Adenauer boos de socialisten op Rü.!Hf.®Purol lege palges Lexington Gesprel gaat niet door Kennedy prijst Stevenson Massale ontduiking van sluisprijzen E.E.G. Mogelijk oplossing van Britse E.E.G.-problemen Nehroe bezoekt de voorste linies Eichmanns medewerker gegrepen 28 Portugezen gearresteerd Chroesjtsjef vindt steun bij Italiaanse communisten MAX TAILLEUR 7*i eet &oft£e hty Domme vernieling van geestelijk voedsel DONDERDAG 6 DECEMBER 1962 (Van onze correspondent te Bonn) De besprekingen, die bondskan selier Adenauer vandaag zou voeren met de leiders van de Westduitse socialisten, zijn niet doorgegaan. De SPD zou niet be reid zijn, Adenauer onvoorwaar delijk als bondskanselier te ac cepteren. En de kanselier wil nu niet met de socialisten praten, ook al heeft hun leider, Erich Ollenhauer hem een telegram gezonden, waarin ontkend wordt, dat er voor het kanselierschap van Adenauer een tijdslimiet is gesteld. Afgezegd n totstandko- t-rode coa litie tussen de CDUCSU en de socialis ten stonden er aanvankelijk wat gunsti ger voor. Met 175 stemmen voor. 12 te gen en 4 onthoudingen had de Bondsdag fractie van de SPD de partijchefs mach tiging gegeven om formele onderhande lingen met de CDUSCU aan te knopen. De SPD-delegatie die vanmorgen om half elf bij bondskanselier Adenauer zijn opwachting zou maken, behoefde echter niet te verschijnen. Adenauer had afge zegd. Hij had via de woordvoerder van de SPD Barsig vernomen, dat de partij als voorwaarde zou stellen, dat alle za kelijke en ..personele" vraagstukken eerst moeten worden opgelost, alvorens de partij zich bereid zou verklaren in een Adenauer-regering te treden. Dit hield aldus de woordvoerder in dat de SPD zou eisen dat het kanse lierschap van dr. Adenauer in tijdsduur zou worden beperkt. Dit is voor de CDU- CSU blijkbaar onaanvaardbaar. Zij staat op het standpunt dat het aan dr. Ade nauer zelf moet worden overgelaten om het tijdstip van zijn aftreden te bepa len en dat de autoriteit van de regerings chef zoals dat ook in de coalitie met de liberalen reeds het geval is geweest geen afbreuk mag worden gedaan. Liberalen Een tweede punt is dat de SPD niet bereid is om de'CDU-CSU voorwaarden te accepteren dat dc grote coalitierege ring het voorstel bij het parlement zal indienen om de kieswet te wijzigen en het ,.personen"-kiesstelsel in West-Duits- land in te voeren. Daarbij zouden alle bondsdagleden direkt en persoonlijk wor den gekozen. De SPD wenst intussen ook nog de tweede weg open te houden. Haar Bonds dagfractie heeft de onderhandelaars op gedragen ook het overleg met de libera le Vrije democraten voort te zetten. Gisteren hadden de onderhandelaars met de liberalen een eerste gesprek. De bur gemeester van Berlijn. Brandt, die er aan deelnam, noemde het na afloop een ..zakelijke discussie, zonder enige illu- Langdurig De onderhandelingen, of zij nu ten slotte toch nog met en tussen de CDU CSU. de SPD en de FDP zullen worden gevoerd, zullen lange tijd in beslag ne men. Besluiten die alle partijen moeten nemen, zijn van een dermate principiële aard. dat zij zeer veel tijd zullen vorde ren. De vijfde december die bondskan selier Adenauer eerst had gesteld als richtdatum waarop hij zijn nieuwe ka binet zou presenteren, is inmiddels ver streken. De volgende richtdatum is nu de veertiende december omdat dan het Kerstreces van de Bondsdag begint. Voor de CDUCSU zowel als de SPD betekent de nieuwe situatie een volledig ..omdenken". Dat gaat niet zoals de gebeurtenissen van gisteravond bewe zen zomaar ineens. Bovendien zijn ve le politici uit beide partijen nog bevan gen door een grote mate van scepsis. Waarschijnlijk zal men in Bonn de han den al mogen dichtknijpen wanneer men tenminste met de Kerstdagen een nieu we regering heeft, waarvan echter van daag de dag nog niemand kan zeggen hoe zij er zal uitzien. Amerika en de Sowjetunie hebben gisteren een gezamenlijke ontwerpreso lutie bij de economische en financiële commissie van de V.N.-assemblée inge diend over het gebruik voor vreedzame doeleinden van gelden die vrijkomen hij een ontwapening. Ook daarvoor, al dus het ontwerp* moet zoveel mogelijk hulp geboden worden aan de ontwikke lingsgebieden. Het Witte Huis heeft de tekst gepu bliceerd van een brief waarin presi dent Kennedy V.N. ambassadeur Ad- lai E. Stevenson de verzekering geeft, dat hij. het volle vertrouwen geniet. Het betreft hier kennelijk een poging m een einde te maken aan de aanhou dende geruchten over ontevredenheid, "e in regeringskringen over Stevenson iu bestaan. Kennedy's brief was gericht aan het hoofd van de Amerikaanse delegatie bij de Ver. Naties. De brief liet er geen twijfel over be staan. dat Kennedy voornemens is Ste venson te handhaven in de functie die; hij thans bekleedt. Stevenson werd bo vendien lof toegezwaaid voor de actie ve rol. die hij heeft gespeeld -bij het formuleren van het beleid, dat volgens) de president het wegnemen van de nu-: cleaire dreiging op Cuba ten gevolge heeft gehad. Ulbricht doet water in zijn (rode) wijn Walter Ulbricht heeft zijn dreigemen ten tegen Berlijn stopgezet en is nu voorstander van een politiek van com promis en vreedzaam naast elkaar be staan. In een gisteren in het partijblad Neues Deutschland gepubliceerde rede dreigt de Oostduitse communistenleider niet meer met een afzonderlijk vredes verdrag met de Sowjetunie en evenmin stelt hij een termijn voor de regeling van de Berlijnse kwestie. In plaats daarvan pleit hij voor een soepele ..politiek van onderhandelingen, die leidt tot de normalisatie van de be trekkingen tussen de twee Duitse staten waarbij tenminste het samenleven van de mensen in de twee Duitse staten mo gelijk gemaakt zal worden." Ulbricht noemt dit ..een politiek op lange termijn van vreedzaam naast el kaar bestaan in Duitsland, die zou lei den tot een Duits vredesverdrag, tot confederatie en tot hereniging." Ulbricht heeft dit ti)dens het week- einde te Cottbus in Oosf-Duitsland ge- zegd. maar zijn rede is pas gisteren ge- 2 publiceerd. g SUNIL ^^fllVEEDE REUZENHUI HAUIEPRUS Duitsers en Italianen hoofdschuldigen Eiprodukten 20 pet te laag? FRANSEN TONEN ZICH SOEPELER Deze aanbieding geldt alleen in Zuid-Holland en Noord-Holland beneden het Noordzeekanaal, (wel in Amsterdam-Noord). Grotere soepelheid van de zijde van Frankrijk heeft het gisteren op de Brusselse conferentie van de E.E.G.-ministerraad de zes landen mogelijk gemaakt een aan bod te doen, dat een oplossing biedt voor de Britse agrarische problemen bij toetreding tot de .gemeenschap. Op de derde zitting sinds maandag werd de voorzitter gemachtigd de En- Premier Nehroe van India is gisteren in Tezpoer aangekomen voor besprekingen met de gene raals die hij heeft belast met de verdediging van Noordoost-India en voor een officieel bezoek aan de troepen in de voorste linies worden. Het bleek dat Nehro i dan ln hetgeen de gen Indira Ghar ■ting hebben n irtij. Vandaag Walter Rauf, volgens de West duitse justitie een medewerker van de dit jaar in Israël opgehan gen Jodenvervolger Adolf Eich- mann, is in Chili gearresteerd en zal, naar verwacht wórdt, aan West-Duitsland worden uitgele verd. Dit werd gisteren door een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn bekendgemaakt. dc S.S. Berlijn hebben gewerkt. Rauf wordt verdacht van medeplich tigheid aan het vermoorden van 90.000 Joden in Rusland tijdens de Tweede We reldoorlog. zo deelde de openbare aan klager in Hannover. Landwehr. mee. Volgens hem was Rauf toen een hoge functionaris op het hoofdkwartier van j de S.S. waar hij de afdeling, die ver antwoordelijk was voor bouw en on-! dePnoud van mobiele gaskamers leidde. Landwehr zei. dat Rauf na zijn ont slag uit een krijgsgevangenenkamp in Italië vermoedelijk nimmer naar Duits land is teruggegaan. De naam van Rauf kwam voor op de lijst van oorlogsmisdadigers die gedu rende het proces-Eichmann door de Is raëlische autoriteiten is uitgegeven. De ex-generaal Rauff heeft beweerd dat hij onschuldig is aan het uitroeien van 90 000 Joden in de tweede wereldoorlog. Hij werd gisteren naar Santiago over gevlogen naar aanleiding van een West duits verzoek om uitlevering. Hij zal in Duitsland terecht moeten staan wegens massamoord. Bij een onderzoek door het hoogge rechtshof zei Rauff gisteren: „Ik ben on schuldig". Rauff gaf toe dat hij lid was geweest van de S.S. maar hij voegde daaraan toe: „Ik meen niet dat ik iemand heb ver moord. Ik heb alleen maar opdrachten uitgevoerd van vele generaals. Ik ben slechts een nieuw slachtoffer van de oorlog". .'erklaarde hij. dat De Indische regeringsleider juden willen dat zij teld dat zij zich de toezegging die de Britse regering het parlement heeft gedaan, die er op neer komen. dat tijdens de lopende parle- mentszitting geen wijzigingen voor de Britse landbouw ingevoerd zullen wor den. Na toetreding tot de E.E.G. zal Groot-Britannië maximaal negen maan den de tijd hebben om zijn landbouwpo litiek aan die van de E E G. aan te pas- De Fransen weigerden deze periode en jaar te stellen. Zij hebben wel góed gevonden dat de Britse regering aan boeren die in grote moeilijkheden komen hoofdzakelijk varkensfokkers pluimveehouders subsidies be taalt. Deze moeten echter in 1970 als er E.E.G.-markt zal zijn, volledig zijn afgeschaft. Engeland zal maandag te horen krij gen, dat het moet beginnen de princi pes van het E.E.G.-landbouwbeleid te aanvaarden, dat het na toetreding de ga rantieprijzen moet afschaffen en dat het 31 december 1969 als eind van de over gangsperiode moet accepteren. In het parlement van de Westeurope- n ko O VPl'MPT se unie werd gisteren niet bezorgdheid u_ ClClL v^J. UU-i gesproken over dc gang van zaken in1 Br"sse' met nationalisatie Met grote meerderheid besloot men de Brusselse conferentie een aanbeveling De Cubaanse ministerraad heeft aan- te sturen, waarin 25 maart 1963 de gekondigd dat alle particuliere kleding-, zesde verjaardag van het E.E.G.-ver-1 textiel-, schoenen- en ijzerwarenzaken op drag als uiterste termijn voor onder-)Cuba zullen worden genationaliseerd. Al- (Van onze soc.-econ. redactie) J)E verwezenlijking van de Euro- markt blijkt nog wel heel sterk met kinderziekten te kampen te hebben. Verschillende lid»staten [houden zich nog helemaal niet aan de vastgestelde verordenin gen, met name wat betreft de in voer van pluimveehouderijpro- dukten uit landen buiten de EEG. Bij de invoer van deze produkten uit bijv. Polen, Israël, Denemar ken, Argentinië enz. moeten zoge naamde sluisprijzen gelden, die over het algemeen betekenen dat op de invoerprijs een bepaalde heffing komt te drukken om de concurrentieverhoudingen binnen de gemeenschap niet scheef te trekken. West-Duitsland en Italië blijken zich hieraan helemaal niet te houden en ook de Fransen zijn op dit punt niet smetteloos. Er zouden op het ogenblik enorme hoeveelheden eiprodukten door EEG-landen icorden ingevoerd, te gen prijzen die ongeveer 20 pro cent beneden de voorgeschreven sluisprijs liggen. Er worden hoe veelheden ei-produkten genoemd, die gelijk te stellen zijn met een import van drie miljard eieren. Dat hierdoor de zaak vooral voor Nederland scheef getrokken wordt en ons land bij lange na niet kan profiteren van de voordelen die de Euromarkt zou kunnen bieden, is zonder meer duidelijk. De Neder landse pluimveehouderij heeft de afgelopen maanden zelfs in grote moeilijkheden verkeerd, wat niet Achtentwintig personen, onder wie art sen, juristen en een journalist zijn door de Portugese staatsveiligheidspolitie ge arresteerd. De politieke rechtbank in Oporto maakte inmiddels de vonnissen bekend in een proces dat tegen twaalf van on dergrondse activiteiten beschuldigde Portugezen is gevoerd. Vier van hen werden vrijgesproken en acht veroor deeld tot gevangenisstraffen variërend van een half tot anderhalf jaar met ont zetting uit politieke rechten gedurende vijf tot zeven jaar. Vertegenwoordigers van de internatio nale juristenvereniging hebben het pro- bijgewoond. tekening van het toetredingsakkoord door Engeland werd gesteld. Bij de stemming verklaarden alleen vier Britse socialisten zich hiertegen. Zij noemden het behalen van bevredigende voorwaarden belang rijker dan de duur der onderhandelin- Maurice Macmillan, zoon van de Britse premier, zei in het debat, dat dc zes bezig waren de toetredingsvoor waarden tijdens de onderhandelingen te verzwaren. Op landbouwgebied bij voorbeeld zou een extreem protec tionistische koers worden uitgezet, waardoor de Britse regering tegen over een gemeenschap was komen te staan, die totaal verschilt van die waarbij zij zich dacht aan te sluiten. Aanval van Chinees afgewezen Het lid van het secretariaat van de Italiaanse communistische partij Giancarlo Pajetta heeft gis teren tijdens het congres van deze partij in Rome de scherpe aanval len van de Chinese afgevaardigde, waarin deze Chroesjtsjef kriti seerde zonder echter zijn naam te noemen, krachtig van de hand gëwezen. Voor de Italiaanse com munisten betekent de naam van Chroesjtsjef: vrede, aldus Pajet ta. De Chinees had in zijn rede de Albanezen in bescherming ge nomen, terwijl hij president Tito van Zuid-Slavië een verrader had genoemd. Waf de Zuidslaven betreft, aldus iccn eeiiinaiiscaKen iu.mcr ueuienuen i Pajetta, met hen hebben wij ook zijn hiervan uitgezonderd, zo staat inschii van mening gehad. Maar h een dinsdagavond door president Dorti-niet waar dfl( de Zuidslaven naai b?nnenTandse handel.6^?!!^'" gerekend J terugkeerden, zoals besluit. De eigenaars zullen een ronde L/unese afgevaardigde Tsjou Ji-Ming som van tien procent van het aandelen-had gezegd. ,,Wij hebben nog nooit kapitaal ontvangen en de rest in 1201 kapitalisten in Zuidslavische fabrie- maandelijkse aflossingen. ken aangetroffen en wij zijn ervan overtuigd, dat de huidige bijeenkomst Vijfentwintig jongelu, uit Oost-Berlijn i "ojkou) die in jum van dit jaar met een vracht-verdere «top naar de opheldering wagen door de Berlijnse muur wilden I <rn toenadering zal zijn rijden en zo naar West-Berlijn vluchten. jetta. zfjn door een Oostduitse rechtbank ver oordeeld. De hoofdbeklaagden kregen tuchthuisstraffen van vijf tot tien jaar. of twee jaar (Advertentie) herinnert u: spaar want voor mijn reuma-actie krijg ik van dc importeur 1 cent voor èlk leeg pakje. Het kwart miljoen pakjes zijn wij vlot gepasseerd. Spaar mee voor het retima- vakantie-huis, waarvoor 1 miljoen gulden nodig is. Zendt uw lege pakjes naar Max Tailleur Reuma-Actie, Postbus 1000, Amsterdam. Nadat Pajetta was uitgesproken brach ten de afgevaardigden hem staande een ovatie. De Chinezen bleven echter on bewogen zitten. Ook de gedelegeerden uit Nederland, Roemenië en Tsjecho-Slowakije lever den in hun redevoeringen ernstige kri tiek op Albanië en communistisch Chi na. De Cubaanse afgevaardigde hekelde het „Amerikaanse imperialisme". „Nieuw aspect hoofdartikel geschreven, dat de aanval van de Chinezen op de Italiaanse com munisten een „volkomen nieuw aspect vormt, waarover alle communistische partijen ln de wereld bezorgd moeten zijn. Volgens het blad verergert deze aanval het geschil dat zich tot dusver langs strikt parallel lopende lijnen heeft ontwikkeld aanvallen van dc Sowjet unie op Albanië en van China op Zuid- Slavië. Ook in Praag, dc hoofdstad van Tsje cho-Slowakije, wordt een congres gehou den van de communistische partij. Tij dens dit congres heeft het lid van het politieke bureau van de partij, Hen- drych, vooral gewezen op de nog steeds bestaande stalinistische persoonsver heerlijking in Tsjecho-Slowakije. Hen- drych noemde het noodzakelijk alle res ten hiervan overboord te gooien. Hij was van mening dat de in 1953 over leden Klement Gottwald een van de stichters van de Tsjechoslowaakse com munistische partij en president Zoals bekend werd het stoffelijk over schot van Gottwald als onderdeel van de destalinisatie uit zijn persoonlijk mauso leum in Praag weggehaald en overge bracht naar de ..nationale herdenkings hal". „Gottwald had een grote plaats onder andere kameraden, doch niet bo ven hen", aldus Hendrych. zonder gevolgen is gebleven voor het zwaar getroffen gemengde boe renbedrijf. Gelukkig hebben regering en bedrijfs- jven voor deze onaangename ontwikke ling de ogen niet gesloten gehad en is er ernstige druk op de Europese Com missie te Brussel uitgeoefend om maat regelen te treffen, zodat ook landen als West-Duitsland, Italië en Frankrijk zifh zullen houden aan de voorgeschreven berekening van sluisprijzen voor de in voer van buiten de gemeenschap. Grote haast Waarschijnlijk moet als een van de oorzaken van deze hoogst onaangename ontwikkeling aangemerkt worden, dat de verordeningen in Brussel onder grote druk en met veel haast zijn opgesteld. Achteraf bleken de juridische interpre taties van de verordeningen in de diver se lid-staten onderling nogal wat af te wijken. Mede op aandrang van Neder land is men in Brussel echter thans zo ver. dat de juristen daar hebben uitge maakt, dat Frankrijk voor wat betreft zijn uitvoer van slachtpluimvee naar West-Duitsland de EEG-bepalingen heeft overtreden. De afgelopen maanden ex porteerde Frankrijk dank zij een ille gale subsidieverlening drie en een half maal zoveel als vorig jaar. Dit land is nu tot de orde geroepen. Of Frankrijk hieraan ook gevolg zal geven moet af gewacht worden. Nog veel belangrijker is echter een betere bewaking in Brussel van de sluis prijzen. waarmee de diverse landen wer ken. West-Duitsland voert nog steeds slachtgevogelte beneden de sluisprijs van buiten de Euromarkt in. De EEG- commissic heeft inmiddels aan de Duit- een heffing opgelegd ter realisering i de sluh Fing o; iprijs. Ontstemming de Grote ontstemming bestaat grootscheepse export van gebraden dagskuikens uit de V.S. naar West-Duits land. De afgelopen drie jaar is deze ex port met sprongen omhoog gegaan. West- Duitsland importeerde hiervan in de eerste negen maanden van 1960, 1961 en 1962 resp. 21.200 ton, 39.000 ton en 66.000 ton. Naar de heer H. H. Garrelds, voorzit ter van het produktschap voor pluimvee en eieren gisteren in de openbare ver gadering van het schap verklaarde, la ten de Amerikanen geen kans voorbij gaan om deze export in West-Europa te stimuleren. Hij had de indruk, dat bij elk officieel bezoek van een Amerikaan binnen vijf minuten gesproken wordt over het exportbelang van Amerika bij de zogenaamde broilers. Hij suggereerde zelfs, dat deze zaak ook ter sprake is geweest bij de jongste ontmoeting van Adenauer en Kennedy. De goodwill van Amerika in Nederland is na de affaire van de landingsrech ten voor de KLM al niet verbeterd, maar thans dreigt deze goodwill wel een geduchte deuk te krijgen bij de Neder landse agrarische bevolking aldus de heer Garrelds. Hij gaf de verzekering, dat het pro duktschap de regering over de kwestie van de sluisprijzen zal blijven benade ren en dat men niet zal rusten voor de ze zaak in het algemeen in het belang van Nederland goed is geregeld. Eierprijzen Alleen met de eierprijzen blijkt het op het ogenblik in de pluhnvechouderijsec- tor goed te gaan. Er heeft zich een stij ging in de exportprijs voorgedaan in de periode van 24 oktober tot eind novem ber van 11.75 tot 15 per 100 stuks. Verwacht wordt echter dat Nederland dit jaar het exportcijfer van drie mil jard consumptie-eieren in 1961 niet zal halen. De Nederlandse pluimveehouders zul len er echter goed aan doen voor het volgend seizoen tenminste het zelfde aan tal kuikens aan te schaffen om te voor- komen dat Nederland als exporteur van pluimveehouderijprodukten naar de ach tergrond zou worden gedrongen. Worden de eerste moeilijke EEG-jaren doorstaan, dan kan waarschijnlijk op niet te lange termijn een bevredigender ontwikkeling verwacht worden. I In hel afgelopen jaar moesten in West-Duits land ongeveer driekwart miljoen brieven en 2,2 miljoen briefkaarten wor den vernietigd omdat de adressering niet volledig genoeg was er ook de al- zender niet meer was te rug te vinden. Dit heeft het centrale postkantoor in Neurenberg medege deeld. In een mijn bij Djebel Irhoed, ongeveer zestig kilometer van de Marok kaanse stad Safi, is een schedel van een neander- taler gevonden, die onge veer 140.000 jaar oud moet zijn. Het kaakbeen cn de boventanden ontbreken. De schedel is negen mil limeter dik en meet 65 bij 75 millimeter. I Verlopen de onderhande lingen over de salarissen van de journalisten in Ne derland nogal stroef, in West-Duitsland heeft men volledige overeenstem ming bereikt. De dagblad journalisten krijgen met ingang van het nieuwe jaar liefst 8,5 procent meer in hun loonzakje. Ook studenten hebben hun looneisen. Dit is gis teren in Griekenland ge bleken toen ruim dertig duizend studenten wei gerden naar de universi teit te gaan daar zij van mening waren dat er meer geld voor het onderwijs door de overheid beschik baar moet worden gesteld. In Groot-Britannië is de vraag naar filtersigaret ten vorig jaar sterk toe genomen. De verkoop van deze „strootjes" beliep 21 miljard stuks, dat is 4,6 miljard meer dan in I960. De verkoop van sigaretten zonder mondstuk daalde met 2,1 miljard tot 91,3 miljard stuks. Uit een on derzoek is verder geble ken dat in de leeftijds groep van 35 tot 49 jaar 77 procent van de man nen en 54 procent van dc vrouwen rookt. De Britse mannen roken gemiddeld 91 sigaretten per week en de vrouwen 46. En tenslotte vrijgezellen roken meer dan getrouw de mannen. Dc directie van hel studentencentrum „Dc Drommedaris" te Enk huizen heeft een schen king ontvangen van prins Parlement steunt ondanks kritiek Ben Bella De Algerijnse Nationale Vergadering heeft gisteren veel kritiek geleverd op het bewind van premier Ben Bella, maar tegelijkertijd opgeroepen tot eens gezinde steun aan de regering. De sprekers uitten allen hun misnoegen over de deplorabele economische toe stand. de chaos, op velerlei gebied en het leveren van slagzinnen in plaats van daden. De meeste afgevaardigden pitten kri tiek op de leuzen van de regering over socialisme en economische hervormin gen. terwijl r.og geen enkele Algerijnse wet is afgekondigd. Een van hen wees er op. dat de wanhoop het land teis tert, terwijl grote aanta 'en jonge men- _i - scn naar Frankrijk trekken om daar Bernhard. ln een hegelei- Nverk te zoeken. dend schrijven van de De rede die Ben Bella gisteren hield particuliere secretaris van ter kenschetsing van de economische si- de Prins wordt de hoop tuatie. is voor Egypte aanleiding geweest uitgesproken dat h?t een-j een lening van ruim 100 miljoen trum „spoedig volledig®!,Ile^,a®n'IQ^e0ie|l|nfu zijn plaats in de Neder-!73 landse studentenwereld verworven zal hebhen". In Chicago is gisteren de Amerikaanse oorlogscor respondent Robert .1 Casey op 72-jarige leef tijd overleden. Hij pres teerde het in 1939 in een auto de als onneembaar beschouwde Maginot Li nie binnen te rijden. On der de ogen van het Duit se opperbevel heeft Casey daarna de Siegfried linie geïnspecteerd. Zonder een schrammetje keerde hij van zijn escapade terug. mijnen ■P renteloos is) 1965 af in twaalf jaarlijkse ter- orden afgelost. Raket ontploft: dode en vier gewonden Bij het ontploffen van een Nike Her cules raket op de raketbasis Mcgregor, in de Amerikaanse staat Nieuw-Mexico, is een luitenant van het Franse leger om het leven gekomen en zijn drie andere Franse militairen en een Amerikaanse millitair gewond. De Fransen maakten deel uit van de 502de NAVO-brigade voor geleide raketten. De raket ontplofte op een hoogte van ongeveer 170. meter. De wrakstukken vielen op de lanceerplaats Chr. i de i arlijk niet te be- schap) als zodanig hebben gekeerd. Chinese keizer het bevel gaf alle Luther heeft in Duitsland zelfs sterk aangedrongen op het stichten van openbare bibliotheken, zodat deze veronderstelling geen enkel aankno- discussie biedt. Maar ïde eeuw speelde bij de Christenen in het Oosten de ach terdocht cn weerzin tegen de weten schap wel degelijk een rol hij hun vernielingswerk. Wellicht herinnert u zich dc Alexandrijnsc bibliotheek. enkele dagen geleden was niet uitsluitend bibliotheek. maar een weten- ichappelijk centrum, gesticht in de ide eeuw v. Chr. De Egyptische ko ning Ptolemaeus had hier een aca demie gesticht, die om aan de Egyp tische traditie te voldoen in naam weliswaar onder leiding van een hogepriester stond, dc loop oude boeken te vernietigen, jaar 1934, toen de demonstraties vat boekverbranding ln Duitsland plaat vonden, hebben zich op dit gebied pingspunt dan ook heel wat gebeurtenissen vol- in de 4de trokken die de bibliopbicl niet dan met onverholen afgrijzen kan aanho ren. W'e duiden daarbij niet eens op de roo' en de plundering van het boekenbezit, waaraan bezetters van veroverde gebieden zich plegen te waarover we buiten te gaan, maar houder uitslui- spraken? Dit tend het oog gericht op de zo nu en dan aan de dag tredende doelbe wuste wil om de goestesprodukten van voorgaande ge slachten, of van tijdgenoten iu ieder geval van mea liet niet is domweg te vernietigen. Dat ons land nog slechts weinig ge schriften bezit uit de vroege middeleeuwen ia jiet gering deel te wijten brooddronken vernielzucht een deel de Hervorming heeft te buiten ge gaan. Tal van kloosterbibliotheken werden in die tijd geplunderd en de verzamelingen werden verspreid of volledig vernield. Zo ook de oude abdij va uit de 10de en 11de eeuw bevatte. der tot I wetenschappelijk instituut met if van ruim 100 professoren itgegroeid. Behalve de uitge- olk zie. tijdens breide bibliotheek, waren er zalen voor studie en lezingen, een sterren wacht, een dieren- en plantentuin en zalen voor ontleedkunde. Door fanatieke christelijke bis- Esmond, die hlidsVhrïiën "doppen oord dit «•eteonchoppellj- in 1567 door de Geuzen werd geplunderd en vijf jaar later door «-dat de bibliotheek In dc vlammen werd prijs gegeven. We mogen de Geuzen die 'n een vrijheidsstrijd gewikkeld wa ren en in kloosterboeken voorname lijk een wapen in handen van hun tegenstanders zagen, deze wandaad misschien niet te zwaar aanrekenen, maar spijtig is het en een verwijt blijft desondanks In ons hart scbroei- Chr. door de patriarch Theophilus werd verwoest, uiteraard met grage medewerking van het domme, opge hitste gepeupel. Weet u, tussen twee haakjes, dat er verscheidene beroemde vrouwelij ke wiskundigen zijn geweest?

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5