Leidse studenten en scholieren houden in Leiden grote inzameling en Oegstgeest voor Algerije Ondanks kou toch flinke aanvoer Leidse veemarkt NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 ZATERDAG 8 DECEMBER 1962 Agenda voor Leiden en Den Haag Zond ac Stadsgehoorzaal, 10.30 uur: Open Deurwerk, Herv. Gemeente, Advents- bijeenkomst o.l.v. dr. P. L. Schoonhéim. Hooglandse Kerk, 7.30 njn.: Oecume nische samenkomst o.l.v. dr. K. Dron- kert en da. J. Th. Mackenzie. Maandag Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Stu dio met „Jeugdproces", van Manuel van Loggem, voor K. en O. De Doelen, 8 uur: Leidse Amateur Fotografenvereniging. Leiderdorp, Herv. Kerk, 8 uur: Adventaconcert mm.v. Haags Klein Vrouwenkoor o.l.v. Truus Massaar-van DrieL Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Pas op de verf'. Diligentia, 8.15 uur: Museum Kamer Orkest o.Lv. D. Balfoort Gebouw K. en ff, 8 uur: Einduitvoe ring Kon. Conservatorium. Op Gouden Wieken, Scheveningseweg 37, 8 uur: Les Réalisations Theatrales met „Les Justes" van A. Cam us. Dinsdag Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Stu dio met „Het Jeugdproces" van Manuel van Loggem, voor K. en O. Nat. Levensverz. Bank, Rapenburg 8, 8 uur: Viro Leiden-Oegstgeest, dr. J. A. Ponsioen over: „De sociale structuur van Zuid-Amerika". Academie, 4.15 uur: Openbare les drs. J. Polderman, buitengewoon lector in de farmaceutische technologie. Rijksmuseum voor Natuurlijke Histo rie, 8 uur: Kon. Ned. Natuurk. Ver., dr. W. Vervoort over biologische expeditie naar Nieuw-Guinea. Prytaneum, 8 uur: Acad. filmstudie kring Salon Indien, D. Ouwendijk over „De filmkunst en het tragische". Rijksmuseum voor Oudheden, 8 uur: lezing door Arpag Mekhitarian, Brussel, over „Le kiosque de Naga; une énigme!" Zolder VVSL-gébouw, 5.30 uur: Chris ten-Studenten Raad, Adventsbijeenkomst. Den Haag. Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Dans Theater. Diligentia, 8 uur: Strauss Quartet! Woensdag Logegebouw, 8 uur: Vereniging voor Pedagogiek, dr. P. v. d. Broek over: ..Plaats en taak van een schoolpsycholo gische dienst". Kleine Stadszaai, 2.30 uur: Ledenver gadering Ned. Ver. voor Huisvrouwen. Kleine Stadszaal, 8 uur: Ned. Reis Vereniging, lezing over Griekenland: Stadsgehoorzaal, 8 uur: Tweede con cert Leidsche Kunstkring „Voor Allen"; Quintette vent francais. Pieterskerk, 7.15 uur: Avondgebed. Geref. kerk. Oude Vest. 8 uur: Colle gium Musicum. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Comedie met „Wat u maar wilt". Gebouw K. en W 815 uur: Residen tie-Orkest o.l.v. Willem van Otterloo; soliste: Shura Cherkassky. piano. Diligentia, 8.15 uur: De Nieuwe Kome die met „De hedd van het westen". Op Gouden Wieken. 8 uur: Sonata da Camera. Donderdag Schouwburg. 8 uur: Toneelgroep En semble met „Naar het u lijkt", van W. Shakespeare, voor K. en O. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie orkest o.l.v. Willem van Otterloo; so liste: Shura Cherkassky, piano. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Bezoek Kerkenkring Oecumenische Raad Lei den. Restaurant Van der Heijden, 12.30 uur: Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, lunch speech J. Kroese, van Phs. van Ommeren N.V., over de zeesleepvaart. Filmzaal Academie, 8 uur: LAK-va- kantiefilms. Prytaneum, 8.30 uur n.m.: Afdelings- avomd N.CS.V.-V.C.S.B.. dr. H. J. Hee- ring over: „Eist de bergrede het on mogelijke 7" Den Haag, Diligentia, 8 uur: Harold Cone, piano. Vrijdag Bovenzaal Bevrijdingskerk. 11 uur: Opendngsbijeenkomst Kraamcentrum Oranje-Groene Kruis. Aula ohr. huishoudschool Toussaintka- de, 3.30 uur: Officiële opening studen tenflat Kurzaal, 8 uur: Cabaretavond radio Veronica. Op Gouden Wieken, 8 uur: Toneelgroep Het Masker met „Les Romanesques". Zaterdag Station, 1.20 uur: Vertrek excursie Kon. Ne<L Natuurhistorische Vereniging naar Museum voor het Onderwijs, Den Haag. Bevrijdingskerk, 7.30 uur. Avondge bed voor Hervormden en Gereformeer den (7 uur: ingebruikneming klokken). Den Haag, Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residentie-Orkest o.l.v. Willem van Otterloo. Films Casino <2.30, 7 en 9.15 uur): De slavin van Rome <18 jaar). Lido <2.30. 7 en 9.15 uur): Het Chap- man-rapport <18 jaar). Luxor <2.30, 7 en 9.15 uur>: Maciste en de tirannen <18 jaar). Rex <2.30, 7.15 en 9.15 uur): De he> van Birma (14 jaar); donderdag: Jachl op ontvoerde vrouwen <18 jaar) Studio <2.30, 7 en 9.15 uur»: 7 december: Lessen in liefde <18 jaar); 9 en 10 decern- ber: De glimlach van een zomernacht (18 jaar); 11 en 12 december: Het zevende zegel (18 jaar); 13 december: Wilde aard beien (18 jaar). Trianon (2JO. 7 en 9.15 uur): Meisje» langs de weg (18 jaar). Zaterdag zijn de bioscopen gesloten In verband met de begrafenis van prin ses Wilhelmina. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde. „Vreemde volken", kindertekeningen (tot 2 maart). geselecteerde schilderijen voor Wedgwoodprijs 1963 (tot 19 decem ber). De T-»it»nhai- Jubileumtentoonstelling Kledingdekking, schoeisel, naaigerei 1DEHOUDENS goedkeuring van de colleges van B. en W. van Leiden en -■-* Oegstgeest aan welker sympathie niet behoeft te worden getwijfeld zal op dinsdag 18 december onder aanvoering van een 25-tal Leidse studenten een grote inzamelingsactie worden gevoerd ten bate van nood lijdend Algerije. Het gaat in dit geval niet om geld, maar om kleding, dekking, schoeisel en naaigerei. Als er voldoende medewerkers zijn, zal men niet meer dan één middag nodig hebben om het schip dat in Am sterdam op vertrek naar Algerije ligt te wachten, te vullen. Dit is een algemene actie. Het initiatief is van deze 25 studenten uitge gaan. Zij hebben voor een goede afwikkeling echter contact opgenomen met de stichting Oecumenische hulp aan Kerken en Vluchtelingen te Utrecht. De leiding berust voornamelijk bij de heer A. van Duin, Klik- spaanweg 13, Leiden (sterflat), telefoon 30193. king krjjgen over tachtig bestelauto's stevig en waterdicht verpakkingsmate riaal en een aantal opslagdepots. D< stad zal in wijken worden verdeeld. Op de leerlingen van de middelbare scholen ten beroep worden gedaan om bij de inzameling te helpen. Geen deel van Leiden en Oegstgeest mag worden over geslagen. Men denkt ongeveer 350 leerlingen nodig te hebben. Er zal huis aan huis worden gebeld. Een 150-tal da mes is nodig om in de depots de goe deren te sorteren en te verpakken. Na de verpakking gaat alles rechtstreeks sar het schip in Amsterdam. Wie zich voor hulp in welke vorm dan ook wil opgeven, kan dat doen bij de heer Van Duin, wiens adres en telefoonnumer wij in de aanhef hebben vermeld. Is hij er niet, dan komt er wel andere bewoner van de studenten- sterflat aan het toestel. U hebt vóór 18 december nog voldoen de tijd om in uw kasten na te gaan at U voor deze actie kunt afstaan Mag dit alleszins prijzenswaardige ini tiatief op royale wijze worden gehono- Algerije is geen frontpaglna-hieuws eer, omdat de wapens zijn neergelegd. Maar vijf miljoen mensen ongeveer de helft van de bevolking lijden hon en kou. Dat komt omdat 180.000 vluchtelingen naar dit land terugkeer den. twee-en-een-half miljoen Algerijnen gedurende de strijd binnen het land zelf werden verplaatst, twee miljoen zonder werk zijn, een groot ge deelte van het industriële apparaat stil en vele Franse vaklieden en intel lectuelen het land hebben verlaten. Volledig behoeftig IVE departementen Constatine en B na zijn het zwaarst door honger koude getroffen. Daar wonen ongeveer twee miljoen mensen, van wie volgen: officiële mededeling van de Alge rijnse regering 1.400.000 volledig behoef tig zijn. Voor dit gebied nu heeft het Christian committee for Service in Al gerije. waarin de afdeling hulpverlening van de Wereldraad van Kerken zitting heeft, de verantwoordelijkheid vaard. Na negen jaren van verwoestende strijd staat het jonge Algerije begin van een periode van opbouw. Er moet heel veel worden ondernomen Huizen moeten herbouwd, landerijen ge ploegd. bomen geplant, scholen gebouwd of heropend. Kortom: het gehele open bare leven zal er opnieuw op gang moe ten worden gebracht. n zware taak is dat voor de rege ring. Deze gaat de omvang van dc be schikbare middelen dan ook verre te bo- ?n. De werkloosheid is er groot. Het spreekt vanzelf, dat om dit her stel te doen slagen de behoeftigheid var de bevolking zoveel mogelijk dient te worden terugzedrongen. Een honger en kou lijdende burgerij kan de krachten niet opbrengen, die voor deze herleving beslist nodig zün. Georganiseerde hulp "l/AN verscheidene kanten wordt al hulp geboden. Algerije is daarvoor ric stukken verdeeld. In twee wer ken de Liga van Rode-Krui: en de Rooms-Katholieke Car Het derde stuk is het werkterrein het christelijke comité voor dienst Algerije. Men heeft uitgerekend, dat voor komende drie maanden onder meer dig sUn: 46.800 ton graan. 19.54)0 ton melk. 1950 ton olie, 1560 ton suiker e ton seep. Gehoopt wordt, dat Juh de Europese landen en Kerken hier hulp Leidse amateurfotografen (tot 9 decem ber). Lakenhal, „Leiden tn prent en teke ning" (tot en met 10 december). Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens. .Plantage 6; maandag, en dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woens dag cn zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur s avonds Leeszaal en bibliotheek Reuvens. Bree- straat 27, maandag en woensdag vai tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 van 7 tot 9 uur; zaterdag van 105 30 u Bijkantoor chr school Obrechtstraat volw. dinsdag en donderdag van 6309 uur njn zaterdag 2—5 uur; jeugd: elke woensdag 25 uur. zullen bieden. Mede door het tekort voedsel doet zich de koude sterker len. Om in de dringendste behoeften te voorzien, zijn op korte termijn nodig 1300 ton kleding en 650.000 dekens. Dc in de aanhef genoemde groep Leidse studenten stelde zich als het ware garant voor deen deel van de dek king en kleding. De stichting Oeucume- nische hulp aan Kerken en Vluchtelin gen te Utrecht heeft een boot voor d< verscheping van de goederen aangebo den Die lig! bij de firma Varekamp aan de Borneokade te Amsterdam. Op de burgerij van Leiden en Oegst geest wordt dus een beroep gedaan dekens, kleding en naaigerei. Alles héél en schóón uiteraard. Wat de kleding aangaat bestaat er geen behoefte „zwart". De onderkleding dient zo voudig mogelijk te zijn. Luxe kleding liever niet. Het naaigerei zal vooral worden gebruikt als lesmateriaal de meisjes. Zij hebben zo goed als niets om zich de kunst van het naaivak eigen te maken. Medewerking gevraagd De studenten hopen, dat zjj voor d« inzameling op 18 december de beschik- Men schrijft on»: Vluchtelingen mei Kerst in de kou Het dorp gaat open. En er komen ve< witte bedjes Wie zou zich daarovc niet verheugen? In Oostenrijk en ik spreek nu ma: van de enkele kampen, die ik ken - zijn weliswaar geen dorpen, maar da toch nederzettingen van invaliden. Niet van mensen, die als zodanig samen ondergebracht, maar een armzalige voor wie elders geen plaats is om hen te herbergen en die om een of andere ziekte want ziek is een ieder niet meer aan de slag komen. Ze wachten daar sommigen nu al 18 jaar op de dood. En het wachten duurt lang. neer men eenzaam is en door niets wordt afgeleid, hoogstens door de strijd om het bestaan cn de strijd tegen Er zijn geen miljoenen guldens gemoeid, maar slechts enkele duizen den om tenminste in Haid, Asten en Weg- scheid waar nu vluchtelingen uit het zo juist geliquideerde Lager St. Martin naar toe zijn gestuurd. in de kerst week wat warmte te bezorgen. In Oos tenrijk vriest het nu al 20 graden. Door de vele giften en ik dank de anonieme gevers, die ik alleen maa bereiken kan is het mogelijk ten ste Haid van kolen te voorzien. Mogelijk kunnen wij u volgende keer berichten, dat de temperatuur in vele barakken vele kampen zo zal zijn gestegen, dat tenminste met Kerstmis de vreugde over wat God, maar ook mensen liefde aan Licht en warmte schenken. Verder bestaat er de mogelijkheid e eenzame enkeling een kerstpakje te stu ren. Wanneer u aan onderstaand adres een brief met antwoordpostzegel zendt, ontvangt u een adres van een vluchte ling en tevens de gegevens voor de wij ze van verzending. Maar liefst per om gaande. Het is ten slotte al dc tweede Advent. Dr E. A. FRANKEN-DUPARC. Lammenschansweg 133, Leiden Giro 285812. Woonark Mink Volgende week zaterdag om 2 uur zal de grootste kraan wagen van expeditiebedrijf S. A. van Leeuwen de woonark van de heer Mink aan de Roomburgerweg te water la ten. De Leidse matrassenfa- briek Olga N.V. van de Han senstraat heeft twee eenper soons binnenveringsmatrassen voor de ark beschikbaar ge steld, een mooie aanwinst voor het interieur. Door rode stoplicht gereden: botsing WASSENAAR Gisteren is een bestelauto, bestuurd door de 56-jarige G. van E. uit Oegstgeest op de Rijks straatweg door het rode verkeerslicht bij Den Deijl gereden. Het gevolg was. dat de wagen in botsing kwam met een personenauto, bestuurd door de 22-jarige B. B. uit Voorschoten. B. kreeg een ge broken heup. Van E. kreeg van schrik een hartaanval. Beiden zijn naar het Academisoh ziekenhuis in Leiden ver- TVSSENTIJDSE MEDEDELING Alle afdelingen Wernink haalden hogere omzet Werninks beton- en aannemingmaatschappij N.V. te Leiden ontlenen wij, dat in de loop van het jaar door onderhandse uitgifte van 400 aan delen het geplaatste kapitaal is uitgebreid van f 1.600.000 tot f 2.000.000. De nieuw geplaatste aandelen zullen voor de helft delen in het dividend over 1962. Alle afdelingen behaalden een hogere omzet dan in het vorige jaar. Dit heeft evenwel niet kunnen verhinderen, dat de kostenstijgingen, met name in de afdeling bouwwerken, niet geheel opgevangen zijn. Het totaal resultaat zal echter, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, een gelijkblijvend dividend mogelijk maken. Afdeling bouwwerken: Hoewel de om zet hoger zal zijn dan in het vorige jaar. laten de resultaten van deze afdeling te wensen over. De hoofdoorzaak hiervan is gelegen in een geringere arbeidspro- duktiviteit mede als gevolg van de bij zonder slechte weersomstandigheden het afgelopen jaar. De orderpositie door het onverwacht uitblijven van rijksgoedkeuring voor een grote bouw opdracht niet geheel bevredigend. Mej. dr. B. Siertsema aanvaardde hoogleraarsambt te Leiden werd gistermiddag verdubbeld door de officiële ambtsaanvaarding van mej. dr. B. Siertsema als buitengewoon boogie- GEZIEN het winterweer van de laatste dagen viel de aanvoer aan de Leidse veemarkt vrijdag erg mee. Het veevervoer ondervond door de mist en de gladheid van de wegen veel moeilijkheden. Van rundvee was er iets meer op de markt, van varkens iets minder, vooral de biggen moe ten in de kou veel lijden. Er was weer meer.wolvee dan vorige week. Be halve bij de schapen, waar de handel weer goed was, en bij de vette kalveren, waar „vlot" werd genoteerd, was de handel op de afdelingen rustig tot redelijk. pen gekocht boven de notering; later. Voor het verbruitan.ee is er nog geen de grote aanvoer, iets mmdew noemenswaardige verbetering, men wacht daar al weken op, maar het wil maar niet komen. Notering: melkkoeien f 600 f 1000 handel zeer rustig; vare koeien f 425f 850 handel rustig; pinken f 250 f 475 handel kalm; graskalveren f 175— f 240 handel kalm. Het vette of slachtvee deed het iets beter. Het schijnt dat men daarbij over het dode punt heen is. Mogelijk ook door de kleinere aanvoer liepen de prijzen op. Handel redelijk, notering: f 2.10f 3 gesl. p. kg. De vette kalveren deden het vlot met ook hogere prijzen Nuchtere kalve ren traag. Notering vette kalveren f 2,25— 2,29 lev. gew. per kg. Zoals reeds werd gemeld: een zeer gro te aanvoer wolvee. De handel was goed. Aanvankelijk zeer goed, er werden scha- prijzen. maar nog goede. Notering vette schapen f 90f 115; vette lammeren f 100 f 130f 140. Sedert de beurs in Utrecht van 30 no vember lopen de prijzen van de slacht- varkens naar boven Ook maandag in Rot terdam stijvere prijzen, net als dinsdag te Leiden. Notering: lichte varkens f 178 f 183; slagersvarkens f 184f 186; zeugen f 140f 148. Door het koude weer waren er gisteren minder biggen. Het aantal lichte varkens bleef ongeveer gelijk, er viel een redelijke handel waar te nemen. Notering zeugen f 250f 350; schrammen f 75—f 95; biggen f 38—f 42—f 48. Kaas: aanvoer veertien partijen. No tering: Goudse T kwaliteit f 2,36f 2,41. Handel flauw.. raar in de Afrikaanse taalkunde, in het bijzonder met betrekking tot de talen van West-Afrika. Dit aantal steeg na melijk van één tot twee. De andere vrou welijke hoogleraar is prof. dr. A. J. Steenhamer, die toxicologie en gerechte lijke scheikunde doceert. De nieuwe hoogleraar ving haar ora tie aan met een algemene beschouwing over de zinsintonatie in toontalen. Dat wil zeggen: in talen, waarin de woor den zelf mede door middel van de ver schillende toonhoogten van elkaar wor den onderscheiden. In zulk een taal kan men derhalve niet ongestraft de tonen in een zin wijzigen, want dan zegt men in feite andere woorden. Prof. Siertse ma gaf hiervan voorbeelden uit enkele toontalen van West-Afrika. waar zij een zestal jaren verbleef, als lector in de Engelse phonetiek aan het University College te Ibadan, Nigeria. In het meer persoonlijke gedeelte van haar toespraak wees prof. Siertsema op het belang van de bestudering van de talen van West-Afrika, zowel uit alge meen taalwetenschappelijk oogpunt, als vanwege de steeds toenemende belang stelling voor dit werelddeel. Van deze talen is'evenwel slechts weinijf bekend, cn dus zal de opleiding hierin in hoge mate pionierswerk zijn. De nieuwe hoog leraar wees er In dit verband op dat zich onder haar studenten tevens een aantal voor West-Afrika bestemde stu denten van de Zendingshogeschool zal bevinden, waardoor haar ambt in Lei den een nog diepere zin verkrijgt. De plechtigheid werd bijgewoond door vertegenwoordigers van het zojuist ge noemde College, van de Vrije Universi teit in Amsterdam, waaraan zij sinds 1960 als gewoon hoogleraar in de alge mene taalwetenschap is verbonden, en talrijke hoogleraren en studenten, voor namelijk van de literaire faculteit. Fabrieksbedrljf De produktie is opnieuw gestegen en de uitkomsten zijn bevredigend. De or derpositie is nagenoeg gelijk aan die op hetzelfde tijdstip van het vorige jaar. Natuursteenbedrijf V.O.N.K. Deze af deling mocht zich in een goede bezetting verheugen. Het resultaat zal bevredigend zün. Ook voor de bezetting van het komende jaar mogen goede verwach tingen worden gekoesterd. Werninks Industrie en Handels onderneming N.V. Deze N.V. meldt over haar afdelingen het volgende: Schelpkalkfabricage: Ten gevolge van het landeiyk teruglopend verbruik van schelpkalk bleef de omzet enigs zins ten achter bij die in de over eenkomstige maanden van het vorige jaar. Omdat de uitkomsten van deze afdeling geen belangrijke bijdrage tot het totaal leveren, zal deze terug gang van weinig invloed zün op het uiteindclüke resultaat. Werninks Bouwmaterialenhandel: Deze afdeling behaalde in de afgelopen tien maanden van dit jaar een hogere omzet dan in het vorige jaar en zal voor zover dit thans kan worden bezien, een be scheiden resultaat opleveren. De schaar ste aan vele soorten van bouwmaterialen en de steeds stügende lasten, waartegen over geen verruiming van de winstmar ges staan, werken remmend op het uit eindelijke resultaat Werninks Tennisvloeren en Sportvelden De omzetten van deze afdeling liggen niet onbelangrijk hoger dan in het vorige jaar. Het aantal aangelegde tennisbanen en ,.Stabilo-W" sportvelden gaf ook in de afgelopen maanden van dit jaar een stijging te zien. Verwacht mag dan ook worden, dat deze afdeling een belang rijke bijdrage zal leveren tot het gehele bedrijfsresultaat van de N.V. Voor het komende jaar zijn de vooruitzichten niet ongunstig. Zoekt u een GERO-CASSETTE van ƒ40.— of ƒ400,—. De Gero Specialist. v. d. WATER Haarlemmerstraat 207 heeft het. GEBROEDERS Spaargaren, Lisse. Deze drie woorden zijn sedert enkele jaren voor velen in ons land een begrip geworden. Neemt u maar eens een steekproef in uw eigen omgeving. „O, dat zijn die zangers van het geestelijke lied!", zal men u waarschijnlijk antwoor den, onverschillig of u nu in Lei den, in Rotterdam of in Emmen woont. Zolang je die gebroeders Spaargaren niet beter kent en je alleen maar van hen weet, dat ze overal in het land hun medewer king verlenen aan kerkelijke bij eenkomsten. dat ze hun liederen ook voor de microfoons van de N.C.R.V. en de Wereldomroep hebben gezongen en dat er gram mofoonplaten van hen in omloop zijn, ja, zolang je alleen maar zul ke algemeenheden van dit viertal weet, zou je kunnen denken: han dige jongens, die lekker verdie nen met hun vroom gezang Omdat er heus genoeg mensen zullen zijn, die dit denken en het ten slotte nog waar zou kunnen zijn ook, ben ik deze week eens met twee van die gebroeders gaan praten in de woning van de oudste van het viertal: Kees Spaargaren (44), die chef-stoffeerder is in Lis- se en die zelf vijf kinderen heeft z'n adres is Beatrixstraat 2A en op de foto staat hij als tweede van links. Geheel links m'n twee de gesprekspartner, Johan Spaar garen (39), chef bij een bloembol- lenbedrijf en vader van vier kin deren. Om liet viertal compleet te ma ken: derde van links is Gijs Spaargaren (33), reizend controle- boekhouder bij een winkelconcern en vader van drie kinderen; ge heel rechts ziet u Jan Spaargaren (42 jaar, 2 kinderen) hij is kan toorbediende en de enige, die niet in Lisse maar in Hillegom woont De lach van de gebroeders op deze in opdracht van de NCRV te. Bennebroek gemaakte foto mag iets van een geregistreerde chee- se-smile hebben, het zijn opge wekte kerels, dat kan ik u ver zekeren. En beslist geen uitge kookte zakenjongens! ALS OUDSTE is Kees min of meer de leider en spreekbuis van het kwartet Hij vertelde me, dat ze uit een zanglustig Chris telijk Gereformeerd gezin komen en dat ze van huis uit aan moe ders hand tot Jezus zijn gebracht „Moeder ze leeft nog, evenals vader had een prachtstem en vaak zongen wij met onze twee zusjes bij het harmonium. Ook vader was bijzonder muzikaal. Dat we zelf ook een goede stem bezitten, hebben we vroeger nooit ontdekt. Toen we ouder werden, gingen m'n broers en ik onafhankelijk eigenlijk in alle kerken en voor alle richtingen, tot de Vrije Evan gelische en de Pinkstergemeenten toe. Vorige week zondag hebben we nog in Velp gezongen en pas geleden waren we in Emmen. Dwaasheid, zeggen sommige men sen, maar wat is dwaasheid? Het is een roeping voor ons en soms zien we. ook resultaten. Nog nooit hebben we gevraagd of we ergens zingen mochten. De mensen vra gen óns. Ook de N.C.R.V. kwam uit eigen beweging naar ons toe. De gebroeders Spaargaren te Lisse. Vier enthousiaste zingende Evangelieverkondigers, die er meer dan honderd keer per jaar op uittrekken om ergens in ons land hun liederen te zingen. Diep in dc nacht komen ze daarna thuis en toch doen ze dan 's morgens weer hun gewone werk. Daar zal wel een snel stijgend banksaldo tegenover staan, zal menigeen zeggen Van links naar rechts: Johan (39, chef bij een bloembollenbedrijf). Kees (44, chef stof feerder), Gijs (33, reizend controle-boekhouder) en Jan (42, kan toorbediende). Ze hebben alle vier een gezin met kinderen. van elkaar in de vrije evangelisa tie werken. Soms zongen we ook liederen maar we deden dat nooit gezamenlijk". „Theo Dikkes, u weet wel, de Leidse. evangelist, werd eigenlijk onze geestelijke leider", viel Jo han zijn broer in de rede. „Onge veer vier jaar geleden kwamen we met hem in contact. Kees zong in Hillegom nogal eens solo in Maranathakringen en zonder dat we het goed beseften, ging men onze stemmen ontdekken". De vraagtekens regen zich aan een in m'n hoofd toen leider Kees zijn verhaal met enkele woorden completeerde. „Nu zingen we En waarom zullen we dan nee zeggen als we gelegenheid krij gen van onze Heiland te getui gen?". 1X/JEVROUW Spaargaren bracht ons een kopje thee en deze onderbreking gaf mij gelegenheid een paar vragen te spuien. Hoe re gelen de gebroeders Spaargaren dat allemaal financieel en wal hun tijd betreft? Ze hebben im mers alle vier een gewone werk kring en ondertussen wordt er over zingen in Emmen en Gro ningen gesproken alsof ze even tjes een blokje om zijn geweest. En hoeveel avonden zijn ze wel op pad? Dit antwoordde Kees me: „We hebben een jaar lopen zoeken naar iemand met ongeveer dezelfde overtuiging als wij en die man hebben we gevonden in de Hille- gomse dirigent Cor Kool. Soms gaat hij mee als begeleider en bo vendien studeren we nu onder zijn leiding onze liederen in. Vorig jaar zijn we 115 keer op pad ge weest. We reizen altijd met de auto van Gijs. Daar passen we precies in met ons vieren en ons elektronische „orgel" gaat boven op. Dat orgel is nog niet eens he lemaal betaald omdat we nooit honorarium vragen. We brengen alleen onze onkosten in rekening. Geven ze ons meer dan is dat voor het evangelisatiewerk". Met een schuin oog naar z'n vrouw, die in de voorkamer zat. vervolgde Kees: „Voor onze vrou wen is het natuurlijk niet alliid even leuk. Vaak zijn we niet vóór drieën thuis 's nachts Vorig jaar omstreeks deze tijd kregen wp een auto-ongeluk bij Zwolle. Wi hadden die avond in een sanato rium in Harderwijk gezonoen en moesten daarna nog naar Mussel- kanaal. We vlogen op een vracht wagen. Van onze eigen auto was niet veel meer over maar zelf had den we wonderlijk genoeg niets." T^W ART ET LEIDER Kees haal- de z'n agenda te voorschijn en las me voor, waar de gebroe ders tijdens hun aanstaande Kersttoernee alszo zullen zingen. „Den Haag, Amersfoort, Bode graven, Lisse, Hilversum. Rotter dam, Hoorn, Lisse, Landsmeer. Sassenheim, Krabbedam („we we ten nog niet eens waar dat ligt), Reeuwijk, Groningen, en dan op 24 december achtereenvolgens in Bussum en Maassluis, op eerste Kerstdag in Lisse en Nieuw- Ven nep en op tweede Kerstdag in Aalsmeer en Hillegom. We moes ten zelfs nog heel wat aanvragen afzeggen. Toch hebben we deze dingen nooit gezocht. Het is voor ons het uitdragen van een geloofs overtuiging en dan kan en mag je geen nee zeggen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 4