „Yoshi", zullen vrijdag avond plaats hebben in het clubgebouw „Ons Verblijf' aan de Sportlaan. Deze wedstrijden zullen tevens de kampioen van Hazerswoude opleveren. Cefafilmavond Zaterdagavond om 8 uur wordt ir verenigingsgebouw de Cefafilm „Zielen in conflict" vertoond. KERSTBOMENMARKT Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de kerstbomenmarkt van 17 tot en met 24 december 1962, met uitzondering vz december 1962, zal worden gehouden op het bestrate gedeelte van het Schutters veld. functies in organisaties vragen verjonging. De tijd is voorbij dat - betering van lonen door stakingen woidl afgedwongen, er moet worden gepraat onderhandeld over positieverbetering dézfe maatschappij* ÏJe heer Kroes wi ook op het probleem van de vijfdaags» 'gj-Jnv^ek voor,, de landbouwers D© jongerenorganisaties van de H.M. v.L. tracht de jonge boeren en boerinnéa door middel van cursussen, lezingen volkshogeschool op te leiden tot ontwik kelde landbouwers. De evolutie die de landbouw thans doormaakt, eist dat de Jongeren zich evenals de ouderen orga niseren, zodat ook de landbouw ov< sterke organisatie kan beschikken. Het toneelspel kreeg een goede ver tolking. De regie was bjj de beer A Kromhout in goede handen. Het stuk speelt in het Tiroolse Oostenrijk, een arme jonge boer aan een rijke ouder» boerin is gekoppeld. Kees Kroes als de arme boer heeft ziek prima door zjjn moeilijke rol heen ge slagen, evenals Corrie Kroes-Kinkel, dl» als zijn vroegere beminde Helga Stubtr op het toneel verscheen. Voorts deden Nico Kempenaar (de oude Seppel), Trutu van der Lip (oude dienstmeid) en Lind» Groot (jonge dienstmeid) het heel goed Alle medewerkers ontvingen een atten tie. Muzikale medewerking werd nog ver leend door „De Cowboys" uit Vleuten eo „De Crama's" uit Leiden. Kerstwijding IN DE kapel van de Hooftstraat b gisteravond een kerstwijding gehouden voorbereid door leden van de Hervormde jeugdverenigingen op G.G. en de zang vereniging „Julilate Deo". De belang stelling was groter dan vorig jaar, bel programma met zorg samengesteld, hoe wel „Julilate" niet met speciale kerst liederen kwam. De heer A. Vis leidde de avond met gebed, nadat door allen gezongec was „Hoe zal ik u ontvangen". Het entwintig nummers tellende programma werd hierna zonder nadere aankondi ging afgewerkt. Na het gebed zong hel koor dat, onder leiding van Dirk van Vliet, tot zo grote hoogte gekomen it „Erekoning, in uw woning". De lezing van het Kerstevangelie weid verzorgd door leden van de jeugdver enigingen evenals enkele declamatie» Zowel koorzang als samenzang werd het orgel begeleid door de organist de kapel, de heer H. Wassenaar, di» zich goed van zijn taak kweet e een solo speelde: Engeltjes door 't luch'.- Met gTote aandacht werd geluisterd naar de meditatie van ds. C. Vos tri Gouda over: „Een licht, zo groot schoon". Kerstfeest aldus ds. Vos. is bd (eest van het lied. En het Nieuwe Tes tament opent met een liederenbundel Maria, Zacharias. de engelen, zij zingen Ook de oude Simeon zingt Wat kan ooJ op het kerstfeest alleen maar blij ma ken? Datgene, wat Simeon blij maakte n.l. het feit, dat God zijn Zoon gaf. Si meon gelooft en hij zingt. Door hetgeea de Heilige Geest in zijn hart werkt. God is er aan te pas gekomen. Dat wil Hij ook vandaag nog. Dan kan al het uiter lijke vertoon rondom de kerk worden ge mist De bijeenkomst werd gesloten met bel zingen van het „Ere zij God". HDC verliest van DVN Het is H D.C. niet gelukt na voo gaande overwinningen opnieuw een zei te behalen; men moest met 11—9 meerdere erkennen in de NoordwijkerJ Opmerkelijk was dat C Zi 'stra di< nog niet had verloren in de competitie- tverd geklopt door Th. Zwetsloot. De uitslag luidde (D.V.N.H.DC Th. ZwetslootC. Zijlstra 20; G. v. d WielC. Verboom 11; Th. Vink—N Schoonerwoerd 02; C. Ter Veen—C- Slingerland (res) 20; C. J. Bouwmees ter—G. van Winkel 0—2; H. de Vries- •J. P. Baerveldt 11; J. PeschierA. d. End 0—2; J. Zuidhoek—R. Verkad» 2—0; G. Hoek—W. Verboom 1—1; G. d. ZwanA. de Groot (res) 2—0.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 4