„Niet - gebondenheid goed voor India" Meer dalingen voor ons land dan stijgingen Onze methode is die van gewapende paraatheid Oudhollandsebibliotheken Verdrukt en vergeten volk Pleidooi in W.E.U.-parlement NAVO beslisse uitsluitend over gebruik kernwapens hi een. fcanie hJj, WOENSDAG 5 DECEMBER 1962 Nehroe in interview: Premies Nehroe heeft verklaard dat hij, niettegenstaande de Chi nese invasie nog steeds van me ning is dat „niet-gebondenheid" een goede politiek voor India is. Hij stond een vraaggesprek toe met een correspondent van de National Broadcasting Company in New York, dat in New Delhi op de band werd opgenomen. Op een vraag of de politiek van „niet- gebonden-zijn" in discrediet gebracht werd door de Chinese aanval, antwoord de Nehroe: „Niet-gebondenheid is, naar ik dacht en nog denk. een goede politiek voor India en voor de meeste andere landen. Ik kan niet voor ieder land spre ken. Maar u hebt volkomen gelijk als u zegt dat de Chinese agressie deze idee in de geest van sommige landen verzwakt Op een vraag naar de vooruitzichten van de Indische strijdkrachten tegen over de Chinese legers, antwoordde Nehroe: „Ik verwacht zeker in staat te zijn ze uit grote delen van Ladakh te verdrijven. Ik kan niet zeggen geheel aL hoewel wij dat graag zouden willen. Maar het is mogelijk dat wij voordat dat ogenblik aanbreekt besprekingen met hen zullen voeren." ZINLOOS De correspondent vroeg de Indische staatsman ook: „Waarom hebt u dit niet voor de Ver. Naties gebracht?" Nehroe antwoordde: „Wij hebben het niet gedaan. Dat betekent niet dat wij het nooit zullen doen. Maar voor het ogenblik ziet het er naar uit dat wij het niet moeten doen omdat het geen uit werking zal hebben op China. China is daar niet vertegenwoordigd. En China zal op de ingeslagen weg voortgaan on geacht de Ver. Naties. Het heeft niet veel eerbied voor de V-N." India geniet veel sympathie en steun van de Afro-Aziatische landen, aldus Nehroe. „Maar in den beginne hebben zij enigszins geaarzeld, in het bijzonder om dat velen hunner dachten dat zij zouden kunnen bemiddelen en daarom geen par tij wilden kiezen. Langzamerhand besef fen zij wat er gebeurd is en geven zij ons hun sympathie wij willen hun sympathie. Actieve sympathie. Wij wachten van hen geen hulp in de i van oorlogsmateriaal, omdat zij dat teriaal niet bezitten". in het duister kleine acties onder nomen zouden worden. Wij verwachtten niet, dat zij een grootscheepse aanval op ons zouden ondernemen. Het terrein dat wij aan de grens kozen was geen geschikt terrein om het hoofd aan hen te bieden". Nehroe zei, dat de onderhandelingen met de Chinezen door enige kracht ge schraagd moeten wordenWij zijn heeft in Colombo gezegd dat de westelij- n het Indische -an het beter hebben begrepen Op de vraag of India zich door de niet gebonden mogendheden in de steek ge laten voel Ontploffingen in kantoorgebouw in New York De bovenste verdiepingen van groot kantoorgebouw aan Broadway In New York zijn dinsdagavond tijdens brand door drie zware en 40 lichtere ontploffingen geteisterd. De hemel licht te boven Times Square rood op door de vlammenzee. Ongeveer een half uur na het uitbre ken van de brand was de brandweer de vlammenzee meester. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken in het 42 verdiepingen hoge gebouw voorgedaan. De drie zware explosies ontstonden een reusachtige airconditioning installa tie op de 23ste verdieping. De brand verbreidde zich door buizen, waarin chemicaliën voor de airconditioning za ten. Het geluid van de klappen, waarmede die buizen uiteengereten werden, was in de wijde omtrek hoorbaar. Duizenden voetgangers stroomden samen om het blussingswerk te zien. De politie moest het verkeer over Broadway omleggen. Dit had een geweldige verkeersknoop tot gevolg. begonnen. De Indische radiostations die het Indische standpunt uiteenzetten wor den door Peking gestoord. China wil het communisme in Azië verspreiden en dit moet voor geheel Azië een ernstige waar schuwing zijn, aldus mevr. Menon. T s j echo-Slo wakij e herziet processen In Tsjecho-Slowakije zullen de politie ke processen die tussen 1949 en 1954 zijn gevoerd worden herzien. Dat heeft de Tsjechische president Novotny gis teren op de openingsvergadering van het twaalfde communistische partijcon gres in Praag verklaard. De president zou aan het partijcongres hebben voor gesteld het nieuwe centrale comité te belasten met de bestudering en het trekken van conclusies uit alle politie ke processen die gedurende de periode an persoonsverheerlijking zijn gevoerd. Het comité krijgt daarvoor een peri- de van vier maanden tot zijn beschik king. Een oppervlakkige kennisneming van vonnissen uit die tijd heeft doen vermoeden dat er vele onjuiste straf fen zijn opgelegd, die niet in overeen stemming waren met de gepleegde fei- Massagraf gevonden bij Kiel Op de plaats waar zich eens het con centratiekamp Kiel-Russee heeft bevon den, zijn zeven geraamten, waarbij en kele van kinderen, opgegraven, aldus heeft het bureau van de openbare aan klager te Kiel bekendgemaakt. De vondst, gedaan tijdens graafwerk )or de bouw van een kantoorgebouw, kan deel uitmaken van een massagraf. In enkele schedels zaten kogelgaten. Ten tijde van het derde rijk was Kiel-Russee een werkopvoedingskamp, waar tot 1944 voornamelijk Russen en Oekraïniërs vastgehouden werden. Na de moordaanslag op Hitier werden er tevens vele Duitsers in ondergebracht. Vermoed wordt, dat ettelijke honderden personen in het kamp omgekomen zijn, r juiste «ijfers zijn niet bekend. Deze winter zal Lausanne als eerst stad in Europa een drie dubbele skischans hebben, die dag en nacht in gebruik zal kun nen zijn. De banen zullen met de meest moderne middelen worden onderhouden. Deze lief tallige Zwitserse gebruikt een zgn. Stratojet D. Sneeuwmaker, een vernuftig toestel, dat by een buitentemperatuur van hoogstens nul graden een mengsel van sa mengeperste lucht en water in sneeuw doet veranderen. Dunne plekken op de skischans kunnen daarmee worden bedekt. Hartelijk welkom voor Tito in de Sow jetunie Uitbundig is president Tito van Zuid-Slavië in Moskou door premier Chroesjtsjef, die nog geen jaar ge leden van Tito zei, dat deze een af wijkende communistische leer voor stond ontvangen. Bij aankomst van de trein sprong Tito m de treeplank en schudde Ohroestsjef de hand. Deze omhelsde op zijn beurt de Zuidslavische regeringsleider. Hoewel het geen staatsbezoek betreft, was er een erewacht en werden de volksliederen gespeeld. Chroesjtsjef prees het land" van Tito en zei te hopen dat zij samen internationale problemen zouden kunnen bespreken. De Russische premier zei, dat in vele opzichten de standpunten van beide landen identiek zijn. Tito juichte het toe dat hij nu gele genheid krijgt de betrekkingen met de Sowjetunie te verbeteren. Hü hoopte dat zijn bezoek het wederzijds begrip zal versterken. EEG-landbouw in 3 maanden: België dringt aan op „marathon" China op partijcongres in Italië: Tito verrader van De eerste drie maanden van het gemeenschappelijk land bouwbeleid van de E.E.G. heb ben voor Nederland meer dalin gen in de handel in agrarische produkten meegebracht, dan stij gingen. Dit geldt trouwens ook voor de overige landen van de Europese Economische Gemeen schap. De Nederlandse vice-voorzitter van de Europese commissie, dr. Mansholt heeft dit gisteren verklaard in de minister raad van de E.E.G. op verzoek van de Franse minister van landbouw, Pisani. Dr. Mansholt, die als de „geestelijke va der" van de landbouwpolitiek van de zes kan gelden, citeerde in zijn overzicht een aantal cijfers over de handel in land- bouwprodukten in de gemeenschap, zo wel onderling als met derde landen. Wat ons land betreft: de uitvoer van varkensvlees bijvoorbeeld naar de overi ge vijf landen van de E.E.G. steeg van 2.000 tot 6.000 ton sedert de invoering het gemeenschappelijke landbouw beleid op 1 augustus van dit jaar, in vergelijking met de overeenkomstige pe riode van 1961. De export van Neder landse eieren naar landen buiten de EEG steeg van 1.500 tot 4.500 ton, wat te dan ken was aan de restituties die in het ge meenschappelijke landbouwbeleid bij uit- naar derde landen worden gegeven. Voor de periode sinds 1 augustus tot i in vergelijking met de drie over komstige maanden van 't vorig jaar de verlagingen echter groter: de uit- r van levende vsrkens uit Nederland r de andere EEG-partners daalde 7000 tot vrijwel nul. het aantal kip van 1.316.000 tot 664.000. Daartegen- r staat ook, dat de Nederlandse graaninvoer aanmerkelijk terugliep er wel vanl31 .000 ton tot 74.000 ton. Dr. Mansholt waarschuwde echter te gen voorbarige conclusies uit .deze en andere cijfers. De gegevens, die de Euro pese commissie van de nationale rege ringen moet krijgen, zijn nog niet vol ledig. De Belgische vice-minister van buiten landse zaken, H. Fayat, heeft voorgesteld in januari een „Maraton-vergadering" tussen de EEG-landen en Engeland te houden over de Britse toetreding tot de Europese gemeenschap. Minister Fayat zei „ongerust" te zijn 'er het verloop van de onderhandelin gen met Groot-Britannië. ,Op vorige conferenties met Engeland hebben wij moeten vaststellen, dat wy de hinderpa len niet meer kunnen overwinnen. Korte vergaderingen met grote tussenpozen le- a geen voldoende resultaten op". Amerikaanse druk het communisme De ideologische strijd tussen Moskou en Peking over het be grip vreedzame co-existentie duurt op vreedzame, maar bij zonder heftige wijze voort. Heeft China op de eerste twee dagen van het communistische partij congres in Italië een stroom van kritiek te verwerken gekregen, gisteren heeft de Chinese afge- 1071 De eerste moderne bibliotheek van betekenis kwam In Europa tot stand onder kalief Hakam II, die in de tweede helft van de 10de eeuw over Cordoba regeerde en als een ernstig en bij uitstek kunstzinnig vorst bekend stond. Nu moeten we de term „modern" natuurlijk niet te streng opvatten: de 10de eeuw ligt wat te ver van ons af om het be grip modern te kunnen dekken, en bovendien zou de inrichting van Ha- kam's bibliotheek door de tegenwoor dige bibliothecarissen wellicht niet volslagen up to date worden ge noemd. Maar deze tegenwerpingen achten we gering In vergelijking met het feit, dat de bibliotheek te Cor doba werkelijk boe ken bevatte, die In een catalogus van 44 delen waren be schreven. Een cata logus van een der gelijke uitgebreid heid moet uiteraard door een behoorllj- ke boekenschat zijn gedekt en het zal u dan ook niet verbazen te horen, dat de bibliotheek van Hakam meer dan 600.000 delen telde. Ter vergelijking moge dienen, dat in ons land de belangrijkste kloos terbibliotheek der Benedictijnen te Egmond in de 11de eeuw ongeveer 100 banden bevatte, welk aantal in het begin van de 15de eeuw tot ongeveer 300 werken was aange groeid. Trouwens, ook in de meeste andere landen van Europa was men In dit opzicht niet zo erg veel ver der. Hoewel de kloosters prachtig werk hebben verricht door het afschrijven van oude handschriften, waardoor vele gegevens over de antieke kui tuur dank zij het „monnikenwerk" aan ons zijn overgeleverd, moet het boekenbezit van de middeleeuw se kloosters niet in duizenden, maar ln honderden delen worden geteld. Dit veranderde, toen de vorsten TOCH IS HET ZO! hof verzamelingen gingen aanleggen cn de edelen en patriciërs hen hierin navolgden. Karei de Wijze van Frankrijk, de hertogen van Anjou, de Bourgondiërs, Lodewijk van Brug ge, Cosimo de Medici, Paus Nico- iaas V, Frederlk II van Duitsland en vele anderen hebben in de 13de, 14de en 15de eeuw verzamelingen bij eengebracht. waaruit in vele geval len de moderne grote bibliotheken van tbans zijn voortgekomen. Een niet minder belangrijke kern hebben de middeleeuwse universiteitsbiblio theken geleverd, zoals bijv. de Sor- bonne-blbllotheek die in de 14de eeuw reeds meer dan 1700 banden bezat, en de universiteitsbibliotheken van Praag, Oxford, Hei- De grote Neder landse bibliotheken toen nog niet aan de beurt. De unl- verslteitsbibllo- tbeek van Lelden stamt pas nlt 1575, waarna enkele ja ren later die van Amsterdam en Utrecht het licht zagen. De Koninklijke bibliotheek ontstond pas op bet eind van de 18de eeuw, toen de door stadhouder WUIem V achtergelaten boekenverzameling met nog andere collecties tot een na tionale bibliotheek werden samenge voegd. Veel te betekenen had de ze boekenschat ln de aanvang nog niet, want de collectie telde ca 5500 werken en de zeldzame stukken daar uit waren bovendien door de Franse overheersers naar Parijs gebracht. Toch zijn op deze betrekkelijk re cente grondslagen In ons land de grote bibliotheken opgetrokken met een boekenbezit dat respect afdwingt. Daar zullen we het een andere keer eens over hebben. Laten we eerst eens zb-n. welk een funeste rol godsdienstige hartstoch ten hierin kunnen spelen. Nadruk verboden. vaardigde zijn apathische hou ding laten varen en heeft presi dent Tito van Zuid-Slavië een „100 procent verrader van de zaak van het wereldcommunis me genoemd. Tsjou Ji-Ming volgde de gebruikelijke praktijk in het internationale commu nisme door niet de Sowjetunie of Chroesj tsjef met name te noemen, maar zijr zeer scherpe aanvail te richten op Zuid- Slavië en Tito, die juist nu een vriend schappelijk bezoek brengt aan Moskou. Ji-Ming kreeg geen applaus rede, hoewel hij onder de Italiaanse communisten zeker medestanders telt. Hij viel ook Italië aan wegens de geuite beschuldigingen aan het adres van Al banië en China wegens de oorlog met India. Hy liet zich niet verder uit dit geschil, maar verklaarde dat de van het Chinese communisme nog steeds de weg van „gewapende strijd" is. In dit verband is het aardig te weten, dat minister Gromiko Sowjetunie, juist terug vt bezoek aan de V.S. en Cuba, artikel in het regeringsblad Izwestia, op scherpe wijze de communistische kritiek van de hand heeft gewezen die geurt werd tegen de opvatting van vreedzame co-existentie" premier Chroesjtsjef. Dit was het antwoord van Gromiko op de Chinese kritiek inzake de in Cuba gevolgde politiek en de Russische opvatting over ontwapening. De Chinees Ji-Ming gaf in Rome open lijk toe, dat er geschillen bestaan tussen de Chinese en andere communistische partijen. Het gaat hier voornamelijk de aard van het Zuidslavische re\ nisme, over structuurverandering binnen de communistische beweging en over de waardering van het Albanese standpunt. De aanvallen van de Italianen op Albanië betreurde hij zeer. Hij wijdde een groot deel rede aan aanvallen op bet Amerikaanse imperialisme; welks dagen zijn geteld. Verder zou het wereldkapitadisme staat van ontbinding verkeren. Hij zei: „De feiten hebben ons bewe zen dat onze methoden om het hoofd te bieden aan de wereldpolitiek de juiste zijn het volgen van twee alternatieven: vredesbesprekingen en gewapende pa raatheid. Wij hebben de weg van de re volutie en de gewapende strijd gekozen in plaats van een opportunistische poli tiek. De geschiedenis zal ons in het g' lijk stellen". Anti-Cuba-actie verhinderd Twaalf Amerikanen en een Cubaan, die van een eilandje op 60 km ten Noord oosten van Key West, Florida, naar Cu ba wilden vertrekken voor een actie te gen het regime van Fidel Castro zijn door Amerikaanse grenspatrouilles en douanebeambten gearresteerd. Dit heb ben federale functionarissen dinsdag meegedeeld. De mannen hadden logstuig" aan boord. Zij zullen worden beschuldigd overtreding van de neutraliteitswet. op Jap an Geen enkel naoorlogs spionage- teld christelijk geloof, kan onmogelijk proces werd zo door de wereldpers het collektivistische stelsel van het op de voet gevolgd, als het proces communisme aanvaarden. Vrijheids- te Karlsruhe tegen de KGB-agent Stasjinski. Ware de Cuba-crisis niet ingetreden, dan zou de toe dracht van dit proces, pennen in beweging sterk gevoel voor traditie stijft de Oekraïner nog méér in het verzet tegen de Russische overheerser. Hoe zou het anders te verklaren zijn, dat ondanks de uitroeiing van de hebben ge- Oekraïnse intelligentsia en de culturele élite in de jaren dertig, de dood van meer dan vijf miljoen Oekraïners in 1932-'33 tengevolge van de kunstmatige honger, stelselmatige deportaties van bourgeois nationalisten", onbeschrij- bracht. Immers, de aan het dag licht gekomen feiten zijn zeer com promitterend voor Chroesjtsjow, zijn partij en de Sowjetregering. Het kwam onomstotelijk vast te feljjk meedogenloze bestrijding, eerst staan, dat ondanks de veroordeling door de Gestapo (1941—1944) en daarna van de terreur van Stalin, er geen - wezenlijk verschil bestaat tussen „de sociale gerechtigheid" van Chroesjtsjow en die van Stalin. Het geheime wapen, waarmee leiders' bijvoorbeeld de leider van de Oekra ïnse nationalisten, Stepan Bandera, werd vermoord, maakt een geruislo- logelijk. Echter verschil, dat als een „liberalisator" munisme en zelfs als „vredesapos- vrijheidsstrijd van Oekraïners nog steeds voortduurt? ook geen toeval, dat juist de an het Oekraïns verzet uit de weg worden geruimd, zoals het geval was met de generalissimus S. Petljoera (1926), kolonel E. Konovalets (1938) en terreur mogelijk. Èchter"met~dit Stepan Bandera (1959). Telkens is er - - Chroesitsiow zich ,een wanhopige pogmg van het Krem- fnr'°ln„ h™ lln om d°°r de moord op een nationale j"*"" leider de genadeslag aan het Oekraïn se verzet toe te brengen. Telkens blijkt dat echter een misrekening te tel" kan voordoen. De politieke tegenstellingen tussen de zijn: Oekraïners sluiten zich nog méér Russische machthebbers en de door Moskou onderworpen volkeren wortelen vrijheid diep in de geschiedenis. Moskovië, voor- Voor ei ganger het Kongolese troepen nemen Kongolo Dinsdag is te Leopoldstad medege deeld, dat troepen van de centrale Kon golese regering in de Noordkatangaanse stad Kongolo zijn doorgedrongen. Er wordt in de stad nog tussen hen en Ka- tangaanse marechaussee gevochten. In een door de Verenigde Naties uit gegeven verklaring wordt gezegd dat uit berichten van zowel het Kongolese nationale leger als van de Katangaanse marechaussee blijkt, dat het belangrijke spoorwegcentrum Kongolo, waarin zich een garnizoen bevond van 1.500 man Ka tangaanse marechaussee, een dezer ge heel door eenheden van het Kongolese leger was omsingeld. In antwoord op vragen verklaarde een V.N.-woordvoerder nog dat de brug over de rivier de Loealalba, waaraan Kongo lo ligt, is vernield. Beide strijdende par tijen hebben elkander ervan beschuldigd de brug te hebben opgeblazen. Overleg in Parijs van ministers Op 11 en 12 december dus onmid dellijk voorafgaande aan de bijeenkomst van dc NAVO-ministerraad op 13, 14 en 15 december vergaderen in Parijs de ministers van buitenlandse zaken Amerika, Frankrijk en Engeland, wordt van gezaghebbende Amerikaanse zijde vernomen. Een agenda is niet vast gesteld. De mogelijkheid bestaat, dat de Westduitse minister van buitenlandse zaken^ in dit vooroverleg bterokken Prinses Alexandra wordt verlost van een verstandskies Prinses Alexandra van Kent is gister avond in het King Edward VII ziekenhuis opgenomen voor een operatie ter ver wijdering van een verstandskies. De Prinses, die op Eerste Kerstdag haar 26ste verjaardag zal vieren, heeft donderdag haar verloving bekendge maakt met de welgestelde Angus Ogilvy, Op een Japanse delegatie, die in Washington verbetertag van de handels betrekkingen bespreekt, zou politieke druk zijn uitgeoefend om de tot nu toe gevoerde neutraalgezinde politiek in Azië te laten varen. Op 21 november zei de Amerikaanse ambassadeur, Reischauer, tegen de Ja panse minister van buitenlandse zaken, Ohira, het te betreuren dat Japan bij de recente internationale gebeurtenis sen geen vaste, scherp omlijnde hou ding had aangenomen. Hij sprak niet direct over de kwesties India-China en Cuba. De Japanse houding was zo aar zelend en genuanceerd dat veel Azia ten twijfelen aan de echtheid van de Japanse politieke overtuiging, aldus Reischauer. Aan de Japanse delegatie in Washing ton zou nu gezegd zijn dat de in Ame rika gevoerde campagne voor het ko pen van Amerikaanse produkten, die de Japanse exporteurs afschrikt, niet zal worden verzwakt wanneer de Ja panse politiek niet verandert. Grootrussisch rijk, omvatte in de XlIIe eeuw eens het territorium langs de rivier Moskwa niet. Vóór de eerste wereld oorlog waren de westgrenzen van het Russische im perium slechts en kele honderden ki lometers van het tegenwoordige ijze ren gordijn ver wijderd, terwijl ook een groot ge deelte van Azië een integraal deel van het Tsarenrijk uitmaakte. De Moskouse vorsten en de tsa ren wisten door list of oorlog aan grenzende gebie- en de niet-Russi- sche volkeren aan eigen heerschappij te onderwerpen. Door de belangen van de staat met die van de Russische orthodoxe kerk samen te smelten, heb ben de voor-revolutionaire gezagheb bers van Moskou ei sche basis gegeven veroveringspolitiek. Esten, Litauers, volharden in hun strijd zelfbehoud. buitenstaander blijft het steeds raadselach tig. het De schrijver Drs. O. Kusehpeta te 's-Herto- genbosch, Oekrainer van geboor te, is directeur van een stichting die zieh ten doel stelt hulpverle ning aan vluchtelingen in ver band met aanpassingsmoeilijkhe den. Hij schreef voor ons over de (aan velen onbekende) vrijheidsstrijd van zijn volk. Gedurende zyn economische studie te Tilburg heeft drs. Kusehpeta zich bezig gehouden met de sociaal-economische pro- hlcmen van het Sovjetsysteem. Hy publiceerde talrijke bijdragen over zijn land en volk, zowel in Nederlandse als buitenlandse bladen. juist dit volk niet gelukt, de vrijheid te verkrijgen. Men gaat echter aan het feit voorbij, dat er geen volk te noe men is. dat een maal in de Russi sche slavernij ge raakt een duur zame vrijheid wist te herkrijgen. Voor beelden van Fin land en Oostenrijk gaan hier niet op, omdat een deel van het Finse volk nog stééds onder het Russische juk bukt en de onafhanke lijkheid van de be snoeide Finse staat draadje hangt, en de Oostenrijkers hun „neutrale" vrij heid uitsluitend aan. de internatio nale constellatie te danken hebben. Bovendien is het Oekraïnse volk in de vrije wereld te onbekend en daar door onbemind. Eeuwenlange stelsel- hechte ideologi- matige valse voorlichting over de de' Russische Oekraïne door de Russische propagan- fiÉ* da is niet zonder wrange vruchten om verloren vrijheid te herwinnen. De vrijheidsstrijd van de Oekraïners duurt reeds driehonderd jaar. Het is harde strijd. Tot tweemaal toe was de misdaden it hulp van buiten in de strijd om vrijheid heeft ondervonden. Daar entegen komt het niet zelden voor, dat :ijn bezetter de overwinning nabij. De nederlaag derdrukker in de schoenen van Oekraï- grote Oekraïnse staatsman mislukken de kranteberichten j- Moskou los te :es te Karlsruhe wemelden „moordpartij- ken. De op de 2e januari 1918 uitgeroe- riode, toen Bandera e- pen zelfstandige Oekraïnse Volksrepu- trouwen in Sachsenhansen zaten, bliek heeft door de naïviteit v~ - malige Oekraïnse socialisten e En ten slotte, de Oekraïne Entente geen stand Moskou in politiek en economisch op kunnen houden tegen de aanvallen het Rode leger, witgardisten en am vijanden van de Oekraïnse onafhanke- heersers lijkheid. zicht tè belangrijk, om niet koste wat andere kost verdedigd te worden. Zolang de fw i— heersers van het Kremlin, communis tisch of anti-communistisch, de tradi- tóch is het Oekraïnse volk noch i m- overheersing Zonder zich al te veel illusies te maken over de haalbaarheid van zijn aanbeveling, heeft het parlement der West-Europese Unie gisteren in Parijs de rege ringen van de zeven lid-staten opgeroepen plannen te overwe gen voor een speciaal uitvoerend orgaan van de NAVO met uit sluitend recht van beslissing over het gebruik der kernwa pens. Voor de stemming is namelijk de oor spronkelijke tekst van deze aanbeveling, die de Nederlandse KVP-afgevaardigde A. E. M. Duijnstee namens de defen siecommissie had ingediend, op voorstel van de Nederlandse socialistische afge vaardigde F, J. Goedhart „gerelati- Zo vragen de afgevaardigen van de zeven landen in wat omslachtiger vorm dan aanvankelijk de bedoeling was om „onderhandelingen teneinde te komen tot gemeenschappelijke voorstellen aan de Verenigde Staten voor integratie 0 de Oekraïne munistisch geworden, noch heeft het de conditio sine qua non van de Moskouse hoop op de vrijheid opgegeven. macht. Zonder Oekraïne kan Moskou De van nature individualistisch inge- noch wereldheerschappij nastreven, stelde Oekraïner, met een diepgewor- noch een tegenspeler van de Verenigde Staten van Amerika en/of Europa blij ven! De Oekraïne ligt aan de Zwarte Zee met een verbinding naar de Midden- landse Zee, vormt een natuurlijke uit valsbasis voor Klein-Azië en voor Zuid en Midden-Europa. De natuurlijke rijk dom van de Oekraïne is onontbeerlijk voor de Sowjeteconomie in vredes- en oorlogstijd. Stoutmoedige pogingen van Chroesjtsjow de graanschuur uit de Oekraïne naar de Kazachstan te ver plaatsen geven geen aanwijsbare resul taten. Zo verklaarde dezer dagen Chroesjtsjow in de Pravda dat de oogst in Kazachstan vrijwel is milukt, ter wijl de oogst in de Oekraïne zeer goed is geweest. Wat de grondstoffen van de Oekraïne voor de U.S.S.R. betekenen, weten wij uit de tweede wereldoorlog. Na het ver lies van de Oekraïne aan de Duitse Wehrmacht, stortte de oorlogsindustrie van de Sowjet-Unie ineen. Had Roose velt geen militaire en economische hulp aan Stalin geboden, dan zouden de legers van Stalin de opmars van Hitier niet hebben gestuit, omdat de bevoorrading van het Rode leger dan onmogelijk was geworden. Wat het po tentieel van de Oekraïne nu voor de economie van de U.S.S.R. betekent mo ge blijken uit gegevens, ontleend aan het oktobernummer (1962) van „Kom- munist Oekraïny", de communist van de Oekraïne, tijdschrift voor theorie en politiek van het Centraal Comité van dc Communistische Partij van de Oekraïne. „Bij de opbouw van de technisch materiële basis van het communisme ons land (de Sowjet-UnieO.K.) enkele NAVO-strijdmacbt, zo mogelijk op basis van een Europese en een Ame rikaanse bijdrage, binnen het raam van één commandostructuur onder controle van één enkele politieke executieve, die representatief is voor het bondgenoot schap als geheel". De aanbeveling pleit ten slotte een vlottere toestroming van Amerikaan se wetenschappelijke en industriële ken nis, die nodig is voor de produktie van kernwapens en raketten. Zonder voldoen de kennis op dit gebied kan Europa technisch niet bij blijven, aldus deze uit spraak. die met 41 stemmen bij twaalf onthoudingen is aangenomen. De onthou dingen waren afkomstig van socialisti sche afgevaardigden, onder wie de Ne derlandse dr. C. L. Patijn. De NAVO moet meer aandacht beste den aan de bescherming van de burger bevolking in oorlogstijd, zo heeft het parlement van de Westeuropese unie ver- Dé afgevaardigden hebben met algeme ne stemmen de opvatting verworpen, dat dit een terrein ir, dat men geheel en al aan de nationale overheid kan overlaten Zij achten internationale plannen nodig voor het opvangen van vluchtelingen en aanleggen van noodvoorraden levensmid delen en voor waarschuwing tegen ra- d« Earl en Gravin van Airlie. Ie strijdkrachten met kernwapens in één dio-actieve neerslag. goederentrein een viaduct gewaaid. De windsnelheid was 150 tot 180 kilometer per uur. De wagons maakten een val van 28 meter en kwamen terecht op twee huizen waarin zich toevallig nie mand bevond. De Etna is deze week weer in werking getreden waarbij vier nieuwe kra ters werden geslagen- Vulkaangesteente werd hoog de lucht in geslin gerd terwijl de hoofdkra ter ook wat lava uitspoot. De dorpen aan de voet van de vulkaan worden niet bedreigd. den. Hij verkeert in bla- geleden naar Spanje ge komen en heeft hier ook zijn vrouw ontmoet. kende gezondheid. Een Engeland bezit het lieve groot deel van de dag heeft hij zijn werk nor maal voortgezet en pas seerde alleen even toen enkele generaals hem kwamen feliciteren. De Spaanse niet-adellijke de verbannen sommetje van 10',3 miljard gulden aan goudreserves en harde valuta. Deze re serves zijn het handelska pitaal van Engeland en zijn partners in het ster- linghlok. Maandelijks stij gen deze reserves nog. koning Simeon van Bul- „Op ons eiland", zo sprak garije, Margarita Gomez Acebo, heeft het leven ge schonken aan een zoon. Het kind zal de naam krij gen van Kardam. prins van Tinovo, een titel die alleen wordt gegeven aan Bulgaarse kroonprinsen. Koning Simeon is jaren de leider van de vluchte lingen uit Tristan da Cunha, „blijf je 's mor gens in bed als je geen zin hebt op te staan". Om deze en andere redenen willen de vluchtelingen uit Engeland terugkeren naar hun verwoeste eiland. Het commentaar van de Daily Mirror is kernachtig: „Het is de meest welsprekende en meest minachtende kritiek die onze bekrompen en ingewikkelde maatschap pij ten deel kan vallen". De leider sprak namens allen toen hij zei: „Thuis kunnen wij bogen op de meest democratische re gering ter wereld, want iedereen bezit alles en niemand bezit niets. Thuis verbouwen wij onze eigen groenten, aardbeien en vruchtbomen. Wij vissen zelf. Wij hebben veel en het levensonderhoud kost ons bijna niets". speelt de nationale Oekraïne een belangrijke rol. Oekraïnse Socialistische Sowjet-Repu- bliek geeft 17% van de industriële pro duktie en 30% van de landbouw produk tie". Aldus voornoemd tijdschrift. En verder: „De kolenproduktie van 1961 bedraagt 171,5 miljoen ton. terwijl in 1913 de totale produktie slechts 22,8 ton bedroeg. De kolenproduktie van de Oekraïne in 1961 is gelijk aan de tota le kolenproduktie van de U.S.S.R. in 1950". In dit verband is het interessant te vermelden, dat volgens statistieken van 1914 de kolenproduktie van de Oekraïne 70% van de totale produktie van het Tsarenrijk bedroeg. Hetzelfde geldt wat betreft de ijzererts- en staalproduk- tie. In 1914 produceerde de Oekraïne 70% van het totaal. De eerder aan gehaalde ..Kommunist Oekraïny" stelt vast, dat de produktie van staal en aanverwante produkten uit het ijzer erts in 1913 6,8 miljoen ton bedroeg, in 1961 77,6 miljoen ton. Men ziet, het proces te Karlsruhe heeft de tragiek van het Oekraïnse volk zoals Djilas in Ge sprekken met Stalin" zegt even groot als het Franse en in sommige opzichten beschaafder dan het Russische", nog duidelijk gedemonstreerd. Maar tevens de aandacht gevestigd op de ge rechtvaardigde strijd om vrijheid en onafhankelijkheid van dit volk. Chroesj tsjow hoopte door de moord op Bande einde te maken aan het Oekraïnse „bourgeois nationalisme". Deze moord kon echter wel eens als ;n boemerang voor hem gaan werken!

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 6