Ernstige waarschuwing aan adres van China Ilieume feiJtsr()c (üiouraitl Minder protestanten, meer r. kath. en onkerkelijken Hoe gebeurde auto-ongeluk li Diemen in 1937 bij Minister levert kritiek op kwaliteit van melk DONDERDAG 13 DECEMBER 1962 KANTOREN: Steenstra 3? TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. Drieënveertigste jaargang 110. 12657 r. DIEMER Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .Stantocuticf) is abebltucn myn hert ia tegbeaspoet" De sokken op tafel Zie pagina 7 Nieuws in één oogopslag Chroesjtsjof heeft giste ren een opmerkelijke rede gehouden, waarin hij in bedekte termen de Chine zen gewaarschuwd heeft, dat de Sowjetunie hen niet zal toestaan, te blijven ver kondigen, dat zij alleen de ware communisten zijn. Als de Chinezen volhar den in hun gedrag, zal een breuk onvermijdelijk wor den. In Broenei zijn de overgebleven opstandelin gen op de vlucht gesla gen. Zij trachten in de moerassige oerwouden, die moeilijk begaanbaar zijn, voorlopig een veilig heen komen te vinden. De gij zelaars, die gisteren be vrijd zijn, maken het goed. President Kennedy heeft op zijn persconferentie ge tracht de crisis in de Ame rikaans-Britse verhoudin gen te bezweren. Enge land zal, ook zonder Sky- boltraket, een belangrijke rol op atoomgebied blij ven spelen. De Skybolt gaat „wellicht onze krach ten te boven" zei Kenne dy, die zioh tevens voor stander toonde van 'n be tere (telefoon- en telex-) v>rbinding tussen het Kremlin en het Witte Huis. Staatssecretaris mr. Y- Scholten heeft meegedeeld, dat de regering de Noze- ma gemachtigd heeft het derde F.M.-radiozendernet te bouwen. Het tweede tv- programma zal niet voor eind 1965 begin 1966 in het gehele land zicht baar zijn. De vier omroep verenigingen zijn in prin cipe akkoord gegaan met een uitbreiding van de ra diozendtijd voor de VPRO tot tien uur per week. Minister Cals wil zijn departement actief laten meewerken aan een onder zoek naar de mogelijkhe den tot invoering van de vijfdaagse schoolweek. Verscheidene Kamerleden meenden, dal aan de in voering van een verkorte schoolweek niet valt te ontkomen. Feijenoord heeft zich door een 1-0 zege in het 'beslissende duel te Deur- ne tegen Vasa als laatste gevoegd bij het zevental teams dat de elite van het Europese clubvoetbal ver tegenwoordigt. De Rotter dammers hebben zich ge plaatst voor de kwartfina les van het toernooi. Te genstander wordt nu de stad Reims. Fokker heeft tot dus verre 137 F-27 Frienships verkocht, zo is op de aan deelhoudersvergadering van het bedrijf meege deeld. Over de prestaties van de gedeeltelijk door Fokker vervaardigde Star- fighter deelde het bestuur mee niet beter te weten of het toestel voldoet. Volkstelling 1960 wijst uit: Een scheepvaartmij. heeft aan de Javakctde in Amsterdam opslagruimte beschikbaar ge steld voor de goederen, die zijn binnengekomen tijdens de 23- uurs actie „Open het Dorp" in het R.A.I.-gebouw. Veiling houders zullen de voorraad binnenkort gratis catalogiser De voorwerpen die in 1 Dorp zelf gebruikt kunnen worden, zullen uiteraard niet worden geveild. Op de foto t klein gedeelte van de opgesla gen goederen, dat nog gesor teerd moet worden. Op een niet beveiligde particuliere overweg in de stad Groningen is giste ren een auto tegen de rein ui Nieuwe Schans gebotst. De bestuurder en eni ge inzittende van de auto, de 53-jarige H. P. Kern uit Rotterdam kwam hier bij om het leven. Van onze kerkredactie) TUSSEN 1947 en I960 is de toe neming van het aantal protes tanten in ons land sterk achtergeble ven bij de totale bevolkingsgroei. De toeneming van het aantal rooms- katholieken was echter verhoudings gewijs groter dan die van de hele Nederlandse bevolking. Hetzelfde geldt voor de toeneming van het aantal onkerkelijken. Dit blijkt uit de voorlopige eindcijfers van Volkstelling van 31 mei 1960, -die het Centraal bureau voor de statis tiek heden heeft gepubliceerd. Zo als men weet, had de voorlaatste volkstelling in 1947 plaats. Hetzelf de geldt voor de toeneming van het aantal onkerkelijken. Duidelijk blijkt uit deze gegevens de Chroesjtsjef en de wereldsituatie De minister van landbouw en vis serij, mr. V. G. M. Marijnen, is van oordeel, dat aan de kwaliteit van de Nederlandse landbouwprodukten nog veel kan worden verbeterd. Hij verklaarde dit in een gisteren voor de Groninger maatschappij voor land bouw gehouden rede over het nationale landbouwbeleid tegen de achtergrond van de groeiende-Europese integratie. De opmerking van de minister, dat nog veel aan de kwaliteit kan worden verbeterd, gold vooral de melk. De goe de kwaliteit van de meerderheid van het voortgebrachte produkt wordt vol gens minister Marijnen eenvoudig teniet gedaan door bijmenging van het slechte produkt, dat door sommige slordig en nonchalant werkende boeren wordt af geleverd. De minister sprak de verwach- Op dringend verzoek van Prins: TAE RUSSISCHE premier Chroesjtsjef heeft gisteren een opmerkelijke rede gehouden, waarin hij o.a. de Chinezen waarschuwde, dat de Sowjetunie hun niet zal toestaan, te blijven verkondigen, dat zij alleen de ware communisten zijn. Hij wilde blijkbaar duidelijk maken dat een breuk niet kan worden vermeden, als de Chinezen volharden in hun huidige ge drag en hun kritiek op Moskou. vaarlijker is dan het rechtse revisio nisme. Terloops werd de Verenigde Staten te kennen gegeven, dat zij de overeenkomst inzake Cuba (die nog altijd uit mondelinge toezeggingen er niet meer bestaat) moeten naleven en dat de kwestie Berlijn niet op een oplossing kan blijven wachten. De Navovlag zou daar vervangen moeten worden door dc vlag van de Ver. Na ties. De premier sprak twee uur en veertig minuten in de Opperste Sow jet. Hij oogstte een oorverdovend ap plaus toen hij vertelde, hoe hij een oorlog om Cuba had voorkomen. Chroesjtsjef beloofde de Russische ver plichtingen inzake Cuka na te komen, in dien de andere partij dit ook maar doet Zo niet, dan zal de Sowjetunie op we ten te treden. Hij gaf toe dat de Cu baanse kwestie veel kritiek heeft uitge lokt, maar toch. was het een overwin ning geweest voor de politiek van de vrede, die een grote morele zege had geboekt. Voortaan bestond er maar éèn keuze: vreedzaam naast elkaar bestaan of een kernoorlog. Hij wijdde warme woorden aan hei adres van Zuid-Slavië en aan presi dent Tito die naast hem zat. Hij kreeg hiervoor een instemmend knikje van Tito en luid applaus van de afgevaar digden. De Russische premier weet de uitzet ting van Zuid-Slavië uit het communis tische kamp aan Stalin, maar ook dc Zuidslaven waren niet geheel zonder schuld. „Ook nu nog zijn er bepaald# ideologisdhe geschillen, maar vooral de Zuidslavische politiek van de laatste tijd ting uit, dat hier verder strekkende ini tiatieven zullen worden genomen dan tot dusverre door het bedrijfsleven zijn op gebracht Hy acht de kwaliteit in de te verwachten concurrentiestrijd een dus danig doorslaggevende factor, dat hij zich afvraagt, of de overheid op dit ge bied nog mag blijven toezien. Wanneer men bedenkt, zo zei de be windsman, dat jaarlijks enige honderden ■miljoenen guldens naar de melkveehou derij vloeien, ligt het voor de hand om te denken aan een regeling, waarbij de nabetaling op de melk wordt gedifferen tieerd naar de kwaliteit van het gele verde produkt Minister Marijnen hoopt overigens, dat het bedrijfsleven zelf tot kwaliteit-be vorderende maatregelen zal kunnen ko men, waarmee het gestelde doel inder daad zal kunnen worden bereikt. (Vai een onzer verslaggevers) QP VERZOEK van prins Bern- hard zal al het mogelijke wor den gedaan om de juiste toedracht te achterhalen van het auto-onge luk op 29 november 1937 bij Die- men op de Rijksweg van het Gooi naar Amsterdam, waarbij de Prins vrij ernstig werd gewond en zijn snelle twoseater zwaar werd be schadigd. Dit heeft het particulier secretariaat van prins Bernhard gisteren meege deeld. Aanleiding tot het onderzoek werd de kritiek van chauffeur Dirk Zweerus (51), (die de vrachtwagen bestuurde waar de Prins tegenop feed) op een passage in de biografie van prins Bernlhard door Alden Hatch In deze passage zegt de schrijver, dat Zweerus op het moment van de bot sing, de vroege ochtend, niet in staat sou zijn geweest de wagen te bestu ren omdat hij de avond tevoren te veel zou hebben gedronken. ..Wat er in dat boek over het on geluk is geschreven, is beslist on juist," zegt Dirk Zweerus, nu chef- monteur in een Amsterdams garage bedrijf. „Ik was met dronken. De avond tevoren ben ik gewoon thuis geweest in m'n woning aan de Bin nenban tammerstraat. Ik heb toen geen glaasje aangeraakt." In het boek van Alden Hatch wordt bet ongeluk als volgit (op pag. 85) beschreven: Op maandag 29 november 1937, voo' het aanbreken van de dag, reed prins Bernhard met een jachtopziener van Soestdijk weg om deel te nemen aaD een pacht. De tweebaansweg lag ge heel verlaten in het felle licht van de koplampen en de Prins hield het gaspedaal op de plank. «Ik had een opgevoerde Ford, die reed als een raket." In de buurt van Amsterdam ging de weg onder een spoorwegviaduct door. Hier waren ieen zijwegen en Bernhard reed on geveer 160 km per uur. ..Er was niets op de weg. helemaal niets, toen ik plotseling van links een jacht. De tweebaansweg lag ge- Jaar de nacht tevoren een tijdelijke brug gebouwd over een brede sloot." Bernhard gaf lichtsignalen, maar min. derde zijn snelheid niet. Ook de vrachtauto reed gewoon door. Hij claxoneerde en bleef wan hopig lichtsignalen geven. Toen de vrachtauto dwars de weg op kwam en zich van al zijn signalen niets aan trok, begon prins Bernhard te rem men en van links naar rechts over de weg te zwaaien. Zijn banden protesteerden gillend. Plotseling zag hij dat de vrachtwagen een aanhangwagen had. Hij probeer de nog helemaal links te passeren. Dit is het laatste wat hij zich her innert aldus het boek. waarin Hatch voorts schrijft, dat de Prins naderhand zo kwaad over het ge beurde was, dat hij de aannemersfir ma waarvoor de vrachtwagenchauf feur werkte een proces wilde aan- „Volgens Hatch heeft Koningin Wilhelmina dit tegengehouden". „Wij procederen niet tegen land genoten". zou de Koningin hebben gezegd. Chauffeur Zweerus, die na het on geluk de Prins en diens metgezel in bewusteloze toestand in z'n armen naar de grasberm heeft gedragen, is over de lezing van het boek zeer ver ontwaardigd. Hy ontkent, zoals in het boek wordt 'gezegd, dat op de rijksweg geen waar schuwingen waren aangebracht, dal er een uitrit was. „Ik heb nog een oud tijdschrift met een foto van het ongeluk", zegt hy. Op die foto is duidelijk een waar schuwingsvlag te zien. Óok Is er vol gens Zweerus geen sprake van, dat hy een procesverbaal zou hebben ge- „Een wachtmeester van dc politie heeft me ter plaatse gezegd: Zweerus, maak je geen zorgen, je hebt geen schuld". Een andere onjuistheid van de weergave in het boek noemt de chauffeur het feit, dat zijn auto een aanhangwagen zou hebben gehad. Zweerus zegt voorts met klem de auto van de Prins niet gezien te hebben. „Ik kwam de afrit af met een snelheid van misschien veertien kilometer. Ik heb goed uitgekeken, natuurlijk, maar er was helemaal niets te zien. Het gebeurde allemaal heel plotseling". Hoe hard de Prins heeft gereden, durft chauffeur Zweerus niet te zeg gen. in ieder geval was het boven de honderd kilometer. Een automobi list heeft me verteld, dat hij nog voor het viaduct door de sportwagen van de Prins was gepasseerd. De auto mobilist reed toen zelf 110 km. „De auto van de Prins moet wel een zeer sterke wagen zijn geweest, zegt hij, anders zou hij door de hevige botsing totaal zijn versplinterd". Zweerus heeft later van het gebeurde niets meer gehoord. De verzekeringsmaat schappij van de Prins heeft alle scha de betaald. De chauffeur is na het ongeluk nog een keer naar het Am sterdamse Burgerziekenhuis gegaan, waar de Prins was opgenomen. Maar hij moest onverrichterzake terugke ren omdat de Prins vanwege zijn toestand geen bezoek mocht ontvan- (Voor vervolg zie pag. 7) geeft mij de indruk dat er veel van wal Ik als onjuist beschouwde in Zuid-Slaviè aan het verdwijnen is." Chroesjtsjef riep India en China op vrede te sluiten.. Hij maakte duidelijk dat hij geen stap terug doet in het ge schil met China. Hij noemde China weer niet met name, maar hij vuurde wel woordensalvo's af op zijn tegenstreversin het communistische kamp. Hij uitte een duidelijke waarschu wing aan de Chinezen geen onver- antwoordelijke aantijgingen te doen. ..Zal iemand China hard vallen, om dat er nog fragmenten kolonialisme zijn blijven bestaan. Als China Hong kong en Macao toelereert, moeten er gegronde redenen voor bestaan. Het zon belachelijk zijn dan te zeggen, dat dit een concessie is aan Britse en Portugese eisen, of dat dit een capi tulatie is." Uit het optreden van Chroesjtsjef bleek ndet dat hij met kritiek in eigen kamp ie maken heeft. Hij sprak luid en in dringend van begin tot eind. Zijn stem oleef vast. Hij noemde de ontwapening nu het grootste probleem waarmee de wereld werd geconfronteerd. Daarna ging hij wer tot de kwestie-Duitsland, op een wijze die mild genoemd mag worden. HU bleef vasthouden aan de eis, dat een vredesverdrag met Oost-Du itsland zou worden getekend, ook al gaat het Wes ten hiermee niet akkoord. Feijenoord heeft gisteravond in het Deurne-stadion bij Antwerpen met 10 gewonnen van de Hongaarse kampioen Vasas, waardoor het zich voor de kwartfinales van het toer nooi om de Eur. beker voor lands kampioenen plaatste. Op de foto een Feijenoord-aanval op het Hon gaarse doel. Voor verslag zie groei van de Rooms-Katholieke Kerk. die van 3.703 572 op 4.634.470 leden kwam. Dat is een groei van 25.1 pro cent, terwijl de bevolking toenam met 19.1 procent. Merkwaardigerwijs zijn Noord-Brabant en Limburg de enige provincies, waar het aantal rooms ka tholieken verhoudingsgewijs is gedaald n.l. met resp. 04 en 0.1 procent). De groep van hen die tot geen enkele kerk wensen te behoren nam toe van 1-641.214 tot 2.102.230, hetgeen neer komt op een groei van 28.1 proeent. Deze groep is dus zelfs nog sterker gegroeid dan de Rooms-Katholieke Kerk. De protestantse kerken moeten ver houdingsgewijs allen kleine verliezen boeken. De ergste verliezen leed de Her vormde Kerk. die wel groeide van 2.988.839 tot 3 240.490 leden, maar met de groei van 8.4 procent in werkelijkheid dus ver achter bleef bij de toename van de landelijke bevolking met 19.1 procent. Ook de gereformeerde gezindte nam wel toe in aantal, namelijk van 935.956 tot 1.068 590, maar bleef met een groei van 14.2 procent eveneens achter bij de landelijke groei van de bevolking. In percentages telt de Nederlandse bevolking thans 40.4 pet rooms-katho- lleken (was 38,5), 28,3 pet hervormden (was 31,0), 9,3 pet leden van de gerefor meerde gezindte (was 9,7) en 18,4 pet onkerkelijken (was 174). De gegevens berusten op de eigen op gave van de getelde personen. Hun was verzocht, het kerkgenootschap of de gods dienstige gemeenschap tc vermelden, waartoe men krachtens doop, belijdenis of anderzins behoorde, of waartoe men bepaaldelijk gerekend wenste te worden. Behoorde de betrokkene niet tot eeD kerkgenootschap of enige godsdienstige gemeenschap, of wenste hij daartoe be paaldelijk niet meer te worden gerekend, dan diende de vraag met ..geen" te wor den beantwoord. In deze voorlopige cijfers, die zijn ge publiceerd. worden de afzonderlijke ker ken, behalve de Rooms-Katholieke Kerk en de Nederlandse Hervormde Kerk, niet met name genoemd. Onder het hoofd ..ge reformeerd" zijn samengevoegd de leden van de Gereformeerde Kerken, de Gere formeerde Kerken (vrijgemaakt), do Christelijke Gereformeerde Kerken, do Gereformeerde Gemeenten en de Oud- Gereformeerde Gemeenten. Ook zijn sa mengevoegd de overige kleinere kerken en "godsdienstige gemeenschappen, die samen 416.180 leden telden tegen 355.918 ln 1947. Prov nicies De Ned. Hervormde Kerk groeide al leen in percentages van de bevolking in de provincie Limburg, waar ze klom van 2.8 tot 2.9 procent. De ergste verliezen werden kennelijk geleden in Drenthe waar de invloed daalde van 60.2 tot 55.8 Maar ook in Overijssel en Gelderland ging deze kerk maar liefst 4 procent in aantal achteruit. In Zuid-Holland daalde het percentage van 39.0 procent in 1947 tot 36.4, in Noord-Holland van 22.7 tot 20.2 procent, in Utrecht van 38 8 tot 35.7 en in Zeeland van 45.5 tot 43.1 procent De Gereformeerde gezindte vertoonde lang niet overal een dalende tendens. Zo was er groei in Overijssel (van 11.6 tot 12.2 procent), in Gelderland (van 7.7 tot 8.0 procent) en in Utrecht (van 11.0 tot 11.1 procent). In Brabant en Limburg bleven de percentages gelijk. Het grootste verlies werd geboekt in de drie noorde lijke provincies. In Groningen daalde het pefcentage van 21.2 tot 20.4. in Friesland van 24.4 tot 24,1 en in Drenthe van 16.0 tot 15.5. Een gelijk verlies werd geleden In Zuid-Holland namelijk van 11.6 tot 11.1 procent. Iets minder was het verlies in Noord-Holland namelijk van 6.6 tot 6.9 procent. In Zeeland daalde het per- centage van 20.2 in 1947 tot 20.0 procent Opmerkelijk is dat de kleinere kerken en godsdienstige gemeenschappen juist in Drenthe hun grootste winst boekten. Daar wonnen zij een heel procent van de bevolking en groeiden van 3.8 tot 4.8 procent. In Zuid-Holland was er 0.1 pro cent winst tot 3.9. maar in Noord-Holland oen verlies van maar liefst een heel pro cent van 6.9 tot 5.9. In Utrecht groeide de groep onkerke lijken het sterkst en wel van 13.9 tot 16.5 In Zuid-Holland nam deze groep toe van 21.1 tot 23.3. Ook in de drie noordelijke provincies vertoonde deze groep een groei van ongeveer 2 procent, in Fries land echter de minste, nl. van 23.2 tot 24.2. In Zeeland was een groei van 6.6 tot 7.9. maar in Limburg een achteruit gang van 1.3 tot 1.1 procent. Ook ln dc grote steden Den Haag, Rot terdam en Amsterdam groeiden de Rooms-Katholieke Kerk en de groep van onkerkelyken. De Rooms-Katholleken namen in Den Haa<? toe van 28.9 tot 29.1, In Rotterdam van 20.9 tot 21.5, in Amster dam van 23.3 tot 23.5. De groep onkerke lijken groeide veel sterker namelyk in Amsterdam van 45.2 tot 48.4, in Rotter dam van 31.3 tot 33.9 en in 's-Gravenhage van 27.4 tot 29.8 procent. De hervormden gingen in deze ste den vrij sterk achteruit: in Amsterdam van 19.0 tot 16.9, in Rotterdam van 33.9 tot 31.6 en |n Den Haag van 31.0 tot 28.5. De gereformeerde gezindte boekte een geringer verlies, namelijk in Amsterdam van 5.0 tot 4.9, in Rotterdam van 9.9 tot 9.1 en in Den Haag van 7.6 tot 7.2 pro cent. In Den Haag handhaafden de ove rige kleinere kerken zich op 5.4 procent maar in Amsterdam was er een daling van 7.5 tot 6.3 en in Rotterdam een zeer klein verlies van 4.0 tot 3.9 procent. Jacobus Nieuwpoort nog zoek De nosporingen naar de tienjarige Ja cobus Nieuwpoort uit het van Riebeeck- hof te Leiden hebben nog geen resulta ten opgeleverd, Sedert maandagavond is het knaapje zoek. Zekerheidshalve heeft de politie de hoek van de Heren singel bij het R.K. Kerkhof afgedregd, maar zonder resultaat. Vijf politieman nen onderzochten vandaag het volkstuin complex van „Ons Buiten" in Leiden- Noord. Willen bezitters van tuinhuisjes daar onderzoeken of het knaapje mis schien in een van de huisjes heeft over nacht? Bij het vinden van sporen, direct de recherche van de Leidse politie waar schuwen. 6 De 16-jarige Amsterdamse scholiere R. Busscher is gisteren in het zieken huis in Amsterdam overleden, nadat zij dinsdag op haar fiets was aangereden door een auto die volgens de politie onvoorzichtig had gereden en ernstig gewond was opgenomen. Het 3-jarig dochtertje van de fami lie G. Bankras-Berkhout uit Hoogwoud is gistermiddag onder de achterwielen van een melkauto terechtgekomen cn zo ernstig gewond, dat zij spoedig daar na is overleden. strekt zich uit van West-Denemarken tot Zuid-Finland. Een hierin voorko mende kleine kern beweegt langs de westkust van Denemarken naar het zuiden. Om deze kern heen komt een krachtige tot stormachtige luchtstro ming voor, die koude lucht uit Scandi navië naar het Noordzeegebied trans porteert. Een toenemende noordweste lijke wind, die later zal ruimen naar noord tot noordoost, voert deze koude tendens, stijging lucht ons land binnen. Vooral aanvan kelijk komen in deze lucht regen-, ha gel en natte sneeuwbuien voor. Omdat er vannacht tamelijk veel wind zal zijn, ,f zal de temperatuur nog niet meer dan HEI WEEK [IN EUROPA enkele graden onder nul zakken. Morgen venhêtvri^mm iets "°- Rapporten hedenmorgen zeven uur De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met buien, waar van sommige met sneeuw of hagel. Ma- tige tot krachtige, aan de kust af en toe harde wind tussen noordwest en noord, n" Heï Vannacht in het binnenland lichte vorst, Ypcnb morgenmiddag temperaturen op de mees- viias te plaatsen enkele graden boven nul. £eld< (Opgemaakt te 11.15 uurl. Twen! ZON EN MAAN vrijdag 14 december: zon op 8.40, onder ï,els'" 16.28. maan op 19.53. onder 11.11. Dins- dag 18 december: laatste kwartier. Kopen Opstand Broenei Een Britse woordvoerder te Singa pore heeft heden verklaard dat de op stand in Broenei „vrijwel voorbij" is. ligt niet in de bedoeling nog meer gevechtstroepen cn oorlogsschepen tc zenden- Vandaag verwacht men een grote operatie om de olievelden tussen Seria en Miri te zuiveren. Uit beide plaatsen zullen Britse troepen oprukken om zich later te verenigen. Men wil snel gereed komen om een guerrilla te voorkomen. 'rlX on

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 1