Uw probleem is het onze Nijlwater overspoelt tempels van Christenen in Potschajew vragen om hulp Prof. Tiilila breekt met de Finse Lutherse Kerk Schuld van zendingsscholen in Israël niet bewezen Een woord voor vandaag Concilie wil nu ruimte scheppen voor volkstaal Positie van consument in Kamer ter sprake DONDERDAG 6 DECEMBER 1962 ANDERZIJDS HET AFRIKAANSE MISVERSTAND In het Zendingsblad der Ne derlandse Hervormde Kerk is on der de titel ,JIet Afrikaanse misverstand'' een interview met ds. J. A. Odjidja van Ghana op genomen. De geïnterviewde is behalve predikant, professor, schrijver en journalist. Een van de stellingen van deze Afrikaanse nationalist, een man gedrenkt in de Europe se cultuur, die zich inspant de voornaamste bijdragen van die twee culturen te verenigen, is: „De christianisering van Afrika is het resultaat van een misver stand". Ds. Odjidja vervolgt: rEN DE eerste kolonisten en de eerste blanke zendelingen bij ons kwamen, leefden wij in vrees. Ja, wij waren bang voor die enor me natuur, die ons ondoordring baar en onbegrijpelijk omringde. Zo goed en zo kwaad als het kon zoch ten we ons te beschermen met be hulp van ingewikkelde riten en oude taboe's. Plotseling kwamen we in contact met de Europeanen. Vanaf het begin waren wij stomverbaasd over hen. Waagden zij het niet onze meest eer biedwaardige gewoonten te over treden, onze heilige taboe's door het slijk te sleuren? Die mensen leken ons vrij van alle angst. Ds. Odjidja beschrijft de ver bazing, de ongelovigheid en de bewondering van de Afrikanen na hun ontmoeting met de blan ken, die hun bevrijd leken van alle angst. Weldra meenden zij het geheim van hun vreemde gedragslijn te heb ben ontdekt. Die blanken hadden een God. een grote God, die veel sterker is dan alle Afrikaanse go den. Zij wijdden Hem hun eredien sten, zij spraken tot Hem, zij zon gen liederen. En die God gaf hun alle macht, wetenschap, vrede. IAM ALS zij vrij te zijn t angst, om ook toegang te heb ben tot die wetenschap en die macht te verwerven, hebben wij ons be keerd tot de godsdienst van de Europeanen. Ja. wij hebben onze goden ver loochend. Vrijwillig en vrolijk zijn wij christenen geworden. Maar de grote massa van bekeer lingen begrijpt niet en neemt niet aan de werkelijke boodschap van het christendom. Zij bidden en zingen liederen, zoals men magische prak tijken uitvoert Zij worden gedoopt, nemen deel aan het Heilig Avond maal, alsof het een heidens ritueel Weldra, gingen we inzien dat, hoewel we zeer nauwgezet alle riten van de christelijke godsdienst na kwamen, we er niet in slaagden de gelijken te worden van de christelijk blanken. Wij zijn er niet in geslaagd ons te bevrijden van de angst Wij bleven hun onderworpen. Wij wisten niet hoe hun vliegtuigen te construeren en te besturen. Maar langzamer hand, vooral gedurende het begin van de tweede wereldoorlog, hebben we leren zien dat ook de Europea- angst kennen. Ook zij kunnen hulpeloos overwonnen worden zijn. Ondanks hun godsdienst. Toen zijn wij in opstand gekomen. En gedu rende hun militaire en politieke overheersing hebben velen van ons hun christendom willen verwerpen. Het werkelijke Evangelie heeft ■■(■jH jodsd i magische godsdienst ,ir. predikt maar de gehele ring van het hart van ae mens. De christianisering van ons con tinent is te vaak het resultaat van een misverstand geweest. Des te beter dat die fout eindelijk ontdekt is. Nu kan ondubbelzinnig begonnen worden met de evangelisering van Afrika. Onhoudbare toestand De orthodoxe christenen in het westen van de Oekraine hebben door een naar het Westen gesmok keld schrijven de aandacht op hun hachelijke positie gevestigd. Deze noodkreet, die door tallozen onder- Advertentie Nu nog maar een scheut of 'n steek. Maar straks weet IJ zich tfeen raad van de slopende Ithenmatische Pijnen. Doe de beroemde Kruschen kuur. de kleine dagelijkse dosis, om 't bloed weer zuiver te maken. Duizenden gingen U voor en nog heel velen zullen Uw voorbeeld volgen. Een heerlijke ervaring, reeds na een betrekkelijk kortstondig gebruik, als vanzelf die pijnen te voelen wegvallen. Dat gebeurt naarm het bloed gezuiverd wordt van de pljnv wekkende onzuiverheden, die zich zijn gï ophopen in spieren en gewrichten. Kruschei Lljke stimulans voor de bloed- tekend is, vestigt de aandacht op het feit dat het klooster van Pot schajew, in West-Oekraine, door allerlei maatregelen van de plaat selijke regeringsautoriteiten ge dwongen wordt te sluiten. Het klooster van Potschajew geldt al eeuwen als hèt godsdienstig tref punt en wordt door vele pelgrims bezocht. In het schrijven wordt gezegd dat er geen bepaalde besluiten van regerings wege worden genoemd, maar dat men langs allerlei wegen en door bepaalde discriminerende bepalingen tegen de monniken en de gelovigen hen het leven onmogelijk maakt. „Wij, christenen en monniken uit Potschajew, hebben ons tot verschillen de staatslieden gewend, maar zonder resultaat. Ze treden al de kerkelijke rechten met de voeten en maken ons belachelijk. Ze laten bijvoorbeeld de monniken eerst hun passen inleveren, en vragen hen dan bij een voorkomen de gelegenheid zich te legitimeren. Als zij dat dan niet kunnen, worden ze ge arresteerd op grond van het feit dat ze de „pas-verordening" hebben over treden. Op deze manier werden reeds zeven monniken veroordeeld, een werd er in de gevangenis tot dodens toe ge marteld, omdat hij weigerde zijn ge loof te verloochenen." „Bezoekers uit andere steden, die als pelgrim naar het klooster komen, wor den in de meeste gevallen zonder op gaaf van reden niet toegelaten". „Zij, die zich op de een of andere manier toch een toegang tot het kloos ter weten te verschaffen, hebben de grootste moeite er vandaan te komen. In de meeste gevallen moeten ze al het geld en hun bezittingen Inleveren, en sommigen worden zelfs voor het ge recht gesleept. Anderen brengt men naar een dicht woud (bij Brodsk of Smysihsk), die dan daar vrijgelaten worden met het uitdrukkelijk verbod ooit zich nog In Potschajew te verto nen, dit op straffe van een gevangenis straf van minstens vijf jaar. Deze en soortgelijke maatregelen brengt de grootste verwarring onder de gelovigen te weeg» Allen protesteren, maar de autoriteiten leggen al de pro testen naast zich neer, om op die ma nier te bewerkstelligen dat het klooster opgeheven wordt." In het schrijven volgt dan verder nog een opsomming van de jongste maatre gelen van de Sovjetregering tegen de nog In het klooster aanwezige monniken, die ondanks heftige protesten toch stuk voor stuk overweldigd of weggevoerd worden. Het slot van het schrijven luidt: „Deze onmenselijke behandeling van de christenen noodzaakt ons aan u de bede te richten, om via de Wereldraad van Kerken of de Ver- nigde Naties, maatregelen te nemen om de monniken van Potschajew in staat te stellen hun taak, tot troost het Russisch orthodoxe volk, naar behoren te vervullen". Prof. H. Berkhof naar V.S. voor aantal gastcolleges Prof. dr. H. Berkhof, hoogleraar aan de theologische faculteit van de Univer siteit van Leiden, zal op 10 december de Verenigde Staten vertrekken op uitnodiging, van het Lancaster Theological Seminary een aantal gast colleges te geven in verband met het 400-jarig bestaan van de Heidelbergse catechismus. Professor Berkhof zal daarna ook een aantal colleges geven aan enkele andere theologische seminaries in de Verenig de Staten o.a. in Minneapolis. New Brunswick, St. Louis en Holland (Michi gan). Op 28 januari van het volgend jaar keert professor Berkhof weer in het land terug. Lustrum, jurist en V.U. De juridische faculteitsvereniging aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, (Qui bene distinguit bene docet) zal 12. 13 en 14 december haar 14e lustrum vieren. De jubilerende vereniging telde bij haar oprichting in 1892 drie hoogle raren en negen studenten. Thans, bij de viering van het 14e lustrum zijn er twee emeriti hoogleraren, twaalf hoog leraren, drie lectoren, negen leden van de wetenschappelijke staf en 284 stu- Het programma van de lustrumvie ring omvat o,m. op donderdag 13 de cember in het American Hotel te Am sterdam een tweetal referaten met als thema „Medezeggenschap en verant woordelijkheid in de onderneming". Sprekers zijn prof. mr. N. E. H. van Esveld en de heer M. Ruppert. Op vrijdag, de officiële dag, zullen zeneens in American Hotel mr. P. Jacob en prof. dr. L. van der Horst lezingen houden over „De verhouding tussen strafrechter en psychiater". Bij Assoean is men op het ogenblik bezig met de bouw van een tweede stuwdam. Deze dient om bevloeiin gen te verbeteren en de produktie op te voeren. De consequenties hier van zijn dat in de kom van het kunstmatige meer dat zo ontstaat de tempels en graven van Nubië on der water komen te staan, een rijk archeologisch terrein wordt over spoeld en nog niet ontgonnen vind plaatsen zullen voorgoed onbereik baar worden. Zo i, «S' olSïïfeïi pels uit de Hellenistische en Ko- ontvoering Van het Joodse jongetje Jos- meinse tijd thans gedurende negen sele Schumacher. Dit was gebeurd door maanden van het jaar onder water. Tussen eind juli en oktober ligt het droog, maar als de nieuwe dam gereed is zal het voorgoed onder het water van de Nijl verdwijnen. De Unesco zond experts naar Nubië om te zien wat er gedaan kan wor den voor het behoud van de kunst schatten. De deskundigen uit vele landen, waaronder Nederland, kwa men tot het besluit dat de enige manier om de monumenten te be houden is een dam eromheen te bouwen. De Unesco voert een pange hiervoor het geld bijeen te krijgen. Inmiddels vordert het werk aan de dam snel. Bovenstaande foto toont een van de tempels al bijna geheel onder water. De Egyptische regering heeft haar goedkeuring gehecht aan een plan van de Italiaanse hoogleraar Gazzola, dat voorziet in het hydrau lisch opvijzelen van de tempels naar een veilige plaats op de rotsen, gele gen langs de oostelijke oever van de N ijl. De uitvoering van' dit, ongetwijfeld stoutmoedige plan, zal naar chat ting een bedrag van 300 miljoen vergen. Het is te hopen dat mev voordat het water voorgoed de tem pels overspoelt, deze historische tem pels zal kunnen redden. Het bericht dat de bekende Finse lutherse hoogleraar, prof. dr. Osmo Tiilila, zich aan de kerk onttrok ken heeft in verband met vrijzin nige tendenzen, heeft in Finland geweldig veel stof doen opwaaien. Het debat in de pers gaat hoofd zakelijk over de vraag of de theo loog nog kan blijven doceren aan de theologische faculteit van de universiteit van Helsinki. Het is voor het eerst in de geschiedenis van de Finse kerk dat een hoog leraar in de theologie zich van de kerk afgescheiden heeft. Prof. Tiilila heeft reeds jarenlang ge waarschuwd tegen vrijzinnige opvat tingen in de Lutherse Kerk van Finland. i op een rede die hij gehou den had in een opwekkingssamenkomst in de Messuhalli. de grootste zaal van de stad Helsinki. De volgende dag kwa men de kerkelijke bladen uit mot zeer kritische verslagen. Zowel het landelijke blad .Kotimaa". als het plaatselijke kerkblad „Kirko ja Kaupunki -Kerk en ftad) hadden scherpe kritiek op het re feraat van Tiilila. Deze had namelijk teer kritisch gesproken over de xnoder- Dr. Werblowsky over „kinderroof': zijn grootvader om hem een orthodoxe opvoeding te geven. De rechtszaak die naar aanleiding hiervan volgde bracht een paar interessante dingen aan het licht. Onder meer hoorde men daar dat er waarschijnlijk nog meer ontvoerings- gevallen zouden zijn. Het werd gedu rende de rechtszaak echter duidelijk dat de gegevens van de getuigen bijna uit sluitend „van horen zeggen" waren. Dr. R. Y. Z. Werblowsky, professor san de Hebreeuwse universiteit te Jeruzalem, veroordeelt in een interview in een Israëlisch blad scherp de zijns inziens opruiende artikelen in de pers J~ .ontvoeringsge vallen' Namens het „Inter-Faith Committee" heeft dr. Werblowsky alle bekendgewor- den gevallen van kinderontvoering, door zendingsinstellingen, onderzocht, en hi;' verklaart aan de hand van die onder zoekingen dat er door hem geen enkele aanwijzing is gevonden dat de geruch ten op waarheid berusten. „Dit is ty pisch een voorbeeld van onzin die door de kranten serieus is genomen en sterk aangedikt is gepubliceerd", verklaarde dr. Werblowsky. „We moeten onderscheid maken tus sen verschillende problemen." Het eer ste is het zenden van Joodse kinderen naar niet Joodse scholen. Alleen het woord zendingsschool misleidend. Bijna alle scholen zijn bonden aan een of andere kerk. De mees te van hen zijn rooms katholiek. De delingen die de moeilijkheden ve: zaakt hebben behoren tot vage religieuze secten. die geen eigen school tot hun beschikking hebben. De ongeluk kige nieuwsbrenging hierover heeft bij velen het vermoeden doen ontstaan dat de officiële scholen de oorzaak warer van de moeilijkheden", aldus dr Wer blowsky. ..In alle gevallen die ik heb on derzocht heb ik geen enkel voorbeeld kunnen vinden dat de ouders onder druk werden gezet door de rooms katholie ken hun kinderen naar deze scholen te zenden", vervolgde dr. Wirblowsky. Wel vond dr. Werblowsky aanwijzin gen dat Joden zélf de ouders onder druk zetten hun kinderen niet naar deze scho len te laten gaan er werd hen zelfs gedreigd met ontslag. Dr. Werblowsky eindigt zijn opmerkin gen met het uiten van een beschuldiging aan de Israëlische pers die het voorstel van de room-katholieke bisschop van Is raël, de zendingsactiviteiten van de ver schillende kerken meer openbaarheid te geven om zodoende valse geruchten de kop in te drukken, wel hadden gepubli ceerd maar verder geen enkel gevolg aan het voorstel hadden gegeven. Een eensluidend voorstel aan de Israëlische regering heeft tot nu toe ook nog geen resultaat gehad. Uit dit alles blijkt dat de vele vage beschuldigingen die worden geuit in ver- D, deken v.n de IhenlodUche f.cnl- <-« "ntv^nnaijaker, mei be- ^P'^rkU.rdAd.":<,e,NX'l°"k«l.h'^ Dr W.rl den ie om prof. Tlilili te ontslaan, om-1 olowsky pleitte in het artikel uitdrukte- dat zijn benoeming aan de universiteit lijk voor een onderzoek door los staat van zijn kerkelijke binding. lfforl ne vormen van apostolaat en kerkewerk, die er op gericht zijn de moderne mens te bereiken en te begrijpen zonder in de eerste plaats aan te dringen op per soonlijke bekering. Gevaar „Kotimaa" citeerde later de hoogle raar. die zijn misnoegen over het kri tisch en subjectief verslag van de bij eenkomst had uitgesproken: „Ik heb tijdens mijn rede in de Messuhalli niet gezegd dat het grootste gevaar voor de kerk het feit is dat niet bekeerde men sen worden geactiveerd om Gods wil te doen. Ik heb dit alleen als een voorbeeld gebruikt van de valse weg waarop de kerk zich op het ogenblik bevindt. Ik wilde er juist de nadruk op leggen dat het grootste gevaar voor de kerk is dat zij vergeet de boodschap van het eeuwi ge leven te proclameren en dat deze boodschap terzijde wordt geschoven voor minder belangrijke zaken. Ik onderschat al die andere activiteiten van de kerk in het geheel niet, zoals bijvoorbeeld de pogingen om door maatschappelijk werk de mens in zijn huidige moeilijk heden te helpen. Zij zijn belangrijk. Maar in weerwil daarvan moeten we be denken dat onze Heiland nie* :-~J- reld is gekomen om alleen te scheppen houdingen." de intermenselijke Bij winterse kou... töch een mooie gave huid Het licht schijnt in de duisternis. Licht door het Woord van God, de Almachtige, Schepper van hemel en van aarde. God echter geeft niet alleen het licht, Hij zendt ook een mens en deze kwam zo staat er in de eerste verzen van Johannes 1 als getuige om van het licht te getuigen, opdat allen door hem geloven zouden". Deze mensJohannes, is een wegbe reider, de man, die de verwachting in het hart van de mensen legt. „Let op, niet ik, maar Hij, Die na mij komt". Verwachting het licht is aanstaande. En dan volgt het meest onbegrijpelijke uit de geschiedenis van de mensheid, het meest tragische tevens. Als het er is, wordt het licht niet aanvaard. en de wereld heeft Hem niet ge kend Hij kwam tot de zijnen en de zijnen hebben Hem niet aangenomen". Het licht verworpen, de duisternis vastgehouden. Het licht wel gezien, maar zich er van afgewend. Het beeld van de mens alle eeuwen door. Leven in een verwachting en niet kunnen of willen geloven dat de volheid der tijden al is gekomen. Duisternis of licht? Wat willen we, wat doen we? We moeten beslissen, nu! Wordt het God? Gistermorgen is het concilie nog weer eens teruggekeerd, naar het rapport over de liturgie, het eerste rapport dat in behandeling genomen werd en na bespreking met een groot aantal amende menten werd teruggezonden naar de desbetreffende commissie. Daarbij kwam nu opnieuw een voorstel aan de orde om toch ruimte te laten voor de volkstaal in de liturgie ook al houdt dit geen afschaffing van het Latijn in. Alle voorstellen vin gistermorgen be troffen de plaats van het Latijn in de Rooms-Katholieke Kerk. Zij werden in geleid door de bisschop van Gent, Van Calewaert. Hij verklaarde als lid van de commissie voor de liturgie dat deze tot de conclusie is gekomen dat de bis schoppen noch afschaffing van het La tijn wensten, noch handhaving zonder meer. Daarom was dan ook een tus senweg gekozen. In het algemeen zal het Latijn gehandhaafd worden, maar de bisschoppen krijgen uitgebreide vol machten om de volkstaal in te voeren, met name bij de Schriftlezingen, gezan gen en gebeden. Er is ook naar gestreefd bisschoppen het recht te geven de liturgie aan te passen aan de gewoonten in het land, vooral waar het bediening van de sa cramenten, liturgische plechtigheden en andere handelingen betreft. Van de acht ingediende voorstellen die voor het over grote deel hierop betrekking hebben, zijn er vier reeds aangenomen met overweldigende meerderheid van stem- De Kerk Ook de discussies over het rapport „Kerk" werden voortgezet. Opvallend was gisteren dat de Italiaanse bisschop pen kennelijk een zwaai hadden ge maakt en een verrassende toenadering betoonden tot het reeds eerder uiteenge zette standpunt van de meerderheid, Dit zou kunnen wijzen op beweging in de zogenaamde conservatieve, beter Is misschien traditionalistische, groepering onder de bisschoppen. De rede van kardinaal Montini een in de jongere Italiaanse kardinalen trok in het bijzonder de aandacht. Hij plaatste zich namelijk geheel achter de opmerkingen die dc Belgische kardinaal Suenens dinsdag had gemaakt. Volgens Montini moet het rapport „Kerk" zo ge wijzigd worden, dat een kort stuk zich bezig houdt met dogmatische bezinning, maar een lang gedeelte met het pasto rale aspect. Hij vroeg daarbij bovendien Christus duidelijk de plaats van Hoofd de kerk te geven, zonder wie zij tot niets in staat is. Meer geld voor warenonderzoek (Van one parlementsredactie) JJET ligt in de bedoeling het per centage van de subsidie, die de overheid in het begrotingsjaar 1963 aan het vergelijkend waren onderzoek zal toekennen, te ver hogen van 50 tot 70 procent. Dit deelde staatssecretaris Gijzeis gistermiddag in de Tweede Ka mer mee bij de behandeling van de begroting van economische za ken. De bewindsman behandelde de positie van de consument in het economisch bestel, zulks naar aanleiding van opmerkingen die de heer H. van Eijsden (a.r.) daar dinsdagavond over had gemaakt. De subsidie voor de vergelijkende warenonderzoeken is voorlopig tot een maximum van 100.000 bestemd voor het Consumenten Contact Or gaan (totaal bedrag 125.000). Het voornemen is een beroep op het res terende bedrag te doen als zich ande re activiteiten in het belang van de consumenten zouden voordoen. De staatssecretaris ging ook nog in op de bezwaren, die vanuit de Kamer tegen de reclame in het algemeen waren ge maakt. Hij achtte de reclame in ons eco nomisch bestel onmisbaar. Vooral de produktie van massa-artikelen, die van groot belang is voor de economische vooruitgang (prijsverlagende werking), >u in de huidige omvang zonder recla- ie ondenkbaar zijn. MISSTAND Dit betekent uiteraard niet, aldus de staatssecretaris, dat er op het terrein de reclame geen enkele misstand zijn. Over het nemen van wettelijke maatregelen tegen misleidende aanprij zing is overleg geopend met belangheb benden bij de reclame (o.a. de consu mentenorganisaties), zulks met het doel na te gaan of ook in ons land behoefte bestaat aan een optreden van overheids wege. dan wel de bevordering van be paalde activiteiten van de belanghebben den zelf. Hoewel men -algemeen deel bleek, dat op dit gebied in ons land nog geen onrustbarende situatie bestaat, meende men toch wel dat op een of an dere manier aandacht aan de reclame zou moeten worden besteed om te kun nen komen tot dé formulering van ge dragsregels op dit stuk. De staatssecre taris vertrouwde, dat dit overleg sultaat zal opleveren, dat aan de van de consument tegemoet komt. In dit stadium van de besprekingen leek het hem echter voorbarig de richting geven waarin de gedachten zich bewe gen. De Kamer is in de behandeling begroting van economische zaken blijven steken. De komende dagen zal ~m fjgb Primaatschap Montini drong tevens aan op een rui- ere omschrijving van het primaat schap van de paus, steunend op de grondslagen van het vorige Vaticaanse concilie, dat de onfeilbaarheid van de paus tot dogma verhief. Hij wilde even wel dat de collegialiteit van het episco paat en de eigenlijke taak van de bis schop het uitgangspunt, worden voorstel dat het rapport (afkomstig van de commissie van Ottaviani) moet wor den herzien door overleg tussen de theo logische commissie van Ottaviani en het secretariaat voor eenheid van Bea. Reroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Zwartebroek-Terschuur: B. M. Meyndert te Waarder. Aangenomen naar Bedum: Jac. deq Hartogh te Wommels. Bedankt voor 's Grevelduin-Capelle: W. van Tuyl te Rljssen. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar 's Gravenhage- Moerwijk (vac. R. de Vries): A. B. C. Hofland te Sarnia, Ontario, Canada, voorheen te Haarlem. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Clifton, N®w Jersey, V.S.: H. Rijksen te Gouda; te Meliskerke en Giessendam: A. Hofman te Zeist. BENOEMINGEN Dr. J. A. Sparenberg: benoemd tot hoogleraar in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen aan de Rijks universiteit te Groningen om onder wijs te geven in de technische meehani- Vraag: Toen ik streeks de eeuwwisseling, werd - noemde. Deze zou door August Noll (Baden-Schwarzwald) zijn vervaardigd in zeven jaar. Door één mechaniek wer den dagen, maanden, jaren, uren, nuten en seconden getoond, alsmec Paas-, Pinkster- en Kerstfeesten op ta, schijngestalten middel tegen? Wij hebben het al s met een natte spons geprobeerd, ar dat helpt niet. Antwoord: Of de schade voor de dood de duif vergoed moet worden, hangt enige wat u er tegen doen kan, is gere- Goede Vrijdag draaide waaruit twaalf apostelen kwamen, die het hoofd rechts draaiden j zijn dier. De eigenaar verantwoordelijk voor zijn duif, de deurtje open eigenaar van de poes I geringswege ingestelde commissie. Meester, behalve kant opkeek (Judas). De vier jaarge tijden werden op tijd zichtbaar in de ge stalten van een kind, jongeling, man en grijsaard. Er waren nog wel meer bij zondere dingen, welke op datum ver schenen. maar ook met de hand op een willekeurig tijdstip konden worden ver toond. Bestaat deze klok nog en zo ja. Antwoord: Wii hebben lang moeten zoeken, maar wij kunnen U thani woorden. Deze klok bevindt zich i uurwerkmuseum te Fürtwangen Schwarzwald. Vraag: Wij hebben een kater (één jaar oud), die wormen kwijt raakt. Die wormen zijn wit, ongeveer twee centimeter lang. Of ze uit zijn lichaam komen, weten we niet. Kunnen wij daar tegen wat doen? Is het besmettelijk? Ligt het misschien aan het eten? Hij krijgt catty en rauw vlees. zijn poes. Be vindt de duif zich in uw tuin, dan bent het algemeen niet verantwoorde- geld veel luchten, waarbij u toch best twee ramen tegen elkaar kunt openzet- de duif ten, zodat het goed door kan trekken. Verder moet u het eens proberen met een brandende kaars, die u neerzet op tafeltje dicht bij de plaats Brieven, die niet voorzien zijn en adres, kunnen niet beantwoord worden. Geheimhou ding verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar verband houden, moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. die een andere lijk, tenzij te bewijzen valt, dat u niet doen verbranden. Ook zijn er flesjes de nodige maatregelen heeft genomen dige duif alsnog te beschermen of redden. Bevond de duif zich in een hok spons op het erf van uw buurman, dan moet een ander u betalen. Ook als uw kat zich op het eens met erf van uw buurman bevond. Er zijn heeft ook nog spuitbussen, echter zo veel tussenmogelijkheden en J-:* de omstandigheden kunnen zó uiteenlo pen, dat het enige houvast de eerder vóór het genoemde stelregel is. Uw vraag gerookt wordt De vlam zal dan de rook kunnen worden. De kool zal wel iets langer goed blijven dan de andij vie. Inmaken is nog het beste. de handel, waaruit een sponsje steekt. De vloeistof in de fles verdampt via de de lucht of geeft er aan. U moet dit maar drogist bespreken. Hij bed gaan goed schoon I o maken en zo nodig overdag ook een: gesteld voordat de hondsdolheid het Vooral de koude as brengt een onaange- het vasthouden van katten op vele plaatsen in noodzakelijk maakte, maar als men in het algemeen een kat los laat lopen, laadt men allerlei risico's op zich. En doordringende geur in huis. Vraag: Ik heb een groentetuintje. wt# aarin verschillende soorten kool en duif loslaat, moet de gevolgen andijvie staan. Hoe kan ik deze het beste bewaren als het gaat. vriezen? Ik kan dan namelijk niet direct alles op eten. Kan ik ze bewaren in mijn schuur tje of onder de vloer van mijn huis? Vraag: Onlangs hebben wij een nieuw huis betrokken met een betonnen vloer, waarop een wollen vloerbedekking ligt. AntwoordIn elke dierenhandel kunt ^elte als t u wormcapsules kopen. Deze kunnen ge- makkelijk worden iJ:"J l"l° Antwoord: Het bewaren vt andijvie is vrij moeilijk als halve sigaret ge- ge tijd wilt goedhoudi .vogediend doeltreffende uitwerking, huisje gekomen met Vermeld de leeftijd van het dier en mm houd u aan het voorschrift. Vraag: Kan ik ervoor verantwoorde lijk gesteld worden, dat mijn kat een dure duif van mijn buurmai. doodt? Bij voorbeeld als de duif was losgelaten of il op de vloer, geverfd plafond, J een kleed, JBQ hadden we er nooit last van. Je zette de ramen maar open en dan ging het best. of dc vloer Maar nu helpt het zelfs niet als je alle-swvu— ze lan- wel bij Het belang- wordt i rijkste is. dat u de groente droog op- voordeel zijn. slaat, zodat ze niet kan rotten. Dit is voor de kool niet zo moeilijk. U kunt daar deze op de grond of op rekken bewa- geregeld draaien en controleren Vraag: Dikwijls horen wij het woord i appetijtelijk gebruiken. Is dit beschaafd I Nederlands of is het een basterdwoord? I Gelet op het zinsverband zou het zo- iets betekenen als profijtelijk. leid tus, dat eetlust betekent. Het Frans'kent j een gelijkwaardig bijwoord appetisant j met de betekenis: uitlokkend, smake lijk. prikkelend enz. Het is dus een basterdwoord, al is het eeuwen in ge- bruik. Profijtelijk is een basterdwoord met de betekenis: voordelig. Het komt oorspronkelijk van het Latijnse werk- woord proficere. voordelig zijn. Het is I dus verwant met het woord proficiat dat Hulp van lezers: Onze hartelijke dank aan alle lezers, die ons geholpen heb ben bij de beantwoording van de vraag over de muziek bij het hoorspel Post Palm Beach. Deze was van de Finse componist Johan Julius (Jean) Sibeliu» uit het stuk Finlandia.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2