In enerverend duel werd Feijenoord winnaar: 1-0 Hokij zegevierde in prestatieslag: 4-2 Woningbouw blijft achter bij voorgaande jaren Sterke bezetting in het Hoogovenschaaktoernooi Leven werd iets goedkoper In komende veertig jaar 3 min woningen bouwen NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 13 DECEMBER 1962 Hongaars Vasas in Antwerpen geklopt Fraai doelpunt van Ben naars in tiende minuut na rusi Na twee onbesliste duels met de Hongaarse kampioen Vasas is het Feijenoord gisteravond in het uitver kochte Deurne-stadion te Antwerpen gelukt zich via een 1-0 overwinning te plaatsen voor de kwart finale in de strijd om de Europa-cup. Na een meesle pend duel dat ruim zestigduizend toeschouwers van de eerste tot de laatste minuut in een ban van span ning gevangen hield ontlaadde de vreugde var Feijenoord-supportcrs zich bij het laatste fluitsignaal van de voortreffelijke Belgische arbiter Van Nuffel. Zij namen bezit van het veld en vormden een over macht, waartegen de gendarmes en ordebewaarders bij lang niet waren opgewassen. Voor deze kleine, maar verdiende overwinning gingen de spelers op de schouders en weer daverde het in het stadion: „Geen w den, maar daden". Met stille trom daarentegen bliezen Meszoly en zijn mannen de aftocht. Voor hen was een droom ten einde, maar ere wie ere toekomt, de Hongaren hebben de nederlaag sportief geïncasseerd, waarvoor tussen al de uitbundigheid aan Nederlandse zijde een woord van hulde aan de verliezers niet mag ontbreken. Het beslissende moment in deze emo tionele match kwam in de 10e min. van de tweede helft. Liebregts zette vanuit de Rotterdamse defensie met een strak ke dieptepass v. d. Gijp aan het werk Feijenoord's middenvoor kwam niet ver. want linkshalf Berend! zette hem de voet diwars. Terwijl beide spelers over de grond rolden, pikte de ijverige Ben- naars de bal op en rukte er mee op in de richting van het Hongaarse doel. Ogenschijnlijk zonder succes aange zien rechtshalf Sas hem tijdig de weg versperde. Helaas voor de Hongaar kwam Bennaars als overwinaar uit dit duel te voorschijn, liep nog even door en ter wijl alles wat Feijenoord was de adem inhield voor wat er nu ging gebeuren, bleef hij zijn zenuwen meester. Niet in de hoek links van keeper Szentmihalyi. waar deze voortreffelijke doelman de inzet verwachtte, plaatste de Feijenoor- der de bal. maar juist aan de andere kant. Dat was. naar later zou blijken, het enige doelpunt van de wedstrijd, maar het was er dan ook één een schoonheidsprijs waard. Hogere versnelling Denk echter niet. dat Vasas zich op dat moment al met de nederlaag ver wende. Het schakelde over op een ho gere versnelling, bracht enkele wijzigin gen in het elftal aan en zette de Rot terdamse defensie onder hoge druk. Een druk. die echter nimmer het kookpunt bereikte. omdat de verdediging van Feijenoord, evenals voordien, goed ge- lloten bleef. Kraay en Klaassens waren onverzette lijk, Keritum en Veldhoen van dezelfde gedachten en de wat minder sterke be zetting van de rechtshalf plaats door een met een blessure ampende Liebregts werd volledig opgevuld door de als rechtsbuiten opgestelde maar als een manusje van alles over het veld zwer vende Bennaars. Zij allen wisten zich in de rug verzekerd van een zeer attente en foutloos keepende Pieters Graafland. Aan hem was het in laatste instantie te danken, dat Vasas nauwelijks 10 min. voor het einde niet gelijkmaakte. Na een voorzet van Sas liet rechtsbuiten Kekesi met de rug naar het doel staan de, de bal van het hoofd op de voet neerkomen om daarna zich in de lucht werpend een verrassende overhaal te produceren, die via de vingertoppen van Pieters Graafland tegen de lat belandde. Feijenoord bofte daarna, dat Machos de terugspringende bal naast schoot. Er was en bleef voor de geheel in het wit gestoken Hongaren geen doorkomen aan Acht. negen, soms zelfs tien Rotterdam mers opereerden voor eigen doei om dan plotseling via Krulver of de wat te in dividualistisch spelende Bouwmeester een uitval te ondernemen. Dikwijls hiel den die meer gevaar in dan de veel tal rijker aanvalsactles van de tegenstan ders. Want opnieuw en ln nog sterker mate dan in de belde Voorafgaande wed strijden kwam ditmaal het ontstel lend gebrek aan schotvaardigheid Vasas tot uiting. Daardoor bleef de op een hoger plan staande individuele tech niek en de iets betere conditie zonder beloning. De dikwijls onvoldoende dit onderdeed van het spel verklaarde waarom de uiteindelijke Feljenoord-zege verdiend genoemd mag worden. Minder omwegen Desondanks was het vooral in de be ginfase opvallend, dat Vasas langs min der omwegen dan In Rotterdam en Bu dapest gezocht werd naar de richting van het Rotterdamse doel. Een tekenend voorbeeld daarvan was de kopbal van Machos in de 12e min. na een voorzet linksbuiten Pal. De sympathieke rechtsbinnen richtte Iets teveel naar links. Van gevaarlijker allure waren ech ter de kopballen van Krulver (over) en Bennaars. De laatste ging via de bovenkant van de lat achter- was Feijenoord dan in de eerste speelhelft aanvallend mogelijk iets ge vaarlijker geweest bij het begin van de tweede helft toen nog honderden, wel licht duizenden zich van een plaats in rena trachtten te verzekeren, ston den de kansen nog volkomen gelijk. Zo als gezegd kon Bennaars in de tiende minuut een maöhtlge sprong maken om de vreugde over zijn treffer te uiten. Arbiter Van Nuffel was korte tijd later niet ontvankelijk voor de Rotterdamse verzoeken om een penalty, toen rechts back Ihasz naar onze mening zeker niet onopzettelijk een voorzet van Moulijn met de hand onderschepte. Als furies wervelden de Vasas-spelers keer op keer de roowitte verdediging binnen. Bijna alles werd onderschept, maar toch kre gen bijvoorbeeld rechtshalf Sas en Ke kesi kansen, die een Feijenoorder waar schijnlijk vniet ongebruikt had laten voorbijgaan. Onder druk vandaan Na ruim een half uur kwamen de roodwitten eindelijk wat onder de Hon gaarse druk vandaan. Het was de spe lers aan te zien, dat zij hun zenuwen nauwelijks in bedwang konden houden. Iedereen werkte echter voor twee, waar mee we niet willen zeggen, dat een gro tere score het krachtsverschil beter zou hebben weergegeven. Bijna was het zo ver gekomen, want na het verstrijken van de officiële speeltijd liet Szentmiha lyi zich verrassen door een afstandsschot van Kruiver. dat door de paal werd ge- Omdat Kekesi eenmaal de lat had ge troffen was dus, wat dit betreft, de ba lans in evenwicht. Dat dit niet het geval was met de goals werd enkele tellen later overduidelijk toen een hossende met spandoeken gewapende menigte Het zien dat de Hollandse eigenschap van nuchterheid beslist niet gezocht moet worden na een voetbaloverwinning van Feijenoord in de strijd om de Europa cup cn zeker niet als die bulten de gren zen wordt behaald! Grote invasie In Antwerpen was men voorbe reid op de grote stroom auto's, motoren en bussen. Toch is de vre delievende invasie op een enorme chaos uitgelopen. De tweebaans- weg naar dc Scheldestad. waarvan de meeste automobilisten gebruik maakten, kon het omstreeks 5 uur niet meer verwerken. Witte stre pen bestonden er niet meer. In- haalverbodsborden werden dood eenvoudig genegeerd en ledereen probeerde Iedereen in te halen om toch maar op tijd ln Deurne te zijn. Vergeefs. Op de eerste Bel gische kasseien reeds stonden soms drie, vier files van honderden auto's en autobussen volledig vast. Velen kwamen dan ook tc laat ln het stadion. Ook al omdat het bij zonder moeilijk was in die over haaste mensenmassa de wagens naar behoren te parkeren. Tot in de rust zelfs stroomden nog be zoekers de poorten van het Ant- werp-terrein binnen. Om enige In druk te geven van de enorme drukte, welke aan de grens heerste volgen hier enkele cijfers: aan het grenskantoor te Wernhout telde men vier uur lang achter elkaar per minuut gemiddeld 26 auto's. Naar schatting hebben 15.000 Rot terdammers, die naar Ar ".werpen waren getogen, geen plaats meer kunnen krijgen. Nog geen beslissing over kwartfinales De besturen van Feijenoord en Stade Reims, de Franse kampioen, hebben woensdag kort na de wedstrijd Feijenoord Vasas in Antwerpen al een eerste be spreking gehad over de wedstrijddata voor de kwartfinales. Stade Reims heeft voorgesteld de ste ontmoeting tussen beide teams, die in Frankrijk moet worden gespeeld, vast te stellen op woensdag 20 februari. De Fransen zullen de eerste wedstrijd niet in Reims doch in de Franse hoofdstad willen spelen. Feijenoord heeft deze da tum nog niet aanvaard en volgende week zal opnieuw overleg worden gepleegd. STERK KITZBUHEL VERSLAGEN 't Was een prestatieslag gisteravond in de Houtrusthal. Het Hokij-tcam stond tegenover de ijshockcyploeg van Kitzbühel. Beide teams hadden een Canadese goalie en vier Canadese gastspelers op de baan, terwijl een aardige bijzonderheid was, dat de Hokij-Canadees Forstcr vroeger in Kitzbühel heeft gespeeld. Hij zou dus wel bijzonder goed voor de dag willen komen en inderdaad: de helft van de vier Hokij-doelpunten nam hij voor zijn rekening, een gelijk aantal als de Oostenrijkse ploeg in totaal scoorde, zodat de presta tieslag tussen de met vyf Canadese spelers versterkte ploegen in een Haagse 4-2 overwinning eindigde. Het ar ook een snelle wedstrijd, waarin dikwijls van goed ijshockey was te genieten. Veel werd er niet gefloten; zeven maal «moest een speler naar de strafbank worden verwezen: drie maal een Ilokij-er en vier maal een gast, doch dan hadden ze het ook werkelijk te bont ge maakt. i een harde, LuS.B.-competitie In klasse 2 A blijft Leiderdorp 2 in degradatiezorgen door een 31s ö'.i ne derlaag tegen Bodegraven 2, dat de eer ste winst boekte. Uitslag Leiderdorp 2—Bodegraven 2: C, van Garderenn o. 10; J. K V. d. Velden—C. van Muiswinkel 0—1; A. P. Helmus—H. A. van Dam 0—1: J. P. Verwijs (res.)D. J. Boef 10; A M. KleijssJ. Duits 0—1; T. Rasscr-C. Kwakkenbos 10; A. W. F. Geerlings D. de Jong 0—1: H. v. d. Ploeg—J. G. T. Rijke 0—1; J. den Hoed—J. v. d. Pol 0—1; P. Goedhart—W. van Os MsVfe. In klasse 3C continueerde ..Black and White" de forse overwinningenreeks; ditmaal werd Sassenheim 2 met 7'2 2'A het slachtoffer. De Leidse studenten zijn duidelijk van plan hun juist opge richte team in de tweede klas te krijgen. Uitslag Sassenheim 2Black and White J. Boogerd—H. R. Mondria 0—1; C KamerW. Dorrepaal 01; G. Marti- nus—j. Broer 1—0; G. Bouwmeester— S. R. v. d. Brink 0—1; R. VencmaR P. Braat 0—1; G. v. d. LipG. W. v. d Meyden 0—1; J. van Rijssel—A. Koon man (res.) 0—1; Th. Zondervan (res.)— L. Voorhoeve >4—*4; C Staring—Th. Koornwinder tres.) 'i: J. Kroon H. A. Lockhorst (res.) 'j'i- In dezelfde afdeling eindigde het voor het kampioenschap onbelangrijke duel Leithen 3Katwijk 3 in een 73 over winning voor de Leidenarea. Deze kleine Hokij-zege is wellicht nog iets geflatteerd, want nadat Pat Adair een fraaie solo, opgezet toen hij de ouck van Arie Klein had ontvangen in de 5e min. de score had geopend (1—0) volgde tijdens 'n numerieke minderheid ie Haagse ploeg 'n offensief vanKitz- bühel, dat zeker een doelpunt had mogen opleveren Enkele malen ontsnapte de veste van de voortreffelijk spelende Mlli- aan doorboring. Het bleef 10. ook toen tegen het einde van dc eerste pe riode een speler van de gasten naar de strafbank was verwezen en het gehele Hokij-kapita.il: vijf Canadezen met Arie Klein op de baan stonden. Dc stugge •erdediging van Kitzbühel met de een ogige Dobbyn die gedurende de gehe le wedstrijd op het ijs heeft gestaan het hoofd, hield moedia stand, zodat de Hokii-ers de tweede periode met een 1—0 voorsprong begonnen. Vergroot. 1 voorsprong werd na 3 min. ver droot. Keurig samenspel tussen Arie 1. Adair en .Tannone werd bekroond een doelount van laatstgenoemde: 20. Kitzbühel verhoogde het tempo nog maar mocht daarvan geen profijt trekken. Het uitstekende se —spel tus- Adair en Forster en dc steeds als duveltje uit een doosje opduikende Picco. beletten de gasten een overwicht ?men. maar toch had Dobbyn in de in. succes, toen hü een solo afrond de met een doelpunt: 21. De vreugde was echter van korte duur. want een halve minuut later had de Hokij-ploeg weer een voorsprong van twee doelpunten, toen Manuel de puck keurig aan Forster had doorgegeven- 3—1. Die periode werd niet meer ge doelpunt: wel kregen belde teams na goe de werderzijdsc aanvallen nog scorings kansen. doch dc Canadese goalies van beide teams deden niets voor elkaar onder, met andere woorden: zij stonden geen doelpunt meer toe. Aantrekkelijk In de derde periode bleef het spel aantrekkelijk, hoewel hard. Adair kreeg Het grote moment voor Feijenoord in de hel van Deurne: Bennaers maakt het eerste en enige doel punt van de strijd tegen Vasas: doelman Szentmihalyi kan de bal niet keren Eur. voetbalbeker Laatste acht bekend Feijenoord heeft zich door de overwin ning op Vasas als laatste gevoegd bij het zevental teams, dat de elite van het Eur club voetbal vertegenwoordigt. Het komt nu ln de kwartfinales uit te gen het Schotse Dundee FC; de houder Reims, de club van de beroemde Ray mond Kopa. In de overige drie kwartfinale wedstrij den speelt het Belgische Anderlecht te gen het Schotse Dndee FC; de houder van de Eur. beker Benfica tegen Dukla Praag (Tsjecho Slowakije) en FC Milaan tegen de Turkse kampioen Galatasaray De wedstrijden van de kwartfinales moeten voor 15 maart 1963 gespeeld den. in de 5e min. een scoringskans, doch werd zwaar gehinderd en de puck ging naast- Ook aan do andere kant heeft de Hokij-defensie menige gast het sc door zwaar hinderen belet. In de 4e min. wist de Hokij-voorhoede de dediging van Kitzbühel uit positie te spelen. Het was de eerste en ook de enige keer in deze wedstrijd, doch het leverde doelpunt van Forstcr op: 41. Dat was te veel voor de goed spelende ploeg uit Kitzbühel. die onvermoeid ten aanval trok. De Hokij-ers gaven echter geen krimp, doch moesten in de 15e min capi tuleren. toen uit een scrimmage voor hel doel. waarbij MUlman geon zicht meei had. Bachler de puck in de Hokij-touwer joeg: 42. Maar daar bleef het bij. "zo dat de Hokij-ers zegevierend uit deze prestatieslag te voorschijn traden. Militair volleybal Nederland klopte Irak Op de derde dag van het toernooi on het int. militaire kampioenschap volley bal heeft Nederland ziin tweede over winning behaald. De militaire ploeg van Irak werd door de Nederlanders met 158, 15—5, 15—12 verslagen. De overige uitslagen luiden: Pakistan Vor. Staten 3—0 (15—5, 15—11, 15—10): Frankrijk—België 30 (158, 1614. 15—7). werd gespeeld is geëindigd zege voor Zweden. Bij rust was ae siana 1—0. Voetbal De nationale voetbalelftal len van Turkije en Denemarken hebber woensdag in Istanboel met 1—1 gelijk gespeeld Beid? doelpunten werden voor rust gescoord. Voetbal Begunstigd door uitermate goed weer. het zonnetje scheen heerlijk in het Hapoelstsdion van Tel Aviv. waar ruim 12.000 toeschouwers een plaatsje hadden gevonden, is de eerste wedstrijd van Sportclub Enschede, dat momenteel een tournee door Israël maakt, geëindigd in een gelijkspel: 1—1. Militair schermen Nederland verloor van België De Nederlandse militaire schermers hebben woensdag ln Brussel de traditio nele wedstrijd tegen België met 21 verloren. Weliswaar waren de Neder landers op degen sterker dan hun te genstanders, maar zowel op floret als op sabel toonden de Belgen zich supe rieur. De gedetailleerde uitslag luidt: Sabel: BelgiëNederland 115: Bel gië: Antoine 2 overwinningen, Petit 3 overwinningen, Van Balen 4 overwin ningen. Van der Auwera 2 overwinnin gen. Nederland: Jacobs 0 overwinningen. Van der Molen 2 overwinningen. Meyn- ders 1 overwinning. Loos 2 overwinnin gen. Floret: België-Nederland 151: Bel gië: Debeur, Maurcot, Holvoet allen 4 overwinningen, Hulin 3 overwinningen. Nederland: Reep, De Wijn en Mol allen 0 overwinningen, Sauerbier Couve 1 overwinning Degen: BelgieNederland 412: Bel gië: Depauw 1 overwinning, Bouteiller 0 overwinningen. Dalman 2 overwinnin gen, Dehez 1 overwinning. Nederland: Van Tol 3 overwinningen. Handgraaf 2 overwinningen, Godhelp 3 overwinnin gen en Van Kregten 4 overwinningen. Zaalhandbal Het Deense zaalhand balteam (heren) heeft woensdag in Hael- singborg ecji verrassende 1816 over- behaald. winning op oud-wereldkampioen Zweden Minister Van Aartsen aan Kamer: (Van onze parlementsredactie) Ondanks de genomen maatregelen blijft het aantal gereed gekomen woningen achter bij voorgaande ja ren, terwijl het aantal in aanbouw zijnde woningen zeer hoog blijft. De minister van volkshuisvesting bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen. zal daarom vasthouden aan een zeer beperkt goedkeuringsbeleid. deelt hij de Tweede Kamer mee in de memorie van antwoord over zijn begroting voor 1962 In 1961 was de gemiddelde bouwtijd van de gereed gekomen woningen ruim 13 maanden. Omdat nog een zeer groot aantal woningen ln aanbouw was. zo men mogen verwachten, dat 1962 daai van in gunstige zin zou profiteren. Da is tot nu toe niet het geval geweest. Minister Van Aartsen schrijft deze t« genslag vooral toe aan de lage produktie in de hele bouwnijverheid in het laatste kwartaal van 1961 en het eerste van 1962 Bovendien nam het onderhanden werk Het vijfentwin tigste Hoogoven schaaktoernooi, dat begin 1963 ln Be verwijk plaats vindt, zal een ster kere en grotere be zetting hebben dan ooit. De uitnodi gingen voor d< grootmeestergroep werden in eerste instantie gezonden de oorlog winnaars van n. Als resultaat hiervan staat het deelnemen van de volgende schakers reeds vast: grootmeester Piinik (Chili), Stahlberg (Zweden), Ivkof. Pirc. Matanovic en dr. Trlfunovic (allen Zuid- Slavië), O. Kelly de Galway (België) ■edeiijk Donner (Nederland). Schaken De Ned. schaakkampioen H. L. Tan (Indonesië) heeft de uitnodi ging geaccepteerd om deel te nemen aai, het int, toernooi te Hastings. Hij zal ln de grootmeestergroep uitkomen. De ste ronde van dit toernooi heeft plaat* op 27 december. Op 8 januari zal Tan weer ln Nederland terug zijn. Men mag aannemen dat hij mee zal spelen in de grootmeestergroep van het 25ste Hoog oventoernooi, dat op die datum in Bever wijk begint Jaarbeu rssteden-beker Stedelijk voetbalelftal Utrecht uitgeschakeld Het stedelijk voetbalelftal van Utrecht er woensdag in Edinburgh niet in ge slaagd de kwartfinale van het toernooi om de Eur. beker voor Jaarbeurssteden te bereiken. De Utrechters die de eerste wedstrijd in Utrecht reeds met 01 van deze Schotse ploeg Hibernians verloren, kwamen ook in Edinburgh niet tot een positieve score: na een 11 ruststand verloren de Nederlanders met 21. In de tweede wedstrijd voor de achtste finales heeft Ferecvaros woensdag in Boedapest met 6—0 gewonnen van Samp' doria (Genua). De Hongaarse club, die de eerste wedstrijd met 10 had verlo- gaat door betere doelcijfers toch over naar de kwartfinales, waarin het de Roemeense club Poesti zal ontmoeten. In de eerste wedstrijd van de tweede ronde heeft het Spaanse Valencia een 4-—0 overwinning behaald op de Schotse eerste-divisieclub Dunfermline Athletic De ruststand was 30. Bayern Munchen kwalificeerde zich woensdagavond voor de kwartfinales on danks een 01 nederlaag in de tweede wedstrijd tegen Drumcondra. De wedstrijd eindigde namelijk in ee overwinning voor de Duitsers. Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud voor gezinnen van hand en hoofdarbeiders, zoals dat maandelijks door het Centraal Bureau voor de Statis tiek wordt samengesteld op basis 1951 100, gaf van medio september tot medio oktober een daling te zien. Het index cijfer inclusief A.O.W.-A.W.W. daalde 131 in september tot 129 in oktober het indexcijfer exclusief A.O.W.-A.W.W. daalde van 127 tot 126. Boerenleenbanken: In november werd 246 miljoen ingelegd en 176 min. te rugbetaald zodat het spaartegoed mei ƒ70 (vorig jaar ƒ54) min. is toegenomen. In de eerste 11 maanden bedroeg de meerdering 461 (456) ml. tot 5280 miljoen. Winneers-meesters, die aan de invitatie gehoor zullen geven zijn: Milic (Zuid- Slavië) en Van Scheltinga (Nederland) De toernooicommissie heeft van de Rus- :he schaakfederatie toezegging ont vangen dat de grootmeesters Averbach Bronstein eveneens zullen uitkomen Daarnaast wordt antwoord verwacht van -grootmeester Olafsson (IJs land) en van grootmeester Najdorf (Arg) In totaal zullen in de grootmeestergroep achttien schakers uitkomen. Daartoe be horen verder onder meer de Nederlandse- kampioen H. L. Tan en de kandidaat- meester drs. C. B. van den Berg De internationale meester Kottnauer (G.B.) komt als eerste reserve in aanmerking. De opening en loting voor de groot meestergroep (categorie la) vindt op 7 januari plaats. De eerste ronden worden de achtste gespeeld. Overwegend zul len de ronden in de middaguren plaats hebben Het toernooi van de grootmees- tergroep evenals dat van de andere groe pen, eindigt op 27 januari. Wat de overige groepen betreft valt het op, dat gestreefd wordt naar twee meestertoernooien van de categorie 2b Dat houdt in dat elke groep tenminste ;n internationale meesters zal moe- bevatten. Nederlandse topspelers. die ln elk geval in deze 2b-groepen uitko men zijn Frans Kuypers, P. de Rooi en li H. J. van Steenis, voorzitter van de KNSB. De meestergroepen, evenals de tiepkampen, beginnen op 17 januari Vermeldenswaard is dat in de dames- groep (tienkamp) de wereldkampioene Nona Gaprlndasjvill zal spelen. sterker toe dan het aantal beschikbare arbeidskrachten. Er heerst vooral een te kort aan schilders en stukadoors. Daar naast heeft de verkorting van de werk tijd invloed doen gelden Overigens zal de ontstane vertraging van tijdelijke aard zijn. De minister heeft goede hoop, dat, nu in 1962 en 1963 niet meer dan 90.000 woningen zullen worden goedgekeurd, een hoger aantal woningen gereed zal komen. Huur niet te hoog De minister vindt, dat voor de bevol kingsgroepen met normale inkomens de huren van de overgrote meerderheid der nieuwe woningen zeker aanvaardbaar zijn Hij wijst in dit verband op de hui dige inkomensverhoudingen en het feit, dat nog steeds een zeer groot aantal wo ningen wordt gesubsidieerd. Gezien het vele werk. dat nog wacht, wil de minister medewerking verlenen aan arbeidsbesparende initiatieven, waarvan de uitvoering zich over enkele jaren zal uitstrekken. Maar om deze doelstelling te verwezenlijken vindt hij het niet nodig, voor de grotere agglo meraties in één maal het woningbouw- contingent voor bijvoorbeeld drie ach tereenvolgende jaren vast te stellen. Binnen de huidige mogelijkheden is ook voor deze agglomeraties voldoende con tinuïteit gewaarborgd. Mr Van Aartsen schrijft voorts over het verstrekken van gemeenschappe lijke woningcontingenten aan agglo meraties. Op verzoek van de bewinds man zijn sommige provincies daartoe bij de verdeling voor 1962 overgegaan, o.m. het provinciaal bestuur van Zuid- Holland t.o.v. de Rotterdamse agglome ratie. Met dit systeem zijn niet onver deeld ongunstige ervaringen opgedaan, deelt de minister thans mee. Het komt de minister niet juist voor, thans een tussentijdse regeling tot stand te brengen voor het verlenen van ga ranties en/of toeslagen in de tot dusver ongesubsidieerde sector van de woning bouw. De bewindsman wil niet vooruit lopen op een eventuele definitieve re geling. Liften Mr. Van Aartsen Is het ermee eens. dat het ontbreken van liften bij de bouw in vier of vijf woonlagen een groot on gerief betekent. Het vermijden van een vierde woonlaag zal ln het algemeen kosten- en huurverhogend werken. Het is nog de vraag, of deze verbetering de voorkeur verdient boven andere verbe teringen zoals het aanbrengen van cen trale verwarming, betere isolatie, meer ruimte etc. De voorlopige raad voor de volkshuisvesting is over deze aangele genheid advies gevraagd. minister Van Aartsen ten slotte de totale bouwproduktie, dus ook buiten de woningbouw, beziet, komt hij tot de slotsom, dat deze, wat dit jaar betreft, toch wel bevredigend is te noe men. Het bouwprogramma, zoals ln de begroting is opgenomen, zal bUna worden gehaald. Dat goldt ook ten aanzien t*— HOC D Nota 1962 Econ. Inst. Bouwnijverheid: De directeur van het Economisch In stituut voor de bouwnijverheid, dr. A Hendriks ingbood gisteren de bouwnota 1962 van zijn hand aan vertegenwoordi gers van diverse sectoren uit het bedrijf aan. De voorzitter van de Raad van Be stuur Bouwbedrijf, dc heer J. P. A Nelissen, de voorzitter van de Centrale Commissie Bouwnijverheid, de heer C Brandsma, de voorzitter van de Bond Ned. Architecten, ir. H Lammers. de heer A. in 't Veld, voorzitter Nationale Woningraad en prof. ir. J. H. van den Broek, hoogleraar aan de T.H. van Delft ontvingen de eerste exemplaren van deze uiterst lijvige nota. die een opgaaf be helst van de evenwichtsvoorwaarden waarbij een optimale bouwproduktie kan worden verkregen, aldus de heer Nelis- De heer Brandsma verklaarde, dat de nota een analyse van de stand van za ken en een prognose voor de eerste tien tallen jaren geeft De werknemers zullen aan de verdere arbeid van het Instituut gaarne blijven medewerken. De heer In 't Veld projecteerde de dringende noodzaak van wetenschappe lijk onderzoek tegen de belangen van woningbouw en krotocruiminfi. De heer Lammers bepleitte het instel- 1 de te- kwalitatieve tekortkomingen va genwoordige woningbouw .die van de stedebouwkundige ontwikkelingen, een onderzoek naar woonwensen voor huis en wijk en naar adequate produktie- methoden om aan deze wensen te vol doen. Zulks in nauwe samenwerking met het instituut Prof. Van den Broek ten slotte beklem toonde de grote waarde van de weten schap voor de bouwnijverheid ten be hoeve van een maatschappelijk Juiste cn evenwichtige produktie. In de bouwnota wordt o.m. gesteld, dat b|J voortschrijdende woningbehoefte en daling van de gemiddelde bezetting in df komende 40 jaar 2.4 tot 2.9 miljoen wo ningen zullen moeten worden gebouwd Opheffing van het woningtekort in 197< betekent, dat tot dan geen 10.000 krotten per jaar zullen kunnen worden vervan Opvoering van de bouwcapaciteit thans wonlt niet gewaarborgd door de zeker heid. dat na opheffing van het woning tekort die produktieomvang van de bouw nijverheid gewaarborgd is. De bijeenkomst stond onder presidium van dr. A. Wijffels.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 11